trees' en „UiT7 weer terug op Schiphol. Reis verliep heel gewoon. Soldaat bleek „Arie" niet te zijn. Ceta-Bever VLEKKENWATER .VKTTPA'G 2I 26 APR IE 1940 Toesfellen in ^almö aan groot gevaar ontsnapt. Hangar waarin ze stonden in brand gevlogen. Na een vlucht van 4 1/2 uur zijn de K.L.M.-toe- t Hen Mees" en „Uil", die door het binnentrekken an de" Duitschers in Denemarken en Noorwegen V!nvankelijk op het vliegveld van Malmö in Zwe- HpI werden opgehouden, op het Amsterdamsche vliegveld Schiphol veilig geland. De bemanning van Mees" bestond uit de gezagvoerder Geysendorf- fer'de telegrafist Oolgaard, boordwerktuigkundigen Akkerman en Bernaert en steward Korstenije, ter wijl de „Uil" was bemand met gezagvoerder Sille- 'vjs marconist Bossen, boordwerktuigkundige Moo- lenaar en steward Massa. Voorts maakten deze vlucht mede de stationswerk- tuigkundige van het vliegveld Malmö, Houtbrake en de vertegenwoordiger van de K. L. M. in Stockholm de heer J. H. de Stoppelaar. Als bijzonderheid vertelden de heeren Geijsaedorf- fev en Sillevis, dat de beide machines in den nacht van Maandag 8 op Dinsdag 9 April aan een groot ge baar zijn ontsnapt. In dien nacht n.l. is er brand uit gebroken op het vliegveld van Malmö. •De groote hangar, waarin de Nederlandsche toe stellen stonden geborgen, brandde geheel uit en het is aan de tegenwoordigheid van geest van het per soneel van de Zweedsche Luchtvaart Maatschappij A, B. A. te danken, dat de K. L. M.-toestellen kon dén worden gered. In de Hangar bevonden zich de radiodienst, de meteorologische dienst, de telefoon centrale en het magazijn van reservemateriaal van de Zweedsche Luchtvaartmaatschappij, welke door bet vuur uiteraard een groot verlies heeft geleden. De „Mees" en de „Uil" vertrokken Donderdag 11 .April naar Stockholm en sinds dien dag tot Donder dag toe hebben de beide gezagvoerders alsmede de K. L, M.-vertegenwoordiger de Stoppelaar constant pogingen in het werk gesteld startvergunning naar Nederland te verkrijgen. Wij vroegen de heeren Geijsendorffer en Sillevis naai1 de voorwaarden, waaraan zij' moesten voldoen .om naai' Nederland terug te keeren. De Zweedsche regeering zoo zeiden zij had een speciale route opgegeven, welke iets zuidelijker dan Gothenburg lag en de machines moesten over dit gedeelte van Zweden op een speciale hoogte vliegen. De regeering bad de luchtdoelbatterijen op deze route in kennis .gesteld van het passeeren van de Nederlandsche machines. De Duitsche regeering had geen speciale voorschriften geëischt. Alleen had men gezegd, dat het aan te raden was, zoo hoog mogelijk te vliegen. Èi rechte lijn zijn de K. L. M. machines van Stock- holm via Gothenburg dwars over. Denemarken naar -deNoordzee gevlogen en vandaar in zuidelijke rich ting naar Schiphol. Deze vlucht duurde ongeveer vier. en een half uur. Om 7 minuten voor 4 landde de „Mees", terwijl •Sillevis de „Uil" een kwartier later aan den grond zette. .De.heer de Stoppelaar vertelde nog, dat het wei nige.ongemak, dat de K. L. M. bij deze vlucht heeft ondervonden, was, dat er op voorschrift van de des betreffende regeeringen geen passagiers mochten worden vervoerd, terwijl men een kleine veertig aanvragen had van Nederlanders, die van de gele genheid gebruik wilden maken om naar het vader land terug te keeren. Onder deze aanvragers was o.a, ook de bemanning van de „Bernisse". Tijdens de tocht van Stockholm naar Amsterdam was het weer voortreffelijk en het zicht uitstekend. Noch Geijsendorffer noch Sillevis evenwel hebben iets gemerkt van den oorlogstoestand. Op Schiphol werd de bemanning der vliegtuigen welkom geheeten door den heer D. j. de Vries, hoofd van de afdeeling handel van de K. L. M., die namens den heer Plésman uiting gaf aan de dankbaarheid van de luchtvaartmaatschappij dat ook deze vogels weer in het nest zijn teruggekeerd. DE KOSTWINNERSVERGOEDING. Het lid der Tweede Kamer de heer Posthuma heeft aan den minister van defensie de volgende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat dé kostwinnersvergoeding voor de militairen, die tijdenshun verlof ziek worden en deswege thuis of in een inrichting moeten worden verpleegd, niet wordt uitbetaald? 2. Indien dit zöo is, is de minister dan, waar dit als een onbillijkheid wordt aangevoeld en in de be trokken gezinnen moeilijkheden veroorzaakt, be reid dit verbod in të-trekken? Valkenburg worrlt vergroot. Wetsvoorstel tot annexatie van gemeenten. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsont werp inzake toevoeging van.de gemeenten Oud-Val kenburg, Schin op Geulen, Houthem behoudens een van laatstgenoemde gemeente naar de gemeente Berg en Terblijt over te brengen gedeelte -zoomede van gedeelten van de gemeenten Hulsberg en Berg en Terblijt aan de gemeente Valkenburg. Als datum van deze toevoeging noemt het wets ontwerp 1 Januari .1941. Leidscheridamsche moordzaak Verkleedpartij bij fietsenmaker opgehelderd. Onmiddellijk, nadat de rijwielhersteller Roest uit Oegstgeest aan de politie heeft mede gedeeld, dat op den dag van den moord te Leidschendam, zich een soldaat bij hem heeft verkleed, is rijksveldwacht en recherche dag en nacht aan het speuren geweest om dezen militair op te sporen. Dit is nu enkele dagen geleden gelukt. Het is echter gebleken, dat hij met de moord zaak niets uit te staan heeft en om geheel andere redenen zich bij Roest heeft verkleed. Hij is met verdachte R. A. geconfronteerd en heiden hebben verklaard elkaar nooit eerder te hebben gezien. Bovendien is gebleken, dat de soldaat niet op den dag van den moord, doch twee dagen te voren zich bij Roest heeft ver kleed. Hieruit is wel komen vast te staan, dat deze soldaat niet de geheimzinnige „Arie" is, die volgens den veroordeelde R. A. de hoofdrol in de Leidschendamsclie moordzaak zou hebben gespeeld. VRAGEN OVER DE VOORDRACHT VAN MR. F. VAN CAUWELAERT. ^Het lid der Tweede Kamer, de heer De Marchant d' Ansembourg heeft aan de ministers van bui- knlandsche zaken, justitie en defensie de volgende -Vragen gesteld: Is het waar, dat mr. F. van Cauwelaert, Bel gisch minister van staat en voorzitter van de Belgi sche Kamer van volksvertegenwoordigers, in een «oor hem op Maandag 22 April in de in staat van beleg verklaarde hoofdstad des lands gehouden Voordracht, sprekende over de buitenlandsche poli tiek van Nederland en die van België, onder meer heeft verklaard: »Het zal niet voldoende zijn, dat we ons braafjes Schuil houden onder het schamele afdak van de Neutraliteit"? 2. Indien vraag 1 in bevestigenden zin "moet wor- «en beantwoord, zijn de ministers dan van meening, flat het in overeenstemming is met de Nederland sche waardigheid, dat aan een vreemdeling wordt toegestaan op zoo ininachtende wijze 'te spreken over de Nederlandsche neutraliteit, dié in het hoogste belang van Nederland en van Europa door het Nederlandsche volk met groote persoonlijke en &*teri*ele offers wordt gehandhaafd? 3. Zijn de ministers voorts van meening, dat het toestaan aan een vreemdeling van het houden van zoodanige voordracht in overeenstemming is: a- met de Nederlandsche neutraliteitspolitiek, b. met art, 23 der wet tot regeling en beperking «er uitoefening van het recht van vereeniging Nasleep van den aanleg van het Maas—W aalkanaal. De heer J. Broersma te Bergen' voert sinds 1924 een strijd tegen den rijkswaterstaat, omdat zijn firma door 'n hoofdingenieur van dén rijkswaterstaat, dr. ir. L. N- Wentholt, thans directeur-generaal, bij de uitvoering van liet Maas-Waal kanaal in 1924 voor f 375.000 zou zijn benadeeld. Op 18 April 1939 ver oordeelde de Alkmaarsche rechtbank B, tot f 10 boete wegens beleediging van dr. Wentholt in een open brief aan den ministerrad en in een brochure „Ik zal handhaven". De vervolging was op last van de regeering in gesteld. De verdachte had bezwaar gemaakt tegen de dagvaarding. Hij wilde een vervolging wegens smaad, om toegelaten te kunnen worden tot bewijs. Omdat de dagvaarding vermeldde, dat de open briel aan den raad van ministers was gezonden en niet ook aan de Kamerleden en de dagbladen, kon smaad niet worden bewezen. De officier eischte toen f 30 boete, waarna veroordeeling tot f 10 boete volgde. Van dit vonnis kwam de heer Broersma in hooger beroep. Deze zaak diende Donderdag voor het Am sterdamsche gerechtshof, gepresideerd door mr. J. M. Jolles: Op een desbetreffende vraag van den president verklaarde verdachte, dat de publicaties van de brochure en de open brief tot doel hadden de aan dacht te vestigen op het onrecht, de firma aange daan. Verdachte legde er nog eens den nadruk op, dat hij vervolgd wil worden wegens smaad om tot bewijs toegelaten te kunnen worden. Na uitgebreid onderzoek nam de procureur-gene raal, mr. A. A. L. F. van Dullemen, requisitoir. Spr. ging de geschiedenis van deze zaak na, beginnend bij de uitschrijving en. aanbesteding van het Maas- Waal-kanaal. Verdachte heeft destijds zeer laag in geschreven, waarschijnlijk om door de grintwinning zijn winst te maken. Dat dit niet is gelukt, kan ver dachte dr. Wentholt niet verwijten. Dit is de aanleiding tot het conflict. Verdachte probeert nu door een brochure en een open brief zichzelf recht -te verschaffen. Spr. was van meening, dat de brochure inder daad op vele.punten zwaar beleedigend is en eischte een maand gevangenisstraf. Groote aanvoer van eieren te Barneveld, Op de Donderdag' te Barneveld gehouden eier markt zijn volgens opgave zooveel eieren aange voerd als nog nooit te voren n.l. 3.020.000 stuks, welk aantal circa 30.000 stuks hooger is dan de hoogste aanvoer in het vorige jaar. Voor vuil, vet, smeer en zooveel meer. - 25 cent. - Bij drogisten. (Adv. Ingez. Med.) bo."- -4<s»raarsters trekken Algemeene vergadering van „De Tuinbouw-Onderlinge". In een der zalen van „De Indugtrieele Club" te Amsterdam werd onder leiding van den heer B. Ruys te Dedemsvaart de jaarlijksche algemeene le denvergadering van „De Tuinbouw-Onderlinge", be drijf svereeniging ingevolge de Land- en Tuinbouw - ongevallenwet 1922, gehouden. Bij de vereeniging waren aangesloten per 31" De cember 1939 6994 werkgevers, terwijl 1242 pa troons vrijwillig verzekerd waren en 376 leden vóór hun kinderen aan de vrijwillige ongevallenverzeke ring deelnamen. Het door de gezamenlijke leden uitbetaalde loon bedroeg over het betrokken boekjaar ruim 15 mil- lioen gulden. In het verslagjaar werden bij de vereeniging aan gegeven 2219 ongevallen, waarvan 3 gevallen met doodelijken afloop. In totaal moest aan contante waai'den van toe gekende en nog toe te'kermen blijvende renten wor den opgebracht f 28.590. De vergadering herkoos tot lid van het bestuur den heer B. Ruys te Dedemsvaart en tot plaatsver vangende leden de heeren W. Bolhuis te Groningen én J. Niéuwenhuis te Harderwijk. Tevens benoemde de vergadering, in de vacature- ontstaan door het bedanken van dén heer J. Blauw den heer A.- van der- Have. Tot secretaris benoemde het bestuur na afloop der algemeene ledenvergadering den heer D. Eveleen Maarse. Spertijd voor het terrazzo-bedrijf. In de Staatscourant van Donderdag is een be schikking van den minister van Economische Zaken gepubliceerd; waarbij wordt overgegaan tot het in stellen van :ë'en zoogenaamden spertijd op grond van de vestigingswet kleinbedrijf 1937 voor het terrazzo-bedrij'f. Met ingang van heden is het der halve verboden een inrichting, bestemd of mede bestemd voor de uitoefening van dezen bedrijfstak te vestigen zonder vergunning- van den minister van Economische Zaken. Deze vergunning is evenzeer y'èreischt ten aan- zien van de uitbreiding van het in een inrichting uitgeoefende bedrijf met de uitoefening van dezen bedrijfstak, zoomede ten aanzien van de voortzetting van het in een inrichting uitgeoefende terrazzo-be- drijf, ingeval van wijziging 'in de personen van ondernemers of beheerders. Onder de uitoefening van het terrazzo-bedrijf wordt verstaan: het ten behoeve van het publiek vervaardigen of doen ver vaardigen van terrazzo, kunstgraniet, kunstzand steen of sortgelijke producten, verkregen door men ging van grof of gemalen steenslag met cement al dan niet onder toevoeging van andere stoffen Voorburg verlaagt de opcenten op de Gemeentef ondsbelasting. De gemeenteraad van Voorburg, heeft besloten de opcenten óp de" gemeentef ondsbelasting van 65 op 60 te verlagen. Kleurige bloembollenvelden nooden tot een bezoek en daarom: Zondag 28 April Bollen Zondag. ER zijn over de bloembollenstreek vele sombere berichten geweest, dezer dagen. Daar was reden voor. Het bloembollenvak werd nooit zwaarder beproefd dan thans. Doch daarmee wilden wij U vandaag niet bezig houden. Nee, thans is de tijd aangebroken ook een blijden klank uit bloembolllenland te laten hooren. De bloembol lenvelden bloeien! Ondanks inkrimping, on danks het ontbreken van exportmogelijkheid, staan de vroege tulpen, de hyacinten, narcissen in vollen bloei. Zij nooden U tot een bezoek. En wie zal deze bloemrijke uitnoodiging af slaan? Bereidt dc aanblik van die bloeiende velden ons dit jaar niet een dubbele vreugde alleen door het feit, dat we er nog in onge stoorde rust van kunnen genieten? Welnu, geniet dan! OPENING BLOEMENSEIZOEN. Over de officieele opening van het bloemenseizoen schrijft onze Hillegomsche correspondent: Te twee uur verzamelde zioh Donderdagmiddag in Hotel Sistermans een groot aantal genoodigden waaronder burgemeester van Nispen tot Pannerdep en echtgenoote, de pl.v.v. kantonnementscomman- dant kapitein Linder, mr. J. H. Peek, weth. P. Kla ver, notaris Lodder, de heer Bijl namens Bloembol lencultuur, afgevaardigden van nnddenstandsver- eenignig, de heer van Gink, directeur van Haar lem's Bloei, enz. Nadat de voorzitter van V. V. V., de heer C. Joh. Bakker, alle autoriteiten had welkom geheeten, nam de burgemeester het woord. Al verkeert de bloem bollenstreek ook in een mineurstemming, er is hier altijd zoo'n groote eenergie geweest dat hij hoopte dat men ook nu de moeilijkheden zou overwinnen. Moge een druk bezoek aan deze streek daartoe een steentje bijdragen. Met deze woorden verklaarde hij het seizoen 1940 geopend, waarna de heer Bakker een dankwoord bracht. Het gezelschap wandelde via het Hof naar den uitzichttoren, bezichtigde deze en genoot van het schitterende uitzicht van den hoo ien, solied gebouwden toren. Langs gemakkelijke xappen bereikt men een platform, dat 60 personen kan bevatten. Vervolgens werd in een paar autobussen een tocht door de omstreken van Hillegom gemaakt om zich daarna te verzamelen in Hotel Flora. Kapitein Linder maakte van de gelegenheid ge bruik eenige woorden te spreken. Hij uitte zijn be wondering voor dit prachtige bloemenfestijn. Onge twijfeld zullen de militairen, met verlof gaande, de roem van deze streek verkondigen en op deze wijze een groot bezoek stimuleeren. Nog eenige andere sprekers voerden het woord, waarna de heer Bakker den goed geslaagden middag met een dankwoord sloot. Vermelden wij nog dat de heer Bijl namens Bloembollencultuur de toezegging deed de te plaat sen zuilen regelmatig van versche bloemen te voorzien. PRACHTIGE VELDEN Tijdens onze rondrit, Donderdagmiddag met V. V V., konden wij constateeren dat langs alle wegen prachtige velden te bewonderen zijn. Maar ook Hillegom zelf heeft zich in haar feestkleeding ge stoken.. In de gemeentelijke parken, langs lanen en wegen, enz. zijn niet. minder dan 146.000 bloembol ler. uitgeplant. Narcissen, Hyacinten, Vroege Tulpen en zelfs enkele late soorten Tulpen staan in bloei en het geheel vormt een kleurengamma van onge kende pracht. Het gebeurt niet dikwijls dat alles zoo gelijktijdig bloeit; liet eenige nadeel is dat de bloeitijd daardoor wordt verkort. TOCHTEN Tenslotte volgen hier nog eenige fraaie tochten waarvan de route's werden samengesteld en ver strekt door den A. N. W. B.: Rijwiel- en auto-route' Door het Centrum van de Bollenstreek ten zuiden van Haarlem. ('s Gravenhage)Den DeijlWassenaarRijksdorp KatwijkNoordwijk aan ZeeKoepelweg- Noordwijk BinnenNoordwijkerhoutDe Zilk- VogelenzangBeckslaan-station Vogelenzang/Ben- nebroekover den spoorweg, linksaf,daarna eersten weg rechtsBennebroekop rijksweg rechtsaf- Pastoorslaanstation HillegomLoosterweg II- Loosterweg IIIVeenehfourgerlaanLoosterweg Keukenhof (wielrijders kunnen het rijwielpad over het landgoed Keukenhof volgen naar Y 936)Lisse VuursteegSpekkenlaanY 963Loosterweg; Teijlingerlaanruïne van TeylingenSassenheim viaduct weg Amsterdam/Den HaagHaagsche SchouwDen Deijl('s Gravenhage). Afstand: 65 K.M. Geheel bewegwijzerd met een speciaal „bollen bordje" op de armen van de A. N. W. B.-wegwijzers, (op het kaartje met pijlen aangegeven). Amsterdamautoweg richting „Den Haag" tot den Deijlverder volgens de vorige route via Noord- wijk tot BennebroekHaarlemAmsterdam. Afstand: 100 K.M. AmsterdamHaarlemrichting „Den Haag" tot Bennebroekfierder volgens route 3 via Lisse tot Den Deijl's Gravenhage. Afstand: 65 K.M. HaarlemHeemstedeGroenendaalBennebroek —Pastoorslaanstation HillegomLoosterweg II- Loosterweg IIIVeenenburgerlaanLoosterweg- Keukenhof (wielrijders kunnen het rijwielpad over het landgoed Keukenhof volgen naar Y 963)-Lisse VuursteegSpekkenlaanY 963Loosterweg- kruising Y 147rechtsafstation Noordwijkerhout NoordwijkerhoutDe ZilltV ogelenzangAer denhoudtHaarlem. Afstand: 45 K.M Voor wandelingen: Hillegom. a. Te Hillegom de Van den Endelaan volgen, wel ke noordwaarts loopt ten westen van den rijksweg door het dorp en evenwijdig aan dezen. Aan 't ein de links houden en rechtuit, de breede Sixlaan in, welke verderop overgaat in den Stationsweg. Nu weder links, steeds langs bollenvelden naar het station Hillegom, waar men voor den spoorweg, Y 3570, links houdt langs den Loosterweg II tot aan den volgenden Y, genummerd 45. Nogmaals links en het voetpad volgen langs het mooie Hillegom- merbeekje; prachtig uitzicht over de velden op het dorp Hillegom met het fraaie torentje der Ned, Herv. Kerk. Aan het einde op den rijksweg geko men, tegenover het „Hof van Hillegom" linksaf en terug naar de eigenlijke dorpskern. Afstand: 4 K.M. b. Even den rijksweg volgen richting „Den Haag' tot debrug over de Hillegommerbeek, Nu rechts langs het water, het voetpad volgen, hetwelk uit komt op den Loosterweg bij Y 45. Hier links, langs den Loosterweg III en aan het einde op den drie sprong bij Y 4077 weder links langs de Veenenbur gerlaan, een vroegeren duinweg, hoog boven de af- gezande gronden gelegen, vanwaar men fraaie uit zichten over de veelkleurige velden heeft. Aan het einde bereikt men weder den rijksweg én volgt men dezen naar links, terug naar het dórp. Afstand: 3.5 K.M. Lisse. Den Delfweg volgen in de richting van het sta tion tot Y 4078 aan het begin van den boschweg Vrouw door pefroleumventer vermoord. Dader gearresteerd. Donderdagochtend is te Scherpenzeel, naar wij nog in een deel onzer vorige oplage hebben kun nen melden, een drama aan het licht gekomen, dat zich in den loop van Woensdag heeft afge speeld in de woning van het gezin van den grondwerker R. Veer, gelegen aan den ouden Barneveldschenweg aldaar. Toen een twaalfjarig dochtertje van de familie des middags om drie uur van school thuis kwam, trof zij in de slaap kamer op de zolderverdieping haar moeder dood op den grond liggende aan. Zij waarschuw de dadelijk een buurvrouw en een dokter. De laat ste constateerde, dat de levensgeesten ge-weken waren. Pas Donderdagochtend, toen men reden had te veronderstellen, dat de dood geen natuur lijke oorzaak moest hebben gehad, is de politie gewaarschuwd. Onmiddellijk werd onder leiding van den burgemeester een uitgebreid onderzoek ingesteld. In de slaapkamer werd een patroon-huls aangetroffen, welke vondst het vermoeden, dat misdrijf in het spel zou zijn geweest, versterkte. In een weiland ln de omgeving trof de burge meester kort daarna een revolver aan, die blijk baar was weggeworpen. Bij nader onderzoek bleek dat de vrouw een schotwonde in de borst ver toonde. Aangezien gebleken was, dat zich Woensdagmiddag een veertigjarige petroleum- venter, die minder gunstig bekend stond, in de buurt had opgehouden, werd deze aan een ver hoor onderworpen. Hoewel de man, die eenigs- zins achterlijk is, aanvankelijk ontkende iets met het gebeurde te maken te hebben, legde hij na confrontatie met het lijk de bekentenis af, dat hij de vrouw vermoord had. Het'is kómen vast te staan, dat de man gedu rende eenige jaren bij de vrouw op bezoek kwam waarbij het thans tot een conflict zou zijn geko men. De vermoorde vrouw, die 49 jaar oud was, had acht kinderen, waarvan twee volwassen. „Een misselijk zaakje". „Een heel misselijk zaakje" was de qualificatie van den president van den Haagschen Krijgsraad Donderdag, toen hij vier soldaten verhoorde, die zich aan het volgende feit hebben schuldig gemaakt. Zij hebben onder hun kameraden en onder Voorburg- sche ingezetenen geld opgehaald, dat zij voorgaven te zullen besteden voor een krans om de nagedach tenis van een overleden makker te eeren. Het op gehaalde geld hebben zij opgestreken. De president wees beklaagden op den ernst van dit feit. De auditeur-militair eischte tegen hen respectie velijk 6 weken gevangenisstraf met aftrek van voor arrest, een maand gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, tegen den hoofddader 5 maanden gevan genisstraf met, aftrek van voorarrest en tegen den laatste 6 weken gevangenisstraf eveneens met aftrek van voorarrest. De Krijgsraad veroordeelde hen respectievelijk tot 6 weken gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, een maand voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar, den hoofddader tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en den laatste tot 6 we ken voorwaardelijke gevangenisstraf, De hoofddader uit deze zaak, die ook nog terecht stond, omdat hij onbehoorlijk tegen een sergeant zou zijn opgetreden, werd voor dit feit tot een maand ge vangenisstraf veroordeeld. Deswege was een maand militaire detentie tegen hem gerequireerd. Brand bij V. D. in Den Haag. Donderdagnamiddag is vermoedelijk door kort sluiting brand uitgebroken in een vitrine van de galerij der firma Vroom en Dreesmann aan het Spui te 's Gravenhage Het vuur breidde zich snel tot tot enkele andere uitstalkasten in deze galerij uit, zoodat het personeel, dat trachtte met eigen blusch- apparaten den brand te bezweren, deze taak al heel spoedig aan de politiebrandweer moest overgeven. Twee motorspuiten met ettelijke slangen zetten het bluschwerk dadelijk voort en zoo kon reeds na een kwartier het gevaar voor uitbreiding als ge weken worden beschouwd. Het publiek in het groote magazijn was tijdig naar buiten gedirigeerd zon der eenig incident, terwijl inmiddels het personeeel kalm volgde en een deel hiervan werd belast met het naar buiten dragen van etalagegoederen, die door het vuur waren aangetast of daardoor werden bedreigd. Vooral het naar buiten dragen van de étalagepoppen de brand woedde in hoofdzaak in de damesconfectieafdeeling trok de aandacht van de vele omstanders, Een agent van politie werd door scherven van spiegelruiten licht gewond. Eenige uitstalkasten zijn door den brand ver nield, terwijl verder een deel van den inventaris door het bluschwater werd beschadigd. Wat de.schade betreft, deze is, ondanks den ge ringen omvang van den brand zeer aanzienlijk. Ten eerste 'is het bluschwater naar beneden in den kelder afgedropen, waar groote voorraden nieuwe goederen waren opgeslagen. Deze zijn voor een groot deel vernield. Voorts is de rook door het geheele gebouw getrokken, waardoor vele goederen in waarde achteruit zijn gegaan. De omvang van de schade is moeilijk op het oogenblilc te schatten. Men neemt aan dat deze, ongerekend de bedrijfsschade f 50.000 a f 100.000 bedraagt. De firma is hiervoor verzekerd, echter niet voor de bedrijfsschade. Hooger dividend van v. Nievelt 1 Goudriaan. De winst van Van Nievelt, Goudriaan en Co's Scheepvaart Maatschappij over 1939 bedraagt met inbegrip van 378.538 (200.024) onverdeeld saldo 1938, 3,598.769 (v. j. 2.639.375). In mindering hiervan komt de afschrijving: op de vloot 918.581 (800.000), op deelnemingen 17.000 storting in reparatie- en surveyfonds (350.000), waarna overblijft 2.663.188 (1.489.375). Voorgesteld wordt hiervan te bestemmen: voor storting in het pen sioenfonds Nicogo 48.375 (49.038), voor toevoe ging aan het fonds verzekering eigen risico 741.668 (150.000), voor toevoeging aan de reserve voor vlootvernieuwing en andere belangen 455.688 voor dividend 15 (12i/2) pCt. 739.800 (616.500), voor storting in het reservefonds 79.231 (84.371), voor tantièmes 198.079 (210.928), voor onverdeeld saldo op nieuwe rekening 400.344 (378.538). Bij den uiterst gespannen toestand van het oogenblik moet het uitspreken van verwachtin gen voor het nieuwe jaar achterwege blijven. Wel moge vermeld worden, dat de tot dusverre verkregen resultaten bevredigend zijn. met rijwielpad over het fraaie landgoed Keuken hof. Dezen in, het rijwielpad houden tot men bij Y 963 uitkomt op den Loosterweg, waar men links afslaat langs de Spekkenlaan. Éven voorbij den driesprong, waar de Achterweg (rechts) zich met onze route veréenigt, linksaf, terug naar Liss® Afstand: 4.5 K.M,

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 9