£ls de steenen spreken konden.... Huize De Bourgogne. HEEMSKERK SANTPOORT MAIKT GÏKICHTIN 1 '2 Een tooneelspel in Hötel de Bourgogne. Charles Nodier mag overdreven hebben toen hij het „Hotel de Bourgogne" eens roemde als „het huis waar men van ganscher harte heeft gelachen, van de stichting van Parijs af tot op den huidigen dag", vermaak heeft het den Parijzenaars zeker geboden en meer dan dat: kunstgenot van onvergankelijke waarde. Hotel de Bourgogne: het zij dan niet de bakermat geweest van het Fransche theater, tot ouderlijk huis waai'het zijn jeugd en vlegeljaren beleefde en zelfs den roem van het ontplooid talent oogstte heeft het hem wel gediend. Hoe gansch en al anders scheen de bestemming van dit oorspronkelijk zoo sobere gebouw: in de on genaakbare citadel van het „hotel d'Artois" zooals het toen nog heette hield jarenlang Jan Zonder Vrees, hertog van Bourgondië, verblijf en, naar men schrijft, in weerwil van zijn naam niet zonder vree- ze, Want nadat hij den hertog van Orleans, zijn neef nog wel, om het leven had doen brengen waande hij zich zelfs in zijn burcht niet veilig: vandaar den toren dien hij liet bouwen, waarin een kamer zonder vensters hem 's nachts tot schuilplaats diende. Eerst in den morgenstond werd de deur geopend „met alle voorzorgen die de angst een booswicht pleegt in te fluisteren". Toch kon ook hij het noodlot niet ont- Ioopen: een twaalftal jaren later werd hij op de brug van Montereau vermoord. Frans I, tot wiens bezittingen in het midden van Parijs ook hótel d'Artois behoorde, verkavelde vele van zijn gronden en zoo kwam de burcht van Jan Zonder Vrees in handen van de Broederschap dei- Passie, die zich beijverde in het bouwen van een groote zaal, bestemd voor het schouwtooneel dat zij met toewijding beoefende het tooneel dat Huize de.Bourgogne nog zou doen voortleven in de herin nering toen in de tot markthal bestemde ruimte het loven en bieden van kooplieden klonk, waar eens de taal van een Racine en een Corneille werd ge sproken. Opeen tooneel van 5 meter breedte en ongeveer gelige diepte wrochtten de broeders van de Passie ware wonderen van tooneelspel: het waren myste riespelen die zij ten beste gaven, bijbelsche taferee- len, waarin het paleis van Herodes, het huis van Pi- laius, ja zelfs het Paradijs werd voorgesteld. Engelen en serafijnen, de Heilige Maagd en Lucifer versche nen er ten tooneele en duivels verrezen uit den muil van een draak, aldus de Hel verbeeldend, die on dei- het tooneel gedacht was. Jarenlang was de zaal bij iedere voorstelling gevuld met nieuwsgierige toe schouwers wier aanwezigheid zeker niet uitsluitend aan begeerte naar godvruchtige stichting mag wor den toegeschreven. Men fluisterde het niet eens meer in Parijs, men sprak het openlijk uit: dat huize de Bourgogne „een modderpoel van Satan" geleek. Trouwens, vrij plotseling kwam aan deze vertoo- ningen een einde toen het bij Koninklijk decreet aan de Broederschap verboden werd, mysteries van ge wijde strekking op te. voeren. Het huis werd ver huurd aan Les Enfants Sans-souci, vrij vertaald: de Zorgelooze Kinderkens: jongelieden van goeden huize die ter gelegenheid van feestdagen tooneel- voorstellingen gaven. Wat zij opvoerden bood af wisseling genoeg om het publiek te boeien: daar waren de „moralités", kleine allegorische drama's, waarin in persoon de aardsche deugden en ondeug den ten tooneel verschenen en veelal een zeer men- schelijke en dus zeer verstaanbare taal spraken. In de lugubere „danse macabre" vertoonde zich de Dood in telkens nieuwe gedaanten; en geen was er, dien hij van zijn bezoek verschoonde: de meiskes tooverde hij een glimlach op het blozend gelaat, de grijsaards deed hij bij zijn nadering' huiveren; maar allen, hoe genaamd en hoe gesitueerd, vielen vroeg of laat dezen grijnzenden almachtige ten offer: de gratie en de lompheid, de schoonheid en de mis maaktheid, de armoede en de rijkdom. GEWAAGDE KLUCHTEN En dan de „sotties", de narrenstukken, waarin de hoofdrol werd vervuld door den Prins der Dwazen die zich menige gewaagde toespeling op politieke toestanden veroorloven kon. Zeker, ze werden ver boden, door Kerk en Parlement; maar de „farcen", de kluchten waarmee de spelers het publiek ver gastten, doelden al evenzeer het mocht dan speelsch en onschuldig klinken op wat de politie ke gemoederen beroerde. Uitgebreid was het reper toire zeker: daar zorgden een Jodclle, een Gamier «n een Hardy wel voor: teksten bij de vleet. Van Alexandre Hardy, uit wiens pen naar men gist wel 800 „stukken" vloeiden, werd verteld dat hij 2000 verzen in een etmaal kon schrijven. Maar hoe dan ook: naam had Hotel de Bourgogne ongetwijfeld. In Pe Toren van Jan Zonder Vrees. 1607 maakte zelfs Koning Hendrik IV met zijn gan- sche hofhouding zich op, de vertooning van zulk een farce bij te wonen. Was het" naïveteit, was het opzet, dat juist een klucht gespeeld werd waarin de „taille" de zoo gehate belasting aldus gehekeld werd: een vrouw verwijt haar echtgenoot dat hij zooveel geld in de kroeg stukslaat, terwijl er nauwelijks genoeg is om de belasting te betalen. Och wat, verdedigt manlief zich, wat zouden we aan 't weinige dat wij bijeen kunnen schrapen hebben: bet is immers toch niet voor ons maar voor den lieven Koning. Daar verschijnen clrie dienaren van het gerecnt die de taille komen invorderen. Wat, van het gerecht? vraagt de verbolgen echtgenoot; daar geloof ik niks van wie van het Gerecht is, handelt anders. Uit een kist die op" last van de gerechtsdienaren wordt geopend springen drie duivels te voorschijn en voeren de dienaren van Justitia o, boosaardige symboliek mee En dat speelde zich af voor de oogen van „den lieven Koning"! Plet was te bar; de spelers werden in arrest gesteld, maar op bevel des Konings onmiddellijk weer vrijgelaten, omdat de goedge luimde vorst zich, naar hij verklaarde, tranen had gelachen'. Nu, voor een voortreffelijk spel staan ons de namen van een Gros. Guillaume, Turlupin en Gaultier Garguille, de bekwaamste acteurs van het Parijs dier dagen, borg. Zoo verbreid was hun roem, dat de Kardinaal de Richelieu zich verwaardigde de „grappen van zulk een Jan-Klaasenspel" te komen aanhooren. En ook hij lachte, de Kardinaal, ook hij was voldaan, wat niet belette dat Gros Guillaume in den kerker werd gesloten toen hij zich eens tegen een magistraat had verzet. Enkele dagen later over leed hij in gevangenschap binnen een week in den dood gevolgd, naar het grafschrift nog vermeldt, door zijn beide makkers Gaultier en Turlupin; zij stierven uit verdriet om den verloren makker. EEN MOOI ALS LE CID. Het was in dienzelfden tijd dat Hotel de Bour gogne herhaaldelijk bezocht werd door een tweetal onopvallende gasten, een grijsaard en een jongeling een kind nog bijna na elke voorstelling stortte de jongen tranen, omdat zijn werk zoo bitter slecht beantwoordde aan zijn liefst verlangen. Poquelih luidde zijn nietszeggende naam: Molière, aldus zou hij zich noemen toen hij de roeping zijns harten had kunnen volgen en het tooneel diende met pen en spel Molière: de vijand van Hötel de Boux-gogne, waar te dien tijde stukken gespeeld werden van een ander veelbelovend tóonèeldichter: Corneille. „Meli- te", geïnspireerd door de liefde voor een Rouaan- sche schoone, opende de rij en al was deze eerste ling van de Fransche Comedie op het schouwtooneel van Hotel de.Bourgogne nog geen meesterstuk, het oogstte ongewonen bijval. En toch: hoe onbeholpen waren de middelen nog in die dagen: op het nauwe tooneel, spaarzaam ver licht door het flakkerend schijnsel van kaarsen, placht een bosch aangeduid te worden door een en kelen boom, de zee door een bak met water; de Place Royale en de Tuïlerieën waren maar een en kelen meter van elkaar gescheiden, de kloeke held werd in een enkel uur een mummelende grijsaard de tijd waarin men bij de eenheid van tijd, plaats en handeling zwoer, moest nog komen. Maar men genoot, verlangde geen kijkspel van kunstige décors en beschikte nog in voldoende mate over de koste lijke gave der fantasie. Corneille's „Melite" werd gevolgd door „Clitan- dre". waarin Belleros, vermaard acteur, zulk een succes oogstte dat Hotel de Bourgogne zich in de gunst van Richelieu mocht verheugen. En mèt Hui- ze Bourgogne ook Corneille. Och arme: de ijdele Richelieu vertoonde een ontstéllende neiging om van de vermoeienissen der politiek uit te rusten in het schrijven van tooneelwerken, waarbij hij zich dan rijkelijk bediende van anderer tdenten: ook tot zijn ongeluk van Corneille, den snoodaard die zoowaar zonder 's ministers „medewerking" een nieuw stuk had geschreven en wat voor een! Le Cid heette het; Le Cid, waarin de beroemde acteur Ba ron de rol van Don Diègue vertolkteEnthou siasme overal: wilde men iets om zijn schoonheid buitensporig prijzen, dan heette het voortaan: „zoo mooi als le Cid". En toch noodlottige voorstelling: Baron wondde zich aan den voet met zijn degen, weigerde de onvermijdelijke amputatie, omdat 'hij ervoor bedankte, als Koning van het Theater uitge jouwd te worden vanwege zijn houten been en stierf daags na de voorstelling. En Corneille? Wel, zijn succes had den kardinaal zoo ontstemd dat op zijn bevel Le Cid alom be lachelijk werd gemaakt. Neen, aan afgunst ont brak het ook toen al niet. Molière, die in het Petit Bourbon speelde, luchtte zijn minachting voor de prestaties van Hötel de Bourgogne duidelijk ge noeg in een van zijn stukken en kreeg prompt in een comedie van Boursault zijn trekken thuis. Zoo waren de toenmalige tooneelzeden. En toch vierde Hötel de Bourgogne triomfen; een nieuw talent, Racine, verrijkte het repertoire met enkele kostelijke stukken; de slanke bekoorlijke actrice La Champmeslé speelde ze. Men fluisterde dat Racine méér in haar bewonderde dan haar too- neeltalent enkel, ja zelfs dat zij het was, die hem geïnspireerd had tot zijn „Phèdre". Phèdre wrange herinnering! Afgunstigen had den voor 6 voorstellingen tegelijk de logeplaatsen opgekocht. Phèdre „ging" de zaal was zoo goed als leeg. Maar de tegenpartij kostte dit grapje 15000 ponden. Een te groot offer? Wat bekommerde men zich om geld: de Prins de Condé, de groote Mazarin, ze bleven al te vaak den prijs van hun loges schul dig; Corneille wachtte meer dan eens vergeefs op betaling; Racine ontving voor zijn Phèdre geen rooie duit. Beroemdheid? Het mocht wat! Een her togin, die tot den kring van regelmatige bezoek- sters behoorde, vroeg eens den vermaarden speler Baron, toen deze het gebouw binnenkwam: „Wat zoekt u hier. meneer?" Baron was slagvaardig ge noeg om te antwoorden: „Een slaapmuts. Me vrouw". ALS PIERROT LACHT Racine trok zich terug na het échec met zijn Phèdre; La Champmeslé ging elders een verbin tenis aan. En daarmee was een hoofdstuk van de Fransche theatergeschiedenis afgesloten en een nieuw geopend: dat der Italiaansche Comedie. Op hetzelfde tooneel waar het woord van Racine en Corneille had geklonken verschenen nu het was omstreeks 1680 de stuntelige Arlequin, de goedmoedige grijsaard Pantalon die altijd het ge lag betaalt, de schelmachtige dienaar Scapin, de dolzinnige Polichinelle, de wit-gepoederde smach tende Pierrot en de eeuwige minnares Colombine. Zeventien .jaren vermaakten ze het Parijsche pu bliek, tot onverwacht, bij koninklijk decreet, de deuren werden verzegeld. Wanbetaling? Geens zins. Politiek conflict? Allerminst. Ach, Madame de Maintenon, 's Konings maitresse, meende in het aangekondigde stuk „De Gewaande Kuische" zich zelf te herkennen dat was al; maar de Koning was onvermurwbaar. De Italianen konden gaan: „Ge kwaamt te voet naar Frankrijk; ge hebt genoeg verdiend om per koets te vertrekken" zoo was zijn besluit en daarbij bleef het. Twintig jaren diende Hötel de Bourgogne tot loterijzaal, roemloos en verwaarloosd. Eerst in 1716 keerde de Italiaansche comedie er op uitnoodiging van den Regent terug. De schouwburgzaal was gansch en al vernieuwd cn rijkelijk verguld; de loges schenen kleine boudoirs, overeenkomstig de zeden of liever de zedeloosheid van al de „grandes en petites maisons", die „gecapitonneerde nesten van ontucht", waarvan Parijs zoo vol was. Stukken van Marivaux en Delisle werden vanuit de donzige loges aangestaard door poppige kopjes, sierlijk ge- pruikt en overdadig geblanket; handjes, rozig als de beeldjes van Fragonard, klapten met berekende gratie voor dans en zang van de ster van Huize de Bourgogne: Madame Favart, die schitterde de gevierde opera comique waaraan een Goldoni en een Philidor talentvol luister verleenden. Ook het Hof frequenteerde van tijd tot tijd een voorstelling, in de fictie van het tooneel vergetel heid zoekend om de werkelijkheid, te ontwijken. Terwijl Marie-Antoinette, bekoorlijk, bejubeld, met zichtbaar welgevallen een liefelijk romantisch tafe reel van Florian, zoo rijk aan heimwee naar een voud en .goedheid, gadesloeg vergaderden wi'e weet in Parijs mannen, die luttele jaren later de scha votten zouden oprichten waarop het ancien regime zou zieltogen. In 1781 acht jaren voor de groote omwente ling werd Hötel de Bourgogne gesloten. Het bleek ongewilde symboliek te bouwvallig om nog langer tot schouwburgzaal te kunnen die nen. Voor het laatst zakte het doek, een comedie was ten einde gespeeld, de kaarsen van het voet licht konden worden gedoofd. Een ander tafereel dat geen voetlicht van noode had: de fakkels van de Revolutie, de brandende kasteelen, ze zouden met rossige gloed den onder gang van een vermolmd staatsbestel belichten. Een tafereel dat ge enschouwtooneel behoefde: Parijs, heel Frankrijk zou tot plaats van handeling wor den, waar op de puinhoopen van het absolutisme de rechten van den Mensch geproclameerd zouden worden, ten aanschouwe van gansch Europa. In dien zin was de sluiting van Hótel de Bour gogne een symbool: een einde en een begin. C. J. E. DINAUX. anwezigen in een Weensche stemming te bren- ;en. Van de vier Strausscomposities bezong „Noi Otto" onder leiding van Joh. van 't Vlie de lof van den mooien Donau. Daarnaast had dit acht tal nog op het programma staan „Frühling" van Bargiel en „Briillopsmarsch". Het kwartet be staat uit mooie stemmen, vooral de alten, en ormt, ondanks den vrij korten tijd, dat het be staat. reeds een aardig ensemble. Over het instrumentale kwartet valt ook veel ;oeds te zeggen. ,Rendez-vous bij Léhar" en „Kleiner Wiener Marsch" van Kreisler, werden zeer goed ver tolkt. Het was voor „Vox Humana" een succesvolle avond. ZWEMMEN In het R.K. Parochiaal Vereenigingsgebomv te Heemskerk hield de R.K. Zwemclub „Fort bij Veld huis" de jaarvergadering onder leiding van den heer W. Meijer. Het jaarverslag van den heer G. Kos was in mi neur gesteld. Door het ongeregelde weer van de; vorigen zomer, was het aantal zwemmers en zwem sters niet groot. De financiën hadden hierdoor aan merkelijk geleden. Het boekjaar sloot met een be drag van f 350.27. Boeken en bescheiden bleken in orde te zijn. Hierna kwam aan de orde bestuursverkiezing. Er waren drie vacatures wegens bedanken van mevr Groot-Putker, Nettie Galle.e en Coba Groot. In hun plaats wérden gekozen de dames Annie de Wit, Ciska Oostrum en Alie Henneman. De heer W. Meijer werd wederom tot voorzitter gekozen. Mevr. Visser-Hof f gaf een uiteenzetting over hel gebruiken van verbandsartikelen. Het bleek' dat hiermede nogal eens slordig wordt omgesprongen. Tenslotte werd het zwemrooster vastgesteld. STEUN KLEINE TUINDERS. Met ingang van 11 Juni zal de steun voor de kleine tuinders eens per maand worden uitbe taald. De tuinders moeten stempelen BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: N. Kollerie en A. E. Houben, P. W. Kroon en H. I. B. Pfennig. Getrouwd: T. v. Keulen en B. Kuipers. Bevallen: E. v. d. Eerde—Muller d., E. M. de Bruin—Smit d.. M. J. v. d. Brink—Driessen d, Overleden: M. Nieuwenburg 83 j. wed. J. v. d. Lof, J. Duivenvoorden 74 j., F. C. Hooijer 30 j ongeh. STRANDWACHT. Tot strandwacht aan het „Noorderbad" is dooi de Wijk aan zeeër Reddingbrigade benoemd mej. Gre Kloes, alhier. CONCERT „VOX HUMANA". Onder leiding van Henk Arlsz gaf „Vox Hu mana" gisteravond met medewerking van een in. strumentaal kwartet het dubbel dameskwar tet „Nöi Otto" een concert in „Zomerlust". De be langstelling was de tijdsomstandigheden in aan merking genomen, alleszins bevredigend. Voor den aanvang sprak de voorzitter van het •koor, de heer J. W. G. Westerhoven, enkele woorden, waarin hij het verscheiden van Joh. Brands memoreerde en den nieuwen directeur aan het publiek voorstelde. Alvorens met het Weensche programma werd begonnen werd een „in memoriam" gezongen, nl. „Da pacem Domine", een mooie compositie van Joh. Brands. Dat het koor dit nummer met gevoel zong. ligt voor de hand. Veler gedachten zullen ongetwijfeld nog even naar den betreur den directeur zijn uitgegaan. Dat Joh. Strauss op het programma een voor name plaats innam, behoeft nauwelijks betoog. „Vox Humana" is er zeer wel in geslaagd de AGENDA VOOR BEVERWIJK WOENSDAG 8 MEI Ltixor Theater, Breestraat: „De stad der Wette loosheid en 4 Moedige Meisjes", 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden WOENSDAG 8 MEI Frans Hals Theater: „Hotel Imperial", 2.30. en 9.15 uur. Palace: „De Held van Kokoma". 2 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Ninotchka", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Brand op den Oceaan". Op het tooneel: Bruseloffs. Russische dans. 2.30, 7 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling werken van Haarl. schilders en beeldhouwers. 104 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. DONDERDAG 9 MEI Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. (Palace 2 en 8.15 uur.) Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 7—9 uur. VERGADERING KAMER VAN KOOPHANDEL. f 100.— subsidie voor Camera Obseura-feesten. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken kwam Dinsdagavond acht uur in openbare vergadering bijeen onder leiding van den vooreitter den heer J. J. Svvens. Hij hoopte, dat de ernstige omstandigheden, die blijkbaar weer zijn toegespitst, aan ons land mogen voorbijgaan. Eenige ingekomen stukken werden voor kennis geving aangenomen. MEDEDEELINGEN Ir. H. J. M. Bekkers had kennis gegeven, dat hij tengevolge van een medische behandeling voor- loopig de vergaderingen van ae Kamer niet zal kun nen bijwonen. De Voorzitter deelde mede, dat de heer Bek kers een zware operatie aan beide oogen heeft moe ten ondergaan, doch sedert' Maandag j.l. heeft hij weer een klein gedeelte van zijn werkzaamheden kunnen hervatten. De voorzitter sprak den wensch uit, dat ae heer Bekkers spoedig geheel hersteld zal zijn. Goedgekeurd werden verzonden brieven aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen inzake spreiding der vacanties, en aan het be stuur der afdeeling Noord-Holland van den Ned. Bond van Autobusdienstondernemers te Heemstede inzake verhooging van den benzineprijs. SUBSIDIE HERDENKINGSFEEST CAMERA OBSCURA. Het Bureau stelde voor, een subsidie van 100. te verleenen. De heer Brinkman (Kleinbedrijf) was niet te gen dit voorstel, maar hij zou wenschen, dat Haar lem's Bloei wat meer rekening hield met de belangen van den middenstand. De middenstanders hebben immers op Zaterdagmiddag nooit gelegenheid, fees ten bij te wonen, optochten te zien enz. Winst heb ben de middenstanders er ook nooit van; zulke feestdagen zijn voor den doorsnee-middenstander nooit winstgevend. Spreker stelde voor, te verzoeken een optocht in de avonduren te houden, omdat de dagen in den zomer lang zijn. De Voorzitter geloofde niet, dat dit veel suc ces zou hebben. Het leek hem beter, te verzoeken een anderen middag voor den optocht te bestem men. De heer Kruimel gaf den heer Brinkman in overweging, zijn zaak op Zaterdagmiddag te sluiten of het personeel vrij te geven, als het tóch geen winstgevende middagen zijn. De heer Brinkman antwoordde, dat dit niet mogelijk was, omdat de middenstanders het van den Zaterdagmiddag moeten hebben. Het zou volgens spreker toch ook gemakkelijk op Woensdagmiddag kunnen. De heer Mathot is tegen een optocht in de avonduren. Hij gaf den heer Brinkman in overwe ging zijn voorstel te wijzigen en een anderen dag te vragen. De Voorzitter achtte den Zaterdagmiddag toch het meest geschikt. Spreker gaf den heer Brinkman in overweging, te bevorderen, dat de Middenstands centrale zich zelf eens met Haarlem's Bloei in ver binding stelt. De heer Brinkman geloofde, dat er meer kans van slagen is, als de Kamer van Koophandel het vraagt, want die geeft subsidie. Dat zal meer in druk maken. De heer Teding van Berkhout was van meening, dat een verandering niet meer kan plaats hebben, want alle voorbereidingen zijn reeds ge troffen. Het is het beste, den wensch uit te spre ken, dat in den vervolge met de belangen van de middenstanders rekening moet worden gehouden. De heer KleinSc hiphorst gaf in overweging in de toekomst te trachten te bevorderen, dat voor dergelijke gelegenheden eerst het advies van de Middenstandscentrale moet worden ingewonnen, om uit te maken, welke dag het meest geschikt is. De heer Alders was het met den heer Brink man eens. Ook spreker was van meening, dat de meeste winkeliers schade van deze feesten hebben. De heer Lasschuit merkte op, dat de Zater dagmiddag het meest geschikt is om de kosten te dekken. Spreker was het met den heer Teding van Barkhout ééns. Haarlem's Bloei heeft volgens spre ker den'gulden middenweg bewandeld. De heer Brinkman ontkende dit. De voorzitter was van oordeel, dat Haar lem's Bloei wel met veel zorg dag en uur gekozen zal hebben. Zij zal wel met alle belangen rekening houden, maar er toch in de eerste plaats voor zor gen, dat het feest slaagt. Spreker zag er het nut niet van in, dat de Kamer zich er achter spant. Hij blijft het 't best vinden, dat de heer Brinkman zich tot de Middenstandscentrale wendt. De heer Brinkmann (Grootbedrijf) vindt den Zaterdagmiddag het best, omdat dan ook meer men sehen van buiten verwacht kunnen worden,. De heer Brinkman (Kleinbedrijf) handhaaf de zijn voorstel. De heer V a n D r i e 1 gaf in overweging, het voor stel van den heer Brinkman af te wijzen, omdat ook spreker van meening is, dat de Kamer zich er buiten moet houden. De Kamer vereenigde zich daarmee. Het subsidie werd toegekend. Verder stelde het Bureau voor, een subsidie van 100.te verleenen aan het Fonds Studierecht Tn- dustrieele Eigendom te 's-Gravenhage. Werd goedgekeurd. DE MAANDAGMARKT Aan de orde kwam een concept-brief van de Commissie voor het marktwezen aan de heeren Schous e.s„ bewoners van de Ged, Oude Gracht, in zake de Maandagmarkt. Daarin staat, dat de Kamer zich aansluit bij de zienswijze van genoemde com missie, namelijk om op dit oogenblik niet in een uitvoerig rapport mededeeling te doen aan de Ka mer van de wijze waarop de Maandagmarkt in den huidigen vorm is ontstaan en om zich niet te wenden tot eenigerlei autoriteit in Haarlem met betrekking tot een eventueele wijziging ïn den bestaanden toe stand ter plaatse. Het ligt in het voornemen der Ka mer, binnen enkele maanden deze zaak andermaal te bestudeeren'. De brief werd goedgekeurd. Tenslotte werden goedgekeurd een concept-brief van de Commissie voor het marktwezen aan den inspecteur der Invoerrechten cn accijnzen inzake den verkoop van sigaren op de Maandagmarkt, en een concept-brief van de Commissie voor de Vesti gingswet Kleinbedrijf 1937 aan den minister van Economische Zaken inzake strafmaatregelen, indien de voorschriften dezer wet niet worden nagekomen. De zeer sterke wind maakte het onmogelijk om hooge tijden te maken. In de klasse motormodellen behaalde de Rotter dammer S. de Leeuw den eersten prijs met een ge middelde van 81.1 sec. De Haarlemmer J. Wagen makers had een fraai resultaat door met een door hem zelf ontworpen model den tweeden prijs te winnen-met een gemiddelde van 81.4 sec. J. Visser kwam op de derde plaats met een ge middelde van 72.3 sec. Ook in de klasse zweefmodellen behaalde een Haarlemmer een goede prestatie. J. Catau bezette namelijk de derde plaats. Hij-had stellig een beter resultaat kunnen verkrijgen indien zijn toestel niet na een vlucht van 4J/Z minuut uit het gezicht was verdwenen. Hij kreeg zoodoende een gemid delde van IV2 minuut. Den eersten prijs kreeg H. Schallenberg uit Overschie met een gemiddelde van 213.5 sec. No. 2 was S. Visser, Den Haag met een gemiddelde van 139 sec. ^11111 Spoct en Saei GOLF DAMESWEDSTRIJD KENNEMER—AMSTERDAM. Voor de handicapcompetitie is Dinsdag te Zand- voort een wedstrijd gespeeld tusschen een viertal dames van de Kennemer Golfclub tegen vier dames van de Amsterdamsche Golfclub. De Kennemer won met 3'/2De uitslagen luiden: Foursomes: Mej. Jurgens (12) en mevrouw Leeu wenberg (16) spelen all square tegen mevrouw N. de Vlugt (17) en mevrouw Van Hagstee (20). Mevrouw Van Dam (18) cn mevrouw Mosier (22) verliezen van mevrouw Schalkma (22) en mej. N. Siewertsz van Reesema (24) met 5 en 4. Singles: Mej. Jurgens (12) wint van mevr. N. de Vlugt (17) met 2 en 1. Mevr. Leeuwenberg (16) wint van mevrouw Van Hagstee (20) met 6 en 4. Mevr. Van Dam (18) verliest van mevr. Schelte- ma (22) met 2 down. Mevr. Mosier (22) verliest van mej. N. Siewertsz van Reesema (24) met 3 cn 2. KAATSEN. DE ZIJLSTRA-WANDELBAL. Door den Ned. Kaatsbond is het besluit genomen, dat de zoo populaire Zijlstra-Wandelbal niet meer zal worden verspeeld. Deze jaarlijksche kaatspartij kenmerkte zich steeds door groote belangstelling; het v/as de wedstrijd van het seizoen. Deze ontmoe ting vond tientallen jaren geleden haar qorsprong in Zwolle, waar de heer Zijlstra een grooten zilveren wandelbal beschikbaar stelde waaraan konden deel nemen clubs, aangesloten bij den Ned. Kaatsbond en buiten Friesland gevestigd. Bovendien werden aan het winnende partuur drie gouden balletjes uitgereikt. Ook Haarlem heeft aangename herinneringen aan de Zijlstra-partij. Het was in 1928, toen Gejus van der Meulen, ge steund door Broersma en Godijk. te Hilversum in dezen tijd de kleuren van „Frisia" hoog moesten houden. Eerst moest Zwolle het tegen de Haarlem mers afleggen, daarna Den Haag en tenslotte Rot terdam, zoodat de Wandelbal voor een jaar in het bezit van „Frisia" kwam. Het volgend jaar was de strijd te Haarlem; hetzelfde drietal Haarlemmers werd toen geslagen in den eindstrijd tegen het ster ke Amsterdam. Wel is door den Ned. Kaatsbond een andere wed strijd hiervoor in de plaats gesteld, die dit jaar te Utrecht, zal plaats hebben. BONDSWEDSTRIJD IN FRIESLAND. Op tweeden Pinksterdag is weer voor de Friezen ,de Kaatsdag"; dan zal de strijd in Franeker plaat3 hebben van de sterkste parturen der afdeelingen. Naar men ons mededeelde, hadden reeds 65 ver- eenigingen ingeschreven. Ook „Frisia" zal van de partij zijn. Het drietal is als volgt samengesteld; Valkena (opslag), Pascol (voorin), Hibma (ach terin). SCHAKEN. TWEEKAMP D. J. S. DE LANGEH. BLOKKER Maandag is de eerste partij begonnen van den schaak-tweekamp van 10 partijen tusschen den kampioen van Noord-Holland D. J. S. de Lange en den kampioen van de schaakclub „De Rochade" H. Blokker, die wordt gespeeld in café „Suisse" aan den Rijksstraatweg te Haarlem-Noord. Door „De Rochade" is voor den .winnaar een prijs beschikbaar gesteld. lederen Maandagavond wordt een partij ge speeld. De eerste partij is afgebroken in een betere stelling voor De Lange. HAARL. JEUGDLUCHTVAARTCLUB. De Haarlemsche Jeugdluehtvaartclub hield op het vliegveld der Leidsche Zweefelub „Het Lange- veld" tc Noordwijkerhout een onderlinge wedstrijd met de clubs van Rijswijk, Rotterdam, Overschie, Delft, Den Haag, Leiden en Velsen, VEEMARKT. Rotterdam, 7 Mei. Totaal aanvoer: 5161.' Paarden 134, veulens 4, magere runderen 1611, vette runderen 1025, vette kalveren 50, graskalveren 108, nuchtere kalveren 1662, schapen en lammeren 433, varkens 3, bokken en geiten 131. Prijzen per K.G.: vette koeien le kw. 7688, 2e kw. 62—74, 3e kw. 4858, vette ossen le kw. 7686, 2e kw. 6274, 3e kw. 5060, stieren resp. 7276, 6470, 5662, vette kalveren resp. 1.25 1.35, 1.001.15, 8595, schapen res. 58. 53, 43, lam meren resp. 63, 58, 53, graskalveren 2e kw. 65, 3a kw. 56. nuchtere kalveren resp. 46, 41, 36, slacht- paarden resp. 73, 63, 53, Prijzen per stuk: Schapen le kw. 37, 2e kw. 27, 3e kw. 21, lammeren resp. 27, 21, 15. weide lam meren resp. 7, 5, 3, slachtpaarden resp. 320, 225, 160. werkpaarden resp. 390, 265, 165, hitten resp. 285, 230, 150, kaifkoeïen resp. 295, 210. 160, melk koeien resp. 290, 205, 155, varekoeien resp. 220, 165, 140, vaarzen resp. 165, 130, 100, pinken resp. 110, 90, 70, graskalveren resp. 65, 50, 45, bokken en geiten resp. 14, 10. 5. OVERZICHT: Vette koeien en ossen, aanvoer: grooter, handel; kalm. prijzen: als gisteren. Stieren, aanvoer: ruimer, handel: tamelijk, prij zen: prijshoudend. Vette kalveren aanvoer: iets grooter, handel: redelijk, prijzen: onveranderd. Schapen en lammeren, aanvoer: als vorige week, handel: tamelijk, prijzen: als gisteren. Wei-de lammeren, aanvoer: ruimer, handel: flauw, prijzen: als vor. week. Nuchtere slacht- en fokkalveren, aanvoer: klei ner, handel: tamelijk, prijzen: iets hooger. Paarden, aanvoer: grooter, handel: traag, prijzen: als vor. week. Kalf- en melkkoeien, aanvoer: als vorige week, handel: redetijk, prijzen: iets hooger. Varekoeien, aanvoer: tamelijk, handel: klein, prijzen: stabiel. Vaarzen en pinken, aanvoer: kleiner, handel: matig, prijzen: constant. Graskalveren, aanvoer: ruimer, handel lui, prij zen: prijshoudend. Bokken en geiten, aanvoer: ruimer, handel: vlot, prijzen: als vor. week.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 3