IJmuider Courant r BuUschecs melden bezetting) DAGBLAD VUOK VELSEN. IJMU1DFN. SANTPOOR I EN OMSTREKEN «9Cet Stuis Assuutbucq» assendelft „Goodbye Mr. Chips" mmmm Mei. „Goodbye Mr. Chips" Bloeiende bongerds. aan de sp&acCiin Val van Dombaas en Qs&a~^ötanthei(iït. Storen te Londen niet bevestigd. 25e JSARGSNG NO. 153 |M>» fflurani- Hou»"®81 Ijmuide' lourens Coster. Maatschappij voor Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Gr. Ijlefoon opgegeven jpgenomen 93, Haarlem Telefoon 10724 Bureau Courant: Kennemerlaan 42, Dmuiden, 5301, Postgiro 310791 Alle Advertenties, voor dit blad. worden kosteloos Verschijnt dagelijks, beüaive op Zon- en Feestdagen In de Kennemer Courant Directie: P W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM r WOENSDÏG 1 MEI 1940 Abonnementen per week ƒ01254, p« maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60. elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Geringe hoop omtrent het lot van de SCH. 61. Wrakstukken door Katwijksche loggers gezien. n- hoop dat de trawftr „Willy" SCH 51 behou- van de visscherij zal terugkeeren wordt hoe cf" hoe geringer, vooral r.u te IJmuiden binnen- jnen visschers gerapporteerd hebben, in het =d waar deze trawler visschende was, na Vzware explosies wrakstukken te hebben zien ^bemanningen van de loggers KW 63 en KW hebben deze wrakstukken aangetroffen en heb- deelen van den trawlerinventaris aan boord nnen nemen. Zoo zijn er o.in. manden opge- "cht gemerkt F. V. (Frans Vrolijk), de initialen dé reederij, waar de trawler aan toebehoorde. Een der firmanten van de reederij heeft dien aangaande een onderzoek ingesteld te Katwijk en tg iJrmikien teneinde deze wrakstukken in oogen- «chouw te némen. De Willy" heeft een bemanning van 10 koppen boord, waarvan 7 te Schèveningem wonen, 2 te Den Haag en 1 (de machinist) te Haarlem. Schip is de heer A. Groen. De machinist is de heer H P van der Meulen, wonende Zuid-Brouwers straat 42, Haarlem, oud 47 jaar en gehuwd. Uitspraken van de Rechtbank. VERKEERSONGELUKKEN BERECHT. Tot f30 boete of 18 dagen werd een 23-jarïgen autohandelaar uit Zandvoort veroordeeld, die op December van het vorige jaar met zijn auto op den Schalkwijkerweg een 60-jarigen slager had aan gereden, die zeer ernstig werd gewond. De officier j f 25 boete of 15 dagen geëischt. Tegen een 20-jarigen expediteur uit Haarlem, die met'zijn vrachtwagen waarop een lading Kerst- boomen lag een 60-jarigen metselaar op de Am- slerdamsche Vaart had aangereden had de officier 1 rnaand hechtenis en twee jaar ontzegging van het rijbewijs geëischt. Door de Rechtbank werd den verdachte tot een hechtenis van 1 week met zes maanden ontzegging van de bevoegdheid motorrij tuigen te besturen veroordeeld. 3-1 uur DANSEN met Tlic. iOhite's fenamenaCe Hand Hemelvaartsdag {Adv. Ingez, Med.) Vanaf Donderdag 2 Mei Hemelvaartsdag in Bioscoop „de Pont" Velsen (Adv. Ingez. Med.) De „Molofov" voer op het Noordzeekanaal proef. Schip door opdrachtgevers overgenomen. Het turbo-electrische motorschip „Viacheslav Molotov", dat voor Sovjet-Russisvhe rekening is gebouwd bij de Nederlandsche Scheeps bouw Maatschappij te Amsterdam, heeft Dins dag op het Noordzeekanaal zijn tchnischen proeftocht gehouden. Deze tocht verliep zeer tot tevredenheid van de afnemingscommissie. Na afloop werden dan ook aan boord de overnemingsformaliteiten vervuld en heden ochtend zou de Sovjet-Russisc'ne vlag woi-den geheschen ten teeken, dat de „Molotov" is toe gevoegd aan de Russische vloot. Het spreekt van zelf, dat ook voor dezen proef tocht een groote belangstelling bestond. Evenals de in Januari van dit jaar opgeleverde „Iosif Stalin" heeft de „Molotov" een bruto inhoud van 1500 ton. Het schip heeft een passagiersaccomo- datie voor 48 personen eerste klasse, 164 voor de tweede klasse en 296 passagiers voor de derde klasse. De bemanning zal uit 102 koppen bestaan. De totale lengte bedraagt 133 meter, de breedte 18.35 meter en de holte 9.65 meter, terwijl de ge laden diepgang 6.15 meter bedraagt. Dit zijn even wel niet de belangrijkste bijzonderheden van dit schip. Het is, evenals de „Stalin" voorzien van een zoogenaamde turbo electrische schroefaandrijving De stoom wordt met een druk van 32 atmosfeer geproduceerd en oververhit tot 370 graden Celsius. Hiervoor zijn in het ketelruim vier ketels opgesteld die gezamenlijk 68 ton %gtoom per uur kunnen maken. Deze ketels worden met olie gestookt en de oliepompen, evenals de ventilatoren voor warme lucht en rookgassen, worden electrisch aangedreven In de machinekamer zijn twee turbines opgesteld, die elk een generator aandrijven. Elke turbine kan «00 p.k. ontwikkelen. Men kan met twee turbines jn bedrijf het schip een snelheid van 20 knoop laten loopen, terwijl met slechts een turbine en twee ketels de schroeven het schip een vaart van 16 knoop geven. Dit is de reden, waarom de Sovjet Russische technische commissie onze nieuwe installatie heeft gekozen voor de beide schepen. Zij waarborgt een zeer economisch bedrijf. Men kan dan de tweede turbine in reserve houden, gereed voor onmiddel lijke inbedrijfstelling. Wanneer de andere defect mocht geraken. Het Centraal Bureau voor den Handel met Sovjet-Rusland, onder leiding van den heer W. H. Hethmeier, heeft een belangrijke rol in deze r'andsch-Russische transacties gespeeld. In 1833 werd dit bureau opgericht, met de bedoeling y"?...handel tusschen Nederland, Nederlandsch- hraië en Sovjet-Rusland te stimuleeren. Bij ver- 'Hende besprekingen werd een basis voor den w®der2ijdschen handel gelegd en het resultaat is Hllsl Sr°°te ontwHïkeling van onzen handel met -v Onder moeders paraplu. Voorjaars-idylle in bloem bollenland, dat ook voor de jeugd zijn aantrekkings kracht blijkt te bezitten Daar zijn we dus weer in de Mei, Alweer de vijfde in dé rij, Vier zijn er al verdrongen; Geen andre maand is als de Mei Zoo vurig, veel en velerlei Door d'eeuwen heen bezongen. De wonderschoone maand van Mei, Vanouds gezegend door het ei, Dat alle vogels leggen; Zij zet ook alle zeilen bij Om het in vreugde, licht en blij, Met blad en bloem te zeggen. We zijn weer in de maand van Mei, Voltooiing van het nieuw getij, Dat de natuur doet leven; Helaas, de zorg gaat niet op zij, Om ons in deze maand eens vrij Van allen druk te geven. Hier is de schoone maand van Mei, Ik groet haar in de hoop. dat zij Als steeds in vroeger jaren; Wat tijd voor blijde mijmerij Voor u en, als het kan, voor mij. Zal baren en zal sparen P. GASUS. Variaf Donderdag 2 Mei Hemelvaartsdag in Bioscoop „de Pont" Velsen (Adv. Ingez. Med.) Ovechemden. Betere pasvorm. Nieuwste dessins 4R>p%l HEEREN MODEHUIS ELfctLri! S ZEEWE-° ?8 U M U 1 D E N - OOS1 (Adv. Ingez. Med.) Naar de K. N. A. C. meldt, zullen op He melvaartsdag de kersen-, pruime- en pere- boomen in de Betuwe in vollen bloei staan. De appélboomen beginnen uit te loopen, maar de bloesem zal nog wel wat op zich laten wachten. Wie van de bloeiende bon gerds wil genieten, zal goed doen niet te lang te wachten, aangezien het blad al is doorgekomen, hetgeen den bloesemtooi niet ten goede komt. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: Dinsdagmiddag hebben de Duitsche troepen, welke den terugtrekkenden vijand krachtig ach tervolgden, in het Gudbrandsdal het belang rijke knooppunt van spoor- en straatwegen Dombaas, bezet. Bij het oprukken langs de zijlijn Drontheim Dombaas werd Opdal ingenomen, zoodat thans ook de spoorlijn Oslo—Drontheim in Duitsche handen is." Van officieuze Duitsche zijde wordt hieraan toegevoegd, dat het feit dat de Duitsche troe pen, die uit Drontheim naar het zuiden en van Oslo naar het noorden oprukken, elkaar de hand hebben gereikt, van groote militaire beteekenis wordt geacht. De in Drontheim staande Duit sche troepen zijn nu niet meer alleen op de zee- en luchtverbindingen met Duitschland aangewe zen, doch zij hebben een rechtstreeksche verbin ding met Oslo, waar alle verdere versterkingen en de geheele tros in ononderbroken volgorde aankomen. In twintig dagen is strijdend een ge bied doorgetrokken, dat met den afstand Ber lijnNeurenberg overeenkomt. De val van Dombaas en Storen wordt te Lon den niet toegegeven. In het laatste communiqué van het ministerie van oorlog wordt geconstateerd: 1. In het gebied van Dombaas hebben dë En- gelschen, strijdend met ontembaren moed, el- ken vijandelijken druk weerstaan. 2. Ten noorden van Steinkjer hebben de Brit- sche troepen opnieuw hun superioriteit bij het patrouillewerk bewezen en den vijand zware verliezen toegebracht. 3. Langs de kust van Noorwegen zijn nieuwe landingen volbracht.". In een mededeeling van de B. B. C. wordt gezegd, dat volgens de laatste van het Noorsche front ont vangen berichten bij den opmarsch der Duitsche troepen in het Gudbrandsdal en het Óesterdal in de richting van Drontheim in de laatste 48 uur geen vorderingen zijn gemaakt. Er hebben zich volgens deze mededeeling gevech ten voorgedaan in hec Gudbrandsdal ten zuidwesten van den spoorweg naar Dombaas. Havas meldt uit Parijs: In den loop der laatste drie dagen is de toestand in Midden-Noorwegen met de grootste snelheid tot ontwikkeling gekomen. Terwijl in het begin van de vorige week de Duitsche trans porten practisch opgehouden hadden het Skager- rak over te steken, tengevolge van de door de Brit- sche vloot gelegde mijnenvelden, kregen de Duit sche troepen slechts druppelsgewijze versterkingen door de lucht. En zelfs deze wijze van vervoer werd aanzienlijk belemmerd door de omwoeling van het terrein, zoo wel het terrein van vertrek, zooals b.v. Aalborg op Jutland als het terrein van aankomst in Oslo, Sta- vanger en Drontheim, tengevolge van de Engelsche bombardementen. De Duitsche troepen in het gebied van Oslo hadden veel te doen in de zóne, die zij bezet hadden onmiddellijk na de eerste verschepin gen en zij werden in de streek ten noorden van de hoofdstad, tusschen Hamar en Elverum, tegenge houden door Noorsche detachementen, die versterkt waren door eenige Britsche detachementen, welke inderhaast van het meest nabije ontschepingspunt Amdalsnes aan het uiteinde van dè Romsdalfjord, naar het zuiden waren gestuurd. In den loop van het weekend bleek de toestand zeer gewijzigd door een plotselinge toestroomïng van Duitsche versterkingen, die in de havens aan de zuidkust en met name in Oslo, zonder slag of stoot al het moderne hef materiaal vohden, dat noodig is om terstond t zware materiaal, tanks, geschut en zelfs vliegtuigen,aan land te brengen. De geallieer de troepen daarentegen, die ontscheept werden in tweederangseh havens beschikten slechts over houten kaden, zonder voldoende hefmateriaal. Zij konden slechts zoo snel mogelijk oprukken met lichte een heden over moeilijk terrein. Daarbij kwam dat de dooi in de kuststreek eer der begint dan verder in het land, zoodat de toe stand der wegen voor de geallieerden ook moei lijker was. Tevens hadden de wegen veel te lijden gehad van luchtbombardementen. Onder die om standigheden konden geallieerde lichte voorhoede eenheden er slechts tezamen met de Noorsche sol daten aan denken, zooveel mogelijk de z.g. ver plichte passages over rivieren, bergpassen e.d. te verdedigen tegen de herhaalde aanvallen der Duit sche, gepantserde colonnes, die oprukten in de rich ting van Dombaas, Storen, Drontheim. Wanneer een van deze grendels gesloopt werd, viel den Duitschers een lang stuk dal in handen. Zoo zijn sprongsgewijs opgerukt van Hamar naar Lille- hammer, van Lillehammer naar Kvam, van Kvam naar Otta en van Otta naar Brennhau, op 20 K.M. ten zuiden van Dombaas, waar volgens het Brit sche Communiqué van Vanavone de Engelsche een nieuwe stelling hebben ingericht. In het Oesterdal was de Duitsche opmarsch no gsneller tot Röros. Vandaar trokken de Duitschers, die tegengehou den werden, doordat een groote brug was opge blazen, over bergwegen in de richting van Ulsberg en Storen en in de richting van Hjerkimn en Dom baas. Deze resultaten konden slechts worden ver kregen door een massaal gebruik der luchtmacht, waarbij profijt kon worden getrokken 'uit den geografischen toestand, waardoor de geallieerden geen terreinen vonden voor het inrichten van vliegvelden. Nederlandsch vrachtschip in hevigen storm geraakt. Lid van de bemanning over boord geslagen. ROTTERDAM, 1 Mei. Naar wij vernemen is het 9300 ton groote vrachtschip „Kertosono" van de Rot- terdamsche Lloyd Zondag voor de Amerikaansche kust in een hevigen storm geraakt. Twee golven van dertig meter sloegen over het schip heen met het ge volg, dat het lid der bemanning Arie Dekkers uit Rotterdam overboord sloeg en verdronk. Drie an dere opvarenden werden gewond. De „Kertosono" onder den gezagvoerder D. de Boer is vandaag de haven van Boston binnenge- loopen. DE H. A. C. O. TREKKINGEN NIET STRAFBAAR Voor de zesde maal heeft een rechterlijke instan tie uitspraak gedaan in de zaak van de H. A. C. O.- prem i etrekkingen. De kantonrechter te 's Gravenhage veroordeelde den directeur van de H. A. C. O. wegens overtre ding van de loterij wet tot f 3000 boete subs. 3 maan den hechtenis, welke straf de rechtbank in hooger beroep bevestigde. De Hooge Raad, voor welk college de zaak vervol gens gebracht werd, wees de zaak wegens vormver zuim naar het Haagsche Gerechtshof terug, dat be sliste, dat de dagvaarding nietig was. Het O.M. tee- kende van deze beslissing cassatie aan en opnieuw wees de Hooge Raad de zaak naar het Haagsche Ge- echtshof terug, welk college in deze kwestie van daag dus voor de tweede maal uitspraak deed. Het gerechtshof achtte het ten laste gelegde niet strafbaar en ontsloeg den directeur van alle rechts vervolging. VLIEGVELD VERWOEST. STOCKHOLM, 1 Mei. (Havas.) In een hier ont vangen mededeeling wordt gezegd dat in den afge- loopen nacht het vliegveld van Hartvick is vernield. Elf groote Duitsche bommenwerpers werden vernie tigd. Het fort Hegra heeft thans verbinding met de ge allieerde troepen. De ravitailleering van het fort geschiedt op normale wijze. HEMELVAARTSDAG. In verband met Hemelvaartsdag verschijnt het volgend nummer van dit blad VRIJDAG 3 MEI A.S. HET BLOEMENFEEST TE NOORDWIJK. Vandaag begint in Noordwijk het jaarlijksch Bloemen feest. Reeds voor de vierde maal organi seert het Bloemencomité een vierdaagsch bloe- menfestijn en met 't vrij constante weer van de laatste dagen heeft het er allen schijn van, dat ook dit jaar de opzet vele vreemdelingen naar Noordwijk te lokken om de fraaie badplaats in voorj aars-bloemen tooi te zien, slagen zal. Al zul len dan de buitenlanders ditmaal ontbreken, tal rijke landgenooten zullen den Hemelvaartsdag en volgende dagen benutten, om in de duinstreek en aan de zee de noodige oogentroost op te doen. Vanavond begint de pret. Voor het Raadhuis zal om zeven uur de officieele opening plaats hebben. Straten en pleinen zijn of worden opge smukt met al wat de Hollandsche lente oplevert: Narcissen, hyacinten, en vroege tulpen. De ge vels zullen een fleurigen aanblik opleveren en iets bijzonders zijn ten slotte de bloemenmo- zaieken. Lentevreugde en bloemenweelde dus, in weerwil van den kouden winter, den staat van beleg en de mistroostige tijden. En Zaterdag wordt dit alles besloten met een groot bloemen corso, dat wel iets bijzonders zal worden en waarbij niet alleen het noodige te zien, maar ook te hooren zal zijn, want verscheidene mili taire muziekkorpsen zullen de feestvreugde ver- hoogen. Gaarne wekken wij op tot een tocht naar de Noordwijksche bloemenweelde. Om de schoonheid van een Hollandsch zee- en duindorp in voorjaarsbloemen tooi natuurlijk, maar toch ook, omdat het initiatief, dat zelfs in dezen tijd wat bloemigs en feestelijks wil brengen, waardee ring verdient. AUTO-ONGEVAL. Dinsdagmiddag omstreeks 1 uur heeft een auto ongeval plaatts gehad, dat alleen aan de onoplet tendheid van de bestuurders te wijten is, doch dat evenwel zonder persoonlijke ongelukken afliep. De koopman P. J. D. uit Haarlem kwam met zijn luxe auto met aanhangwagen uit de richting Haarlem over den Kruisweg te Haarlemmermeer gereden en wilde het aan dien weg gelegen erf van den wagenmaker L. K. naar linies oprijden, waar toe hij zijn linker richtingaanwijzer uitstak zonder echter voldoende op het hem van achteren nade rende verkeer te letten. Op dat moment wilde een. hem achteropgomende luxe D.K.W.-auto passeeren en de bestuurder daarvan, de militair H. G. de R. uit Haarlem, zag de uitgestoken richtingaanwijzer eerst, toen hij reeds links naast de eerstgenoemde auto reed. Door snel het stuur naar links te wenden, wilde hij nog een aanrijding voorkomen. Hierbij reed hij echter op een bermpaltje, sloeg om en kwam vervolgens met de auto met aanhangwagen in aanraking. Beide auto's werden licht beschadigd persoon lijke ongelukken kwamen niet voor, behalve dat een inzittende jongen van de D.K.W.-auto een schram op het vorhoofd opliep. AANBESTEDING. Heden werd te Beverwijk aanbested de bouw van 52 arbeiderswoningen voor de Woniirgbouw- vereeniging „Goed Wonen" en 31 woningen voor de Chr. Woningbouwvereeniging „De Voorzorg". Laagste inschrijver was J. M. Tromp met f 210.300. HAARLEM. Dinsdag Het militaire défilé op de Dreef. Tijdens het dcfileeren van het bataljon infanterie, links op den achtergrond ziet men de militaire en burgerlijke autoriteiten, die het défilé bijwoonden. UITVOERING VAN „VIRIBUS UNITIS". Maandagavond gaf de Algemeene Sport- en Ontspanningsvereniging „Viribus Unitis" haar jaarlijksche uitvoering van gymnastiek, zang, dans en muziek in de zaal „Musis Sacrum" van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort voor personeel en genoodigden. Dezelfde uitvoering werd reeds Zaterdagavond voor de patiënten van het ziekenhuis gegeven. De avond werd geopend met een opmarsch der dames en Meren gym nasten, onder leiding van den heer G. Banning. In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer J. West, de aanwezigen welkom en in het bijzonder den directeur van het Provinciaal Zie kenhuis, dr. G. Kraus en de afgevaardigden der zustervereenigingen van andere ziekenhuizen. Het eerste nummer van het programma was een vrije oefening uitgevoerd door de dames van „Vlug en Lenig" o.l.v. mej. Zr. Janse. Vervol gens voerden de heeren van „Sport Staalt Spie ren" een vrije oefening uit. Volksdansen, die uitgevoerd werden door „De Bonte Rei" o.l.v. Zr. Harmse, vormden een zeer opvallend nummer. De dames voerden zeven dansen uit en oogstten een enthousiast en wel verdiend applaus. Daarna waren de dames-gymnasten weer aan de beurt, die een uitstekende knotsoefening uit voerden. Het koor „Steeds Vooruit" o.l.v. den heer Jacq. Cozijnsen, zong o.a. het „Klokkenlied", dat op voortreffelijke wijze ten gehoore werd ge bracht. Het mondharmonica-ensemble „Crescendo" bracht een buitengewoon aardig nummer, het „Panis Angelicus" ten gehoore. Mej. B. van Heyst, lid van het personeel, bracht met het door haar gezongen „Wiegeliedje" on der orgelbegeiding een extra verrassing op dezen avond. Na de pauze waren er weer eenige volksdansen te bewonderen, terwijl het gymnastische gedeelte bestond uit oefeningen aan „de Zweedsche bank" en paardturnen. DAMMEN. KAMPIOENSHAP HAARLEM EN OMSTREKEN. Nog twee ronden zijn te spelen. Heden heeft de eerste ronde plaats bij de Damclub Haarlem en wel de spannendste ronde. Dan zal A. de Jong moeten trachten te winnen van P. J. van Dartelen om nog een kans op den titel te behouden.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1