Pe Kennemer Oudheidkamer in 1939. Overplaatsing wordt voorbereid. i-n het jaarverslag van de Stichting Kennemer hcidkamer, ontleenen wij het volgende: sti het intreden van den oorlog, begin September ,130 werd een deel der voorwerpen naar veiliger fig overgebracht. Daardoor en mede door het. v-uitzicht op de voorgenomen verhuizing naar ''Voormalige lokalen der Huishoudschool werd de :Vone openstelling voor het publiek geschorst. Het fzichtigen der kamer na overleg blijft evenwel „dhaafd. Door deze gedeeltelijke sluiting is - aantal bezoekers achteruitgegaan, waartegen- staat, dat op verzoek en in overleg met „O, jde kamer sedert het laatst van het verslag er "eregeld door groepen militairen onder ge- wordt bezocht. Hierdoor draagt de Oudheid- Mier bij aan het onderricht en de ontspanning ffeemobiliseerden. MUSEUM-VOORWERPEN. Het aantal in 1939 verkregen museum-voorwerpen draagt 95- Tot de belangrijkste daarvan behooren: 1 Een uit de 17e eeuw clateerende kruik, een «naamd baardmannetje, welke opgegraven werd Vde rioolwerken te Beverwijk. 2 5 origineele etsen van den in 1616 te Bever- iük geboren schilder en graveur Thomas Wijck. 3 Een Beverwijksch houten aardbeienpotje, da rrend uit de eerste helft der 19e eeuw. "4 Een teekening dateerend uit 1856 van den Haarlemsche teekenaar A. J. Eimer vertoonende ,a gezicht op Beverwijk uit die dagen. 'g> 7 origineele proclamaties en publicaties van Nationale en van de Constitueerende Vergade- r:ng en van het Uitvoerend Bewind der Bataaf- Je Republiek Anno 1797—1801. De in het vorige jaar verkregen familieportretten ,5D het geslacht „van Beverwijk", welke zich bij te! einde van dat jaar nog bij den restaurateur [«vonden, werden in de Oudheidkamer geplaatst. Uiteen belangrijke bijdrage van de dames A. L. en ij p, I. „van Beverwijk" en van een viertal in- stners van Beverwijk konden de hooge kosten der restauratie voor drie vierden bestreden worden. Voor deze bijdragen betuigen wij aan de belang stellende schenkers nogmaals onzen dank. choon het bestuur ruimschoots tevreden is over de bereidwilligheid waarmede verschillende in- en omwonenden eigener beweging voor werpen, platen, prenten, kaarten, boeken enz. „ter ccnserveering en goede bewaring" aan de Oud heidkamer afstaan, meent het nogmaals een beroep te mogen doen cp de inwoners van Midden-Kenne- nerland, om biermede ook in het vervolg met ijver voort te gaan. Men bedenke toch, dat slechts door aller mede werking, gered kan worden wat nog te redden is van het thans nog aanwezige verleden, waardoor op den duur een verzameling zal kunnen ontstaan, die door haaf volledigheid een getrouw beeld geeft van de geschiedenis en folklore van dit gewest. Op zijn beurt is het bestuur steeds actief, om voorzoover de middelen der Kamer dit toelaten op veilingen en dergelijke, beslag te leggen op de voorwerpen en geschriften die op de geschiedenis dezer streek betrekking hebben. NIEUWE LOKALITEITEN. Door de gemeente Beverwijk zullen, zooals reeds In het verslag over 1938 kon worden vermeld, de lokalen in de Raadhuisstraat, vroeger in ge bruik by de Huishoudschool, ter beschikking der Kennemer Oudheidkamer worden gestéld. Daardoor zal een veel grootere expositieruimte worden verkregen dan het tegenwoordige lokaal biedt, een groot voordeel waar tegen het nadeel bestaat, dat de aardige sfeer der tegenwoordige kamer niet zoo gemakkelijk terugverkregen zal kun nen worden. De lokaliteiten zijn evenwel in den tegenwoor- digen staat niet voor het -doel geschikt. Wijziging en opknapping -zijn noodig. Dat is niet eenvoudig in dezen tijd van bezuiniging en financieele nooden, waardoor zelfs het gemeentebestuur, ofschoon ook het algemeen belang en de cultureele beteekenis van het bestaan der Kennemer Oudheidkamer in e gemeente van Midden-Kennemerland erken de, niet bij machte is een belangrijk deel van de aan de overplaatsing verbonden kosten voor rekening der gemeente te nemen. Een bijdrage in die kosten zal dus op andere wijze gevonden moeten worden. Het bestuur meent echter dat, zoo er geen nieuwe tegenslag komt, er eenige waarschijnlijkheid bestaat, dat nog in 1940 de nieuwe lokalen in gebruik zullen kunnen wor den genomen. Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. WOENSDAG Lijn I 8.00 Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilversum II. Lijn III: 8.00 Keulen, 10.20 Diversen, 10.30 Pa rijs, 11.05 Diversen, 11.20 Parijs, 12.05 Diversen, 12,20 Brussel Ned., 2.20 Keulen, 2.50 London Reg. 3,35 Deutschlandsender of diversen, 4.20 Parijs, 4.35 London Reg., 5.20 Parijs. 6.20 London Reg. 2.50 Diversen, 8.20 Brussel Fransch, 10.20 Brussel Ned. 10.35 Keulen. Lijn IV: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diversen. 10.35 London Reg., 12.05 Nationaal programma. 9.20 London Reg. 10.20 Nationaal programma. Lijn V: 8.00 Brussel Ned. 9.20 Diversen. 11.05 London Reg. 12.50 Brussel Ned. 2.20 Nationaal Programma. 4.20 Parijs. 4.35 London Reg. 7.40 Na tionaal programma. 8.20 London Reg. 8.30 Keulen. 7.00—8.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Wat de tuinders kregen. Noteering van de groentenvelling. Spinazie per 100 K G. 3—5.70 Sla per 100 krop 2.50—7.50 Rabarber per bos 2VA Raapstelen per bos 2 1/23 1/2 Radijs per 100 bos 2.50—4.80 Selderij per 100 bos 2.50—2.70 Asperges dik wit per bos 4857 Asperges dik bl. per bos 3439 Asperges II per bos 24 Aardappelen (klei) per H.L. 3.50—3.80 Prei per K.G. 3—6 JJen per K.G. VA— Witlof per K.G. 4—8 Waschpeen per K.G. 3 1/2—8 1/2 Aardbeien (8 stuks) per doosje 32 HET MEIFEEST VAN DE MODERNE ARBEIDERSBEWEGING. Be plaatselijke moderne arbeidersbeweging en de 5' D .A. P. zullen morgen het 1 Meifeest vieren. Des middags zullen de kinderen in het Kennemer Theater een filmvoorstelling bijwonen. Des avonds te 7 uur vertrekt vanaf het Gemeen- l' m parkeertei'rein een optocht, waaraan de Ar- owdersmuziekvereeniging „Voorwaarts" en een corps van tamboers medewerking verleenen. In het f^nnemer Theater wordt de Mcivergadering ge- ö°uden. Spreker is de heer H. J. v. d. Bom. De Arbeiders Zangvereeniging „De Daad", de N. A. S. en de A. J. c. zullen aan dezen avond medewer- verleenen. Algemeen De jaarvergadering van Belang". De perspectieven iets gunstiger. De Coöperatieve Broodbakkerij en Verbruiksver- etniging „Algemeen Belang" U.A. heeft gisteravond in het gebouw „Adrichem" haar jaarvergadering gehouden. In zijn openingswoord zei de voorzitter, de heer H. J. v. d. Plas, dat het afgeloopen jaar voor de coöperatie zeer moeilijk was, vooral omdat de broodprijzen niet in juiste verhouding stonden tot den meelprijs. Toch behoefde de toekomst, aldus spr., niet al te somber worden ingezien. Weliswaar liep het ledental iets terug, maar dit is, gelet op de moordende concurrentie, verklaarbaar. Dank zij de medewerking van den accountant, den heer Reynders en van het personeel kon aan de moeilijkheden in het afgeloopen jaar het hoofd worden geboden. Blijkens het financieele rapport van den heer Reynders sloot de balans met een eindbedrag van f 48.792,70. De resultatenrekening vex'toonde een verliescijfer van f 384,15, dat op de nieuwe rekening werd over gebracht. Daardoor steeg het verliesSaldo tot f 2634. Een bedrag van f 450 werd besteed voor afschrij ving. In verband met de extra-afschrijving in 1937 op ovens en gebouwen kon deze afschrijving dit maal zonder bezwaar achterwege blijven. Ook werd in het rapport gewezen op den te lagen broodprijs, waardoor geen behoorlijk rendement kon worden verkregen. In den loop van het jaar is het uittreden van leden tot staan gekomen. 125 leden bedankten, terwijl nieuwe leden konden worden ingeschreven. Het ledental daalde met 95 tot 734. In vergelijking met 1938 was het omzetcijfer met f 4270,70 gedaald. Het blijkt evenwel uit de cijfers van het laatste half jaar, dat deze teruggang even eens tot stilstand komt. De omzet van de broodbak kerij was f61.634 (v. j. f66.121), een vermindering van f 4487. De omzet van de banketbakkerij steeg van f 12.601 tot f 12.817. De meelomzet was 144.000 K.G. met een kostprijs van f 25.310. De genomen bezuinigingsmaatregelen hadden tot resultaat, dat op de bedrijfsonkosten een besparing van f 1742,66 werd verkregen. Hiermede is dan ook de grens van het mogelyke bereikt. Tenslotte wees de heer Reynders er op, dat de verhooging van den broodprijs de vereeniging nu een stevigs basis geel't. De balans en de resultatenrekening werden hier na goedgekeurd. De heer P. J. Schelvis, voorzitter van den Raad van commissarissen, deelde in zijn rapport mede, dat een der bestuursleden, de heer De Jager, uit de bestuursvergadering verwijderd moest worden, op grond van onjuiste mededeelingen en insinuaties door dit bestuurslid- over de vereeniging gedaan. Spr. bracht hulde aan het bestuur vbor het beleid, waarmede ook de vergadering het eens bleek te zi.in.__ Dê heer De Jager had met een aantal andere leden een zestal, in ons blad 'van Zaterdag gepubliceerde voorstellen ingediend, o.m. betreffende de reorgani satie van het bedrijf. De voorstellen werden stuk voor stuk verworpen. In verband met het voorstel om den heer Reyn ders ontslag te verleenen en door een accountant tegen lager honorarium te vervangen, maakte een der leden de opmerking, dat de vereeniging reeds lang ten gronde zou zijn gegaan, wanneer de heer Reynders er niet geweest was. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden, de heeren Bos, v. d. Linden en H. J. v. d. Plas herkozen. In de plaats van den heer De Jager werd de heer P. Schelvis als. bestuurslid ge kozen. De heer J. van Dole werd: als commissaris be noemd. Nijverheidsonderwijs voor meisjes. Uitreiking der diploma's. Maandagavond vond in de Gemeentelijke Huis houd-' en Industrieschool de uitreiking van de diplo ma's plaats aan de leerlingen van de Nijverheids- avondschool, die den 3-jarigen cursus met succes hadden doorloopen. Deze plechtigheid geschiedde in' tegenwoordigheid van wethouder N. J. Out als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, directrice, personeel, leer lingen, leden van de commissie van toezicht en van eenige belangstellende ouders. De heer N. J. Out, wethouder van Sociale Zaken reikte met een toepasselijk woord de diploma's uit. Spr. excuseerde in de eerste plaats den burge meester, die de diploma's zou uitreiken, maar we gens ambtsbezigheden verhinderd was.. De wethou der wenschte de gediplomeerden namens het ge meentebestuur geluk en hoopte, dat zij van de aan deze school vergaarde kennis in het verdere leven veel profijt zouden mogen hebben. De directrice, mej. v. Capelle, dankte den wet houder, alsmede de commissie van toezicht en drukte de leerlingen nog eens op het hart vooral het lager onderwijs goed bij te houden. Het diploma werd uitgereikt aan: Cor Antonissen, Annie Bijman, Gré Hoekstra. Gré Kroone, Gré de Rechteren van Hemert, Jo van Veen, W. Versluis, T. Verhagen en M. Kruithof. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: R. Dal- meyer, M. Herrendorf, P. Melchers, J. Messink, R. Middelkoop, G. Mulder, J. Tamis, G. van Veldhuij- ze.il, C. Wallast, A. de Wit, T. van Zalingen, W. Zuurbier, F. Seldenthuis. Van de le naar de 2e klasse: A. Broekhoff, E. Dalmijer, C. Groot, A. Koorn, D. Louwen, G. van Moerkerken, A. Oosterloo, R. Schouten, J. Smit, E. Verhoef, A. Wilms Floet, W» IJkelenstam, C. Stet, N Bijman, B. Dekker, B. Houtkooper, R. Koek, L. Steenkamp, R. Taf fijn, S. Versluis, B. Visser, C. de Vries, G. van Weelderen, R. v. d. Wel, J. Docter en L. Duiker v.w. Namens de gediplomeerde leerlingen sprak Jo van Veen een vlot dankwoord,, waarna zij direc trice en leeraressen een bloemenhulde aanbood. In de lokalen van de school was een tentoonstel ling ingericht van de vervaardigde werkstukken, die met groote belangstelling werden bezichtigd. f „MEESTER" TROMP GAAT HEEN. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigden leeftijd gaat de in Heemskerk zeer geziene onder wijzer, de heer Tromp per 1 Mei het onderwijs verlaten. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jacobus Petrus, z. v. Corn. Groot en A. M. J. Fateis; Gerardus, z. v. Joh. P. Zonneveld en Corn. Louter; Maria Cornelia Geevtruida, d. v. Petr. N. Admiraal; Wilhelmus Cornelia Laurentius, z. v. C. L. van Duijn en Kar. Drees. Overleden: Geene. Ondertrouwd: Joh. Duin, te Zaandam en M. K. Bleijendaal, alhier; Nic. van der Wel, alhier en H. Rompelberg, te Heer. Gehuwd: H. P. Heesterbeek, 33 j. en M. Jac. Groot, 26 j., beiden alhier; Lamb. Lammers, 25 j., onlangs alhier en B. Heijne, 23 j. te Uitgeest; W. H. Kranendonk, 26 j, alhier en H. Boersma, 20 j. te Velsen., VERLOREN VOORWERPEN. Een speld met paarl en diamantjes, alsmede een actetasch inhoudende papieren. KEURING BUITENGEWOON DIENST PLICHTIGEN. De keuring van de buitengewoon dienstplichtigen der lichtingen 1936 en 1937 dezer gemeente zal plaats hebben op Woensdag 5 Juni a.s. in de voor malige huishoudschool aan de Raadhuisstraat, te Beverwijk. CASTRICUM liet Yv\(lO-mehJ: op ee*i wcuthêviq. voot Jbvaêifeit (Adu. Lnycz. Med.) Waar men rekent bij 1000 P.K. en K.W. De 1 MEI-VIERING. In de groote zaal van Borst te Bakkum zal de plaatselijke raad van S.D.A.P. en N.V.V. op Woens dagavond 1 Mei een feestvergadering houden. Het programma, dat om 8 uur aanvangt, vermeldt o.m. een vaandeldcfilé, voorts een Mei-rede van den heer Mr. in 't Veld, burgemeester van Zaandam en lid van de Eerste Kamer en een opvoering dooi de Arbeiders-tooneelvereeniging „De Toorts" van Fabricius' tooneelstuk „Onder één dak" De S.D. Vrouwenclub zal zingen. Op Woensdagmiddag zal het kinderfeest worden gehouden onder leiding van de Soc. Dem. Vrou wenclub. De kinderoptocht wordt opgesteld voor de woning van mevr. Bakker-Pietcrs, Dr. Jacobi- laan 23 te Bakkum en vertrekt om 2 uur naar het terrein. EERSTE LUSTRUM VAN „DE TOORTS". Naar wij vernemen, viert de Arb. Tooneelver- eeniging „De Toorts" op 2 Mei a.s. haar eerste lustrum. Ter gelegenheid van dit jubileum hoopt men in het laatst van Mei (27 o£ 28 Mei) te ver schijnen met het stuk, dat de Toor-ts het eerst op het programma nam, nl. „Het Zevende Gebod" van Herm. Heijermans. IIENRIëTTE DAVIDS EN MALOITZ TRADEN OP Henriëtte Davids en Maloitz, bekende figuren in de cabaretwereld gaven een avond in de groote zaal van Borst te Bakkum. Slechts de helft van de zaal was bezet. Niettemin was de stemming er van het begin af in. Na opening van den revue-avond door den heer Herm. Diederich gaf Ada Dassi eenige liedjes ten beste, die goed insloegen. Daarna toonde Maloitz zijn kunnen op het gebied van gedachtenlezen; als gewoonlijk verliep alles zonder fout. Onder luid applaus verscheen Henriëtte Davids met een keur van aardige moppen, liedjes en conferences. Onder doodsche stilte zong ze o.m. de laatste creatie van haar broer, wijlen Louis Davids, het liedje „Klap eens in je handjes". Het gevoelige liedje maakte zichbaar indruk op de zaal. Na de pauze demonstreerde Maloitz zijn pres taties als blindlezer en -teekenaar. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Nicolaas Johannes, zoon van J. J. Groen en J. E. Swart, Schoutenbosch 42; Gertrude Afra Maria, dochter van J. A. Tiebie en A. M. Koper. Bakkummerstraat 45; Maria Anna Quirina, dochter van H. Heereman en M. Q. Schram, Bur gemeester Mooijstraat 3. Ondertrouwd: Johannes Hendrikus van Zilt, 26 j., bakker, wonende te Castricum en Geertruda Stuifbergen, 23 j., zonder beroep, wonende te Cas tricum; Karei Casper Vermeulen, 32 j., onderwij zer, wonende te Castricum en Euphemina Maria Liei'ting, 22 j., zonder, beroep, wonende te Castri cum. Getrouwd: Eibartus Barten en Stijntje Mulder. Overleden: Hendrik Martens oud 71 j., wonende te Amsterdam; Immerentiana Bakker, 41 j., dochter van C. Bakker en A. Dekker, wonende te Castri cum; Jan Johannes Julius Andriessen, 80 jaar, wonende te Amsterdam; Magiel Venema oud 55 j., wonende te Castricum, echtgenoot van M. M. Wis- meijer. HEEMSKERK GEITENFOKVEREENIGING Woensdag a.s. houdt de Geitenfokvereeniging „Heemskerk en Omstreken" een ledenvergadering in het lokaal van Gebr. Dam. DE EMMABLOEM. De alhier gehouden collecte van de Emma-bloem heeft opgebracht de som van 39.69. „A. D. O." De uitslagen" van Zondag waren: A.D.O. 2Zeevogels 1 15 Meervogels 1A.D.O. 3 32 A.D.O. 4U.S.V. 2 3—2 „DE VRIENDENKRING". Door de tooneelvereeniging „De Vriendenkring" werd in de concertzaal van Gebr. Dam de laatste tooneeluitvoering van dit seizoen gegeven. Opge voerd werd „Het spook van de Vrijburcht", een vroolijk spel in drie bedrijven. Het spel was een aaneenschakeling van fijnén geestigen humor en het goede tempo dat in alle drie bedrijven bleef bracht het geheel goed tot zijn recht. Een gezellig bal besloot den avond. WEER EENS EEN OUDERWETSCHE DAG IN DE VISCHH ALLEN. Hal D bewees haar nut. Zooals wij gisteren reeds meldden, was er dien dag weer eens na vele weken een bijzonder druk ke dag. Met een aanvoer van ongeveer 8500 kis ten of 425 ton visch werden weer eenige records verbeterd. Jammer was het echter, dat de markt tegen zulk een grooten aanvoer niet bestand was; de prijzen van de meeste vischsoorten wa ren veel lager dan den laatsten tijd het geval was. Vooral voor de haring en de makreel werd weinig geld betaald. Op zulk een drukken dag blijkt steeds, van welk een groote beteekenis voor het- bedrijf de bouw van hal D is geweest. Dank zij deze uit breiding kon gisteren de geheele aanvoer „in één torn" gelost en verkocht worden an behoefden dus niet, als vroeger een aantal van de schepen af te wachten tot een deel van de aangevoerde visch afgeslagen en weggehaald was. De verkoop van deze groote massa visch had hierdoor een vlot verloop hetgeen vooral voor den handel van groot belang is, in verband met het gereed ma ken der zendingen voor de vroegste tremen. Verder heeft ook de verbreeding van het perron achter de hallen C en D haar nut bewezen. Hier stonden tientallen auto's van de vischhandelaars uit de provincies, die eveneens van de verbeterde outillage een dankbaar gebruik .hebben gemaakt. De electrisclie installatie van de plaatwalserij in het hoogovenbedrijf. Aan een artikel in „Samen" ontleenen we 't volgende over de electrische installatie van de plaatwalserij van het Hoogovenbedrijf. Van de electrische machines, die in de walserij noodig zullen zijn dient een deel voor de z.g. hoofd aandrijving d.w.z. het doen wentelen van de zware duo- en quartowalsen, die het heete blok tot een plaat vervormen en een ander deel voor de aandrijving der hulpwerktuigen, die het transport en de uiteindelijke afwerking verzorgen van de gewalste plaat. De eerstgenoemde machines zijn bijzonder groot en zwaar; om ze zooveel mogelijk tegen stof en be schadiging te beschermen en ze voortdurend te kunnen observeeren en onderhouden, worden ze in een aparte, speciaal geventileerde machinezaal ondergebracht, compleet met hun hulpmachines en schakelborden. De tweede groep motoren staat ver spreid in de walserij, bij de werktuigen, die door hen moeten worden aangedreven. Beide soorten machines onderscheiden zich in allerlei opzichten van de electromotoren, die andere deelen van onze bedrijven hun werk doen, zooals uit het volgende zal blijken. In de eerste plaats: de grootte van de omkeerbare walsmotoren, in het bijzonder die voor de aandrij ving van de quartowalsen. Op de naamplaat van die machine zal vermeld staan: 5500 pk. Niets bijzon ders, zult u zeggen, bedenkend, dat de nieuwste electrische generatoren in Nederlandsche centrales 40.000 kW 54.000 pk. kunnen leveren, dus 10 X zooveel. Maar.... dit laatste vermogen wordt af gegeven, terwijl de generator met een snelheid van 3000 omwentelingen per minuut wordt rondge draaid; onze walsmotor echter levert dit vermogen bij 65 o.p.m., d.w.z. bij een 46 X kleinere snelheid, Dit beteekent, dat onze walsmotor, om het zoo maar eens uit te drukken, „4,6 X zoo groot" is als de grootste generator, die in eenige Nederlandsche centrale staat! Het beestje weegt dan ook, compleet gemonteerd, 166 ton. Bovendien is het een gelijk stroommachine, evenals de duomotoren ingericht voor zeer snelle omkeeringen van draairichting en voor ca. drievoudige overbelasting gedurende korten tijd. Ja, inderdaad duomotoren. Want in onze walserij zullen de beide duowalsen elk haar eigen aandrijf- motor krijgen. U zult dadelijk begrijpen, dat dit eenvoudiger gezegd is dan gedaan; zoo moet bijv. een absoluut gelijk loopen en gelijktijdig omkeeren van de beide walsen (dus ook: van de beide moto ren) als eerste eisch worden gesteld. Verder moeten de twee motoren achter elkaar staan, de as van den achtersten motor, die dus de bovenste wals aandrijft, loopt over den ondersten motor heen, waardoor de motoren geen groote mid dellijn kunnen krijgen, en nu tamelijk langgerekt worden. De voordeelen van dit systeem, dat nog niet vaak is toegepast, zijn talrijk (o.m. kan men desge- wenscht beide walsen iets in snelheid doen ver schillen, wat bij ongelijke slijtage van de walsen noodig kan zijn) en de hiermede verbonden electri sche problemen oplosbaar, zoodat na eenig aarzelen werd besloten ten gunste van de „Iwin-drive", de tweeling-aandrijving. Elk der beide aandrijvingen krijgt thans een capa citeit van 1000 pk., terwijl de mogelijkheid bestaat deze later tot 2200 pk uit te breiden. De omkeer-walsmotoren moeten gevoed worden met gelijkstroom: daar het net draaistroom geeft, moet dus gelijkstroom worden gemaakt. Verder is de belasting der walsmotoren niet gelijkmatig maar piekvormig', en wel zijn de stroompieken zóó hoog, dat geen enkel openbaar electriciteitsbedrijf deze op zijn net zou dulden. Deze twee factoren geven aanleiding tot de volgende oplossing: „men ga heen en neemt een draaistroommotor (die dus op het net wordt aangesloten) en laat deze eenige gelijk stroomgeneratoren aandrijven, welke de wals motoren voeden; op de as van de aldus gevormde machinegroep bevestigt men een zwaar vliegwiel. Wanneer nu door één of meer walsmotoren een be- lastingstoot wordt veroorzaakt, zorgt het vliegwiel voor het leveren van de energie, die boven de nor male hoeveelheid stroom door de walsmotoren (en dus door de generatoren) wordt gevraagd. Daar door wordt ten eerste bereikt, dat de stoot niet aan het openbare net wordt doorgegeven en in de twee de plaats, dat de draaistroommotor niet zoo'n groot vermogen behoeft te krijgen als alle walsmotoren te samen. U ziet, onze machinezaal begint al aardig vol te raken! Wilt u een paar cijfers over deze z.g. Ilgnergroep: de draaistroommotor wordt een knaap van 6000 pk. bij 600 o.p.m., de 3 generatoren leveren 1800 kW bij 460 V en in het 40 ton wegende vliegwiel zal bij volle snelheid een energie zijn opgehoopt van 40 kilowattuur; hiermede zoudt u uw huiskamerlamp van 100 W. 400 uren (meer dan een jaar gewoon gebruik) kunnen laten branden! De ingewikkelde inrichting voor bekraohtiging en bediening van de hier beschreven installatie zullen wij nu' verder laten rusten om nog iets te zeggen over de hulpaandrijvingen. Het staal moet naar de walsramen worden toege voerd in heen en weer gaande richting; dit ge schiedt op de z.g. rollenbanen, die electrisch wor den aangedreven. Verder moet het uitgewalste ma teriaal vlak worden gemaakt in de vlakwals, het moet worden gesneden en geknipt en voor al deze werktuigen, alsmede voor het transport van het materiaal naar en van de betreffende toestellen zijn electromotoren noodig, die voor het grootste deel zeer snel op gang moeten komen en vaak ook plot seling van richting moeten kunnen omkeeren.. In totaal zijn hiervoor een goede 50 hulpmotoren noo dig met vermogens varieerend van 10 t/m. 150 pk. Het heeft een punt van langdurige studie uitge maakt of wij hiervoor, zooals op het vasteland van Europa tegenwoordig gebruikelijk, draaistroommo toren zouden kiezen of dat wij in navolging van wat in de Vereenigde Staten en meestal ook in Engeland wordt gedaan, de keuze op gelijkstroom zouden moeten bepalen. Ten slotte werd tot dit laatste be sloten wegens verschillende technische voordeelen welke aan het gelijkstroomsysteem zijn verbonden, en viel de keus op een zeer robuste en betrouwbare motorconstructie. Speciale vermelding verdient nog het feit, dat 230 transportrollen voor afgewerkte plaat door een eigen motox-tje zullen worden aangedreven, hetgeen eenvoudiger en goedkooper is dan de rollen groeps gewijs met tandwiel-overbrenging aan te drijven. De hiervoor noodige gelijkstroommotoren werden speciaal op onze aanwijzingen ontworpen. Om al deze huplmotoren (te zamen ongeveer 2000 pk, ongeacht de 600 pk voor de 5 kranen) op afstand te kunnen bedienen, moeten vele metei's schakelbord worden opgesteld, waarop vei'nuftige, semi-automatisch wei'kende toestellen een plaats zullen vinden. Én voor de „fabricage" van de benon- digde gelijkstroom zorgen 3 motorgeneratoren, elk met een vermogen van 750 kW, welke ook in de machinezaal zullen worden opgesteld. Voor de aandrijving van pompen, ventilatoren en eenige andere werktuigen wordt van draaistroom motoren (380 V) gebruik gemaakt. Hoogspannings motoren zullen ten getale van acht in het machine huis van de plaatwalserij vertegenwoordigd zijn. Een machtige sensatie, als al deze machtige moderne machines zullen gaan aanvangen met hun dienende arbeid! Het spreekt vanzelf, dat voor de voeding van deze omvangrijke electrische installatie speciale maatre gelen noodig bleken; zoo is het bijv. onmogelijk dit nieuwe bedrijf te voorzien vanuit het centrale ver deelpunt, dat zich nabij de beide P.E.N.-transi'orma- toren in 't Hoofdverdeelstation bevindt. Voor een nieuwe voeding, speciaal voor de walserij en ev. andere fabrieken -in die omgeving, is een nieuw voedingspunt geprojecteerd, het Hoofdverdeelstation II. Hierin zal aanvankelijk een transformator van het P.E.N. worden opgesteld, waarmede de ultra hoogspanning van 50.000 Volt tot op 6000 Volt wordt gei-educeerd; de transformator zal even groot zijn als de in H.V.S. I aanwezige, n..l 15.000 kVA. Later zal nog een tweede dergelijke transformator erbij kunnen worden geplaatst, als de behoefte daaraan blijkt. UITBREIDING LOENDERSLOOT'S WARENHUIS ZEEWEG. De verbou-wing en uitbreiding tot een totale oppervlakte van ongeveer 300 M2 van Loender- sloot's Warenhuis, Zeeweg IJnxuiden-Oost. on der architectuur van den heer Hozeman te Sant poort, is opgedragen aan de N.V. Bouwmaat schappij „Velsen", directeur de heer J. Groot IJmuiden-Oost. SCHIPBREUKELINGEN VAN DE PROTINUS MAKEN HET HEEL GOED. Bij de directie van de Visscherij Mij. „De Daad" is van Buitenlandsche Zaken bericht ontvangen dat het- met de bemanning van de Protinus heel goed gaat, ook met den matroos H. Stam. STRAATAANLEG KIKVORSCII GEGUND. Het uitvoeren der bestratingswerken in de Kik- vorsch voor rekening der gemeente is gegund aan de laagste inschrljfster de N.V. Bouw- en Exploitatie Mij. „Santpoort" te Santpoort voor f 32772. MOREELE EN GEESTELIJKE HERBEWAPENING Vergadering Oxford-groep. In de Bethlehemkerk heetf gisteravond een bij eenkomst plaats gehad van de Oxfordgroep. De bij eenkomst werd geopend met een kort welkomst woord door den heer W. Doevendans. Als spreker trad op de heer H. Bielke, oud-Zendeling te Zeist. Deze had tot onderwerp: „Een levensbeschrijving". Door het lezen van een levensbeschrijving van an déren kan men tot de ontdekking komen, hoe men een lev'en productief kan maken, zoo begon spr. De heer Bielke beschreef hierna het leven van den over ste der tollenaren, Zacheus. zooals dit weergegeven wordt door den Evangelist Mattheus. Spreker stelde dezen Zacheus voor als een man met een goede positie, een man met grooten rijkdom. Hiertegenover stelde spreker dezen Zacheus voor als een arm mensch. Zacheus leefde niet in een sfeer waarin hij vrede had. Uiterlijke vroomheid voldeed hem ook niet, hij zocht naar werkelijkheid die hij niet vond in de uiterlijke vroomheid in zijn dagen. De werkelijkheid vond hij bij Jezus en hierna, zeide spreker, kan men Zacheus een rijk man noemen. Za cheus wei'd hierna een man van de daad. Naar aan leiding van deze levensbeschrijving, richtte spreker zich tot de aanwezigen met de vraag: „Moet er boven ons leven staan „arm", omdat wij de werkelijkheid van het leven niet willen of aandurven zooals Jez.us dit wil? Wie zijn leven stelt in dienst van de daad, gedreven door de liefde van Jezus is niet arm, maar in geestelijke goederen rijk. Uitvoerig belichtte spre ker de beteekenis dezer woorden. Na aangedrongen te hebben menschen van de daad te worden eindigde spreker zijn, met aandacht ge volgd, betoog. Hierna was gelegenheid tot het stel len van vragen. aan het woord.... Een zware omkeer- walsmotor, die een quarto-walsraam in een plaatwalserij aan drijft. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet ge plaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. TREIN OF AUTOBUS? Geachte redactie, Beverwijk zou een bonten avond oi'ganiseeren in „Gpoiland" te Hilversum. fioor de afdeeling van de VARA werd besloten, evenals vorige jaren het geval was, den tocht te maken per toeringcars. Door de plaatselijke pex-s en circulaires aan de leden, was dit reeds door het afdeelingsbestuur be kend gemaakt. Tot zoover ging alles goed, doch op een gegeven moment kwam het Hoofdbestuur van de Vara met de mededeeling, dat deze gezelschapsreizen per trein moeten geschieden, het was dus m.a.w. een ver plichting. Het Hoofdbestuur van de Vara had namelijk buiten medeweten van de afdeelings- bestux-en, zelfstandig een contract afgesloten met de Ned. Spoorwegen. Met gemak en voordeel werd geen rekening ge houden, daar reizen per toeringcar, van Beverwijk uit, aanmerkelijk goedkooper en comfortabeler is, dan x-eizen per trein. Is dit het democratische standpunt, dat het Vara Hoofdbestuur inneemt? Het lijkt meer op hetgeen in de middeleeuwen geschiedde, waar de heeren zelfstandig over hun lijfeigenen beschikten. Daarbij komt nog het eenzijdige standpunt dat het Vara Hoofdbestuur inneemt: de toeringcarbedrijven, die toch al zwaar belast zijn worden uitgeschakeld en dit doet de werkloosheid der chauffeurs weer toe nemen. Tevens is dit een schitterende aanbeveling voor de werkers in 't toerfngcarbedi'ijf, om lid te worden van de Vara! Hopende dat dit een aansporing is voor het Hoofd bestuur, om in het vervolg niet zoo eenzijdig op te treden en met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, Ned. Unie van Chauffeurs a/g. bij den Centralen Bond van Transportarbeiders Afdeeling Beverwijk,

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 3