VELSEN Voorjaar in het Vondelpark. Rede van Von Ribben trop Ook in (1e nabijheid van Haarlem zijn mooie bollenvelden te bewonderen. Hier boven geven we allereerst een kiekje tusschen Houtvaart en Marcelisvaart, nabij Elswout. Daar trekken in het bijzonder hyacinten de aandacht. Maar in de nabijheid staan ook nog fraaie narcissen, zooals de daaronderstaande foto bewijst. In de nabijheid kleuren ook de tulpenvelden al. Kinheim—Kcnnemers (5-5) De ontmoeting tusschen de Velsenaren en Bever- wijkers is na een fraaien en sporticven strijd met een 5—5 gelijk spel geëindigd. Deze uitslag, gaf de verhouding goed weer. De Kinheimers telden drie invallers. De doelpunten bleken in ruime mate voorradig. Prinsen opende de score, waarna Horeman gelijk maakte (11). De Kinheim-rechtsbinnen Beuntjer wrgde weer voor de leiding, doch ook nu weer had Kennemers spoedig gelijk gemaakt (22). Het spel golfde vlug op en neer. Na de thee nam Kinheim weer de leiding, doch de Kennemers maakten spoedig wederom gelijk; ■b Wijkers maakten er door toedoen van Van der olk eerst 34 en toen zelfs 35 van. Een ieder icht dat de Velsenaren geslagen waren, doch eerst zorgde Kamps met een hard schot voor 45 en enkele minuten, voor het einde smaakte dezelfde speler het genoegen, den gelijkmaker te scoren (H). DE ZWALUWEN OP DE EERSTE PLAATS. Hoewel het zich in het begin andets liet aanzien is 'net Zwaluwen wederom gelukt de overwinning te behalen. Vanko trapt af en brengt direct het Zwaluwen-doel ui gevaar. Na een kwartier heeft Vanko een 20 voor sprong. Na mooi samenspel van de voorhoede brengt Hennen den stand op 21. Het spel gaat nu geruimen tijd gelijk op, doch van doelpunten komt voorloopig niets. Even voor de rust weet De Wit met een onhoud baar schot de gelijkmaker te scoren. Rust 2—2. Na de thee beginnen Zwaluwen te beseffen, dat zij hun tegenstander onderschat hebben. Zij ko- ®en dan ook geducht opzetten en gaan terstond tot den aanval over. Het succes blijft niet uit want reeds na enkele minuten weet Dubbeld met een keihard schot Zwaluwen de leiding te geven 23 A. de Keuver brengt uit een goeden voorzet den «tand op 2—4. Als even later De Wit er 25 van maakt raken e_gastheeren er heelemaal uit. Even voor het einde weet Hennen voor de laatste naai den bal in het net te jagen en met een 26 herwinning komt het einde van den wed strijd. D°or een beier doelgemiridelde staan de Zwa- n°g steeds aan den kop van de ranglijst. luwec i n ABORTUS PROVOCATUS. ue recherche van de Beverwijksche gemeente er llle.is er in samenwerking met de Kon. Mare- fc&en6 geslaagd een ernstig misdrijf te ont- v/0-,en loop van de vorige week overleed te Be- 'ijk onder verdachte omstandigheden een 23- 2 meisje. Het parket uit Haarlem stelde een onderzoek in v.J~ed een sectie op het lijk verrichten. Daarop ln arrest gesteld de 36-jarige vrouw H., vroe- y ,Woneride alhier, thans in l'Jmuiden. Zij wordt .«van abortus provocatus en heeft bekend irif^k winstbejag te hebben gepleegd met Vbrwfk UW<^e 611 ongehuwde vrouwen uit Be dden is zij gevankelijk naar het Huis van Be- fleoVM-6 **aarlem overgebracht. Verscheidene me- -'icnugen zijn in deze zaak aan een verhoor on- c*n-orpen. a.:Jn.^e politie vernamen wij, dat een dergelijk D- sinds kort in deze omgeving bij drie per- ka leven heeft gekost, terwijl anderen er k zeer nadeelige gevolgen voor haar ge- "*«1 van meedragen. BLOEMBOLLENDAG TE LIMMEN. Zaterdag zal te Limmen een bloembollendag worden gehouden. Ter gelegenheid daarvan wordt des middags een bijeenkomst gehouden waarin dr. W. E. de Mol zal spreken over het onderwerp: „Parkiet- en franjetulpen". Daarna volgt een gezamenlijk bezoek aan den Hortus Bul- borum en een wandeling door de Kweekerijen. FILMAVOND VAN „HET WITTE KRUIS". Maandag 6 Mëi zal in het Kennemer .Hotel de Witte Ki'uisfilm „Roeping" worden vertoond. Mevr. mr. TeekensKunst, lid van het Hoofd bestuur van „Het Witte Kruis" zal een rede houden. DE POSTDIENST OP 30. APRIL A.S. De directie van het P.T.T.-kantoor deelt mede dat op den verjaardag van Prinses Juliana het kantoor van den postdienst niet later is opengesteld dan tot 12 uur n.m. Dit is eveneens van toepassing op de hulpkan toren IJmuiden-Oost en Velsen en de postagent schappen Driehuis, Kennemerlaan en Zeeweg. ZICH VRIJWILLIG AANGEMELD. De 18-jarige C. te Velsen-Noord, die uit een Opvoedingsgesticht was ontvlucht en reeds ge durende maanden door de politie gezocht werd, heeft zich Zaterdag vrij willig bij het hoofd bureau aangemeld. C. is op transport, gesteld. BOETEN METEEN GEÏNCASSEERD. Door de gemeentepolitie werd Zaterdag de 38-jarige J. bekeurd wegens een overtreding der Alg. Politieverordening. Toen bleek hierbij te vens dat J. nog éenige boeten te betalen had, welke door de politie onmiddellijk geïncasseerd werden. (Versche visch). IJmuiden, 29 April 1940. Tarbot 140—124 ct. per K.G. Tong 8662 ct. per K.G. Heilbot 155—130 ct. per K.G. Griet f 29—f 19 per 50 K.G. Middel schol f 22 per 50 K.G. Zetschol f 25—f 19.50 per 50 K.G Kleinschol f 21.50—f 8.50 per 50 K.G. Bot f 13.50 per 50 K.G. Schar f 6f 1.70 per 50 K.G. Tongschar f 27f 16.10 per 50 K.G. Poontjes f 11—f 5.30 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 19f 18 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 18f 12.50 per 50 K.G. Groote gul f 15f 13.50 per 50 K.G. Kleine gul f 12—f 10.50 per 50 K.G. Wijting f 9.10—f 1.80 per 50 K.G. Makreel f 4.80—f 3.50 per 50 K.G. Versche haring f 6f 2.30 per 50 K.G. Kabeljauw f 72—f 32 per 125 K.G- Vleet f 3.90 per stuk Leng f 2.90f 2.10 per stuk. Koolvisch f 1.20f 0.85 per stuk. Rog f 17 per koop. Besomming treilers- Manden: 1 305 Alma IJM 44 f 3920 230 Elie Chenevière IJM: 161 f 2500 280 Knikker IJM 4 f1970 670 Hercules IJM 196 t 4220 Verwachting geldig van hedenavond tot morgen avond ongeveer 19 uur: Betrokken tot zwaarbewolkt met plaatselijke mist. Later tijdelijk brekende bewolking, geen neerslag van beteekenis, zwakke tot matige, in het noordoosten tijdelijk krachtige zuidelijke tot oostelijke wind. THERMOMETERSTAND: Hoogste gisteren F 55 Laagste hedennacht F 48 Hoogste heden F 50 BAROMETERSTAND: Hedenmorgen 9 uur 762 m.M. Neiging: Vooruit Opgaaf MAGAZIJN 'T BRILLEN HUIS, Kanaalstraat 86. IJmuiden HOOG WATER TE IJMUIDEN Dinsdag v.m, 9.30 uur; n.jp. 10.11 uur. Woensdag v.m. 10.47 uur; n.m. 11.26 uur. Donderdag v.m. 11.55 uur; n.m. uur. Langs de takken van de iepeboomen langs de grachten heeft het voorjaar een fijn waas van goudbruin geweven het is de bijna onzicht bare bloesem van den iep, die voor dat eerste voorjaarsteeken in de stad zorgt, en het bracht mij er toe op den eersten zomerschen Zondag dien we in April beleefden, mij als eerzame Amsterdamsche naar het Vondelpark te bege- .ven, daar een beetje op 'n bankje te zitten en vervolgens een kopje thee te drinken in de mo derne grijs met blauwe rotonde, die het melk- huisje van eertijds op waardige wijze vervan gen heeft. Het klinkt een beetje wonderlijk, maar werkelijk, die moderne rotonde, waarop de Nederlandsche vlag met-haar rood, wit en blauw wappert, en die omgeven is door een wijden kring van helderblauwe tafeltjes en stoeltjes, doet het opperbest in het oude park. waar ergens een vergrijsd standbeeld van Joost van den Von- 1530 Caroline IJM 26 f 5930 225 Bruinvisch IJM 97f 2260 180 Jenny Elsa IJM 88 f 2350 110 Reiger IJM 106 f 1560 110 Reiger IJM 106 f 1560 Besomming kotters: TX 129 f 190, IJM 23 f 1380, IJM 27 f 340, KW 10 f 740 Besomming loggers: KW 19 f 840, KW 151 f 1050 KW 138 f 990. GROOTE AANVOER VAN VISCH. Voor het eerst sinds vele weken was er heden weer eens een groote aanvoer van visch, afkomstig van 9 trawlers, 23 loggers en 4 kotters. De totale aanvoer was ongeveer 8500 kisten. NAAR ZEE. De trawler Christine IJM. 2 en Haarlem IJ.M. zouden heden naar zee vertrekken. WRAKHOUT. In verband met de ongerustheid over den Sche- veninger trawler Willy, SCH. 61, kan nog worden gemeld, dat een schipper van een IJmuider trawler heeft gerapporteerd, dat hij op de plaats waar een 40-tal Nederlandsche schepen vischte eenig wrakhout, o.a. een stuk van een scheeps- boot, heeft zien drijven. De schipper van den trawler Reiger IJM. 106. die heden te IJmuiden binnen was, heeft in dat- gebied 10 minuten na elkander 2 zware explosies gehoord. SANTPOORT VECHTPARTIJ. Zondag geraakten de 55-jarige T. en diens schoonzoon V. uit IJmuiden-Oost, te Santpoort aan het vechten, waardoor een ruit werd ver nield.. De politie scheidde de vechtenden en kal meerde de gemoederen. 1 MEI-VIERING. De afdeeling Santpoort-Bloemendaal der S. D. A. P. en de bij de moderne arbeidersbeweging aangesloten organisaties vieren haar 1 Mei-feest in „De Weyman. De Mei-rede wordt uitgesproken door den heer Albrecht. Verder wordt medewerking verleend door de arbeiderstooneelvereeniging „Palvu" uit IJmuiden en het gemengde koor „Morgenrood". De S. D. Vrouwenclub vèrzorgt voor de jeugd in „De Weyman" een kindermiddag. V.C.J.B.-AVOND. Woensdag a.s. zal de afdeeling Santpoort van den V.Q.J.B-in hetJeugdhuiseen donateursavond beleggen, tot welken echter ook militairen, toegang hebben. De leden zullen zich op verschillend ge bied laten hooren, 'n orkestje van de Vrijz. Jeugd gemeenschap ui; Haarlem zal het muzikale ge deelte verzorgen. Ds. Oldeman zal een toespraak houden Sovjet-leveranties aan Duitschland. Vele duizenden wagons met Russische producten passeerden reeds de grens. In strijd met andersluidende berichten wordt van Duitsche zijde vastgesteld dat sedert 20 December, toenij de Russisch-Duitsche leveranties over de beide grensstations Przemys! en Prostken begon nen te loopen, vele duizenden wagons naar Duitsch- land de Duitsch-Russische belangengrens zijn ge passeerd. Verscheidene honderdduizenden ton mi nerale olie en graan zijn langs dezen weg aan Duitschland geleverd. Dit was nog slechts het begin, waarbij vele technische moeilijkheden moesten worden overwonnen. Nu het weer beter wordt zullen automatisch de leveranties stijgen tot het overeengekomen peil. PROVINCLALE* STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer P. Stapel Czn„ is door den voorzitter van het centraal stembureau aange wezen de heer Joh. de Veer te Schagen. DE KOFFERMOORD Tegen den hofmeester K. is heden door den Of ficier van Justitie bij de Amsterdamsche recht bank levenslange gevangenisstraf geëischt. Maandag 29 April: Vak 1: (Velsen-Noord). 20 uur. Waakdienst. Do cent Hr. Berkhoff. Vak 2. Wijk A. (IJmuiden) 20 uur. Kerkstraat. Oef. Brandweerploeg A. Docent P. C. Schilperoord. Vak 3. (Santpoort) 20 uur. School F. Oef. Verbin dingsdienst. AGENDA l'E HAARLEM Heden: MAANDAG 29 APRIL Stadsschouwburg: Het Ned. Tooneel: De kus op het perron, 8.15 uur. Palace: „Variété". 2 en 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Rio", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Sterren gaan naar Hollywood". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Het privé leven van Elisa beth eri Essex". Op het tooneel: Tom Jersey, hand schaduwen. 2.30, 7 en 9.15 uur. Mo viae Theater: „Helden op een locomotief', 8.15 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. DINSDAG 30 APRIL Feestelijkheden Julianadag. Dancing La "Gaité, Raaks: Oranjebal tot 3 urn 's nachts. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avond? '(Palace 2 en 8M5 uur.) Palestina Diorama's, Schotersihgel 117a. Geopend behalve Vrijdag6, -eiken werkdag van 35 en van 7—9 uur. blik last heeft van Parijsche herinneringen be veel ik het Amsterdamsche Vondelpark op een zonnigen Zondagmiddag aan. Natuurlijk met een nieuwen hoed op en in het Paaschbest. Dat hoon er zoo bij. En dan een bankje, een beetje flaneeren en een kopje thee toe. Zoo gauw doen de vliegmachines yan de K.L.M. naar Parijs het nog niet ee"ns. W. v. d. T. del op een heuveltje staat, dat ernstig uitkijkt over het gladde water van een van de vijvers, de daarvoor liggende grasvelden, en de zich er achter verheffende boomen, waaraan het voor jaar al heel wat beginnend leven tooverde ook hier bloeien de iepen, en de ka.stanjes zijn al lemaal uitgeloopen en vertoonen overal zachte, donzig groene bladknoppen tusschen de wijd- uiteengeweken glanzend bruine schutbladeren. Ik moet het eerlijk bekennen vooral zoo in het voorjaar bekruipt mij soms een hevig ver langen naar de parken van Parijs. Parijs is zoo rijk aan groote parken, Amsterdam zoo arm. Niets dan dat ééne Vondelpark het was heusch een beetje uit armoede, voor mijn gevoel ten minste, dat ik op dien eersten zomerschen Zondag in April en uit verlangen naar een beetje zon en wat vogelgekwetter, naar het Vondelpark dwaalde. Maar wat is dat Vondelpark op zoo'n voorjaarsachtigen Zondag een openbaring. Heusch, op dat bankje in de zon, waar ik zat en keek naar het va et vient van menschen over de lichte paden, heb ik me een beetje zitten scha men over mijn verlangen naar Parijsche par ken— zoolang als we in de hoofdstad van ons land zoo'n park hebben als het Vondelpark. In het Vondelpark houden de Amsterdammers op mooie Zondagen hun pantoffelparade. Ze doen dat ook wel min of meer in de Kalverstraat en in de Leidschestraat. maar in het Vondel park bereikt de Amsterdamsche Zondagsche pantoffel parade bepaald haar hoogte-punt. Zoo niet heel. maar dan toch half Amsterdam komt er en slentert er op zijn of haar gemak langs de met gras en kleine hekwerkjes afgezette paden en ziet, laat zich zien en wordt gezien. In de verte liggen de vijvers met de slank omhoog- rijzende boomen er achter de grasvelden, die naar het water toe glooien, zien er na den lan gen, kouden winter nog niet op hun best uit, maar Joost van den Vondel, die van zijn heuvel op deze wonderlijke statige vijvers en boomen uitziet, heeft werkelijk geen reden tot ontevre denheid over de omgeving, waarin men hem ge plaatst heeft en over het park, waarmee Am sterdam zijn grooten burger eert. Dichterbij, op de breede slingerpaden, viert de Amsterdammer zijn Zondag op de volgens hem meest passende wijze. 1-Iij heeft er zijn beste das bij aangetrok ken en den nieuwen voorjaarshoed bij opgezet, en zij pronkt met haar voorjaarsmantel en is gis teren pas naar den kapper geweest. En hij en zij genieten allebei. Trouwens, het zijn heusch niet alleen hij's en zij's, die op deze wijze naar het Vondelpark trekken en er hun Zondagmiddag doorbrengen, innig gearmd onder de nog kale boomen, of aan een tafeltje bij de rotonde, waar op de vlag vroolijk wappert en helder afsteekt tegen de blauwe lucht, waarin wat groote witte wolken drijven. De Amsterdammer en de Am sterdamsche komen er ook alleen, al of niet met hun hond. En ook vaders en moeders komen er, met al hun spruiten en speciaal voor hen is de man, die bij den inging van het hek van de Van Eeghenstraat staat met een heel rad vol met ge kleurde molentjes of zijn het vogeltjes? die waaien en ratelen in den wind. Ook moeders, jonge moeders, komen er met haar eerstgebore ne in den wagen een beetje zon en frissche lucht halen en drent-elen met langzame stapjes achter den wagen de paden af, met blijden blik van het hoopje mensch in den wagen naar de vriende lijke. zonnige wereld rondom haar kijkend. In de verte staat de muziektent, waar in den zo mer muziek gemaakt wordt, maar die nu nog leeg is. Het geeft niet in de boomen kwette ren de musschen, dat het een lieve lust is en dat hooren en zien je vergaat, en zorgen voor het beetje voorjaarsrumoer, dat bepaald hoort bij zoo'n zomerschen dag in April, en vervangen voorloopig de muzikanten, waarvoor je anders in de omgeving van de muziektent op je teenen moet loopen, of liefst heelemaal niet loopen, want de klanken, verwaaien snel in de open lucht, en niettemin klinkt zoo'n muziekje wonderlijk goed zoo in het Vondelpark, tusschen de boomen, en terwijl op de paden de menschen in groepjes aandachtig staan te luisteren. In deze dagen is er nog geen muziek, er is leen maar het Vondelpark en heusch, het is net een beetje een Parijsch park. Of liever, het zou net een Parijsch park zijn als het niet zoo'n door en door Amsterdamsch park was. Maar die pan toffelparade, met allemaal menschen in feest- kleeren en met veel kleurigs flaneerend over de lichte paden, die zich slingeren langs gras velden onder de boomen door, en die breeduit den tijd hebben en niets te doen dan maar zoo'n beetje wandelen en babbelen en kijken naar de ooomen en zeggen, dat het toch echt lekker voorjaarsweer wordt en zie je hoe de kastanjes uitgeloopen zijn, en zullen we niet wat gaan drinken bij de rotonde, wat wil je thee of iets anders, die is heusch Amsterdamsch met een beetje Parijsch accent. Of als je de ^uiters ziet, die uit een dichtbijgelegen manege komen aanrijden het Vondelpark is zoowat de eenige gelegenheid in Amsterdam waar paardrijders een beetje hun hart op kunnen halen zou je je ook kunnen voorstellen, dat je in Hyde Park in Lon den was. De kleuren, en de Amsterdamschen met hun nieuwe voorjaarshoeden op en hun hondje, en de rotonde met zijn zilvergrijs en helderblauw, en de rood, wit en blauwe vlag. die zoo vroolijk tus schen de boomen wappert, en de jonge moeders met hun kinderwagens, en wat verderaf de sta tigheid van glooiende grasvelden, gladde vijvers en hooge boomen. Pantoffelparade in het Vondelpark op een voorjaarsachtigen Zondag wie op het oogen- Zaterdagmiddag heeft de Duitsche Minister van Buitenlandsche Zaken Joachim von Ribbentrop ln de Rijkskanselarij te Berlijn een rede gehou den, die door alle leden van het corps diploma tique en buitenlandsche en Duitsche journalisten werd aangehoord. Ik heb u uitgenoodigd om hier te komen zoo begon de rijksminister, om u kennis te laten nemen van eenige documenten, die vooral voor de neutrale landc-n van het grootste belang zijn. Engeland en Frankrijk hebben van 3 September af van het vorige jaar getracht het Duitsche Rijk te vernietigen. Toen het den Geallieerden duide lijk werd dat de Westwall een niet te overkomen hinderpaal vormde, hebben de Fransche en En- gelsche machtshebbers een campagne ingezet te gen de kleine neutrale staten om het oorlogs terrein te verplaatsen. Churchill heeft in een rede in het begin van dit jaar de neutrale staten aangespoord hun neutraliteit op te gevèn en de zijde der Geallieerden te kiezen. Op deze rede voering zijn ook andere van Chamberlain en Churchill zelf gevolgd. Herhaaldelijk hebben Britsche staatslieden daarna nog geprobeerd de oorlog ook tot de neutralen uit te breiden. Het Finsch-Russische conflict vormde daarvoor een gunstige gelegenheid. Zoowel Chamberlain als Daladier verklaarden dat de Geallieerden bereid waren Finland te helpen. Men zei, dat men daar voor de toestemming van Zweden en Noorwegen zou afwachten. In werkelijkheid echter hadden de Geallieerden het plan ook zonder die toestem ming troepen door Noorwegen en Zweden naar Finland te sturen teneinde daardoor Duitschland te treffen. De gevonden Engelschc documenten in Narvik en Oslo bewijzen dat onomstootelijk. Men tracht te de Scandinavische staten in den oorlog te storten. Uit alle documenten die de Rijksregeering bekend zijn, blijkt dat de Zweedsche regee ring haar neutralit-eitsverklaring in allen ernst opvatte en geen neutraliteitsschending zou dulden. Noorwegen daarentegen was be reid een dergelijke Geallieerde actie te dul den en ook te steunen. Alle mogelijke middelen werden door Engeland ln het werk gesteld na deze mislukte actie toch een uitbreiding van den oorlog te bewerkstelli gen. De Finsch-Russische overeenkomst was een leelijke streep door de rekening van Engeland en Frankrijk. Steeds werd nu door de Geallieerden beweerd, dat Duitschland de neutraliteit der Noorsche neutrale wateren had geschonden. Vele verklaringen van Geallieerde staatslieden wezen er op, dat de Geallieerden een grootscheepsche actie in het Noorden voorbereidden. De Führer gaf daarop aan de Duitsche vloot het bevel uit te varen. Het leggen van mijnen in de Noorsche wateren door Engeland zou de veilige landing van de Britsche troepen in Noorwegen moeten verzekeren. Reeds op 8 April waren de Britsche transportschepen vertrokken .teneinde de Noor sche havens Narvik en Bergen en nog eenige Noorsche plaatsen te bezetten. Minister-president Chamberlain heeft in hefc Lagerhuis verklaard, dat Engeland nooit de be doeling heeft gehad Noorwegen te bezetten. De documenten bewezen echter het tegendeel. Een geheel. Britsch bataljon is. door de Duit- schers verslagen en voor een groot deel gevangen genomen. Daarbij viel de Duitschers het ge-t heele Britsche operatieplan in handen. Daaruit bleek, dat men reeds op 7 en 8 April het plan had in Bergen en Stavanger te landen. Na het uit varen der Britsche vloot keerden de troepen transportschepen weer terug. Uit al deze documenten blijkt dus dat Enge land en Frankrijk reeds lang het voornemen hadden Noorwegen te bezetten en dat de Noren zich daartegen niet zouden verzetten doch in tegendeel bereid waren aan de zijde der Geal lieerden in den oorlog te treden. Alle andere mededeelingen van de Britsche en Fransche staatslieden berusten op leugens. De bevoegdheden van rijks- commissaris Terbovcn. Decreet van Hitier. BERLIJN, 27 April (D.N.B.) Het thans in het staatsblad verschenen decreet van den Führer over de benoemmg van „Oberprasident" Terboven tot rijkscommissaris voor de bezette Noorsche gebieden, welk decreet op 24 April 1940 gedateerd is, luidt: De regeering" Nygaardsvold heeft door haar pro clamatie eri door haar optreden, alsmede door de overeenkomstig haar wil plaatsvindende militaire gevechtshandelingen tusschen Noorwegen en het Duitsche rijk den oorlogstoestand geschapen. Om de openbare orde en het openbare leven in de, on der bescherming der Duitsche troepen staande Noorsche gebieden te waarborgen, bepaal ik: De bezette Noorsche gebieden worden onder den „rijkscommissaris voor de bezette Noorsche gebie den" geplaatst. Zijn zetel is Oslo. De rijkscommis saris behartigt de belangen van Duitschland en oefent in burgerlijk opzicht de hoogste regeerings- bevoegdheid uit. De rijkscommissaris kan zich voor de uitvoering van zijn verordeningen en voor de uitoefening van het bestuur bedienen van de Noorsche bestuurs commissie en de Noorsche autoriteiten. Het tot dusver geldende recht blijft van kracht, zoover het met de bezetting in overeenstemming te brengen is. De rijkscommissaris kan bij verordening gerech telijke bepalingen invoeren. De verordeningen wor den afgekondigd in het „Verordeningsblad voor de bezette Noorsche gebieden". De opperbevelhebber van de Duitsche troepen in Noorwegen oefent de militaire souvereine rechten uit. Zijn voorschriften worden op burgerlijk terrein alleen door den rijkscommissaris ten uitvoer gelegd. Voorzoover en zoolang de militaire situatie het noo- aig maakt heeft hij het recht de maatregelen te ne men, die voor het uitvoeren van zijn militaire taak en voor de militaire beveiliging van Noorwegen noo- dig zijn. Voor de ten uitvoerlegging van zijn verorde ningen kan de rijkscommissaris zich van Duitsche polïtieorganen bedienen. De Duitsche politïeorganen staan ter beschikking van den opperbevelhebber van de Duitsche troepen in Noorwegen zoover de militaire behoeften zulks vereischen en de taak van den rijkscommissaris zulks toelaat. De rijkscommissaris staat rechtstreeks onder mij en ontvangt van mij richtlijnen en instructies. Tot rijkscommissaris van de bezette Noorsche ge bieden benoem ik den „Oberprasident" Terboven. Voorschriften voor de uitvoering en aanvulling van dit decreet worden volgens mijn richtlijnen ge geven door den rijksminister en chef van de rijks kanselarij, wat het burgerlijke deel betreft, en door den chef van het opperbevel der weermacht voo? wat het militaire deel betreft.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 3