Wijziging van de wet betreffende bescherming tegen luchtaanvallen Straftijd overzee Bij algemeene bekendmaking van den opperbevelhebber vastgesteld. Voor Zomerpantalons, JOH. DE WAARD'S Voorzichtig op auto-snelwegen. voor spionnen en landverraders? Gisteravond is uitgegeven Staatsblad 580 bekend making van den opperbevelhebber van land. er zeemacht van 8 dezer houdende wijziging van de wet betreffende bescherming tegen luchtaanvallen (tweede wetswijziging luchtbescherming militair gezag). Deze wetswijziging treedt in werking met ingang van vandaag. Aan deze wetswijziging die vandaag in werking is getreden, is het volgende ontleend: Art. 3 van de wet betreffende bescherming tegen -^luchtaanvallen wordt gewijzigd en komt te luiden als volgt: 1. In elke gemeente is de burgemeester belast met de uitvoering van de in art. 1 bedoelde maat regelen voor zoover niet deze uitvoering bij of krachtens verordening of by algemeene bekèndma- king van het militair gezag aan anderen wordt opgedragen. 2. Indien een burgemeester niet of niet 'behoor lijk voor de in het vorige lid bedoelde uitvoering zorg draagt kan door of namens onzen minister van Binnenlandsche Zaken daarin worden voorzien 3. Het militair gezag kan het toezicht opdragen aan nader aangewezen autoriteiten of personen. In artikel 8, lid 1, van de wet betreffende be scherming tegen luchtaanvallen worden de woor den: „op last van den burgemeester" gewijzigd, en komen deze woorden te luiden: „op last van den burgemeester of van hen, die tot het uitgeven van zoodanigen last bij of krachtens verordening of bij algemeene bekendmaking van het militair gezag bevoegd zijn verklaard". Lid 1 van artikel 9 van de wet betreffende be scherming tegen luchtaanvallen wordt gewijzigd en komt te luiden als volgt: 1. Ter zake van het ingebruik nemen van eigen dommen, alsmede ter zake van vorderingen, wordt voor geleden schade, tenzij het tegendeel is over een gekomen, ten laste van het rijk aan de recht hebbenden schadeloosstelling verleend. BESCHERMING TEGEN LUCHT AANVALLEN. Artikel 12 komt te luiden als volgt: 1. De burgemeesters, alsmede het militair gezag, zijn bevoegd om in het belang van de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen schriftelijk te vorderen: a. het verrichten van nader te omschrijven werk zaamheden en diensten van een in de vordering aan te geven tijdstip af tot aan een in de vordering, dan wel in een nadere schriftelijke aanzegging aan te geven tijdstip; b. De terbeschikkingstelling zoo noodig op een m de vordering nader aan te wijzen plaats voor bepaal den of onbepaalden tijd van bij verordening of al gemeene bekendmaking daartoe aangewezen goe deren. met dien verstande, dat deze vordering slechts kan worden gericht tot de eigenaars of houders van die goederen; c. Het treffen binnen den daartoe bij de vorde ring genoemden tijd van nader omschreven voor zieningen; d. Alle overige medewerking. De vorderingen bedoeld onder a en b geschieden doord&t aan den persoon van wien gevorderd wordt, of aan diens woon- of verblijfplaats een gedagtee^ SPORTCOSTUUMS TENNISPANTALONS POLOSHIRTS OVERHEMDEN met vast boord LEEREN en ELASTIEK RIEMEN TREKKERSBROEKEN ZOMERONDERKLEEDING ZOMERREGENKLEEDING UW ADRES HEERENMODEMAGAZIJNEN IJMUIDEN, Kanaalstraat 46—48, Telef. 4054 (Adv. Ingez Mpü Waarschuwing aan automobilisten. De commandant van de Vesting Holland waarschuwt de autobestuurders om op de auto snelwegen de grootste voorzichtigheid te be trachten zulks in verband met op die wegen genomen militaire maatregelen. Schiphol voor buitenlandsche verkeersvliegtuigen gesloten. Met ingang van Vrijdag a.s. zal het gébruik door burgerluchtvaartuigen van de luchthaven Schiphol worden beperkt. Van dien datum af zullen op het vliegveld nog slechts Nederlandsche verkeersvlieg tuigen worden toegelaten. Deze maatregel brengt dus geen wijziging in de bestaande verbindingen der K.L.M. De luchthaven Eelde is aangewezen voor het gebruik door buitenlandsche luchtvaartmaatschap pijen. De K.L.M. bestudeert in hoeverre het moge lijk zal zijn een aansluitende verbinding tusschen Schiphol en Eelde tot stand te brengen. Treinenloop begint weer normaal te worden. Met ingang van heden is op de geëlectrifi- ceerde baanvakken* van de Nederlandsche Spoorwegen de normale dienstregeling met de electrische treinen volgens de dienstregeling van 15 October 1939 hersteld. Op de niet-geëlectrificeerde lijnen zal met ingang van Vrijdag uitbreiding aan den trei nenloop worden gegeven. Deze zal dan even wel nog niet normaal zijn Aangezien de baanvakken rond Haarlem geëlec- trificeerd zijn, is de treinenloop naar Amsterdam, Den Haag en Rotterdam weer normaal. Alleen wan neer de reis verder naar het Noorden gaat dan Am sterdam en meer naar het zuiden dan Dordrecht, komt men op de niet geëlectrificeerde banen; daar zijn noge steeds een aantal treinen uitgevallen. kende last wordt afgegeven, welke met vermelding van zijn hoedanigheid onderteekend is door hem, die de vordering doet. 2. Het militair gezag kan de bevoegdheid tot vordéren in lid 1 bedoeld, bij verordening of alge meene bekendmaking geheel of ten deele aan ande ren overdragen. Voor zoover de bevoegdheid, be doeld in lid 1, sub, wordt overgedragen, noemt deze verordening of deze bekendmaking de goederen, waarvan de terbeschikkingstelling ingevolge die overdracht zal kunnen worden gevorderd. 3. Een ieder, tot wien een vordering, als in dit artikel bedoeld, wordt gericht, is verplicht daaraan gevolg te geven, met dien verstande, dat de perso nen, van wie het verrichten van werkzaamheden of diensten is gevorderd, verplicht zijn zich voor deze werkzaamheden of diensten in persoon aan te melden tei plaatse, als in de vordering aangegeven, alsmede de aanwijzingen op te volgen van degenen, die met de leiding over of het toezicht op die werkzaamhe den zijn belast, mede voor wat betreft hun verblijf plaats gedurende de tijden, dat de hun opgedragen werkzaamheden zijn onderbroken en het na zoo danige tijden wederom opnemen van deze werk zaamheden. 4. De burgemeesters, alsmede het militair gezag zijn bevoegd om in het belang van de bescherming tegen luchtaanvallen bij openbare, bekendmaking algemeene of bijzondere gedragsregels voor te schrijven. 5. Het militair gezag is bovendien bevoegd alge meene of bijzondere voorschriften te geven, tenein de in tijden van oorlogsgevaar handelingen te voor komen, welke naar het oordeel van dat gezag, van nut kunnen zijn bij de voorbereiding van luchtaan vallen, als in deze wet bedoeld. 6. Ieder is verplicht zich te gedragen naar de gedragsregels en voorschriften, op grond van dit artikel vastgesteld. MAATREGELEN VOOR IIET VERKEER TE WATER. Voor zoover de maatregelen ter bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen gericht zijn op de regeling en de verzorging van het verkeer te water dan wel verband houden met de verlichting in den ruimsten zin van voertuigen, vaarwegen, bruggen, sluizen enz. is de inspecteur-generaal «van de scheepvaart hiermede belast. Deze kan bij schriftelijke aanzegging de uitvoe ring overlaten aan de burgemeesters. Verder kan hij waar noodig de uitvoering geheel of ten deele aan anderen opdragen. DE SPOORWEGEN. De directie der Nederlandsche Spoorwegen is belast met de uitvoering van de in artikel 1 van de wet bedoelde maatregelen, voor zoover deze gericht zijn op het spoorwegverkeer, dan wel ver band houden met de verlichting in den ruimsten zin van spoorwegen en van den tot spoorweg be- hoorende kunstwerken, gebouwen, terreinen, ma teriaal. De directeur van den etappen- en verkeersdienst is belast met het toezicht op de uitvoering%van de maatregelen, in het vorige artikel. VERORDENING VOOR DE BINNENSCHEEPVAART. Tenslotte heeft de opperbevelhebber een ver ordening vastgesteld betreffende de binnenscheep- vaartregeling, die niet van toepassing is op de vaartuigen van de Nederlandsche weermacht noch met betrekking tot het territoriaal zeegebied. Aan deze verordening is het volgende ontleend: Schippers en opvarenden van vaartuigen zijn verplicht met betrekking tot hun vaartuig de be velen op te volgen, welke in verband met het zich met een vaartuig begeven in, varen in, of zich bevinden in 't watergebied, dan wel in verband met het verlaten van dat watergebied met een vaartuig, op last van den opperbevelhebber van land- en zeemacht worden gegeven. Het is verboden zich met een vaartuig te be geven in, te varen op of zich te bevinden in het watergebied, indien en voorzooverre daartoe ten behoeve van dat vaartuig niet een 'schriftelijke vergunning is verleend door den opperbevelhebber van land- en zeemacht, dan wel op diens last: door of vanwege den inspecteur-generaal voor de scheep vaart of door of vanwege den dienst van den etap pen- en verkeersdienst. 1. de aanvrage tot het verkrijgen van zulk een vergunning dient te worden gericht: a. voor wat betreft niet-militair vervoer op de binnenwateren tot den inspecteur-generaal voor de scheepvaart te 's-Gravenhage; b. voor wat betreft alle militaire vervoer tot den directeur van den etappen- en verkeersdienst veldpost, DE SPIONNAGE-AFFAIRE TE ST. PANCRAS. Naar het A.N.P. verneemt is de heer C. K„ fir mant van een exportfirma te St. Pancras, die de zer dagen als verdacht van spionnage was gear resteerd en naar Groningen overgebracht, Woens dag op vrije voeten gesteld. Zijn broer, die even eens in hechtenis was genomen, bevindt zich nog in arrest. Militair wordt verzocht zich te melden. De Commissaris van Politie te Delft verzoekt den militair, die zich op Vrijdagavond, 3 Mei jl. omstreeks 11.35 uur op de Delfgouwschekade nabij het viaduct onder den rijksweg heeft bevonden, kijkende in de richting Rotterdam, zich ten spoe digste bekend te maken. Bedoelde militair had een rijwiel bij zich, dat tegen den kademuur van het water aldaar stond. De politie is er Woensdag in geslaagd het rijwiel van het slachtoffer van den moord, mej. G. Me- laard, terug te vinden in een sloot langs den Rot- terdamscheweg. De fiets, welke het merk Burgers droeg, werd op grooten afstand van de plaats van het misdrijf ontdekt. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN MEJ. MELAARD TER AARDE BE STELD. Woensdagmiddag is onder groote belangstelling het stoffelijk overschot van mej. G. Melaard, het slachtoffer van den gruwelijken moord te Delft, op de algemeene begraafplaats Crooswijk te Rot terdam ter aande besteld. Op de begraafplaats hadden zich vele honderden belangstellenden verzameld. Nadat de kist onder doodsche stilte in de groeve was gedaald ,sprak Dr. Beyerman namens regenten, doktoren en verple gend personeel van het gasthuis enkele woorden van deernis tot de familie. Ds. G .H. Kersten dankte namens de familie voor de talrijke blijken van belangstelling en medele ven in den zwaren slag, die haar op zoo ontzet tende wijze had getroffen. Tenslotte dankte nog een familielid voor de ge sproken woorden en betoonde belangstelling. Cemeenfe-ontvanger van Velsen voor de Rechtbank. Eenige maan,-en geleden werd de gemeente ontvanger van Velsen de heer J. J. W. gear resteerd, verdacht van fraude. Reeds kort na zijn arrestatie legde hij een gedeeltelijke bekentenis af. Alhoewel het ver duisterde. bedrag niet precies kon worden vastgesteld, doordat de heer W. reeds onge veer zes jaar geleden moét zijn begonnen gel den van de gemeente te verduisteren, nam men aan dat het om een bedrag van f 2 a f 3000 ging. De heer W. genoot te Velsen een algemeen ver trouwen. Hij beheerde tevens nog gelden van ver- eenigingen o.a. van Het Witte Kruis en de Ver eeniging tot'bescherming van Dieren. In een spoed- eischende vergadering besloot de Raad kort zijn arrestatie den heer W. te schorsen, welk be sluit later, toen deze zaak opnieuw werd behan deld, gehandhaafd bleef. Den verdachte was ten laste gelegd, dat hij op 14 Maart 1939 een bedrag van f 1062 als grootboek rente en verder op 2 Januari 1940 f 400, op Januari f 1000 en op 4 Januari f 400 als kas van de betalingen der kostwinnersvergoedingen in ont vangst had genomen en zich had toegeëigend. Het totaal verduisterde bedrag was dus f 2862. De eerste getuige was een kassier der gemeente Velsen. Het innen van de rente van het groot boek geschiedde tweemaal per jaar door den ont vanger. De verdachte gaf toe, dat hij in 1927 een termijn niet had afgegeven. Daardoor was men in de boe ken altijd een termijn achtergebleven in verge lijking met den werkelijken toestand. In Februari 1925 was de verdachte door den gemeenteraad tot gemeente-ontvanger benoemd. Ambtenaar tot getuige: Kreeg u omtrent die boekingen instructies van den ontvanger? Get.: Nee, uit de grootboeken kon ik zien hoe het geboekt moest worden. Er was een tekort in de gemeentekas en dit trachtte verdachte te be mantelen door een gelijk bedrag uit de kas der kostwinnersvergoeding in de gemeentekas te stor ten. Doordat de ontvanger een bedrag van f 400 op de rekening van het Witte Kruis uit de gemeente kas had gestort omdat hij als penningmeester ver antwoordelijk was voor het niet kloppen van deze kas. In de kostwinnersvergoedingkas was door al deze manipulaties een tekort van f 1400 ontstaan. Pres.: Hoe hebt u bij de controle het bedrag van f 1000 weten aan te zuiveren. Verd.: Ik weet het zelf niet meer. Pres.: Als u die zakken zilver snel genoeg weer naar de gemeentekas had gebracht dan zou zelfs bij de dubbele controle van gemeente- en kostwm- Denkbeeld van minister Gerbrandy. De minister van Justitie schrijft aan dé Tweede Kamer in een nota over het wetsontwerp, houdende nadere voorzieningen tegen het bekend worden van staatsgeheimen, verhooging van de maximum-straf op een aantal misdrijven tegen de veiligheid van den staat en aanverwante kleinere wijzigingen o.m. het volgende: Wil men de zaak van verdere uitbreiding der toepasselijkheid van de doodstraf aan de orde stellen, hetwelk in het wetsontwerp, dat op korten termijn tot de meest noodige voor zieningen beoogde te komen, was vermeden, zoo stelle men rechtstreeksche invoering van de doodstraf voor, al of niet beperkt tot den staat van beleg en het geval van oorlog, en wege dezen maatregel af tegen de andere mo gelijkheid, welke op dit gebied bestaat: het ten uitvoer leggen van gevangenisstraffen voor politieke delicten tijdelijk overzee. Met het oog mede op deze overwegingen stelde de minister ook in de memorie van antwoord voor het vraagstuk van de ruimere toepassing van de doodstraf aan te houden tot het op korten termijn in te dienen tweede wetsontwerp, op welk tijdstip het resultaat van het regcc- ringsonderzoek naar tenuitvoerlegging van gevangenisstraf overzee tevens bekend zal zijn. De minister doet hierbij gaarne de toezegging aai hij bij de behandeling van dit tweede ontwerp de Kamer loyaal in de gelegen' ?id zal stellen te kie zen tusschen het door hem bij voorkeur gevolgde stelsel van ten uitvoer leggen van gevangenisstraffen in een gebiedsdeel overzee, welks preventie hy op velerlei grond zeer hoog aanslaat, en het stelsel, waarbij rechtstreeks oplegging van de doodstraf wordt mogelijk gemaakt bij misdrijven, waarop le venslange gevangenisstraf is gesteld en begaan, ter wijl het rijk zich in oorlog bevindt of het rijk in Europa in zijn geheel in staat van beleg is verklaard, zulks echter met behoud van den rechter, die op het oogenblik bevoegd is, en met handhaving van ae normale wijze van rechtspleging. De minister heeft zich door opstelling van een desbetreffende redactie overtuigd, dat technisch een regeling in laatstgemel- den zin mogelijk is. Hij moet bij een en ander slechts deze reserve maken, dat het nader beraad van de regeering tot de conclusie kan leiden, dat de door hem beoogde maatregel niet wel uitvoerbaar is. Dit is de reden, waarom hij bij zijn memorie van antwoord slechts met een aanduiding heeft volstaan. Hij vertrouwt, dat de Staten-Generaal bereid zullen zijn een uit stel te aanvaarden, dat vrij zeker een termijn van vier weken niet zal overschrijden. Hij moge hieraan toevoegen, dat hij toch met een tweede ontwerp moet komen, daar, in het raam van de thans geprojecteerde veranderingen, wijziging van de artikelen 81 en 82 van het Wetboek van Mi litair Straf- en Tuchtrecht niet kan uitblijven. Ten slotte moge hij tot vermijding van alle misver stand er op wijzen, dat de maatregel, welke hij be geert, in wezen niet is een nieuwe straf van deporta tie, ook niet als zoodanig aan zijn ambtgenoot van Koloniën is voorgedragen, maar alleen en uitslui tend is het ondergaan zeer tijdelijk van gevange nisstraffen in een gebied overzee met het oog op de afschuwelijke verwachting, die bedrijvers van het kwaad van landverraad mogelijkerwijs zouden koesteren in de richting van een van buiten komende bevrijding, een verwachting, waarop helaas niet ten onrechte de commissie ook de aandacht heeft ge vestigd. De Tweede Kamerleden Terpstra en Van Dijken hebben een amendement ingediend, waarbij een nieuw artikel in dit ontwerp wordt voorgesteld. De voorstellers zijn van oordeel, dat ook „in tijd van oorlog" en niet alleen „in geval van oorlog" de militaire rechter van de strafbare feiten kennis moet nemen, welke in art. 78 van het Wetboek van mili tair strafrecht worden genoemd. Daardoor zou dan ook art. 45 van het Wetboek van militair strafrecht van toepassing worden, waardoor een schuldige tot de doodstraf kan worden veroordeeld. uerskas het tekort nog niet zijn ontdekt. Verd.: Het is mogelijk. De burgemeester van Velsen Mr. M. M. Kwint, de volgende getuige, vertelde hoe de boekingen dei- kostwinnersvergoedingen plaats vonden. Pres.: In hoeverre was Defensie hierbij be trokken? Get.: Als burgemeester kreeg ik per week een ciediet van ongeveer f 80 a f 100.000. Pres.: Verdachte was dus met die betalingen van de rijksgeldon belast? Get.: Zeker. Pres.: In geen geval mocht de ontvanger dus uit deze kas geld storten in de gemeentekas? Get.: Uit den aard der zaak nooit. Officier: U heeft dus deze taak aan den ontvanger opgedragen. Als hij dat nou eens geweigerd had. Get.: Dan had ik mij moeten beraden met het college van B. en W. Dat is trouwens een ondenk bare figuur. Officier: Of het nu ondenkbaar is daar gaat het j niet om. Het gaat er om of de verdachte deze gelden wel uitbetaalde als ontvanger of als ambtenaar zonder meer. Get.: Volgens mijn meening als ontvanger. Pres.: Uw standpunt is dus dat u die taak op draagt aan een gemeente-ambtenaar aanvankelijk aan iemand van militaire zaken, later aan den ont vanger? Get.: Juist. Dan hooren we van een hoofdcommies van Vel sen nog eens dat de gelden van de kostwinnerskas vroeger door militaire zaken werden uitbetaald. Deze uitbetalingen werden echter steeds omvang rijker en daarom heeft de ontvanger de taak ge kregen deze betalingen te doen. Een controleur van de gemeente-financiën gaf een overzicht hoe de controle had plaats gevonden. Op een vraag van de verdediger vertelt de ver dachte, dat hij denzelfden dag het geld had kunnen krijgen om het tekort aan te zuiveren. Pres.: Had u nooit angst dat het uit zou komen? Verd.: Ik had zelf gedacht uit een verzekering het geld te kunnen krijgen. De Officier vraagt dan nog aan den burgemeester of de verdachte sober leefde. De burgemeester vertelde dan dat de verdachte een auto reed, die hij voor den ge meentedienst zeker niet noodig had. Bovendien hadden den burgemeester geruchten bereikt, dat de ontvanger een dubbel levén zou leiden. Daarover had getuige den ontvanger dan ook eens onder houden. REQUISITOIR. De officier hield hierna een uitvoerig requisitoir waarin hij nog eens alle financieele manipulaties van den ontvanger memoreerde. (Zie ook elders in dit nummer). Vijf en vijftig jaar getrouwd, Zeldzaam jubileum van het echt* Zeilemaker, r JUWEELENDIE VEN GEARRESTEERD. Naar aanleiding van de Zondag gepleegde inbraak in de villa van den heer D. A. Blaauw te Laren (N.H.), waai- een partij juweelen ter waarde van 17.000 gulden werd gestolen, heeft de Larensche politie te Hilversum twee personen ge arresteerd, die van deze inbraak worden ver dacht, nl. twee recidivisten uit Hilversum. Eén hunner heeft na verhoor bekend de inbraak te hebben gepleegd, waarbij hij tevens mededeelde dat hij de gestolen sieraden en juweelen voor 20 gulden aan een opkooper te Den Haag heeft ver kocht. Beiden zijn te Laren opgesloten. De opkooper en zijn vrouw zijn te 's-Graven hage gearresteerd. LID DER N.S.N.A.P. GEÏNTERNEERD? Tot de groep van 21 personen, die in verband met de veiligheid van ons land zijn geïnter neerd, zou volgens de Tel,, ook behooren de on geveer- 30-jarige J. A. Niks, lid van de N.S.N.A.P. te Arnhem. Staking in de werkverschaffing. Terwijl een klacht in onderzoek was legden 20 man het werk neer. Woensdagmorgen hebben ongeveer 20 arbeiders uit Velsen, werkzaam in de werkverschaffing te Heemskerk, het werk neergelegd. Omtrent deze staking vernemen wij: In de week van 2227 April was een ploeg ar beiders in Heemskerk aanzienlijk beneden het basis-uurloon gebleven. Zoodra dit bij de uitbeta ling bleek, hebben B. en W. een onderzoek inge steld en maatregelen genomen, hetgeen tot gevolg had, dat voor de meesten der betrokken arbeiders de azak goed gemaakt werd. In de week daarop waren er 2 ploegen, die het basisuurloon niet hadden kunnen halen, hetgeen ontdekt werd bij de uitbetaling die gisteren ge schiedde. Dadelijk daarop hebben B. en W. deze zaak met den betrokken inspecteur besproken, ter wijl den gedupeerden arbeiders werd medegedeeld dat de zaak onderzocht en zoo mogelijk voor hen in orde gemaakt zou worden. Ondanks dit hebben gistermorgen ongeveer 20 man het werk neerge legd, ofschoon hun wer daangeraden, aan het werk te gaan, omdat wanneer zij dit niet deden, het oor B. en W. onmogelijk was, verder iets voor hen te doen. Zij bleven echter weigeren. Bij de weigerachtigen bevindt zich zelfs een ploeg arbeiders, die het normale loon hebben ont vangen, zoodat voor hen allerminst aanleiding was het werk neer te leggen. Men kan dus wel aan nemen dat deze menschen door de anderen „be werkt" zijn. Het gevolg van deze staking zal wel zijn, dat de betrokkenen geen steun meer zullen krijgen. OPBRENGST COLLECTE WITTE KRUIS. De Woensdag in onze gemeente gehouden col lecte ten bate van het Wiite Kruis heeft opgebracht 518.86 waarvan gecollecteerd werd in IJmuiden 142.35, IJmuiden-Oost f 113.58J4, Velsen-Noord 84.41, Velsen-Driehuis f 69.4834 en Santpoort 109.03. Marktberichten en besommingen. IJMUIDEN 9 Mei 1940. Tarbot 9180 cent per K.G. Tong 11676 cent per K.G. Griet f 34—f 18 per 50 K.G. Zetschol f 20 per 50 K.G. Kleinschol f 23—f 7,50 per 50 K.G. Bot f 12—f 8 per 50 K.G. Schar f 9,50—f 2 per 50 K.G. Tongschar f 27—f 26,50-per 50 K.G. Poontjes f 9f 5 per 50 K.G. Groote gul f 21 per 50 K.G. Wijting f 12—f 3,70 per 50 K.G. Makreel f 4,10—f 3,60 per 50 K.G. Versche haring f 4,50f 2,70 per 50 K.G. "abeljauw f 80—f 48 per 125 K.G. Leng f 2,30 per stuk. Koolvisch f 1,05 per stuk Afslag 404 kisten versche haring: Manden. Trawler: 2000 IJM 17 f 6340 ged. lading. Loggers: KW 91 f540; KW 112 f 110; KW 125 f 500; KW 74 f 2270; KW 89 f 650; KW 65 f 770; KW 28 f 670; KW 64 f 490. Het echtpaar ZeilemakerBakker Donderdag 23 Mei a.s. zal het 55 jaar eel*- zijn, dat op Urk het echtpaar H. Zeüemab Bakker in het huwelijk trad. in het bezit l een goede gezondheid hoopt hèt echtpaar eenige weken het feest van meer dan eotiri kunnen vieren. 8 UQ Reeds rileer dan 45 jaar wonen de oudie* al in IJmuiden. Hun eerste woning stond on Heide, die toen nog bijna onbewoond was de naam Velseroord was in die dagen no° stf weinig bekend. De heer Zeilemaker verdffi zijn brood als vischknecht in de vischhallen7 zijn verdere leven heeft hij in de visch gewerkt2 daarin gehandeld. Ook nu nog komt hij er ee« geld om te trachten wat te verdienen Ofschoon hij 77 en zij al 83 jaar is, kunt», beiden zich nog flink redden. In den grool* familiekring zal het feest van meer dan goud 2 niet onopgemerkt voorbijgaan. HEEMSKERK Het programma voor den 2en Pinksterdag.tam ESV—ADO 2 AFC 3—ADO 4 ADO b—DEM b IEV b—ADO c <uo uur 12.30 uur 1 uur 1 uur WIJK AAN ZEE HET 50-JARIG BESTAAN DER R.-R. KERK, Op 20 Mei zal het 50 jaar geleden zijn, dat de St. Odulphuskerk werd gebouwd. De kerkelijke herdenking zal op Zondag 19 Mei plaats vinden. Wij hadden gistermiddag een onderhoud met pastoor M. J. J. v. d. Berg, die ons het volgende meedeelde. In 1890 werd door den toenmaligen Deken het bestaande kerkgebouw, dat reeds eeuwen oud was, geheel afgekeurd, en opdracht gegeven te zorgen dat er een nieuwe kerk kwam. Dat was geen ge makkelijke taak. waar alles met giften bijeen moest komen. Pastoor Driessen was echter een man van de daad. Hij toog op pad en kreeg op denzelfden dag van de Amsterdamsche families Van Ochtrop en Waterschoot van den Gracht elk f 1000. Een col lecte in de kerk te Wijk aan Zee leverde den vol genden Zondag f 12.80 op! Een jaar lang heeft Pastoor Driessen giften gezameld en zoo f 30,000 bijeen gekregen. Aan architect C. L. M. Robbers uit Haarlem werd de bouw opgedragen; deze was voltooid in April 1890. De meubelen werden geschonken en zoo ver kreeg onze plaats zijn nieuwe St. Odulphuskerk. Pastoor Driessen heeft hier niet lang van i ten, want reeds in September 1890 vertrok hij naar Ilpendam, waar hij in 1912 overleed. Teneinde het jubileum naar behooren te kun nen vieren hebben de parochianen reeds twee jaar trouw gespaard en ongeveer f 1000 bijeengebracht, Dit zal worden besteed voor den bouw van het altaar, welke zal worden uitgevoerd in marmer en Fransche steen met beeldhouwwerk; een groot bronzen altaarkruis van anderhalve meter hoogte zal het geheel bekronen. Dit is dan het geschenk der parochie. Deze week reeds is gemaakt tot een kerkelijke feestweek terwijl ook in de volgende week eenige feestelijkheden zullen plaats hebben. In verband met de tijdsomstandigheden heeft men echter groote soberheid betracht. De Graal zal op Woensdag 15 Mei in café Son- nevanck een oud-Fransch Mysteriespel van Henri Gheon: „Het gasmaal der kinderen" opvoeren, ter wijl het dubbelmannenkwartet „Animo" medewerking verleent. Op den officieelen dag zullen twee oud-pastoors aanwezig zijn nl. pastoor Van der Aa, die tegen woordig in het St. Bavogesticht te Haarlem ver toeft, en pastoor Floor uit Stompwijk. Ds. B. J. LIETAERT PEERBOLTE NIET NAAR WIJK AAN ZEE. Ds. B. J. Peerbolte te Willemsoord, wien de Ned. Herv. gemeente van Wijk aan Zee en Duin een toezegging van beroep heeft gedaan, heeft Dinsdag het op hem uitgebrachte beroep naar de Herv. Evangelisatie te Huizem aangenomen. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Dinteldijk, 7 v. New-Orleans te Rotterdam. ROTTERD. LLOYD. Kota Agoeng (uitr.) 8 te Sabang. Siantar, Batavia n. Genua 8 v. Sabang. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Soemba, 7 Mei van Amsterdam te Batavia. AGENDA VOOR BEVERWIJK VRIJDAG 10 MEI Luxor Theater, Breestraat: „Het Privé Leven van Elisabeth en Essex" en „Cassidy onder de boeven 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden DONDERDAG 9 MEI Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. (Palace 2 en 8.15 uur.) Frans Hals Theater: „Hotel Imperial", 2.30, en 9.15 uur. Palace: „De Held van Kokoma", 2 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Ninotchka", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Brand op den Oceaan OP het tooneel: Bruseloffs. Russische dans. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling werken van Haarl. schilders en beeldhouwers. 104 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 7—9 uur. VRIJDAG 10 MEI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Sadler's Weiis I Ballet, 8.15 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a._Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 en van 79 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds (Palace 2, 7 en 9.15 uur.)

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2