IJmuider Courant Qeïiuge meerderheid voor Cham&eriam- £achen is qezwdJ, 5Ae £um&ethfU}cdk lIZiIBCT Terugtrekking der troepen uit Noorwegen voorkwam een échec. LUPINO LANE VERGANE GLORIE get Britsclie Bewind. Reconstructie der Britsche regeering onvermijdelijk Kersenoogst. De strijd in Noorwegen. „Verliezen afgesneden om elders te opereeren" Vijftien jaar en zes maanden wegens den koffermoord. 2d® JAARGANG NO. 159 fltgl» Lourens Coster Maatschappij vo.or ^ufant-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V.. Gr. houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724 Bureau 0inulde' Courant: Kennemerlaan 42, IJmulden, 5301, Postgiro 310791 Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos In de Kennemer Courant. felefoon cpgegever. opgenomen DAGBLAD VOOH VELSEN. IJMUIDFN. SAINTFOORJ EJN UMSTKEKEJN Verschijnt dagelijks, beoalve op Zon- en Feestdagen Oirfrtie, P W PEERF.ROOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteurs ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 9 MEI 1940 Abonnementen per week 01234. p« maand ƒ0.5234, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex, Advertentiën. 1-5 regels 0.60 elke regel meer 0.12 BI] abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. pe storm in Westminster heeft zich gisteren voort zet en de regeering is gehekeld in nog feller ter- (jan den vorigen dag was geschied. Die werden nioral gebezigd door het Labour-lid Morrison en door Lloyd George, die zeide dat als de premier het volk om offers vroeg hij zelf het voorbeeld kon ge val door zijn portefeuille te offeren. Maar zijn cri- j-jk ofschoon scherp, bleef toch zakelijk. Dat was cet die van Morrison niet het geval. Hij richtte zich •ok tot personen. Hij viel de drie ministers Cham- jeriain, Sir John Simon en Sir Samuel Hoare per soonlijk aan door te verklaren, dat zij bij de leiding jjer Britsche buitenlandsche politiek tusschen 1931 39 voortdurend verkeerd hebben gehandeld. Hij zelfs „dat hij deze drie mannen, misschien meer dan wie ook, ervoor verantwoordelijk acht dat and in oorlog is. En zijn aanval bereikte eigen lijk het kernpunt in de volgende woorden: „Deze joinïsters missen moed, initiatief, fantasie, psycho- isch begrip, levendigheid van geest en zelfrespect bij de leiding der buitenlandsche politiek. Ik ben in jlle oprechtheid van oordeel dat wij, als die mannen en anderen aan het bewind blijven, groot gevaar loopen dezen oorlog te verliezen." Het was te voorzien dat het debat tot dergelijke uitingen zou voeren omdat de oppositie niet bereid gebleken is aan de uitnoodiging, tot de regeering toe te treden, gevolg te geven. Zij acht de leiders eigenschappen van verscheidene ministers op de be langrijkste posten onvoldoende, wil daarom niet met ben samenwerken en wil een andere samenstelling der regeering onder een anderen premier. In mijn vorige artikel gaf ik te kennen, dat de aanval op de Britsche regeering de karakter-eigenschappen der leiding in het geding bracht. Dat is uit de taal van Morrison nu wel gebleken en dat beteekent tevens een vorm van bestrijding, die moeilijk in woor den te weerleggen, is. Alleen in daden. Cham berlain antwoordde onmiddellijk dooi* een beroep op zijn vrienden in het Huis te doen om hem te blijven steunen, hetgeen het logische antwoord was. Hij voegde eraan toe dat geen enkele regeering den oorlog doeltreffend kan voortzetten tenzij zij den steun van de openbare meening en het parlement heeft. Hoare volgde en erkende met een merkwaardige openhartigheid dat de luchtmacht nog geen pariteit met de Duitsche bereikt heeft. Hij acht haar in kwaliteit beter dan de Duitsche maar is nog voortdurend bezig de productie op te voeren om de gestalsterkte gelijkwaardig te maken. En tenslotte, bij' wijze van beslissend effect, kwam de regeering met haar grooten redenaar en populairste lid, Winston Churchill, voor het front, die den toestand wel vermocht te verbeteren, maar meer dan ook niet, Hij schaarde zich loyaal naast Chamberlain, ontkennend dstt hij een ander beleid in Noorwegen gewild had dan de premier voorstond. Hij zette alle moeilijkheden uiteen waarmee men te kampen had, onthulde den zeer beperkten omvang van' het Brit sche expeditieleger (slechts twaalfduizend man tegenover 120.000 Duitschers in Noorwegen), weer legde de Duitsche mededeelingen omtrent groote verliezen der Britsche vloot met opgaven van zeer geringe verliezen en zei tenslotte dat men over een motie van wantrouwen moest stemmen als men de regeering weg wilde hebban en dit niet kon aandui den met tegen haar motie tot verdaging van de zit ting van het Huis te stemmen. De bedoeling van die opmerking was duidelijk: vele twijfelaars zouden tegen een motie van wan trouwen stemmen maar een andere houding aan nemen ten opzichte van de onschuldiger motie van verdaging. Hetgeen de oppositie harerzijds natuur lijk ook overwogen had toen zij besloot, geen motie van wantrouwen in te dienen maar stemming over de verdaging te eischen. Die had plaats en het resultaat was dat de re geering met 281200 stemmen en 134 onthoudin gen haar motie aangenomen kreeg, waarop kreten van „Aftreden!" volgden en het Huis uiteenging. Het resultaat was een herhaling-in-Engeland van de gebeurtenissen in de Fransche Kamer, die Daladier tot aftreden noopten na den Finschen oor. log en Reynaud het premierschap bezorgden. Waar na deze bij zijn eerste optreden weinig betere cij fers haalde maar bleef en sindsdien zijn positie versterkt heeft. Op het oogenblik dat dit geschreven wordt is nog niet gebleken of de uitslag der stemming, die een ernstige verzwakking van Chamberlain's regeerings- meerderheid aanduidt, hem tot aftreden zal bren gen. Gezien de scherpte van dit openbare debat net Fransche werd indertijd met gesloten deuren gehouden en de hevige tegenstellingen moet men wel aannemen, dat zelfs als hij dit niet dadelijk doet de dagen van zijn bewind toch geteld zullen rijn. r. p. Nadat Churchill Woensdagavond in het En- gelsche Lagerhuis 't woord gevoerd had is de door de regeering ingediende motie tot 'verda ging van de zitting aangenomen met 281 tegen 200 stemmen. Meer dan 40 regeeringsaanhangers voegden zich bij deze stemminig bij de oppositie, 130 regeeringsaanhangers brachten hun stem niet uit: 30 hunner waren ziek, enkelen waren in dienst en andere waren om verschillende rede nen afwezig. Reuter meent te weten, dat de minister-presi- den zijn ambt zal blijven waarnemen, doch dat een reconstructie der regeering in overeen stemming met de stemming van gisteravond zeer waarschijnlijk is. Het is mogelijk dat de oppositie opnieuw zal worden aangezocht bij deze reconstructie haar medewerking te ver- leenen. EMOTIONEEL SLOT. De parlementaire correspondent van Reuter schi'ijft: De meerderheid der regeering, 81 stemmen, was geringer dan de critici der regeering hadden verwacht. Zoodra de cijfers bekend werden ge maakt, weerklonken verraste en opgetogen kreten van de Oppositiebanken en van eenige banken der regeeringsaanhangers, gepaard gaande met het roepen van „aftreden!". Eenige minuten lang heerschte er een intense opwinding en daarop begon de oppositie in spreekkoor te roepen „Weggaan, Weggaan!", aan het adres van de regeering. Aangezien de zaken van den dag afgehandeld waren stonden de ministers onder leiding van Cham berlain op en verlieten langzaam het Lagerhuis, onder herhaald roepen der Oppositie: „Weggaan!", terwijl tevens geloei weerklonk en van aanhangers der regeering gejuicht daartegenover. Aangezien de regeering in de meerderheid is gebleven, zij het ook een aanmerkelijk veminderde meerderheid, deed zich voor de Oppositie niet de gelegenheid voor om te vragen naar de voornemens der regeering, zoo als dat gebeurt, wanneer de regeering in feite ver slagen is. Het is duidelijk dat op dit oogenblik de voornemens van den premier niet bekend kunnen zijn. DE ENGELSCHE PERS ROERT ZICH De algemeene opvatting der Britsche pers is, vol gens Reuter, dat een grondige reconstructie der re geering voor een intensievere voortzetting van den (Speciaal uit het Zuiden des lands komen berichten, dat dit jaar een bijzonder rijke kersenoogst wordt verwacht.) Het is helaas in deze dagen Voor kranten zelden weggelegd, Van schoon vooruitzicht te gewagen En dat is, dunkt' mij, zacht gezegd. Daarom temeer mag ik het achten Een - waarlijk heugelijke plicht, Om u niet lang te laten wachten Op zulk een kersverseh kersbericht. De kersenoogst zal prachtig worden, Zoo wordt met zekerheid voorspeld, Dat 's pittig, rood en dik in orde, Naast al het zorglijks dat men meldt. De nachtvorst kan ze niet meer schaden, Daarvoor zijn ze te ver reeds heen En aan de boomen, volgeladen, Vreest men de spreeuwenplaag alleen. Men kan er in de lage landen, Hoezeer de zorg bij tijden nijp', Bij voorbaat al van watertanden, Al zijn dan tijd noch kers reeds rijp. Wij zullen volop kersen smullen Met vrouw en kroost in het verschiet, Maar, waai- wij wel voor waken zullen, Vanouds met groote heeren niet. oorlog onvermijdelijk lijkt. Een deel van de bladen, vooral de Labour- en Liberale pers, verklaart, dat Chamberlain het vertrouwen van het land verloren heeft. Verscheidene bladen geven te kennen dat het belangrijkste punt, dat door de Noorsche gebeurte nissen op den voorgrond is gebracht, dat van de luchtmacht is. De „Daily Express"schrijft: „Wij hebben vliegtuigen en steeds meer vliegtuigen noo- dig." De „Times" schrijft o.m.: „De gebeurtenissen dei- af geloopen weken moeten op zichzelf niet als een on herstelbare ramp beschouwd worden maar zij geven een langzaam en bijna onmerkbaar toenemen dei- openbare ontevredenheid aan. Er is geen spoor van paniek of wankelmoedigheid te vinden. Ieder vijan delijk succes is een nieuwe prikkel tot vastberaden heid en er is een toenemende minachting voor opti mistische redevoeringen radiotoespraken. Het staat vast, dat de eisch voor een ministerie op breedere basis met kracht gesteld wordt." De „Daily Telegraph" zegt: „Wat het debat als geheel betreft moet worden toegegeven dat de regee ring ten aanzien van de Noorsche kwestie zich op ge loofwaardige wijze verdedigd heeft. Haar antwoor den op alle belangrijke critiek waren rechtuit en volledig. Indien intusschen het land zich werkelijk voor den strijd wil schrapzetten is het van het groot ste belang dat het een volledig vertrouwen in zijn leiders heeft. Daartoe is het dringend noodig dat Chamberlain zonder verwijl tot een reorganisatie van zijn kabinet overgaat." Volgens de „Daily Herald" heeft het parlement den premier weggezonden en is Chamberlain mo reel en politiek verslagen zonder hoop op herstel. Het land wil, aldus d»t blad, dat Chamberlain ver dwijnt, opdat de oorlog kan worden voortgezet met de kracht en het realisme, die voor de overwinning noodig zijn. De „Daily Mail" zegt dat de regeering onherstelbaar gehavend uit het debat is gekomen en het volk diep teleurgesteld heeft. Volgens de „News Chronicle" heeft men in toonaangevende kringen geen vertrouwen meer in de regeering van Cham berlain. (Men zien voor het verloop dei' Lagerhuisdebatten elders in dit nummer.) En U zult lachen, indien U deze week een zeldzaam komische figuur in Naar de groote Engelsche succesklucht: „IK EN MIJN MEISJE". - Vóór de pauze FOX WERELDNIEUWS. Een grootsche muziekfilm PROFILTIS HOLLANDSCHE ACTUALITEITEN. (Adv. Ingez. Med.) LORD HALIFAX IN HET HOOGERHUIS: Vliegveld van Narvik in handen der geallieerden. Minister Churchill heeft gisteren in het La gerhuis medegedeeld dat de Britten het vlieg veld van Narvik bezet hebben. Reuter verneemt uit Stockholm dat in het woeste Gaudal, tusschen Röros en Storen, Noorsche afdee- lingen, die op 300 man geschat worden, nog steeds stand houden. Gemeld wordt dat zij gezworen hebben liever te zullen sterven dan zich over te geven. Indien zij geen gebrek aan munitie en levens middelen krijgen zouden zij gedurende een aan zienlijken tijd in dit moeilijke gebied tegenstand kunnen bieden. Men zegt, dat zij den Duitschers reeds zware verliezen hebben toegebracht. In het district Röros is, naar men gelooft, nog steeds een aantal vrijwilligers onder de wapenen. Duitsche patrouilles bestrijden hen. Volgens Havas zou bij Aaien in Midden-Noor- wegen een groot deel van een Duitsch bataljon ver nietigd zijn. „Stockholms Tidning'en" verneemt van de Zweedsch-Noorsche grens dat Duitsche patrouilles Disndagavond in Nordli zijn binnengerukt en het douanestation aldaar bezet hebben. FRANSCHE ALPENJAGERS KEEREN TERUG. De Fransche Alpenjagers, die uit Namsos zijn teruggetrokken, zijn gister aangekomen in een stad in Noord-Engeland, waar zij namens generaal Gamelin verwelkomd werden door generaal Mittel- hauser. Ook in het Hoogerhuis zijn Woensdag debatten over de oorlogvoering gehouden. Lord Strabolgi, La- bour-oppositie, was de eerste spreker. Hij begon met hulde te brengen aan het geallieerde expeditiecorps in Noorwegen, waarna hij zeide, dat een aanzien lijke ongerustheid bestaat over de regeering en de wijze, waarop zij haar taak vervult. Zelfs wanneer men aanneemt dat de actie in Noorwegen, vergele ken met den strijd in de wereld,, van ondergeschikt belang is, dan nog is de zaak zeer slecht behandeld. De fout is dat zoowel regeeringsmethoden als re- geeringspersonen niet deugen. Hieraan moet snel een einde worden gemaakt, anders worden de fouten chronisch. De minister zonder portefeuille, Lord Hankey, antwoordde de sprekers namens de regeering. Hij zeide dat de door de regeering genomen besluiten beoordeeld moeten worden volgens de inlichtingen die tot haar beschikking stonden en volgens den i toestand, zooals die bestond, en niet volgens de ge beurtenissen, die daarop waren gevolgd. Spreker i wees er op dat de Engelsche regeering niet in ge breke was gebleven de Noorsche te waarschuwen j voor het gevaar dat dreigde. De houding der Noor sche regeering heeft de Engelsche leiding ernstig in |het nadeel geplaatst. Zonder voorafgaande bespre kingen konden geen plannen ontworpen worden ter voorkoming van de soort agressie, die de Duitschers ten uitvoer legden. Sprekende over de luchtafweer zeide Hankey, dat op 20 April een in convooi varend schip, ge laden met luchtafweergeschut en ander waarde vol materiaal getorpedeerd en gezonken was. Dat was het eenige transportschip dat tijdens de geheele campagne was gezonken. LORD HALIFAX SPREEKT Het woord was vervolgens aan Lord Halifax, den minister van buitenlandsche zaken. Deze zeide o.a dat niemand in Hooger- of Lagerhuis eenig onder scheid mag maken tusschen den premier en de an- Zes Britsche marinetrawlers gingen voor de Noorsche kust verloren. Volgens de Admiraliteit gering verlies aan manschappen. De Britsche Admiraliteit maakt bekend dat ae volgende marinetrawlers verloren zijn ge gaan gedurende de operaties voor de Noorsche sust bij het ontruimen van het gebied van Drontheim. Zijner Majesteits trawler „War wickshire" en Zijner Majesteits trawler Cape Chelyuskin" werden beschadigd door aanvallen uit de lucht en zijn gezonken. Zijner Majesteits trawlers „Jardine", „Saint Goran", „Gaul" en •Aston Villa" werden door aanvallen uit de lucht z°o zwaar beschadigd dat het niet wenschelijk scheen te pogen hiermede de Noordzee over te steken. Zij werden derhalve door de eigen be manning tot zinken gebracht. .De hierbij geleden verliezen aan manschappen sijn volgens de Admiraliteit, gering. dere leden van het oorlogskabinet, dat in volledige overeenstemming met hem is geweest en de volledi ge verantwoordelijkheid voor wat gedaan is, met hem deelt. Spreker kon niet beweren dat er geen fouten waren gemaakt, maar wilde toch niet de ver ontschuldigende houding van een beklaagde aan nemen. Ik verklein de schade niet, die het terug trekken aan de geallieerde zaak als geheel heeft toegebracht. De schade voor een neutrale op vatting en gedachten is zeer groot geweest en is hoofdzakelijk te wijten aan overdreven verwachtingen. De schade zou echter veel erger zijn geweest, wanneer de geallieerden hadden volhard in hun poging, die, terwijl de kosten voortgingen, niet van dien aard was dat vertrouwd kon worden dat het gewenschte resultaat zou worden verkregen. Wij beslo ten onze verliezen af te snijden om elders te opereeren. Wat de critiek betreft volgens welke Engeland geen doeltreffende, tijdige hulp bi-engt aan de neutralen zeide Halifax dat wanneer de geallieer den den dooi-log winnen er bepaalde verzekeringen zijn voor hen, die geknecht worden door de natio- naal-socialistische tyrannie en dat, wanneer de ge allieerden falen, de slachtoffers der Duitsche agressie geenerlei hoop zullen hebben op herstel. Sprekende over de nieuwe taak van Churchili zeide Halifax de hoop te deelen dat het resultaat der nieuwe regeling een waardevollen bijstand zou geven in de richting van een hoogere oorlogsstra tegie. Churchill zou zonder twijfel in de gelegén- heid zijn om ieder onderzoek te doen instellen naar leveringskwesties. Over het voorstel, om een oorlogskabinet in te stellen zeide Halifax dat het zeer reëele gevaar bestond, dat een schijnbare ver eenvoudiging eenvoudig een nieuw kamrad in de machine zou brengen en nog meer vertraging zou veroorzaken. Over de critiek in oorlogstijd zeide Halifax: Wij hebben allen een doel, n.l. den oorlog te winnen en wanneer te eeniger tijd gedacht zou worden dat het geval aanwezig was, dat an deren dit werk beter konden doen, dan zou stellig geen lid van de regeering ongeneigd zijn om verlost te worden van de verantwoor delijkheid. De debatten eindigden zonder stemming. Voordat Halifax het woord nam, had de luchtmaarschalk Lord Trenchard gezegd dat voor hem de gedachte volkomen onbegrijpelijk was dat de Duitschers een aanval op Engeland zouden hebben kunnen voorbereiden. De uitwerking der hevige bombardementen van de Duitsche luchtmacht op Noorsche stad Namsos. Rookende puinhoopen duiden de plaats aan. waar de projectielen doel troffen Uitspraak van Amsterdamsche rechtbank tegen den hofmeester K. De Amsterdamsche Rechtbank heeft van daag vonnis gewezen in de geruchtmakende strafzaak tegen den hofmeester P. L. K. te Am sterdam. De Rechtbank veroordeelde K. wegens dood slag. het subsidiair ten laste gelegde, en wegens het verbergen en het wegvoeren van het lijk, om het overlijden te verhelen, tot een gevange nisstraf van vijftien jaar en zes maanden. De rechtbank overwoog dat de steek in de hart streek den dood had veroorzaakt en dat de vrouw nog niet was overleden toen zij den steek ont ving. Van het primair ten laste gelegde, name lijk den moord werd K. vrijgesproken. De eisch tegen K. was levenslang.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1