IJ M U I D E N Sophie Lang in Hollywood en De regen kwam. In het Luxor Theater, wordt in het nieuwe pro gramma als hoofdnummer vertoond de bqpiende film „De regen kwam" met Myrna Loy, Tyrone Power en George Brent in de hoofdrollen. Wij ontleenen aan' den inhoud van dit film werk het volgende: Ranchipur behoort tot die Britsch-Indisehe sta ten, die een min of meer zelfstandig bestaan leiden onder Engelsche vlag-. De Maharadja en de Maha- rani (zijn gade) voeren eennerzijds den prachti- gen staat van sprookjesachtige en Oostersche weelde die nu eenmaal een staatkundige voor waarde is in Voor-Indië, anderzijds zijn het ver lichte persoonlijkheden, die veel gevoel en begrip vertoonen voor de Westersche beschaving. De En gelsche bestuursambtenaren en zij die uit ande ren hoofde in Ranchipur vertoeven, vinden het aan ook een voorrecht aan dit hof te worden ontvangen. Scène uit dc film „Als de regen kwam." (Luxor Theater, Beverwijk.) Op een dier weergalooze feestmaaltijden waar van de Britsch-Indische vorsten het geheim ken nen, ontmoet men Lord en Lady Esketh, die een kort bezoek aan Indië brengen. Voor Tom is dit een groote verrassing: hij kent 'Edwina Esketh nog van voor haar huwelijkdat is een ge schiedenis apart. Een onderhoud onder vier oogen is dan ook vol uitgesproken en onuitgesproken verwijt en spijt Tenslotte moet nog de voorname Indiër Mr. Bannerjeen genoemd worden, wiens monocle en onberispelijk rokpak weliswaar de uiterlijke ken- teckenen zijn van Westersche beschaving, maar die in hart en nieren Indisch is gebleven. Er heerscht in dubbel opzicht een geladen atmos feer: er zijn allerlei sociale stroomingen, die drei gen te botsen "en het land gaat gebukt onder een eindelooze droogte, de regen wordt met smart ver wacht En de regen komt! Heviger, vreeselijker, ont- zettender dan men had kunnen droomen. Een overstrooming, afgrijselijk, wijl zij gepaard gaat met een aardbeving. Duizenden verliezen het le ven, tempels en paleizen storten in, nood en dood alom. Het ziekenhuis moet tijdelijk uitgebreid worden, om al de slachtoffers te ontvangen. Want, zooals het in zulke gevallen altijd gaat-, met dezen nood komt "de ramp der besmettelijke ziekten. Lord Esketh verliest het leven. Zijn vrouw geeft zich op voor ziekenverpleging, evenals Fern, die Tom Ransome zal mogen assisteeren. En wijl het leven grillig is en onherroepelijk in zijn eeuwi gen voortgang, wijl het wreed is en immer reke ning wil houden me,t momenteels omstandighe den, bloeit ter zelf der tijd een liefde óp tusschen Lady Edwina Esketh en Majoor Rama Safti. Het lot wil echter niet, dat dit ongelijke paar vereenigd zal worden. De doodelijke ziekte, die zij verpleegt, grijpt ook de verpleegster aan; Ed wina sterft. Maar haar verscheiden wordt ver licht door de tegenwoordigheid van den geliefden man. Het lot heeft met Rama Safti een bijzonder ding voor. Hem is besehoren, een hooge loopbaan te volgen, hij gaat den Maharadja opvolgen, ook al moet hij daarvoor zijn medische loopbaan, die hem zoo dierbaar is, opgeven en afstand doen van alle persoonlijke wenschen Alleen Tom Ransome en Fern Simon hebben den v/eg naar elkanders hart gevonden. Het tweede hoofdnuumer is' „Sophie Lang in Hollywood". Soldaten gaan zingen in Helioinare. Men verzoekt ons opneming van het volgende: Naar wij vernemen is het dubbel mannenkwar- tet Animo" voornemens op Zaterdag 27 April a.s. een zanguitvoering te geven in het bekende Sana torium Heliomare te Wijk aan Zee. Het kwartet, dat geheel bestaat uit militairen, gelegen te Wijk aan Zee, verleende reeds herhaaldelijk en met goed succes zijn medewerking aan avonden van O. en O. Ondanks het'feit. dat het met de repeti ties uit den aard der zaak wel eens moeilijk is, „ingewijden weten dat", is de dirigent, de militair Houwélmg er in geslaagd, een gevarieerd pro gramma samen te stellen, waar een ieder met ge noegen naar zal luisteren. Het vermeldt o.a.: „Do- mine salvam fac." van Giesen en „Ecce quomodo morïtiir" van Handel en tevens nog andere num mers, speciaal voor dubbel mannen-kwartet. Wij kunnen niét anders doen dan dit initiatief prijzen, en misschien is het mogelijk, dat de heer Houweling c.s. ook eens optreden op feestavonden van burger-zangvereenigingen of iets dergelijks. Hoe het ook zij, de wil is er, dat hebben deze militairen getoond. Thans is het aan de kunstlie vende burgers en burgeressen om hun militaire collega's de hand te reiken. De jeugd zong en danste voor 1 Finland. Woensdagavond gaf de Rythmische Dans- en Zangklasse onder leiding van mej. Ans Diepen horst en den heer Louis Stiens, in het Kennemer Theater een uitvoering ten bate van Finland. De belangstelling was vrij bevredigend. Het programma bevatte een groot aantal num mers, die aan de jeugdige danseresjes gelegenheid boden te laten zien hoever zij het al in de schoone kunst van Terpsichore, hadden gebracht. De leidster was er reeds in geslaagd rythmisch gevoel en bij sommige kleinen zelfs gevoel voor „stijl" aan te brengen. De prestaties van de dansklasse oogstten heel veel instemming vooral ook omdat de eenvoudige dansjes zoo aardig „gebracht" werden. De costuumpjes waren werkelijk allerliefst. De zangklasse zong dat het een lust was om te hooien. Voor de pauze deed de combinatie zang en dansklasse in „Wij dansen en zingen voor Fin land" het wat goed. Ter afwisseling zong mevr. J. AllanSchilthuis sopraan een drietal liedjes, die zich prachtig aan pasten bij het door de jeugd uitgevoerde pro gramma. Het publiek stelde haar optreden zeer op prijs en waardeerde het met een hartelijk en welverdiend applaus. Met „Tirole": van Joh. Strauss werd deze aardige avpn.d besloten.. Lezing voor den Bond van Technici. Over de petroleumindustrie. Voor een matig aantal belangstellenden hield de afdeeling Velsen-Beverwijk van den Nederland sehen Bond van Technici gisteravond in het Ken- nemer Hotel een voordrachtavond met filmvertoo- ning over: „De Petroleumindustrie en de techniek van motoren", welke film handelde over de Bataaf- sche Import Maatschapij, De voorzitter van de afdeeling van den N. B. T., de heer W. C. Kroesbeek opende dezen avond, waar na de heer ir. De Bruin een inleiding hield over de te vertoonen films. Allereerst kwamen op het witte doek twee Shell- kronieken, waarvan de eerste door goede beelden op exclusieve wijze het nut van de Shell-producten aantoonde en de tweede een kijkje gaf in een glas blazerij, waar gedemonstreerd werd, hoe de bekende glazen Shell-schelpen ontstonden. De lichtbeelden inleidende, zeide de heer De Bruin, dat het smeerprobleem reeds zeer oud Aanvankelijk werd weinig aandacht besteed aan de smering, doch de veredeling van de minerale smeerolie dateert van het einde der vorige eeuw. Op duidelijke wijze werd door woord en beeld aan getoond,. dat smeerolie bij draaiende en wrijvende onderdeelen noodzakelijk is en hoe de smering van motor en lagers in eiken stand geschiedt. Na 'deze technische beelden en uiteenzettingen over het gebruik en de toepassing van smeerolie werd den aanwezigen over hetzelfde onderwerp een goed geënsceneerde geluidsfilm vertoond, waarin de noodzakelijkeheid van oliesmeering nog eens extra werd belicht. In het tweede deel van deze interessante voor dracht behandelde de heer De Bruin de winning van de aardolie. De Koninklijke Shell omvat een achtste deel van de aardolie-industrie ter wereld, welk bedrijf voor 60 pet. in Nederlandsche handen is, terwijl de Shell-tankschepen voor het overgroote deel bemand zijn met Hollandsche zeelieden. Ruim 20.000 per sonen verrichten in ons land en in de koloniën hun arbeid bij dit machtige bedrijf. Eveneens toonde spr. den aanleg van den grooten oüeweg in Irak door middel van buizen tol een ge zamenlijke lengte van 1400 kilometer, welke toe- voerweg vanuit de woestijn naar de kust leidt. Ook werd een inzicht gegeven in de splitsing van de aardolie door middel van den fractionneertoren. De secretaris van den N. B. T., de heer Joh. Eering hield na de pauze een korte rede, waarin hij uiteenzette, dat het voor technici en chemici-noodig was zich te organiseeren om ten spoedigste ten bate van deze hoofdarbeiders toegang te kunnen ver krijgen tot het georganiseerd overleg tusschen werk gever en werknemer en mede te werken aan collectieve arbeidsovereenkomsten voor de middel baar technici. Spr. zag gaarne versterking van den N. B. T. om medezeggingschap te verkrijgen, waarbij hij met klem aandrong om zich te organi seeren en propaganda tot aanwerving van leden te maken. Ook op de aanwezige dames deed spr. hier in een beroep. De heer Kroesbeek bracht ten slotte dank aan den heer ir. De Bruin en zijn staf van medewerkers voor' de interessante beelden en vlotte voordracht, evenals aan den heer Eering voor zijn propagan distisch betoog. Wat de tuinders kregen. Noteering van de groentenveiling. Prijsnoteering van 24 April 1940. Spinazie ,;per kl. kist 4558 ct. Idem per gr. .kist f 0.90f 1.25. Rabarber per bos 2V2ct. Raapstelen per bos Itoiy2 ct. Radijs per bos 2'/23>/2 ct. Asperges dik wit per bos 58 ct. Aardappelen (klei) per kilo 3%y2 ct Prei per kilo 410 st. Uien per kilo iy2—21/2 ct. Witlof per kilo 6—9 ct. Gele kool per kilo 35 ct. Roode kool per kilo 68 ct INSTITUÜT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Gisteravond werd in gebouw Adrichem een ver gadering van het Instituut voor Arbeidersontwik keling gehouden. Het muziekgroepje van de A.J.C. bracht allereerst eenige nummers ten gehoore. Hierna projecteerde de heer Vocht uit Amster dam een tweetal films over Mooi Nederland. Deze films gaven een beeld van vele mooie plekjes in Ne derland. De heer Vocht vond het opmerkelijk, dat er nog zooveel menschen zijn die over al dit schoone heen leven en het niet zien. Dat dit een veel voorko mend feit is toonde spreker aan met verschillen de voorbeelden uit zijn ervaring. Het is echter noo dig, dat ook de belangstelling van deze menschen voor de natuur gewekt wordt, daar de vulling van den vrijen tijd een groot probleem is. Het is juist nu van belang te waken voor een geestelijk en ze delijk gezond volk. Ook om deze reden wil het In stituut voor Arbeidersontwikkeling trachten de menschen dichter tot de natuur te brengen. Voor dit .doel heeft het tehuizen opgericht, waar de va- cantie en de vrije tijd te midden der natuur kun nen worden doorgebracht. Na de pauze waarin thee geserveerd werd, werd nog een film over „Het leven der planten" gepro jecteerd, die door de aanwezigen met de grootste aandacht werd gevolgd. Tot slot werd nog een ko mische film „Laurel en Hardy als rechercheurs" vertoond. De heer Van Wijngaarden deelde in zijn slot woord mede, dat dezen zomer weer verschillende tochten zullen worden gemaakt, terwijl er ook bij voldoende belangstelling een fototocht zal wor den gehouden. HEEMSKERK „DE VRIENDENKRING" Zondagavond geeft de tooneel vereeniging „De Vriendenkring" een tooneeluitvoering in de Con certzaal van Gebr.. Dam. Opgevoerd zal worden: Het spook van de Vrijburcht" 'n vroolijk spel in drie bedrijven door Mar Jansen en Gerard Nielen. VIERING VAN ST. JORISDAG. Ter gelegenheid van St. Jorisdag werd door de Welpen in den namiddag onder leiding van Akela Henneman een wandeling gemaakt. In de rust werden verschillende spelen uitgevoerd. Des avonds werd in d'e weide achter de R.K. kerk een kampvuur ontstoken waarbij de akela mooie ver halen vertelde. O. EN O.-AVOND. In de concertzaal van Gebr, Dam werd de 5e O. en O.-avond gegeven; het Nationaal revue gezelschap verleende zijn medewerking. De avond werd met een kort speech je geopend door luitenant v. Steenis, die den burgemeester officieren, onder-officieren, manschappen en bur gers welkom heette. De militairen mochten dezen avond een burger als introducé meebrengen. Het gezelschap, wist de aanwezigen wel te vermaken. Zonder aan de anderen afbreuk te doen, oogstte een der leden, Guus Brokx, bekend uit de film „Boefje", wel het meeste succes. Na het zingen van het „Wilhelmus" werd de avond met welgekozen woorden door luitenant v. Steennis gesloten. RAADSVERGADERING. Raad Heemskerk. Woensdagmiddag vergaderde de voltallige ge meenteraad onder voorzitterschap van burge meester Vreugde. Voor de eerste maal werd de vergadering met gebed geopend, ingevolge het in de vorige vergadering genomen besluit. Na goedkeuring van de notulen werd vastge steld dc verordening op de heffing van opcenten op de Gemeentefondsbelasting. Het aantal op centen werd bepaald op 75. Goedgekeurd werd de rekening van het Bur gerlijk Armbestuur over 1938 sluitend met een bedrag van f 49610.77 aan inkomsten, f 50710.99 aan uitgaven en met een nadeelig saldo van f 1102.—. Eveneens werden goedgekeurd de voorgestelde wijzigingen van admïnist'ratieven aard van de gemeenterekening 1939 en van de gemeentebe groting en de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur over 1939. Het voorschol op de gemeentelijke vergoeding over 1940, bedoeld in art. 101 der L. O. wet werd voor dc beide R. K. scholen vastgesteld op f 6039.- en voor de Christelijke school op f 675.-. De vergoedingen over 1937 werden als volgt vastgesteld: R. K. Jongensschool f 2263.—, R. K. Meisjes school f 1546.—, Christelijke school f 778.25. Het kohier van den vuilnisophaaldienst over 1940 werd vastgesteld op f 386. Op verlangen van Ged. Staten werd een wijzi ging gebracht in het contract voor de straat verlichting. In verband .met de bijzondere omstandigheden werden regelingen vastgesteld voor de rechtsposi tie van de ambtenaren en van den gemeente veldwachter. Ingekomen was een verzoek van verscheidene bewoners van Noorddorp om dit gedeelte der ge meente tot kom te verklaren ter bevordering van den woningbouw. B. en W. stelden voor di't adres voor kennis geving aan te nemen, omdat de bouwverordening niet toelaat, dat een kom geformeerd wordt. Een wijziging van de verordening is op komst, zoodat deze aangelegenheid dan wellicht kan worden geregeld. De heer K1 a a s s e herinnerde er aan dat dit verzoek reeds drie jaren geleden is gedaan, maar nog altijd is het uitbreidingsplan niet tot stand gekomen. Het gevolg is, dat de bouwnijverheid in de ge meente geheel stil ligt. De heer M u ij e n betoogde, dat men zich in de toekomst aan den Rijksweg zal vestigen, omdat daar het verkeer is. Maar deze bewoners zullen hun inkoopen gaan doen in Beverwijk, maar- niet In Heemskerk. Wanneer Noorddorp tot kom der gemeente wordt verklaard kunnen er tenminste winkels gebouwd worden Wanneer geen maat regelen worden genomen, aldus spr., wordt Noord dorp een „aanhangsel" van Beverwijk. De heer Beentjes drong er op aan niet zoo star vast te houden aan de letter van de ver ordeningen, Blijkens een circulaire van den mi nister moeten de gemeentebesturen alles doen, om den woningbouw te bevorderen. Wethouder Van Duivenvoorde bevreemd de het, dat men nooit iets over het uitbreidings plan hoort. „Wat zit daar toch 'tusschen? Word ik soms ook al dom gehouden?" vroeg spr. „De raad wordt gewoon bij den neus genomen." De heer M u ij e n zag gaarne, dat de raad de wcnschelijkheid uitsprak over het stichten van een kom te Noorddorp. Wethouder Henneman had gehoopt, dat de vooïzitter nu eens klaren wijn zou schenken. Als hier in den raad een plan komt, zoo sprak de wet- houder, en het is niet naar den zin van 'den voorzitter, dan gaat het ter vernietiging naar Den Haag. Alle bouwplannen gaan eerst naar Haarlem, omdat de voorzitter blijkbaar een „wit voetje" wil houden bij Ged. Staten. De gemeente moet zulke zaken zelfstandig behandelen. Spr. wilde wel verklappen, dat Noorddorp nooit geen kom zal worden. De commissie voor het streek plan is er tegpn. Ook de voorzitter ontpopte zich bij die gelegenheid als een tegenstander. „Dat ged.om naar de Kroon te loopen moet maar eens uit zijn", fulmineerde de wethouder. Wethouder Van Duivenvoorde merkte nog op, dat de kom in Noorddorp er eigenlijk al is. Zelfs is in de Streekplancommissie al eens over den bouw van een kerk gesproken. Alleen de burgemeester was er tegen. „Wat in de Streek plancommissie wordt besproken", zei de voorzit ter, „is geheim. Wat de andere heeren daarvan willen vertellen moeten zij zelf weten." Na deze discussie werd besloten het adres voor kennisgeving aan te nemen, waarbij de raad de wcnschelijkheid uitsprak, dat Noorddorp tot kom der gemeente wordt verklaard. B. en W. ontvingen machtiging het vischrecht van de Neksloot voor den tijd van 3 jaar te ver pachten. De visschen bleken reeds naar het „land van belofte", Beverwijk te zijn vertrokken, zonder af te wachten of hun domein tot „kom" zou wor den verklaard. Blijkens mededeeling van een der raadsleden was deze evacuatie van de waterbe woners een gevolg van het spuien van het water. B. en W. ontvingen de gevraagde machtiging en bij wijze van tegenprestatie zou de voorzitter on derzoeken, waaraan het vertrek van de visschen te wijten is. Bij de rondvraag heeft de heer v. d. K o 1 k ver zocht priesters buiten den luchtbeschermings dienst te laten. Een van de kapelaans werd opge roepen en heeft een heelen nacht in den toren gezeten om nachtwake te houden. Devoorzitter weet dit aan een misverstand, waarop hij de aandacht van het hoofd van den luchtbeschermingsdienst zou vestigen. Dc heer Beentjes vond, dat de burgemees ter veel te royaal was met het verleenen van dansvergunningen. Heemskerk wint het hiermede volgens spr. zelfs van de groote steden. De „on gure" elementen van de groote steden zouden zelfs naar Heemskerk komen. Namens 90 pCt. van de ingezetenen verzocht spr. het aantal dansver gunningen sterk te verminderen, vooral ook op hooge kerkelijke feestdagen. De voorzitter antwoordde, dat slechts twee dansvergunningen per maand worden verleend en dan nog om beurten aan de gegadigden. In om liggende gemeenten wordt eiken Zondag gedanst- en het is te vreezen, dat de jongelui uit Heems kerk zich daarheen zullen begeven. Bovendien schijnen uitvoeringen niet te kun nen slagen, wanneer zij niet gevolgd worden door een bal. De heer Beentjes zag het aantal vergun ningen gaarne verminderd en vooral het slui tingsuur aanmerkelijk vervroegd. Spr. heeft liever een mislukte uitvoering, dan de mislukking van veel belangrijker zaken, die op het spel staan. Zedelijke verwording en veel verdriet van de ouders zijn het gevolg van de danswoede. Wethouder Henne man was ontstemd over de speech van den burgemeester bij de opening van de Beatrix-stichting. Bij zoo'n gelegenheid moet men niet aan politiek doen. Ook de wet houder wenschtc beteugeling van de dans woede. Dc voorzitter antwoordde, dat hij bij de opening van het zusterhuis de zaken objectief heeft weergegeven. „Voor zoover er een schoen in zat, om aan te trekken", aldus de voorzitter, „hebben sommigen die schoen blijkbaar inder daad aangetrokken". Wat de dansvergunningen betreft zei de voor zitter. dat zij weliswaar geheel tot de bevoegdheid van den burgemeester behooren, maar dat hij toch steeds bereid is tot het plegen van overleg. Tegenslag voor de Jeu gd'ver eenigi 11 gen Zij moeten het terrein bij de Heerenduinen ontruimen. Dc besturen van de jeugdvcrccnijringen ..In Veilige Haven". A. J .C. en „Jong Geluk", welke een deel van het aan de gemeente toe- bchoorende terrein nabij de Heerenduinen in gebruik hebben, kregen dezer dagen tot hun groote verwondering en teleurstelling van het gemeentebestuur de mededeeling, dat zij vóór 15 Mei a.s. het terrein moeten ontruimen. ilTen kan zich indenken mét wélke gevoelens deze opzegging op zulk een korten termijn door de be trokken besturen ontvangen werd. Er was teleur stelling alom, doordat juist aan het begin van eer. nieuwe lente en een nieuw seizoen voorbereidingen voor het zomer werk werden gemaakt. Een pleister op de wonde was de mededeeling van B. en W„ dat voor de gedupeerde vereenigin- gen een ander terrein Beschikbaar wordt gesteld, maar daar blijft nog het ongemak van het verhuizen op korten termijn. Voor de A. J. C. levert de gedwongen verhuizing wellicht de geringste moeilijkheden op. Deze jeugd organisatie heeft op hét terrein nabij de Heeren- duinen weliswaar een groot gebouw staan, maar dit is uitneembaar en kan dus zonder al te veel moeite worden overgeplaatst. De A. J. C. heeft de beschikking gekregen over eèri terrein aan den Tolsduinerweg, de z.g. Snip, een terrein dat zich naar onze meening heel goed voor het doel leent, al is de ligging minder rustig dan het terrein dat zij thans in gebruik heeft. Voor de A. J. C. blijven de moeilijkheden dan beperkt tot de verplaatsing van haar gebouw. Moeilijker is de situatie voor "„In Veilige Haven". Aan deze vereeniging heeft de gemeente een ter rein aangewezen ten Oosten van haar huidig domi cilie, gelegen nabij den Heerenduinweg. Het verhui zen levert deze vereeniging echter veel moeilijk heden op. In de eerste plaats moet het op een be tonnen voeting geplaatste gebouwtje worden af gebroken en elders opgebouwd. Dan heeft deze ver eeniging nog tal van stevig gebouwde speeltuigen als glijbaan enz. en moet een hek van 400 M. wor den afgebroken. Het is vooral de korte termijn, die voor de verhuizing beschikbaar is, die de moeilijk heden zoo groot maakt en het bestuur vreest dan ook, ddt er dezen zomer van het speeltuinwerk weinig terecht zal komen. Natuurlijk spelen ook de kosten hier een groote rol; het bestuur hoopt echter, dat het gemeentebestuur hierbij de behulpzame hand zal bieden. Het is ons niet bekend of ook voor „Jong Geluk" een ander terrein gereserveerd is. TERREINEN BESTEMD VOOR DEN NIEUWEN VERKEERSWEG? Alle betrokkenen hebben zich afgevraagd wat de •eden van dezen maatregel van B. en W. is. Men weet er slechts één verklaring voor te vinden n.l. dat binnenkort een begin zal worden gemaakt met den aanleg van den weg van- den Velserdüinweg naar den Duin- en Kruidbergerweg, waarover in den gemeenteraad al eens gesproken is. De aanleg van dezen weg, een werk -met steuq van het Werkfonds, schijnt dan wel spoedig ter hand genomen te zullen worden. Het tracé van. dezen weg loopt weliswaar geheel vrij van de terreinen, thans bii genoemde vereenigïngen in gebruik, maar het is te begrijpen dat het gemeentebestuur, wanneer eenmaal met den aanleg wordt begonnen, de vrije beschikking over de langs dezen weg gelegen gronden wesncht i te hebben- om deze eventueel als bouwterrein te kun nen benutten. De aan de gemeente" behoorende ;ronden langs dezen - weg, vooral het terrein dat door het hooge geboomte van de Heerenduinen wordt ingesloten, is wel het mooiste bouwterrein in de geheele gemeente. Weliswaar is dit terrein nog niet „ingedeeld", maar er staat niets in den weg als men dit alsnog wil doen. Alhoewel het uit een oogpunt van natuurschoon te betreuren zou zijn als men den Westkant van den nieuwen weg zou gaan bebouwen want men zou. daardoor een prachtig stuk natuur aan het oog van rijdende, fietsende en wan delende gebruikers van den weg onttrekken. De nieuwe verkeersweg is, zooals wij hierboven reeds opmerkten, geprojecteerd van den Velserdüin weg naar den Duin- en Kruidbergei-weg, welken weg hij ongeveer 500 a 600 M. ten zuiden van de halte Driehuis zal ontmoeten. De weg komt dus dwars door de bosschen en duinen gelegen achter de begraafplaats Westerveld en doorsnijdt dus een natuurlandschap zoo fraai en zoo ongerept als er bijna nergens in ons land te vinden is Over een af stand van ongeveer 1500 M. van de totale lengte van 1800 M. wordt de weg aan beide zijden omge ven door een golvend duintérrein, geheel beboscht en wanneer men den weg met het golvende terrein laat klimmen en dalen en niét aan het egaliseeren slaat, krijgen we in onze gemeente een kunstwerk zonder weerga, dat tevens, te zamen met de door getrokken Rembrandtlaan een nieuwe en korte verbinding vormt tusschen het Zuiden (Bloe- mendaal, Haarlem enz.) en het'havengebied van IJmuiden. Aanbesteding wegenbouw. Bij de door den rijkswaterstaat gehouden aanbe steding voor het aanleggen van de aardebaan van den rijksweg tusschen de Holendrecht in de Winkel en van den verbindingsweg met Abcoude in de ge meente Abcoude-Proostdij was laagste inschrijfsler de Amst. Ballast Mij. met f 729.000. NA AANVARING GEZONKEN. Het j.l. Zondag van Vlissingen met een lading glaszand naar een Engelsche haven bestemde Neder landsche vrachtmotorschip Wocana, 199 br. t., kwam volgenden morgen met een Engeseh stoomschip on der de Britsche kust in aanvaring. Eerstgenoemd schip werd midscheeps getroffen en zonk direct 'daarna. De opvarenden werden door het Engelsche schip gered en in Engeland geland. De Wocana behoorde toe aan den heer W. Smid te Groningen en werd in 1936 gebouwd. VAN BETON VOORZIENE STUURHUIZEN. Verschillende reederijen yan kustvaartuigen gaan ten einde op alle eventualiteiten op zee te zijn voor bereid, er meer en rfieer toe over de bovenkanten van de stuurhuizen hunner schepen van tegels of een betonlaag te voorzien. Tot dusverre maakte men gebruik van zakken zand. doch deze maat regel heeft blijkbaar niet aan de verwachtingen voldaan WRAKGOEDEREN SPOELEN AAN. Sedert de laatste dagen spoelt lang? de Noord zeekust weer een groote hóeveelheid wrakgoed aan Speciaal was dit het geval te Egmond aan Zee. waar men luiken, deuren kisten en vaten met ap pelen. een kist met vuurpijlen, sloepenrollen, op het strand aldaar aantrof. Naar men kon consta- teeren bleken de sloepenrollen afkomstig te zijn van het Nederlandsche stoomschip Amstelkerk. Het vinden hiervan behoefde echter geen aanleiding tot ongerustheid te geven, daar dit schip geen on geval op zee overkomen is. VAN EIGENAAR VERANDERD. Het in 1939 op de werf van de N.V. Gebrs. Van Diepen te Waterhuizen gebouwde Nederlandsche motorschip Heiny, 400 br. t. eigendom van den heer F. J. de Groot te Kampen, is dezer dagen aange kocht door de N.V. Wm. H. Muiier en Co. te Rot terdam. Herdoopt in Nyenburgh zal hei schip binnenkort in de vaart worden gebracht. Chr. Jongemannen Vereenigjn„ „Imnianuël". r Goed geslaagde P'°Pagandaleas,a(t||d In het Herv. Vereenigingsgebouw hi.u a\ ond de C. M. J. V. Iinmanuél een or gl5le"' feestavond. De avond die goed geslaaeri hel zingen van Gez. 3 1 6 en gebed den hulpprediker, den heer C. T. van a a ac,5: het lezen van Math. 7 712 waarna lS' niet wezigen dank zegde dat zij het minder aiinsii aB* hebben durven t.rotseeren om dezen avo ri Veer wau uen neer F h w» richtte andermaal de heer Van Andel zich aanwezigen. Hij sprak nu naar aanleidine onderwerp „Open de deur". Hierbij bracht voorbeelden van een gesloten deur naar Zooals een werkzoekende steeds een geslote-^ vindt. Oorlogvoerenden zijn de machten d de deuren voor een goede overeenkomst l. "aar voren «ie sloten deuren voor het Evangelie van Christus Individueel sluit men voor elkander ook d# Men isoleert zich voor elkander. Dit is de o van veel ellende in onze samenleving. Ofschorm!^ ellende gekend en ervaren wordt, desondaH,'7 men de deur gesloten. Christus wil deze openen en het leven mooi en goed maken. Hiente zijn wij aldus spreker samen gekomen daarvan te getuigen. Ct Spreker besloot met een opwekkend woord al tot de jongeren gericht, om zich te stellennliJ de leiding van het Evangelie. Hierna was de bf 3 aan den voorzitter van het Provinciaal Verbond t het vertoonen van de film van het bondswerU N.-Holland. Deze film, waarop ook bekenden a onze gemeente voorkomen, werd met veel belar* stelling gevolgd. Verder werd de avond, die opgeluisterd werd doo muziek van het mondaccordeon-ensemble .«vut door voordrachten van de heeren A. BosmanenF de Vlas en een kort blijspel getiteld: Een klein rt verstand. De avond werd gesloten door Ds. G. F. Cs' - bach. NEDERLAND BLIJFT SCHEPEN BOUWEN J.l. Maandagmorgen vertrok van hier het nieuw Nederlandsche vraéhtmotorschip Wiena, 279 br, I in ballast naar Rotterdam om aldaar na aankon voor de eerste reis te laden. Het schip werd, naar wij vernamen, voor ru ning van .kapitein D. Voordewind te Gasseltemj. veen gebouwd op de scheepswerf der firma Pattjete Waterhuizen (Gr.) Na een goed geslaagden proeftocht gemaakt te hebben werd het vaartuig door den opdnj gever van de werf overgenomen om de reis bi nendoor naar Amsterdam te aanvaarden, wssrj het via hier voor het eerst in zee stak. Wedstrijden van V. Z. V. Geen verrassende resultaten. In het Velserbad werden gisterenavond ones, linge wedstrijden gehouden van de Velser Zwc. Vereeniging. Daar de belangstelling van de zijy der leden niet zoo groot was, bleven verrasseic; resultaten uit. Voor .hen, die deelnamen'was di echter des te meer reden om eens goed hunte nen" te laten zien. Na dé vorige wedstrijden kon men dan ook wee een flirken vooruitgang bespeuren, waaruit dat met ambitie geoefend wordt. De uitslagen van de wedstrijden waren: 25 M. schoolslag meisjes: 1 M. Koster 23.6 sec., 2 B. van Lieshout 25,4 <4 25 M. schoolslag jongens: 1 G. Troost 21.9 sec.. 2 Y. Scheeres 22.0 sa 25 M. borstcrawl meisjes: 1 M. Koster 22.3 sec., 2 H. Gottmer 25.2 set 25 M.. borstcrawl jongens: 1 T. Kwak 19.2 sec., 2 C. Rademakers 20.0 sei, 200 M. schoolslag meisjes: 1 G. Koster 3.11.4 min., 2 R. Groot 3.51.9 nat 100 M. schoolslag meisjes: 1 C. de Vries 1.58.2 min. 2 T. Wiersma 2.2.7 te 200 M. schoolslag jongens: 1 P. Swier 3.24.0 min., 2 A. Oversteege 4.30.0 te 100 M. borstcrawl jongens: 1 P. Kramer 1.12.2 min., P. Swier 1.12,7 min, 100 M. rugcrawl meisjes: 1 M. Kwak 1.32.1 min.. 2 A. Buding 1.38.4 nu 100 M. rugcrawl jongens: 1 P. Gottmer 1.30,9 min., 2. P, Kramer 1.34.9 mi 100 M. borstcrawl meisjes: 1 M. Kwak 1.17,9 min., 2 I. de Vries 1.29.0 min. Door het niet verschijnen van Haarlem 4 kol de polo-wedstrijd V.Z.V. 3Haarlem 4 niet door gaan. De Kennemer Zwemclub hield gelijk met ae Y, Z. V. onderlïngen wedstrijden. De uitslagen waren: 25 M. schoolslag meisjes: 1 C. Bonke 31.9 sec. 200 M. schoolslag meisjes: 1 L. Hendriks 3.57 min. 100 M. rugcrawl jongens: 1 A. Jonker 1.41.8 min. 25 M. schoolslag jongens: 1 Reymer 24.4 sec. 25 M. borstcrawl jongens: 1 P. Mooi 16.9 sec., 2 Reymer 19.9 sec. 100 M. schoolslag meisjes: 1 R. de Wildt 2.13.8 min. 100 M. borstcrawl jongens: 1 A. Jonker 1.11.9 min., 2 A. de Jong 1.19.0 ma Ue Kenneniorlaaii krijgt meer licht. Het gedeelte van de Kennemerlaan, 6at des laan met het Oosterduinpler verbindt, had nog steeds geer verlichting. Maar de duisternis van i gedeelte zal nu verdreven worden door het licn van drie lantaarns, die er geplaatst zijn. Deze ver- betering is van te meer belang omdat zich hier e plaatse geen trottoirs bevinden en de voetganger» dus genoodzaakt waren, van den rijweg gebr te maken. Het wachten is nu rog op de trottoirs. He voor de vele voetgangers, die hier dagelijks P seeren te hopen, dat ook deze er spoedig kom Laat men met den aanleg hiervan niet waen tot dat er een gegadigde komt voor het b wen van de nog beschikbare bouwterreinen weerskanten va- den weg. Dat kan wel eens lang duren. NEDERLANDSCHE SCHILDERSGEZF.LI.ENBONB Het bestuur van de afdeeling IJmuiden van Nederl. Schildersgezellenbond verzoekt ons den. dat de organisatie ten gerieve van sh..;{ derspatroons hier ter plaatse de gelegenheid opengesteld vaca-tiebons aan te koopen J1 heer A. van 't Geloof, Alexander Bellstraat MAANDELIJKS!"HE BIJEENKOMST DER OXFORD-GKOEP. De Oxlordgroep te IJmuiden houdt ha» maandeiijkschë bijeer komst voor geestelijke e reele herbewapening op Maandag 29 April jg de Bethlehemkerk. Ds. Bielke uit Haarlem bespreking inleiden met het onderwerp: vensbeschrijving". DE POLITIE-SPORTVEREENIGING VIERT FEEST Maandag 29 April a.s. geeft de Politie-Spe1*^ eeniging een feestavond in „Het Wapen t sen", Een cabaretgezelschap verleent aan avond, zijn medewerking. a

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2