de echte ÏXS23 fcumaal omi de Week Belgische kabinet blijft aan. reeds geprobeerd De Britsch-Russische handelsbetrekkingen Russisch hout naar Engeland? V) AG 27 APR IE 1940 ZATER Zoning Leopold deed een beroep op Pierlot. zitterschap van den premier, Pierlot, bijeen- V°ifmen en heeft besloten op uitdrukkelijk ver- n van den Koning, zijn taak voort te zetten, n tekst van den brief, welke Koning Leopold pjeriot heeft gericht, luidt als volgt: OP het oogenblik, dat het leger de wacht Ht aan dc gi'enzen en dat de toestand aan T Belgen den plicht oplegt zich nog hechter Tneen te sluiten is de tijd niet geschikt een istercrisis te openen over kwesties van bin- ""nlandsche politiek. Ik zou tegen de hoogste be- f en jes lands handelen, indien ik het ontslag ai de regeering zou aanvaarden, juist nadat de Laat onlangs nog bevestigd heeft dat onze bui- Ulandsche politiek practisch de volkomen in- ming van de natie heeft. Ik verzoek u dus Verwijld de taak voort te zetten, welke de re aring op zich genomen heeft en welke het be- Ltf "van het vaderland vereischt. Opnieuw coreek ik in u mijn vertrouwen uit." Overval op Amerikaansch blad te Sjanghai. Terroristen schieten een politieman en een voorbijganger neer. Vier terroristen zijn binnengedrongen in de wierij van het Amerikaansche blad „Evening Po;t" te Sjanghai en hebben handgranaten ge spen. Vervolgens namen zij de vlucht. Bij hun vlucht schoten zij een politieman en een Chinee- ghe voorbijganger dood. in de afgeloopen zes maanden is dit de derde overval op het blad, dat bekend staat om zijn gun stige gevoelens tenaanzien van de regeering te Tsjoengking. China's „centrale regeering" geïnstalleerd. ;t Japansche persbureau Domei meldt uit Nan king-' Vrijdagmorgen heeft in Nanking een plechtigheid plaats gehad ter gelegenheid van de vestiging der Centrale Chineesche regeering, in tegenwoordigheid van'.Vang Tsjing Wei en van Generaal Abe, den Ja- panschen ambassadeur. In zijn rede verzekerde de laatste op de volledige medewerking van het Japan sche rijk te kunnen rekenen. Wang Tsjing Wei be toogde dat wijlen Soen Yat Sen, de stichter van de Kwo Min tang, de uiteindelijke vereeniging tus- schen Japan en China heeft voorspeld. De opbouw van de nieuwe orde in Oost-Azië is erop gericht de Eeuwenoude economische agressie van het Westen alsmede die van het communisme op Oost-Azië uit le schakelen en samen wex-king tusschen Japan en Cnina op basis van goede nabuurschap. Rijkscommissaris Terboven richt zich tot de Noorsche bevolking. Aansporing tot loyale samenwerking. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De Noorsche pers publiceert een proclamatie van den rijkscommissaris voor de bezette Noorsche gebieden, Terboven, waarin o.a. verklaard wordt: Op bevel van den Führer heb ik als rijkscom missarisvoor den dur der bezetting van de Noor sche gebieden alle machtsbevoegdheden op be stuursgebied op mij genomen. Mijn voornaamste taak zie ik in de handhaving van rust, veiligheid en orde, in de waarborging van een geordend eco nomisch en cultureel leven van de bevolking zoo mede in de schepping van alle voorwaarden voor de militaire behoeften, welke noodzakelijk blijken in een land, waarin tegen den wil der regeering van het Duitsche rijk helaas nog wordt gevoch ten. Een beslissende voorwaarde daarvoor is dat de bevolking zijn maatregelen loyaal opneemt en be reidwillig nakomt. De Noorsche bestuui'sautoriteiten hebben zich voor medewerking ter beschikking gesteld. Zij blijven in functie en verrichten hun dienst gelijk tot nu toe. In alle betere zaken verkrijgbaar! Een echte Amerikaan sche melange, waar van de kwaliteit der gebruikte tabakken een prijs van 35 ets recht vaardigt (Adv. Ingez. Med.) Twee schepen aan de Deensclie kust gezonken. Een Deensch cn een onbekend vaartuig. Het Zweedsche Telegraafagentschap deelt mede dat ter hoogte van de Deensche kust in het zuiden van de Sont twee schepen gezonken zijn Een der schepen kon niet worden geïdentificeerd, doch het andere was het Deensche stoomschip „Progress" (250 ton), welks opvarenden, op een man na, zijn gered. Luchtverkeer boven Italië gedeeltelijk verboden. De Italiaansche staatscourant publiceert een lijst van gebieden van Italië, waarboven luchtverkeer vex-boden is voor alle Italiaansche en vreemde burgervliegtuigen. Het vliegen boven Italiaansch Oost-Afrika is onderworpen aan zekere fox-maliteiten en de vlieg tuigen moeten een tevoren vastgestelde route vol gen. Fritz von Opel werd van Italiaansch mailschip gehaald. Fritz von Opel, de Duitsche autofabrikant, die van het Italiaansche mailschip „Conté di Savoia" werd gehaald, toen dit te Gibraltar aankwam, zal volgens een verklaring der Bi-itsche marine binnen kort in vrijheid worden gesteld. Hij werd van booi-d gehaald „voor ondervraging-en onderzoek van per soonlijke documenten." Moskou verstrekt Londen geen inlichtingen over den handel met Duitschland LONDEN, 27 April. '1 Men verwacht aat Rusland het verzoek van Halifax om inlichtingen te verschaffen inzake den omvang van den Russischen handel met Duitsch land van de hand zal wijzen. Zooals gemeld werd dit verzoek een week geleden door den Engelschen minister van buitenlandsche zaken aan den Rus sischen ambassadeur Maisky gedaan. Wel wordt aangenomen dat de Sovjet erin zal toestemmen te beloovén dat de waren, die het uit Engeland zal importeeren, niet naar Duitschland uitgevoerd zul len worden. Bovendien wordt nog vernomen dat de Britsche regeering in haar memorandum niet alleen de kwestie van buitenlandsche goederen in transito door Rusland heeft aangeroex-d, maar tevens den directen Russischen export naar Duitschland. Ofschoon het formeele antwoord van Moskou aan Engeland nog verwacht wordt hoort men in Sovjet-kringen hier de meening verkondigen dat Moskou waax-schijnlijk elk voox-stel tot restrictie van den verkoop ran Russische producten aan Duitschland als inmeniging in de Sovjet-zaken zal verwerpen. Echter, zoo gelooft men zoowel in Rus sische als Britsche kringen, zouden besprekingen inzake een Britschen aankoop van Russische goe deren, die anders wellicht naar Duitschland zou den gaan, mogelijk zijn. De moeilijkheden, waarmede de Britsche handel met Zweden en Finland thans te kampen heeft, dreigt een ernstig tekox-t aan hout en houtpulp te doen ontstaan en Engeland heeft daarom veel be lang ex-bij om zoovel mogelijk hout uit Rusland te koopen Rusland daarentegen wenscht uit het Brit sche empire tin, rubber, koloniale waren inclusief cacao te betrekken. (United Press) Twintig Duitschers in Schotland ter aarde besteld. Plechtigheid geschiedde met militaire eer. Ruim twintig Duitschers, die om het leven waren gekomen toen een duikboot werd vernietigd door een Britsch oorlogsschip buiten de Schotsche kust, zijn Vrijdag met militaire eer ter aarde besteld op een begraafplaats aan de Schotsche westkust. De lijken werden in één graf bijgezet en over dit graf werd de hakenkruisvlag uitgespreid. Een vlootkapelaan leidde een religieuze plechtigheid, waarna Britsche mariniers drie salvo's losten en een hoornblazer de „Last Post" blies. DRIE EN TWINTIG DUITSCHE OORLOGS CORRESPONDENTEN VONDEN DEN DOOD. Naar de Deutsche Presse mededeelt zijn sedert het begin van den oorlog 23 Duitsche oorlogscor- persondenten aan het front gevallen. i Amerikanen krijgen den raad Roemenië te verlaten. Advies van de legatie te Boekarest. BOEKAREST, 26 April. Alle Amerikaansche 1 burgei's in Roemenië hebben thans van de Ameri kaansche legatie de aanzegging gekregen dat het aanbeveling verdient het land te verlaten. In den brief van de legatie wordt den Amerikanen in Roemenië gezegd: „Met het oog op de uitbrei ding van de gtflieden van vijandelijkheden en de moeilijkheden voor het reizen, die daaraan ver bonden zijn, is het aan te raden dat alle Ameri kaansche burgers in Roemenië, die geen dringende reden hebben om te blijven, de mogelijkheid on derzoeken om zoo spoedig mogelijk terug te keeren naar de Ver. Staten". (United Press). ZONDAG 21 APRIL Dit is de tweede lentedag. Gisteren'was de eer ste De lente heeft zich dit jaar een maand vex-gist en geen wonder. Het kan haar niet aangelokt heb ben in zulk een wereld te verschijnen. Maar nu fJ er is, doet zij haar werk goed en milddadig als immer. En natuurlijk hebben de menschen zelfs in dat in vrede verkeert, zich nog -steeds niet bij haar bekoringen aangepast. Het mooie '■eer gaat dus met de gebruikelijke blundei's ge paard: er is vandaag meteen weer een reeks ern- 5'ge verkeersongelukken en om half twaalf des morgens breekt al de eerste bosch- en heidebrand tan het seizoen uit. Zoodat de menschen weer P-Wpt met vernietiging antwoorden. Maar het is vergeleken met de bommen- en granaten- Jende die in het Noorden woedt, in het ongeliik- 'ge Noorwegen dat tot oox-logsterrein is uitverko zen door andere volken. Een vreemde lente, noemt Melis Stoke zijn vers. a, een heel vreemde. Hoe zou het eigenlijk wezen: jn er inderdaad menschen die veel meer van ver in h ^an van lente houden? Die zich zoozeer bommen en granaten, explosies en puinhoopen ïustigen dat zij de schoonheid van de natuur 'aóoren?er Z'en en ^et D*euwe geluid niet meer Ik dacht vroeger dat zooiets niet mogelijk was. •'aar ik ben er aan gaan twijfelen. Talrijk zullen Le niet zijn. Maar hun invloed is moeilijk te ^Kennen in deze wereld. Als wij precies wisten ZlJ aUemaal waren zouden we verder zijn jj -.F wa* weten wij precies? Een bedroefd klein De.,Met al onze snoeverig-vex-heex-lijkte ox-ga- »atie en techniek, kern van den verheven voor gang der twintigste eeuw, hebben we nog niet s kunnen voorkomen dat op eiken mooien, war- n Zondag een aantal slachtoffers van het ver- r valt en er minstens éen bosch- en heidebrand JJf Laten we maar een beetje bescheiden onJiLi atuo's die 150 K.M. kunnen loopen en ageiukken maken, vliegtuigen die 450 K.M. kun- ren Slnien ,en God's schoone wereld bombardee- .3. Motorfietsen die onze gehoorvliezen pijnigen, s die matelooze hoeveelheden muziek-in-blik ren en al die andere rennende en toeterende x- is wereld evenmin beter als gelukkiger vpWl zo°wel gevoel als gezond verstand van \fQ ,^en er blijkbaar onder geleden. enLL' .^S nu warm weer. Pluk den dag. Twee- erhgduizend menschen doen dit in het Olym- 81 z" l. ^0n" hoeven niet zelf te voetballen J tobben plezier want zij zien Nederland van EEN TERUGBLIK België winnen met 42. Hiermee zijn de „Dé- bacle van Antwerpen" en het „Drama op een Len tedag" min of meer uitgewischt. Ik moet er bij voegen, teneinde geen plagiaat te begaan en het edele principe der bronvermelding trouw te blij ven, dat Nederland eerstgenoemden titel dankt aan de Telegraaf en den tweeden aan de Maasbode. MAANDAG 22 APRIL Er is nog lente en ook nog oorlog. Tegenstellingen blijven den mensch blijkbaar bijzonder sterk bij en ik herinner mij nu veel levendiger dan andex-s het tijdvak 19141918 met verscheidene schoone lente dagen daarin, op dewelke dagen de jonge men- schenlevens vielen als korenhalmen onder de zeis. Ook toen gold de lente als het nieuwe slachtsei- zoen, net als nu. Het is een bittere herinnering en ik vx-aag mij af waarom de generatie, waartoe ik behoor, juist is uitverkoren om twee zulke volken rampen in haar volle levensbewustzijn mee te maken. Misschien zijn velen van ons voox-bestemd om te helpen, ze voor de toekomst te vex-hinderen. Maar zeker niet wij allen. Anderen onder ons schijnen meer in het bijzonder er op uit te zijn om ze vooral voort te zetten. Engelschen en Duitschers vechten nu tén Noor den van Drontheim en waarschijnlijk ook op an dere plaatsen in Noox-wegen. Wat er precies ge- beux't is niet duidelijk; de berichtgeving is, behou dens de gebruikelijke ondei-linge tegenspraken, onvolledig en verwax-d. De communiqués van de Noren zijn ovex-vloedig maar men kan er niet veel touw aan vastknoopen. De Engelschen zijn zwijg zaam en de Duitschers melden uitsluitend succes sen. Het Nedex-landsche stoomschip Bermisse is bij de Noorsche kust verloren gegaan. De achttien op varenden zijn gered. Het is nu vrij zeldzaam ge worden dat Nederlandsche schepen verloren gaan, waarvoor wij dankbaar mogen wezen. En de Noordzee, althans het Zuidelijk deel er van, is schier vredig geworden waarvoor wij nog dank baarder mogen wezen. Zij. zit nog wel vol mijnen maar met de voox-tdimende tox-pedeeringen, explo sies en beschietingen is het vrijwel uit. Tk weet niet voor hoe lang. De Italiaansche pers is weer met volle kradht tegen de geallieerden aan het uitpakken maar nog altijd is het onduidelijk wat Italië zal doen: met Duitschland meevechten of non-belligerent blijven. Het noemt zich niet neutraal, maar non-bellige rent, hetgeen in goed Nederlandsch eenvoudig wil zeggen: niet-oorlogvoerend. DINSDAG 23 APRIL Ik wend mij nu maar eens geheel tot de lente, verlaat 's middags het brandpunt van 's werelds nieuws dat dagbladbureau heet en trek de schoo ne natuur in. Het jonge groen wuift er, de lichte bries waait er, de kleur van narcis en hyacint golft er in zonneglans. Er gaan bedachtzame mamnen in werkpakken door zoo'n veld; die bewegen zich kalm en buigen zioh over hun bloemen en denken zeker alleen daaraan. Ook hollen er blije kinderen langs het water, die juichen. En ergens slaat plech tig een kerkklok. Het is alles waar en alles echt en ik voel meer dan ooit dat de oorlog onwezenlijk en onecht is. Maar dan vergeet ik hem al spoedig hee- lemaal, met al zijn ellende. Ik vergeet ook dat de brandstoffen-rantsoeneering in ons land wordt voorbex-eid en dat we blij zullen mogen wezen als die niet noodig mocht biijken. Maar wel weet ik dat de boomen en de bloemen nog veel mooier en veel talrijker zullen worden en dat binnenkort de Betuwe in bloei zal staan en dat het schoone toch niet vernield kan worden. Alleen maar hier en daar en alleen maar tijdelijk en dan nog in zoo'n nietig deeltje van het geheel. Dat zich trouwens herstellen zal en weer opbloeien, tot nieuwe ver rukking van alle menschen die veel liever de lente zien en haar stem verstaan dan dat andere, waar van zij afkeer hebben. WOENSDAG 24 APRIL Nu is de zon weer weg maar het weer tooh nog mild, de warmte nog gebleven. En ter redactie bui gen wij ons voor de zooveelste maal over Noor sche kaarten. De Duitschers zeggen dat zij Stein- kjar bezet hebben. Zegt dat veel? Het wemelt nu al van Noorsche plaatsnamen in de berichten. Na- tuurlijk zijn die plaatsen vrijwel alle heel klein, waxit het is zoo'n schaars bevolkt land. Dat herin ner ik mij goed. Ik ben er indertijd door gereisd, door het Zuiden tenminste. Dat was midden in den winter en de nachtelijke spoorreis van Oslo naar Bergen is mij bijgebleven als een natuurwonder en een droom. Vooral als een droom. Mag de sfeer van zulk een land zoo wreed vex-scheurd worden? Ik vond Oslo geen mooie stad maar de omgeving was prachtig. In Holmenkollen zag ik kroonprins Olav ski-springen: een stoeren, moedigen jongexx. En de fjords waren breed en stil tusschen hooge heuvels en rotswanden. Die indrukken zetten zich voort. Bergen bleek een erg leelijke stad, die boven dien doox-dringend naar visch rook. Maar we voeren lang door de fjox-d eer we in zee waren, xxren lang door dat stille, breede water, verglijdend tusschen hooge wanden en ik had er eerbied voor: ik dacht aan de Noorsche sagen en aan Peer Gynt, aan de muziek van Grieg en aan de geesten die hier in de fjord of daar in de bex-gen zeker nog leven moesten. Ik verstond iets van Noorwegen, dat bleef. Maar al die kleine plaatsnamen, die ze ons nu in norsche oorlogscommuniqués zenden, zeggen mij niets: evenmin als die andere het deden tijdens de Chineesche, Abessinische, Spaansche, Poolsche en Finsche oorlogen. Wij spreken nu van den oorlog, maar die andere vijf zijn er ook in de laatste jaren geweest en de Chineesche is nog niet eens uit De Engelsche minister Sir John Simon is door een vol Lagerhuis toegejuicht toen hij met zijn begroo ting voor den dag kwam. Een vol Lagex-huis herin ner ik mij nog heel goed. Dat wil zeggen: te vol, want er zijn maar ruim 400 zitplaatsen voor de ruim 600 leden. En die begrooting in dat koffertje herinner ik mij ook. Maar zoo erg als nu heeft het ding er nog nooit uitgezien. Minister Simon heeft met zeke ren trots gezegd, dat er verleden jaar 390 millioen pond inkomstenbelasting is betaald een record natuurlijk weer een record! tegen een schamele 59 millioen pond in 1914. Het voordeel lijkt mij aan de zijde van 1914 en niet alleen van dat jaar, maar ook en vooral van de Engelsche belastingbetalers. De totale staatsschuld liep op tot bijna negen milliai-d. Negenduizend millioen pondj De tienduizend zullen vast in record-tempo bereikt worden. Wij hebben vandaag gelukkig ook een record. Het eerste Diesel-eleetrische treinstel rijdt van Utrecht naar Groningen en bereikt een snelheid van 178 K.M. In den gewonen dienst zal het zich evenwel tot een bescheiden 120 bepalen. Maar het valt niet te loo chenen dat px-ofessor Goudriaan steeds sneller wordt. Hij is zonder twijfel de snelste prof. dien wij ooit be zeten hebben en een uitstekende zakenman ook. Met tertijd moet dat IJselmeer wel heelemaal droogge legd worden, anders krijgt hij nog gebrek aan le vensruimte. Maar zonder de minste gekheid: hij is een indrukwekkende figuur, zooiets als een nieuwe Damme. En hoe meer Dammen wij verwerven op onze kernpunten, zoowel in den vorm van keileern- cn-beton als in menschengedaante, hoe beter het voor ons zal zijn. In een klein land in een wereld als deze kan men hen niet genoeg waardeeren. DONDERDAG 25 APRIL Haarlem houdt de eerste alarmoefening-voor-de- geheele-bevolking in den lande. En zij slaagt. Hulde aan initiatiefnemer en ox-ganisator maar niet aan de grootere machten, die op dit voorbeeld hebben ge wacht. Zij hadden deze stad vóór moeten wezen. Nu Haarlem eenmaal een stoot heeft gegeven zou het kunnen voortgaan met den weg te wijzen in verdere snelle organisatie en het zal niet liggen aan de vele menschen hier, die daar met toewijding voor ijveren, als het niet lukt. Helpt hen, werkt met hen samen, geeft hun wat zij noodig hebben! Merkwaardigerwijze valt de afkondiging van de Persverordening van den oppex-bevelhebber van Land- en Zeemacht, die een formeel einde maakt aan de vrijheid van drukpers maar van een voor zichtige en beleidvolle toepassing verzekerd schijnt te zijn, juist samen met de weder-instelling van de periodieke verloven. Ze zijn evenwel besnoeid en 'nu beperkt tot twee dagen in de twintig, zoodal er maar 10 van de sterkte met verlof kan wezen behoudens dan de loopende zakenverloven. die niet ingeti'okken zijn. Vanavond komt plotseling de tijding dat het Bel gische kabinet Pierlot weer eens gevallen is en dat wel voor de vijfde maal in één jaar tijds. Nu is het maar weer eens gestruikeld over de eeuwige Belgi sche taalkwestie en het zijn ditmaal de liberalen, die het ten val hebben gebracht, ofschoon zij zelf hun ministers in dit kabinet hebben. Onze taalkwestie bepaalt zich gelukkig tot de spel ling. Aan alles is een lichtzijde en nu ontwaar ik er zelfs een aan den spelling-chaos: hij is oneindig on schuldiger dan het Belgische taalgeschil. Maar opge lost is-ie evenmin. Minister Bolkestein is nu de man die ermee worstelt en zijn uitlatingen in de Eerste Ka mer wekken niet den indruk dat hij de uitkomst nabij ziet. Allerminst. Wel boeit het onderwerp hem blijkbaar, want hij verklaart dat het geenszins dood- gepraat is. Ziedaar een inzicht, dat den man van stoere volharding toont. Maar ik vrees dat zeer vele Nederlanders gezucht zullen hebben toen zij het ver namen en zich hebben afgevraagd: „Niet doodge- praat? Wat is het dan?" Ik moet bekennen dat ik geen mensch ken die er nog een gesprek over wil voeren. Behalve dan minister Bolkestein. VRIJDAG 26 APRIL Nu schijnen de Duitschers weer vorderingen in Noorwegen te hebben gemaakt. Gisteren waren het de Engelschen. Wellicht is het allebei waar, want het is zoo'n lang land. De Mees en de Uil, beide vlieg tuigen van de K. L. M., zjjn behouden uit Malmö te ruggekeerd, hetgeen een prettig idéé is. Overigens zijn de Zweden nog steeds niet in den oorlog be trokken en zij hebben nu al zooveel spanning door gemaakt dat zij langzamerhand minstens even ge hard tegen den „zenuwen-oorlog" moeten raken als wtj het zijn. Ik hoop het voor hen. Men kan niet doorgaan met zich maar voortdurend ongerust te maken cn men doet het ook niet, want dat is geen leven. Waarmee ik tevens te kennen geef dat de uit- werking van den zenuwen-oorlog wel erg begint te minderen. En als een kanon versleten is kan men het door een nieuw vervangen, maar dat gaat met dit wapen nu eenmaal niet. Het zal op den duur hee lemaal onbx-uikbaar worden. Wij schrikken ook al niet meer van iemand als Lord Lytton, die zegt dat hij denkt dat heel Europa in den oorlog betrokken zal worden, behalve misschien Spanje en Porugal. Dat kan hij nu wel denken en zeggen, maar wat weet-ie ervan? Waar zijn z'n bewijzen? Hij kan ze niet hebben en daarom halen" we de schouders maar eens op. Het vredesideaal van den Engelschen oud-minister Duff Cooper blijkt „een welvarend, maar machte loos Duitschland" te zijn. Ik weet niet hoeveel van zijn landgenooten met deze zonderlinge formule in stemmen, maar schat hun aantal laag. Het is name lijk al sinds vele eeuwen gebleken, dat geld nogal wat macht meebrengt. En daarom zal een welvarend Duitschland zeker nooit machteloos zijn. Zou men het kunnen ontwapenen dan zou het zichzelf weer gaan bewapenen, zooals het in 1933 ook is gaan doen ofschoon het toen verre van welvarend was. Ik dacht eigerlijk dat deze dingen nu wel vast ston den. Ook dat geld heel wat macht vertegenwoor digt. Nietwaar? Wonderlijk zijn niet alleen de gebeurtenissen van dezen tijd. De beschouwingen overtreffen ze vaak nog. R. p#

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5