IJmuider Courant 'Detdeiiagen dex ïDuUscfiets Ut Tfo&megm. 1 DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Het Alarm. Onweer. Geallieerden trekken uit Lillehammer terug. tayeCscfie oacCag-sfradems ui de OPENEN WIJ onze Taalkwestie oorzaak van kabinetscrisis in Belg ië V.S.V.-HAARLEM Nu twee dagen verlof in de twintig dagen. ,5e JAARGANG NO. 149 ^ggve Lourens Coster, Maatschappij voor ^urflnt.Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. i 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Höüinraa' 1 ümulde' Telefoon 0p9=9even jpgemom®" Courant Kennemerlaan 42, llmulden, 5301, Postgiro 310791 Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos in de Kennemer Courant. Directie! P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur! ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 26 APRIL 1940 Abonnementen per week ƒ01234, pa» maand ƒ0.5234, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex* Advertentlën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meef ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting* Ingezonden mededeelingen dubbele prijs* Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0J5, elke regel meer ƒ0.10. 0e eerste alarmoefening voor de geheele bevol- van een Nederlandsche stad is Donderdagmor- met succes volbracht. Men wist niet op welk flt]p van den dag de sirenes haar geloei zouden tjzetteu Maar toen het, precies om elf uur, losbrak 'yd er zeer snel op gereageerd en plotseling ver eerde Haarlem in een stille, als uitgestorven stad. Tiet bleek dat de menschen den ernst, het nut van 'n oefening als deze begrepen. En dat is vooral verheu- Elders in dit nummer vindt u het uitvoerig verslag van het alarm, waaruit ook blijkt met hoe veel zorg deze zaak door het hoofd der stedelijke luchtbescherming," den Commissaris van Politie den E H. Tenckinck, was voorbereid. Een voorbe reiding die in de eerste plaats ten doel had, door jorgvuldige indeeling der gemeente in 180 vakken, 'jlfeaan een politieman toegewezen die na afloop rapporteeren moest, nauwkeurig vast te stellen hoe alles in détail gegaan was, feilen vast te stellen en kostbare ervaring op te doen. Want men kan niet jUes voorzien de eerste maal voor 100 pCt. sla- fen is niet mogelijk, zooals de leider der oefening nog zej en dus leert men hiervan. De volgende maal zullen gebleken foutjes verhol pen zijn. En het is wel als zeker aan te nemen dat jen volgende oefening spoedig zal volgen. Het trof mij Donderdag opnieuw hoeveel beter be land men tegen dit soort onaangename dingen is geraakt. Men aanvaardt ze rustig en ook zonder de ontstemming, die- vele eigengereide Hollanders in ro'geloozer tijden plachten te toonen als zij ook maar in het minst in hun vrije beweging werden belem merd. De goede wil is gegroeid. Het besef dat wij een kostbare eenheid vormen, voor welker behoud wij bereid zijn ons deel bij te dragen, is gestegen. Dat is van belang. Het geeft ook een onmiskenbare voldoening daar iets toe bij te dragen, al is het maar in een kleine persoonlijke handeling of getoonde be reidwilligheid. Er is een lichtzijde ook aan deze din gen. En als de ramp ooit komen mocht zullen wij die tengevolge van zulke en andere voorbereidende oefeningen tegemoet treden met veel veel grooter rust en zelfbeheersching, wetend dat wij rekenen kunnen op een organisatie die haar goede werking al bewezen heeft. Aan de sirenes raken we ook al gewend. Vroeger placht het gejammer van die dingen schrikwekkend te zijn en luguber. Nu niet meer. Ze hebben al zoo vaak proef-geloeid dat wij aan hun klank gewend zjjn geraakt zooals men went aan het gieren van trams in bochten, aan het knetterende geweld van motorfietsen en aan ander verkeersrumoer, dat ook niet welluidend is. Het geluid van de sirenes is niet meer angstwekkend; alleen maar leelijk. Zijn we daarom en om andere verschijnselen van dezen tijd, die we nu met kalmte waarnemen, „afgestompt"? Neen, dat geloof ik niet. Het juiste woord is „ge hard". Men kan een gevoelig mensch blijven zon der overgevoelig te zijnzooals de medici en verpleegsters die aan de operatietafel volkomen lustig- blijven. Verscheidene vertegenwoordigers van de gemeen ten Amsterdam en den Haag en van verschillende Haagsche autoriteiten zijn gistermorgen naar Haar lem gekomen om de alarmoefening bij te wonen. Ook zij zullen wat hebben geleerd van het Haarlem- sche initiatief. Wij mogen verwachten dat het snelle navolging in andere steden zal vinden en dat men daar zijn voordeel zal doen met de hier opgedane avaringen. Nu deze zaak eenmaal in beweging is gebracht kan er veel goeds uit voortkomen, temeer omdat zulke oefeningen, die de geheele bevolking raken, het voordeel hebben de belangstelling in alle onderdeelen van de luchtbescherming te wekken. Zij hebben dus een algemeene propagandistische waarde. En dat is ook van groote beteekenis. R. P. Troepenconcentraties in Oost- Pruisen? Tegenspraak van Duitsche zijde. De correspondent van het Zweedsche „Afton- bladet" te Kaunas bericht dat de militaire voorbe reidingen van de Duitschers in Memel en de overige havens van Oost Pruisen worden voortgezet. De havens zijn volgens den correspondent vol troepen en oorlogstuig. Scholen en openbare gebouwen zijn gevorderd en talrijke oorlogsbodems en transport schepen liggen gereed om uit te varen. Ook de spoorwegen van Oost-Pruisen zijn geheel gereser veerd voor militaire doeleinden, burgers worden "iet toegelaten. Alle verkeer met Litauen is ge stremd. De Duitsche legatie te Kaunas publiceert een tegenspraak van dit bericht. Desondanks blijven te Kaunas hardnekkige geruchten de ronde doen, dat ujeen reeds te Memel de Duitsch troepen versterkt met acht nieuwe volledig uitgeruste bataljons die scheept. voor onbekende bestemming worden inge- Amerikaansche neutraliteit in het Noorsch-Duitsche conflict geproclameerd. President Roosevelt heeft het bestaan van Oen staat van oorlog tusschen Duitschland en Noorwegen geproclameerd. "e proclamatie maakt de Amerikaansche neutraliteit in het conflict bekend. resident Roosevelt heeft ook een proclamatie 'igevaardigd, waarbij duikbooten van oorlogvoe ren verboden wordt Amerikaansche havens en rritoirale wateren binnen te komen, hi een maatregel van bestuur schrijft de president r®plen voor met betrekking tot de neutraliteit er Vereenigde Staten in het Duitsch-Noorsche conflict. van6? resultaat der proclamaties is de toepassing ou h "Cas^ and carry" („betaal en haal") clausule P het plan tot levering van oorlogsmateriaal aan Noorwegen. tee^marken wordt in de proclamatie niet ge- Op weg naar Engeland. Onder groote belangstelling van de bevolking trekken Australische troepen door de straten van Sydney, op weg naar de haven, om daar ingescheept te worden voor de reis naar Europa ter inlijving bij de geallieerde strijdkrachten De lente brengt als nieuw geluid Niet slechts der vogelen gefluit, Maar ook de zware donderslag, Die 't onweer vergezellen mag, Het lijkt wat vroeg, nog vóór de Mei, Maar och, het hoort er toch zoo bij Het davert dreunend, grootsch en sterk Door 't zwaar- en grauwbewolkte zwerk De donderslag na 't hemelvuur Is machtig werk van de natuur, Die menschen, naast haar kracht zoo klein, Zoo makkelijk de baas kan zijn. Maar op dien vuurstraal en dien knal Volgt niet vernietigend de val Van bommen op een roerloos land, Die dood verwekken of een brand, Die leven eischen, have en goed, Maar regen, die het leven voedt, Die menschen heil brengt en geen leed, Want de natuur is niet zoo wreed. Röros in Duitsche handen Het Britsche departement van oorlog deelde Donderdagmiddag medé: Er zijn geen verdere gevechten geleverd in de zóne ten noorden van Drontheim, waar de vijand zich thans schijnt in te graven juist ten noorden van Steinkjer. In het zuiden heeft de toegenomen druk van den vijand het noodig gemaakt dat de troepen der geallieerden zich terugtrekken van de stel lingen welke zij tot dusver nabij Lillehammer bezet hielden. In de zóne van Narvik valt niets te melden. Later berichtte hetzelfde ministerie dat het niet waar was dat de Britsche strijdmacht in Noorwegen verslagen was en in wanorde terug moest trekken zooals van bepaalden kant be weerd was. Wel is een voorhoede-detachement, op weg van Namsos naar Drontheim, op een sterkere Duitsche afdeeling gestooten. De Duitschers hadden over de Drontheim-fjord versterkingen aangevoerd en dreigden de Britten af te snijden van hun hoofdmacht. De Engelschen trokken derhalve terug. Zij werden niet achtervolgd en naar, zooals reeds gemeld, vernomen wordt graven de Duitschers zich aan het boveneinde van de fjord in. De Engelsche troepen hebben eenige ver liezen geleden. Reuter verneemt uit Stockholm, dat de Duit sche troepen Röros hebben genomen. Röros ligt op ongeveer 100 K.M. ten zuidoosten van Dront heim. De Duitschers zouden vervolgens opdrin gen naar het spoorwegknooppunt te Stoeren, dat, naar verklaard wordt, in geallieerde han den is. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt over de ope raties: De successen der Duitsche troepen ten noorden van Drontheim zijn voor de verdere oor logvoering van het grootste belang. Door de be zetting van belangrijke engten en terreimpunten in de omgeving van Steinkjer is het gebied van Drontheim tegen iedere bedreiging van het noor den uit beveiligd. De gevechtswaarde van de af- deelingen, die de Duitsche troepen tegenover zich vinden, wordt volgens de tot dusver opgedane in drukken als gering gekenmerkt. Zoo kon bijv. een goed versterkte en zeer belangrijke stelling, die met zes machinegeweren bezet was, door een klein Duitsche detachement zonder eigen verliezen wor den ingenomen. DE HERNÏEUWE BESCHIETINNG VAN NARVIK. Naar verder van Duitsche zijde medegedeeld wordt, hebben aan de hernieuwde beschieting van de stad en de haven van Narvik twee slagschepen verscheidene kruisers en torpedojagers deelgeno men. De beschieting heeft wederom geruimen tijd geduurd en in de stad aanzienlijke schade aange richt. De Duitsche troepen werden in hun verdedi gingskracht niet geschaad, daar zij in den tus- sohentijd ruimschoots gelegenheid hebben gehad, geschikte stellingen uit te kiezen en te verster ken. Niettegenstaande Britsche zeestrijdkrachten thans reeds verscheidene dagen Narvik onder vuur hebben gehouden, hebben de Engelschen tot dusver een landingspoging nog niet gewaagd. NOREN IN NIEUWE STELLINGEN IN HET GUDBRANDSDAL. Van het Noorsche hoofdkwartier, ergens in Noorwegen, 26 April (Reuter). Het officieele Noorsche legerbericht luidt: Op 24 April hebben Duitsche troepen, gesteund door artillerie lichte tanks, onze stellingen in het zuidelijk deel van het Gudbranddal aangevallen. Onze troepen trokken zich terug naar nieuwe, reeds gereed gemaakte stellingen. In het Osterdal is hei Duitstche leger nog verder opgerukt. Duitsche vlieg tuigen hebben voortdurend de verbindingslinies gebombardeerd en beschoten. Drie Duitsche vlieg tuigen werden neergehaald en een heeft een nood landing gemaakt. Britsche jachtvliegtuigen houden thans een wakend oog op het gudbrandsdal. De opperbevelhebber van de zeestrijdkrachten deelt mede dat de Duitschers bij hun landingspo gingen gebruik hebebn gemaakt van Noorsche vis- schervaartuigen met een burgerbemanning als be scherming. Bevestigd is dat een Noorsche visscher bij deze wijze van oorlogvoering, die in strijd is met hét internationale recht, om het leven is gekomen. De Noorsche opperbevelhebebr, generaal Ruge, heeft een verklaring tot zijn troepen gericht, waarin hij zegt: „Als verdedigers van den grond van het moederland hebt gij meer dan twee weken uw plicht gedaan. Verscheidene malen hebben wij te rug moeten trekken en onze haardsteden ten platte- lande aan den vijand moeten overlaten. Dit is ontmoedigend voor allen onzer, doch terugtrekken was noodig voor het uitvoeren van mijn plan, tijd te winnen tot hulp kwam. Gij hebt gevochten als goede Noren, zonder uw geestkracht en moed te verliezen. Rustig en vastberaden heeft iedere man zijn plicht gedaan en zijn leven in de waagschaal gesteld. Niettegenstaande wij tot nu toe veelal machteloos waren tegen de strijdmethoden van den vijand, hebt gij den eerbied van de geheele wereld verworven. Ik dank u allen. Doch thans is de tijd van het terugtrekken voorbij. Geallieerde troepen zijn in noordelijk Noorwegen, in Töndelag en hier waar wij vechten, teneinde, samen te werken. En er komen er nog meer. Gaat voort met denzelfden strijdlust en met hetzelfde vertrouwen als tot dus ver. Ik herhaal het, weest paraat en sluit u nog nauwer aan, dan zullen wij de overwinning be halen." STOCKHOLM, 26 April (Reuter). Volgens hier ontvangen onbevestigde berichten zijn Britsche oorlogsschepen de. Trondhjem-fjord binnengedrongen. Na zich een weg te hebben gebaand voorbij de kanonnen van het fort van Agdenes, vanwaar de Duitschers den toegang tot de fjord beheerschten. Men gelooft, dat in de binnen-fjord een lichte kruiser en verscheidene torpedojagers van de Duitschers liggen, die de Britsche en Noorsche troepen in den sector van Steinkjer met granaat- vuur hebben bestookt. Verklaard wordt, dat reeds Britsche gevechts vliegtuigen in actie zijn geweèst en vervolgens een bericht hebben zij een zwaren Duitschen bom menwerper neergehaald. Nu, zooals gemeld, nog meer Brit'sch en Fransch luchtafweergeschut aangekomen is, beschikken de gealleerden en Noorsche troepen thans over doel treffende middelen om aan de bedreiging van voortdurende bombardementen het hoofd te bieden. ZATERDAG 27 APRIL, 5 uur NAM., Tlieuwe zaak en SAauxwxatn Qxaeneuxeg hoek Meidoornstraat, iJmuiden-Oosi U tot een bezoek uitnoodigend, Hoogachtend, Q. fl etus JlotoihcuideC De bezetting van Bergen. Schepen met verborgen Duitsche troepen lagen vier weken lang in de haven. Te Londen worden bijzonderheden verstrekt omtrent de wijze, waarop de Duitschers bij het be gin van den inval in Noorwegen de controle over de belangrijkste Noorsche havens hebben kunnen verkrijgen. In de Puddefjord nabij Bergen, aldus meldt Reu ter, hebben vier weken lang drie Duitsche sche pen gelegen met voorraden en troepen onderdeks verborgen. Twee dezer schepen voerden de Fin- sche vlag en een die van Zweden. Op 9 April wer den bij het aanbreken van den dag de luiken ge opend en de Duitsche troepen kwamen te voor schijn teneinde te land hun aanval in te zetten. Hun taak was vergemakkelijkt door een aantal Duitsche agenten aan den wal, die o.a. de telefoon- leidingen hadden kunnen afsnijden. Pierlot diende na de stemming over de onderwijsbegrooting zijn ontslag in. De Belgische Kamer heeft Donderdagmiddag gestemd over de begrooting van openbaar on derwijs. Ten aanzien van het ontwerp tot het instellen van een tweevoudige organisatie van het departement, waarbij rekening gehouden zou worden met de tweetaligheid des lands, deed zich een incident voor. Een groot deel der liberalen stemden n.l. tegen. Het kabinet is daarop afgetreden. Het Belgische persbureau Belga bericht hierover het volgende- Met 120 tegen 45 stemmen en 15 onthoudingen heeft de Kamer 's middags de begrooting van het ministerie van openbaar onderwijs aangenomen. De liberale fractie, die in de regeering vertegenwoor digd is door drie liberalen, heeft tegen de begroo ting gestemd. Onder deze omstandigheden was de eerste minister. Pierlot, de meening toegedaan, dat een dergelijke verloochening door een der fracties, die de regeeringsmeerderheid vormen, hem geen voldoende gezag liet om te regeeren. Het ontslag van het kabinet zou in den loop van heden aan den Koning worden aangeboden. In poli tieke kringen legt men er den nadruk op dat de oppositie der liberalen alleen het ontwerp tot split sing van het departement van onderwijs betrof en niet tegen de regeering was gericht. De liberalen geloofden waarschijnlijk niet dat tegenstemmen af treden der regeering ten gevolge zou hebben. Zij schijnen verrast door dit resultaat. Dezelfde krin gen zijn algemeen de meening toegedaan dat de crisis niet ernstig is en dat dezelfde regeering zeer snel terug zal keeren. De „Independance Beige" is van meening dat het oogenblik slecht gekozen was om over te gaan tot een hervorming van het departement van onderwijs en dat de regeering een dringender taak had te vervullen dan naast Pierlot. den secretaris-generaal en een zeker aantal direc teuren-generaal van openbaar onderwijs adjuncten van de andere taalgroep in te stellen. Het blad eindigt met den wensch uit te spx*eken dat de crisis spoedig zal worden opgelost in een geest van waar- lijke nationale eenheid. „De Europeesche crisis is te ernstig, het gevaar, dat België bedreigt te drin gend, dan dat Belgische politici zich zouden kunnen amuseeren met de kinderachtigheden der binnen- landsche politiek". (Adv. Ingez. Med.) ZONDAG A.S. 2 uur Denk om de voordeelige voorverkoop-prijzen. (Adv. Ingez. Med.) In verband met het bericht, dat met ingang van morgen de periodieke verloven weer zullen worden verleend, zij het dan in iets beperkter mate dan voorheen, vernamen wij nader het volgende; Terwijl tot nog toe twee dagen verlof werd verleend per veertien dagen, zullen nu twee dagen worden toegekend per twintig dagen. Was vroeger een zevende van de sterkte ge regeld op verlof, thans zal derhalve slechts één tiende van de sterkte met verlof afwezig mogen zijn. Twee brieven. De hieronder volgende brief schreef een Britseh vlieger, die onlangs een vijandelijke ma chine achter het Fransche front neerschoot, aan de moeder van den Duitschen vlieger, die in hefc gevecht met zijn tegenstander het leven verloor: „Het is uw zoon. Ik weet, dat u me niet verge ven kunt, want ik heb hem gedood. Maar ik wil, dat "u weet, dat hij niet geleden heeft; het einde kwam zeer spoedig. Hij had uw portret in zijn zak, ik stuur het terug, hoewel ik het graag zou houden. Ik dacht niet aan u of aan hem toen ik zijn machine beschoot; hij was slechts een vijand die ons bespionneerde. Ik kon hem niet terug la ten gaan om het nieuws te vertellen, het zou den dood van onze mannen hebben beteekend. Ik weet, dat u hem moet hebben liefgehad. Mijn moeder stierf toen ik nog een kleine jongen was, maar ik weet wat zij gevoeld zou hebben als ik gedood was. De oorlog is hard voor de vrouwen. God, wat verlang ik naar het einde ervan". En dit was het antwoord van de Duitsche moeder: „Er is niets te vergeven, ik begrijp u zooals u bent. verslagen in uw goedheid, ik voel dat u tot mij komt als een kleine jongen, die verbaasd is slecht gehandeld te hebben, terwijl hij het zoo goed meende. Het verheugt me, dat u voor mijn jongen gezorgd hebt. Het was mijn jongste: voor vrouwen is de oorlog een werkelijkheid, want alle mannen zijn onze zoons. Toch hebben de vrou wen, misschien meer dan de mannen, de schuld van dezen wereldoorlog. Wij beschouwen de kin deren van de wereld niet als onze kinderen. De babyhandjes, die onze borst vastgrepen, waren zoo lief, dat wij de honderd andere handjes ver gaten, die zich naar ons uitstrekten. En nu doet mijn hart pijn van berouw". De brieven zijn ontleend aan het Engelscho tijdschrift „Peace News". Spiritusdrinker stak een kameraad neer. Op 2 April van dit jaar kregen de zwervers D. Bisschop en J. D„ die beiden als spiritusdrinkers bekend stonden, oneenigheid met elkaar op den Lemelerberg. De ruzie liep zoo hoog, dat het mes werd getrokken en Bisschop in het hoofd werd ge stoken, waarbij hem de slaapslagader werd door gesneden. In ernstigen toestand werd hij naar het ziekenhuis te Deventer overgebracht, wara hij aan de opgeloopen verwondingen is bezweken. Donder dag stond de dader voor de Zwolsche rechtbank terecht. Verd. was het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel, den dood tengevolge hebbende, ten laste gelegd. Daar er geen getuigen bij de vechtpartij waren geweest, moest bij de behandeling der zaak met de verklaring van D. worden volstaan. De Officier van Justitie vorderde een gevange nisstraf van acht maanden,

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1