IJmuider Courant Geallieerden in het offensief bij Narvik. Röros door de Duitschers lieroverd. Geen vreemdelingen geïnterneerd. Heidebrand. De moord te Delft. 25e JAARGANG NO. 156 Uitgave lourens Costei. Maatschappij voor fturflnt"Ultgaven en Algem Drukkerij N.V. Gr. oui!traal Haar,ern^ Telefoon 10724 Bureau Courant: Kennemerlaan 42, IJmulden, 5301, Postgiro 310791 Alle Advertenties, voor dli blad. worden kosteloos in de Kennemer Courant. Druïde' jjlefoon wge9evan „oginomen DAGBLAD VOOH VELSEM. IJMLIDFIN. SAINTPOORI EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beüalve op Zon- en Feestdagen DirwHe. P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEKEBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM MAANDAG 6 MEI 1940 Abonnementen pet week 012J4, par maand /0.52^, per 3 maanden 1.55, franco per post 1.95 pe» kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiön 1-5 regels ƒ0.60 elke regel meer ƒ0.12 BI) abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod t-3 regels 0-25. elke regel meer ƒ0.10. De strijd in Noorwegen concentreert zich thans in het gebied om Narvik, waar de ge allieerden van het land en de zee uit een hevig offensief op de Duitsche stellingen hebben in gezet Gisteren speelde de strijd zich te mid den van felle sneeuwstormen af. Uit Stockholm ïcwam vanmorgen het bericht dat de gevech ten met onverflauwde hevigheid voortduren. Verondersteld wordt dat de Duitschers hun voornaamste defensiestellingen buiten de stad hebben aangelegd. De Zweedsche radio bericht dat vijf Engelsche vliegtuigen Zaterdag Narvik aangevallen hebben, r-j bonden den strijd aan met Duitsche toestellen «je van een geheim vliegveld waren opgestegen. Twee Engelsche vliegtuigen werden neergehaald. Het opperbevel van de Duitsche weermacht meldde Zondag over de operaties: Sterke vijandelijke afdeelingen hebben met hulp van vliegtuigen talrijke aanvallen gedaan op je Duitsche stellingen ten noorden van Narvik. Zij werden met medewerking van eigen gevechtsvlieg tuigen afgeslagen. Van Steinkjer. ten noorden van Drontheim. ruk ten de Duitsche troepen verder naar het noorden, jfemsos en Grong zijn bezet. De commandant van de Noorsche troepen in dit gebied heeft zich on voorwaardelijk overgegeven. Op het vliegveld Lesjaskog, ten zuidoosten van Andalsnes zijn 20 verbrande Britsche vliegtuigen gevonden''. DUITSCHERS WEER IN RöROS. Volgens een communiqué van het Noorsche Te- legraafagentschap hebben de Duitsche troepen, na de stad Zondagmorgen te hebben gebombardeerd, thans hun intocht in Röros gehouden Een Duitsch vliegtuig vloog boven de stad en wierp zeven bom men uit. Twee huizen werden getroffen en van alle belendende huizen sprongen de ruiten. Vervol gens openden de Duitschers het vuur uit hun ma chinegeweren. De bevolking vluchtte naar de bui tenwijken. Er zijn geen menschenlevens te betreu- ren. Sinds verscheidene dagen bevonden zich te Rö ros geen Noorsche soldaten meer. Gistermiddag tegen 1 uur kwam de eerste Duitsche afdeeling, bestaande uit motorrijders, de stad binnen. De door de Noren in de buurt van Os vernielde brug werd voorloopig door de Duitschers hersteld, die daatna in verschillende deelen der stad schild wachten plaatsten. Het gros der troepen heeft zich geïnstalleerd in de omgeving van het station in afwachting van -versterkingen. OOK TUSSCHEN RöROS EN STöREN WORDT NOG GEVOCHTEN Hedenmorgen vérnam Reuter uit Stockholm: In het zuiden zijn Noorsche troepen in den sector van Röros naar gemeld wordt van zins de zich snel Ménde Duitsche keten te doorbreken en zich aan te sluiten bij de geallieerde troepen in het Noorden. Gearresteerden behooren tot verschillende richtingen. Omtrent de personen, die op grond van de oorlogswet zijn geïnterneerd, verneemt het A.N.P. dat zich onder de 21 geïnterneerden geen vreemdelingen bevinden. Zooals de minister-president mededeelde, is slechts op grond van persoonlijke gedra gingen tegen de betrokkenen opgetreden. Uit het feit, dat de geïnterneerden, voor zoover zij al een politieke overtuiging hebben, tot verschillende richtingen behooren, blijkt, dat de genomen maatregel niet gericht was tegen één (of eenige) politieke partij of bewe gingen) maar tegen individueel gevaarlijk geachte personen. Onder de geïnterneerden bevindt zich een Kamerlid, n.l. mr. M. M. Rost van Tonningen. Buiten hem zijn geen vooraanstaande figuren van de N.S.B. ge ïnterneerd. In „Het Nat. Dagblad" van Zaterdagavond teen wij: „Naar wij vernemen is onze hoofd opsteller, het lid der Tweede Kamer der Staten Generaal mr. M. M. Rost van Tonningen, gisteren 'n den namiddag op bevel van het militair gezag geïnterneerd. Bijzonderheden omtrent de reden van dezen uit zonderlijken maatregel of omtrent de verblijf plaats van onzen hoofdopsteller konden wij ter oevoegder plaatse 'hedenmorgen niet krijgen. Wij ontvingen na informatie bij de Haagsche ge meentepolitie en bij het Departement van De fensie slechts ten antwoord, dat wij ons ter zake schriftelijk tot den Opperbevelhebber van Land- Zeemacht konden wenden Slechts konden wij ervaren, dat de hoofdcom missaris van politie te 's-Gravenhage, de heer Van der Mey, zich gisteren ten huize van kam. Rost van Tonningen heeft vervoegd ten einde een koffertje met kleeren en toiletgerei te halen. Voorts vernemen wij, dat ook kam. Kröller, Khngleider der N.S.B. op de Veluwe (Bedoeld wordt vermoedelijk kringleider te Schiedam geïnterneerd moet zijn. Gedurende de afwezigheid van den hoofd opsteller heeft de Leider den plv. hoofdopsteller, sam. Reydon, met de leiding van de redactie van "«Nationale Dagblad belast. Toen kam. Rost van Tonningen gistermiddag Pfr auto thuis kwam, werd zijn auto voor zijn woning ingesloten door twee andere auto's. Hij werd gevangen genomen en weggevoerd zonder Bekendmaking van zijn bestemming. 2yn raadsman mr. Nijgh trachtte vergeefs oouenmorgen met hem in verbinding te komen." Het Noorsche mobilisatiebevel blijft van kracht. Het hoofdkwartier is thans in het Noorden gevestigd. Men gelooft dat verder zuidelijk een Noorsche strijd macht geweigerd heeft uiteen te gaan of de wapens neer te leggen en doorvecht. Ook in het woeste Gua- dal usschen Röros en Storen zetten de Noorsche troepen den strijd voort. Alle pogingen der Duit schers hen uit dit gebied te verdrijven zijn tot nu toe mislukt. Een Duitsche afdeeling werd, na gemeld wordt, ten zuiden van Storen verslagen. Zij heeft 100 dooden achtergelaten. Gemeld wordt dat Kirkenes in het uiterste noorden aan de Noorsch-Finsche grens door Duitsche vlieg tuigen werd gebombardeerd. Er zijn 3 bommen uit geworpen, welke tot ontploffing zijn gekomen zon der nochtans veel schade aan te richten of verlies aan menschenlevens te veroorzaken. Ook een in dè buurt gelegen dorp werd gebombardeerd. Men denkt dat deze vlucht in hoofdzaak verkenningen beoog de om na te gaan of zich geallieerde strijdkrachten in de buurt bevonden. FORT HEGRA GEEFT ZICH OVER Het Duitsche Nieuwsbureau deelt nog mede dat de door Duitsche bergtroepen omsingelde Noorsche bergvesting Ijïegra zich Zondag met vijftien officieren en 160 manschappen overgegeven heeft. Engelsche tegenspraak van Duitsche berichten. Geen slagschip en geen zware kruiser getroffen. LONDEN, 5 Mei. De Britsche Admiraliteit deelt mede: „De Duitsche bewering, als zou den een Britsch slagschip en een kruiser van de York-klasse bij operaties ter hoogte van Namsos tot zinken zijn gebracht, is onjuist". BERLIJN MELDT THANS: „BIJ NARVIK SLAGSCHIP GETROFFEN. BERIJN 6 Mei. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Ook gisteren zijn Duitsche luchtstrijdkrachten op getreden tegen vijandelijke zeestrijdkrachten, die door de verkenners waren waargenomen in het zee gebied van Harstad en Narvik, alsmede tegen vijan delijke troepen in de zone van Narvik. Volgens de voorloopig ontvangen berichten werd een vijande lijk slagschip bij Narvik door een bom van het zwaarste kaliber getroffen. Sterke rookontwikke ling toonde de uitwerking van den treffer aan. Bij een aanval op een vijandelijk troependepöt werd een munitie-opslagplaats tot ontploffing gebracht. De 1 Mei-betalingen in de bollen streek. Toestand alles behalve rooskleurig. 1. Mei is in de bloembollenstreek de groote dag waarop alle rekeningen van geleverde bloembollen in 1939 door de exporteurs aan de kweekers moeten worden betaald. In verband met de treurige om standigheden waarin het vak verkeerd, werd der dag dit jaar met angst en vreeze tegemoet gezien. Het is natuurlijk nog te vroeg om eenigszins een- oordeel te vormen over het verloop der betalingen, maar uit de berichten die ons van verschillende zijden bereikten, blijkt dat dë exporteurs getracht hebben zooveel mogelijk aan hun verplichtingen te voldoen. Hierbij heeft ook de vroegtijdige uitbe taling van het Bloembollensurplusfonds wegens vernietigde bollen medegewerkt. In vele gevallen varieeren de betaalde bedragen van 30 tot 80 pet. der vorderingen; eenige bloemisten hebben aan hun crediteuren een vorstel gedaan tot regeling, waarbij de ingesteude regelings-commissie zeker goede dien sten zal kunnen bewijzen. Rooskleurig is de toe stand echter alles behalve. De tijd is alweer aangekomen, Dat van de Heidemaatschappij Het oude liedje wordt vernomen: Pas op voor brand van bosch en hei! Het liedje, dat sinds tal van jaren In droeven toonaard is gezet: Waakt beter tegen brandgevaren, Door peuk sigaar of sigaret. De menschen zetten nu hun zinnen Op een verblijf in de natuur, Omdat zij haar niet vuur beminnen, Maar soms te letterlijk met vuur. Geen mensch doet thuis met sigaretten Of met sigaren, nonchalant, Daar weet men er wel op te letten, Dat het karpet niet plotsling brandt. Maar buiten worden de gevaren Blijkbaar nog altijd onderschat, Waardoor de heide door sigaren Van tijd tot tijd nog vlammen vat. Helaas is er reeds op te merken: De heide heeft alweer gebrand; Laat eindlijk allen samenwerken, Behoed de schoonheid van ons land. P. GASUS. Politie zoekt verband met andere aanslagen. Het radio-interview met ir. Mussert. Op de vragen van het Tweede Kamerlid jhr. mr. Van der Goes van Naters in verband met een vraag gesprek gehouden tusschen een Amerikaansche cor respondente en ir. A. A. Mussert, heeft de voorzitter van den Raad van Ministers geantwoord. De vragen luidden: 1. Is het der regeering bekend, dat een Ameri kaansche correspondente via het Columbia Broad casting System een vraaggesprek met ir. A. A. Mus sert, verantwoordelijk leider van de National So cialistische Beweging, blijkbaar met diens toestem ming heeft wereldkundig gemaakt. 2. Is het der regeering bekend, dat in dat gesprek ir. Mussert op de vraag, of de Nederlandsche na- tionaal-socialisten ingeval van een buitenlandschen inval af of niet voor hun Koningin zouden vechten, heeft doen weten, dat zij in dat geval absoluut niets zouden doen, alleen de armen over de borst krui sen? 3. Heeft overweging van een en ander de regee ring tot de conclusie geleid, dat door dit antwoord, waarbij de in militairen dienst zijnde leden van de nationaal socialistische beweging niet werden uitge sloten, en waarvan de geïnterviewde wist, dat het in het buitenland zou worden verspreid, de neutra liteit van den staat in gevaar wordt gebracht, en dat voorts gezien het in deze beweging gehul digde leiderbeginsel hierin moet worden gezien een opruiing tot dienstweigering en desertie? 4. Welke maatregelen heeft de regeering bij ge heel of ten deele bevestigende beantwoording van de derde vraag genomen of beraamd? Het antwoord van den voorzitter van den Raad van Ministers luidt: 1 en 2. Deze beide vragen worden bevestigend beantwoord. 3. De conclusies in deze vraag getrokken, zijn niet geheel in overeenstemming met de beteekenis, door den geïnterviewde zelf aan zijn woorden gegeven. In een telegram aan zijn partijgenooten in Indië, gedateerd 1 Mei j.l., heeft ir. Mussert doen kennen, dat de „gekruiste armen" slaan op het feit, dat de officieren uit het leger gegooid zijn en dus niet kun nen strijden. De censuur heeft „gegooid" veranderd in „gezet" en verder verschillende passages, o.a over „Britsch-Joodsche propaganda" geschrapt. Maar zoowel in het aangeboden als in het door gezonden telegram staan deze woorden: „Soldaten in het leger doen natuurlijk hun plicht; dit valt bui ten iedere bespreking, is geen vraagstuk voor be hoorlijke menschen". 4. Met de laatst geciteerde woorden is het inter view allerminst gerechtvaardigd. Een goed vader lander zal, zelfs indien hij onbillijk behandeld meent te zijn, in de ure des gevaars niet zijn armen krui sen, maar desnoods in de nederigste functie zijn plicht doen. Tot het nemen van bijzondere maat regelen^ tegen ir. Mussert geeft echter het interview, zooals het nader werd toegelicht, de regeering op dit oogenblik geen aanleiding. In een ondiepe moddersloot aan den rand van den grooten rijksweg RotterdamDelft nabij laatstgenoemde gemeente, heeft Zater dagmorgen een tuinder het lijk gevonden van een 26-jarige leerling-verpleegster van het St. Joris Gasthuis te Delft. Uit verwon dingen, welke het slachtoffer, mej. G. Melaard uit Rotterdam waren toegebracht, viel direct te constateeren, dat hier misdrijf in het spel was. Omtrent de wijze, waarop de misdaad is ge pleegd. heeft de politie belangrijke aanwijzingen ontvangen, doch zij is er tot nu toe nog niet in geslaagd den dader op te sporen. Gebleken is, dat mej. M„ die 's avonds om twaalf uur haar nachtdienst moest beginnen, Vrijdagmorgen uit Delft naar haar familie in Rotterdam was gegaan, waar zij 's middags een nieuwe fiets heeft gekocht. Dat rijwiel is verdwe nen en op het terugvinden ervan wordt door de politie zeer hooge prijs gesteld, omdat zij daar door aanwijzingen hoopt te verkrijgen, welke tot het opsporen van den dader van dezen moord kunnen leiden. Het meisje is met de fiets Zaterdagavond om half elf uit Rotterdam vertrokken, zoodat zij nog voor twaalf uur in Delft kan zijn. Uit het onder zoek is gebleken, dat de misdaad tusschen half twaalf en twaalf uur moet zijn gepleegd. De dood moet omstreeks kwart voor twaalf zijn ingetreden. Door de politie wordt veel aandacht geschon ken aan het feit, dat in den laatsten tijd in deze omgeving eenige malen meisjes zijn overvallen echter zonder ernstige gevolgen. Men acht het daarom niet onmogelijk, dat de leerling-verpleeg ster het slachtoffer is geworden van een uiter mate gevaarlijk individu, dat er zijn werk van maakt jonge meisjes te overvallen. Indien deze veronderstelling juist is, heeft men vermoedelijk met eer. abnormaal wezen te doen, dat tot meer misdaden in staat moet worden geacht. Daarom ook heeft de politie te Delft de zaak met de meest mogelijke energie ter hand genomen, omdat zij dit tot eiken prijs wenscht te voorkomen. Men is tot deze hypothese gekomen, omdat ook in de andere gevallen de meisjes door een man met een zwaar voorwerp op het hoofd zijn ge slagen en nu mej. M. door zware slagen met een hamer of een sleutel is getroffen. Of mej. M. door den dader in de sloot is ge worpen of dat zij in de sloot is gevallen, is nog niet bekend. Behalve de damesfiets Is mede verdwenen een dameshandtaschje van bruin geribd leer van on geveer 30 bij 20 c.M., ritssluiting, twee metalen ringen aan een leeren handvat en vier nikkelen noppen aan de onderzijde. Het signalement van de fiets is. Burgers E.N.R. no. 71010, model Standaard, zwart gelakt, groen gebiesd, zwart celluloid stuur, zwarte handvatten, zwarte wasdoeken kettingkast, zwarte jasbescher- mer. bagagedrager zonder standaard, ringslot merk H.A., electrische lantaarn voorzien van een controlelampje voor achterlicht, merk L. V. A. en oude electrische dynamo merk Philips, terryzadel, alle banden merk Burgers. Zij, die op genoemden datum en genoemd uur een manspersoon hetzij met een heeren- en da mesrijwiel, hetzij alleen met een damesrijwiel hebben waargenomen, worden verzocht ten spoe digste hun bevindingen mede te deelen aan de politie van hun woonplaats. tongetjes drijft, hetgeen vooral de vorige maand is gebleken, toen een groot aantal kusttrawlers en loggers, dank zij de ruime tongenvangst zulke fraaie besommngen maakten. Wanneer nu Frank rijk, dat de grootste afnemer van tong is, hare grenzen voor deze visch sluit, valt een groote daling van de prijzen dezer vischsoort te ver wachten, zoodat een loonende exploitatie voor onze kustvissc'nerij wel niet meer mogelijk is. Ook voor onzen handel op Frankrijk zou een dergelijk invoerverbod funeste gevolgen met zich meebrengen. Tong immers is verreweg het voor naamste artikel van dezen handel en bij elimina tie van deze vischsoort zouden er voor de betrok ken exporteurs alleen nog maar eenige soorten rondvisch en platvisch (schar), waarvan de aan voer tamelijk onregelmatig is, overblijven. De Nederlanders in het consulaat Bergen (Noorwegen). Blijkens Zaterdag bij het departement van bui- tenlandsche zaken te 's-Gravenhage ingekomen ambtsberichten bevinden zich de binnen het consu laat Bergen (Noorwegen) woonachtige Nederlanders in goeden welstand. Frankrijk beoogt het stopzetten van den invoer van tong. Nieuwe slag voor visscherij en handel van IJmuiden. Onze visscherij en onze uitvoerhandel van visch worden door een nieuwen slag bedreigd. Naar wij vernamen beoogt Frankrijk, den in voer van tong uit ons land stop te zetten en wel met ingang van 1 Juni a.s. Indien genoemd land daartoe zou overgaan, zou vooral de kustvisscherij, uitgeoefend door de kustbooten en de loggers voor een groot deel van haar bestaansmogelijkheid worden beroofd. Het is immers deze visscherij, die in hoofdzaak op de Te Noordwijk werd Zaterdag een groot bloemencorso gehouden. De kleurige optocht met zijn verschillende details, waarven eenige ven acteeeten aerd, trok de belenorieèiiwo ven zeer tehvfkc toeschouwers Veertiende Rotary-Landdag werd te Zutplien gehouden. Gedurende twee dagen waren ruim vijf honderd Nederlandsche Rotariërs de gast van de Zutphen- sche club, welke den 14den landdag van district 59 van Rotary International organiseerde, welke den eersten dag bestond uit onderlinge besprekin gen van eenige onderwerpen van algemeen be lang en excursies, terwijl Zaterdag de eigenlijke landdag werd gehouden. De voorzitter der Zutphensche Rotaryclub, mr. B. G. Wiidcrvanck de Blécourt, sprak de con gressisten in de schouwburgzaal van de Groote Sociëteit toe in een welkomstwoord, dat naast den burgemeester van Zutphen in het bijzonder den vertegenwoordigers van Rotary International, den Belg Emile Deckers gold, terwijl bovendien ver welkomd werden de districts-gouverneur ir. J. Philip Korthals Altes, de vertegenwoordiger der oud-Rotarians, oud-gouverneurs en de voorzitster der Vereeniging van Soroptimisten. Van het Joego-Slavische district was een telegrafische ge- lukwensch ingekomen. Voordat de districtsgouverneur zijn jaarverslag op dezen landdag uitbracht werd op zijn voorstel een telegram gericht aan Koningin Wilhelmina, waarin de eerbiedige verzekering van aanhanke lijkheid en trouw werd aangeboden. Het district telt nu 1170 leden tegen 1100 op 1 Mei van verleden jaar. Van het medeleven in den nood van andere landen gaf het district blijk door een belangrijk bedrag naar Finland te zenden. De heer Emile Deckers, director van Rotary International en tevens vertegenwoordiger van het Belgische district heeft in een toespraak ge waagd van de vriendschap tusschen de Neder landsche en Belgische Rotariërs. Hij wees er op, dat het vierde doel van Rotary de interna tionale verstandhouding thans zulke ernstige aanvallen ondergaat. Aanvallen zijn echter nog geen nederlagen. Opvallend is, dat er ondanks den oorlogsgeesel zoowel bij de neutralen als bij de oorlogvoerenden een bijzondere gehechtheid aan de Rotary-gedachte te vinden is. Zijn sympathie ging-uit naar die landen, waar de oorlog de in ternational.. verstandhouding heeft verbannen, want zij zijn in den oorlog gewikkeld om hun ideaal veeleer dan hun belang te verdedigen. De Vriendschap tusschen Nederland en België noem de spr. een lichtehde plek in de internationale geschiedenis. Na een korte toespraak door den governor- nominee werdep als afgevaardigden voor de European Advisory Committee aangewezen de heeren ir. J. Philip Korthals Altes en ds. P. M. de Jong. Dr. Jean Hassaert, hoogleeraar aan de Gentsche Universiteit, kon zijn voordracht over „Het vol kenrecht op zoek naar zijn beginselen" zelf niet uitspreken, doch de heer Pol Provost uit Kortrijk las de tekst voor. In den middagvergadering heeft oud-gouver neur Krelage een bespreking gehouden over de resolutions en enactments welke op de a.s. con ventie in Havanna behandeld zullen worden. Toespraken werden gehouden door mej. Rebel; uit Haarlem, voorzitster van de Nederlandsche Soroptimistenclubs en den heer Bagchus uit Wassenaar namens de vereeniging van oud- Rotariërs. Als plaats waar het volgend jaar de landdag zal worden gehouden werd Zwolle aangewezen. De Rotariër Van der Hoeven uit Bandoeng sprak over „Dichtbij en veraf, iets over de ver houding van de Nederlandsche gebiedsdeelen". In een slotwoord heeft de gouverneur van het district zijn dank uitgesproken aan hen, die het woord hebben gevoerd en aan de Zutphensche club voor de gastvrijheid en de uitnemende or ganisatie van dezen landdag. De landdag werd besloten met een feest maaltijd. Men lette op den Colorado-kever. Nu het oogenblik, waarop de Coloradokever zich weer kan vertoonen, nadert, ook al is het aardappel gewas zeer achterlijk, doet de plantenziektenkun- dige dienst wederom een beroep op de geheele be volking van ons land om medewerking te verleenen bij de opsporing van dit insect. Uit het indertijd in de bladen gepubliceerde be richt over het optreden van den Coloradokever in ons land in 1939 is gebleken dat de omvang van dit optreden in 1939 veel geringer was dan in 1938. Dit is zonder twijfel voor een vrij belangrijk deel het gevolg van de weersomstandigheden, die voor de verspreiding van het insect in 1939 minder gunstig zijn geweest, maar de aandacht, die op het land aan het voorkomen van het insect besteed is, heeft zeer zeker ook tot de opsporing er van in belangrijke mate bijgedragen. Indien ons alle plaatsen, waar de kever aanwezig is, gemeld konden worden, zouden wij de volledige uitroeiing ervan zeer dicht kunnen benaderen. Daar deze uitroeiing niet alleen voor onze aardappel cultuur maar ook voor onzen uitvoerhandel van land- en tuinbouwproducten, die door de aanwe zigheid van den Coloradokever zeer belemmerd wordt, van het grootste belang is, wordt een beroep op de geheele bevolking gedaan om van nu af we derom aandacht te besteden aan den Coloradokever en elk geval van aanwezigheid van dit insect on middellijk aan de politie te melden. Deze zendt dit bericht dan door naar den plantenziektenkundigen dienst te Wageningen, die onmiddellijk ter plaatse alle noodïge maatregelen voor uitroeiing neemt. De hier bedoelde aandacht moet bestaan in het nauwkeurig toezien op de aardappelvelden, groot en klein, of daarin de 1 cm. groote, ovale, gele kever met 10 zwarte overlangsche strepen op de dekschil den ^voorkomt of wel de roode larven, bij welker aanwezigheid men in de bladeren steeds gaten waar neemt, die zij daarin gevreten hebben. De larven kunnen alleen op aardappelplanten en op enkele verwante onkruiden, als zwarte nacht schade en bitterzoet, voorkomen. De kever komt natuurlijk ook het meest op aardappelplanten voor. omdat hij zich daarmede voedt en daarop eieren legt. Maar aangezien de kever zich vliegend verplaatst, kan hij ook op andere planten, op wegen en in tuinen, tegen huizen enz. gevonden worden. Zoodra het weer warm wordt, kan de Colorado kever zich vertoonen; daarom moet men van nu af aan op zijn hoede zijn.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1