BESTE VRIENDINNETJES EN VRIENDJES. Ook deze week weer geen briefje vooraf. Lief LACHEBEKJE. Je moet maar rustig af wachten tot dat je naam onder het hoofd „Visite" in de rubriek staat. Je mag dan met je vriendin netje Benjamin komen. Wat zal dat een gezellig uurtje worden. De tijd vullen we met sjoelen en andere spelletjes. Dag Lachebekje. Beste BENJAMIN. Nu nemen de visite-uur tjes spoedig een aanvang. Jij en Lachebekje mogen dan samen komen. Hoe vind je dat? Oefen je thuis maar goed met sjoelen, want op het visite-uur houden we wedstrijd. Wie zal het hoogst aantal punten halen? Dag Benjamin. Beste ANEMOON..Jij hebt je doel bereikt en kunt nu rolschaatsen rijden in je speeltijd, zoveel je wilt. Het lijkt eenvoudiger dan het is, vind je niet? Enfin, maar flink oefenen. Je bent niet af hankelijk van het weer, zoals met gewone schaat sen. Als het niet hard regent of ontzettend warm is, is rijden mogelijk. Veel genoegen hoor. Dag Anemoon. Beste MOEDER'S OUDSTE. Zeg meisje, hoe staat het leven? Denk je er aan mij weer eens te schrijven? A.s. Woensdag verwacht ik beslist een briefje van je. Dag Moeder's Oudste. Lief BIJ-DE-HANDJE. Zo, ben je weer wat opgeknapt' Gelukkig maar. Met je verjaardag moet je helemaal beter zijn hoor. Of ik even aan kom? Ja, hoor, als ik even gelegenheid heb kom ik. 'k Wens je nu reeds een prettige dag. Dag Bij-de- handje. Best DOORNROOSJE. Jij bent weer beter en reeds naar school geweest? Prettig zeg. Je kon ze ker de zon niet in het water zien schijnen. Als er zoveel kinderen ziek zijn en door hun moeders een beetje verwend worden, dan wilde jij ook van de partij zijn. Plaag ik? Wel neen. Ik versta de kunst van plagen niet. Dag Doornroosje. Beste MOEDER'S JONGSTE. Meisje, meisje waar blijft je briefje? Je kunt m'n huis toch zeker wel vinden? Kan ik a.s. week op je briefje reke nen? Prettig. Dag Moeder's jongste. Beste MA JA. Wat heb je het toch verbazend druk zeg. Als ik meer tijd had, zou ik je beklagen. Hoe gaat het met je zus, heeft ze al schoon ge maakt? Jammer dat je broer thans geen verlof heeft en dus niet thuis kan komen. Weet je nog wat ik op ons afscheidsclubmiddagje gezegd heb? Ja! Mooi. maar er dan ook aan denken. Dag Ma ja. Lief DROOMKONINKJE. Wat een mooie da gen hebben we deze week gehad. Je hebt er na tuurlijk van genoten evenals je zus Hanna. Heb haar met enige kinderen zien spelen en ze had de grootste pret. Je vader is nu zeker al een poosje niet thuis geweest? Wat zal je blij zijn als hij weer eens met verlof kan komen. Krijg ik a.s. week-weer een briefje? Dag Droomkoninkje. Lief TEKENAARSTERTJE. Was je 1.1. Woens dagmorgen wel goed uitgeslapen? 'k Denk van niet. M'n buurtjes waren 's nachts pas om 12 uur thuis. Jij zal waarschijnlijk nog later thuis geweest zijn. Jammer, dat het altijd zo laat moet worden. Wil je je moeder en je zus m'n groeten terug doen? Dag Tekeraarstertje. Best MEIBLOEMPJE. Wat gezellig dat je een nichtje te logeren hebt. Ja, het boek getiteld „Dik Trom" is mij bekend. De meeste kinderen houden van het boek. Lentebode heeft goed gezien. Ik heb een piano. Ik dank je voor de geteekeridé bloem pot met plant. Dag Meibloempje. Best ZONNEKIND. Je hebt mooie cijfers voor ,1e repetitie Frans en Duits. Flink zo. Ja, het weer was deze week prachtig, je kon gerust een jurk met korte mouwen dragen. Prettig dat je een zwem abonnement krijgt, 'k Hoop dat je in de gelegen heid zult zijn er volop van te genieten. Je krijgt een heerlijke lange Pinkstervacantie. Als nu het weer ook maar goed is dan kan je eens flink de buitenlucht to'. Mag ik het gedichtje, waarvoor je een 7 gekregen hebt, eens lezen. Schrijf het maar over in je volgend briefje. Dag Zonnekind. Best GOUDMUILTJE. Zo'n briefwisseling is zeer nuttig vooral als men van beide kanten tracht de brief zo goed mogelijk te schrijven. Men moet zich dus toeleggen op schrift, stijl, taal, inhoud en indeling. Maar ja, dat wordt, wanneer er geen toe zicht van ouderen is, meestal niet gedaan. In je briefje aan mij staat: misschien gaan ik wel, enz. en verder, dan gaan ik haar opzoeken, enz. In beide gevallen moet je schrijven g a inplaats van gaan. 'k Wens je 30 April e.k. een prettige dag. Dag Goudmuiltje. Beste LENTEBODE. Neen hoor, ik neem je je verzuim niet kwalijk. Zo iets kan de beste over komen. Prettig dat je al de foto's van de Prinses jes Beatrix en Irene hebt. Ben je ook naar de uit voering van „Kleine Kracht" geweest? 'k Begrijp dat je alles mooi gevonden hebt. Het is anders ver schrikkelijk laat geworden. Voor volwassenen was het al erg, laat staan voor jonge kinderen, die de volgende dag naar school moeten. Maar ja, het schijnt niet anders te kunnen. Club is er voorlopig niet. Daarvoor vraag ik, met Mei aanvangende iedere week enige rubriekertjes op visite. Het we kelijkse clubuur, vangt met October weer aan. Dag Lentebode. Nagekomen briefjes. Best MAARTSVICOLTJE. Gelukkig zeg, dat Je weer beter bent. Dat trof je moeder anders ook niet erg. Zij daaht met de schoonmaak hulp te hebben, doch haar hulp werd ziek en moest nog nagelopen worden bovendien. Maar gelukkig, ze is er toch gekomen. A.s. Woensdag krijg je zeker vacantie? Nu maar mooi weer bestellen en genie ten van de buitenlucht op de fiets en op de be nen. Bijna was je briefje onbeantwoord gebleven. Gelukkig heb ik echter op het nippertje ontdekt dat ik, doordat ik je briefje in m'n tas had ge stopt, je vergeten was. Het beste verder hoor. Dag Maartsviooltje. Best DROOMSTERTJE. Van Rie I. vernam ik dat je waarschijnlijk 1.1. Donderdag weer op school zou komen. De bronchitis is dus gelukkig weer over. Je rapport is goed, ondanks het groot aantal verzuimen. Ja, natuurlijke historie is een prettig vak, vooral het onderdeel plantkunde vond ik altijd fijn. Voor handwerken voel je niet veel. Dat is mogelijk. Aan het eenvoudige werk dat iedereen maakt, is ook niets bekoorlijks. Wanneer men echter de verschillende borduurtechnieken leert en kan toepassen, dan kan men van het werk eaht genieten, b.v. ivoorborduren, arabisborduren, naaldschilderwerk, enz. De juiste kleurcombinaties goed te kiezen is i'eeds iets, dat velen niet ver staan. 'k Wens momenteel binnenkort eens tijd te vinden voor een mooi stukje naaldschilderwerk, b.v. een groep paddestoelen met omgeving of i.d. Je krijgt spoedig Pinkstervacantie. Als dan het 'T KABOUTERFEEST 't Is Lente, 't is Lente Kabouters zijn blij, Ze dansen en springen Tezaam in een rij. Bomneusje gaat nu met zijn ladder op stap Stompneusje trompettert zo maar uit de grap. Wipneus nam een stok, die daar stond in de grond, En danste van blijdschap het heuveltje rond. Ze zijn toch zo blij, dat de winter verdween En zongen en sprongen, toen 't zonnetje scheen. Ja, 't is er nu feest in 't fris groene bos Kaboutertjes dansen vanavond op 't mos. MAMMIE LEEST VOOR Toen kleine Loekie jarig was, Kreeg ze van ons een boek. Ze kan nog lang niet lezen Ons lieve zusje Loek. Mammie leest haar heel dikwijls voor En kleine Loek is vol gehoor. Heeft mammie 't hele boekje uit, Wat zegt ze dan die kleine guit? „Nu leest Loek uit het prentenboek Hier staat van kleine muisjes, Die wonen in hun huisjes. En vader muis die was de baas Hij snoepte altijd van de kaas. Kijk verder op dit plaatje. Daar lees je van Agaatje, Die snoepte heel stil van de koek. Maar mammie keek net om de hoek. En daar strooit Jantje kruimels brood, De eendjes komen uit de sloot." Zo leest ons kleine zusje Loek Al uit haar eigen prentenboek. TOEN PAPPIE JARIG WAS Wij zijn al heel woeg opgestaan En zijn naar pappie toe gegaan Wij zongen van joech-hei, joech-hei, Daar hoorde natuurlijk een bloemetje bij, We kropen toen bij paps in bed En hadden samen reuze-pret. Er werd gebeld, er kwam een pak, Waar ook al weer een bloem uitstak. Het was een hele mooie plant Een kaartje hing er aan de kant. En daar stond op: van alle drie, Van Anton, Keesje en Marie. B H A A b e r 1 y e 1 u a m m a d r r s i c e i S t e i a d e s P n d e A r a b r i n g O s s K i m weer wat medewerkt kan je fijn van de buitenlucht profiteren en reserve op doen voor de weken die tussen laatst genoemde en de zomervacantie lig gen. Het beste hoor. Dag Droomstertje. Veel groeten van Mej. E. VIJLBRIEF. In deze rechthoek zitten 5 plaatsen verborgen.. 1 in Azië, 1 in Afrika, 1 in Australië, 1 in Amerika en 1 in Europa. I 23456789 10 It 1 is speelgoed. 2 is een familielid. 3 moeten we leren 4 is een huisdier 5 is op een boerderij 6 ligt tussen bergen 7 is een getal 8 is een vrucht 9 is een lidwoord. 10 is een boom 11 is een knaagdier Langs de rug van de kam moet je een schuilnaam lezen. Iedere tand bestaat uit 3 letters. Figuurraadsel. X X X X X X X X X X bewerkt de boer jongensnaam komt van de walvis plaats in N. Brabant, dezelfde jongensnaam, niet klein om een weiland doet de boer Op de x schiet men wild wordt door een rivier gevormd. De kruisjes noemen een schuilnaam. Vul de streepjes in met klinkers, zodat je een be kend spreekwoord krijgt. n dvrchtn knt mn dbm Mijn 1ste deel is een landbouwwerktuig, mijn 2de deel is een deel van je gezicht en mijn geheel is een badplaats. Vul de kruisjes in met letters^ zodat er een be kend spreekwoord ontstaat. Bxaxfxnxe xoxdxn xijxex nxex Mijn geheel is een schuilnaam van 15 letters. 11 15 zien we 's winters en eten we 's zomers. 1 4 14 7 5 12 is een jongensnaam. 9 10 2 8 is een ander woord voor vlug. Kippen zitten in een 5 4 3. 6 7 8 is een vis. Een kleermaker wordt ook wel een 9 10 11 12 13 14 genoemd. EEN COWBOY-OLYMPIADE. In 29 seconden ving hij een kalf met de lasso en bond het vast. Zeker weet je wel allemaal, wat cowboys zijn. Je hebt zelfs zoveel gelezen over hun heldendaden, dat 't je al haast verveelt en misschien heb je ze ook wel eens op de film gezien, die moderne hel denfiguren in hun schilderachtige pakjes! Een van de beroemdste cowboys, de man, die de cowboy eigenlijk populair gemaakt heeft, was vroeger Tom Mix. In zijn jonge jaren rende hij op wilde paarden over de Amerikaansche prairie en woonde in een blokhut; later trad hij met zijn be roemd paard Tony in rijke theaters op, en verdien de schatten geld. Hij had toen ook een villa als een paleis en een eigen zwembad en reisde de hele wereld rond om reclame te maken voor de cowboy films en handtekeningen uit te delen aan bewon derende bakvisjes. Maar tochnee, een echte cowboy was Tom toen al niet meer. Echte cowboys houden niet van poppekast en aanstellerij. Hun beroep het temmen van wilde paarden, het opdrijven en vangen van wilde koeien en stieren is moeilijk als haast geen ander en 't spreekt vanzelf, dat ze er hoe langer hoe be kwamer in worden door de jarenlange oefening. Als je echte cowboys aan 't werk wilt zien, dan moet je eens een „stampede" bijwonen in Canada. Een stampede is een soort olympiade voor cow boy's, die verscheidene dagen duurt. De grootste en beroemdste vindt plaats te Calgary in de Cana- deese provincie Alberta. Daar komen dan cowboys uit het hele werelddeel bijeen om hun kracht en vlugheid te meten en prijzen te behalen. Calgary is een stad met bijna 100.000 inwoners, aan de voet van de Rocky Mountains, het middelpunt van een rijk landbouwdistrict. Als er „stampede" is, lijken wel alle mensen en kinderen in Calgary een beetje mal geworden. De hotelhouders spijkeren ruwe planken voor hun gevels om de cowboys aan hun vaderland, de prai rie en aan de blokhut te herinneren. Groot en klein draagt een breedgerande hoed en een bonte zijden sjaal om de hals. De .stampede" begint Maandagmorgen vroeg en eindigt Zaterdagavond. Eerst trekt Maandag een grote optocht door de stad. De Canadese politie met de rode jasjes rijdt voorop, dan volgt de gouverneur van de dominion uit Ottawa, die drie dagen heeft moeten reizen om hier te komen, dan een stoet grijze pioniers, daar achter echte Indianen in krijgstooi, een afdeling van het Leger des Heils, talloze reclamewagens en tenslotte een onafzienbare stoet cowboys, die met moeite hun paarden intomen. Maar zodra is niet de stoet ontbonden of ze jagen in prairievaart door de straten, grote stofwolken voor zich uit jagend. In deze week mag nu eenmaal alles! En 's mid dags kan men de cowboys in hun volle kracht zién. Ze hebben een grote arena, waar ze hun kunststukken vertonen: geen ingestudeerde trucs maar alles natuur, natuur en prairieleven! Er zijn verschillende wedstrijden. Eerst komt b.v. het „kalvervangen". Aan 't ene eind van een lange baan wordt een kalf los gelaten, de cowboy komt tien meter achter het beestje aan. Nu moet hij, ge zeten op een dravend paard het kalf met de lasso vangen, vlug afstijgen en het dier met de vier po ten aan elkaar binden, dat het zich niet meer be weegt. 't Jagen, vangen, afspringen en binden moe ten "binnen één minuut gedaan zijn. De winnaar dóet er echter slechts 29 seconden over! En dan heb je de wedstrijd in „wild steer deco rating", d.w.z. het bevestigen van een rood lint aan de hoorn van een stier, ook van een galopperend paard af. Natuurlijk verzetten de stieren zich hevig en er gebeuren dan ook veel ongelukken bij. Verder temmen de cowboys wilde paarden. Dat is een enig gezicht! Een paard, dat zó vers uit de prairie is aangevoerd en nog nooit iemand op zijn rug heeft gehad, wordt in een soort kooi gezadeld, de cowboy springt op zijn rug en nu begint een rennen op leven en dood. Om zijn berijder kwijt te raken, maakt het dier bewegingen, die het waar schijnlijk nog nooit gemaakt heeft en ook nooit weer maken zal: het springt met gekromde rug en aaneengesloten benen woest omhoog en strekt zich dan weer. Die pogingen worden tien, twaalf maal herhaald, maar als de cowboy maar vast genoeg in 't zadel zit komt er toch eens een ogenblik dat het wilde ros zijn verzet opgeeft en de rare sprongen in een draf avergaan. Dan is het paard voor de eer ste keer „gebroken" en de cowboy, die nu in woeste vaart door de arena rijdt, zwaait met zijn hoed ten teken, dat hij heeft overwonnen. Natuur lijk is het applaus overweldigend. Een grappig nummer van het programma is ver der het melken van wilde koeien. Deze wedstrijd wordt in paren gespeeld: één man vangt de koe en houd ze bij de horens vast, terwijl een tweede ze tracht te melken. Je begrijpt, TOEN IK JARIG WAS door W. B.—Z. Toen ik jarig was, Kwamen Stien en Marietje We speelden tezamen En ook mijn broei' Pietje. We hebben zo heerlijk wedstrijden gedaan. Twee moesten geblinddoekt de kamer door gaan. In de hand droeg elk een lepel, waarop een suikeren ei. Nu had gewonnen, wie 't eerste was bij mij. Zoals je op 't plaatje al kunt zien, won Marietje het eerst van Stien. Hoewel Piet aan Stientje de weg aangaf. Dwaalde zij telkens weer verder af. Daarna kregen Piet en ik de blinddoek voor. Maar toen won Pietje het glansrijk hoor! dat dit geen gemakkelijk werkje is. Alle cowboys hebben een kwartlitersflesje bij zich en wie dit flesje 't eerst volgemolken heeft, loopt er zo snel als hij kan mee naar de jury. Zo worden dag in dag uit de cowboywedstrijden gehouden. Jong en oud geniet ervan en als einde lijk op Zaterdagavond door luidsprekers bekend wordt gemaakt, wie de eerste prijs, soms ter waar de van 100.000 dollar, heeft behaald, wordt dè overwinnaar op de schouders rondgedragen en ge weldig toegejuicht. Na deze drukke Zaterdag volgt een uiterst kalme Zondag. Alle cowboys stuiven weer uiteen en keren naar hun werk terug. Strikvra gen. a. Wat moeten we houden als we 't hebben ge- geven? b. Welk werk kan men 't best in het don ker zien? c. In welke maand eet een Utrechtenaar 't minst? Verborgen viervoeters. Pascha, Arpad, Oke, Renvak. Verborgen Rubriekertjes. Wie zijn? JOS ORE TRIEN KEPT MIA OMS JO ECI RIENA LA JOG Strikvragen. a. Welke roos is zonder doornen? b. Welke voet heeft geen tenen? c. Welke appel wordt niet gegeten? Verborgen Neder landse vliegvelden. Waar liggen ze2 Pier Bunge? Han v. Weelas? Lq H. Schip? IS het waar, dat die meneer, die vergeefs gepro- beerd heeft het goud uit de Lutine op te duiken nu in Spanje op zoek naar goud is en zijn daar dan ook schepen met goud gezonken? zo waagt me een rubriekertje. Nu had ik op deze twee wagen in een briefje een toestemmend antwoord kunnen geven en dan was mijn rubriekertje misschien te vreden geweest, 't Had ook kunnen zijn, dat hij de volgende week met een andere vraag daarover was gekomen. En omdat er misschien meer rubriekertjes zijn bij wie die vraag is opgekomen, wil ik er "toch nog wat meer van vertellen. Neem nu de kaart van Spanje eens voor je en zoek aan de Noordwestkust, even ten N. van de grens van Portugal, de stad Vigo op. Je ziet, dat kust in dat deel van Spanje heel diepe inhammen heeft net als de kust van Noorwe gen. In Spanje noemt men die diepe inhammen geen fjorden, maar rio's. De stad Vigo ligt nu aan zo'n Rio, die ruim 20 k.m. lang is, dat is dus meer dan de afstand Haarlem-Amsterdam en aan 't eind van deze inham is men op 't ogenblik bezig te zoeken naar 't goud van verscheiden gezonken schepen. Deze sche pen zijn daar in 1702 gezonken. Wie op school in de 6e klasse zit, weet wel dat in dat jaar de Spaanse successie- of erfopvolgingsoQrlog begon en dat wij, d.w.z. de Nederlanders toen met de Engelsen voch ten tegen de Spanjaarden en Fransen. Het was toen nog net als in de dagen van Piet Hein; er kwam 2 x per jaar een zilvervloot uit Amerika naar Spanje. In 't voorjaar ging er een vloot naar Mexico, in Augus tus een naar Zuid-Amerika. Nu had 11 Juni 1702 zo'n zilvervloot uit Vera Cruz in Mexico de terug- veis naar Spanje ondernpmen. De bevelhebber van deze vloot wist van de oorlog, waarin zijn land ge wikkeld was, niets af. Dit vernam hij eerst, toen hij bij de Afrikaanse kust was. Hij begreep, dat het nu gevaarlijk was om de voorgeschreven weg naar Se- villa te volgen, vooral ook omdat er zich een Eng.- Holl. vloot in de Golf van Cadiz bevond. Er werd toen besloten met deze zilvervloot onder geleide van de Spaans-Franse oorlogsvloot naar Vigo te zeilen. Sinds 1698 was er geen zilvervloot uit Amerika in Spanje aangekomen en deze bracht dus nu de opge stapelde schatten van 4 jaar mee. Er zijn verschil lende schattingen gemaakt over de waarde van deze vloot; de meeste raamden de waarde op 120 millioen Hollandse guldens. 22 Sept. 1702 liep dan deze zil vervloot de baai van Vigo binnen en voer zo ver mo gelijk landwaarts. Waar de baai zich vernauwde werd de toegang afgesloten door een verzameling masten, en stengen en ra's en een ketting, dus als bij Damiate in 1219. Dicht achter de vernauwing en de versperring lagen in de vorm van een halve maan de Spaanse en Franse oorlogsschepen. Toen de En gelsen en Hollanders vernomen hadden, dat de Spaanse zilvervloot een toevlucht gezocht had in de baai van Vigo, werd er besloten haar daar op te zoeken. En als in de dagen van Piet Hein werd er eerst een snelvarend schip vooruitgezonden óm eens poolshoogte te nemen. Naar aanleiding van wat de kapitein van dit schip berichtte werd besloten naar Vigo te stevenen. 23 October 1702 gingen de ver enigde Eng.-Holl. vloten hier tot de aanval over. De versperring werd verbroken en de vijandelijke vlo ten werden totaal vernietigd of veroverd. De bericht geving was toen ook al net als nu zeer verschillend. Volgens de Eng.-Holl. berichten was de strijd in nog geen 2 uur beslist; volgens de Spaanse berichten duurde de strijd bijna 2 dagen. Slechts enkele van de schepen der Zilvervloot werden door de Eng. en Holl. buitgemaakt; de meeste echter waren gezonden zodat men thans vermoedt dat er nog voor eer> 7" millioen gulden aan goud en zilver op de bodem ligt. Wel zijn er in de loop der jaren door verschillende personen pogingen gedaan om deze schatten naar boven te brengen, doch dat is maar een enkele keer gelukt en dan nog voor een betrekkelijk onbeduidend bedrag. Ook al weer net als bij de Lutine. Of men nu gelukkiger zal zijn? Laten we het voor de mensen hopen. W. B.-Z.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 10