IJmuider Courant Z)uitschexs boeken succes w Uliddeti - Tloonxoeqew- Doodstraf voor spionnen gevraagd. De Persvrijheid beknot. dancing wilhelmina Röros weer in hun bezit. Jtaedecs en Vadecs IK REX THEATER Eierrecord. ELZER's 25e JAARGANG No. 150 (IJ1V8 Courant- Hauist'38' Lourens Coster. Maatschappij voor t-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V.. Gr. 93, Haarlem. Telefoon 10724 Bureau Omuider telefoon Courant. Kennemerlaan 42. Umuiden, 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven „pgenomen voor dit blad, worden kosteloos In de Kennemer Courant. DAGBLAD VOOK VELSEN. IJMIJ1DEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie, P W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 27 APRIL 1940 Abonnementen pet week 01234, por maand 0.52J4, per maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.60, elke regel meer 0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Heden is de persverordening in werking getreden, ijje door den opperbevelhebber van land- en zee macht is uitgevaardigd met gebruikmaking van de bevoegdheid, hem daartoe verleend door de invoe rt van den staat van beleg. Wij hebben den tekst Rn deze verordening Donderdag gepubliceerd. Zij -'elt alle geregeld verschijnende bladen bloot aan een verschijningsverbod en ieder die verantwoordelijk js voor de uitgave, het drukken en verspreiden enz. van eenig geschrift aan een hechtenis van ten hoog ste een jaar of een geldboete van hoogstens duizend gulden, indien gehandeld wordt in strijd met de vele (in zeer algemeene termen uitgedrukte) verbods bepalingen. Zij betreft dus geenszins alleen de dag bladen maar al wat gedrukt en verspreid wordt: weekbladen, maandbladen, boeken, brochures, mani festen, vlugschriften enzoovoorts. Zij betreft de ge- heele vrijheid van drukpers, die hiermee (althans lijdelijk) beëindigd wordt. En ik zou dan ook boven dit stuk gezet hebben „Einde der Persvrijheid", ware bet niet dat de practijk zich veel milder laat aan een. Men is aan gezaghebbende zijde niet van zins deze verordening dusdanig te gaan toepassen dat de overgroote meerderheid der Nederlandsche bladen, die in dezen tijd getoond hebben een groot be sef van verantwoordelijkheid te bezitten, een an dere houding zou moeten gaan aannemen dan zij tot dusver gedaan heeft. Van deze opvatting getuigen mededeelingen van onzen Haagschen correspondent ia dit nummer. Die kunnen geen verbazing wekken. Het zou ons verbazen als het anders was. Want van de zijde der autoriteiten zelf is in dezen oorlogstijd meermalen (ongevraagde) waardeering geuit ten aanzien van de'houding van bijna de geheele Nederlandsche pers. En het publiek zelf heeft, waarnemend wat in zoo vele andere landen geschiedt, die waardeering ver worven. Uitingen daarvan hebben ons veelvuldig bereikt. Niettemin is de persvrijheid in ons land thans be knot. Waarom? Omdat gebeurtenissen in andere landen bewezen hebben dat men zich ten scherpste wapenen moet tegen „gevaren van binnen uit", het geen leidde tot de algemeene invoering van den staat van beleg en omdat men uitzonderingen in de houding der pers in ons land heeft vastgesteld, die ertoe geleid hebben dat men de bevoegdheden, die die staat van beleg geeft, van toepassing is gaan ver klaren ook op art. 7 van de Grondwet, dat de vrij heid van drukpers formuleert. Het doet ons leed dat men tot dezen maatregel is overgegaan. En den vorm van de geschapen veror dening kunnen wij niet bewonderen. Zij is een vreemd, gewrongen, ingewikkeld stuk, dat velen met verbazing zullen hebben pogen te verstaan. Haar formuleeringen zijn daarbij zoo vaag gesteld en zoo algemeen bijvoorbeeld ten aanzien van een voor zoovele uitleggingen vatbaar begrip als het gebruik van „koppen" dat men zich wel verlaten moet op officieuze toezeggingen omtrent de toepas sing om voortaan nog met eenige gerustheid een dagblad te kunnen leiden. Misschien zou herziening van deze formuleering na overleg met vakmenschen mogelijk zijn? Ik weet niet. Ik wil u evenwel de ver zekering geven dat dè hoofdredacteur van dit blad zich niet ongerust maakt en dat het de houding zal blijven aannemen en de opvatting van zijn taak blijven volgen die het tot dusver gehuldigd heeft. Ik behoef u wel niet te verzekeren dat dit blad niet gerekend wordt tot de „uitzonde ringen". die van de persvrijheid misbruik maken, waarvan hierboven sprake is. Dat weet de lezer zelf, uit ervaring. Welnu, wij zullen met zelf vertrouwen onzen weg blijven volgen. Niet op een zorgelooze wijze, want ik kan u wel verzekeren dat de verzorging van den inhoud van een dagelijks ver schijnend blad in een tijd als deze meer zorg, meer hoofdbrekens vereischt dan ooit tevoren het geval is geweest. Maar dat is nu al lang zoo. En overigens geschiedt het met opgewektheid en in de overtui ging dat de belangrijkheid van het werk ook groo- ter dan ooit is. Wij hebben een taak in dezen moei lijken tijd te vervullen die. zeer verantwoordelijk is. En daar zijn wij ons wel van bewust, in het lands belang en jegens onze lezers persoonlijk. Natuurlijk spreek jk de hoop uit dat deze pers verordening zoo kort mogelijk in werking zal blij ven: dat Nederland spoedig verlost zal worden van een beknotting van een vrijheid, die voor ons volk m zijn kenmerkende geaardheid altijd van zeer gï'oote waarde en beteekenis is geweest. Het besef van die waarde en beteekenis zal de militaire auto riteiten, die de verordening moeten toepassen, vooral •tucnen aansporen tot een zeer voorzichtig beleid. Het geldt hier een hoogst ernstige en belangrijke zaak. Met deze korte uiteenzetting meen ik bij de in voering der persverordening te kunnen volstaan. R. P. UITGEEST ZONDAG EN HEMELVAARTSDAG van 3—6 uur muziek „THE BELLINI'S", 's avonds van 711 uur. Het fenomenale Dans-Orkest „THE COLLEGIANS" oJ.v. LOU VAN REES, best. uit 11 personen, verwacht ZONDAG 5 MEI A.S. „THE GRASSHOPPERS". (Adv ingez. Mea Mussolini ontvangt von mackensen. "a zijn terugkeer uit Berlijn is ambassadeur Von - tackensen gisteren door den Italiaanschen minis- \mi Van ktHt-enlandsche zaken, graaf Ciano, en ver volgens door Mussolini ontvangen. STOCKHOLM, 27 April. Uit alle van de Zweedsch-Noorsche grens ontvangen berich ten blijkt volgens Havas dat de stad Röros weder door de Duitschers bezet is. Naar men weet hadden de Duitschers deze stad reeds bezet, doch als gevolg van den te genstand, vooral van de Noorsche vrijwilli gers, hadden zij haar moeten ontruimen. „Stockholms Tidningen" meldt aldus het D.N.B. dat een Duitsche af deeling met ver scheidene pantserauto's Vrijdag tegen den middag te Röros verscheen. De stad ging zon der den geringsten tegenstand in Duitsch be zit over. „Dagens Nyheter" bevestigt dat Duitsche af- deelingen zich definitief van Röros meester hebben gemaakt. Een afdeeling Duitsche pio niers is reeds verder naar het noorden opge marcheerd. De Noorsche troepen hebben zich gedeeltelijk op Storen teruggetrokken. Vier honderd Noren zijn over de Zweedsche grens getrokken en geïnterneerd.' „Stockholms Tidningen" stelt tenslotte vast dat de geruchten, die gisteren de ronde deden, volgens welke de Duitsche troepen bij Röros teruggeslagen waren, niet in overeenstemming zijn met de feiten. DUITSCHERS STELDEN ULTIMATUM. United Press weet nog te melden dat voordat Röros - Vrijdag bezet werd, de Noorsche comman dant een Duitsch ultimatum ontving, waarin ver klaard werd dat.de Duitschers zonder mededoogen de geheele stad zouden bombardeeren en verwoes ten, indien ook maar een enkele Duitsche soldaat gedurende de bezetting gedood werd. Hierop gaf de stad zich zonder strijd over. De Noorsche commissaris van politie, een geestelijke en een vooraanstaand burger, werden door de Duit schers als gijzelaars gevangen genomen. De Duit schers namen elfhonderd liter benzine in beslag. Aan bovenstaande telegrammen ging het vol gende Havasbericht uit Parijs vooraf: Na een tijd van betrekkelijken stilstand in de operaties, welke tijd door de geallieerden benut is om troepen te ontschepen, heeft het Duitsche leger in Noorwegen overal het offensief hervat en in alle richtingen om Oslo gemotoriseerde colonnes öp weg gezonden. De naar het schijnt, belangrijkste deze colonnes is over. Rena en Storelvdal opgerukt in de rich ting van Röros. .Het. schijnt dat deze colonne in het gebied van Röros, te Os en te Tolga, op kraeh- tigen tegenstand van Noorsche vrijwilligers-de tachementen is gestuit, doch deze tegenstand zou zij gebroken hebben. Van officieuze, doch geloofwaardige zijde, wordt namelijk medegedeeld, dat de Duitschers zich weer van Röros meester hebben gemaakt en zelfs tot Storen doorgedrongen zouden zijn. Dombaas zou van het zuiden uit zijn aangeval len door een andere colonne, die, na zich meester te hebben gemaakt van Lillehammer, in het Gud- brandsdal opmarcheert. De geallieerde troepen hebben met deze colonne slag geleverd te Otta en te Kvam, welke plaatsen op 50 K.M. ten zuiden van Dombaas zijn gelegen. In aanmerking moet worden genomen dat alle oprukkende Duitsche colonnes door het bergland geen zijdelingsche verbinding met elkaar hebben en dat zij .tot dusver op hun weg slechts onvol doende bewapende Noorsche detachementen ont moet hebben of voorhoede-afdeelingen van de ge allieerde troepen. Zelfs indien de Duitsche colonne, die in de meest oostelijke richting opereert, er in zou slagen, de verbinding tot stand te brengen met de uit Drontheim oprukkende Duitsche troepen, zou dit een feit zijn zonder duurzame beteekenis, want de gemotoriseerde colonnes kunnen in ver band met de geringe sterkte der effectieven het gebied niet vast bezet houden. Het gros der in Noorwegen ontscheepte geallieer de troepen is nog niet in den strijd geworpen. Hun aantal neemt voortdurend toe. Te land zullen de Duitsche troepen in den komenden tijd stuiten op sterke,, goed geoefende geallieerde divisies, die over ultramodern materiaal beschikken. Tot de Fran sche troepen behoort het korps alpinisten, het elitekorps, dat vertrouwd is met operaties in rots achtig en met ijs bedekt- terrein, zooals het tegen woordige strijdtooneel in Midden-Noorwegen. ENGELSCH COMMUNIQUé MELDT: „BEPERKTE TERUGTREKKINGEN". Het Britsche departement van oorlog heeft giste ren een communiqué uitgegeven van den volgen den inhoud: „De geallieerde troepen in Zuid-Noorwegen zijn zwaar aangevallen ten zuiden van Dombaas door sterke vijandelijke troepen, die gesteund werden door middelzwaar geschut, gewapende gevechts voertuigen en laag vliegende vliegtuigen. Beperkte terugtrekkingen zijn noodzakelijk geweest. In het gebied ten noorden van Steinkjer zijn geen gevech ten geleverd. Patrouilles zijn echter actief geweest. Er is niets te melden uit het gebied van Narvik." Het communiqué, dat Vrijdag is uitgegeven door het Noorsche hoofdkwartier „ergens in Noorwegen" luidt: „Onze troepen in Oost-Noorwegen hebben Don derdag vijandelijke aanvallen gestuit in Gulsvik in het Hallingsdal, tusschen het Etnedal en het zuide lijke Aurdal, en te Kvam in het Gudbrandsdal. De aanval van den vijand werd gesteund door artille rie, tanks en vliegtuigen. De Britsche troepen heb ben twee Duitsche tanks vernield. In het Oesterdal zetten de gemotoriseerde en gemechaniseerde troe pen. hun opmarsch naar Kvirke en Rösos voort. Duitsche vliegtuigen gingen voort met het bom bardeeren der verbindingen en lijnen achter ons front, Een Duitsch vliegtuig werd neergehaald. In westelijk Noorwegen dringen de Duitsche troepen op naar Voss uit Ulvik en Eide in Hardanger en uit het westen langs de spoorlijn van Bergen. Voss is door Duitsch geschut te Eide gebombardeerd en be stookt door Duitsche vliegtuigen OPTREDEN DER BRITSCHE LUCHTMACHT. Van gezaghebbende Engelsche zijde wordt ver nomen dat Britsche vliegers een aanval hebben on dernomen op voorraadschepen in de Hardanger- en Granvin fjorden, op 50 mijlen ten oosten van Ber gen gelegen. Bristol bommenwerpers hebben een bom binnen een afstand van tien meter van den boeg van een Duitsch voorraadschip laten vallen. Ook hebben vliegers een voorraadschip van 2000 ton en een mi litair kampement te Ulvik aangevallen. Twee vliegtuigen meldden dat het voorraadschip na den nval slagzijde maakte en dat de aanval op het kampement ook een succes was geweest. Een Blenheim bommenwerper had een opwin dend gevecht met twee Dornier 18 vliegbooten. Een werd boven water neergeschoten. De strijd met de tweede vliegboot werd voortgezet totdat de be stuurder gewond was in het gezicht en aan de rechterhand. Pas toen keerde hij terug. Donderdagavond hebben de Britsche bommen werpers opnieuw het vliegveld van Stavanger en de in de nabijheid gelegen basis van watervlieg tuigen aangevallen, voorts olietanks en een raffi naderij op enkele mijlen ten noorden van Moss er- een voorraadschip voor bommenwerpers in een golf bij Stavanger. Bij den aanval op de basis van wa tervliegtuigen werd gebruik gemaakt van brand bommen en van zeer explosieve bommen. Men heeft gezien, dat verscheiden branden uitbraken. Vier vijandelijke schépen van ongeveer 4500 ton elk, werden bij Stavanger aangevallen met brand bommen. Ook werd uit machinegeweren geschoten. Tegelijkertijd hebben andere vliegtuigen tien groo- te voorraadschepen in de Oslofjord gebombardeerd. Men gelooft dat een rechtstreeksche treffer werd geplaatst op een voorraadschip van 5000 ton, ter wijl andere schepen ernstig beschadigd kunnen zijn. Verderop in de Oslofjord werden drie aanvallen ondernomen, ieder van ongeveer twintig minuten, op de olieraffinaderij te Vallo. De raffinaderij ge raakte door een rechtstreekschen treffer in brand. Men heeft gezien dat bij het gebouw staande olie tanks in brand stonden. Een vlieger heeft gerappor teerd dat het geheele terrein door de vlammen fel verlicht werd, toen het laatste vliegtuig vertrok. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt nog: In den nacht van 25 op 26 April zijn twee vijandelijke gevechtstoestellen van het type Whitwortli-Whitley verschenen bij het door de Duitschers bezette Deensche vliegveld van Aal- borg. De beide toestellen werden zoo snel door het Duitsche luchtafweergeschut onder vuur genomen, dat zij geen bommen konden neerwerpen. Een dei toestellen kreeg, nadat het in de bundels der zoek lichten was gekomen, een voltreffer en stortte neer. De inzittenden zijn met parachutes omlaag gesprongen. Het tweede vliegtuig keerde in Weste lijke richting en verdween. Sovjet-leveranties aan Duitschland, Vele duizenden wagons met Russische producten passeerden reeds de grens. In strijd met andersluidende berichten wordt van Duitsche zijde vastgesteld dat sedert 20 December, toenij de Russisch-Duitsche leveranties over de beide grensstations Przemysl en Prostken begon nen te loopen, vele duizenden wagons naar Duitsch land de Duitsch-Russische belangengrens zijn ge passeerd. Verscheidene honderdduizenden ton mi nerale olie en graan zijn langs dezen weg aan Duitschland geleverd. Dit was nog slechts het begin, waarbij vele technische moeilijkheden moesten worden overwonnen. Nu het weer beter wordt zullen automatisch de leveranties stijgen tot het overeengekomen peil. In elk geval op zwaarder straf dan 15 jaar aangedrongen. Admiraal Rader over den oorlog. BERLIJN, 26 April. Admiraal Rader heeft een telegram aan United Press te New-York ge zonden, waarin hij zegt: „In antwoord op uw telegram van 21 April 1.1. het volgende: De mijnenvelden in de Noordzee en de Oost zee, aangekondigd door de Britsche admirali teit, heb ik beschouwd als een aanduiding van den wensch om in neutrale landen een sterke ren indruk te verwekken van de Britsche en Fransche activiteit ten einde met succes de Duitsche actie in Scandinavië te beantwoorden. Ik beschouw het leggen van mijnen op groote schaal in de wateren, die door de Britsche en Fransche vloot niet gecontroleerd worden, als een moeilijke kwestie, die vele maanden zou- vergen. Aan deze aankondiging is geen groot succes verbonden, omdat de mijnenvelden, die hierbij beoogd worden, niet gerealiseerd kunnen worden wegens de Duitsche maatregelen tegen elk type mijnenlegger. De gestadig toenemende aanvoer van troepen en materiaal van Duitschland uit naar de Noor sche havens is de beste weerlegging van de be wering van de Westelijke mogendheden als zou de verbinding van Duitschland naar Noorwegen over zee gevaar loopen. Ten derde: De Duitsche vlootverliezen, zooals die door de geallieerden worden aangegeven, stemmen niet met de werkelijkheid overeen. Het zinken of aan den grond loopen van de slagsche pen „Gneisenau", „Scharnhorst" en de kruiser „Liitzow" zijn volkomen uit de lucht gegrepen. Het zelfde geldt voor het door de geallieerden verkondigde feit dat het s.s. „Bremen" gezon ken zou zijn. Ten vierde: De Duitsche luchtmacht boekt dagelijks aanzienlijke successen bij de aanvallen op Britsche oorlogsschepen transportschepen. Ten vijfde: het afsnijden van de verbindingen van Duitschland met zijn overzeesche leveran ciers door de geallieerde vloot in zoover dit zonder lek kan worden uitgevoerd zal de Duit sche economie niet ernstig schaden, omdat groot Duitschland voldoende markten beschikbaar heeft voor den Duitschen export en die aan de andere zijde geschikt zijn voor de levering van alle belangrijke toevoeren. Ten zesde: De geallieerde pogingen om een gunstig oordeel over hun eigen maatregelen te krijgen door onware beweringen inzake de Duit sche operaties met de wapenen en op econo misch terreinmoeten reeds tot mislukking ver oordeeld zijn door iederen onpartijdigen waarne mer. Geen woorden maar daden zullen dezen oorlog beslissen die door groot-Duitschland ge streden zal worden in het besef van zijn goed recht en in het volledig bezit van zijn onwrik bare gewapende en nationale kracht". (United Press.). Commissie uit de Tweede Kamer over aanhangige wetsontwerpen. De Tweede Kamer-Commissie voor privaat- en strafrecht is van oordeel, dat nog andere aanvullingen dan de voorgestelde voorzienin gen tegen het bekend worden van staatsgehei men en de verhooging van de maximum-straf op een aantal misdrijven tegen de veiligheid van den staat noodig zijn om de spionnage doeltreffend te kunnen bestrijden. Voorts is zij overtuigd, dat de voorgestelde ver zwaring van de maximum-straf, in artikel 98 Wet boek van Strafrecht bedreigd, tot 15 jaar nog niet ver genoeg gaat, al loopen de meeningen harcr le den uiteen ten aanzien van de vraag, welke maxi mumstraf de juiste is. Overigens wil de commissie niet nalaten er op te wijzen, dat ter bestrijding van de spionnage een voortreffelijke organisatie van de opsporingsdiensten zeker van even veel belang is als een strenge bestraffing. Ook wil zU niet verhe len, dat zij de straffen, welke het openbaar mi nisterie in enkele den laatsten tijd berechte spion- nagczaken heeft geëischt, te laag acht. Met betrekking tot de strafmaat betoogde de meerderheid der commissie, dat bedreiging uitslui tend met gevangenisstraf noch het rechtsgevoel be vredigd. noch voldoende preventieve werking be zit. De Nederlander, die ten behoeve van een mo gelijk toekomstigen vijand zijn eigen land ver raadt. pleegt een wel bijzonder gevaarlijk en ver achtelijk misdrijf: hij stelt de veiligheid en onaf hankelijkheid des lands en het leven van talloos velen zijner medeburgers in de waagschaal. Hier, zoo goed als in geval van oorlog, moet onder om standigheden de doodstraf kunnen worden opge legd. Bovendien wordt de preventieve werking van een bedreiging uitsluitend met gevangenisstraf ten zeerste verminderd door de omstandigheid, dat hij, die geheimen verraadt aan een buitenlandsche mo gendheid, dit dikwijls zal doen in de hoop of ver wachting, dat die mogendheid mede met zijn hulp er in zal slagen Nederland te veroveren. Mocht dit inderdaad geschieden, dan zal de overwinnaar ze ker niet nalaten den landverrader in vrijheid te stellen, wellicht zelfs hem te beloonen, als een held eeren en een bestuursfunctie aanbieden. Intussehen wilden deze leden geenszins pleiten voor wederinvoering van de doodstraf in het Ne derlandsche burgerlijke strafrecht in het algemeen. Zij beperkten zich uitdrukkelijk tot het delict van verraad van geheimen aan een buitenlandsche mo gendheid en daarmede gelijk te stellen delicten, en ook dan nog alleen in tijden van oorlogsgevaar. Zij vestigden er de aandacht op, dat ook onder de geldende wetgeving, wanneer aan bepaalde voor waarden is voldaan, de doodstraf in Nederland kan worden uitgesproken en ten uitvoer gelegd, niet alleen tegen militairen, doch evenzeer tegen burgers. Hoewel de wetgever de doodstraf v0°^ burgers in het algemeen heeft afgeschaft, heeft hij deze straf ook voor hen willen behouden voor het geval ons land in een oorlog gewikkeld mocht ra ken. Te recht heeft de wetgever de toepasselijk heid van de doodstraf op burgers daarbij beperkt door te bepalen, dat zij alleen kan worden uitge sproken wegens militaire misdrijven en misdrijven tegen de veiligheid van den staat of de koninklijke waardigheid. Voorts heeft hij, eveneens op goede gronden, de toepasselijkheid van de doodstraf beperkt door te bepalen, dat zij alleen mag worden uitgesproken, ir.dien naar het oordeel van den rechter de veilig heid van den staat haar toepassing eischt. (Artikel 45 W. v. M. S.) Met volkomen behoud van de beide laatste be perkingen nu zouden de leden, hier aan het woopd, uitbreiding willen geven aan de bestaande toepas selijkheid van de doodstraf op burgers. Zij waren van meening, dat een voorstel van deze strekking geen principieele bezwaren behoeft op te roepen. Hun doel zou, naar zij meenden, bereikt kunnen worden door de burgers ter zake van vei'raad van staatsgeheimen en daarmede gelijk te stellen de licten niet alleen „in geval van oorlog" aan de mi litaire rechtsmacht te onderwerpen, doch steeds zoodra het geheele grondgebied in staat van beleg is verklaard. Is het misdrijf in het buitenland ge pleegd, dan zou, wordt dit voorstel aanvaard, de militaire rechter eveneens bevoegd worden, in dien ten tijde van het plegen van het feit het ge heele land hi staat van beleg verklaard is. Boven dien zou op het verraden van de in artikel 98 W. v. S. bedoelde geheimen naast tijdelijke ook le venslange gevangenisstraf moeten worden gesteld. Tegen het laatste kan, naar deze leden meenden, gezien den ernst van het misdrijf, zeker geen be zwaar bestaan. Hun voorstel kwam dus neer op een wijziging van artikel 78 invoeringswet militair straf- en tuchtrecht, gepaard met een verhooging van het strafmaximum in artikel 98 W. v. S. tot levens lange gevangenisstraf of tijdelijke van ten hoogste 20 jaar. Andere leden der commissie scheen het beter toe ook tegen verraad van staatsgeheimen geen an dere dan vrijheidsstraf te bedreigen. Tegen een verhooging van levenslang of 20 jaar zouden zij zich niet willen verzetten. Zij wezen er op, dat vooral in tijden van groote spanning vergissingen in de rechtspraak eerder kunnen voorkomen dan in normale tijden. Daarom achtten zij het gevaar lijk de toepasselijkheid van de doodstraf, waarbij herstel van rechterlijke dwalingen immers uitge sloten is, juist voor zulke tijden uit te breiden. voedt uw kinderen op en ga naar «ten Zcitts uiacdt Opgevoed» Adv Ingez. Med.) (Hotel «Het Huis Assumbucq» Zondags van 3-12 uur DANSEN Qeeii dancing zoo liiic- als tii Coc Jdegtc- Vrij Entrée (Adv Ingez Med.) (Op de eiermarkt te Bameveld is met een aanvoer van 3.020.000 stuks een record geboekt.) Zie je, dat is produceeren Op een groote eierschaal, Daar kan menig mensch van leeren, Dat is stoere kippentaal. Ook al neem je dan je eitjes Altijd met wat korrels zout, Hier is 't iets waar men op leitjes Of in leggers, boek van houdt. Drie millioen en twintigduizend Heeft men op één dag geteld, En alleen van kippen, huizend In de buurt van Barneveld. Stel u die millioenentallen Maar eens voor in d'eierhal Hecht en weldoortimmerd allen, Dooier, wit en schaal en al Zulk een machtig legvermogen Kan slechts, dat ligt voor de hand, D'achting voor de kip verhoogen In ons eiland Nederland. Bad ik het maar voor het zeggen, Dan gaf 'k allen, jong en oud, Die zoo kranig eitjes leggen, Elk een leg-penning in goud. Met een „ren" dier decoratie En daar rondomheen gegrift, Als waardeering der prestatie, Moed, beleid en kippendrift. P. GASUS. tBtijiiende 3CaacgatP docc «%}uCco=1ücwc» de natuurlijke golven geëvenaard, compleet 5.00 Voor IJmuiden en Omstreken alléén bij SULLER'S KAPPERSHUIS Kalverstraat 184 - Telef. 4516 - IJmuiden-Oost. (Adv. Ingez. Med.) HEEREN MODEHUIS ZEEWE.Q 78 IJ M U I D E N OOST <Kee#t den cKoed dien 11 zaekf (Adv Ingez. Med.) Heden een verklaring van Von Ribbentrop. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop zou vanmiddag om half drie (12.50 Ned. tijd) in bijzijn van het diplo matieke corps alsmede de Duitsche en de buiten landsche pers een verklaring afleggen over den politieken toestand. De redevoering zou door alle Duitsche radio zenders worden verspreid. In betrouwbare Duitsche kringen verluidt volgens een United Press-bericht uit Berlijn, dat Von Ribbentrop's verklaring de aankondi ging zal behelzen van de uitgifte eener nieuwe collectie Duitsche documenten, welke „meer licht zullen werpen op de schuld aan den oor log", waarbij Noorwegen het middelpunt zal vormen. Zij zouden niet tegen de Vereen. Staten zijn gericht, zooals het Poolsche Wit boek. Brand in Engelsche vliegtuigfabriek. Veel toestellen verloren. Gisteren is brand uitgebroken in een vliegtuigen- fabriek der regeering te Denham in Buckingham shire. Het vuur was gelocaliseerd in een vleugel der fabriek, waar een hoeveelheid machinerieën werd vernield. Terwijl de brandweerlieden hun waterstralen op de vlammen richtten deden zich ontploffingen van kleinen omvang voor. Volgens United Press is een groot aantal vlieg tuigen vernield. De kunstschilder P. N. Bakker overleden. Uiterst bekwaam restaurateur. Op 58-jarigen leeftijd is in het Binnengasthuis te Amsterdam overleden de kunstschilder p. n. Bak ker, die gedurende vele jaren als restaurateur ver bonden was aan het Rijksmuseum. Verscheidene beroemde schilderijen, o.a. de „Staalmeesters" wer den door hem schoongemaakt en hersteld. Grooten naam maakte hij door de restauratie van de be roemde kaart van Amsterdam van Cornells Antho- nisz, welke naar zijn bewerking is gereproduceerd. Ook werkte de heer Bakker voor tal van parti culieren, o.a. voor de kunstverzamelaars Hoogen- dijk en Beets. Bakker is zonder twijfel een der bekwaamste restaurateurs geweest, die hun uiterst moeilijke vak in ons land hebben uitgeoefend. Bakker had een natuurlijk talent, dat in een korten studietijd op de Academie voor beeldende kunsten* in Amster dam werd gevormd. Bij al zijn werk vergat Bakker evenwel niet zijn eigen penseelvaardigheid te onderhouden. Met den schilder A. M. Gorter trok hij vaak het land in om natuurstudies te maken en landschappen te schilderen. De overledene was een zeer veelzijdig kunstenaar Hij speelde zeer goed viool en was een trouw lid vaa een der beste Amsterdamsche amateur-orkesten.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1