'liet JCxwt en Jan Oiie&ol. Petroleum als factor in den modernen oorlog. D Het Derde Rijk kan maximaal één derde van zijn oliebehoefte dekken door import. De voorraden vermoedelijk reeds aangesproken. EZE oorlog is een oorlog van machines van vliegtuigen, tanks, auto's, motorrijwie len en van scheepsmotoren. Zoncler benzine en smeerolie staan die machines stil. En geen andere kracht kan haar weer in werking brengen. Reeds dertienhonderd jaar geleden heeft de petro leum goede diensten bij de oorlogvoering bewezen. Dat was toen in 673 de Arabieren Konstantinopel belegerden. Een Syrischingenieur heeft toen „Grieksch vuur" over het water uitgestrooid en ge zien de nabijheid van den Kaukasus, waar ook toen al olie gewonnen werd, zal dit vuur wel danig naar petroleum hebben geroken! Door dit vuur konden de houten schepen van de Arabieren de stad niet bereiken en Konstantinopel was gered. Eeuwen lang heeft daarna niemand eraan dacht petroleum voor den oorlog te gebruiken. Deze kostbare vloeistof werd nog tot diep in de 2de helft der 19e eeuw in de Amerikaansche apotheken ver kocht als hoestdrank tegen betaling van een dollar de kleine flesch. Pas toen de motoren waren uitgevonden werd de olie opnieuw een oorlogsmiddel. De geweldige rol welke de olie in den vorigen oorlog heeft gespeeld, is genoegzaam bekend. Sedertdien zijn er ontelbare boeken geschreven over de beteekenis van de olie voor de oorlogvoering. En toen deze oorlog nog niet was uitgebroken en ontelbare Duitschers meenden dat er nimmer oorlog komen zou, voerde nauwelijks een belangrijk Duïtsch staatsman het woord zonder te wijzen op de dringende behoefte die DuxtSch- land had aan katoen, aan erts, aan rubber en aan olie. Zonder eigen winplaatsen van deze artike len zou Duitschland's veiligheid nimmer verzekerd zijn, betoogden zij. Katoenvelden, rubberplantages, oliebronnen, zij werden vurig door Berlijn begeerd. Dit alles was bekend. En daarom is het zoo won derlijk dat Berlijn, nu de oorlog goed en wel aan den gang is, na zeven maanden aarzelend begin, niet meer spreekt over olie. Het woord olie komt in de Duitsche bladen uitsluitend voor als er een handels verdrag is afgesloten met een staat, die olie produ ceert, zooals Roemenië. Als zulke verdragen niet worden onderteekend is het alsof er geen olie be staat. Het is vermoedelijk niet zonder reden dat het woord olie taboe is. Men mag uit dit feit waarschijn lijk de conclusie trekken, dat Berlijn meer dan ooit behoefte heeft aan deze grondstoffen en mogelijk geen kans ziet in die behoefte te voorzien. Katgen kan men vervangen door synthetische ve zelstoffen. IJzer kan men trachten te veroveren, bij voorbeeld in Scandinavië, als de aanvoer stagneert. Rubber heeft men vervangen door een kunstproduct dat in ieder geval aan zeer hooge eischen beant woordt. En ook olie kan men natuurlijk langs kunst- matigen weg vervaardigen en de Duitschers doen dat ook. Hun synthetische benzineproductie staat in de gansche wereld bovenaan. En ieder die wel eens in Duitschland auto of mo tor heeft gereden kent de goede kwaliteiten van de Leuna benzine cn van de Aralproducten, welke laat ste vooral in het bergland van waarde zijn. De fabrieken zijn echter op geen stukken na in staat de fantastische hoeveelheden benzine, zware olie en smeerolie te produceeren, welke een staat als Duitschland zelfs in vollen vredestijd consu- meei-t. Vandaar dat de Duitschers koortsachtig ge tracht hebben in eigen bodem oliebronnen aan te boren. Nauwelijks eenige honderden meters over de Nederlandsche grens ziet men bij Bentheim en Gro- nau de eerste boortorens al verrijzen. Hier en daar boekte men succes, bevredigend waren de resulta ten echter niet. Het petroleumprobleem werd in ieder geval er niet door opgelost. Er is reden de Duitsche olieposilie eens aan een nadere beschouwing te onderwerpen. DE DUITSCHE OLIE-IMPORT Duitschland verbruikt per jaar in vredestijd, vol gens Duitsche gegevens, ruim zeven en een half mil- lioen ton olie en olieproducten, zooals benzine, smeerolie enz. Het produceert per jaar circa 600.000 ton ruwe olie en twee millioen ton benzine enz. langs natuurlijken en synthetischen weg. Ongeveer 5 millioen ton olie moet het dus importeeren. Negen tig procent van dezen import haalde Duitschland uit Amerika en het Verre Oosten. Slechts tien procent werd geïmporteerd uit het Nabije Oosten, uit Rus land, uit Roemenië, Polen en Tsjecho-Slowakije. Nu mag men aannemen dat Duitschland de laatste jaren bijzondere zorg heeft besteed aan de vorming van voorraden van benzine en olie. Evenzeer echter staat vast dat het verbruik van benzine en olie de laatste jaren enorm gestegen is. Daaruit mag ge concludeerd worden dat zelfs in vredestijd, wanneer de aanvoer uit Amex-ika en het Verre Oosten zou worden afgesneden, het Derde Rijk binnen betrek kelijk korten tijd genoodzaakt zou zijn, zijn voori'a- den aan te spreken. In des te sterkere mate is dit natuixrlxjk het geval nu Duitschland in een oorlog gewikkeld is. Duitsche deskundigen schatten het jaax-lijksche verbruik aan olie van een in oox-log gewikkeld Duitschland op twaalf millioen ton. Als het dus volledig op peil zou willen blijven diende het vier en een half millioen ton olie te importeeren, in totaal dus 9 1/2 millioen ton! In plaats daarvan is de aanvoer uit Amerika en het Verre Oosten geheel en al afgesneden, terwijl de geringe hoeveelheden olie, die in Tsjecho-Slowakije gewonnen kunnen worden en in het bezette deel van Polen, waar de bronnen overigens goeddeels ver nield zijn, slechts een geringe rol spelen. Als eenige leveranciers, die Amerika en Indië vervangen kunnen, komen Roemenië en Rusland in aanmex-king. In het alleruiterste geval zou echter Roemenië, dat zes a zeven millioen ton olie produ ceert, twee millioen ton kunnen exporteeren naar Duitschland, waarbij het nog de vraag is of deze enorme hoeveelheid over den Donau of per spoor kan worden vervoerd. Rusland staat weliswaar als petroleumproducent op de tweede plaats op de wereldranglijst (met cir ca 10 van de wereldproductie) met ruim 29 mil lioen ton, maarde olie-export van Rusland heeft tot dusver niet zoo bar veel om het lijf gehad. Het verbruikt zelf enorme hoeveelheden, wat gezien de groote uitgestrektheid van dezen staat geen wonder is. De maximum uitvoer van Rusland naar Duitsch land wordt dan ook in gezaghebbende kringen op een millioen ton geschat, waarvan het tx-ansport dan echter over land zou dienen te geschieden, daar de Middellandsche Zee geheel geblokkeerd is voor olïevervoer naar het Derde Rijk. In het huidige oorlogsgeval en onder de allergun stigste omstandigheden zou Duitschland dus circa drie millioen ton olie kunnen importeeren van de 9'/2 millioen ton, welke het per jaar zou moeten im porteeren, om zijn voorraden onaangeroerd te kun nen laten. Ruim zes millioen ton, de helft van het jaarlijk- sche oorlogsverbruik, blijven dus ontbreken. De conclusie ligt voor de hand dat Berlijn onder deze omstandigheden zijn voorraden spoedig zal moeten aanspreken, vermoedelijk zelfs al in belangrijke mate aangesproken heeft. CONSEQUENTIES Te stex-ker weegt de oliefactor, omdat Engeland en Frankrijk niet alleen in eigen staatsbesiek de be schikking hebben over enorme hoeveelheden olie, maar bovendien met hun geweldige tankschepen- vloot er zorg voor kunnen dragen dat de aanvoer uit de Vereenigde Staten, die immers 60 pCt. van de wereldproductie voor him rekening nemen, niet stagneert. Aaix den eenen kant een vijand die over onuitput telijke olievoorraden beschikt. Aan den anderen kant een tekort aan aanvoer, waardoor de activiteit van de weermacht op beslissende momenten kan worden belemmei-d of verlamd, waardoor de gele genheid tot het nemen van initiatief kan worden beperkt, een tekort dat echter ook, wil men gebrek ,'oorkomen, kan leiden tot de noodzaak van daden, die men zelf liever achterwege zou laten, zooals bij voorbeeld een ingx-ijpen op den Balkan, dat tot on- gewenschte verwikkelingen aanleiding kan geven. Berlijn spreekt niet meer over olie, maar het heeft er meer dan ooit behoefte aan en men kan er van verzekerd zijn dat over het olieprobleem heel wat gedelibereei'd wordt. Prof. dr. P. A. J. Losecaat Vermeer, die tot raads heer in den Hoogen Raad is benoemd. Zweedsche critiek op de hulp der geallieerden aan de Noren. Engelsche soldaten niet bestand tegen het klimaat? STOCKHOLM 3 Mei. „Aftonbladet" heeft in een artikel, geïnspireerd door het departement van Buitenlandsche Zaken, een aanval gedaan op de hulp der geallieei*den aan Noorwegen. In het bij zonder oefent men critiek uit op het feit dat deze hulp voornamelijk uit Engelsche soldaten bestaat, die niet opgewassen zouden zijn tegen de zooveel beter geoefende Duitsche soldaten en die niet ge wend zijn aan 't klimaat. Er zouden meer Fransche troepen moeten worden gezonden. Alleen in het Narvik-district zouden goede soldaten zijn, name lijk Canadeezen. Het blad komt tot de conclusie dal tot nu toe de beste troepen hebben gewonnen. „Dagens Nyheter" noemt Chamberlain's mededee- ling over het vertrek der geallieerde troepen uit Andelsnes „een verschrikkelijken slag voor de No ren" en zegt dat de Noorsche troepen die nog steeds op belangrijke punten ten zuiden van Drontheim tegenstand bieden, gedwongen zullen zijn zich over te geven. Het blad geeft op bitteren toon een com mentaar en zegt verder: „Overvallen en ven-aden en zonder de noodige voorraden hebben de Noorsche troepen den Duitschers tegenstand geboden, omdat zij er zeker van waren dat spoedig hulp zou komen, Nu zijn zij alleen. Indien Drontheim niet van het zuiden uit genomen kon worden, dan is het te ver wachten dat zulks van het noorden uit nog moei lijker is. Per slot van rekening zullen de geallieer den zich vergenoegen met de inneming van Narvik. Dit is echter van minder belang dan de Duitsche overwinning". (United Press). ARROISD. RECHTBANK. Veertien dagen tegen bestuurder van vrachtauto geëischt. Op 29 Februari j.l. is in de Groote Houtsti-aat te Haarlem een noodlottig ongeluk gebeurd, dat aan een 17-jarig meisje het leven heeft gekost. Zij fietste met een vriendinnetje in de richting van de Groote Markt, toen een truck met een 15 meter lange oplegger passeerde, geladen met oud papier en bestuurd door een 39-jarigen chauffeur uit Beverwijk. Vei-moedelijk werd het meisje aange- ï-eden door den opleggger. Zij viel en kwam met het hoofd onder de achterwielen, waai-door zij vrijwel op slag dood was. De chauffeur stond Woensdagmiddag voor de rechtbank terecht wegens het veroorzaken van dood door schuld. Volgens de verklaring van een politie agent, die het ongeluk had zien gebeuren, moest de truck met oplegger bij het passeeren van de meis jes naar rechts uitwijken, omdat links een auto geparkeei-d stond. De oplegger had toen het meisje even geraakt, waardoor zij gevallen was. Een andere agent, die na het ongeluk opmetingen had gedaan, verklaarde, dat er voor den chauffeur pre cies genoeg ruimte was geweest om te passeeren, doch dat dit wegens de groote lengte van den op legger wel riskant was. Het vi-iendinnetje van het slachtoffer kon niet precies verklaren, hoe het ongeluk gebeurd was. Zij waren in druk gesprek en het slachtoffer hield met de rechterhand haar linkerpols vast. Een duw van een aanrijding had deze getuige niet gevoeld. Een afwijkende verklaring legde een gemeente ambtenaar af, die achter den oplegger fietste. Hij verklaai'de pertinent, dat het meisje niet was aan gereden, maar gevallen was, doordat de sturen van de fietsen elkaar hadden geraakt. De officier van justitie wilde niet ontkennen, dat een deel van de schuld bij de meisjes lag, maar achtte het ook onvoorzichtig van den chauffeur om te passeeren. Hij eischte twee weken hechte nis. De vei-dediger mr. Sanders was van oordeel, dat het ongeluk aan een noodlottige samenloop van omstandigheden was te wijten. Hij vei-zocht ontslag van rechtsvervolging, subsidiair vrijspraak. Uitspraak 14 Mei. Renteloos voorschot aan het bloem- bollenvak werd leening. Zooais we reeds meldden had de regeering be sloten het bloembollenvak nog een bedrag van 1.600.000.te versti-ekken teneinde de uitbe taling van 71 pCt. uit het surplusfonds te verzeke ren. Aanvankelijk had men dit geld als renteloos voorschot beschikbaar willen stellen doch het bleek dat de Landbouwcrisis wet een dergelijk voorschot uit het Landbouwfonds niet toestond. Het rijk heeft daarom aan het bloembollenvak het ge noemde bedi-ag op voordeelige condities lage rente, terugbetaling indien het vak daartoe weer in staat is geleend. Dit heeft tengevolge gehad, dat men reeds begonnen is de exporteui-s de hun toekomende bedragen uit te keei-en. Met de uit betalingen aan de kweekers zal nog deze week een aanvang worden gemaakt. Hoe de betalingen uit het buitenland zullen ver- loopen is nog zeer onzeker. Het kan vei-heugend genoemd woi-den, dat uit Finland reeds vrij aan zienlijke bedragen mochten woi-den ontvangen. Weliswaar zijn sommige dezer betalingen „ge sperd" doch er zijn ook vele firma's die hun geld dii-ect ontvingen. Dat Finland zijn schulden nu reeds weer betaald zal de credietwaardigheid van dit energieke volk ongetwijfeld nog doen stijgen. Eenige firma's kregen ook reeds nieuwe Finsche orders binnen. LANDDAG HERVORMDE SCHIPPERSRAAD. Donderdag werd op „Velserend" te Santpoort de eerste landdag van den Hervoimden Schippers- raad gehouden, 's Morgens om half 10 was het ver zamelen, waarna te Bloemendaal een kerkdienst werd gehouden, waai-in de heer F. D. Emous sprak naar aanleiding van Handelingen 1 11b. Des middags werden de jonge schippers toege sproken door prof dr. M. J. A. de Vrijer en den heer G. de Jong. Eerst echter sprak de heer F. D. Emous een inleidend woord. Het verheugde spr., dat zoo'n behoorlijk aantal jeugdige sehippei-s dezen eex-ste landdag bezocht, ondanks het feit, dat velen vaak een verren en moeilijken tocht hadden moeten maken. Prof. De Vrijer had als onderwerp gekozen „De schipper in luwte en storm". Vooral in een tijd als deze hebben we de neiging om terug te denken aan „dien goeden ouden tijd". Met vei-schillende voorbeelden toonde spr. echter aan, dat die tijd niet zoo mooi was. Krachtig bepleitte spreker belangstelling voor het onderwijs „aan de binnenvaart". Bedenkt toch, dat ge anders niet verder komt. En dit geldt niet alleen voor het mannelijk deel: ook de vrouwen moeten zich voor haar taak bekwamen. De heer G. de Jong, de volgende spreker, zeide, dat hij al vroeg de moeilijkheden van schippers kinderen ten opzichte van het leeren begreep, van daar, dat hij zich tot het onderwijs aan die kinde ren voelde aangetrokken. Echter schippers organiseeren is een verre van gemakkelijk werk. In 1931 stelde de Synode der Hervormde Kerk den Schippersraad in om de be langen van de schippers te behartigen, doch deze werken niet altijd voldoende mee en dat is noodig, wil men iets bereiken. Het Onderwijsfonds moet steeds krachtiger worden, niet alleen uit een finan cieel oogpunt bekeken, doch ook uit een ethisch. De Hemelvaartsdag' is met recht een „Bollendag" geworden. Duizenden trokken per rijwiel, auto en autocar naar de bloeiende velden. Een onafgebroken file tusschen Noordwijkerhout en Noord wijk. VOOR DE KINDEREN Ook het leger vierde Bollendag. Twee bereden militairen met hun meisjes in de bollenstreek. Bommen op Noorsche ziekentransporten. Noorsche regeering richt zich tot het Internationale Roode Kruis. STOCKHOLM, 2 Mei. De Noorsche regeering heeft het Internationale Roode Kruis te Genève medegedeeld dat volgens rapporten van het hoofd kwartier van het noordelijke leger op 1 Mei voor de derde maal transporten van gewonden en zie ken in de Noorsche territoriale wateren door Duit sche vliegtuigen zijn aangevallen. De bombarde menten veroorzaakten groote verliezen: onder de slachtoffers bevinden zich dokters en verpleeg sters. De regeering heeft het Roode Kruis vei-zocht een krachtig vertoog tot de Duitsche regeering te x-ichten opdat de Duitschei's het Roode-Kruistee- ken op de Noorsche schepen, die dat nooit mis bruikt hebben en nooit zullen misbx-uiken, eer biedigen. Franschè communistische Kamer leden en burgemeesters worden geïnterneerd. LA ROCHE SUR YON, 3 Mei (Havas) 125 communistische Kamerleden, raadsleden er, burge meesters, zijn te Fromentine aan booi'd gebracht om vervoerd te worden naar het eiland Dyeu, waar zij in een fort zullen worden geïnterneerd. Tachtig andere communisten zijn overgebracht naar een kasteel op het eiland Noirmoutier. PROGRAMMA De merrie, hierdoor eenigszins opgeschrikt, zette het op een draf, maar wat gebeurde er? Met een reuze zwaai werd de Dikke van de bok getrokken, doordat hij de leidsels stevig vasthield, en hij kwam met een smak op den rug van de merrie terecht. 'Deze draafde zonder rijtuig al harder en harder, en met een benauwd gezicht sprong de Dikke regelmatig op en neer en kwam steeds op de harde schonken van het paard terecht. j ZONDAG 5 MEI 1940. HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 500 NCRV. 7.45—11.30 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek (gr.pl.) 9.50 Gereformeerde Kerkdienst. Hierna: Orgelcon- cex-t. 12.15 Reportage. 12.45 Berichten A. N. P. 1.00 Lettexkundige causerie. 1.20 KRO-Melodisten en solist. 2.00 Godsdienstonderricht. 2.30 KRO-Kamer- orkest, (3.003.20 Gramofoonmuziek)4.00 Zieken- loi. 4.555.00 Gramofoonmuziek. 5.05 Gewijde mu ziek. (gr.pl.). 5.50 Hersteld Evangelisch-Luthersche Kerkdienst. Hierna: Gewijde muziek (gr.pl.). 7.45 Berichten. 7.50 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten A. N. P., mededeelingen. 8.15 Koninklijke Militaire Kapel. 9.00 Radiotooneel met muziek. 10.00 Gramo foonmuziek. 10.30 Bex-ichlen A. N. P. 10.40 Epiloog. 11.0011.30 Esperantolfezing. HILVERSUM H, 301,5 M. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VARA 6.30 VPRO. 8.00 —12.00 AVRO. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten. 9.05 Tuin- bouwhalfuurtje. 9.35 Orgelspel. 10.00 Berichten. 10.01 Toespraak .„De beteekenis van het agrarisch weekend van de Nederlandsche Gemeenschap", 10.20 Gramofoonmuziek. 10.40 Declamatie. 11.00 „Lentebloemen", opex-ette. 1.30 Rosian-orkest. 12.00 „Onze Weex-macht", cyclus. 12.25 Disco-nieuws. (Om 12.45 Berichten A. N. P.). 1.00 AVRO-Ajnusements- orkest. 1.30 Causerie „De gesproken mailbrief". 1.50 Gamelanmuziek (opn.). 1.55 Declamatie. 2.00 Boe kenhalfuur. 2.30 Concertgebouworkest en solisten. 3.30 Repox'tage en gramofoonmuziek. 4.30 AVRO- Dansorkest. 4.55 Sportnieuws A. N. P. 5.00 VARA- orkest. 6.00 Sportpraatje. 6.èl5 Sportnieuws A. N P.. gramofoonmuziek. 6.30 Causerie over Shakespeare's „De storm" en declamatie. 7.00 Ne- derlandsch Hervormde Kerkdienst. 8.00 Berichten A. N. P., mededeelingen. 8.20 AVRO-Amusements- orkest, solisten en het krontjong-ensemble „Bin- tang Timoer". 9.30 Radiotooneel. 10.10 Omroep orkest en solisten. 11.00 Bex-ichten A. N. P. 11.10 Orgelspel. 11.2512.00 Dansmuziek (gr.pl.) ENGELAND, 391 en 449 M. Na 10.20 n.m. ook 342 M. 11.20 Falkman en zijn Apache-ox'kest. 12.05 „T. F.. Lawrence the Man", causerie. 12.20 Bex-ichten. 12.35 Gezelschapsspel. 1.05 Pianovoox-dracht. 1.35 Voor tuinliefhebbers. 1.50 Fabx-iekorkest. 2.20 Jeugd dienst. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.20 Hallé-orkest. 4.20 Berichten (Welsch). 4.35 Berichten (Noorsch) richten. 5.35 Orgelspel. 5.50 Berichten (Noorsch), 6.05 Causerie over het nationaal-socialistisch regi me. 6.25 BBC-koor en orkest en solisten. 7.15 Kerk dienst. 8.00 Liefdadigheidsoproep. 8 05 Zang. 8.20 Berichten. 8.40 BBC-Theatexkoor en -orkest. 9.30 De Caravan Players. 10.05 Epiloog. 10.15 BBC-Har- monie-orkest. 10.50 Viool en piano. 11.20 Berichten. 11.4011.50 Berichten (Noorsch). RADIO PARIJS, 1648 M. 9.50 Pianovoox-dracht. 10.05 Concei't. 11.35 Cem balovoor dracht. 12.05 Vioolvoordracht. 12.35 Zang. 1.05 en 1.30 Pianovoordracht. 2.35 Trio Jean Manuel. 3.20 Zang. 3.35 Chansons. 3.50 Radiotooneel. 4.501 Symphonieconcert. 6.53 „Yes", oprette. 9.05 Radio tooneel. 9.35 Zang. 10.05 en 11.05—11.50 Rav^ Legrand's orkest. y KEULEN, 456 M. 4.20 Havenconcex-t. 6.20 Stedelijk orkest en des'» delijke zangvereeniging van Bonn en solisten "X Gramofoonmuziek. 8.20 Omroeporkest. 9.50 Volk liederen. 11.00 Omroeporkest en solisten.'12.50 pf pulair concert. 1.45 Muzikaal tusschenspel. 2.20 Vp zoekconcert. 6.05 en 6.35 Gramofoonmuziek U' Muzikaal tusschenspel. 8.05 Gramofoonmuziek «v tot sluiting: Ziet Deutschlandsender. BRUSSEL, 322 M. 8.20 Gramofoonmuziek. 9.20 Jan Steurs' Musetk. ensemble, soliste en gramofoonmuziek, 10.20 De Ver eeniging van leerlingen en oud-leerlingen van het Koninklijk Vlaamsch Muziekconsex-vatorium. ipl en 12.30 Het Gexmaine Ego-orkest. 12.501.20 'en 1.50 Gramofoonmuziek. 2.20 Cello en piano. 2j] Gx-amofoonmuziek. 3.00 Reportage. 3.50 Viool piano. 5.20 Letlandsch programma. 6.20 Gramofoon. muziek. 7.20 Gevarieerd programma. 9.30 Het Bek gische pianokwartet. 10.20—11,20 Dansmuz. (smh BRUSSEL, 484 M. 6 w 8.20 Gramofoonmuziek. 9.20 Pontificale Hoogmis 10.35 Arbeidersfanfai-e. 10.50 Vioolvoordracht. Ujjj Vervolg van 10.35. 11.35 Gramofoonmuziek. 11.50 m 12.30 Radio-orkest. 12.50—1.20 Gramofoonmuziek, 1.50 Euterpe-trio. 2.20 Omroepdansorkest. 2.50 Fluit, soli. 3.05 Gx-amofoonmuziek. 320 Radiotooneel 35*0 Gramofoonmuziek. 4.35 Dansmuziek (gr.pl.) 4,5^. 5.20 Militair concert. 6.35 Gi-arnofoonmuziek. ?j) Voor soldaten. 7.50 I. Cóllin-programma. 9.30 Om- roepdansorkest en soliste. 10.2011.20 Gramofooa- muziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.35 Het Weensch symphonie-orkest, Omroepkoor en solisten. 8.20 Bex-ichten. 8.50 Reportage. 9,05 ff, Libiszowslci's ox-kest. 10.20 Berichten. Hjemi' Nachtconcex-t. 11.2012.15 Berichten. MAANDAG 6 MEI 1940. HILVERSUM I, 1875 en 414.4 IVL NCRV-Uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.05 Schriftlezing, mediti- tie. 8.20 Gramofoonmuziek. (9.30 Gelukwenschen), 10.30 Morgendienst. 11.00 Christelijke lectuur. 11.30 Gx-amofoonmuziek. (12.00 Berichten.. Om 12.30 Bex-ichten ANP.) 12.45 Orgelconcert. 1.30 Consonanten en gramofoonmuziek. 3.00 Causerie over kamerplanten. 3.30 Godsdienstige samen komst. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.15 Kindefuur, 6.15 Fluit, piano en gramofoonmuziek. 7.00 Bér.M- ten. 7.15 Vragen in vex-band met het Hemelvaarts feest. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichtén ANP,, internationaal overzicht, herhaling SOS-berichten, 8.25 Christ, gemengde zangvereeniging „Lauwe recht" te Utrecht en toespraken. 9.25 Bel Canto. (9.35 Uitslag wedstrijd „Een kans"). 10.00 Berich ten ANP., actueel halfuur. 10.30 Bel Canto. 11.25 Gramofoonmuziek. C.a. 11.50 Schx-iftlezing, HILVERSUM n, 301.5 M. Algemeen programma, verzorgd door de VARA. 10.00—10.20 v.m. VPRO. 8.00 Berichten ANP., gramofoonmuziek. 10.M Morgenwijding. 10.20 Residentie-orkest (opn.) 10.35 Declamatie. 10.55 Clavecimbel en gramo foonmuziek. 11.30 Gx-amofoonmuziek. 12.00 VARA- orkest. 12.45 Berichten ANP., gramofoonmuziek, I.00 VARA-orkest, 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Utrechtsch Stedelijk orkest (opn.) 2.20 Gramo foonmuziek. 2.45 Rosian-orkest. 3.30 Zang en pia no. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.30 Orgelspel. 6,00 Gra mofoonmuziek. 6.20 VARA-ox-kest. 7.05 VARA-Ka- lender. 7.20 Voor de jeugd. 7.30 VARA-orkest. 8.00 Hei-haling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP. 8.15 De Stem des Volks (Amsterdam). Utrechtsch Ste delijk Orkest en solisten. 9.00 Interview. 9.15 Ro sian-orkest. 10.00 De Ramblex-s. 10.30 Orgelspel II.00 Berichten ANP. 11.10 Gramofoonmuziek, ENGELAND. 391 en 449 M. Na 10.20 n.m ook 342 M. 11.50 Uit Nederland: Lichte muziek. 12.20 Be- ï'ichten. 12.35 Causerie over de boekdrukkunst. 12.50 Het BBC-Theaterorkest. 2.20 BBC-Northern orkest. 2.50 BBC-Harmonie-orkest. 3.20 „Through trackless Paraguay", causerie. 3.35 Cabaretpro gramma. 4.20 Berichten (Welsh). 4.40 Kinderuur tje. 5.05 Sportpraatje. 5.20 Berichten. 5.35 Gra mofoonmuziek. 5.50 Berichten (Noorsch). 6.05 Ra diotooneel. 6.25 Causerie. 6.35 Mededeelingen. 6.50 Fluit en trompet. 7.05 „The economie war", cau- sei-ie. 7,20 Variété. 8.20 Berichten. 8.40 Causerie. 9.00 BBC-orkest. 9.40 Radiotooneel, 10.20 Eddie CaiToll's dansorkest. 10.50 Chalumeau-ensemble. 11.20 Berichten. 11.40 Berichten (Noorsch). RADIO PARIJS 1648 M. 11.10 Pianovoordracht. 11.20 Ox-kestconcert. 1205 Zang. 12.35 Cembalovoox-dracht. 1.05 en 1.30 Viool voordracht, 2.20 Orgelconcert. 3.20 Radiotooneel. 4,20 Chansons. 4,35 Het Gentil-ensemble en soliste. 5.35 Piano en cello. 6.23 Orkestconcert. 6.50 Radio tooneel. 8.05 Zang en piano (met toelichting). 9.05 Zang. 10.05 Nationaal orkest. 11.05 Nationaal orkest en solisten. KFI'I F\ 456 M. 4.50 Weex-machtox-kest. 6.40 Gx-amofoonmuziek. 7.50 Kinderkoor. 8.30 Pianoduetten. 9.50 Gramofoon muziek. 10.20 Concert. 12.50 Populair concert. 1.45 Muzikaal tusschenspel. 2.20 Arbeiderskoor en -or kest. 4.25 en 6.05 Gramofoonmuziek. 6.35 Leo Eysoldt's orkest en een piano-duo. 7.45 Muzikaa tusschenspel. 8.05 Gramofoonmuziek. 8.50 Tot slui ting: Zie Deutschlandsender. BRUSSEL. 322 M 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Omroep orkest en soliste. 12.50, 4,20, 4.50, 5.40 en 6.35 Gra mofoonmuziek. 7.20 Voor soldaten. 7.50 Omroepor kest. 8.20 en ,9.30 Omi-oepsymphonie-orkest. Gramofoonmuziek. BRUSSEL. 484 M 11.20 en 12.30 Gramofoonmuziek. 4.55 Het Bru selsche Trio. 5.35 Gramofoonmuziek met toeucn- ting. 7.05 Gramofoonmuziek. 7.20 Voor soldate 7.50 „Gill Ravisseur", opera. 8.55 Omroepkoor, stx-ijkorkest en solisten. 7.50 „Gille Ravisseu opera. 8.55 Omroepkoor, strijkorkest en solxs 9.35 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 RL 6.35 Gramofoonmuziek. 7.20 Omroeporkesv toelichting). 3;20 Berichten. 8.50 Otto Doprilll orkest. 10.20 Berichten. Hiex-na: Nachtcone 11.20 Berichten.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 6