Belangrijke onderwijsplannen van minister Bolkestein. Drieërlei soort lyceum. riA'f7 DAG 29 APR IE 1940 [ONltlCT N. V. L.-REGEERING geliquideerd. Bestuur heeft zijn mandaat ter beschikking gesteld COMMISSIE ZAL VERBROKEN CONTACT HERSTELLEN. Zaterdag is te Utrecht de algeraeene verga ing gehouden van de Ned. Ver. voor Lucht- clierming, voor welke vergadering in vcr- a met het conflict met den minister van S'nnenlandsche zaken grootc belangstelling k tond. Het resultaat van de beraadslagingen ^geweest, dat het bestuur aftreedt. vergadering begon met de mededeeling van r voorzitter, den heer J. W. Klein, dat het thans land in zulke moeilijke omstandigheden 'e'ert, maar dan ooit geboden is, om in overleg de regeering verder te werken aan de taak, de iherming der burgerbevolking, fl-'erna droeg hij de leiding over aan den heer Rees, die hierna uiteenzette, om welke reden s •-"J-i, Hij stelde dan ook voorop, dat er J het conflict als zoodanig in de vergadering Ütmeer zou worden gesproken. Tenslotte zijn léden van de vereeniging hier bijeen, om teza- m COnstructief werk te doen. De heer Van Rees c.eer g0ed, dat het te betreuren is, dat er moei- •^heden zijn gerezen. Maar volgens hem moest "wr staan: We mogen het de regeering, die thans toch al 'gel zorgen heeft bij het waken over onze neu- teliteit en vrijheid, het niet nog moeilijker maken". óet is alleen maar de bedoeling, de vereeniging te brengen in de bedding, waarin de regeering haar wil zien. Vóór alles gaat het erom, dat de vereeniging ,-[ blijven wat ze is, een centraal orgaan voor de Scherming van de burgerbevolking. De heer Van fg. zej dit, in het diep besef van de verantwoor delijkheid der vereeniging. Wat in jaren niet juist «behandeld, moet in korten tijd worden ingehaald, reer wilde hij er niet van zeggen. Blijft nu alleen £aar de taak, de regeering te helpen in de be scherming van de burgerbevolking, als het onver hoopt tot bitteren ernst mocht komen. Nogmaals drong de leiding der vergadering er op aan, niet meer over het conflict te spreken. Hij had den sterken indruk, dat de minister van Bin- cenlandsche Zaken prijs stelt op het voortbestaan van een particuliere centrale organisatie voor de civiele luchtbescherming. Die organisatie kan op den krachtigen steun van de regeering rekenen. Vervolgens deed de heer Van Rees mededeeling, da: het hoofdbestuur wil heengaan, maar het wil dé vereeniging niet aan haar lot overlaten. Dat is voor den gang van zaken ook niet verantwoord. Het bestuur is van oordeel, dat de vergadering recht heeit op een rekening en verantwoording van de geldmiddelen en bovendien wenscht het de zaken op een behoorlijke manier aan de opvolgers over te dragen. Het is verder de bedoe ling een commissie te vormen, die het contact met de regeering weer zal opnemen en zal bespreken, op welke wijze men tot een vruchtbare samen werking kan komen. Voorgesteld werd verder, mr. p. J. Oud, burgemeester van Rotterdam, te vragen het voorzitterschap op zich te nemen, teneinde het contact met de regeering te vergemakkelijken. UITVOERIGE DEBATTEN. De afdeeling Den Haag opende een gedachten- wisseling. Zij had n.l. zeer tijdig eed voorstel in gediend namens een twaalftal afdeelingen waaraan bovendien nog door een 60-tal afdeelingen adhaesie was betuigd en dit voorstel wenschte men in be handeling te zien. Het verschil tusschen het voor ste! van het hoofdbestuur en het voorstel van Den g c.s. kwam hierop neer: Het hoofdbestuur wil demissionair worden, maar tevens de loopende zaken afhandelen, terwijl het voorstel Den Haag onmiddellijk en definitief aftreden van het hoofd bestuur vroeg. e afd. Velsen stelde hierop de vraag, die het kardinale punt bleek te zijn van alle verschil van meening: gaat de regeering accoord met de öachte van het hoofdbestuur, m.a.w. wil de regee ring het contact weer opnemen, als er een com missie komt en hetzelfde hoofdbestuur daar, zij bef demissionair, nog achter staat. De heer Van Rees deelde hierop mede, dat een c'er leden van de Tweede Kamer, generaal Bajetto, contact heeft gehad met den minister van Binnen- .dsche Zaken en van daar had spr. sterk den in druk, dat de minister bereid zou zijn tot het weer openen van de besprekingen. Prof. Wester heeft vervolgens het Haagsche voorstel toegelicht. De afdeeling heeft tot driemaal e gevraagd, dat het bestuur zijn mandaat tijdig r beschikking zou stellen; dat heeft het hoofd bestuur niet willen doen, om nog een financieele verantwoording af te leggen. Juist den dag voor de vergadering was spr. opgebeld door gen. Bajetto, die hem mededeelde, dat het bestuur op de vergadering zou aftreden en tevens een financieele verantwoor ding zou afleggen. Ir. J. Bouwman van het territoriaal verband N. Limburg, had Vrijdagmorgen nog een onderhoud gehad met den secretaris-generaal van binnenland de zaken. Op een vraag, hoe er weer contact zou kunnen ontstaan tusschen de V.V.L. en deregee- rui?i had deze functionaris ten antwoord gegeven, <ist»er, als dit bestuur aanbleef, nooit meer sprake van eenig contact zou kunnen zijn. Wilde men een commissie benoemen, dan kon de secretaris-gene- faal de persoonlijke toezegging doen, dat hij alles ffl het werk zou stellen, om samen te werken en nat de regeering een vertrouwensman zou aanwijzen ter onderhandeling. Nadat nog uitvoerig over het voorstel Den Haag Jvas gediscussieerd, wijzigde deze afdeeling het ten slotte aldus, dat begonnen werd met getuigen van de waardeering, die men ook in Den Haag heeft voor het vele werk van het hoofdbestuur in e moeilijke tijden. Vervolgens werd er gevraagd, 021 het hoofdbestuur zich demissionair zou stellen dat er uit de vergadering een commissie van en hoogste elf leden zou worden benoemd, die tot •aait zou krijgen: het contact met de regeering herstellen, de loopende zaken met het demissionaire bestuur regelen en de overname van het bestuur voorbereiden. Dit voorstel werd onverkort door het hoofdbe- z uur overgenomen en nu ging de vergadering met «gemeene stemmen ermee accoord. Uit de vergadering werden vervolgens de com missieleden aangewezen; daaraan liet de leider der vergadering de verzekering voorafgaan, dat de Vergadering mag rekenen op een bonafide uitvoe- *hg van wat er was besloten. Aangewezen werden mr. J. H. Offerhaus, voor woningen, Friesland en Drente; ir. Sleutel uit Ummen voor Overijsel, de heer Spanjaard uit Doe- uichem voor Gelderland, mr. A. M. J. de Jager voor Utrecht, dr. J. P. de Smet uit Heiloo voor "oord-Holland, de heer J. P. Vierhout uit Rotter- a» voor Zuid-Holland, mr. Schuurbecke Boeye Zierikzee voor Zeeland en de heer Bossers uit «drop voor Noord-Brabant en dr. Voncken uit Heerlen voor Limburg. Besloten werd tevens dat de commissie, indien no°dzakelijk zou blijken, zichzelf kan uitbreiden aanvullen. Het slot van de vergadering was een betooging aanhankelijkheid en trouw aan Koningin en vaderland. M vergadering ging volledig tevreden gesteld i rhans in alle betere zaken de „Winfield Real" American cigarettes ver krijgbaar zijn, stelt de Dee Tobacco Co. Inc. Department Holland voor ieder, de gelegenheid open, door inzending van een trefïenden SLAGZIN te gebruiken voor hare propaganda, één der groote geldprijzen te le 2e TOELICHTING 1. Een goede slagzin dient zoo mogelijk een vernuftig woordenspel te bevatten, of een treffende gedachten-associatie op te roepen, Een zeker rhythme moet aanwezig zijn, terwijl hij kort en ge makkelijk moet kunnen worden uitge sproken, b.v,Eiken dag een glaasje - Hoe het ook zij, 'n Kyriazi hoort er bij - Spaart door Speurders. 1Als leidraad gelden de volgende gegevens der „Winfield Real"American Cigarettes: a. De ku ahtitt der gebruikt! tabakken recht- vaardigt een prtjf van 35 ets. per 20 stuks, ofschoon de prijs van de Winfield Real" 25 cents is. prijs prijs 3e prijs 10 prijzen elk groot 50.- 20 prijzen elk groot 25- 25 prijzen elk groot 10.- De beoordeeling der inzendingen en de toewijzing der prijzen geschiedt door een onpartijdige jury, bestaande uit de Heeren: HAN G. D. COPPENS, Voorzitter v/h Genootschap voor Reclame Mr. D. WIERSTRA, Advocaat en Procureur te Amsterdam H. BITTER, Propaganda-chef der Dee Tobacco Co. Inc. Dep. Holland. 'er werven J aOO.- 25©.- ioo.- 75 prijzen elk groot ƒ5- 100 prijzen elk groot 2.50 c. De fabricatie geschiedt volgens de laat ste technische en hygiënische methoden. d. Hel kenmerk van de nrtgmeele ver pakking ts de springende ruiter. 3. Alle inzendingen moeten geadresseerd zijn aan: DEE TOBACCO Co. INC. DEPARTMENT HOLLAND. POSTBOX 870. AMSTERDAM, terwijl op het couvert moet worden vermeld „W INFIELD GOUDEN PRIJSVRAA G." 4. Inzendingen moeten geschieden vóór 16 Mei a.sblijkens poststempel, in gesloten enveloppe. vermelden Voor het personeel van de Dee Tobacco Co. Inc. en voor hen, die in eenig opzicht hiermede in relatie staan, is deelname uitgesloten 6. Het is ieder geoorloofd meerdere inzen dingen te doen, echter telkens in afzon derlijk couvert. 7. Over de toewijzing der prijzen kan geen correspondentie worden gevoerd en op de beslissing der jury is geen beroep mogelijk. 8. De namen der drie hoofdprijswinnaars zullen uiterlijk 31 Mei a.s. in een aantal groote dagbladen bekend worden ge- 'manlrr rprwiil de nirhpralinp van alle De sociale nooden der opgroeiende jeugd. Prinses Juliana woonde deel der besprekingen bij. De. Nedcrlandsche vereeniging voor armenzorg en weldadigheid heeft Zaterdag in Utrecht een bij eenkomst gehouden, welke was gewijd aan een beraadslaging over maatschappelijke vragstukken, betrekking hebbende op de opgroeiende jeugd, zulks aan de hand van een aantal prae-adviezen. Prinses Juliana heeft de ochtendvergadering bijge woond en met groote belangstelling de debatten gevolgd. Dr. R. N. M. Eijkel, oud-hoofdinspecteur van de Volksgezondheid en dr. P. A. van Luyt, medisch- adviseur bij de arbeidsinspectie te 's Gravenhage, brachten pac-adviezen uit over het vraagstuk der •ijpere jeugd uit het oogpunt van de Volksgezond heid. Daarna behandelden prof. dr. K. Dijk, voor zitter van den Nederlandschen Bond van Jonge- lingsvereenigingen op Gereformeerden Grondslag. Ds. J. M. de Jong, Vrijzinnig Protestantsch Jeugd- predikant en prof. J. H. Niekel- directeur van het R.K. Philosophicum te Warmond, de problemen van geestelijke verzorging en zedelijke beïnvloe ding betreffende de jeugd. Voorts was aan de orde de kwestie van de jeugd in het gezinsverband. Hierover adviseerden dr. L. H. M. Berger, kinder psycholoog te 's Gravenhage en de heer G. van Veen, adjunct-directeur van het Nutsseminarium voor paedagogiek te Amsterdam. De hoofdinspecteur van den arbeid te 's Graven hage, de heer G. W. J. van Sierenberg de Boer, sprak over de jeugd en'den arbeid, terwijl de heer W. Thomassen, jeugdleider der arbeiders-jeugd- centrale te Amsterdam, een prae-advies indiende over de jeugd en den vrijen tijd. Mr. H. de Bie, voorzitter van den Nederlandschen bond tot kin derbescherming te Rotterdam, behandelde in zijn prae-advics de zorg voor de verwaarloosde en mis dadige jeugd. Ten slotte bewerkte mej. Gr. G. Smit, inspec- trice van het Nijverheidsonderwijs te 's Graven hage, de arbeidsvraagstukken van de vrouwelijke jeugd ten plattelande. Op de bijeenkomst werd derhalve beraadslaagd aan de hand van de genoemde prae-adviezen, welke in boekvorm zijn,verschenen. Van de redevoeringen, waarin de sprekers op de prae-adviezen reageerden en waarop enkele prae- adviseurs, n.l. de heeren G. van Veen, G. W. J. van Sierenberg de Boer en W. Thomassen zeer in het kort de debaters van repliek dienden, stippen wij enkele passages aan. Van een weergeven dezer 20 a 25 speeches kan uiteraard geen sprake zijn. De heer Noordhof (Haarlem) betreurde bet feit, dat wij eigenlijk weinig of niets afweten van de 300.000 werklooze jongeren, die onvindbare pim pernels zijn en die weggestooten worden, als zij na slecht betaalden jeugdarbeid te veel zouden moeten gaan verdienen. Sommige sprekers roerden de kwestie aan van het dansen en de lichamelijke opvoeding. Algemeen was men van oordeel dat de jeugd vaak te vroeg in de fabriek moet werken, en de vakopleiding en andere ontwikkeling daardoor hopeloos in het ge drang komt. Waar moeten deze 300.000 verstooten jonge mensehen heen? Mr. Rosemond uit Leiden wees cr op, dat. de meeste prae-adviseurs zich wellicht onbewust teveel richten op een „elite". Een zeer breede massa, die onbereikbaar schijnt, blijft onverzorgd, en men vergete deze massa toch niet. Namens den minister van Sociale Zaken voerde de heer Meijer de Vries het woord. Spr. merkte op, dat de minister geleidelijk tot jeugdregistratie zal overgaan, waarop diverse sprekers hadden aan gedrongen. Spr., riep allen op, om gezamenlijk alle krachten in te spannen, opdat de tallooze jongeren er toe komen, den weg te vinden tot de arbeids- mogelijkheid, door samenwerking tusschen Rijk en gemeenten geschapen (Aciv. Ingez. Med.) Aantal vakken minder. Zesjarige cursusduur. De minister van onderwijs heeft een nota van wijzigingen op het wets ontwerp regeling van het Voorbe reidend Hooger- en liet algemeen vormend Middelbaar Onderwijs ingediend, van welke wijzigingen wel de voornaamste zijn, dat de minister inplaats van de B- afdeeling van het Gymnasium en de H.B.S.-B een ander schooltype voorstelt: een met de wiskundige en natuurwetenschappelijke vak ken als onderwijskern, maar met Latijn als één der voorname vakken, en de wijziging der opleiding van de H.B.S.-A, van een vijf jarige in een zesjarige. Den minister heeft voor het oog gestaan een bijdrage le leveren tot het versterken van het echt klassieke onderwijs. -Daartoe denkt hij zich één ongesplitste school: split sing in twee afdeelingen aan het einde werkt altijd in nadeeligen zin terug op een inte graal karakter der geheele school. Dit echt- klassieke onderwijs zal zich niet mogen be palen tot taal en literatuur; kunst, wijsbe geerte, wetenschap en godsdienst der oud heid behooren daarin betrokken te worden, voor zoover leeftijd en ontwikkeling der leer lingen dit mogelijk maken. Zulk een huma nistische vorming is vooral in de gemateriali seerde maatschappij van heden van onschat bare waarde. De minister wenscht aan het einddiploma van deze school het recht van toegang te ver- lecnen tot de examens van alle universitaire faculteiten en a 11 e hoogescholen. Deze school zal men echter daarom niet mogen beschou wen als bepaalde opleidingsschool voor aan staande medici, wis- en natuurkundigen, ingenieurs. De minister wenscht ook de H.B.S.-A, het derde schooltype in het kader van het voorbereidend hooger onderwijs zesjarig. De minister stelt voor, voor elk der drie typen van voorbereidend hooger onderwijs den naam lyceum te gebruiken. a. Het Lyceum-A of Gymnasium, met een al zijdig klassiek onderwijs, toegang gevend tot de examens van alle hooger onderwijs (gemiddeld aantal lesuren per klasse 32 per week). b. Het Lyceum-B met Latijn, toegang gevende tot de examens in de B-faculteiten, de economi sche en de vereenigde faculteiten der universi teiten, en tot die der hoogescholen. c. Het Lyceum-C toegang gevend tot de exa mens in de economische, de vereenigde facultei ten der universiteiten (echter niet die in de phy- sische aardrijkskunde) en tot die der economische hoogescholen. Deze lycea kunnen een één of meerjarigen on derbouw gelijk hebben en dragen dan den naam van „Vereenigd Lyceum" (AB, AC, BC, ABC). Het is de bedoeling, dat het gemiddelde aantal lesuren per klasse per week bij de lycea B en C 30 zal bedragen. VOORBEREIDINGSKLASSE. Veel nadruk wenscht de minister te leggen op het voorstel, aan de eerste klasse van genoemde schooltypen en aan die van de hierbeneden te behandelen scholen van algemeen vormend mid delbaar onderwijs het karakter te geven van brug- of voorbereidende klasse, die daardoor kan aansluiten aan de zesde klasse eener school van gewoon lager onderwijs. In deze voorbereidings klasse zal bij het geven van onderwijs de volle aandacht moeten gegeven worden aan de vraag, of de leerling geschikt kan geacht worden voor het onderwijs aan eenig type van lyceum of van middelbaar onderwijs, dan wel of dit moet afge raden worden. Bij het gebruikelijke toelatings onderzoek, dat zich oorspronkelijk in hoofdzaak op de parate kennis richtte, tracht men in den laatsten tijd terecht ook aandacht te geven aan ae algemeene intelligentie der candidaten. Echter zijn beide criteria niet voldoende ter bepaling van de geschiktheid der candidaten; daarbij be hoort te komen een onderzoek naar de capaciteit van geheugen, werktempo en concentratievermo gen. Maar voor de vaststelling daarvan is een langere tijd noodig dan bij het tegenwoordige toelatingsonderzoek beschikbaar is. Daartoe óók zal de voorbereidingsklasse moeten dienen. Het aantal lesuren kan zich voor deze klasse tot 28 per week bepalen. Uiteraard zal bij de vereeniging van twee of drie der ontworpen lycea tot één school geheel de eerste klasse dezelfde kunnen zijn; immers het onderwijs in elk dier eerste klassen is gelijk. Bij vereeniging van de in dit ontwerp voor gestelde lycea moet in hun leerplan vrijheid ge geven worden de eenheid van het'lyceum zooveel mogelijk te benaderen, al zullen de eindexamens niet van die der enkelvoudige lycea kunnen ver schillen. AVONDLYCEUM. De minister meent in het ontwerp althans een basis te moeten leggen voor het z.g. „avond lyceum". Hij verstaat daaronder een inrichting van Voorbereidend Hooger Onderwijs, bestemd voor hen, die op den gewonen schoolleeftijd niet in de gelegenheid waren Voorbereidend Hooger Onderwijs te ontvangen, maar die op lateren leef tijd daarvoor lust en aanleg toonen. Deze onder wijsinstelling kan een groote sociale beteekenis hebben. Zulk een avondlyceum zal een afzonder lijk leerplan vragen. BEPERKING VAN LEERSTOF. Wat de-vakken van onderwijs der drie ont worpen lycea betreft, bepaalt de minister zich tot enkele losse opmerkingen. Bedoeling bij het vaststellen der vakken was, hun aantal zooveel mogelijk te beperken; in die beper king nog verder te gaan, dan nu wordt voor gesteld, lijkt hem voorshands bezwaarlijk. Meer nog dan in beperking van het aantal vakkeii lijkt hem de vruchtbaarheid van het onderwijs gelegen in de beperking van de leerstof van elk der vakken; beperking om tot verdieping te geraken. Bij het lyceum-A wordt het onderwijs in na tuur- en scheikunde in één vak genoemd. Bij het lyceum-B (dat de tegenwoordige H.B.S.-B vervangt) is de mechanica gedacht als onderdeel van de natuurkunde; de staatsinrich ting als onderdeel van de vaderlandsche geschie denis; zijn staatshuishoudkunde en boekhouden weggelaten; wordt de letterkunde niet als afzon derlijk vak van het taalonderwijs gescheiden gedacht. Bij het lyceum-C geldt voor het onderwijs in de natuur- en scheikunde wat bij het lyceum-A is opgemerkt. ALGEMEEN VORMEND MIDDELBAAR ONDERWIJS Tot het algemeen vormend middelbaar dag onderwijs behooren heden o.m.: de hoogere bur gerschool met driejarigen cursus, de handelsdag scholen met drie-, vier- en vijfjarigen cursus en de middelbare school voor meisjes. De hoogere burgerschool met driejarigen cur sus komt nog slechts in kleinen getale voor andere schooltypen kunnen het onderwijs dezer school gemakkelijk opvangen. Zij, voor wie deze school als voorbereiding dient voor verder onderwijs, bijv. de M. T. S.. zullen hun plaats vinden in de eerste drie klassen van het lyceum-B, te eer daar het onderwijs op dit lyceum voor een aantal vakken in twee ronden gedacht wordt; een groot percentage echter van de leer lingen dezer Hoogere Burgerschool treedt na den schooltijd onmiddellijk in het maatschappelijk leven; voor hen zal een betere plaats ingeruimd worden op het hierna te bespreken schooltype. De handelsdagscholen van 3, 4 en 5-jarigen cursus wenscht de minister te vervangen door een algemeenemiddelhare sch o o 1 met vierjarigen cursus, waarin naar beperking van vakken is gestreefd. Voor den minister staat het vast, dat de mid delbare school voor meisjes de school behoort te zijn voor alle meisjes, die naar een verdere ont wikkeling streven, maar die niet zeer bepaald later hooger onderwijs wenschten te volgen. On getwijfeld behoort daartoe, nog meer dan nu ge schiedt, in deze school bij het onderwijs in elk vak rekening gehouden te worden met den vrou welijken aanleg en het vrouwelijk intellect. Combinatie van deze school met andere school typen wanneer zij niet door den nood geboden wordt is ongewenscht. Het algemeen vormend middelbaar dagonder wijs wenscht de minister dus tot slechts twee schooltypen te beperken; de algemeene middel bare school met vierjarigen cursus en"de mid delbare school voor meisjes met vijfjarigen cur sus. Ook bij het algemeen vormend middelbaar dag onderwijs heeft de eerste klasse het karakter van brug-, voorbereidings- en waarnemingsklasse, van waaruit overgang naar andere schoolsoorten mogelijk is. doordat de omvang van het onderwijs gelijksoortig is aan dien in de eerste klasse der lycea. Bij artikel 76 is er op gerekend, dat het wets- Onze nachtegalen worden gevangen! Het hoofdbestuur der Ned. Ver. tot bescher ming van vogels, deelt ons mede, dat het reeds nu, kort na de aankomst van nachtegalen uit het Zuiden, de bewijzen in handen gekregen heeft, dat de vogelaars er op uit zijn deze dieren te bemachtigen. Zij maken daarbij gebruik van slagnetjes, die vangklaar neergelegd worden op de plaatsen, waar een nachtegaal zingt. Op deze wijze worden onze bosschen, ter wille van een klein geldelijk voordeel en ten pleziere van een enkeling, beroofd van vogels, die in de vrije natuur het levensgenot van velen verhoogen. De vereeniging doet een dringend beroep op de medewerking van iederen vogelvriend en verzoekt hun, die de vogelvangst of pogingen daartoe constateeren, onmiddellijk de politie of de marechaussee in te lichten. Ook verzoekt de vereeniging houders van voliere- en kooivogels geen nachtegalen of andere beschermde vogels te koopen, opdat de vangst niet meer loonend zal zijn. Openbare bijeenkomsten onder den staat van beleg. De regeeringspersdienst brengt in herinnering, dat, krachtens artikel 25 van de oorlogswet, onder den staat van beleg geen openbare vergaderingen en openbare bijeenkomsten mogen worden gehouden zonder schriftelijke vergunning van het militair gezag MIJNWERKER VERONGELUKT. Zaterdagavond is in een schacht van de Staats mijn Hendrik te Brunssum, bij het verrichten van herstel-werkzaamheden, de 42-jarige mijnwerker M. uit Brunssum in aanraking gekomen met de in volle vaart naar beneden komende lift. Met ern stige hoofdwonden werd hij overgebracht naar het ziekenhuis te Heerlen, waarhij Zondagochtend is overleden. M. was gehuwd en had'vijf kinderen. Afluisteren van schcepsgesprekken strafbaar. De aandacht wordt er nog eens op gevestigd, dat het aan nietrechthebbenden uitdrukkelijk verboden is van scheepsradiotelefoongesprekken aanteeke- ning te houden, op eenige wijze van het gehoorde gebruik te maken of den inhoud, de strekking of het bestaan der gesprekken aan derden bekend te maken. Bij overtreding van dit verbod zal, ingevolge artikel 63, le lid van het radioreglement tot strafvervolging worden overgegaan. ontwerp tijdig voor l September 1941 tot wet zal zijn verheven. Alsdan kan van dien datum af het leerplan voor de eerste klasse in overeen stemming daarmee worden ingericht.Voor de hoo gere klasse zal overeenkomstig 't oude leerplan on derwijs kunnen worden gegeven. Op 1 Septem ber 1942 zal het nieuwe leerplan in de laagste twee klassen kunnen worden toegepast en het oude voor de hoogere van kracht blijven. Zoo ge leidelijk voortgaande zal op 1 September 1944 de nieuwe vierde klasse der handelsscholen met driejarige cursus, die in algemeene middelbare scholen met vier-jarigen cursus worden omge zet, kunnen worden gevormd en zal men op 1 September 1946 de zesde klasse der lycea B en C kunnen vormen. Op dezen datum zal ook de nieuwe regeling der aan het bezit der getuig schriften verbonden examen rechten in werking kunnen treden.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5