D VELSER IJZERHANDEL Radio van de Centrale is en blijft het ideale Een rechtbank in de zeventiende eeuw. Het testament van Vrouwe Debora. In de Vrijdagavond gehouden jaarlijksche ver gadering van liet Historisch Genootschap Midden Kennemerland heeft de heer H. van Benlhem, ge meente-secretaris van Heemskerk een lezing ge houden over het onderwerp: „Een interessante kwestie in de 17e eeuw tusschen het Gerecht van Heemskerk en de familie Baeck. Tusschen de jaren 1668 en 1678 woonde op het slot Assumburg het echtpaar Joannes Wuijtiers cn vrouwe Debora Baeck. De heer Wruij tiers was een rijk Amsterdamsch patriciër. Zijn vrouw was een dochter van Justus Baeck, zoon van Laurens Joosten Baeck, den bekenden bewoner van de fraaie buitenplaats Scheijbeeck en met wiens familie Vondel zoo bevriend was- Het is wel opvallend, dat van de familie Baeck, die vroom protestantsch was, een lid tot de Katho lieke Kerk overging en dat was de reeds genoemde Debora. Deze telg uit dit bekende geslacht was in 3636 in de Nieuwe Kerk te Amsterdam gedoopt. Zij huwde later met genoemde Joannes Wuijtiers, die in 1669 door aankoop eigenaar was geworden van het kasteel Assumburg. Deze nieuwe eigenaar en slotheer overleed reeds in 1675 en werd te Heems kerk begraven. Zijn vrouw hertrouwde in 1676 met Eustatius baron van Bronckhorst, een aanzienlijk katholiek edelman. Maar reeds twee jaren na dit huwelijk stierf vrouwe Debora en werd den 27en Juni 1678, des nachts omstreeks twaalf uur, even eens te Heemskerk begraven. Volgens haar testa ment had zij.o.a. aan de gemeente Heemskerk ver- maakt een som van 4000 voor den bouw van een „raad of Dorpshuijs". Vervolgens begeerde zij» dat haar executeurs zouden doen bouwen hoog stens een twaalftal woonhuizen, welke moesten be stemd worden „eeuwiglïjk" voor arme ouden van dagen. Tot hun „jaerlijkx" onderhoud, alsmede van die huizen had zij een som bepaald van 3500, enz. HET TESTAMENT. De inhoud van dit testament was niet naar den zin van haar familie, vooral niet naar dien van haar broeder tnr. Laurens Baeck. Deze ging daar over een proces aan met gevolg, dat ook het ge recht van Heemskerk ging procedeeren. Ongetwij feld was een der oorzaken dier ontevredenheid, dat Debora (hetwelk kort na haar dood voor de fa milie aan het licht kwam) reeds jaren den katho lieken godsdienst had beleden. In een paar authen tieke akten, den heer Van Benthem welwillend verstrekt door den heer dr. J. F. M. Sterck, wordt namelijk melding gemaakt van haar overgang. Hieruit blijkt o.a. dat zij reeds van af haar 17e jaar in het geheim haar katholieke godsdienst plichten vervulde, niettegenstaande zij nu en dan met haar ouders „de predicatie der gereformeerde Kercken frequenteerde". In Assumburg was ech ter alles katholiek ingesteld en kwamen dikwijls ook de menschen uit de gemeente daar ter kerke Daar haar ouders „zeer ijverich van de gerefor meerde religie waren", alsmede haar „echt Protes- tantsclie broeder" en letterkundige mr. Laurens Baeck, is het verklaarbaar dat Debora in het ge heim haar katholieke plichten vervulde en zij, wanneer haar familie in Assumburg vertoefde, daar aan de godsdienst oefeningen dan geen deel nam. Inmiddels bleef de zaak over de uitkeering van de gelden hangende. Niettegenstaande hadden schout en schepenen van Heemskerk in 1705 een „fraai Heere Hui/s" gekocht, staande aan de Maere- iaan en genaamd huize „Overbeeck". Dit huis werd tot raadhuis ingericht en was het oude raadhuis, dat in 1911 door het tegenwoordige is vervangen. Van een uitkeering der gelden kwam voorloopig echter nog niets. Doch het gerecht van Heemskerk bleef volharden in zijn eisch, met dit succes, dat eindelijk in 1716, na uitspraak der Staten van Holland en West-Friesland, een legaat werd uit gekeerd. Maar van „acht, thien of twaalf huijsjes", te bouwen voor „arme mannen en vrouwen", als mede van een jaarlijksche uitkeering van 3500, tot beider onderhoud, is nooit iets gekomen. Uit deze historie blijkt wel, welk een goede Am- bachtsvrouwe Heemskerk's ingezetenen in 1678 hadden verloren. Ruim 260 jaren fiierna zijn thans heen gegaan. Helaas is er niets, wat aan deze vrouwe nog herinnert. Maar mocht in Heemskerk nog eens een rust- of armenhuis worden gebouwd, dat dan de naam Debora daaraan worde verbonden, als een herinnering aan deze geschiedenis van liefde en strijd der laatste Katholieke vrouwe van Assumburg en Heemskerk, vrouwe Debora Wuij tiers—Baeck, aldus besloot de heer Van Benthem zijn interessante lezing. Als er zieken zijn. Zondagsdienst geneesheeren en apotheken. Voor spoedgevallen wordt Zondag de dienst waar genomen door dr. Th. J. J. Duterloo, Zeestraat 29, telef. 3838. Apotheek Scpp, Zeestraat 27, telef. 3820 is in de komende week belast met de waarneming van den Zondags- en nachtdienst. BURGERLIKE STAND. Ondertrouwd: C. Chr. Joor en D. P. Haasnoot, toek. adres: Populierenlaan 35; G. van Well en A. Teeling, toek. adres Wijkermeerweg 84. Getrouwd: F. de Jong en J. E. van der Kolk; J. W. Braam en M. Dirks; P. Vooren en KI. Ligter- moet. Bevallen: H. L. HöwelerLindeman, d.; A. C. BoerSteenbakker, z.; M. GrapendaalHeijnen, z.; E. M. Steenbeek—de Jager, z.; D. de Vries— Wierda, d.; Th. C. J. M. van Hedel—Hermens, z.; D. van AlthuisWagenaar, d.; M. A. Grapendaal v. d. Miessen, z.; C. M. C. K. SchroderWeltevre den, d.; P. J. DoesburgBeentjes, d. Overleden: Th. Welp, 73 j„ echtgenoot van M. Pannevis, Wollf en Dekenstraat 3; A. v. d. Kolk, 23 j„ ongeh., Wijkermeerweg 29; W. Vastenholt, 8 .j, Lindenlaan 19. Loop der bevolking. Vertrokken: D. van Rouendal, bloemist, naar Amsterdam, Uiterwaardenstraat 117 III. G. Molenaar, grossier, naar Amsterdam, Noor derstraat 90. Wed. J. C. I-I. Scholten, zonder beroep, naar Wa- geningen, Diedenweg 12a. J. A. L. Hovy en gezin, predikant, naar Zand- voort, Bentveld, Langelaan 12. Ant. Valk, timmerman, naar Velsen, W. Beeks- ;weg 20. P. H. M. Braun, bouwk. opzichter, naar Wormer- veer, Acacialaan 4- L. C. de Jong, zonder beroep, naar 's-Gravendeel, 't Weegje 16. VAKBESPREKING VOOR DE TUINBOUW STUDIECLUB. In de a.s.Dinsdagavond te houden ledenvergade ring van de Tuinbouw Studieclub zal de heer J. Ende een inleiding houden over de cultuur van Cloxynia's. De heer C. Broeze spreekt over de cultuur van Anemone Fulgen.s. Voorts vermeldt de agenda een prijsvraag voor inzendingen bolbloemen en bindwerk van bol- bloemen, alsmede de beoordeeling van de gebrui kelijke inzendingen van het puntenstelsel. Hel Historisch Genootschap Midden-Kennemerland. De geschiedenis van de badplaats. In het jaarverslag 1939 van het Historisch Ge nootschap Midden-Kennemerland werd door de navorschingen van twee leden van het Genoot schap, de heeren Mr. h. j. j. Scholtens en Th. M. Luijpen. een belangrijke bijdrage verkregen tot de kennis der geschiedenis van Beverwijk en Wijk aan Zee. Het resultaat dier navorschingen werd op de laatst gehouden jaarvergadering van het Ge nootschap aan de leden en genoodigden medege deeld. Wijk aan Zee was in het midden der negentien de eeuw, toen het nog geen badplaats was, een zeer klein dorp van geringe beteekenis. De thans nog bestaande zeer oude kerk met toren, welke vroeger veel grooter was, zooals nog lang zichtbaar is gebleven door de eerst laat opge ruimde ruïne van het vervallen gedeelte en ook nog enkele tot voor kort aanwezige zeer oude ge bouwen, wezen er op, dat Wijk aan Zee vroe ger een meer belangrijke plaats nïoet zijn geweest. Gegevens omtrent dezen staat waren evenwel onbekend. De eenige naam van meer dan gewone beteekenis welke met de plaats verbon den was en die er ook nog voortleeft in de bena ming van de vroegere dépendance van het Bad hotel is die van den bekwamen Wijk aan Zee- schen schilder Rijkert Aertz. Door de sociografische studie van deze plaats te maken heeft de heer Luijpen een deel van dezen sluier opgelicht en aangetoond aan de hand van gegevens als registers van den Burgerlijken Stand, zoowel kerkelijke als wereldlijke, van koop acten en dergelijke, dat Wijk aan Zee vroeger een belangrijk aandeel moet hebben gehad in de Visscherij en de Walvischvaart, waarbij vooral de laatste veel welvaart in het dorp moet hebben gebracht. En niet alleen had Wijk aan Zee daar aandeel in. maar het bracht ook de mannen voort- die de noodige leiderseïgenschappen bezaten om als commandeur op te treden en de vaart te doen slagen. Deze mannen bleven nadat zij tot meerdere welvaart waren gekomen, vaak niet te Wijk aan Zee gevestigd doch togen naar naburige grootere plaatsen waar dan in latere acten hunne namen voorkomen, ook wel als magistraatpersonen. Dit was niet bevorderlijk voor den vooruitgang dei- plaats en zal mede oorzaak zijn geweest, dat Wijk aan Zee in latere jaren minder leiders heeft voortgebracht. Dit gevoegd bij het afnemen der beteekenis van de walvischvaart en de meerdere voordeelen welke andere plaatsen voor de vis scherij boden, deed Wijk aan Zee achteruitgaan totdat de opkomende trek der stedelingen in den zomer naar de Noordzeebadplaatsen weer op leving bracht doch thans op andere wijze. De studie van den heer Luijpen was tevens een bewijs hoe de sociografie uit betrekkelijk ge ringe niet dadelijk veelzeggende gegevens toch door nauwkeurige bestudeering en combinatie een beeld van het verleden kan geven. Wat de tuinders kregen. Spinazie per groote kist 3263. Sla per 100 krop 39. Sla per KG 1215. Rabarber per bos 24. Raapstelen 23. Radijs per 100 bos 3.004.20. Selderij per bos 2 yz. Aardappelen (klei) per KG 3VZ. Prei per KG 35%. Uien per KG V/22yz. Witlof per KG 58. Waschpeen per KG 38. Breekpeen per KG 1 '/22. Gele kool per KG 34 VOOR ZOMERUNIFORMEN UW ADRES JAC. NIERSE. Vraagt prijsopgave. JAC. NIERSE Militaire Kleermaker KALVERSTRAAT 116 IJMUIDEN-OOST. (Adv Ingez. Med.) Het bedrijf van Algemeen Belang. Aantal leden stelt reorganisatie voor. Ter behandeling in de a.s. Maandag te houden aarvergadering hebben 22 leden van de Coöp. Broodbakkerij en Verbruiksvereeniging „Alge meen Belang" U.A. een zestal voorstellen inge diend. Deze voorstellen luiden als volgt: 1. Instelling en weer in werking stellen van het pensioenfonds, waarvoor elk lid van het personeel dat in vasten dienst is een uurloon per week als premie betaalt, terwijl Algemeen Belang hetzelfde bedrag in het fonds stort. (Wijziging van art. 28 van het reglement). De kosten daarvan zullen voor de vereeniging pl.m. f 500 per jaar bedragen. In de toelichting wordt o.m. opgemerkt, dat het een eerste sociale vereischte is personeel, dat ge arbeid heeft voor het welzijn en den opbouw van het bedrijf een onbezorgden ouden dag te verze keren. 2. Als compensatie voor de verhoogde uitgaven wordt voorgesteld ontslag te verleenen aan den be drijfsleider-accountant,, die thans f 675 per jaar declareert en daarvoor in de plaats te benoemen een accountant voor het nazien van de boeken en de gelden der vereeniging op een salaris van ten hoog ste f 300 per jaar. 3. Inkrimping van het bestuur van 7 tot 5 leden en van het aantal commissarissen van 3 op 2 (wijziging van ai't. 19). 4. Wijziging van art. 40 van het reglement, waar in opgenomen dient te worden, dat elk lid-ver bruiker een beknopt verslag van het afgeloopen boekjaar benevens een eventueel rapport van den deskundige toegezonden krijgt. Bijkens de toelich ting, op dit voorstel achten de deskundigen het niet juist, dat men op het kantoor inzage kan krijgen van deze stukken. ledex-een is daartoe niet in de gele genheid en bij voorlezing ter vergadering is het niet voor iedereen te begrijpen. 5. Het voeren van een intensieve propaganda door het beleggen van vergaderingen, die een pro pagandistisch karakter dragen. Vele leden weten zelfs niet van het bestaan der vei-eeniging af. Zij zijn afnemers zonder meer. Op een vergadering ko men zij niet, want dividend wordt toch niet uitge keerd. De eerste de beste concurrent, aldus de voor stellers, bepraat zulke menschen, daarom moet de band tusschen vex-eeniging en leden veel nauwer worden. 6. Het bestuur neme maatregelen tot algeheele reorganisatie van het bedrijf. Het brengt uiterlijk binnen 3 maanden na de algemeene vergadering hiervan verslag uit. Het is opvallend, aldus de toelichting, dat al sedert enkele jaren het bedrijf met groote schreden achteruit gaat. Vorig jaar werd gewerkt met een tekort van f 3400, zonder dat op onroerende goede ren de reglementair verplichte afschrijving ge schiedde, terwijl andere coöperaties daarentegen nog dividend uitkeeren. Vooral nu Beverwijk zich uit breidt is het 'noodzakelijk, dat krachtige maatrege len worden genomen om het bediijf voor ondergang te behoeden, GERO ZILVER en ZILMETA. GERO MESSEN. GERO ZILVER Lepeltjes met wapen van Velsen. Telef. 5060 Beverwijk, KRUISSTRAAT 16—18 - VELSEN-NOORD. (Adv Ingez. Med./ De historie van den ouden korenmolen. Lezing van Heemskerk's secretaris. In het Kennemer Hotel werd Vrijdagavond de jaarvergadering gehouden van het Historisch Genootschap Midden-Kennemerland. Tot de weinig talrijke aanwezigen behoorden burgemees ter mr. H. J. J. Scholtens en de Rijksarchivaris van Noord-Holland de heer Baart de la Faille. Nadat de heer J. W. A. C. van Loenen het openingswoord had gesproken bracht de heer ir. K. L. Moens de gebruikelijke jaarverslagen uit van het Historisch Genootschap van de Stichting Kennemer Oudheidkamer Dc financiën. De inkomsten van het Genootschap bedroegen in het vorige jaar f217.10, de uitgaven f202.33, zoodat een batig saldo overbleef van f 14.77. Daar door steeg het bedrag van de voor uitgaven be schikbare gelden tot f 105.48. De inkomsten van de Kennemer Oudheidkamer bedroegen f 469.40 en de uitgaven f 144.64. Het nadeelig saldo, groot f 144.64 werd ten laste van het Museumfonds gebracht. Het aantal leden nam toe en bedroeg aan het eind van het verslagjaar 76. De verslagen van den secretaris-penningmees ter werden goedgekeurd De geschiedenis van een molen. De heer H. van Benthem, gemeente-secretaris van Heemskerk, behandelde hierna uitvoerig een interessante kwestie in de 17e eeuw tusschen het Gerecht van Heemskerk en de familie Baeck (zie elders in dit blad. - Red.) en de historie van den ouden wind-korenmolen, weleer staande aan den Molen- of Kerkweg te Heemskerk. Sedert overoude tijden bézit het dorp Heems kerk zijn korenmolen. Bij de verwoesting, in 1573, van bijna het geheele dorp, werd ook de molen getroffen, evenals die te Beverwijk. Werd de laatste reeds een paar jaren later weer opge bouwd, voor Heemskerk duurde dit tot 1628. In dien tusschentijd gingen de Heemskerkers naar Beverwijk „ter molen". Dit was vooral des winters, wanneer „de wegen niet gebruijckelijk waren" voor hen een groot ongemak. Daarom wenschten ook zij weer spoedig een eigen molen te hebben. Men bedenke dat in vroeger tijd een korenmolen voor een gemeente zoo goed als onontbeerlijk was Daar het voor Beverwijk voordeel was toen Heemskerk te Beverwijk ter molen kwam, stelden de regeerders dier gemeente alles in het werk om te voorkomen, dat Heemskerk weer zijn eigen molen kreeg. Het kwam daarover zelfs tot een proces met den heer van Marquette, die „het recht van den Windt" bezat. Maar hiertegen moesten de Beverwij kers het afleggen. Zij ver- loi*en het proces, men bouwde weer een koren molen, die den 4den November 1628 in werking werd gesteld. Hierover verstoord, kregen vanaf dien tijd de Heemskerkers van de Beverwijkers den bijnaam van „Heemskerker Zandkraai", aldus genoemd naar een kraai die op hun molen was afgebeeld. Het molenaarsbedrijf was vooral vroeger niet alleen een belangrijk, maar ook een zeer winst gevend bedrijf. Vandaar dat liet steeds gecontro leerd werd met het oog op de belasting. Ook de „Warenwet" kende men vroeger reeds in den vorm eener gemeentelijke verordening op het bakken en verkoopen van brood Dit moest van zuiver rogge en zuiver tarwemeel zijn, terwijl in den winkel de prijzen steeds moesten vermeld staan op een zwart bord. Het z.g. „windrecht" was bij de Staatsregeling van 1798 afgeschaft. In het begin der 19e eeuw kwam het bedrijf in het bezit der familie van Essen. In 1837 was molenaar de heer Cornells van Essen, grootvader der tegenwoordige familie. Onder dezen was 't bedrijf nog zeer bloeiend en nog langen tijd werden ook de bakkers uit Bever wijk en Wijk aan Duin door haar bediend. Met de opkomst der meelfabrieken in de Zaanstreek nam het bedrijf een andere wending. En met af wisselend succes bleef dit mooie bedrijf tot den huidigen dag in werking, waar het met groote activiteit wordt uitgeoefend thans door de fami lie Doekes. Helaas, zijn ouden vorm heeft de molen reeds lang verloren. Hij mocht, op wien Heemskerk eeuwenlang veilig aan kon, in 1918 niet meer malen van wege de veiligheid. Men kneep hem de kop van den romp en zijn kracht werd vervangen door een petroleum-motor, daar na door electriciteit. Voor den molenaar gaven finaneieele redenen hier natuurlijk den doorslag. Maar uit een oogpunt van schoonheid, alsmede van Heemskerk's mooie historie blijft het ver dwijnen van zijn oorspronkelijken vorm te be treuren. 5 Stations 50 cent per week (Adv. Ingez. Med.) Jaarvergadering van Volksonderwijs. Gisteravond hield de vereeniging „Volksonder wijs" een goed bezochte jaarvei-gadei-ing in café Bellevue. De voorzitter, de heer Van der Oord deelde mede, dat voor het Fonds van Steun een circulaire zal worden verspreid ter aanbeveling van dB inzameling, die hiervoor zal worden gehouden. Hierna kreeg de secretaris, de heer G. B. F. Mol de gelegenheid om het jaarverslag uit te brengen. De secretaris gaf een overzicht van het werk, dat door de vereeniging in samenwerking met een dames comité voor het kleeding- en schoeiselfonds is ge daan. Verder memoreerde spr. nog de gecombi- neerde vergadering met de afdeeling Velsen Noord en IJmuiden. Vervolgens bracht de heer J. Visser hét finan eieele verslag over 1939 uit. De inkomsten bedroe gen f 529,26 en de uitgaven f 283,54, zoodat er een batig saldo van f 245,72 is. De kascontrole-commis sie bracht bij monde van den heer Ewouts verslag uit. Hieruit bleek, dat alles in de beste orde was be vonden zoodat den heer Visser onder dank dé charge werd verleend. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Mol met algemeene stemmen her kozen. Tenslotte gaf de heer Van der Oord een verslag van de algemeene vergadering in Utrecht. VOOR DE KINDERUITZENDING. De alhier gevoerde z.g.n. Paaschei-actie ten bate van de R.K. kinderuitzending heeft een be drag van 1200.opgeleverd. De moderniseering van het boerenbedrijf. De moderniseering van het boerenbedrijf vindt steeds voortgang en houdt gelijken tred met het voortschrijden der techniek. Het ligt voor de hand. dat daarvoor in de eerste plaats de jongere boeren en landbouwers zich interesseeren. De vereeniging van oud-cursisten van den Rijkslandbouw-winter- cursus heeft de firma Boeke en Huidekooper be reid gevonden een demonstratie te geven met den „Lippe meslvei-spreider". Deze demonstratie vindt plaats op Woensdag 1 Mei des n.m. 12 uur op het terrein van den heer D. Wentink aan den Ooster- streng te Heemskerk. De omvang der werkloosheid. Bij den gemeentelijken dienst der werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling stonden aan het einde dezer week in totaal 447 werkzoekenden in geschreven, waarvan 136 in werkverschaffing, tegen 421 waarvan 120 in werkverschaffing aan het einde der voi'ige week. Beverwijk telde heden 421 (400) werkloozen, waarvan 124 (114) in werkverschaffing en Heems kerk 26 (21), waarvan 12 (17) in werkverschaffing. Van vrouwelijk personeel staan slechts ingeschre ven 3 dagmeisjes, 2 fabrieksarbeidsters en 1 analyste. Ouderavond van de Christelijke School. Gisteravond werd in het Nederlandsch Hervormd vereenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat de jaarlijksche ouderavond van de Christelijke school aan de Meerensteijnstraat gehouden. De voorzit ter de heer Passchier gaf in zijn openingswoord zijn voldoening te kennen over de goede opkomst en sprak vervolgens over het groote belang van het Christelijk onderwijs voor het kind. Hierna was het woord aan den heer Stam lid van het onderwijzend personeel, die sprak over „Gehoorzaamheid". Men boort vaak de klacht, aldus de heer Stam, dat het is alsof de kinderen niet meer weten wat gehoor zaamheid is. Rousseau schreef al over de vrijheid van het kind en in den loop der jaren is hierover steeds meer gesproken. De mensch en vooral het kind stelt zich die vrijheid in den regel voor als een aan niets gebonden zijn. Maar de ware beteekenis van de vrijheid is de gebondenheid aan de door God gegeven levenswetten. Tracht men buiten deze wetten om te leven, dan zal dit leven moeten ver dorren. Hiermede is de vraag beantwoord, waarom en aan wien de kinderen moeten gehoorzamen. God heeft den ouders en den onderwijzer het gezag gegeven en wil door hen het kind regeeren. Ge hoorzaamheid is dus een Goddelijke eisch en dit te verlangen is geen machtswellust van de ouders. Tenslotte sprak de heer Stam over de ongehoor zaamheid in de school en lichtte toe, dat het de taak van de opvoeders is de ongehoorzaamheid te voor komen. Nadat de leerlingen van. de hoogste klassen op verdienstelijke wijze eenige gedichtjes hadden voor gedragen sloot de heer Dingeler den avond met ge bed. Na afloop was er gelegenheid om in het school gebouw het werk der leerlingen te bezichtigen en zich met het onderwijzend personeel over de kin deren te onderhouden. PERSONALIA. Bij de op 24 April te Amsterdam gehouden exa mens van de Federatie voor Stenografie „Groote" slaagden voor het diploma Kantoor-Stenograaf NederlandscïPT30 Mej. G. van Beek, voor het di ploma „Typist(e)" de dames T. Jongejans, M. Vis en A. Dijkhuis te IJmuiden, R. Middelkoop, G. Krabbe en A. Paré te Beverwijk en de heer R. Hommes, Velsen-Noord, allen leerlingen van mevr. P. RuiterSmelik, Velsen-Noord. HERBENOEMD. De Bisschop van Haarlem heeft den heer C. Nieuwland herbenoemd tot lid van het Arm bestuur van de parochie van O. L. Vrouw van Goeden Raad, alhier. ZAKENNIEUWS. G. F. Dixtus motorhandel, eerder stati 175 heeft een nieuw pand betrokken a, e* Groeneweg. hoek Meidoornstraat. Naast 1 den ingelicht reparatiebedrijf is 'n keuriges2g0^ aan de zaak verbonden. Een ruime'collectie® al van lichte motoren, alsmede van c—»- -,00r' De nachtegaal is gearriveerd. Een éénling zong het hoogste lied aan den Driehuizerkerkweg. Gisteravond hebben we in onze contreien voor het eerst den nachtegaal gehoord. Deze groot meester onder de zangvogels sloeg en rolde en galmde met een stem zoo frisch en zoo helder dat het een genot was er naar te luisteren. Hij zat in een boom vlak aan den Driehuizerkerkweg op het terrein van Huize Schoonenberg en je kon hooren. dat hij er zich over verheugde, weer terug te zijn in het land waar de natuur hem roept om er zich een gezin te vormen. Prachtig klonk zijn gezang in de stilte van den avond en „de wande laar die er langs kwam, bleef er een poosje staan" om den solozang te beluisteren. Want een solo zang was het; nergens in den omtrek hoorden we nog zijn broeders, zoodat „onze" nachtegaal wel de eerste in onze omgeving moet zijn. Zou het zijn oude plekje zijn, het plekje waar hij ook verleden jaar zijn avondconcerten gaf? Of zou hij tevergeefs naar den boom of den tak hebben gezocht, waarin hij vroeger zijn repertoire verwerkte? Dat zou niet onmogelijk zijn, want elk jaar verdwijnt er hier en daar een boom of een boschje en elk jaar wordt dus ook het domein van den nachtegaal kleiner. HET PROGRAMMA VAN STRAWBERRIES. Het programma van de Hockeyclub Strawber ries voor a.s. Zondag luidt: Heeren: Oh Kay I—Strawberries I 2 uur. Te spelen op ons terrein. Strawberries IIAlliance II, 12 uur. Vriendschappelijk. Dames. Vriendschappelijk. H. B. S. IStrawberries 12 u. Terrein Donkerelaan te Bloemendaal. Strawberries IIR.H.B.S.-elftal, 10.30 u. Opstellingen: Pleyler Ferment, Br andhof f, Banga, v. Randtwijk, de Mooy. N.N., Brunink, Bas, Sluiters, Stada. Heeren II: Pleyler. A. Rodenberg, v. Veen, de Vries, v. 't Hoff, Gomes, Korstanje, Bekker, Bleeker, Mantje, v. Malsen. Dames I: M. v. d. Zee. B. Poldervaart, R. v. Ronkel, L. Eriks, A. Lamboo, T. Leefering, G. Schaap, A. Veuger, D. Laman, K. Ophoff, H. Graper. Dames II: J. de Waard, R. Dekker, L. Klïmp. B. Loot-, T. v. Gelder, T. Dobbenga, M. Lindeblad, A. Starreveld, R. v. Veen, E. Behr, C. v. Dorp. Zondagsdienst der apotheken. De Zondagsdienst der apotheken wordt Zondag en Hemelvaartsdag waargenomen door de Kennemer Apotheek,. Wijk aan Zeeërweg. Deze apotheek is te vens aangewezen voor den nachtdienst in de ko mende week. en motorkleeding vragen uw aandacht Wa'T I IJmuiden een dergelijke speciale zaak no»- was, beschouwen wij het als een aanwin? n den plaatselijken middenstand. BLOEMENDAAL UNIVERS EEKED (Soefi-Beweging), r^l., 11: Spr. Mej. S. A. v. Braam. H Maandag 8.15 Cursus v. belangstellenden Ap» laan 28. WC1J' SANTPOORT N. H. KERK. 10: Ds. R. H. Oldeman. Donderdag 10: Ds. R. H. Oldeman. N. H. KAPEL. 10: H. Heeresma, Amsterdam Donderdag 10: Ds. J. H. F. Remme, Amsterdam GER. KERK in H. V. VERBAND, Wustelaan in C. Reuyl, Voorber. H. Avondmaal. -A" IJMUIDEN N H. KERK, Kanaalstraat. 10: Ds. L, Lawm» 5.30: C. P. v. Andel, hulppred. te IJm.-O i BETHLEHEMKERK, James Wattstr. 10: D. Sdli». HERV EV Oranjestr. 8. 10 en 5: Leesdlenst GER. KERK geen opgave ontvangen. CHR. GER KERK. 10 en 5: Ds. A. Zwiep DOOPSGEZ en PROT BOND. Helmstraat 9. ton Ds. Frerichs, Haarlem. U.-KATH. KERK. 10: H- Dienst. 7: Vesper. LEGER DES HEILS, Edisonstr. 10: Heiliging^-. 8: Verlossingssamenkomst, o.l.v. Adj. ScMb en kap. Wielinga. Donderdag 8: Heiligingssamenkomst. IJMUIDEN-OOST N. H. KERK. Goede Herderkerk Velserduln*» 10: C. P. v. Andel, Hulppred. 5.30: Ds. G. F. Cï. lenbach. GER. KERK geen opgave ontvangen. HERV VER. GEBOUW, Kaïverstr. 10: Jeugddienst VR1JZ HERV.. Vereen.geb. Stationsweg. Vei^ 10.30: Ds. Eikema, Zaandam. LUTH GENOUTSCH. Afd Velsen.Willebr01tl3tr.il 10.30: Mej. F. A. v. d. Bosch, Amsterdam. BAPTISTEN GEM., Willemsbeekweg. Vrijdag Ji Ds. L. de Haan, pred. te Haarlem. STADSEVANG., Willemsbeekweg. 10: Samenkom v. Geloovigen. 7.30- Evangèlisatiesamenkomst S;: A. Besselaar, Amsterdam. Maandag 8: Bijbelbespreking en bidstond. HERST APOST. ZENDINGSGEM.., WUIebrord^ 10 10.15: Godsdienstoef Nam. geen dienst, Hemelvaartsdag geen dienst. ROZEKRUISERS, Stationsweg 65. 10.30: Tempi, dienst. Zaterdag 7.15: Genezingsdienst VELSEN N. H. KERK. 10: Ds. L. Beerenkamp, Nunspeet, VELSEN-NOORD GER. KERK geen opgave ontvangen. BEVERWIJK N H. KERK, Kerkstraat 10: Ds. J. de Vries, Donderdag 10: Ds. J. de Vries. DOOPSGEZ. GEM.. Meerstraat 10: Da A. Vü, Donderdag geen dienst. VRIJZ. HERV., Parklaan. 7: Dr. W. Banning, Bei veld. Donderdag geen dienst. EV ANG. LUTH. GEM., Koningstr. 10.30: Ds, J, Haumersen. Donderdag geen dienst. GER KERK, C. EL Moensplein. 10 en 5: Dij Holtrop. H. Avondmaal en dankzeg^ Donderdag 10: Ds. H. Holtrop. VRIJE EVANGELISATIE „MARANATHA", Afo chemstraat. 31a. 10: Jac. Klein Haneveld, van selkanaal. Dr. Schuitstraat 32: Maandag 2.00 Naaikrans, S Mandolineclub. Donderdag 8: Bijbelkring, CASTRICUM N. H. GEM. 10: Ds. J. M. Seulijn. EVANGELISAT1EVEREEN., Bakkummerstr. 10: ft A. Hagedoorn, van Heemstede. GER. KERK, Beverwijkerstr.weg 32. 10 en 5,50: D| J. Kriiger. HEEMSKERK N EL KERK. 10: Ds. Joh. IJzerman. Donderdag 10: Ds. Joh. IJzerman. WIJK AAN ZEE EN DUIN N. H. KERK, Wijk aan Zee. 10: W. C. Luuring, huif prediker. Donderdag 10: C. P. van Andel, hulpprediker IJmuiden-Oost VEREENIGINGSGEBOUW, Populierenlaan. 10: G. F. Callenbach, van IJmuiden-Oost. Donderdag 10: Ds. J. A. L. Hovy. L01 ,-legi sddt deerd tal si weste Zaterdag 27 April: Vak 3 (Santpoort). 16 uur: Kleuterschool wusie- laan. Geneesk. Oefening. Docent Dr. M. de Groot. School F. Oefening voor brandweerploegen toezicht van den Wijkbrandmeester. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN ZATERDAG 27 APRIL Thalia Theater: „Drie Kameraden", 8 uur- Rex Theater: „Een prins wordt opgevoed „Dancing Feet", 8.15 uur. Theater de Pont: „Robert Koch" en „Blondie (voor militairen een voorstelling om 6.30 uur.) ZONDAG 28 APRIL Thalia Theater: „Drie Kameraden", 8 uur. V.m. 10.30: „Het dagboek van een vrouwenartr (C. V. U.) Rex Theater: „Een prins wordt opgevoed „Dancing Fëet", 8.15 uur. i Theater de Pont: „Robert Koch" en „Blondie (voor militairen een voorstelling om 6.30 uur.) In alle theaters 's middags 3 uur matinee. AGENDA TE HAARLEM Heden: ZATERDAG 27 APRIL Stadsschouwburg. Wilsonsplein: Fritz Hirscn rette „Der Graf von Luxemburg", 8.15 uur. Dancing La Gaïté, Raaks: Nachtfeest. Palace: „Variété". 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Rio", 2.30, 7 en 9.15 Luxor Theater: „Sterren gaan naar HoJyw 2.30, 7 en 9.15 uur. Pliefl. Rembrandt Theater: „Het privé leven van tn- beth en Essex". Op het tooneel: Tom Jersey, schaduwen. 2.30, 7 en 9.15 uur. oonnpnd Palestina Diorama's, Schotersingel van behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 e 79 uur. ZONDAG 28 APRIL Rembrandt Theater: Perpetuum mobile, H-a Palace: Op hoop van Zegen, 11.30 uur. Luxor Theater: Marie Antoinette, 11.30 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des a MAANDAG 29 APRIL Stadsschouwburg: Het Ned. Tooneel: De kus het perron, 8.15 uur. avonds Bioscoopvoorstellingen des middags en des (Palace 8.15 uur.) renend Palestina Diorama's, Schotersingel ^J3' vafl behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 en 79 uur.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 6