JXaiië's weetmacPtfr Een beschouwing van den Italiaanschen journalist Cayda. Een betreurenswaardige rede DINSDAG 30 APRIL 1940 BERLIJN, 30 April (D.N.B.). Virginio Gayda schrijft in het, tijdschrift „BerlijnRomeTo kio" ten aanzien van de Italiaansche weermacht: Italië heeft niet het uitbreken van den nieuwen Europeeschen oorlog in September 1938 afge wacht om zijn weermacht te organiseeren. De organisatie is veeleer na 1935-'36 begonnen. Zij had ten doel: de aanpassing aan de nieuwe im periale posities en verantwoordelijkheden, welke geschapen waren door de verwerving van Abes- synië. Als continentale en groote Middelland- sche Zee-mogendheid heeft Italië zijn voorbe reidingen in eèn juiste verhouding tusschen de drie wapens ter zee, in de lucht en op den grond getroffen. De oorlogsvloot. De Italiaansche oorlogsvloot heeft zoo ver volgt Gayda in harmonische verhouding groote gevechtseenheden, lichte eenheden en duikbooten. Zij steunt op veilige en voor het stel sel der Middellandsche Zee belangrijke steun punten en vormt thans een wegens haar moderne uitrusting, haar bewapening en haar tonnage te vreezen macht. Op merkelijk is de defensieve kracht van het duikbootwapen, waarbij uiterst snelle en kleine torpedo-eenheden komen. Deze middelen kun nen de ontwikkeling van een vergaande Ita liaansche actie ter zee in de geheele Middelland sche Zee en buiten de Middellandsche Zee volko men beveiligen. De nieuwe in snel stempo ge schiedende scheepsbouw doet de gevechtskracht der Italiaaifsche marine van maand tot maand toenemen. De luchtstrijdkrachten. Het is bekend dat de luchtstrijdkrachten aan de zijde der zeestrijdkrachten in aanzienlijke mate deel hebben aan de heerschappij ter zee. Zij hebben steunpunten in tal van bases van het schiereiland tot de groote eilanden, van Dodeka- nesos tot Libië. De oorlog van 1939-'40 toont reeds welk een onverbiddellijke en vreeselijke bedreiging de ge- combineerde actie der luchtstrijdkrachten en het duikbootwapen voor een vijandelijke actie be- teekent. De Italiaansche vliegtuig productie heeft thans de grootste mate bereikt, welke de tegen woordige stand der nationale industrie mogelijk maakt, Binnen zes maanden zal zij door nieuwe fa brieken worden verdubbeld. De productie ge schiedt uitsluitend met nationale grondstoffen. Zij heeft vier wezenlijke doelen: de dagelijksche vergrooting van het aantal vliegtuigen der ver schillende soorten, de unificatie der motoren- en uitrustingstypen, de verzekering van de hoogst mogelijke vliegsnelheid en eindelijk de grootste doeltreffendheid der bewapening. De vermeer dering van het materiaal gaat hand in hand met de vergrooting van het aantal piloten. Het lucht- wapen beschikt reeds over vele duizenden vlieg tuigbestuurders, die in de moeilijkste en gevaar lijkste taken van gevechlsvluchben volledig zijn gevormd. Het leger. Het leger heeft een -vergaande reorganisatie ondergaan. Men heeft geprobeerd hét Ita liaansche leger op grond van het geringe aan tal gemotoriseerde en gepantserde eenheden als van tweede klasse voor te stellen. Daarbij ver geet men evenwel het bijzondere karakter van het Italiaansche oorlogstooneel. De Italiaansche grenzen loopen bijna overal over hooge bergen. Dergelijke grenzen vereischen voor de verdediging verspreide en lichte èenhe- den. Zij sluiten grootendeels het inzetten van pant serwagens en mechanische middelen uit. Zij ver eischen vooral dapperheid en bekwaamheid van den individueelen man en training in het ge bergte. Daarom vormen de Alpentroepen een dei- kernen van het Italiaansche leger: Belangrijk in aantal en prestatie. Doch de troepen te land ontberen geenszins al die oorlogsinstrumenten, die voor de groote militaire mogendheden ty peerend zijn. De infanterie beschikt thans zonder uitzon dering over de verschillende soorten moderne wa pens. Aan de zijde der lichte pantserwapens, die aldus constateert Gayda hun succesvolle Het aantal inwoners van Rusland. MOSKOU, 29 April (D.N.B.) De alge- meene volkstelling in de Sovjet Unie heeft, naar de Moskousche bladen melden, zonder Westelij ke Oekraine, Westelijk Wit-Rusland en de vroegere tot Finland behoorende, gebieden, aangetoond dat de bevolking 170 millioen zie len telt. Het optreden van liet Engelsche luchtwapen in Noorwegen. Van gezaghebbende Engelsche zijde verneemt Reuter, dat Sunderland-vliegbooten, die neerge streken zijn in Noorsche fjorden, groepen deskun digen aan land hebben gezet ter voorbereiding van operaties te land en in de lucht. Het maken van foto's is een van de belangrijkste taken van het kunstcommando en er is geen fjord, die niet duchtig geëxploreerd en gefotografeerd is. Er is practisch geen scheepvaart langs de Noor sche kust, met uitzondering van Britsche oorlogs schepen. Vliegtuigen van het Britsche kustcom- mando zijn met aanzienlijk resultaat opgetreden en de verliezen in de laatste, drukke maand zijn ver rassend klein geweest. Veel uitwerking hadden de zwareexplosieve bommen en de brandbommen. Verscheidene Duitsche vliegtuigen, waaronder Messerschmïdt 110 toestellen zijn vernield of be schadigd op de Noorsche vliegvelden en een aantal benzineopslagplaatsen is in brand gestoken. Vele voorbeelden van persoonlijk initiatief hebben zich voorgedaan. Een sergeant-piloot, die het contact met zijn eskader had verloren, besloot op eigen houtje verder te gaan. Geheel alleen ondernam hij een bomaanval op het vliegveld van Stavanger, waarbij hij een vliegtuig vernielde en twee andere be schadigde. Onderweg naar huis viel hij een Duitsch watervliegtuig aan, dat hij beschadigde. Vervolgens werd hij „opgevangen" door een Junker 88, dien hij verdreef. Een merkwaardige gebeurtenis deed zich nog voor tijdens een vlucht van een verkenningsvlieg tuig dat foto's nam. Op de zoekglazen van de ca mera leek een stofplekje te zitten. De fotograaf trachtte het stof weg te wisschen, maar het plekje bleef. Bij nader toezien bleek dat het geen stof was, maar het beeld van den commandotoren van een duikboot, die gemeerd lag aan de kust van een fjord. Onmiddellijk deed het vliegtuig een aanval op den onderzeeër met bommen. De duikboot werd of tot zinken gebracht of wel ernstig beschadigd, aldus besluit Reuter deze beschouwing. proeven hebben afgelegd in de oorlogen in Afrika en Spanje, zijn twee nieuwe typen van pant serwagens gekomen. Een van zes ton en een van 13 ton. Over groote nieuwe middelen beschikt ook de artillerie. Sterk aan mannen en aan middelen kan Italië zich op zijn verdedigingslinies verla ten. Zijn verdedigingsstelsel is de natuurlijke linie der bergen. Doch deze is nog nadrukkelijk ver sterkt door machtige inrichtingen: door een goed uitgedacht stelsel, dat de door de natuur gegeven hoedanigheden voor tegenstand aanvult en ver veelvoudigt. Deze nieuwe versterkte gordel langs de geheele grens is thans voltooid. Toch wordt hij nog dagelijks versterkt door dieper teruggaande bouwstelsels. De overzecsehe gewesten. Niet minder op peil is thans de verdediging van Italiaansch Noord-Afrika en de Italiaansche eilanden in de Aegeïsche Zee. De Europeesche oorlog, aldus besluit het arti kel. vindt Italië niet onvoorbereid en niet zonder wapen. De door de verdragen en overeenkom sten gelegitimeerde „non-bell i-geranza" van Italië welke niet verwisseld moet worden met verklaarde neutralteit en zich het recht op ver dere besluiten voorbehoudt, wordt door een im posante, organische en steeds parate weermacht gesteund. Engelsche handelsmissie spoedig naar Rome? Gevolg van diplomatiek contact in de Engelsche hoofdstad. -De diplomatieke correspondent van Reuter zegt dat een Britsche handelsdelegatie binnen kort mogelijk een bezoek aan Rome zal bren gen als gevolg van een onderhoud, dat Vrijdag j.l. heeft plaats gevonden tusschen Halifax en Bastianini, den Italiaanschen ambassadeur te Londen. Het verluidt dat Halifax Bastianini er van in kennis heeft gesteld dat de Britsche regeering er naar zal streven haar best te doen om tegemoet te komen aan eventueele moeilijkheden, welke de Italiaansche regeering redelijkerwijze onder haar aandacht zou brengen. Het voornaamste punt van de bespreking, welke gehouden werd na een uitnoodiging van Halifax aan Bastianini, gold na te gaan hoe de economische onderhandelingen tusschen de beide landen zouden kunnen worden hervat met het oog op een uit breiding van het handelsverkeer. Er bestaat, volgens Reuter, de verwachting dat goede voortgang zal worden gemaakt en indien de verwachtingen niet beschaamd worden zullen de beraadslagingen naar alle waarschijnlijkheid door Britsche ambtenaren te Rome worden voortgezet. Ook de kwestie der contrabandecontröle moet besproken zijn. MAISKY BIJ LORD HALIFAX. In diplomatieke kringen te Londen wordt verder vernomen, dat de Russische ambassa deur, Maisky, gistermiddag een bezoek aan Halifax heeft gebracht en hem een mededee- ling van zijn regeering heeft overhandigd, in antwoord op de Britsche medèdeeling, waar in Londen op zekere voorwaarden toestemde in hervatting der handelsbesprekingen. De Engelsche regeering wilde, aldus zegt men, den Russischen uitvoer naar Duitsch land zoo veel mogelijkverminderen en het handelsverkeer met de Sovjet-Unie doen toenemen. Wat het eerste punt aangaat is er reden om aan te nemen dat de regee ring van Moskou in negatieven zin heeft geant woord. Zij zou bereid zijn hét tweede punt te be spreken. Zwitsersch hoofdambtenaar van spionnage beschuldigd. Proces begint over eenigc weken. In de zaak legen luitenant-kolonel Trüb, een hooggeplaatst ambtenaar van het Zwitsersche militaire departement, die wegens „spionnage ten nadeele van een vreemde mogendheid" op 17 April geai-resteerd is, is de instructie geëindigd. Over twee of drie weken zal Trüb voor het territoriale gerechtshof te Bern verschijnen. Tegelijk met Trüb werden diens vrouw en een beambte van den postchèquedienst te Zürich. Kurt Müller, gearresteerd. De bepalingen van het mili taire strafwetboek zijn op hem van toepassing. De Zwitsersche autoriteiten hebben deze spionnage spoedig ontdekt. Pas in Maart van dit jaar was Trüb met zijn actie begonnen. Deensche en Noorsche bezittingen in de Ver. Staten. „Bevroren" passiva. WASHINGTON. 29 April. De minister van financiën Morgenthau, die tijdelijk belast is met het toezicht op de Deensche en Noorsche bezit tingen in de Vereenigde Staten, heeft onthuld dat deze landen in papieren op kort loopenden termijn resp. bezitten 28.703.000 en 66.986.000 dollar Zweden daartegenover 16.288.000 dollar. Deze cijfers zijn ontleend aan het maandelijk- sche bulletin van de schatkist, waarin de kapitaal beweging tusschen de Vereenigde Staten en buiten- landsche landen staat opgenomen. Vroeger stonden Noorwegen, Zweden en Denemarken in dit bulle tin onder een post' getiteld „het overige Europa". Uit het bulletin kon men opmaken in welke mate Scandinavische rijkdommen in de Vereenigde Staten geconcentreerd waren. Volgens het departement van handel wordt schat dat deze drie naties in papieren op langen termijn 125.000.000 dollar in de Vereenigde Staten hadden belegd, waarvan Zweden 45.000.000 dollar. Noorwegen 67.00.000 dollar en Denemarken 13.000.000 dollar. Roosevelt heeft kort na den Duitschen inval in Noorwegen en Denemarken bij decreet verordend dat alle passiva van beide naties „bevroren" zullen zijn, terwijl Morgenthau gemachtigd werd om toe stemming tot overschrijving ervan te verleenen teneinde te voorkomen dat het bezit ervan in Duitsche handen zou kunen vallen. Engeland heeft in Januari groote bedragen in papieren op korten termijn opgevraagd. Het totale fonds, dat Engeland einde Januari in papieren op korten termijn in de Vereen. Staten bezat, bedroeg 586.295.000. In Januari werd 60 millioen dollar- door Engeland van dit fonds teruggetrokken,. Bovendien verkocht dit land 12.365.000 dollar aan Amerikaansche effecten meer dan het kocht, waar tegen Zwitserland en Nederland voortgingen met groote aunkoopen van Amerikaansche effecten. Deze beide landen voegden resp. 4.484.000 en i.614.000 dollar aan hun deposito's toe. (United Press.) Zweedsche Staatsleenin» geslaagd. Koninklijke familie teekende in voor 500.000 kronen. Het Zweedsqhe Telegraafagentschap bericht: De nieuwe staatsleening ten bedrage van 500 millioen kronen is van den aanvang af een groot succes geworden in het geheele land. Koning Gustaaf en de Koninklijke familie hebben ingeteekend van 500.000 kronen. VON RIBBENTROP'S VERKLARING IN ZWEDEN MET VOLDOENING ONTVANGEN. STOCKHOLM, 29 April. (Zw. Tel. Ag.) „Svenska Dagbladet" (cons.) neemt evenals de andere bladen met voldoening acte van de ver klaring van Von Ribbentrop ten aanzien van de Zweedsche politiek en verklaart eveneens, dat, ge zien de omstandigheden, de waakzaamheid van Zweden geen oogenblik mag verzwakken of vermin deren. De Zweden zijn zich innig bewust van het onberispelijke karakter der Zweedsche neutraliteit, aldus het blad. ^r9enJ 'n een Fransche haven Aan boord van een transportschip begeven zich de nieuwe troepenafdeelingen, die naar Noorwegen zullen worden over gebracht ter versterking van de geallieerde strijdkrachten Het betoog van Duff Cooper. (Van onzen Londenschen correspondent.) Londen 27 April. Dat oorlogvoeren geen verede lenden invloed heeft op den menschelijken geest we ten wij allen. Wij worden er echter na nog geen acht maanden! pijnlijk aan herinnerd in de uitla tingen van sommigen, ook in het nuchtere en over het algemeen weinig haatdragende Engeland. De stemmen van hen, die zich over hun tegenstanders veel feller beginnen uit te laten dan in de eerste oor logsmaanden het geval was, klinken nog eenzaam. Het zijn nog uitlatingen van individuen veeleer dan van volksgroepen. Maar wat zij zaaien groeit tot een kwade vrucht en men ziet van deze dingen wel het begin, maar niet het einde. Ik denk aan de vurige rede, die de Engelsche oud minister van marine Duff Cooper dezer dagen voor een uitgelezen gezelschap aan een noenmaal heeft uitgesproken. Die rede was niet alleen bestemd voor de aanzittenden aan die tafel. Zij werd uitgezonden naar alle deelen van het Britsche rijk en bovendien naar Frankrijk en Amerika. De spreker had het ge hoor van millioenen. Het zou belangwekkend zijn te weten, hoe al deze millioenen hebben gereageerd op die heftige pas sage, waarin de spreker het geheele Duitsche volk verantwoordelijk stelde voor de daden, die in naam van dat volk zijn bedreven. De aanzittenden aan die tafel applaudisseerden luide. Was er ook applaus in de harten van hen, die op grooten afstand en wel licht in een andere stemming luisterden? De rede van Duff Cooper was een wraakzuchtige rede, het woord van een man, die de gedachte aan een internationale samenwerking na dezen oorlog heeft opgegeven, althans voor zooverre Duitschland betreft. Wie zoo spreekt kan er alleen nog op uit zijn. den tegenstander van vandaag, ook indien hij zou worden overwonnen, klein te houden. Welk een il lusie dit is, indien men te maken heeft met een volk van 80 millioen zielen, heeft de vorige oorlog Duff Cooper klaarblijkelijk niet geleerd. Ware deze rede gehouden kort na het uitbreken van den oorlog, dan zou er naar mijn vaste overtui ging een storm van verontwaardiging zijn opgegaan. Ditmaal bleef de critische reactie beperkt tot enkele krantenartikelen in de Liberale Pers, terwijl won derlijk genoeg een'schrijver in het voornaamste so cialistische dagblad van Engeland zich ronduit aan de zijde van Duff Cooper schaarde. Wij hebben hier te doen met een ernstig verschijn sel. Het is, zooals de Manchester Guardian bij deze gelegenheid opmerkte, waar, dat naarmate de oor log* voortgaat de hartstochten toenemen en de ver langens naar wraak groeien. Men moet aannemen dat Duff Cooper hiervan x-eeds het slachtoffer is ge worden. Zijn capacitheit om woorden niet alleen van rechtvaardigheid maar ook van wijsheid te spre ken is daardoor aanmerkelijk beperkt. Het doet goed dat althans een klein deel van de Engelsche pers heeft geprotesteerd. De Manchester Guardian noemde de taal van Duff Cooper „onjuist, onverstandig en gevaarlijk" en dit blad legde er grooten nadruk op, dat een politiek zooals aan die lunch werd verdedigd niet de politiek is van de Engelsche regeering. Men herinnert zich onwillekeurig de woorden van den Engelschen rechtsphilosoof Burke: „Ik ken de methode niet, waarbij men een vonnis zou kunnen vellen over een geheel volk." Dat woord is nog altijd van pas tegen degenen, die een kruistocht zouden willen ondernemen tegen het geheele Duitsche volk. Ik herinner mij uit vele gesprekken in de eerste maanden van den oorlog dat het hier juist diepen indruk had gemaakt, dat Engelsche staatslieden er bij voortduring den nadruk op legden, dat het Engel sche volk geen grieven had tegen het Duitsche volk, maar uitsluitend uit was op het verweer tegen agres sieve politieke methoden, die Europa hadden ver ontrust en die een aantal landen hadden bedreigd of opgeslokt. Tot op den dag van heden is er officieel geen verandering gebracht in deze politiek en zeker heeft geen enkele Engelsche minister zich uitgela ten op zoo felle wijze als de oud-minister Duff Coo per. Toch kan men zich niet geheel onttrekken aan den indruk, dat deze invloeden zich tot op zekere hoogte ook reeds doen gelden binnen het Britsche kabinet. Winston Churchill gebi'uikte dezer dagen in het Lagerhuis een veelbeteekenend tusschenzinne'tje .waarin hij zich afvroeg wat eigenlijk het verschil is tusschen Duitschers en Nazi's. De Britsche minister voor de Dominions, Anthony Eden toonde in een on langs te Londen gehouden rede eveneens een ster ke neiging om de Duitsche regeering te vereenzel vigen met althans een groot deel van het Duitsche volk, terwijl de minister van voorlichting, Sir John Reith, in Southampton ronduit zeide. dat het Engel- -.che volk striidt tegen het Duitsche. Men bemerkt ook in de ingezonden stukken der bladen dat er hier en daar onder de lieden, die een minder verheven plaats in 't Engelsche leven in nemen, dezelfde stemmen opgaan. Toch zou het voorbarig zijn te spreken van een omslaan van de publieke opinie op dit punt. Er is nog steeds geen algemeene haatdi-agende stemming en zelfs als men applaudisseert voor een wat al te onbe-' suisde speech behoeft dit nog niet te beteekenen, dat Engeland nu op het punt zou staan om alle Duitschers over één kam te scheren en wraak jegens het geheele volk te prediken. De vorige maand gaf Lord Halifax een van zijn heldere uiteenzettingen omtrent de Britsche oor logsdoeleinden. „Het is niet onze bedoeling", zoo zeide hij, „Duitschland te vernietigen, een wraak- zuchtigen vrede op te leggen of iets van dien aard te doen, maar het is ons doel ervoor te zorgen, dat voor zooverre dat in onze macht licht de vrijheid zal worden teruggegeven aan de volken, die ervan zijn beroofd". Het zou -geen moeilijke taak zijn minstens een dozijn citaten van verantwoordelijke Britsche staatslieden te vinden, waarin precies het zelfde wordt gezegd. De moeilijkheid is echter, dat men hier niet met een uitsluitend politiek vraagstuk te doen heeft. Een volk dat in een oorlog gewikkeld is wordt gemak kelijk de prooi van gevoelens, niet ingegeven door verstandelijke overweging, maar door veel moeilij ker te controleeren hartstochten. Het zal wel onver mijdelijk zijn dat deze ontwikkeling zich tot op zekere hoogte doorzet, hoezeer men dit ook moet betreuren. Met elke lijst van verliezen, die er in de kranten woi'dt gepubliceerd, stijgt het getal dergenen wier diepste gevoelens zijn bewogen door het verlies van hen, die hun dierbaar waren. Exces sieve uitlatingen van zulke personen, onder den in druk van het lot, dat hen heeft getroffen, zijn ver klaarbaar en misschien zelfs te vergeven. Het be hoorde echter nog te meer een reden te zijn voor verantwoordelijke politici om een wacht voor hun lippen te plaatsen. Den dag volgend op dien, waarop Duff Cooper zijn haatzaaiende rede hield, was ik aanwezig bij een lunch, waar enkele honderden Engelschen en buitenlanders een anderen Engel schen politicus hoorden spreken. Niet minder dan Duff Cooper had gedaan, schaarde hy zich aan den Engelschen kant en verklaarde van harte in te stemmen met de Engelsche oorlogvoering, maar hij liet daarbij een woord volgen, dat van wijzer inzicht getuigde. Hij zeide: „Laten wij toch zorgen, dat wij in dezen oorlog zooveel als in ons vermogen ligt onze handen, onze harten én onzen geest rein houden". (Nadruk verboden). STEENKOOLDISTRIBLUf rv FRANKRIJK. Behoeften der industrie aanzi toegenomen. Mcntijl import uit nederland, bffr.- engeland. lgle» De Fransche minister voor openbarp De Monzie, heeft gisteravond een radio houden, waarin hij de redenen mededee^6 het invoeren van de aangekondigde d v°°ï distributiekaart. Hij wees op de behoeft4' Fransche industrie, die aanzienlijk zijn to a n.l. van 60 millioen ton per jaar in 80 millioen thans. Deze oorlog, zoo heeft r gezegd, wordt a contant gevoerd, daaruit voor Frankrijk de noodzakelijkheid voort zijn staal en zijn machines te vervaard^ Wel is de productie der Fransche mijn^ zienlijk toegenomen. In 1939 was de Prodsctie stegen tot 51 millioen ton en men hoopt 4.,°* ondanks het vrijwillige voorloopig stopzette exploitatie van zekere mijnen in lóthari nog zal stijgen tot 55 en zelfs 60 millioenft Het verschil moet aangevuld worden d Nederlandsche, Belgische en vooral Engelsf steenkoolleveranties. Het transport van st - kool is dezen winter echter gehinderd doori* toevriezen der kanalen. Wat de toekomst betreft zeide de ministe het transport uit Engeland door de gebeur'e in Denemarken en Noorwegen gemakkelijk zijn, doordat de geallieerde handelsvloot 0' door een belangrijke aanvulling heeft gekir waarvan een deel gebruikt zal worden voor vervoer van steenkool. In de eerste plaats echi moet de behoefte der industrieën gedekt word Daarom zullen particulieren in den volgenden»! ter worden gerantsoeneerd, al was het s" wijze van voorzorgsmaatregel. Wanneer in met onze gerechtvaardigde hoop wij door onv» ziene gebeurtensisen dezen winter weinig sU kool mochten hebben voor huiselijke verwan» aldus besloot de minister dan zou er w wat er ook moge gebeuren, in ieder gevalt beetje steenkool voor ieder zijn. PBGERAMMA^ WOENSDAG 1 MEI 1940. HILVERSUM 1875 en 414.4 M. NCRV-Uitzending 6.30—7.00 Onderwijsfond voor de Scheepvaart. 8.00 Berichten A.N.P., 8.05 Schriftlezing, meditatie. 8.20 Gramofoonmuziek. (9.30-SÜ Gelukwenschen)10.30 Morgendienst, lij Gramofoonmuziek.. 11.15 Viool, piano ene? mofoonmuziek. 12.0 Gramofoonmuziek, a 12.30 Berichten A.N.P.), 12.45 Orgelspel en mofoonmuziek. 1.30 Ensemble van der Horst! gramofoonmuziek.. 2,30 Voor postzegelverz® laars. 3.00 Ensemble van der Horst. 3.45 mofoonmuziek. 4.00 Zang, piano en gramol® muziek. 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor de jeugd.! Gramofoonmuziek. 6.256.55 Taalles en its nisch onderricht. 7.00 Berichten." 7.15 „Voetbalsport in eigen kring". 7.30 Graraoloe muziek. 8.00 Berichten. 8.25 Reportage. !l Gramofoonmuziek. 9.15 Causerie „Onzeaamdj voor de inkomstenbelasting". 9.45 Spas® sextet. 10.00 Berichten A.N.P., actueel half-s: 10.30 Spaarne-sextet. 11.15 Gramofoonmua Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. HILVERSUM II. 301,5 M. VARA-uitzending. 10—10.20 VPRO. 6.30-7.- BH en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoon en toespraak „Ondanks ala! 8.15 berichten A.N.P., 8.25 Litteraii'-muzik programma. 10.00 Morgenwijding. 10,20 Voor vrouw. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.00 Roste orkèst. 12.45 Berichten A.N.P., gramc ziek. 1.00 „Onwankelbaar blijft onze overlt- ging", toespraak. 1.20 VARA-orkest. 2.00 Rab tooneel. 2.29 Residentieorkest en solist (oeI 3.20 Voor de kinderen. 3.45 Residentie- (opn.), 4.25 Gramofoonmuziek. 5.30—6.10 it- gel en zang. 6.15 Rosian-orkest en spreker, tl VARA-kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 J\ roepen U", 1 Mei-toespraak. 7.30 VARA-Mf? jeskoor „De Krekels", 8.00 Herhaling S.01' berichten. ANP., Uit België: Radio-orkest,» tionaal orkest van België, koren en solisten ijl de pauze: Toespraak „1 Mei-Groet). VARA-Maandrevue. 10.05 Utrechtsch Sttfr lijk orkest en solisten fopn.) 11.00 Berichte ANP., 11.10 Gramofoonmuziek en toesprü) „Eens". 11.30 De Ramblers. 11.55—12.00 Gis- mofoonmuziek ENGELAND 391 en 449 M. Na 10.20 n.m. ook 342 M. 11.20 Lichte muziek uit Nederland. Hot listen voordracht. 12.20 Berichten. 12.35 serie. 12.50—1.20 Variété. 2.00 BBC-Harrao» orkest. 2.50 Billy Cotton en zijn Band. 3,20BBC Northern-orkest. 3.55 Radiotooneel. 4,20 Be richten (Welsch). 4.25 Welsche Kerkdienst, w Kinderuurtje 5.20 Berichten. 5.35 Variété. 5> A.ctueele uitzending. 6.20 Mededeeling. 6.40 B&.- koor en het versterkte Revue-orkest. 7.20 BBC- orkest. 3.20 Berichten. 8.40 Actueele causes. 8.55 Radiobewerking van de operette „Wennut! kleinen Veilchen blüh'n". 9.50 Greenots Schotsch koora 10.20 Het Grosvenor House Cant or kest, 10.55 De BBC-zangers en soliste. M Berichten. RADIO-PARIS 1648 M. 11.10 Vioolvoordracht. 11.20 Félix RMP koor en solist. 12.05 Pianovoordracht. 12.35 Zak I.05 Viool en piano. 2.20 Piano en cello Radiotooneel. 3.50 Zang. 4.20 Chansons, w Het Parijsche Instrumentaal kwintet en soi 5.35 Piano, viool er. cello. 6.50 Radiotoo&K- 8.05 Muzikale causerie. 9.05 Concert liste. 10.20 Zang met toelichting. 11.20-"* Moyse trio. KEULEN. 456 M. 4.20 Omroepkoor en Otto Fricke's Orkest, o. Volksliederen. 7.00 Omroepkoor en -Orkest solist. 7.50 Omroeporkesten solisten. 8.20uw* roepkleinorkest. 9.20 Mei-programma. 11-05 f brieksorkest. 11.20 Omroeporkest. 12.50 P°PU9^ concert. 1.451.50 Muzikaal tusschenspel. -• Leo Eysoldt's orkest. 3.30 Solistenconcert. *-» Joachim Bund's kwartet. 6.35 Zie Deutscrua sender. 7.45—7.50 Muzikaal tusschenspel. 8.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL 322 M. 5.50—8.20 Mei-uitzending. 9.20 l-Meirepw»*®' Ca. 11.30 Gramofoonmuziek en decia:m II.50 en 12.30 Omroepdansorkest en sou»; 12.50—1.20. 4.20, 5.05 en 6.20 Gramofoonnnw» 7.20 Voor de soldaten. 7.50 Radiotooneel metm ziek. 9.3010.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. p„«0 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.3U wa orkest. 12.50—1.20, 6.05 en 6.35 Gramoiowy ziek. 7.20 Voor de soldaten. 7.50 en 8.30 K orkest en solisten. 9.5010.20 Gramofoo. ziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 6.35 Omroeporkest, koren en solist. 7.« Dobrondt's orkest. 8.20 Berichten, hoor ten. 8.50 Omroeporkest. 10.20 Berichten, na: Omroepkoor en -orkest en solisten. 12.15 Berichten.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 6