IJmuider Courant Duit&cfie positie in Tlooavegen aecsteckt. JUx otaaqf Bollendag beter geslaagd dan ooit Ons Geestelijk Bezit. „Goodbye Mr. Chips" Geallieerde troepen verlaten Andalsnes ten Zuidwesten van Drontheim. Zweedsche volk getuigt van zijn eenheid. Overstelpende drukte in bollenland. Zandvoort trok vele bezoekers. „Goodbye Mr. Chips" NIEUWS IN 'T KORT. 25e JAARGANG No. 154 lltjjve Lourens Coster. Maatschappij voor Cöurant-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Gr. houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724 Bureau iJinulde' telefoon Courant: Kennemerlaan 42, Omulden, 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven opgenomen voor dit blad, worden kosteloos In de Kennemer Courant. DAGBLAD VOOK VELSEN. IJMUIDFN. SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beüalve op Zon- en Feestdagen Directie, P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM VRIJDAG S MEI 194Ö Abonnementen per week Q12J5, par maand ƒ0.5234, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post ƒ1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs, Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regel* ƒ1125, elke regel meer ƒ0.10. Op den Nationalen Avond in den Stadsschouw burg Haarlem, ter gelegenheid van den verjaar- 4 van prinses Juliana, heeft de burgemeester van Haarlem een rede gehouden waarin hij de hooge ,aarde van ons Nederlandsch geestelijk bezit hij -teerde prof. Huizinga in den term „ons geestes merk" en ons Soede recht op den voorgrond •'elde. Wy weten allen dat de verzekering van de nationale eenheid in het Huis van Oranje, die Dins- ,j2g weer zoo treffend tot uiting is gekomen, zeer diepe gronden heeft. Wij weten allen dat die zich «eenszins beperkt tot een min of meer gelukkigen loop van historische gebeurtenissen maar geworteld jn een grooten kamp om de vrijheid, door een Oranje ingeleid en door zijn nazaten bezegeld en tel kens weer bevestigd. Het Je Maintiendrai, Ik zal handhaven, dat ede-fe devies, getuigt daarvan. Een even nobel woord van H. M. de Koningin, weinige ja ren geleden gesproken: „Wij willen ons zelf zijn en blijven vond in zijn fierheid en tevens eenvoud een weerklank, die in ons volk is blijven leven. Dat woord „Wij willen onszelf zijn en blijven" schetst goed recht en ons geestelijk bezit, in eeuwen- _g zelfbewustzijn gegroeid. Er zijn menschen geneigd tot cynisme, die meenen of althans doen alsof zij meenen dat dit in de practijk des le vens schoone phrasen zijn, dat het alleen eigen belang is dat de volken beheerscht. Geloof hen niet. Het is gemakkelijk sceptisch en eenzijdig te zijn en in sommige kringen wordt het aangezien voor een soort moed. Want het klinkt zoo ronduit. Maar zulke woorden zijn, al worden ze met nog zooveel beslist heid geuit, onwaar en kortzichtig. De menschelijke natuur is ingewikkeld, de menschelijke gevoelens zijn diep. Wie ze probeert terzijde te stellen in een minachtenden dooddoener geeft alleen maar blijk van onwetendheid. Maar het is goed ons in dezen tijd weer te bezin nen op die hooge geestelijke waarden, op die grond slagen van onze onafhankelijkheid en van onze Ne- derlandsche samenleving, die ons tevens het goed recht geven te verklaren: Wij zullen ze verdedigen als men ons daartoe dwingt door ons aan te vallen, wij zullen ze handhaven, wij willen onszelf blijven. Burgemeester de Vos van Steenwijk heeft gespro ken van onze bedoelingen die van vreemde smetten vrij zjjn en van onze geestelijke weerkracht. Moge leder beseffen welk een ontzaglijke waarde die geestelijke weerkracht inhoudt. Men pleegt de de fensie nuchter voor testellen in wapens, linies en troepensterkten. Als achter die wapens linies en troe pensterkten niet de geestelijke weerkracht stond, opgebouwd in eeuwenlangen groei en beproeving, zouden zij weinig waard zijn en op den vreemde ling ook weinig indruk maken. Hij zou ze slechts zien als een schijnvertooning. Maar dat doet hij niet omdat hij weet dat achter dit alles een vastberaden wil staat, gegrond op een diepe overtuiging. Onze vrijheid van taal, van godsdienst, van meenings- uiting de tijdelijk daarop toegepaste beperking geldt slechts excessen onze vrijheid in de beoefe ning van kunst, litteratuur, wetenschap, onze eer bied voor anderer geestelijke overtuiging zijn ver ankerd in ons bewustzijn van recht en menschelijk- heid. Ook in deze tijden is de overgroote meerder heid van ons volk niet aan die waarden gaan twij felen. En ik geloof dat allen die behooren tot die overgroote meerderheid zich tevens bewust zijn van de onvergankelijkheid van die waarden. Wat er ook gebeuren moge, men zal ze niet van ons kunnen vervreemden. „Wij gelooven dat de stuiptrekkingen van onze Europeesche beschaving de barensweeën zijn waar uit, een nieuwe en betere samenleving zal worden geboren" heeft de burgemeester in zijn rede gezegd en daarmee de overtuiging geuit, die inderdaad on der ons leeft. Wij staan in onze geestelijke over tuiging zeer sterk. Wij hebben in de jaren die aan dezen oorlog voorafgingen met overtuiging de zaak der internationale toenadering gesteund omdat wij die den goeden weg achtten en omdat die zich dui delijk eigende voor ons geestesmerk. Want wij zijn allerminst oorlogszuchtig, wij streven niet naar we reldmacht, wij willen leven en laten leven. Dat alles zit in onzen Hollandschen aard. Dat andere volken een strijd om de macht voeren kan ons in onze overtuiging omtrent den juisten weg niet schokken. En dit is in waarheid de diepe grondslag van onze neutraliteit. Den oorlog willen wij niet, wij zeggen alleen: val ons niet aan want dan zullen wij ons verdedigen met alle kracht die in ons is. Als het eenmaal tot vrede komt en men vraagt ons onze hulp tot het scheppen van een betere in ternationale samenleving, zullen wij daaraan met volle toewijding moeten voldoen. Het is zoover nog uiet, maar het zal eenmaal zoo ver komen, wellicht spoediger dan velen vermoeden, want het loopt altijd anders dan „men" in zijn eigenwijsheid meent te kunnen voorspellen. Men zal ons oordeel en onze hulp vragen als men iets nieuws op wil bouwen. Omdat men daartoe ook onze medewerking zal noodig hebben. En men zal iets nieuws willen bou wen, vroeger of later, omdat de historische ontwik keling en de groei van het menschelijk streven, na de mislukte poging met den Volkenbond, daartoe zullen nopen. Het algemeen menschelijk geestes merk duidt aan, dat zulle een ontwikkeling niet sterft maar zich blijft voortzetten met schokken en krampen, met „ups and downs" zou de Engelsch- man zeggen, maar met niet te remmen zekerheid. Omdat er steeds genoeg menschen zijn die dat wil len en kunnen en omdat hun aantal en hun invloed door den loop der tijden groeien. Wat er ook ge beurt. R. P. Vanaf Donderdag 2 Mei Hemelvaartsdag in Bioscoop „de Pont" Velsen (Adv. Ingez. Med.) Rören heroverd door de Noren Een communiqué van het Britsche ministerie van oorlog meldde Donderdag: „De troepen der geallieerden, die de laatste dagen ten zuiden van Drontheim operaties hebben uitgevoerd, welke ten doel hadden den vijan delijken opmarsch te vertragen, zijn thans, na vele vijandelijke aanvallen te hebben afgeslagen, teruggetrokken met het oog op de steeds toene mende sterkte van den vijand. De geallieerde troepen zijn met succes inge scheept te Andalsnes en andere havens in de nabij heid. Dit geschiedde ondanks de voortdurende po gingen van den vijand om deze havens en de ver bindingen door actie uit de lucht te vernietigen. In het gebied van Narvik duren de operaties voort en zijn detachementen in contact met den vijand ge weest. Uit Namsos valt verder niets te vermelden." Hedenmorgen berichtte Reuter: De nationaalsocialistische vlag woei vanmorgen boven de stad Andelsnes, nadat de Britsche troepen zich uit dit gebied hadden teruggetrokken. Aan de andere fronten blijft de algemeene toestand even wel ongewijzigd. Gisteravond in Stockholm ontvan gen berichten melden dat de Noorsche troepen, die Woensdag- door Röros het Noorsche Telegraaf Agentschap meldde eerder dat Röros door de Noor sche troepen heroverd was. Red. getrokken zijn, thans stellingen hebben betrokken ten zuiden van deze stad, teneinde den Duitschen opmarsch tusschen Tolga en Tinset tegen te houden. Hieraan wordt toegevoegd dat deze troepen in Politieke partijen hielden een gemeen schappelijke demonstratie op den eersten Mei. Vastberaden taal van Hansson en anderen. Het Zweedsche Telegraafagentschap bericht: De 1 Mei dag is dit jaar in Zweden geworden tot een dag van nationale eenheid, nadat de verschillende politieke partijen waren overeen gekomen in Stockholm een groote gemeenschap pelijke optocht te houden, waaraan de geheele bevolking, onafhankelijk van politieke schakee ring, deelnam. In de daarop volgende groote vergadering, heeft de inister-president Hansson het woord gevoerd, en het volgende betoogd: „Wij, die sinds lang in nauwe samenwerking ge leefd hebben met onze Noorsche broedervolkeren, weten wel dat zij den vrede hebben liefgehad en dien nog evenzeer beminnen als wijzelf. Evenmin als wij, hebben zij geen agressieve bedoelingen jegens andere volken gekoesterd. De politiek van Zweden is duidelijk en ondubbelzinnig. Elkeen kent onze po sitie. Wij gaan voort met onze pogingen den vrede voor ons volk te behouden door naar alle zijden een strikte neutraliteit te handhaven, een neutraliteit die wij vastbesloten zijn te verdedigen." Hansson zeide het volste vertrouwen te stellen in hen die de verantwoording dragen dat de militaire maatregelen zoo noodig overeenkomstig de situatie zijn. De betooging van heden, zoo besloot de mi nister-president, is een prachtige getuigenis van de solidariteit van het Zweedsche volk. Volgens Reuter maakte Hansson ook gewag van gebeurtenissen, die geleid hebben tot de verovering van Oslo door de Duitschers. Hij zeide hierbij: „Uiteraard hebben zekere berichten uit een naburig land, zelfs wanneer zij overdreven werden, aanlei ding gegeven tot argwaan. Ik kan de gedachte niet aanvaarden dat een Zweed zich zelf zoo ver zou kun nen vergeten dat hij een vreemde mogendheid tegen Zweden zou dienen, maar een gezonde argwaan is nuttig om op zijn hoede te zijn. Het feit, dat een Zweed zekere extreme sympathieën kan voelen be- teekent niet noodzakelijk dat hij zijn land zal verra den. Het is echter van het grootste belang dat de autoriteiten hun voorzorgsmaatregelen niet laten verslappen." De leider der conservatieve partij, Bagge, zeide daarna o.a.: „Wij kunnen ons, als het geval zich zou voordoen, verdedigen en wij zullen ons verdedigen, tegen elkeen die zou probeeren ons land, onze vrij heid, onafhankelijkheid en eer aan te tasten." De voorzitter van het algemeen verbond van vak- vereenigingen, Lindberg, beide: „De arbeidersklasse schaart zich vandaag met de andere bevolkingsgroepen tezamen, klaar om de wa pens op te vatten als laatste middel, wel wetende, dat er een catastrofe bestaat, welke erger is dan oorlog, t.w. het verlies van de vrijheid." In een radiorede heeft de minister van Landsver dediging Sköld o.a. verklaard: Wij zullen ons best doen om den oorlog te vermijden en den vrede te handhaven, doch niet tot eiken prijs. De grens is nauwkeurig bepaald: de vrijheid en onafhankelijk heid mogen niet opgeofferd worden. In geval deze waarden bedreigd worden, zullen wij ze verdedigen met alle kracht. Skölk wees erop, dat Zweden een goede kans heeft, zijn onafhankelijkheid te kunnen handhaven zijn vrijheid militair en economisch te kunnen verdedigen, zelfs tegen druk van de zijde van een groote mogendheid. De industrieele produc tie, die tegenwoordig van wezenlijke beteekenis is voor het economische leven van een land, is op be langrijke gebieden sedert den oorlog van 191418 verdubbeld of meer dan dat. Het materiaal voor le ger, vloot en luchtmacht en vooral voor de luchtver dediging, is gemoderniseerd en in zeer aanzienlijke mate uitgebreid. contact zijn met Duitsche patrouilles en eenige ge vangenen, waaronder een Duitsche luitenant, ge maakt hebben. Berichten uit New York, afkomstig uit Noorsche militaire bron, spreken over een slag tusschen Duit sche en Noorsche troepen nabij het dorp Os, halfweg tusschen Röros en Tolga in het Oesterdal. NOORSCH BEVELHEBBER BIEDT CAPITULATIE AAN. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Donderdag bekend: „De operaties in Noor wegen tusschen Oslo en Drontheim zijn overgegaan in achtervolgingsgevechten. De Brittten ontruimen overhaast in verwarring het gebied bij Andalsnes. Onoverzienbare Engelsche voorraden zijn bij Dom- baas in handen der Duitsche troepen gevallen, die reeds op 40 K.M. ten zuidoosten van Andalsnes staan. Daar werden 300 nog tegenstand biedende Noren, die den terugtocht der Britten zouden dekken, gevangen genomen. Onder den indruk van deze gebeurtenissen heeft de Noorsche bevelhebber van het gebied Mören en Romsdal de capitulatie aangeboden en zijn troepen bevel gegeven den kansloozen tegenstand te staken.. De intacte spoorweg tusschen Dombaas en Ulsber^ (ten zuiden van Drontheim), is in zijn geheelen cmvang in onze handen. De van Bergen naar het oosten en uit het gebied ten noorden van Oslo naar het westen optrekkende troepen hebben elkander ontmoet aan de spoorlijn van Bergen naar Oslo. Het aantal gevangenen en de hoeveelheden buit neemt voortdurend toe. Bij Narvik en Drontheim geen bij zondere gebeurtenissen. Het luchtwapen heeft zijn stelselmatige aanvallen tegen de vijandelijke lan dingsplaatsen met succes voortgezet. Ook bij Narvik werden vijandelijke batterijen bestreden. Den vijan delijken zeestrijdkrachten werden verdere verliezen' toegebracht. Een kruiser heeft een treffer op 't dek opgeloopen welke een brand en ontploffingen ten gevolge heeft gehad. Een Britsch koopvaardijschip werd tot zinken gebracht, zes werden zwaar bescha digd. Zes Britsche vliegtuigen werden omlaag- geschoten. Het Duitsche Nieuwsbureau voegt aan dit Duit sche legerbericht nog het volgende toe: Duitsche troepen, die uit de zone van Bergen oostwaarts optrekken, hebben de electriciteitscen- trale en aluminiumfabriek Kinsarvik bezet. Een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal werd weer üi de zóne van Bergen buitgemaakt. De bij Bei'gen opereerende Duitsche ti-oepen hadden bijzondere moeilijkheden, toen zij na de inneming vari Voss de tunnel in het Mir-dal naderden. Daar het niet mogelijk was om de tunnel heen te gaan, deden onze troepen een aanval op de sterk verdedigde tunnel. De ruim 5000 Meter lange tunnel zijn zij in een verbitterd gevecht doorgetrokken en den oostelijken uitgang hebben zij thans bereikt. De tunnel is ongeschonden gebleven. Talrijk materiaal viel in Duitsche handen. DUITSCHE VLIEGTUIGHAVEN IN NOORWEGEN GEBOMBARDEERD. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt in een communiqué mede: De koninklijke luchtstrijd krachten hebben den druk op de vijandelijke vlieg- bases in Noorwegen gehandhaafd. Stavanger werd Woensdag overdag tweemaal gebombardeerd en dit vliegveld, alsook de vliegvelden van Aalborg en Fornebu werd eveneens in de avonduren be stookt. In den loop van den nacht werden verken ningen uitgevoerd boven het zuidelijk deel van de Noordzee. Een der Britsche vliegtuigen heeft bij het eijand Norderney een vijandelijk watervlieg tuig ontmoet het in zee geschoten. Bij deze operaties werden geen verliezen geleden. Koning Haakon thans in Noord- Noorwegen? Koninklijke Familie en Noorsche regeering zijn te Molde scheepgegaan. Van Noorsche zijde werd gisteravond te Stock holm verklaard, zoo meldt United Press, dat ge durende de jongste Duitsche bombardementen van Molde, de regeering-Nygaardsvold, koning Haakon en de andere leden van de Noorsche koninklijke familie zich in de omgeving van deze havenplaats bevonden. -,Zij hebben zich zonder incidenten met onbekende bestemming ingescheept", zoo werd voorts verklaard. Men gelooft, dat zij zich thans ergens in het Noorden van Noorwegen bevin den. Te Stockholm kwamen gisteravond, naar het Duitsche Nieuwsbureau mededeelt, sensationeele berichten binnen, volgens welke koning Haakon en de Noorsche regeering-Nygaardsvold naar Zwe den gevlucht zouden zijn. ENGELSCHE MIJNENVEGER VERGAAN. Bemanning van 27 koppen vermoedelijk omgekomen. Officieel wordt uit Londen medegedeeld dat de Engelsche mijnenveger „Dunon" op een mijn geloopen en gezonken is. Men vreest dat 3 officieren en 24 manschappen verloren zijn. Voorts deelt de Britsche Admiraliteit mede dat het Engelsche marinevaartuig „Bittern" (1190- ton) is verloren gegaan. Het communiqué vermeldt dat dit schip herhaaldelijk door vijandelijke vliegtuigen is aangevallen en na een langdurig gevecht, waarbij een vliegtuig brandend werd omlaagschoten en andere ernstig werden getroffen, in brand was ge raakt. Pogingen den brand te blusschen zijn zonder resultaat gebleven. De bemanning werd door een ander oorlogsschip aan boord genomen. De „Bit tern" werd tenslotte door de eigen strijdkrachten tot zinken gebracht, teneinde te voorkomen dat het wrak een gevaar voor de scheepvaart zou opleve ren. Er zijn geen dooden en gewonden. vanaf HEDEN Uw belangstelling voor TYRONE POWER - NANCY KEUY - HENRY FONDA in Het verhaal van een slachtoffer van bitter onrecht, een onver schrokken man, een groote historische figuur. Vóór de pauze een gevarieerd non-stop-bijprogramma met actualiteiten uit binnen- en buitenland. (Adv. Ingez. Med.) Zelden is een bollendag geslaagder geweest dan Hemelvaartsdag. Reeds 's morgens vroeg trok een dichte menigte fietsers, wandelaars en autorijders er op uit om de bloeiende bloem- bollenvelden te bezoeken. En men heeft er geen spijt van gehad Den geheelen dag straal de de zon aan een wolkenloozen hemel en deed de kleurige velden op hun voordeeligst uitkomen. De Haarlemsche politie had uitgebreide maatre gelen genomen, om den onafgebroken stroom bol- lenkykers vlot en veilig door de stad te laten trek ken, maar de drukte was zóó groot, dat op enkele punten extra verkeersagenten geplaatst moesten worden Op het Plein werden de voetgangers op de trottoirs in een file opgesteld en telkens in groepjes over den rijweg geloodst, nadat het verkeer een oögenblik was stopgezet. Zonder dezen maatregel zou het voor de wandelaars onmogelijk zijn ge weest, den overkant van het Plein en de tramhal ten te bereiken, want de rij auto's, motorfietsen en wielrijders vertoonde vele uren lang geen enkele hiaat. Ook in Bennebroek Hillegom, Lisse en Sassen- heim hadden politie-agenten en rijksveldwachters de handen vol om den verkeersstroom door de smalle hoofdstraten te leiden. Ook op de buitenwe gen was het zeer vol, want daar viel nog het meeste van de kleurige bloemenmozaiken te bewon deren. Maar de hoofdwegen tusschen Haarlem en Leiden kregen toch de grootste drukte te verwer ken. De tram die met vele extra d'iensten reed, vervoerde eveneens duizenden bollenkijkers, even als de honderden autobussen, die uit alle deelen des lands naar de bollenstreek waren gekomen. In den namiddag kreeg men hetzelfde schouw spel als 's ochtends maar toen ging de verkeers stroom in tegengestelde richting en waren tallooze auto's, motorrijders en fietsers getooid met de ge bruikelijke tropeeën. Ongelukken van ernstigen aard hebben zich ner gens voorgedaan. Wel kreeg de Hillegomsche poli tie een ongewoon ongeval te behandelen, nl. dat van een motorrijder, die aan het bureau kwam ver tellen, dat hij in de druktezijn vrouw was kwijtgeraakt. Bij de Noord-Zuid-Hollandsche werd ons ver zekerd dat men zich niet kon herinneren ooit zoo'n drukken dag te hebben meegemaakt. Al het extra materiaal waarover men kon beschikken werd in gezet. Na half twaalf reed lijn 1 (Soendaplein Heemstede) door naar Hillegom. Op Leiden werd met een twintig minutendienst gereden. Tot des avonds laat werd met extra diensten gereden. Ook naar Amsterdam en Zandvoort werden extra trams ingelascht. Te Hillegom, zoo meldt onze correspondent is het den geheelen dag overstelpend druk geweest. Marine defileert voor autoriteiten. Hedenavond taptoe in de Minister Lelylaan. VELSEN Vrijdag Hedenmorgen was een groot deel onzer ge meente getuige van een militair schouwspel, dat zelfs voor onze plaats een zeldzaamheid is. Landingstroepen van H.M.'s Sumatra en man nen van het batterijschip hebben op het Tibe- riusplein gedefileerd voor den positiecomman dant, den commandant van H.M.'s Sumatra en van het batterijschip en voor burgemeester Kwint. Het défilé had te pl.m. 10.45 uur plaats. Reeds vroeg in den morgen was er een bijzondere drukte op en om het Sluisplein waar de Jantjes en de mariniers, die aan het défilé zouden deelnemen zich opstelden. Met het Marine-staf corps, onder lei ding van kapelmeester Leistikow, met 16 tamboers en pijpers voorop, trok de lange stoet, kranig mar- cheerend, langs Oranjestraat, Wilhelminakade, Kennemerlaan, Oosterduinweg, Velserduinweg, En- gelmundusweg, Zeeweg en Lorentzstraat naar het Tiberiusplein, waar het défilé onder groote belang stelling plaats vond. Het was een interessant schouwspel; fel schit terde het goud der imiformen en het koper der in strumenten in het voorjaarszonnetje. Na afloop van het défilé trok de stoet naar Velserbeek waar ge rust werd. Na de rust trok de stoet naar Beverwijk, waar om 12.30 uur voor de militaire autoriteiten en burgemeester Scholtens werd gedéfileerd. Hedenavond wordt van 8 tot 9.30 uur een taptoe in de Min. Lelylaan gehouden. Ook hieraan ver leent het corps van den Marinestaf zijn medewer king. Zelfs de oudste inwoners hadden een dergelijken Bollendag nog niet meegemaakt. De uitzichttoren mocht zich in een zoo'n druk bezoek verheugen, dat men op sommige momenten de bezoekers moest weigeren. De E.H.B.O. moest enkele malen handelend optreden. Zoo werd een dame met een gebroken enkel per auto naar Am sterdam teruggebracht. Het mooie weer op Hemelvaartsdag lokte duizen den bezoekers naar de badplaats. Voor een deel kwamen zij als belangstellenden voor het concours van Excelsior. Dat dit aantal niet gering was bleek wel tijdens de marschwedstrijden op het terrein van de voetbalvereeniging Zandvoort. Verschillende extra treinen en -trams moesten worden ingelegd om het groote aantal passagiers naar Zandvoort te kunnen aanvoeren. Velen kwa men natuurlijk ook per fiets en vooral na den middag per auto. Op den Noord- en Zuid-boule vard stond van «het begin tot het einde een bijna aaneengesloten rij auto's. De cafés langs den zeekant hebben goede zaken gemaakt en ook op 't strand is wel wat verdiend. De badinrichtingen zijn nog gesloten, doch de café-terrassen van Noorder- en Zuiderbad waren zeer goed bezet. Vele bezoekers maakten ook van de gelegenheid gebruik om gemeubileerd te huren of pension te bespreken. Vanaf Donderdag 2 Mei Hemelvaartsdag in Bioscoop „de Pont" Velsen (Adv. Ingez. Med.) Fransch patrouillevaartuig gezonken Duitsche duikboot getorpedeerd. Het Fransche legerbericht deelde Zondagavond mede: „Bedrijvigheid van de afdeelingen, die met den vijand" in contact zijn. Een treffen tusschen pa trouilles in de Vogezen liep in ons voordeel af. Bij de laatste operaties op de Noordzee is een onzer torpedobootjagers ernstig bescha digd. Een onzer patrouillevaartuigen liep op een mijn en zonk. Verder heeft een onzer duilc- booten een vijandelijke duikboot getorpe deerd". Vanmorgen meldde het Fransche legerbericht: „Eenig vuren van de artillerie in het eerste deel van den nacht". Het Fransche mailschip „Ile de France" is Woensdagavond uit New-York vertrokken. De be stemming van het schip is niet bekend. Woensdag zijn bij een tram-ongeval te Glas gow 20 personen ernstig gekwetst. Drie personen, Ferrera, Giacomi en Piccione Vicenzo geheeten, zijn te Rijssel wegens spion- nage ter dood veroordeeld. In den Mexicaanschen staat Vera Cruz is een particulier vliegtuig neergestort. Vier inzittenden werden gedood. Het Britsche stoomschip „Matakana" is aan de kust van het eiland Mayaguana, op 150 mijl ten noorden van Haiti gezonken. De 68 leden der be manning werden door het Amerikaansche schip „Panama" opgepikt AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN VRIJDAG 3 MEI Thalia Theater: „Marthe Richard, de Spionne" en Jongens in Uniform", 8 uur. Rex Theater: „Jesse James" (kleurenfilm) 8.15 u. Theater de Pont: „Goodbye Mr. Chips" en „Rijk dom is geen schande", 8 uur. Voor militairen van ,30—9.30 uur.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1