IJMUIDEN BEVERWIJK PREDIKBEURTEN ONZE LEZERS De vriendin van een Keizer. rachting geldig van hedenavond tot morgen- JSZeveer 19 uur: j t centrum van het depressiesysteem ligt ver gelijk ten zuidoosten van ons land, doch oefent g invloed op het weer in ons land uit. De ^'luchtdruk over de randstaten houdt nog steeds i Droog, vrij warm weer, behoudens eenige kans op onweer, helder tot half bewolkt, meest ma tige oostelijke tot noordelijke wind. rffRilf OMETERSTAND: Hoogste gisteren F 60 Laagste hedennacht F 52 Hoogste heden F 56 MOM ETER STAND: Hedenmorgen 9 uur 757 m,M. Neiging: Stilstand. Ongaaf MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS, - °6. IJmuiden HOOG WATER TE IJMUIDEN Zondag v.m. 2.03 uur; n.m. 2.20 uur. Maandag v.m. 2.35 uur; n.m. 2.56 uur. Dinsdag v.m. 3.07 uur; n.m. 3.26 uur. VERWACHTE VISCHAANVOER. Ihuisstoomende voor de Maandagmarkt: Gloria IJm. 37. Vangst 20 m. schelvisch en •raadschelvisch 125 m. radio, 25 m. wijting, 30 jkoolvisch en gul, 25 m. varia, 25 m. platvisch, {00 m. makreel. Totaal 750 m., benevens 130 st. kabeljauw en 400 st. stijve kabeljauw. Erin IJm. 12. Vangst: 50 m. wijting,-10 m. schel visch, 30 m. braadschelvisch, 280 m. radio, 70 m. jijen kabeljauw, 1209 m. makreel, 700 m. haring. Totaal 2340 m., benevens 60 st. stijve kabeljauw. Maria IJm. 95. Vangst: 50 m. zwartvisch, 50 m. poote schol, 50 m. kleine schol, 30 m. kleine schol (dicht), 25 m. schar, 30 m. wijting. Totaal 235 m. DE BEMANNING VAN DE PROTINUS. Bij de Visscherij Mij. „De Daad" is van het uiinisterie van buitenlandsche zaken bericht ont vangen- dat de bemanning van de Protinus be take Stam en Glazenmaker, het ziekenhuis kan verlaten. De datum van hun thuiskomst is echter nog niet bepaald. Marktberichten en besommingen. (Versche vlsch). IJmuiden 4 Mei 1940. Tarbot 108—94 ct. per K.G. Tong 90—69 ct. per K.G. Griet f 29—f 20 per 50 K.G. Zetschol f 27—f 24 per 50 K.G. Klemschol f 23f 5.60 per 50 K.G Bot f 7f 6 per 50 K.G. Schar f 6f 1 per 50 K.G. Poontjes f 14f 4.75 per 50 K.G. Groote gul f 16f 13 per 50 K.G. Kleine gul f 14f 10 per 50 K.G. Wijting f 5f 4 per 50 K.G. Kabeljauw f 60-f 30 per 125 K.G Besommingen: Trawlers Manden: 135 Cortdor IJM 72 f1280 150 Perseus/IJM" 45 i's'. 2.4$T Loggers: KW 42 f 650, KW 16 f 840. KW 35 f 740, KW 155 f 710, KW 175 f 550, KW 178 f 610 DE SCHOOLVOETBALWEDSTRIJDEN. Vrijdag zijn de wedstrijden voor de af deeling E begonnen. De uitslagen waren: School GInsingerschool 26 P. VermeulenschoolSchool K 02 School ESchool H 2 12-0 School H 1—School D 04 EmmaschoolGr. van Prinsterenschool 06 MarnixschoolSchool J 1 08 School J 2Cort v. d. Lindenschool 02 D. W. S.—V. S. V. VSV komt uit met: Michel, Voet, Van der Gevel, Heins, De Vries, Van Osch, Aafjes, De Zeeuw, Van der Lugt, Balvers, Sterk De omvang der werkloosheid. Bij den gemeentelijken dienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling stonden aan het einde dezer week in totaal 440 werkzoe kenden ingeschreven, waarvan 139 in werkver schaffing, tegen 447, waarvan 136 in werkver schaffing aan het einde der vorige week. Beverwijk telde heden 413 (413) werkzoeken den, waarvan 129 (1241 in werkverschaffing en Heemskerk 27 (26), waarvan 10 (12) in werk verschaffing. DE LAATSTE UITVOERING VAN „KINDERGELUK". De Geheelonthouders Kinderclub „Kinderge- tok" geeft op Dinsdag 7 Mei haar tweede en laatste uitvoering in dit seizoen. Opgevoerd wordt het tooneelspel met zang „Aline in Sprook jesland", tekst van mevr. N. C. HopmanKwant, muziek van Jac. Bonset. Wanneer stempelen? Stempeluren voor de werkloozen. Voor de week van 6 t/m 11 Mei zijn de stempel- hjaen voor de georganiseerde werkloozen als volgt Vastgesteld: Beverwijksche Bestuurdersbond: Maandag 9 830 uur. Overige dagen 1010.30 uur en 3.15 3,30 uur. Plaatselijke Arbeids Secretariaat: Maandag 9 •15 uur. Overige dagen 10.3010.45 uur en 2.45 3.- uur. Christelijke Besturenbond: Maandag 99.15 "Uj.vOverige dagen 9.30—9.45 uur, 2.15—2.30 uur. ^°Dtsbond (afd. Beverwijk): Maandag 9 •30 uur. Overige dagen 9.4510.15 uur en 2.30 uur. tLn^l Volksbond (afd. Wijk aan Zee)Maandag ,..15 uur. Overige dagen 10.3010.45 uur; 3 «•Id uur. HEEMSKERK Geboren: Mintje Anna, d. v. G. Looyenga en Eijb. ^Qsman. Johannes, z. v. Th. van der Kolk en Mart. Admiraal. Overleden: A. van Lieshout, wed. B. Beentjes, '9 laren. Ondertj^uwd: Corn. A. Veldt te Beverwijk en G. A. van Zanten, alhier. Joh. Stam te Berkhout en J. M. Hoogewerf, alhier. H. W. M. Welsing te Am sterdam en J. Hoogewerf, alhier. Lamb, de Ruijter, alhier en M. A. Jansen te Beverwijk. Gehuwd: Hendr. Beentjes, 31 j., alhier en J. Zon neveld 22 j. te Castricum. SOCIALE ZAKEN. Naar wij vernemen is goedkeuring gehecht aan het besluit om de aan de gemeente toebehoorende woning, gelegen aan de Maerelaan 3, te veranderen in een kantoor voor Sociale Zaken. Binnen niet al te langen tijd zal dus het kantoor verhuizen van Oosterstreng naar de onmiddellijke nabijheid .van het gemeentehuis, A. D. O. 2LEYIMEN. Voor dezen wedstrijd komt A. D. O. 2 als volgt op het veld: Limmen, Duin, Zonneveld, Beentjes, Rozing, Rizzi, Stengs Jr., Stengs Sr., Cornelisse, Fatels, Meijer. ZANGUITVOERING. Door de kinderen van leden van Volksonderwijs werd in 't lokaal van Gebr. Dam een zanguitvoering gegeven. Ook werden door de kinderen gecostu- meerde dansen uitgevoerd. Wegens ziekte van den voorzitter, werd de avond geopend door mevr. KluftKorving, die allen wel kom heette. Allereerst traden voor het voetlicht „De volks- zangertjss" onder leiding van Louis Stiens met het liedje „Wie zingt er mee?", hierna werd een dansje uitgevoerd door. Geziena v. d. Ploeg. De dansjes waren ingestudeerd door mej. Die penhorst. Het geheel werd een goed geslaagde avond welke door talrijke ouders werd bijgewoond. GEITENVERZEKERING. Op de jaarvergadering van de Onderlinge Gei- tenverzekéring bleek, dat dit fonds 72 leden telt met 119 verzekerde geiten. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Inplaats van den heer S. de Ruyter werd tot pen ningmeester benoemd de heer J. Schellekens. ZWEMMEN. Maandag 6 Mei houdt de Zwemclub „Fort bij Veldhuis" de jaarvergadering in het Vereenigings- gebouw. A.D.O.—VITESSE. De wedstrijd A.D.O.-Vitesse, die voor Hemel vaartsdag was vastgesteld, is uitgesteld. Wat gevonden en verloren werd. Gevonden: 1 rijwielmerk in zwart étui (Mooy, Schoutenbosch 41); een zwarte kinderportemonnaie inh. 77Va ct (C. Stolk, Stationsweg 19); een ge- j blokte shawl (Politie Castricum); een tasch met sleutels enz., verloren door tweewielig motorrijtuig (Politie Castricum. j Verloren: een belastingplaatje in zwart lederen I huls (M. Duyn, Schoolstraat 12); een heerenhand schoen nappa, bruin m. bont gevoerd (De Clercq. Schoutenbosch 8. SANTPOORT HET PROGRAMMA VAN R.C. BREDERODE. R.C. Brederode speelt a.s. Zondag: Brederode 1Schoten 2 10 uur. Brederode 2^-Kemphaan 2 12 uur. Brederode jun.St. Vogels jun. 2 uur Zaterdag: Beverwijk-adsp.Brederode-adsp. 3 uur. CASTRICUM 1 MEI-VIERING. H'et Kinder-Meifeest georganiseerd door de Soc. Dem. Vrouwenclub' en gehouden op het. terrein van het Prov. Waterleidingbedrijf, had een vlot verloop. Er was vrij groote deelname. Te 2 uur wandelden de kinderen* rnet bloemkransjes getooid, naar het feestterrein, waar de middag werd door gebracht met volksdansjes, kinderzang,, spelletjes. De stemming was prèttig; één vroolijk Meizonnetje werkte .mee. Des avonds vond een bijeenkomst voor de leden van S.D.A.P. en N.V.V. plaats in de groote zaal van Borst te Bakkum. De zaal was .geheel gevuld. De voorzitter van de partij-aföeeling, "de" heer Helli'h- ga, opendë 'd'&hijeénkomst -met een .korte.toespraak^. Daarna volgde een vaandeldéfilé. De Vrouwenclub zong het mooie tweestemmige lied „Vrede", waar na allen staande een couplet van de Internationale zongen. Mr. J. in' 't Veld, burgemeester van Zaandam en lid van de Eerste Kamer, hield een toespraak. Hij schetste den ernst van den toestand, achtte het Verdrag van Versailles de oorzaak van alle onheil en concludeerde: In geen geval een tweede Ver sailles. Hét vrije spel der maatschappelijke krach ten heeft afgedaan, ordening is thans noodig, plan matige ordening, waarbij echter dp geestelijke vrijheid dient' te worden gehandhaafd. Spr. zag den uitweg uit den ondergang in het democratisch socialisme. De Arb. Tooneelvereeniging „De Toorts" voerde daarna op Fabricius' spel „Onder één dak". Het stuk werd dragelijk gespeeld, doch met weinig overtuiging. Wij weten, dat de Toorts tot andere prestaties in staat is. Een bal besloot deze 1 Mei viering. aan het woord. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet ge plaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. ZWEMMEND REDDEN. Geachte inwoners van Beverwijk, Weet u, dat elk jaar ongeveer 600 menschen en kinderen den dood in het water vinden? Weet u, dat elk jaar meer dan 200 kinderen, be neden de 16 jaar verdrinken? U weet het niet, leest u dan verder! De goede gemeente Beverwijk telt tal van nut tige instellingen en vereenigingen; de Roode Kruis Transport Colonne, met zijn mooi en menschlievend doel, mag zeker óók onder die vereenigingen ge rangschikt worden. De leden dier colonne, hoezeer zij ook in E.H.B.O. en het transportwezen zijn on derlegd weten dat hun toch nog „iets" ontbreekt om helpend en handelend op te treden, n.l. hun ontbreekt vaardigheid in het zwemmend redden, Worden de leden gevraagd boottochten te bege leiden, wat vaak gebeurt, dan verhelen zij zich niet dat de capaciteit ontbreekt een drenkeling behoor lijk uit het water te halen. Het bestuur is tot de overtuiging gekomen dat die ongewenschte toe stand niet mag voortduren. Het bestuur van de Vereeniging R. Kr.Tr.C. heeft zich in verbinding gesteld met den Nedei'landschen Bond tot het Redden van Drenkelingen en er werd besloten dat een propaganda-avond zal belegd worden te Beverwijk, toegankelijk voor alle belang stellenden .(geen kinderen) op Woensdag 8 Mei, in Hotel Terburg. Daar zal ondergeteekende behandelen en met lichtbeelden verduidelijken: „de hygiënische be- teekenis van het zwemmen en het redden van drenkelingen uit het binnenwater". Het bestuur verwacht gaarne het gemeentebe stuur, doktoren, politie, E.H.B.O.-ers, zwemmers en zwemsters, plus belangstellenden. Het doel van den avond is het oprichten van een Reddingsbrigade verbonden aan de Transport Colonne. Mag het be stuur op uw tegenwoordigheid rekenen? Hier wordt beoogd het dienen van het algemeen. U komt? Voorloopig dank' A. J. MEIJERINK, Hoofdconsul der Propaganda van den Bond. HAARLEM, Mei 1940. Bij den dood van Katharina Schratt. Op 19 April stierf in Weenen de hoogbejaarde Katharina Schratt, tooneelspeelster van het Burg theater en gedurende vele jaren dë vriendin van Franz Joseph. Zij is bijna als de vertrouwde van den Oostenrijkschen keizer een historische per soonlijkheid geworden. Van het einde der tachtiger jaren in de vorige eeuw tot aan den dood van Franz Joseph in 1916 was zij bijna dagelijks bij hem. Als de keizer in zijn slot Schönbrunn vertoefde, waar hij al sinds tientallen jaren zijn vaste residentie had, dan woonde „die Schratt" in haar er vlak bij gelegen villa, waarvan de ramen uitzagen op het slot en het park. Als de keizer de zomermaanden doorbracht in het liefelijke Ischl in het Salzkam- mergut, dan betrok ook zij haar landhuis in Ischl, overigens heelemaal geen prachtige villa, maar een verbouwde, vrij groote boerenwoning. Was Katharina Schratt nu alleen maar de ver trouwde van den keizer, of was ze hem meer? Zij heeft dit geheim mee in het graf genomen, dit geheim, dat in het oude Oostenrijk zooveel menschen hoofdbreken kostte, waar men steeds weer trachtte achter te komen, reeds toen de keizer nog leefde en later nog meer, en dat zich toch aan niemand openbaarde, omdat de twee, die alleen opheldering hadden kunnen geven, zwegen. Katharine Schx-att werd in 1855 in het Bieder- meyerstadje Baden bij Weenen geboren als dokters dochter en werd in een klooster opgevoed. Zij vqelde zich al vroeg tot het tooneel aangetrokken, maar haar vader weigerde zijn toestemming en gaf pas toe, toen bevoegde tooneelmenschen haar talent erkenden. Vreemd, genoeg was het echter in Berlijn, dat deze typische Weensche met haar weeke vormen, haar lachende blauwe oogen, de regel matige fijne gelaatstrekken en de van nature ele gante bewegingen haar eerste engagement kreeg. De groote tooneelman Laube, aan wien het Ween sche Burgtheater zijn roemrijke jaren te danken had, bracht Katharina Schratt pas elf jaar later (in 1883) aan het Wiener Burgtheater, waaraan zij tot 1908 verbonden bleef. Katharina Schratt is nooit een actrice van heelgroot formaat geweest. Maar bekoorlijkheid en haar schelmschheid palm den iedereen in: zij was een persoonlijkheid. Haar Kathchen in de „Getemde. Feeks", haar Koningin Anna in „Het Glas Water" van Scribe, haar Portia in den „Koopman van Venetië", waren kabinet stukken van een tooneelkunst vol geest en vuur. Keizer Franz Joseph was een verouderende, een zame man, toen hij Katharina Schratt leerde ken nen of beter, toen hij met haar in nauwer con tact kwam. Dat was in 1887 en de actrice was toen ook al in het begin van de dertig. Keizerin Elisa beth, deze excentrieke, zwaarmoedige natuur, ont vluchtte toen al het Weensche hof en was den grootsten tijd van het jaar op reis. Het pleit voor de tactvolle houding van Katharina Schx-att dat de keizerin niet alleen geen aanstoot aan den om gang der beiden nam, maar zelfs vriendschap sloot met de tooneelspeelster, een vriendschap, die in de smartelijke dagen na de gebeurtenissen van 'Mayprling nog grooter werd: tbèri was het Katha rina Schratt, die op speciaal1 Verzoek van den keizer aan de keizerin den tragischen dood van den kroon prins moest mededeelen. Dat Katharina Schratt lectrice van de keizerin zou zijn geweest, be hoort tot de talrijke onware legenden, die over Ka tharina Schx-att en haar betrekkingen tot het hof de ronde deden en ook nu nog niet willen verstom men. Het was in het heele land en ver over de grenzen van Oostenrijk bekend, welke intieme verhouding tusschen haar en Fi-anz Joseph be stond, maar nooit heeft men geprobeerd Katharina Schx-att op één of andere wijze officieel bij de wedstrijd, morgen te Brussel, neemt hij definitief afscheid van het internationaal hockey. Ongetwijfeld zal er in België wel iets gebeuren, dat met dit afscheid verband houdt. COMPETITIE- STANDEN. gesp. gew. gel. verl. pnt. v.t. Gooi 13 10 0 3 20 41—26 Hilversum 13 8 2 3 18 46—25 Amsterdam 13 9 0 4 18 39—20 Be Fair 13 8 1 4 17 38—28 Baarn 14 6 2 6 14 51—45 Laren 13 4 0 9 8 35—42 Pinokkio 12 2 0 10 4 32—51 S.C.H.C. 11 1 1 9 3 18—54 Jeugdportret van Katharina Schratt. hofhouding in te deelen, nooit werd haar naam of ficieel met dien van het keizerlijk huis in verband gebracht. De „gnadige Frau", zooals men haar aan het hof noemde, zorgde voor afleiding en verstrooiing van den keizer. Franz Joseph was met zijn plichts besef en zijn ernstige opvatting van zijn werk, de meest nauwgezette ambtenaar, die in de oude Do- nau-monarchie werkt. Bij Katharina Schratt vond hij ontspanning. Hij kwam niet bij haar om zelf te praten, want de keizer was zwijgzaam. Hij kwam ook niet bij haar om haar staatsgeheimen toe te vertrouwen en staatszaken met haar te bespreken. Terwijl hij, op een vroeg morgenuur, met haar ontbeet, 'moet zij hem nietigheidjes vertellen uit haar persoonlijk dagelijksch leven, onbelangrijke nieuwtjes uit het gezelschapsleven, uit de kunste naarskringen, een grap, die juist de ronde deed. En dan glimlachte de keizer. Meer dan een glimlach zal het wel nooit geweest zijn, want hartelijk lachen heeft men Franz Joseph, vooral in de latere jaren, zelden zien doen. De keizer kwam alleen, in het uniform van het regi ment der Ulanen, zonder degen, geleund op een wandelstok. En de „dienst" van Katharina Schratt was niet gemakkelijk, alleen daarom al niet, om dat Franz Joseph 's zomers om vier uur en 's win ters om vijf uur opstond en tusschen zes en zeven bij de lieve vriendin verscheen, om zijn -koffie, met melk te gebruiken. Het is ook onwaar, dat de kei zer-bij haar andere menschen. zou ontmoet heb- Katharina Schratt in liaar bloeitijd. ben, menschen uit verschillende standen en dat hij in haar huis kaart zou hebben gespeeld. Franz Joseph was heelemaal niet „gezellig", hij heeft nooit een kaart in zijn hand gehad. Maar wat de keizer in Katharina Schratt vooral waardeerde: zij sprak nooit over politiek. En de vorst zou de laatste zijn om dit onderwerp aan te snijden. Zoo kwam het vanzelf dat zij nooit door eenig oordeel of raadgeving in de politiek kon ingrijpen. Zij deed haar invloed alleen maar gel den op het gebied der menschlievendheid: menige weldaad van den keizer was op haar initiatief tot stand gekomen. Fx-anz Joseph maakte Katharina Schratt die ove rigens met een Hongaarschen edelman in diplo- matischen dienst getrouwd was en een zoon had, tot een rijke vrouw. Haai- villa in Weenen was met grooten, artistieken smaak ingericht. Vaak was het de keizer zelf, die haar een mi niatuur, een oud glas of een zilveren doosje bracht. Een handelaar in antiquiteiten op den „Graben" in Weenen had opdracht, stukken, die volgens hem in den smaak van Frau Schratt zouden vallen, aan den keizer aan te bieden. Frau Schatt was tegenover derden zeer beschei den in alles, wat den keizerlijken vriend betrof. Dat spreekt in zooverre van zelf, als'Franz Joseph haar onvoorwaardelijk den rug toegekeerd zou hebben, als hem ooit een door haar begane indis cretie ter oore zou zijn gekomen. Maar Katha rina Schratt hield deze discrete houding ook vol na zijn dood en tot aan haar eigen laatsten ademtocht. Misschien heeft zij bij een enkele gelegenheid eens fijne trekjes, een enkel woord van den keizer ver teld, meer niet. Wat heeft men er in de jaren na den dood van Franz Joseph niet bij haar op aan gedrongen. haar herinneringen op te schrijven! Ja, in den tijd, dat het haar niet meer zoo erg goed ging, bood een groot Amerikaansch blad haar een fantastisch bedrag voor haar mémoires aan. Zij heeft zulke aanbiedingen steeds afgeslagen. Werd hierboven gezegd dat er een tijd kwam, waarin he»t Katharina Schratt nietmeer zoo ex-g goed.gingj, dan .wil; dat, nog niet' zeggën, dat zij armoe leed, zoóals' men de laatste jaren ook' reeds hoorde vertellen. Haar vermogen was ongetwijfeld verminderd en zij had zekere ovex-bodige bezittin gen verkocht, zooals haar villa in Ischl en kost bare sieraden. Maar daarom hield ze toch nog- ge noeg over, om zonder zorgen rustig als oude vrouw te leven in haar villa in Hietzing, dicht bij Schön brunn, in een wereld, wier uiterlijk haar heelemaal niet meer beviel. Zal haar nalatenschap nu geheimen prijsgeven? Zullen bi-ieven in oud.e cassettes gaan spreken? Zal men nu teedere bekentenissen hooren? Waarschijnlijk niet. Wat men de levende niet vermocht te ontrukken, zal ook de doode niet pi-ijs- geven. Wie Katharina Schratt gekend heeft, zal niet vex-baasd zijn als men niets, maar dan ook niets zal vinden, dat meer prijs geeft, dan men niet toch al wist. H. St. Nederlandsche en Belgische ministers van onderwijs zullen liet spelling vraagstuk bespreken. BRUSSEL: 3 Mei (Belga). Morgenochtend wordt de Nedex-landsche minister van onder wijs de heer G. Bolkestein, te Brussel verwacht. Op het station zal hij worden begroet door den Nedex-landschen gezant te Brussel, baron van Harinxma thoe Slooten en door den chef van het kabinet van het Belgische ministerie van onder wijs, den heer Kuypers. De Belgische minister van onderwijs, de heer Soudan, zal ter eere van minister Bolkestein een lunch aanbieden, waaraan ook de ministerpresident Piex-lot en de minister van buitenlandsche zaken Spaak zullen aanzitten. Des middags te vier uur zal minister Bolkestein een tentoonstelling van hedendaagsche kunst ope nen in het Moderne Museum. Tijdens zijn. verblijf te Brussel zullen de beide ministers van onderwijs het vraagstuk van de vereenvoudiging van de schrijfwijze der Neder landsche taal bespreken. VOETBAL. HET RESTEERENDE PRO GRAMMA DER AFD. I EN n. Ook avondwedstrijden. De besturen van de Afdeelingen I en II hebben blijkens de Officieele Mededeelingen in de „Sport kroniek" besloten, zoo spoedig als mogelijk is, niet alleen dén Zondag voor wedstrijden te benutten, doch ook een 'avond in de week: verder om aan elf tallen, die den wensch te kennen geven, niet langer aan een competitie te willen deelnemen, zulks toe te staan tenzij nog uitwedstrijden te spelen zijn, welke als retux-n-wedstrijden gelden, waarbij de ont vangende vereeniging er prijs op stelt alsnog den be- treffenden thuiswedstrijd te spelen. Ook moeten de wedstx-ijden worden gespeeld, welke van belang kun nen zijn voor het vaststellen van de bovenste plaats. Tenslotte is besloten, de dubbele competitie alleen dan uit te spelen, indien alle aan die competities deelnemende vex-eenigingen zulks wenschen; wor den de dubbele competities niet uitgespeeld, dan wordt als kampioen beschouwd het elftal, dat de meeste winstpunten heeft behaald in de enkele com' petitie, met dien verstande dat, mochten meerdere elftallen een gelijk aantal winstpunten verkregen hebben, door een beslissingswedstrijd, eventueel be slissingswedstrijden, de kampioen wordt bepaald. Noorwegen toetssteen der luchtmacht. Engelsche pers over het prijsgeven van Andalsnes. LONDEN, 3 Mei (Reuter). De luchtvaart correspondent van de „Times" schrijft: Noorwe gen was een toetssteen van de luchtmacht, waar in de geallieerden tot dusver in gebreke zijn gebleven. Het zou verkeerd zijn dat feit te mis kennen. De overheersching in de lucht kon in de eerste perioden van de campagne niet worden verkregen omdat de geallieerden er niet snel ge noeg landingsterreinen konden krijgen en omdat noch de Britsche, noch de Fransche vliegtui gen tegen een sterken weerstand van zoo grooten afstand overdag konden opereeren. Het eenige hoopvolle aspect van de Noorsche campagne is tot dusver dat de geweldige trefkracht is aange toond van de Britsche bommenwerpers des nachts. De militaire cori-espondent van de „Daily Tele graph" schrijft: De regeering moet worden ge- lukgewenscht wegens haar snelle besluit het avontuur te verlaten, nadat gèbleken was, dat de Noren den Duitschen opmarsch niet lang genoeg konden tegenhouden om een kans te maken op de verovering van Drontheim. De voornaamste conclusie hiervan is dat de regeering er niet voor is teruggeschrokken haar plannen te wijzigen toen zij zag dat er geen kans bestond op suc ces. Kon. Ned. Hockey-Bond Zondag gaan de Nederlandsche hockey'ers weer eens over de Zuidergrens voor het jaarlijksche be zoek aan de Belgen. Aan het laatste bezoek, in het vorig seizoen, bewaart het Nedei-laodsch elftal, sportief gesproken, niet de prettigste herinnerin gen De Nederlandsche hockey-ploeg_werd toen ge klopt door het enthousiaste spel der Belgen. De revanche is dit jaar reeds in Amsterdam komen, enkele weken geleden. Het Nederlandsche spel was weer yol élan en dit is een der eischen om de Belgen van zich af te houden. Maar het zou natuurlijk zeer fraai zijn, als ook op Belgisch grondgebied de nederlaag van het vo rig seizoen kon worden gewroken. Eén ding is echter zeker: de Nederlandsche hockey-ploeg zal zich dan van meet af aan daartoe moeten geven. Tenslotte is er nog een bijzonderheid aan dezen wedstrijd: het zal de laatste officieele internatio nale wedstrijd van captain Rein de Waal worden. Hij is jaren lang aanvoei'der van het Nederlandsch elftal geweest, een speler van wereldvermaardheid. Hij heeft, na rijp beraad," een besluit genomen, dat door iederen sportliefhebber betreurd, maar ook geëerbiedigd zal worden: na zijn zestigsten landen- SANTPOORT N. H. KERK. 10: Ds. R. H. Oldeman N. H. KAPEL. 10: Ds. J. C. Aalders, A'dam. GER. KERK in H. V., Wustelaan. 10: Ds. P. v. d. Vloed. Bed. H. Avondmaal. IJMUIDEN N. H. KERK, Kanaalstr. 10: Dr. M. v. d. Voet, Scho ten. 5.30: Ds. R. Lagerwey. BETHLEHEMKERK, James Wattstraat. 10: L. P. v. Andel. HERV EV„ Oranjestr. 8. 10 en 5: Leesdienst Maandag 8: Ds. Zandt, Delft. GER. KERK geen opgave ontvangen. (,'HR. GER KERK 10 en 5: Ds. A Zwiep. DOOPSGEZ en PROT BOND. Helmstraat 9. 10.30: Mej. v. d. Sluis, Haarlem. U.-KATH. KERK. 10: H. Dienst. 7: Vesper. l.EGER DES HEILS. Edisonstr. 10: Heiligingsdiensl 8: Verlossingssamenkomst, o.l.v Adj. Schiller en kap. Wielinga. Zondag Moederdag. Donderdag 8: Heiligingssamenkomst. GER. KERK, Wilhelminakade. 10: Ds. J. Kapteyn. 5: Ds. S. E. Wesbonk. GER. KERK, Rambonnetlaan. 10: Ds. S. E. Wesbonk 5: Ds. J. Kapteyn. IJMUIDEN-OOST N. H KERK, Goede Herderkerk Velserduinweg 10: Ds. G. F. Callenbach. 5.30: C. P. v. Andel, Hulpprediker. GER. KERK geen opgave ontvangen. HERV VER. GEBOUW, Kaiverstr. 10: Jeugddienst VRIJZ HERV., Vereen.geb Stationsweg. Velsen. 10.30: Prof. Dr. G. A. v. d, Bergh van Eysinga. l.UTH GENOOTSCH., Aid. Velsen. Willebrordstr. 10 Geen dienst. BAPTISTENGEM., Willemsbeekweg. Vrijdag 8: Ds. L. de Haan. pred. te Haarlem. STADSEVANG., Willemsbeekweg. 10: Samenkomst v. Geloovigen. 7.30: Evangelisatiesamenkomst. Maandag 8: Bijbelbespreking en bidstond. HERST APOST. ZENDINGSGEM.., Willebrordstr. 10. 10.15: Godsdienstoef. Nam. geen dienst KOZEKRUISERS. Stationsweg 65. 10.30: Tempel dienst Znterdag 7 15: Genezingsdienst GER. KERK, Velserduinweg. 10: Ds. E. G. van Tey- lingen. 5: Ds. F. E. Hoekstra, van Velsen-Noord. VELSEN N. H. KERK. 10: Ds. K. H. E. Gravemeyer, den Haag. VELSEN-NOORD GER. KERK geen opgave ontvangen. GER. KERK. 10: Ds. F. E. Hoekstra. 5: Ds. E. G. van Teylingen, IJmuiden-Oost. BEVERWIJK N H. KERK, Kerkstraat 10: Ds. J. de Vries. DOOPSGEZ GEM.. Meerstraat 10: Ds. A. Vis. VRIJZ. HERV., Parklaan. 10: Ds. J. H. Pattist, uit Den Haag. EVANG LUTH. GEM.. Koningstr. 10.30: Ds. J. Ph. Haumersen. GER KERK. C. H. Moensplein. 10 en 8: Ds. EL Holtrop. VRIJE EVANGELISATIE „MARANATHA". Adri- chemstraat 3IA. 10: J. A. Hoekendijk, uit H'stede. Dr. Schuitstraat 31: Maandag 2: Naaikrans, 8; Mandolineclub. Donderdag 8: Bijbelkring. CASTRICUM N. H. GEM. 10: Ds. J. M. Seulyn. EVANGELISATIEVEREEN., Bakkummerstr. 10: Ds. A Hagedoorn, van Heemstede. GER. KERK. Beverwijkerstr.weg 32. 10 en 5.30: Ds. J. Krtlger. HEEMSKERK N. H. KERK. 10: Ds. M. G. Blauw, Em. pred. WIJK AAN ZEE EN DUIN N. H. KERK. 10: Ds. A. W. Lazonder van Nieuw- Vennep. V EREENIGINGSGEBOUW, Populierenlaan, 10: Wt C. Luuring, hulpprediker.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 3