Hiel JOient en Jxui Oliebol. De alarm-oefening te Haarlem Uitstekend geslaagd. Amsterdamsche rechtbank behandelt den koffer moord. De Haarlemsche politie verscheen tijdens de luchtbeschermingsoefening: in speciale uitrus ting. Men ziet de agenten hier met helmen op. Voor op de motorfiets is een sirene gemonteerd. Het personeel van het Haarlemsche Gas- en Electriciteitsbedrijf werd tijdens de luchtbeschermingsoefening van gistermorgen in den schuilkelder onder gebracht. De Burgemeester van Haarlem, Dr. J. E. Baron de Vos van Steen wijk (op den voorgrond) sloeg in gezelschap van de directie van het bedrijf het binnengaan van het personeel gade. om daarna eveneens een onderkomen in den kelder te zoeken. HAARLEM, Donderdag. Er was aangekondigd dat heden, Donderdag, op een geheim-gehouden moment, te Haarlem een alarm-oefening voor de Luchtbescherming gehou den zou worden. De bedoeling daarvan was de men- schen bij te brengen wat zij moeten doen als eens werkelijk gevaar uit de lucht dreigt. In zulke oogen- blikken toch is het van veel belang dat een paniek voorkomen wordt en elk weet hoe hij het best be scherming kan zoeken tegen de gevaren. De straten in het hart van Haarlem waren eenige minuten over elf, dus op een oogenblik dat zij an ders vol leven en bedrijvigheid zijn, volkomen een zaam. Men zag letterlijk niemand meer op straat. Een enkele vreemdeling in Jeruzalem, iemand die nog niet wist van de oefening, werd door een poli tieagent ingelicht en zocht dan meteen in een huis een toevlucht. Het geheele politie-personeel was tijdens de oefening in dienst. Het viel op, dat allen voor het eerst met een stalen helm waren uitgerust. Het is de bedoeling dat die in dagen van luchtgevaar steeds gedragen worden. De Commissaris van Politie, de heer E. H. Tenckinck, hoofd van de Luchtbescherming, was in de Barteljorisstraat toen de sirenes loeiden. Hij kreeg juist gelegenheid twee bruidsstoeten die op weg naar het Stadhuis waren, op te houden. De huwelijken werden een kwartiertje uitgesteld, de bruiloftsgasten moesten alvast bij een banketbak ker een tractatie nemen die niet op het programma van den feestdag stond. In het Stadhuis werd natuurlijk ook aan de oefening deelgenomen. Het personeel ging naar de schuilkelders onder den nieuwen vleugel van het Stadhuis. Daar zagen wij ook de wethouders de heeren W. J. B. van Liemt en D. J. A. Westerveld, die op dat oogenblik ten Stadhuize aanwezig wa ren. De scholen oefenden natuurlijk ook. Van te vo ren waren de kinderen geïnstrueerd waarheen zij moesten gaan bij luchtgevaar. Het wordt namelijk onjuist geacht dan de kinderen in de scholen te laten, omdat als er dan iets gebeurt, veel slachtof fers tegelijk zullen vallen. Daarom worden zij ver deeld over de omliggende huizen. Op onzen inspectietocht door de straten tijdens de oefening bleek ons evenwel, dat veel menschen die wel dekking gezocht hadden in huizen voor de ramen bleven kijken. Dat is natuurlijk, als er inderdaad luchtgevaar zou zijn, zeer verkeerd, want aan de ramen heeft men veel gevaar getrof fen te worden door bomscherven. Maar hier speel de natuurlijk nieuwsgierigheid een rol, als het geen oefening maar ernst is, zullen die menschen voor eigen veiligheid wel een betere schuilplaats zoeken. Op enkele punten zagen wij, dat agenten de menschen van de ramen wegstuurden. Aan de toegangswegen der gemeente stond po litie om het verkeer op te houden. Ook de tram wagens uit Heemstede en Leiden werden aange houden. Het was spoedig op de punten een opeen- hooping van trams, auto's en fietsen, maar de oefe ning duux-de slechts een kwartier zoodat het op onthoud niet van veel beteekenis- was. Bij de Blauwe brug zochten vele fietsers en autobestuur ders dekking in de villa's die daar in de omgeving staan. Bij het Gasbedrijf. De oefening bij het Gemeentelijke Gas- en Electriciteitsbedrijf aan den Harmenjansweg is niet in alle opzichten naar wensch verloopen. De sirene, die speciaal voor dit bedrijf op het hoofd gebouw is aangebracht, weigerde in den beginne en pas eenigen tijd nadat de sirenes in de stad het alarmsignaal hadden ingezet, begon ook dit instrument te loeien. Toen het alarmsignaal ook in dit bedrijf zijn uitwerking kreeg maakten de menschen niet den indruk dat ze zich aan een ernstige oefening moesten onderwerpen. Bijna zonder uitzondering wandelden alle leden van het personeel op hun gemak naar den schuilkelder en alleen op aansporing van een filmoperateur, die uiteraard de geschiedenis „net echt" voor zijn lens wilde laten verloopen, was men er toe te bewegen om er de pas wat in te zetten. Het lijkt ons toch een vereischte bij zoo'n oefening dat men hard naar den kelder loopt. Bovendien had het perso neel geen instructie ontvangen om de gasmaskers, die men wel bij zich droeg, op te zetten, zoodat ook in dit opzicht de oefening niet conform den veronderstelden noodtoestand verliep. Eenmaal bij den schuilkeldeer gearriveerd ging alles vlot in zijn werk. Na afloop op het politiebureau. Toen de sirenes, die wel tot ver buiten de grenzen van Haarlem gehoord moeten zijn, het einde van de alarm-oefening aankondigden en oogenblikkelijk het normale verkeer hervat werd, gingen we naar het Politiebureau, om naar het resultaat te vragen. Hier bleek al dadelijk, dat inderdaad ook in andere plaat sen van ons land veel belangstelling voor de alarm oefening in Haarlem bestond. In de kamer van den Commissaris, den heer Tenckinck, zagen we de vol gende belangstellenden: den heer Ph. van der Most, vertegenwoordiger van den Luchtbeschermingsdienst te Amsterdam; den heer H. L. Preller, hoofdin specteur van politie en vertegenwoordiger van den Toen de sirenes gistermorgen om elf uur te Haarlem de luchtbeschermingsoefening inluidden waren straten en pleinen in een oogwenk ont volkt. Hier zien we de geheel verlaten Groote Markt; de autobus werd door chauffeur en passa giers verlaten, de eigenaar van het handkarretje heeft ook elders een goed heenkomen gezocht Luchtbeschermingsdienst, in Den Haag; den heer P. P. Paul, inspecteur van het Verkeer te 's Graven- hage; kapitein A. van Batenbux-g, adjunct-inspec teur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen (als vertegenwoordiger van den in specteur van dezen dienst, generaal B. A. de Ridder), den heer J. Sloos, vertegenwoordiger der Propa- gandacommissie voor de Luchtbescherming in Den Haag; de heeren De Jong en Uhlenbunk, blokhoof den te Amsterdam, en den heer K. Rijpma, assistent van het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst te Haarlem, De hoofdinspecteur van politie, de heer G. A. Draijer, toonde zich over de oefening ten zeerste voldaan, vooral ook over de ondervonden medewer king in de buitenwijken, zooals in het druk-bevolkte Haarlem Noord. Blijkens de hem bekend geworden rapporten is er geen wanklank gehoord en dat in een stadskwartier met 50.000 inwoners. Een der in specteurs liet de deuren en ramen van perceelen die open stonden, dicht doen, wat natuurlijk ook een uitstekende maatregel is: Het deed den heer Draijer genoegen, dat voerlieden ook hun paarden hadden uitgespannen; dit had hij o.a. geconstateex-d op de Botermarkt, Verwulft, Ged. Oude Gracht en Nas- saulaan. Hij deelde ons vei-der mede, dat het ge heele politiekox-ps hedenmoi-gen voor deze oefening met het bewaken van de orde belast was, ook het twee-derde gedeelte van het korps, dat anders vrij zou zijn geweest. Nauwlettend toezicht was ook aanwezig bij den uitgang van het station; de reizigers, die juist in dit kwartier gearriveerd waren, mochten tot hun ver bazing het station niet vex-laten. Toen zij echter de reden hiervan hoorden, namen zij het over het algemeen gemoedelijk op, Ook mochten de menschen, die toevallig in de na bijheid waren, een schuilplaats in de Groote Kerk zoeken: de koster, de heer G. A. Luiting, had trou wens de deux-en al bij voorbaat geopend. En de meening van den Commissaris van politie was kort maar krachtig: de alarmoefening is uitste kend geslaagd; geen wanklank is gehoord en de be volking van Haarlem heeft blijk gegeven, ten zeer ste van den ernst der oefening doordrongen te zijn geweest. Over het algemeen werd er geen grapje van gemaakt. Dat was dan ook de bedoeling van deze alarm oefening. Verd. vertelt van zijn thuiskomst. AMSTERDAM, 25 April. Uiterlijk onbewogen nam vanmorgen de hofmeester Koorens, verdacht van moord op zijn vrouw en het verbergen van het lijk in een koffer, plaats in het verdachtenbankje. Er bestond voor de behandeling van deze straf zaak een buitengewoon groote belangstelling; de officier had ruim veertig getuigen gedagvaard. Nadat het O.M. de dagvaarding had voorgedra gen, onderwiex-p de president van de rechtbank mr. W. Dons verdachte aan een zeer uitvoerig verhoor, waarin hij vooral de verhouding tusschen Koorens en zijn vrouw belichtte. Voorts besprak hij de financieele omstandigheden van den hofmeester en zijn relaties met andere vrouwen. „U was getrouwd met Maria Teeuwisse, ver dachte?" vraagt de president. Ja, antwoordt hij, meer om den steun dan omdat ik zooveel van haar hield Hij vertelt dan, dat hij, wanneer hij thuis was, steeds met haar uitging. Zij was negen jaar ouder en van een mindere stand dan verdachte. Zijn plan was geweest om later een hotel op te richten. Pres.: Met uw vrouw? Of vond u haar een blok aan het been? Verd.: Neen, met mijn vrouw wilde ik dat hotel beginnen. Koorens vertelt verder: hij verdiende ongeveer 60 a 65 gulden per week, zijn vrouw kreeg 17.80 per week. Verdacht had wat gespaard en gespeculeerd. Hij had ruim 1000. Pres.: En wat was u van plan met het geld te doen? „Verder speculeeren", zegt verd. rustig. Pres.: En waarom betaalde u uw schulden niet af? U had een ameublement op afbetaling gekocht. U was nogal royaal voor uzelf. Verd.: Dat ging nogal. Mijn vrouw en ik gingen altijd samen uit. Maar u hield uw vrouw nogal kort. Ze moest zelfs uit werken gaan. In Sabang had verdachte bericht gekregen, dat het geld (de 1000) weg was. Pres.: Vond u dat vex-velend? Verd.: Och ja, dat wel, maar ik dacht, nu, dan begin ik maar weer opnieuw. Verdachte weigerde den naam te noemen van den man, die voor hem gespeculeerd had. Op vragen var den president beschrijft Koorens zijn laatste thuiskomst. Eerst was hij na aankomst van het schip naar een café gegaan. De thuiskomst was heel gewoon Pres.: Noemt u dat maar gewoon. U had het plan van haar af te gaan Dienzelfden avond van zijn terugkomst had hij een lang gesprek met zijn vrouw gehad. Daarbij had zij zich laten ontvallen, dat zij vriendsohap met een anderen man had aangeknoopt. Er was toen ruzie gekomen. „Ze was al boos, omdat ik de proefvaart met de „Oranje" mee moest maken, dat had ik haar verteld toen ik pas thuis was Pres.: Dat begrijp ik niet, zij vertelde u, dat zij met andere mannen ging. Zij kon u dus missen als kiespijn. Verdaohte gaat dan verder met zijn luguber verhaal: De ruzie was hoog geloopen. Toen verd. opstond, dacht zijn vrouw blijkbaar, dat hij haai te lijf wilde. Zij gaf hem een duw. Verdachte op zijn beurt duwde haar van zich af en de vrouw viel tegen de kachel „Ik dacht, dat ze dood was". Pres.: Maar dat is toch onmogelijk. Als je vrouw tegen de kachelplaat valt ga je toch naar haar toe en je onderzoekt, hoe het met haar is. Zelfs al ben nog zoo boos en al ben je een man van uw harde inborst, help je Ik heb haar naar bed gedragen. Ik daeht eerst dat ze bewusteloos was. Pres.: En hebt u het hoofd en de polsen nat ge maakt? Neen, dat had verdachte niet gedaan. Op het onopgemaakte bed had hij haar neergelegd Pres.: En u? Wat deed u? Ik ging naar de voox-kamer, zegt vexxiachte. Ik liep heen en' weerdrie kwartier liet ik haar liggen en ik dacht: „Misschien komt ze bij". Pres.: Maar een dokter haalde u niet. Dronk u in dien tijd borrels? Vei'd.: Een paar. Pres.: Ja, ja u zorgde wel voor u zelf, maar r.iet voor uw vrouw. Drie kwartier later ging hij weer kijken. „Toen meende ik zeker, dat zij dood was. Zij -was -lijkwit; haar -oogen-wax*en- gesloten; -en -zij-was- zoo zwaar. Pres.: Maar u hebt het niet gecontroleerd. U hebt geen pols gevoeld Verd.: Neen, dat geloof ik niet. Het lichaam had hij naar de keuken gedragen. Pres.: En in die keuken hebt p haar gestoken met het mes. Verdachte blijft heel kalm. Rustig antwoordt hij, dat hij het niet precies meer weet. „Het zal wel". bijzonderheden weet hij niet meer en op vele vra gen van den president antwoordt hij met een en kel woord: „vex-geten", of met een schouderopha len. Pres.: U dacht, dat uw vrouw dood was en toch stak u haar met een mes. Waarom? Dat weet ik ook niet, antwoordt verdachte. „Wij zijn nu op een punt gekomen", vindt de pi-esi'dent, „om tijdelijk de deui-en van de zaal te sluiten". Aldus geschiedt Binnen het half uur worden de deuren weer ge opend. In den tijd, dat de deuren gesloten waren, heeft verdachte verteld hoe hij het lijk van zijn vrouw in stukken heeft gesneden. Verdachte vertelt dan wat er na den 22en Juni is gebeurd. Op 23 Juni bezocht hij 's middags om drie uur een café. Om acht uur had hij een gesprek met den broer van zijn vrouw voor de woning in de Pijnackerstraat. Weer bezocht hij 's avonds een café, met eenige kennissen gaat hij naar zijn woning, waar in een der kamers het lijk van zijn vrouw ligt Px-es.: U hebt zelfs het huis nog laten zien. Een kamer was op slot. U zeide toen dat Marie, uw vrouw, weg was naar Rotterdam en dat zij den sleutel mee had genomen. Dat was toch ge vaarlijk Och jazegt verdachte. Na dezen afgrijselijken toch naar Deventer, waar bij hij de koffers verstopte, is hij op 26 Juni weer te Amsterdam. Van 27 tot en met 29 Juni maakt hij als hofmeester den proeftocht met de „Oranje" mee. Na zijn terugkomst gaat hij wer naar Amster dam terug, verkoopt zijn inboedel, logeert in hotels, bezoekt op 3 en 4 Juli de kermis te Laren en vertrok in den vroegen ochtend van 5 Juli met de „Johan de Witt" naar Indië, waar hij wordt ge arresteerd. Het inleidende verhoor van verdachte is hiermede ten einde. GETUIGENVERHOOR. De eex-ste getuige is een soldaat. De man was 10 Augustus met 't bramenzoeken in de buurt van Ter- schuur. Getuige beschrijft met enkele sobere woor den hoe hij onder het struikgewas den koffer vond, en hoe deze geopend werd. De heer J. Westrik, bux-gemeester van Barneveld, had als hulpofficier van justitie het eex-ste onder zoek ingesteld. Getuige had al het mogelijke gedaan om den tweeden koffer te vinden, een bruin leeren,, die volgens vex-dachte de rest van het lichaam be vatte en ook door K. daar was verstopt. Er is lang gezocht, maar deze Singapore-koffer is niet ge vonden. Mr. de Blécourt: Er had zich zelfs een helder ziende aangemeld. Een politie-agent uit Barneveld beschrijft den in houd van den koffer. Behalve de romp vond hij er ook eenige dekens, een vloerkleedje en wat kleeren in met het waschnummer 273. Dx\ B. J. Mansens, prosector te Utrecht, had de romp onderzocht en geschouwd. Hij had drie steek wonden in de borst gevonden; een steek had het hart doorboord. Ook vertoonde het lijk onderhuid- sche bloeduitstortingen, kort vóór den dood ont staan. DOODELIJKE STEKEN Verdediger mr. Kokosky: Waarom is de steek wonde bij het leven toegebracht? De dokter had dit vastgesteld uit de zware ver bloedingen in de weefsels. De vrouw moet dus nog geleefd hebben toen de steken werden toegebracht. Verdediger: En wanneer zijn de blauwe plekken toegebracht door stompen of knijpen? Dokter Mansens: Ook kort voor de dood intrad. De steken, aldus verklaart deskundige nog, waren met vaste hand toegebracht. Dr. Hulst, de bekende politiedeskundige uit Lei den, licht vervolgens zijn rapport toe. Als vaststaand mag worden aangenomen dat vóór de dood een groot bloedverlies heeft plaats ge vonden, daar in de lijkdeelen, behalve in de streek van den linkerschouder, geen bloed is gevonden. Daar niet het geheele lichaam is gevonden, is het niet met volkomen zekerheid te zeggen, welke fac toren tot deze „bloed-armoede" hebben geleid, doch daar een steek in de borst gedurende het leven toe gebracht, in het hart is gedrongen en dit aan vóór- en achterzijde heeft doorboord, bestaat zeer zeker de mogelijkheid dat deze steek de doodelijke is ge weest. Dat de twee steken in de linker borstkas gedu- -ende het leven zijn toegebracht, mag als zeker wor den aangenomen. Omtrent de wond in de rechter helft van de borst bestaat bij ons eenige twijfel. Acht u het vex-haal van vex-dachte dat de vrouw gevallen is en toen dood was, aannemelijk? vroeg de officier. Neen, antwoordt deskundige Hulst, dat is m.i. onaannemelijk. De psychiater dr. Tammenoms Bakker licht ver volgens zijn rapport toe. PSYCHIATRISCH RAPPORT. Het psychiatx-isch onderzoek, door de zenuwartsen dr. S. P. Tammenoms Bakker en dr. F. Grewel ver licht, leidde tot de conclusie, dat verdachte toe rekeningsvatbaar is. Bij de beoordeeling van psy- VOOR DE KINDEREN De weg daalde zóó sterk, dat de Dikke zijn motor kon afzetten, en in vliegende vaart suisden zij nu langs den weg. In de bochten had de Dikke werkelijk moeite om zijn stuur te houden. Hij trapte de remmen in, maar kwam tot de ontstellende ontdekking dat de wagen geen greintje vaart verminderde. Hij rukte aan de stuurinrichting, maar tevergeefs. De wagen bleef voortrazen. In de verte kwam een fabriek in 't zicht en Minah wees er hem met een angstig gezicht naar. Al dichter kwamen zij aan dat gebouw, dat een electri- sche houtzagerij bleek te zijn. Na een scherpe bocht reden zij het erf op. chiatrische zijde kan gezegd worden aij deskundigen dat verdachte, onafhankelijk daad beschouwd, enkele bijzondere trekken persoonlijkheid heeft. Hij is weinig moreel 3^1 heeft een sterke neiging naar prikkelende len, zonder dat hij narcotomaan is. Hij h groote fantasie. Verdachte moet worden besh 6ea als iemand met zekere psychopathische trekk vele opzichten is hij een on-uitgegroeide n lijkheid, die lijdt onder conflicten tussch °°n* fantasie-leven en de eischen van de werkelfkv,2^ Deze ziekelijke bijzonderheden zijn echter oordeel van de deskundigen niet zoodanig^/16' sproken of dermate gekleurd, dat verdachte Th de zou zijn aan een ziekelijke stoornis of g<- St zakelijkerwijs tot de daad hebben moeten"" n°°^" kige ontwikkeling der geestvermogens. Desk gen hebben ook niet de overtuiging gêkreee** de bovengenoemde psychische bijzonderhedPiT na DE P4Ke Na de pauze wordt dr. C. J. van Ledden Hul bosch, die direct na de ontdekking van het xniwf-" een onderzoek in de woning van Koorens fa? Pijnackerstraat heeft ingesteld, gehoord. Od i plaatsen in de woning heeft deze deskundige blo H spox-en aangetrbffen. Politiemamxen vertellen vervolgens welke st pen zij in het ondex-zoek hebben gedaan. a^" Een caféhouder uit Amsterdam in wiens c té verd. na terugkomst in het vaderland een borr1 had gedronken, vertelt, dat hij vroeger wel e - met Koorens had gevaren. Er was toen een deta* tiveroman aan boord, waarin een dergelijke e schiedenis werd behandeld als waarvoor Koorp thans terecht staat. Dan komt een Amsterdamsph5 huisvrouw voor het hekje. Bij haar werkte de vrouw van verd. een paar maal in de week.Mari heeft nooit een kwaad woord over Piet Kooren* gezegd, alleen kort voor haar verdwijning had zii er over gepraat, dat Piet teveel uitgaf' had op zekeren dag een getikten brief waarin de werkster mededeelde, dat zij wegens zenuwen rust moest houden. Get. had dat wel vreemd gevonden; Marie werkte al tien jaar bii haar en zij deed uitmuntend haar plicht. Op die wijze wegblijven was niets voor haar Dan komt een kennis van Koorens voor het bekje. Hij was in het gezelschap geweest, dat Koo- rens op den dag nadat het drama zich had afge. speeld, mee naar zijn huis had genomen. Er was een bori"el gedronken en Koorens had zijn huh laten zien. Eén deur was afgesloten. Den volgenden dag had getuige Koorens geholpen om den zwaren hutkoffer naar beneden te dragen. Mr. Kokosky: Was Koorens kalm toen u met hem in het café zat vóór u met hem naar huis ging? Getuige: Heel bedaard, we hebben samen nog een spelletje gebiljart. We hooren nog meer over het „gezellige avondje" bij Koorens thuis. Verd. had tegen een van zijn vrienden gezegd; „Wat jammer, dat Marie niet thuis is, nu kan jé geen kennis met haar maken". „Waar is je vrouw?" had de vriend gevraagd. „In Nijmegen" had Koorens geantwoord. Vele mededeelingen deed een schoonzuster van de om het leven gekomen vrouw over de huise lijke omstandigheden en de verhouding tusschen K. en zijn vrouw. Over Max-ie hoort men van deze getuige niets dan goeds. Minder gunstig luiden de verklax-ingen over Koo rens. Fel is de zuster van het slachtoffer in haar oox-deel over haar zwager. Ook de zuster van Koorens uit Deventer wordt gehoord. Zij vertelt, dat haar broer steeds een vx-eemde en moeilijke jongen is geweest. Hij kon geen bloed zien. Wanneer hij in een bioscoop toe vallig een stuk zag, waarbij moorddadige scènes op het witte doek de toeschouwers trachtten te boeien, ging hij weg. Een ziekenhuis wilde hij be slist niet binnengaan. Hij had haar hex-haaldelijk wonderlijke brieven geschreven. Een zwager van Koorens zeide o.a. dat de ver houding tusschen verd. en diens vrouw niet goed was. Zij wantrouwden elkaar, zoowel op zedelijk als op financieel gebied. Getuige beschouwde K. niet als volkomen noi-maal. Nadat nog verschillende getuigen zijn gehoord, is het getuigeverhoor ten einde. De behandeling van de zaak zal worden voortgezet op 29 April te tien uur. WANDELSPORT BLOEMBOLLENMARSCH H. W. S. V. „DE VIERDA AG SCHE". De Bloembollenmarschen van bovengenoemds vereeniging, die zijn uitgesteld tot 27 en 28 April, beloven een groot succes te worden. Hoewel het nog niet zeker is dat alle militaire detachementen zullen komen, verwacht men voor Zaterdag plra. 1000 deelnemers, o.a. van de Koloniale Reserve en van de Marine. r Voor Zondag zijn er nu ongeveer 650 deelne mers (sters). Uit vele plaatsen kwamen inschrijvin gen, o.a. uit Zwolle, Groningen, Ginniken, Zierikzee, Box-ne, Oud-Beijerland, Gox-kum, Rotterdam, Utx-echt enz. Verder vereenigingen uit Amersfoort (3), Den Haag (4), Amstex-dam, Beverwijk en Haarlem. Inschrijvingen kunnen geschieden bij H. F. Kooien, Eikenstraat 60, Haai-lem Noord. De start heeft plaats bij café-restaurant „Dreef- zicht" te Haai-lem op Zaterdag te 2 uur n.m. en op Zondag 10 uur v.m. Zaterdag worden de eerste deelnemex-s te 6.30 n.m. terug verwacht en Zondag te 3.00 n.m. Tweehonderd gulden boete voor bloembollenhandelaar. Getracht zieke bollen te versturen. Een nog jeugdige directeur van een bloembollen- handel uit Beverwijk had op 7 Februari 25 kisten bloembollen naar Rotterdam gestuui-d. Bij co^tr° in de havenstad had men echter geconstateerd, dat er in de kisten andei-e bollen zaten dan op het ge- leidebiljet waren aangegeven. Dit waren zieke bollen. Een controleur van den Plantenziektekundl- gen Dienst had vastgesteld dat zieke begonias ae kisten vulden terwijl er lelies, gladiolen en gloxi nia's in hadden moeten zitten. Op 5 Februari had de controleur in Beverwijk in de bloembollenschuur van den kweeker 100 kisten bollen afgekeurd. Een dag later had de verdacn de 25 bewuste kisten uit deze collectie bijeengezoent. De kweeker verdedigde zich door op te niel^e1P 1j er een vergissing in het spel was geweest. Zelf na hij de keuring niet bijgewoond en waarschijnuj had zijn vader niet alles nauwkeurig genoteera. Ambtenaar: Ik geloof anders niet erg aan die v - gissingen. Uit het rapport van prof. Van Slogteren bie dat van 25 bollen er 17 ziek en rot waren. De verdachte wees er nog op, dat de bollen v Engeland bestemd waren en dat hij zijn broer Engeland toch niet zou benadeelen. De ambtenaar begon zijn requisitoir met te deelen, dat de bloembollenhandel van vera, g lukkig failliet is. De wet noemt deze personen o tveders, volgens spreker waren het echter mis gei-s. Hij eischte 1 maand hechtenis en vernietig"1» van de in beslag genomen bollen. De verdachte voerde nog aan, dat hij zijn steeds van eerste klas firma's had betrokken. .8 woordig kan men het echter met al die ziekten meer bijhouden. Zijn klanten waren altijd vo geweest. hpffl De Haarlemsche kantonrechter veroordeeld tenslotte tot een geldboete van f 200.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 8