B Onderwijs aan de orde. Visscherij Snufjes. Tegen opdrijven van pachtprijzen. BURGERLIJKE STAND DE NEDERL.41NDSCHE VISSCHERIJ IN MAART. Ondanks geringe haringvangsten ivas de opbrengst bevredigend. Het IJselmeer leverde alweer ruim 315000 K.G. snoekbaars op. ZEEVISSCHERIJ Volgens voorloopige opgaven van de afd. Visscherijen van het departement van Economische Zaken, waren in Maart 1940 217 (371) Nederlandsche vaartuigen in bedrijf. Deze brachten hier te lande 2.761.156 (4.383.898) kg. visch aan ter waarde van f 619.827 (754.134), waaronder 141.305 (1.215.380) kg. versche haring ter waarde van 22.890 (106.410) afkomstig van de trawlvisscherij. Vreemde vaartuigen, die uitsluitend de visscherij met de zeevischzegen uitoefenden, voerden in totaal 99.005 (163.395) kg. versche zeevisch aan (waaronder geen haring) ter waarde van f 20.183 (30.223). Trawlvisscherij. Met alle vaartuigsoorten werd de visscherij drukker uitgeoefend dan in de vorige maand hoewel de omvang van het bedrijf nog van beperkten omvang was in vergelijking met de over eenkomstige maand van het vorige jaar. 37 (71) stoomtrawlers brachten in 76 (166) reizen met 789 (1817) reisdagen 1.584.537 (2.836.309) kg. visch aan ter waarde van f 369.480 (469.787) of gemiddeld per reisdag 2008 (1561) kg. en f 468 (259). De stoom trawler IJM. 85 werd, blijkens mededeelingen van de bemanning, eenige dagen nadat het vaartuig ter visscherij was uitgevaren, door een vreemd vliegtuig aangevallen en tot zinken gebracht. Acht leden van de bemanning werden gered, terwijl vier opvaren den, waaronder de schipper, om het leven kwamen (1) sleepboottrawler voerde in (4) reizen (5748) kg. visch te Zoutkamp aan, waarvoor f (1146) werd besomd. 4 (5) motortrawlers maakten 8 (16) reizen met 78 (136) reisdagen en besomden voor 85.128 (485.044) kg. visch f 22.455 (49.555) of gemiddeld per reisdag 1091 (3567) kg. en f 288 (364). Van de motorloggers namen 68 (97) vaartuigen aan de trawlvisscherij deel. In 148 (244) reizen met 1124 (2336) reisdagen werd 751.344 (687.554) kg. visch aangebracht ter waarde van f 163.557 (177.008) of gemiddeld per reisdag 668 (294) kg. en f 146 (76). Voor de kleine trawlvisscherij waren 101 (174) vaartuigen (motorkotters, motorbotters e.d. en half- gedekte en open zeilvaartuigen) in bedrijf. Deze vaartuigen maakten 263 (989) reizen en brachten 277.683 (318.660) kg. Noordzeevisch aan ter waar de van f 52.498 (48.163) of gemiddeld per reis 1056 (322) kg. en f 200 (49). Bovendien werden te Sche- veningen 5340 (11.180) kg. en te IJmuiden 5986 (59.238) kg. Noordzeegarnalen aangevoerd, respec tievelijk ter waarde van f 1281 (1602) en f 1306 (9448). Visscherij met de zeevischzegen. Voor zoover be kend namen 7 (24) Nedei'landsche vaartuigen aan de visscherij met de zeevischzegen deel. In 15 (50) reizen werd 62.464 (50.583) kg. visch aangebi-acht ter Waarde van f 11.837 (8475) of gemiddeld per reis 4164 (1012) kg. en f 789 (170). 10 (24) Deensche en 2 Zweedsche motorkotters, welke met de zee vischzegen hadden gevischt, voerden gezamenlijk te IJmuiden in 18 (28) reizen 99.005 (163.395) kg. visch aan, waarvoor f 20.183 (30223) werd besomd. Drijfnetvisschei-ij. Voor de drijfnet visscherij op haring waren evenals in Maart 1939 geen Neder landsche vaartuigen in bedrijf. KUSTVISSCHERIJ In de Lauwerzee en den Dollart. in de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee en in de Zuidhollandsche stroomen en zeegaten werd de visscherij minder druk uitgeoefend dan in Maart 1939. De geldelijke uitkomsten der visscherij in de Lau werzee en den Dollart, in de Waddenzee en het niet- afgesloten gedeelte van de Zuiderzee en in de Zuid hollandsche stroomen en zeegaten waren slechter dan in Maart van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aangevoerde visch bedroeg volgens voorloopige opgave respectie velijk in de Lauwerzee en den Dollart 8543 (69.436) kg. en x 306 (1817); in de Waddenzee en het niet-af gesloten gedeelte van de Zuiderzee 1.421.379 (1.915.521) kg. en f 9899 (12.150); in de Zuidholland sche stroomen en zeegaten 80.283 (200.305) kg. en f 5925 (17.457). Uit Zeeland werden verzoxxden 940.971 (1.792.945) stuks oesters ter waarde van f 34.544 (93.643) en 2.359.300 (3.964.700) kg. mos selen ter waarde van f 54.528 (91.349) Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee. Haring werd nog niet gevangen. De spïe- ringvangsten met de kommen waren gering, terwijl de gevangen spiering tevens over het algemeen klein van stuk was. Voorts vischten enkele visschers in de nabijheid van de spuisluizen met het kruisnet op spiering, doch ook deze vangsten waren van wei nig beteekenis. Bot werd nog weinig' gevangen. De visscherij op garnalen, welke gekookt werden afge- levex-d, werd door een zestal vaartuigen uitgeoefend; mede door de minder gunstige weersomstandigheden konden weinig garnalen gevangen worden. De vis scherij op garnalen voor de Amsterdamsche markt, waaraan ten hoogste 25 vaartuigen deelnamen, lever de in het begin der maand slechts geringe vangsten op, doch in het laatst der maand werden deze beter. VISSCHERIJ IN HET IJSSELMEER lil de eerste helft der maand kon de visscherij slechts uitsluitend in het Noordwestelijk gedeeltte van het IJsselmeer worden uitgeoefend; het overige gedeelte was nog bedekt met ijs. In het tweede ge deelte der maand gingen vele vischdagen voor cte sleepnetvisschei's door ruw weder verloren. Desniet tegenstaande waren de geldelijke uitkomsten der visscherij, ten gevolge van de groote snoekbaars vangsten, veel beter daxx in Maart van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aangevoerde visch bedroeg volgens voorloopige opgave 368.292 (25.035) kg. cn f 99.399 (5723), waaronder 315.566 (7626) kg. snoekbaars ter waarde van 93.801 (2984) De snoekbaarsvisscherij werd door ongeveer 110 visschers met staande netten en door ongeveer 170 spannen vaartuigen met sleepnetten uitgeoefend. Hoewel de vangsten ongelijk waren, konden over het' algemeen toch mooie hoeveelheden snoekbaars ge vangen worden. Met de sleepnetten weiden de beste, vangsten verkregen in het Zuidwestelijk gedeelte van het IJsselmeer, in de nabijheid van Lemmer en benooi'den Enkhuizen; met de staande netten in het Hoornsche Hop, nabij Lemmer en in den toekom- stigen Noordoost-polder. De gevangen snoekbaars was over het algemeen mooi van stuk. Baars en brasem werdén weinig medegevangen. In de nabij heid van Lemmer ving men enkele dagen met de staande nette veel voorn, terwijl karper steeds meer met de sleepnetten werd medegevangen. Walmeer stempelen? De stempeluren voor de verschillende organi saties zijn voor de week van 29 April tot en met 4 Mei 1940 vastgesteld als volgt: Werkloozenvereeniging 9.009.30. Algemeene Nederlandsche Metaalbewerkersbond 9.35—9.55. Algemeene Nederlandsche Bouwarbeidersbond 10.00—10.20. Ongeorganiseerden 10.3011.30. IJmuider Transport Federatie (N. A. S.) 11.45—12.00. R. K. Bonden 9.00—9.40. Kleine bonden 9.45—10.00. Chr. Bond van Fabrieks- en Transportarbei ders 10.20—10.50. Oud Katholiek Vakverbond 10.55—11.10. JJimuider Federatie 1.50—12.00, Vijftig jaar bij „Volleer en Bos". Gouden jubileum van den heer G. van Leeuwen. Den 2en Mei a.s. zal het vijftig jaar zijn geleden, dat de heer G. van Leeuwen alhier, machinist bij de N.V. Adr. Volker's Mij. tot het uitvoeren van Openbare Wei-ken bij zijn tegenwoordige patroons in dienst trad. De a.s. jubilaris is afkomstig uit den Helder. Tot zijn 18e jaar heeft hij in Amsterdam het smidsvak uitgeoefend, waarna hij zich als ma chinist bekwaamde. Op 2 Mei 1890 trad hij op 23- jarigen leeftijd als stoker in dienst bij „Volker en Bos" alhier. Reeds een jaar later wei'd hij aange steld als machinist. Het spreekt vanzelf, dat niemand beter dan de heer Van Leeuwen kan vertellen van de ontwikke ling en de uitbreiding onzer havenwérken, want deze heeft hij in al haar geledingen meegemaakt. Maar niet altijd was hij in IJmuiden werkzaam. Ook in Bremen, Hamburg en Cuxhaven is de heer Van Leeuwen werkzaam geweest. Nog steeds verricht de krasse 73-jarige, die in de halve eeuw, waarin hij bij de vennootschap werk zaam is geweest, geen enkelen dag wegens ziekte heeft verzuimd, zijn dagelijksche bezigheden. Nog geregeld gaat hij bijv. naar het droogdok in Amster dam, om aldaar het toezicht te houden bij het re- pa reeren van het drijvende materiaal zijner werlc- geefstei*. Mocht hij eens met pensioen gaan, dan zal men zeker van hem kunnen zeggen, dat hij van een wel verdiende rust gaat genieten. LEERLINGENAVOND VLESSING's MUZIEKSCHOOL. Als het winterseizoen zich ten einde spoedt roepen als een afsluiting van het seizoen de lecrlingenavonden der verschillende muziekinsti tuten, welke onze omgeving rijk is, de vele ouders en andere belangstellenden bijeen om getuige te zijn van de vorderingen en de talenten hunner spruiten. De eerste leerlingenavond, Vrijdagavond ten overstaan van een groot publiek gegeven, was van IJmuiden's oudste muziekinstituut: Vles- sing's Muziekschool. In totaal hebben in hotel „Willem Barendsz" 45 leerlingen van deze school zich laten hoorexi in een repertoire, dat behalve piano ook viool, cello en saxofoon omvatte. Het is een goede gewoonte geworden van een moderne courant om al deze studiosi niet elk afzonderlijk te becritiseeren of ook zelfs maar te bespreken. Dat heeft wei-kelijk geen zin, gezien het feit, dat „die Schule der Gelaufïgkeit" in alle ti'appen doorioopen wordt op zulk een openbare les, om dit „ouderwetsche" woord maar eens te gebruiken. In een bonte rij hebben voor de pauze 32 leer lingen het podium beklommen en getoond wat zij geleerd hadden onder leiding van de leeraren dei- school, mej. Netty Vlessing en de heeren Philip S. Vlessing en Jan Tegel, resp. doceerende piano, cello, saxofoon en viool. Het waren Cootje van Sighern, Rita v. d. Raad. Wim Arnse, Noortje Eerman,' Janny en Klaas Kroon, Tonny Roza, Dickie de Koning, Loekie ten Broeke, Thea v. d. Bogaerde, Deszö Weingarten, Truida Smit, Gerda Mooij, Corry Schoone, Roesje en Bcp van Gcldcren, Frits Kuijt, Wim Dekker, Jany Mets, Greetje van, Moorselaar, Henk Busé, Fred Guddée, Netty Neetesön, Emmy Böttger, Atti Grin, Willy en Tinie Prins en Mary Treffers. Na de pauze waren de meer gevorderden aan het woord en hoorden we prestaties die het prae- dicaat goed en uitstekend reeds dragen kunnen. Zoo gaf Bep Brandwijk eem fijntjes voorgedra gen Mazurka van Cl'audè Debussy ten beste; Corry van Moorselaar gaf met een Rêverie Van denzelf- de.n componist een bewijs, dat zij zulk een eischen stellend werk vaardig en met de noodige accu ratesse kan spelen. Nely BÖttger speelde keurig' Schubert's mooie Impromptu Op. 142 Nr. 2. De heer Jacob Beek demonstreerde' in een Debussy- en een Rudi Widoeftnummer zijn prestaties op saxofoon, die een goeden indruk gaven van zijn toon (gaaf en beheerscht) en van een ontwikkelde techniek. We hebben met aandacht naar zijn spel geluis terd. Een der pilaren uit de school der viool techniek, Dancla's deuxième solo de concert, werd vertolkt door Jacob List. Bestudeerd en met for- schen flinken streek. Manna Cornet, die geheel haar opleiding aan de school ontving en wier ontwikkeling we elk jaar op de leerlingenavonden van stap tot stap hebben kunnen volgen, speelde de Ballade Op. 23 in g-klein van Chopin op een boeiende wijze, knap van techniek en met een waarlijk artistiek toucher. Een van de jongere garde, Frits Kuijt, bracht op zeer loffelijke wijze een viertal werkjes, door hem zelf gecomponeerd, ten gehoore. Dat was heel knap gedaan door dezen artist-in-den-dop. Manna Cornet sprak namens de leerlingen in de pauze woorden van appreciatie tot de leeraren en overhandigde hen eenige fraaie bloemstukken, waar do heer Vlessing en zijn collega's zeer er kentelijk voor waren. Ou (I-Katholiek Vak verbond. Irx het Bondsgebouw aan de Trawlerkade kwa men gisteravond de leden van dc al'deeling IJmui den van het Oud-Katholiek Vakverbond in vergadex-ing bijeen teneinde als voornaamste agendapunt te behandelen de voorgestelde wijzigin gen vat\ statuten en huishoudelijke reglementen van de vier aangesloten vakbonden, alsmede de verkiezing van afgevaax-digden voor de buitenge wone algemeene vergadering, die op 30 Mei a.s. in onze plaats zal worden gehouden. De tweede voorzitter, de heer C. Blok opende met een kort woord van welkom. De notulen door den sccx-etax-is, D. Wiljouw Jr. gelezen, werden onder dankzegging goedgekeurd. De heer G. Stam bracht vex-slag uit namens de fnxancieele commissie over het gehouden kasbeheer en huldigde daarbij den heer A. Vis, penningmees ter, voor zijn keurig beleid. De vex-kiezing van afgevaardigden voor de bui tengewone algemeene vergadering had tot resultaat, dat werden benoemd de heei-en K. Zwaan, N. Win kel, D. Wiljouw, G. Stam en H. Stam. De heer A. J. van Kleef, secretaris-penningmees ter van het O. K. V. V. behandelde uitvoerig de door het hoofdbestuur voorgestelde wijzigingen van statuten en reglementen van het Verbond en de vier aangesloten vakorganisaties. De gemaakte op- en aanmex-kingen zullen ter algemeene vergadering ter sprake worden gebracht. FILMVOORSTELLING CINEMATOGRAFISCHE VOLKSUNIVERSITEIT IN TIIALIA. De Cinematografische Volksuniversiteit geeft in Amsterdam en Den Haag reeds jaren achter een filmvooi-stellingen waar de belangrijkste cultureele filmproducten van de geheele wereld vaak met explicaties van deskundigen worden vertoond. Zij heeft daarmede een groote repu tatie verworven hetgeen ook buiten de genoeinde steden bekend is geworden. Het is dan ook niet te verwonderen, dat bo vengenoemd instituut den laatsten tijd ook in andere steden haar werk tracht te verrichten. A.s. Zondagmorgen 28 April zal de C.V.U. in het Thalia Theater voor het IJmuidensche publiek haar eersten cultuur-ochtend geven. Vertoond wordt de film „Uit het Dagboek van een Vrouwenarts" die in Amsterdam nu reeds 28 weken met een buitengewoon succes, iederen Zondagmorgen door de C. V. U. wordt vertoond. De bekende actrice Hertha Thiele verleent haar medewei-king in deze film en speelt voor Lotte Bergman, het meisje dat in zeer moeilijke omstandigheden verkeert en voor haar moeder en vrienden verzwijgt, dat zij moeder moet wor den. Zij wil het kind niet ter wereld brengen en in haar vertwijfeling wil zij zich het leven be nemen door zich te vei'drinken. Zij wordt echter gered. Doodziek met ijlende, koortsen ligt Lotte op een sofa. In haar ijldroomen ziet zij weer alle gebeurtenissen. Zij beleeft in haar droomfanta sie het lot van ontelbare ongehuwde moeders, allen nood, maar ook het geluk van het moeder schap ziet zij en dit verheft zich boven al het andere. Zoo is Lotte Bergman tot pleitbezorgster van alle vrouwen geworden overeenkomstig het mooie woord van Margaret Sanger: ..Het eerste recht van het kind is: welkom te zijn". De film wordt voorafgegaan door een interna tionale filmshow „Beelden uit verschillende lan den". EERSTE KAMER Incident over rechercheurs. Zang Mej. Miep de Geus. Als nieuwe leerares is voor het vak solozang aan Viessing's muziekschool sinds korten tijd verbonden onze plaatsgenoote mej. Miep de Geus. Zij heeft haar eerste scholing ontvangen bij wijlen Jac. van Kempen en studeert thans onder leiding van de bekende zangeres Hans Gruijs. Miep de Geus, die reeds enkele malen in het publiek opgetreden is, is echter nog ïiimmer in deze gemeente voor het forum getreden, zoodat dit voor haar een debuut beteekende. De zangeres beschikt over een gave, sterke, jonge altstom, die in alle registers fraai reson- neert en die (voor zoover wij dezen avond ver mochten te beoordeelenl goed draagt in een grootere ruimte, dan in dit voor zang niet gun stige zaaltje. Soepel met een beheerschte adem- techniek zong Miep de Geus twee Schubert-liede- ren en een drietal van Brahms, die getuigden van een juiste opvatting en van een duidelijke uit spraak, zoodat wij, die achter in de zaal zaten, het woord voor woord verstaan konden. Voor mej. de Geus doet het ons genoegen, dat haar entrée zoo goed geslaagd genoemd mag worden. w. MEER TRAWLERS IN DE VAART. Einnenkort zullen weer vier opgelegde trawlers in de vaart worden gebracht. Dit zijn de Corrie IJM 21 exi de Ita IJM 22, die zijn aangekocht door de Visscherij Mij. „De Daad" en voor den kant zijn gehaald en voorts de Penelope IJM 64 en de Gezien a IJM 49. Laatstgenoemde heeft ver maardheid verworven doordat hij eenige jaren geleder, een tijdlang nabij de Noorderpier op het strand heeft gezeten doch met veel inspanning door den heer Saaf van Zaandam weer vlot werd gebracht. LIJK GEÏDENTIFICEERD. Het deze week in de buitenhaven opgevischte lijk is geïdentificeerd. Het bleek te zijn van den 69- jai'igen D. W. ooi'spronkelijk afkomstig van Wijk aan Zee. doch den laatsten tijd wonende bij een broer te IJmuiden. Hij werd sinds 7 December ver mist. De stoffelijke resten zullen heden in Wijk aan Zee begraven worden. R. C. BREDERODE. Op het Brederodeterrein wordt a.s. Zondag de finale om den Stads-Editie Beker ^or Kemphaan 1—V.S.V. 3,10 uur. Ned. Middenstandsbank keert 5 procent uit. Aan het verslag van de Nederlandsche Mid denstandsbank N.V. over 1939 woi'dt het vol gende ontleend. De cijfers der credietuitzetting vertoonen een stijging van f 1.664.000, veroorzaakt zoowel door het openen van nieuwe als door het in meerdere mate gebruik maken van vroeger geopende cre- dieten. In het verslagjaar werden nieuwe credieten verleend tot een gezamenlijk bedrag van f 6.284.400,tegen f 5.417.200 in 1938. Als gevolg van een nieuwen maatregel van de regeering ten behoeve van de middenstands- credietvoorziening konden wij in de tweede helft van het verslagjaar een aanvang maken met het verstrekken van z.g. werktuigencredie- ten aan ambachtspatroons en kleine industriee- len. De teruggang der provisie-winsten, welke reeds in het jaar 1938 tot uitdrukking kwam. werd in 1939 voortgezet als gevolg van den buitengewoon geringen omvang van den effectenhandel en het algeheel ontbreken van emissie-zaken. De post intrest gaf wederom een bevredigende vei-bete- ring te zien als gevolg van den gemiddeld gun stiger rentestand en van de uitbreiding van onze credietverleening. Aan onkosten en salarissen werd c.a. f 40.000 meer uitgegeven, hoofdzakelijk tengevolge van personeelsuitbreiding en perio dieke salarisverhoogïngen. Het saldo der resultatenrekening is ruim f 30.000 lager dan het vorige jaar. Het totaal der baten bedraagt f 1.292.200 (v.j. f 1.283.100) de onkosten en salarissen beliepen f 1.157.700 (v.j. f 1.118.400), brutowinst f 134.500 (v.j. f 164.700). Afgeschreven werd op inven taris en safe-inrichtingen f 72.200. Gereserveerd tegen bedrijfsrisico's f 50.000, Vooi-gesteld wordt f 3000 te bestemmen voor uitkeering van 5 pet. aan houders van preferente aandeelen, waarna f 10.361.09 op nieuwe rekening overgaat. De sociale nooden der opgroeiende jeugd. De Nederlandsche vei'eeniging voor armen zorg en weldadigheid heeft vandaag in Utrecht een bijeenkomst gehouden, welke was gewijd aan een beraadslaging over maatschappelijke vraag stukken, betrekking hebbende op de opgroeiende jeugd, zulks aan de hand van een aantal prae- adviezen. Dr. R. N. M. Eijkel, oud-hoofdinspecteur van de Volksgezondheid en dr. P. A. van Luyt, me- disch-adviseur bij de arbeidsinspectie te 's-Gra venhage, brachten praeadviezen uit over het vraagstuk der rijpere jeugd uit het oogpunt van de Volksgezondheid. Daarna behandelden prof. dr. K. Dijk, voorzitter van den Nederlandschen Bond van Jongelingsvereenigingen op Gere formeerden Grondslag. Ds. J. M. de Jong, Vrij zinnig Protestantsch Jeugdpredikant en prof. J. H. Niekel, directeur van het R.K. Philosophi- cum te Warmond, de problemen van geestelijke verzorging en zedelijke beïnvloeding betreffende de jeugd. Voorts was aan de orde de kwestie van de jeugd in het gezinsverband. Hierover advi seerden dr. L. H. M. Berger, kinderpsycholoog te 's-Gravenhage, en de heer G. van Veen, ad junct-directeur van het futsseminarium voor paedagogiek te Amsterdam. De hoofdinspecteur van den arbeid te 's-Gra venhage, de heer G. W. J. van Sierenberg de Boer sprak over de jeugd en den arbeid, ter wijl de heer w. Thomassen, jeugdleider der arbeiders-jeugdcentrale te Amsterdam, een prae-advies indiende over de jeugd en den vrijen tijd. Mr. H. de Bie, voorzitter van den Ne derlandschen bond tot kinderbescherming te Rotterdam, behandelde in zijn prae-advies de zorg voor de verwaarloosde en misdadige jeugd. Ten slotte bewerkte mej. Gr. g. Smit, inspec- trice van het Nijverheidsonderwijs te 's-Gra venhage. de arbeidsvraagstukken van de vrouwe lijke jeugd ten plattelande. Op de bijeenkomst werd derhalve beraad slaagd aan de hand van de genoemde prae-ad- viezen, welke in boekvorm zijn verschenen. DEN HAAG Vrijdag. Het begon zoo sympathiek. Voox-zitter de V o s van S t e e n w ij k sprak namens de Kamer harte lijke woorden tot den Minister van Onderwijs in verband met diens herstel, wat hem thans mogelijk maakte zijn begrooting te verdedigen. Maar nog voor het koffie-uur aanbrak, was de goede stemming heelemaal bedorven, tengevolge van een onverkwikkelijke ruzie over de vraag, die eens tot titel van een stuk van de Musset heeft ge diend: il faut qu' une porte soit ouverte ou fermée (een deur moet open of dicht zijn). Terwijl Mr. de Rijke (nat. soc.) het woord voei'de vooral ten einde het op te nemen voor de oude Germanen, die z.i. in sommige schoolleesboek- jes onbillijk beixandeld worden als het van hen heet, dat zij zich aan drank, spel en jacht al te zeer overgaven, riep zijn partijgenoot Mi', v. Vessem plots uit: „Mijnheer de Voorzitter, daar staan twee mannen achter die deur: „Het betrol' hier een deur, die uitkomt op de vergaderzaal, doch die steeds dicht pleegt te zijn. Nu had zijn mede-nat. soc. Mr. v. BÖnninghausexx haar geopend, waardoor het aanwezig zijn van die twee mannen door Mr. Vessem kon worden vastgesteld. De President gaf bevel de deur dicht te doen en te latexx, hetgeen in het bijzonder Mr. v. Bönninghausen kennelijk onwel- ge.valiig was. Zoo ging de ruzie nog een tijdje door, totdat de oudste bode als schildwacht voor de deur in kwestie wei'd opgesteld, waaraan o.m. vooraf was gegaan een openrukken van de deur door Mr. v. Bönninghausen, die vervolgens, toen het voorzit- terlijk bevel van sluiten duidelijk herhaald was, een schop tegen de deur had gegeven. Na de koffie deden de nat. socialistische senatoren of zij onder allerlei banken en in den turfkist zoch ten naar personen, die daar wellicht vei'scholen mochten zijn. Dit alles uit boosheid over het feit, dat twee rechercheurs, die eerst op de gereserveer de tribune hadden gezeten, tijdens het betoog van Mr. de Rijke buiten de vergaderzaal achter de deur geposteerd stonden. Tot goed begrip van de lezers zij er op gewezen, dat de voorzitter het recht heeft om in het Kamex-gebouw die maatregelen in het belang van de orde te tx-effen, welke hij ge- wenscht acht. Wanneer hij. de beschikking wil heb ben over rechercheurs om zoo noodig, in geval van verwijdering van een afgevaardigde met den sterken arm te helpen zorgen voor naleving van den uilgevaardigden ordemaatregel, dan is hij vol komen vrij voor de aanwezigheid van zulke orde bewaarders zoi-g te (doen) dragen. En nu weer het debat over de begrooting van Onderwijs. Dit bewees opnieuw, dat men ook pro fessoren in soorten heeft. Daar hadt ge b.v. den Leidschen hoogleeraar Barge (R.K.) naar wien te luisteren een waar genot was, terwijl zijn anti- revolutionah-e collega van de Vrije Universiteit Prof. W o 11 j e r er in slaagde heel het gehoor weg te praten. Laatstgenoemde is in onderwijszaken ter dege thuis, maar hij is veel te lang van stof en had na zijn uiteenzetting over de boventallige on- derwijzex's, aanmerkelijk beknopter kunnen betoo- gen, dat en waarom hij in individualisatie op de school veel minder goeds vindt dan met Prof. Bax-ge het geval was. Vond Prof. Barge de klacht cmtx-ent overlading met huiswerk in het algemeen overdreven „natuurlijk moet dit weer niet te veel worden, want te is nooit goed behalve in tehuis, tevreden en te bed!" Px'of. Woltjer meende, dat overlading aan vakken vooral voorkomt door be vordering van het vei'band tusschen verschillende vakken. We hoorden dezen afgevaardigde verder o.m. pleiten tegen Gi'ieksch in de B-afdeeling van het gymnasium, voor meer lichamelijke oefening, voor het maken van een wettelijke regeling op het stuk van het voorbereidend onderwijs, terwijl hij teii'sldtte zijn békende visie over het openbaar on- dei'wijs ten beste" gaf. Behoorlijke betaling van kweekélïhgen met acte, die zelfstandige werkzaamheden Verrichten kwam op het verlanglijstje van den heer D o J o n g (R.K.) voor, die ovex-igens de hoop koestei'de, dat we het volgend jaar vei'betering van de leerlingenschaal zouden krijgen. De heer Si lek es (s.d.) kondigde aan, dat zijn fractie ten aanzien van die twee punten zoo weinig geestdriftig gestemd is over wat er niet gebeurt, dat het haar zeer moeilijk zal vallen voor deze begrooting te stemmen. Professor Barge hield zich voornamelijk op het terx-ein waar hij zelf werkt, dat van het hooger onderwijs. Hij wees er op, hoe bij ons het volgen van Hooger Onderwijs (collegelden-x-egeling) kost- baai'der is dan bijkans ovex-al elders en drong er op aan nu eindelijk te Leiden een lector in het Nota- i'iaatsx'echt te benoemen. Spr. wijdde voorts de noo dige aandacht aan het teere vraagstuk van bijzon- dex-e leerstoelen, dat zijn c.h. mede-Leidenaar de Zwaan insgelijks behandelde. Daarbij sprak deze o.m. de vrees uit, dat we na een bijzonder hoog- leeraarschap in Vondel en nog wat, straks een nog meer bijzondere leerstoel in Bilderdijk en nog wat en vervolgens een allerbijzonderste leerstoel in v. Eeden en nog wat zullen krijgen. Zeer terecht acht te hij het, dat de Minister het oogenblik aangebro ken vindt om heel de figuur van de bijzondei-e leer- stoelen grondig te gaan hei-zien. Maandag zullen we den bewindsman hooren. Ofschoon de Kamer als regel Maandaghoudster is, zal zij dit keer op dien dag wel bijeenkomen, ten einde de begi'ooting tijdig voor den fatalen datum van 1 Mei als wet vast gesteld te krijgen. E. v. R. CDLII. Er zijn deze week zoo'n duizend kisten h~ de markt geweest en in de eerste dagen we*^333 voor nog een behoorlijke prijs betaald, 6 a o1-^* kist. Maar Donderdag vond de handel toch I-'-09 welletjes was en dien dag konden de prijk 3e* welijks de vijl' gulden halen. En daarmee v nau" vooi-jaai'spi'oduct goed betaald, want de k r was over het algemeen slecht en het bleekWa) weer, dat wat er op het oogenblik aan harin nu de Noordzee komt, niet in staat is, ons de fijJiP30 derzeeharing van weleer te doen vergeten V i jaar omstreeks dezen tijd zaten we veel dikk 'n de haring; toen betaalde men voor de beste h 'P' ongeveer evenveel als nu, voor zoover er n „beste" haring gesproken kan worden. V33 Ook de makreel brengt weinig op, maar ooV y speelt de kwaliteit een groote rol. De makreel y nu wox-dt aangevoerd, kan bij de najar— niet in de schaduw staan. Door deze lage prijzen van de massa-visch vi len de besommingen van sommige booten noe ai gen. De Haarlem voerde ongeveer 1700 ma rt visch aan en besomde daarvoor slechts f 7520 n betrekkelijk lage besomming voor zulk een a 663 vangst. Deze trawler liep dan ook regelrechUn°°-e lage prijzen. Maandag wist de Erin het met 9finn manden nog tot 11000 gulden te brengen. Meter vangsten kwamen er verder nog binnen de Evef0'8 de Gloria en de Gerberdina Johanna met Iima' mingen van resp. f 6090; f6580 en £7760, Dat?"* nu wel heele bedragen, maar voor gemiddeld 'm zend manden visch is het toch niets te veel Met dé vette reizen van de tongbootjes is W I/Tl.,*-» /T/",/-„-/T Vinf (Ï1 /Innl OOiC gedaan, doordat het grootste deel van booten, die flink wat tong hadden, konden'hel nauwelijks tot 3000 gld. brengen en daarom is een' besomming van f 3300 van den logger KW 51 Ve meldenswaard. Er waren nog wel enkele logger? a\' 2000 a 3000 gld. besomden, maar de meeste bleve toch rond 1000 gld. of daar beneden. Dat waren natuurlijk de zwakke broertjes, die het altijd al tegen hun sterke broei's hebben moeten afleggen Kracht is je winnaar, ook bij de loggers. Bij de trawlex-s natuurlijk ook, maar ze hebben onze stei-ke broers afgenomen en nu moeten we het wel met de zwakkere doen. Of eigenlijk met de oude opa's, die feitelijk al gepensionneerd waren nad=t ze ongeveer een halve eeuw hard gewerkt hadden Oude beestjes als Geziena en Penelope zijn weer van stal gehaald en worden opgepoetst, opgeschil. derd en opgetuigd en straks gaan ze weer de haven uit. Zoodat, wanneer de schrik van de al of niet bewuste aanvallen van vi'eemde vliegtuigen er een beetje uit is en er weer wat meer animo komt om te gaan varen, we zullen zien, dat er heel wat boo- ten in de vaart zijn, al is het gehalte er dan ook niet beter op geworden. Er kwamen deze week binnen 16 trawlers, 34 log. gers en 10 kotters, n.l. 9 Hollanders en 1 Zweed, De Denen zien we vermoedelijk voorloopig wel niet terug. De volgende week zullen er wel weer twin, tig booten verwacht kunnen worden. PIETERMAN, Per autoped van Amsterdam naar Den Haag, Slippertje van een elfjarige. Dat er voor een reisje van Amsterdam naar Den Haag velschillende vervoermogelijkheden bestaan, mag bekend worden verondersteld. Totnutoe is daarbij vermoedelijk nimmer gedacht aan een rit per autoped. De elfjai'ige A. H., wonen de aan de Pi-insengracht te Amsterdam, heeft zon der toestemming' van zijn ouders, dit stoute stukje ondernomen, waaromtrent 't Haagsche politierap port heel nuchter vermeldt, dat hij des middags om één uur van huis ai' was gestept naar Den Haag: „teneinde familie te bezoeken". In den loop van den middag werd bij de politie te Amsterdam het vei-zoek om opsporing van dit ventje ingediend en daar het niet onmogelijk werd geacht, dat de jongen al steppende naar zijn familie in de Px'in- senstraat in Den Haag was gegaan, wei'd allereerst in deze richting het opsporingswerk gedaan. Inderdaad kwam tegen acht uur de jeugdige Amstei'dammer doodkalm op zijn zelfgekozen reis- begtemming aan, waar hij echter slechts kort heeft mogen vertoeven, omdat hij namens zijn ouders nog denzelfden avond, thans per trein en onder degelijke geleide, naar Amsterdam wei'd terugge bracht. Van 1 tot 4 Mei bloenicnfeest te Noordwijk. Ook dit jaar zal in Noordwijk. ondanks den kou- den winter en den staat van beleg, een bloemen- feest worden georganiseerd. Van 1 tot 4 Mei a.s. zal Noordwijk in het teeken van lentevreugde en vooi'jaarsweelde staan. De straten en pleinen en de gevels van de daarlangs gelegen huizen zullen kunstig worden versierd, terwijl op verscheidene plaatsen bloemen mozaieken zullen worden aan gebracht. De climax van dit feest valt op Zaterdag 4 Mei, op welken datum met medewerking van militaire muziekcorpsen een groot bloemencorco zal worden gehouden. Wetsontwerp ingediend Pachtprijs van 1 September 1939 als norm genomen. Bij de Tweede Kamer Is ingediend een wets* ontwerp tot bepalingen ten aanzien van de pacht, in het bijzonder tot voorkoming van het op drijven van pachtprijzen in de tegenwoordige buitengewone omstandigheden (pachtprijsop- drijvingswet 1940). De ontwoi;pen regeling heeft de strekking, een plafond aan te brengen, waai'boven de pachtprijzen niet zullen mogen stijgen. Zij gaat daarbij uit van den pachtprijs, welke op 1 September 1939 voor het gepachte gold of krachtens beslissing van pachtkamer of pachtbureau op dat tijdstip geacht moet worden te hebben gegolden. Dit criterium heeft het vooi'deel, dat de pachtkamers en paeht- bureaux met een vaste maatstaf kunnen werken. Zulks mag echter niet leiden tot verstarring van den pachtprijs indien de omstandigheden zoo wor den, dat een verhooging boven het peil van 1 Sep tember 1939 redelijk is te achten. Daarom is be paald, dat de minister van economische zaken, het bestuur van den Nederlandschen pachtraad gehoord, bevoegd zal zijn te bepalen, dat bij de toepassing van de wet de pachtprijs, welke op 1 September 1939 gold, met een door hem vast te stellen percen tage woi'dt vei'meerdei'd. De wet zal ingang yan 1 Januai'i 1943 vervallen. Mocht het gevaai' van opdrijving van pachtprijzen als gevolg van de buitengewone omstandigheden eei'der zijn geweken, dan zal de wet voor dien tijd bij Koninklijk besluit kunnen worden inge trokken. Zweden koopt vier torpedojagers in Italië. STOCKHOLM, 26 April (Zweedsch Tel. Ag.) - Uit gezaghebbende bron wordt vernomen dat Zweden in Italië vier torpedojagers gekocht heeft, ■•/elke zich thans op weg n^pr Zweden bevinden. De vaartuigen liggen thans te Cartagena. RILLEN ETER ILLIJKER P. DE GROOT Opticien. KENNEMERLAAN 30 UMl'lDES. LEVERANCIER ALLE ZIEKENFONDSEN. (Adv. tngez. Med.) HAARLEM, 26 April Bevallen 23 April: H. M. Visser—van den Bergh d.; 24 April T. J. H. M. Bergman—de Vries, z. s. Assïnltvan Dregt z., 25 April C. B. Hessxng— Hake d., J. Kaal—Bruins z., H. M. Gie|'st®erg1T Rijkenbei-g d., M. van Wilpenvan Dansik d., iw- C. Uittenbogaardvan Wïchen 2 d., 26 Aprh M. van SchieAlders z., M. T. PebesmaSchmi dochter. Overleden: 24 April J. Kampinga 78 j„ Ba Costa* straat, D. Scholten, 49 j. Regentesselaam J* LeusingMagré 47 j., Kamperlaan, G. Staamac-' Hol 62 j., Heex-ensingel, A. C. de Brake, -6 Kamperlaan, J. J. NooteboomSchallies, '3 J-» Westerhoutpark, R. KempcrsLeemhuis 95 WP" perdapark, 25 April J. Pnppe—van Hout 67 h Ruijchhaverstraat, M. Draijer 9 m„ d. v. C- - Drayer, Kamperlaan, M. H. G. Halswijk fll Jt gelszstraat.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2