VELSEN Propaganda voor hel redden van drenkelingen. Inleiding van den heer Meijerink. Gisteravond werd in hotel Ter Burg een pro- pagandavergadering gehouden voor de oprichting van een Bc-verwijksche Reddingsbrigade. De bijeenkomst was georganiseerd door de R-oode Kruis Transportcolonne. De heer A. Boer secretaris van de R. Kr. Tr. C. heette de aanwezi gen hartelijk welkom, in het bijzonder de aan wezige raadsleden. De heer A. J. Meijerink, hoofdconsul der Pro paganda van den Bond tot het Redden van Drenkelingen behandelde hierna de hygiënische beteekenis van het zwemmen en het redden van drenkelingen uit het binnenwater. Spr. zeide, dat zwemmen één van de meest hygiënische en meest gezonde sporten is. Het heeft een alzijdige spierwerking tot gevolg, daar de borst-, arm-, been- en buikspieren bij de sla gen in beweging komen. Ook op de huid- en zenuwspieren heeft het zwemmen een heilzame uitwerking. Schoonspringen b.v. is gymnastiek in den besten zin des woords. Het gemeentebestuur van Haarlem bevordert het zwemmen ten zeerste door kosteloos zwemmen, goedkoope abonnemen ten en veelvuldig schoolzwemmen. Spr. zeide dit speciaal voor de aanwezige raadsleden. Ook bevordert deze sport de spijsverteering en den eetlust. Het zwemmen kan men tot op zeer hoogen leeftijd beoefenen. Een mooi voorbeeld hiervan noemde de heer Meijerink Mevr. Esther de Boervan Rijk, die op 80-jarigen leeftijd nog zwom. Het zwemmen, na onderzoek door een arts, is van onschatbare waarde voor den mensch. Twee derde deel van de Nederlandsche bevol king werkt op, aan of bij het water. Doordat allen nog niet zwemmen kunnen, verdrinken er jaar lijks 'n groot aantal menschen. In de jaren 1093- 1910 stiervén 6578 menschen den verdrinkings dood, hetgeen neerkomt op een gemiddelde van 939 per jaar. Van 1920-1930 was dit aantal ge daald tot gemiddeld 648 per jaar en in 1939 tot 544, zoodat het toch wel van groot belang is, dat iedere Nederlander zwemmen en zwemmend red den kan. Na de pauze werden lichtbeelden vertoond, die een goeden indruk gaven van het zwemmend redden en van de diverse hulpmiddelen die men heeft uitgevonden. De heer Meijerink gaf hierbij voorlichting. Aan het einde van dezen leerzacnen avond werd besloten over te gaan tot oprichting van een Red- dingbrigade te Beverwijk. Met een woord van dank aan den heer Meije rink sloot de voorzitter van de R. Kr. Tr. Colonne den avond. Het aardrijkskundig onderwijs in nieuwe banen. Ouderavond van de Julianaschool. Gisteravond werd in de Julianaschool de jaar- lijksche ouderavond gehouden, welke zeer goed bezocht was. De voorzitter van.de oudercommissie de heer Kroes sprak een kort openingswoord, waarin hij er op wees, dat het doel van ouder avonden is de ouders en de onderwijzers nader tot elkaar te brengen. Hierna was het woord aan het hoofd der school den heer Van Groningen, die sprak over „Het aardrijkskunde-onderwijs voorheen en thans Het doel van aardrijkskunde-onderwijs is, aldus spreker, den kinderen eenige bekendheid met de eigen woonplaats en andere streken te geven en hierbij wordt een zoo uitgebreid terrein bestre ken, dat het niet onmogelijk is, dat in de toe komst aardrijkskunde naast taal en rekenen als een hoofdvak wordt beschouwd. De onderwerpen, die hierbij o.a. behandeld worden zijn de bodemgesteldheid, de levensvor men van planten en dieren, terwijl landbouw, jacht, visscherij, industrie en de ontginning van bodemschatten ter sprake komt. Ook worden de transportmogelijkheden als scheepvaart, spoor wegen enz. besproken. Hierna sprak de heey Van Groningen over de hulpmiddelen die het aard rijkskunde-onderwijs ten dienste staan. Bij de oude Grieken werden er al kaarten gebruikt doen deze waren zeer gebrekkig. Ongeveer in de 16e eeuw was hoofdzakelijk de aardbol in gebruik, doch dat ook deze zeer gebrekkig was bleek uit de verschillende denkbeelden, die men zich toen over de aarde vormde. Nog voor weinige jaren waren de kaarten voor de kinderen onoverzich telijk. waardoor het leeren bemoeilijkt werd. Doch nu zijn de kaarten en atlassen duidelijk ingericht terwijl de atlassen nog door toepasselijke foto's aantrekkelijk worden gemaakt. Vervolgens deel de de heer Van Groningen nog eenige bijzonder heden over de leermethode voor aardrijkskunde in zijn klas mede. Tenslotte sprak hij nog over de projectielantaarn, de bezoeken aan Musea en de schoolreisjes ten dienste van het aardrijks kunde-onderwijs. Hierna vertoonde de heer K. Middelbeek een serie projecties over Achter-Indië waarmede hij het belang van lichtbeelden als hulpmiddel bij het aardrijkskunde-onderwijs demonstreerde. Na een korte pauze was het woord aan den heer De Vos uit Haarlem die sprak over school reisjes en Aardrijkskunde. Werd vroeger het schoolreisje alleen gezien als een dag van ont spanning en vermaak, tegenwoordig is men gfian inzien dat ook dit ten dienste van de aardrijks kennis van de kinderen kan zijn. Door dat denkbeeld zijn de bekende school- treinreizen ontstaan waardoor de kinderen zon der te groote vermoeienissen in een dag heen en weer naar een geheel andere streek kunnen wor den gebracht. Hierna vertoonde de heer Vos een film van een Schooltreinreis naar Valkenburg, die met de meeste belangstelling door de aanwezigen W In de zaal was er een kleine tentoonstelling van voorwerpen en afbeeldingen, betrekking bende op handel, industrie en zeevaart van Ne derland, die zeer de aandacht trok. Na afloop was er gelegenheid om zich met het onderwijzend personeel over de kinderen te on derhouden. Wat de tuinders kregen. Goed spel in een onmogelijk stuk. „Kunst na Arbeid" goed op dreef. Het was jammer, dat de»Arbeiderstooneelvereeni- ging „Kunst na Arbeid" voor de laatste opvoering in dit seizoen haar krachten meende te moeten wij den aan de instudeering van een prulstuk als „Men schen in botsing" van Ben v. d. Holst. Wij zagen dit product nu voor de tweede maal in dit seizoen ten tooneele brengen en wij hopen, dat het voor het laatst was. Beide keeren kunnen wij zeggen, dat het goede spel van de optredenden het stuk heeft moe ten redden. Voor deze groote toewijding kan de auteur den dames en heeren slechts dankbaar zijn. „Kunst Na Arbeid" gaf er onder regie van den heer G. Terstall Jr. een sterke vertolking van, dank zij vooral ook het uitstekende spel van de gasten, de heeren Ko v. d. Mey en G. Jansen. Eerstgenoem de speelde als geroutineerde dilettant gemakkelijk de zwakke plaatsen in de rol van Dirk weg. Dat was goed tooneelspel. De vlotte wijze waarop de heer Jansen zich als Hugo van der Wal van zijn taak kweet verdiende des te meer waardeering, wanneer men wist, dat hij als invaller geen enkele repetitie kon bijwonen. Mevr. M. BoerKoster, die voor de eerste maal een groote rol creëerde, deed dat zoo goed, dat wij in haar een goede kracht zien voor de toekomst. Haar spel was over het algemeen zeer voldoende. De heer C. Smit was in het huidje gekropen van den onmogelijken mensch Verhagen. Deze speler heeft er van gemaakt, wat hij er van maken kon. Zijn uitbeelding viel zeer te loven. Ook mevr. M. de RuiterKoomen verdient een waardeerend woord voor de wijze waarop zij de moeilijke moederrol uitbeeldde. En de overige dames en heeren, Marietje daarbij inbegrepen, deden wat in hun vermogen was om de zaak te laten marcheeren. Maar dat stuk De heer Terstalle, die den avond ook met een kort woord had geopend, heeft aan het slot woorden van dank gericht tot de gasten, voor de prettige en goede wijze, waarop zij „Kunst Na Arbeid" hebben terzijde geestaan. De avond werd met een bal, waarvoor de Musical Players de dansmuziek leverden, gesloten. Een historische film in Luxor. „Het leven van Elisabeth en Essex". Het Luxor Theater vertoont deze week als hoofd nummer de avontuurlijke film „Het Privé Leven van Elizabeth en Essex" met Bette Davids en Errol Flynn in de hoofdrollen. Wij ontleenen aan den inhoud van deze film het .volgende: Uitbundige vreugde heerscht er te Londen bij de feesten ter gelegenheid van den terugkeer van Ro bert Devereux, Graaf van Essex, na zijn overwin ning op de Spaansche vloot. Z'n naam ligt op ieders lippen bestorven, zelfs in 't paleis, waar Koningin Elisabeth vol ongeduld op haar geliefde wacht. Alleen de gezichten van Lord Burghley, den schat bewaarder, diens zoon, secretaris van State, Coke, Raadsheer bij den Hoogen Raad en Sir Walter Ra leigh, verraden duideliik hun misnoegen over de te rugkomst van Essex. De ge voelens welke dit viertal ten opzichte van Essex koestert, worden er niet beter op, als Elisabeth Es sex bittere verwijten doet, dat hij niet verhinderde, dat de Spanjaarden hun schatten overboord wierpen en hij zich alleen maar bekommerde om persoonlijke eer bij de bestorming van Cadix te verwerven. Haar woede wint het van haar liefde en plicht en Elisabeth stelt Raleigh in Howard's en Howard in Essex' plaats aan. Essex voelt zich diep gekrenkt en trekt zich kwaad op zijn kasteel te Winstead terug. Francis Bacon, een rechtsgeleerde en Essex' beste vriend, waarschuwt dezen, dat er een complot tegen hem gesmeed wordt en dringt er bij hem op aan zonder verwijl naar Londen terug te keeren. Essex zweert, dat hij slechts dan terugkeert als Elisabeth hem daarom verzoekt en haar verontschuldigingen aanbiedt voor haar „beleediging". Intussehen begint Ierland last te veroorzaken. Eli sabeth kan het zonder een krachtige bezonnen per soonlijkheid als Essex is, niet stellen en draagt Ba con als haar bemiddelaar op, Essex een belangrijke post aan te bieden. Ongelukkig genoeg is Essex reeds in de val die de samenzweerders hem gesteld hebben, geloopen en heeft de gevaarlijke opdracht om Tyrone, den Ierschen rebel te onderwerpen, aan genomen. De deelnemers in het complot hebben n.l. Lady Penelope Gray, hofdame van de koningin, ge dwongen de brieven, welke de geliefden met elkaar wisselen, te onderscheppen. Een ontzettende breuk tusschen Elisabeth en Essex is hiervan het gevolg en wanneer Essex door Tyrone verslagen, naar Engeland terugkeert, verbaast hij zich, dat hij niets van zijn populariteit heeft ingeboet. En hij komt tot de meening, dat zijn nederlaag in Ierland hem niet in den weg staat een succes in En geland te worden. Voor den eersten keer doemen vi sioenen van een kroon voor hem op. Tevergeefs smeekt Elisabeth hem samen met haar het land te regeeren, hetgeen door Essex, die haar nog steeds aanbidt van de hgjid gewezen wordt. Aan de diepste wanhoop ten prooi biedt Elisabeth den troon aan, maar hij weigert en wordt wegge voerd. Het doffe tromgeroffel, dat hem begeleidt eindigt eensklaps met een luiden dreun. De bijl van den beul is gevallenvoor Elisabeth bestaat voortaan alleen haar kroon en Engeland. Als tweede hoofdnummer is „Cassidy onder de Boeven". f Noteering van de groentenveiling. Spinazie 33.90 Postelein per kl. kist 7580 Sla per krop 2—5 A Rabarber per bos V/22 1/2 Raapstelen per bos 11 1/2 Radijs per bos 1142,20 Asperges dik "wit per bos 27 30 Asperges dik bl. per bos 1822 Asperges II per bos 1416 Aardappelen (klei) per K.G. 3y» Prei per K.G. 3—6 Uien oer K.G. VA2 Witlof per K.G. 4—7 1 Waschpeen per K.G. 5—6*/2 ledenvergadering werkmansbond Dinsdag 14 Mei zal de plaatselijke afdeeling van den Nation al en Werkmansbond een ledenvergade ring houden in het Nederlandsch Hervormd Ver- eenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat. Spreker voor dezen avond is ds. J. de Vries over „Het leven van Coolbrugge", Ontspanningsavond voor de Friezen, De Friesche vereeniging „Us Memmetael" hield gisteravond een feestelijke vergadering in gebouw Adrichem. De voorzitter, de heer De Vries heette de aanwezigen welkom en riep de aanwezigen op om de Friesche taal niet alleen op een avond als deze te bezigen maar ook in het dagelijksch leven in den omgang met Friezen. De stoffelijke kostbaarheden worden, aldus de heer De Vries in musea in veilig heid gebracht, zoo moeten wij ook op onze levende taal zuinig zijn. Na het zingen van het Friesche volkslied werd een éénacter „Ropping" (Roeping) opgevoerd, een Friesch stuk dat zeer vlot gespeeld werd en dat naar het applaus te oordeelen wel de waardeering van de aanwezigen genoot. Na het zingen van een aantal Friesche liederen werd het tooneelstuk „Hjar-Jonkecr" (Haar Jonker) opge voerd. Ook deze klucht deed het zeer goed en daar zij een goede vertolking genoot, was de lach niet uit de zaal. Nadat men nog eenigen tijd gezellig bijeen was gebleven werd de avond door de heer De Vries gesloten. PRIJSVRAAG RADIOCENTRALE. De oplossing van de laatste puzzle van het Ra dio-distributie bedrijf was: „Ten lange leste is centrale-ontvangst de beste". De prijzen werden toegekend aan: 1. Anneke Koet. Narcissenweg 9, Beverwijk, 2. J. de Roos, Strick van Linschotenstraat 56, 3. L. Weseman, Groenelaan 53. WINKELIERSCOMBINATIE „PLAN WEST". In de afgeloopen periode werden bij de Win kelierscombinatie „Plan West in totaal 138 vol geplakte zegelboekjes ingeleverd. De datum van inlevering voor de extra-premie was 23 April. Voor deze uitkeering kwamen dit maal 9 inzenders in aanmerking. Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. VRIJDAG: Lijn I: 8.00 Hilversum I Lijn II: 8.00 Hilversum II. Lijn III: 8.00 Keulen, 10.30 Parijs, 12.05 Diver sen, 12.20 Brussel Ned., 2.20 London Reg., 4.20 Parijs, 4.35 London Reg., 5.20 Brussel Ned.,, 6.05 Radio PTT Nord, 6.20 London Reg., 7.20 Radio PTT Nord, 7.50 Diversen, 8.20 London Reg., 9.00 Keulen, 10.20 Brussel Ned., 10.35 Keulen. Lijn IV 8.00 Brussel Ned., 10.35 London Reg., 1.20 Nationaal programma. 10.45 London Reg. Lijn V: Diversen. 7.008.00 Concert van eigen gramofoonplaten. CASTRICUM RAADSVERGADERING. De gemeenteraad vergadert Vrijdagmiddag om 2 uur ter behandeling van het adres van den direc teur van de gasfabriek. Deze vergadering is door den burgemeester uitgeschreven op verzoek van de raadsleden mevrouw BakkerPieters en de Heeren Berlee, Spaansen, De Vries, Bastiaan en De Winter. DE GEMEENTE GAAT DOORBREKEN. Oud huisje bij „Voorduin" wordt afgebroken ten behoeve van den weg door het Heerenbosch. Eenigen tijd geleden hebben we in ons blad de veronderstelling uitgesproken, dat het feit, dat eenige vereerigingen, die een deel van het aan de gemeente toebehoorende terrein achter den Vel serduinweg in huur hadden, aanzegging hadden ontvangen het terrein te ontruimen, verband hield met den voorgenomen aanleg van een weg naar den Duin- en Kruidbergerweg door het Heeren bosch. Ofschoon er wellicht nog andere plannen ten aanzien van het terrein in bewerking zijn lijkt het er steeds meer op, dat de aanleg van bedoelden weg dwars door bosschen en duinen binnenkort ter hand zal worden genomen, immers naar wij ver nemen zullen B. en W. bij den gemeenteraad spoe dig een voorstel indienen om over te gaan tot den aankoop van het huisje met daarachter liggenden grond in den hoek van den Velserduinweg aan den ingang van het zwembad. Alhoewel het eigendom van dit huisje met den grond nog niet voldoende is om de verbinding tus schen het gedeelte van den weg. dat over het ge meente-eigendom loopt en den Velserduinweg tot stand te brengen, is nu althans het opruimen van één der sta-in-den-weg ter plaatse mogelijk. Hét tracée van den weg is reeds uitgezet. De weg krijgt een breedte van 25 a 30 M. DE HAVEN VAN ESBJERG. De haven van Esbjerg is des nachts geheel in het duister gebracht, zoodat de navigatie zeer be moeilijkt wordt. In verband hiermede heeft de onderlinge ver zekering-maatschappij „Union" aan de schippers van de bij haar aangesloten kotters verboden des nachts de haven in te varen of te verlaten wegens het gevaar van averijen. Vermoedelijk zal ook de andere groote verze kering. waarbij de rest van de vloot is aangeslo ten, eenzelfde besluit nemen. PERSONALIA. Geslaagd voor het diploma motordrijver de heer J. A. de Lange, te IJmuiden. DIPLOMA ZWEMMEN VAN DEN NED. ARB. SPORTBOND. Dinsdag 14 Mei a.s. organiseert de zwemgroep van den N.A.S.B. afdeeling Velsen, in de over dekte zweminrichting „Velserbad" een afzwem avond met éenige zeer interessante zwemnum- mers. Ondanks dat eenige zwemleiders „Ergens in Nederland" vertoeven, en hun krachten noode gemist worden, heeft het bestuur der vereeniging de aandacht voor de zwemsport onder de leden levendig kunnen houden en de gevolgen der mo bilisatie, niet den daaraan verbonden terugslag tot een minimum kunnen beperken. Dit is bereikt met den inzet van al de werk kracht waar men over beschikte. Dit zal, naar het bestuur hoopt, een gunstigen invloed uit oefenen op hen die het zoo begeerde zwemdiplo ma op dien avond zullen trachten te verwer ven. De zusterafdeeling Haarlem is bereid gevonden, haar gewaardeerde medewerking te verleenen. Hierdoor wordt het programma met een be langrijk nummer aangevuld, namelijk een de monstratie „Reddend Zwemmen" het eigenlijke doel van het zwemmen. De dames der afdeeling Velsen zullen onder de bekwame leiding van mevr. de Feber het zoo populaire en aantrekkelijke nummer „Figuur- zwemmen" ten toon spreiden; ook vermeldt het programma nog 3 x 25 M. estafette vrije slag jongens en meisjes tegen de afdeeling Haarlem. 3 x 50 M. Estafette vrije slag dames en hee ren tegen de afdeeling Haarlem, demonstratie- springen voor de jeugd alsmede geblinddoekt zwemmen. Vooral tot hen wier kinderen aan de ze vereeniging verbonden zijn, zou het bestuur willen zeggen: „Ouders stelt belang in de ver richtingen uwer kinderen en de waardeering zal wederzijdsch zijn". De entreeprijs is zoo laag mo gelijk gesteld, zoodat een ieder in de gelegenheid zal zijn, dezen belangrijken zwemsportavond te kunnen bijwonen. IJSBERICHTEN. Naar gemeld wordt is de scheepvaart op de ha ven van Tallinn sedert 29 April IJ. weer ge opend. Er zijn thans negen handelsschepen in genoemde haven gearriveerd. Intussehen bestaat er nog veel ijsgang in de Finsche en de Bot- nische Golf. DE VARA NAAR DEN BONTEN AVOND. De Vara-afdeelingen Beverwijk, Velsen-Noord IJmuiden en Santpoort-Bloemen daal zullen op 1 Juni a.s. een Bonten Avond bezoeken in het Gooiland-Theater te Hilversum. In tegenstelling met andere jaren wordt ditmaal de reis ge maakt per extra trein. Er bestaat voor dezen avond zeer veel belangstelling. DE FINANCIëN VAN HET WITTE KRUIS. Bijna 25.000 gulden nuttig besteed. Uit het jaarverslag van den penningmeester van de afdeeling Velsen van Het Witte Kruis blijkt, dat deze stichting het vorige jaar bijna f25.000 heeft kunnen uitgeven voor het mooie werk dat zij tot heil der menschheid verricht. Om dit te kunnen uit geven heeft men het eerst moeten ontvangen. De rekening toont aan, dat een aanzienlijk deel dei- ontvangsten afkomstig is van de contributie van leden en donateurs, n.l. f 10.787,75. Verder verleen de de gemeente 'n ruime subsidie: Witte Kruis f 3825, Kraamverzorging f 1800 en Zuigelingenkliniek f 1575, totaal f 7200. Verder vermeldt de rekening Witte Kruis aan ont vangsten: Giften f 114,60. IJetto opbrengst Witte Kruisjesdag f 373,07. Rente Keizer Wilhelmfonds f 382,06, voor bijzondere zusterhulp f 50,15, ont vangsten Moedercursus f 28. Restitutie verpleeggel- den f725,10, bijdragen pensioenverzekeringen f410,26, ziekteuitkeeringen f280,52, rente f519,38. bijdragen ziekenfondsen f 300, vooï-deelig saldo 1938 f5245, totaal f 17.948,34. Uitgaven Witte Kruis: Salarissen wijkver pleegsters f7777,45 (waarvan op rekening der Zui gelingenkliniek f 1153,33), rijwieltoelagen wijkver pleegsters f 126, salaris, provisie en rijwieltoelagen administrateur-propagandist f 1625,36, algemeene onkosten f 1357,70, kosten voor de wijkgebouwen f 2490,53, vuur, licht, gas en water wijkgebouw f 438,94, kosten Moedercursus f 18,20, verzekeringen wijkverpleegsters en administrateur f 1846.02, aan koop en onderhoud verpleegmateriaal f228,11, kos ten van verpleging f 1001,25, rekning kleuterbureau 1' 27,50; rekening kraamverzorging f 531,50,, rekening zuigelingenklonie f 1115,86, koersverschil belegging f 623,61, totaal f 17.928,70. De uitgaven voor de Kraamverzorging bedroegen f3868,98 en voor d.e Zuigelingenkliniek f2711,40. Onder de uitgaven Witte Kruis komt een post voor van f 623,61 voor „koersverschil belegging". Heeft de vereeniging haar reserves enz. dan niet belegd in solide staatspapieren of althans in zulke fondsen, die aan geen of slechts geringe koerssommelingen onderhevig zijn? Indien dit niet zoo mocht zijn, dan dient het bestuur het bezit der vereeniging zoo spoe dig mogelijk te consolideeren. Beter is het, thans verlies te nemen, dan door eventueele verdere koers dalingen aan nieuwe koersverliezen bloot te staan De leden zullen ongetwijfeld nieuwsgierig zijn te weten, op welke wijze de gelden der vereeniging zijn belegd, terwijl ook de gemeente, die toch met de leden de stichting financiert en eveneens belang bij heeft, dat stroppen van meer dan 600 gld. ver meden worden HOSPITAAL KERKSCHIP „DE HOOP". Op Woensdagmiddag, 15 Mei a.s. zal de Ned. Ver. ten behoeve van zeelieden van elke nationali teit, Hospitaal Kerkschip „De Hoop" in het ge bouw van de Mij. tot redding van Drenkelingen te Amsterdam haar jaarlijksche ledenvex-gadering houden. Scène uit de boeiende historische film „Het privéleven van Elizabeth en Essex". (Luxor Theater, Beverwijk.) „Doodloopemle Straat" en „Men is maar eenmaal jong". In de bioscoop „De Pont" draaien deze week twee films, welke niet zullen nalaten een groote belang stelling te trekken. Het zijn: „Doodloopende straat" met Sylvia Sidney, Joel McCrea en de Dead-end- jongens en „Men is maar eenmaal jong" met Cecilia Parker, Lewis Stone, Mickey Rooney en Fay Holden als leden der bekende familie Hardy, wier film- avonturen in de Vereenigde Staten deze rolprenten zeer populair hebben doen worden. Wij laten hieronder volgenden korten inhoud van „Doodloopende straat". Iedere straat in New York eindigt bij een rivier De oevers der East River die New York doorsnijdt, waren bebouwd met woonkazernes, gebouwd voor de armsten der armen, krotten, die er nog steeds staan eti die een boeinest voor de misdaad vormen. Maar het vroolijke, druk ke verkeer op de rivier trok ook de rijken aan en waar plaats was, vex-hieven zich spoedig luxueuse wolken- kx-abbers, vlak naast de huizen in de achterbuurten. Amerika is een land van contrasten Vuil en vervallen staan de huizen daar en de jeugd ziet niets dan ellende, i-aakt gehard en groeit op voor galg en x~ad. Maar hier wonen natuurlijk ook goede menschen. Drina is een goed en verstandig meisje, dat haar heele leven reeds gesloofd en gezwoegd heeft om haar jongeren broer Tommy te onderhouden en op het rechte pad te houden. Tommy is de aanvoerder van een troep jongens, die hun tijd doorbrengen met luieren en spelen en wier moraal als gevolg van de buurt, waar zij leven, niet bepaald nobel is. Drina houdt van Dave, een werkloos ax-ehitect, die eveneens in deze achtei-buurt geboren is, maar door wilskracht en studie-lust een heel aixder type werd dan de rest. Dave's ideaal is, de krotten, waarin zij wonen, neer te halen en nieuwe moderne huizen voor de arbeiders te bouwen. Dave houdt een meisje'uit den grooten wolkenkrabhe 30 ^ay,> beantwoordt zijn liefde, maar ze heeft ee* ^ay van armoede, omdat ook zij eens de el]ena afsc'nH ondervonden heeft. e ^aarvajj Baby Face Martin, de beruchte misd; zijn gezicht laten veranderen en Wordt'nu a verlangen naar zijn oude moeder en het m - zijn jeugd. Francey, die hij beiden in jaren!! t zien heeft, naar de East Riverhuurt terug Dave herkent hem, maar beloolt hem ni t Venl len verraden, mits hij niet te lang in de buuru^H De jongens onder aanvoering van Tommy het rijke zoontje van Rechter Griswold's br ü°SSêö! en stelen zijn horloge. Griswold wil Tom oppakken. Deels uit zelfverdediging, deels het gewoon vindt, grijpt de jongen zijn me7°ati zijn belager in den pols en vlucht. Nu krijg»' litie order Tommy te arresteeren. Maar t M houdt zich schuil, want hij voelt niets vnJM jaren tuchtschool. er,kelej Baby Face Mai-tin is verbitterd. Zijn hem in het gezicht geslagen en hem Ver -i Francey heeft niet op hem gewacht, maar 'i verkeerde pad opgegaan. Om zijn teleurstel-'5 '15t verzachten, besluit Baby "Face het zoontje van ter Griswold's broeder te ontvoeren. Maar Da vindt, dat Martin lang genoeg in de buurt is ztl' i gelast hem weg te gaan. Woedend werpt Bahv rl een mes in Dave's rug. Dave valt in het water is niet ei-g gewond. Hij weet een revolver te benv'? tigen en schiet, na een achtervolging over dg h! Baby Face neer. aK6b. Een vriend van Tommy verraadt hem politie, maar een andere vriend brengt Toirar daarvan op de hoogte en de jongen wil vluchta Drina is van plan met Tommy weg te gaan, zij u nu van overtuigd, dat Dave toch niet van haar houdt Maar Dave heeft ingezien, dat hij en Kay toch niet bij elkaar passen, al wil Kay, nu hij de beloonine zal krijgen, die op het hoofd van Baby Face Martin stond, bij hem blijven. Dave beseft, dat zijn jeugd, liefde voor Drina toch nog niet dood is. Tommy rj niet weg, voor hij zijn verrader gemerkt heelt ci het „vex-raders teeken". Hij wil wraak nemer, a alleen de tusschenkomst van Drina en Dave kano?, verrader redden. Dave spx-eekt hem ernstig loet» Tommy ziet in, dat het het beste voor hem en Dna is, zichzelf aan te geven, Drina en Dave volgen hea naar het politiebureau, want Dave wil met het g»U een goeden advocaat voor Tommy nemen en zij al, len samen dan vex-der de zorg voor Tommy op aii nemen. De gewone voorstellingen beginnen te 8.15 uu, voor militairen (alléén op werkdagen) te 6.30 u; BEKENDMAKEN* G. B. en W. brengen overeenkomstig artikel lil der Gemeentewet, ter openbare kennis, dat voor een ieder van heden af gedurende drie maan den, op de secretarie dezer gemeente ter le nedergelegd de door den Gemeenteraad in zljr.i vergadering van 19 December 1939 v stelde Verordening tot aanwijzing van een ge deelte der gemeente voor het oprichten, heb- ben of gebruiken van inrichtingen tot besp ring en verwerking van asch en vuilnis. HINDERWET. B. en W. brengen ter openbare kennis, dat tor gemeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van A. A. Janssen te IJmuiden, o.u vergunning tot het oprichten van een werkplaat! voor carosseriebouw, waarin o.a. een lintzaag ea een vlakbank, elk aangedreven door een electro motor van 2 p.k., in het perceel, kadastraal ta kend gemeente Velsen. afdeeling IJmuides, sectie M. no. 5859, plaatselijk bekend De Rjy- terstraat te IJmuiden. Op Maandag 20 Mei 1940, des voormiddags 1! uur zal, ten gemeexitehuize gelegenheid be staan om bezwaren tegen dit verzoek in te bren gen en deze mondeling en schriftelijk toe te lich ten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren heb ben kunnen gedurende drie dagen voor het vo- rendbedoelde tijdstip op de secretarie der ge meente kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 8 Mei 1940. Ondertrouwd 8 Mei: J. H. Timmers en B. A. Klinger. M. Duin en C. M. Oomen. A. P. Sieraad en H. Rijkers. - F. Ottenbros en L. W. J. Zurhaar, W. F, Heijink en G. Klein. K. Moleman en C. Smink. - J. J van Maris en C. Vuijst. J. A. G. Dekker en J. van Dijk. F. A. J. M. van Giezen en R. H. Burrij. W. Prins en T. D. C. Roosen. E- J- Compiet en A. van der Keemel. P. J. M. Brokx en M. A. Roelofsen. A. W. Hertenaar en C. M. Wymenga. C. L. van Halm en M. Brand. S. W. Sehreuder en B. M. Diekmann C. J. Stok man en M. C. Koster. J. J. Weber en E. M. ad Baene. A. C.. H. Wolvers en W. H. van der Stoop. A. M. Koopman en M. B. Bus. P. van der Veldt en D. Pierdma. C. Koster en S. Bruin. J. L. Kooien en A. M. van Kouteren. H- Wallbrink en L. J. Zuux*endonk. B. Van Berk en L M. Philippo. Getrouwd 7 Mei: L. D. Breebaart en Z. -a* meijer. Getrouwd 8 Mei: P. E. Jordens en E. de Vries, J. Schut en J. E. Scheelings; H. Sieraad en J. Evers; H. Arends en E. Smidt; C. van Rijn en Heiliegers; J. Schot en A. Dekker; P. A. Meijboom en E. M. de Leeuw; H. Delforge en A. W. E. van Osch: F. van der Werff en J. J. Weijers; W. Goo- sens en B. Vrijlandt: J. A. Calandt en A. de R>dder' H. Blommaert en A. E. M. H. Mudde; G. Godde en W. Holtjer; H. Planting en J. C. Kees: P. Kiekens en G. W. de Kruif; C. J. van der Maas en A. Kan stra; J. A. G. Krouwels en J. M. Jore; J. H- van der Linden en A. C. Tielenbure; B. J. Divffl* dal en M. J. E. van Daalen; H. W. P. Zwart en - M. Vader: N. A. de Weers en G. E. Castien; w Nagtegaai en A Luiten: H. D. Claus en Z. M. M" semans: C. Hak en A. J. Jansen: B. Brouwer H. Wensveen; J. van Koot en T. Meier; M. A. Kuipers en H. W. Prinsen; C. A. J. Miché en Kern: G. Jansen en J. C. van Berkum; P. Booga en G. Bossen. Bevallen: 5 Mei. E. C. Hoenderdos—Wittenw, d.; 6 Mei, N. MooijDijserinek, d.; M. G. Me van Est, d.; 7 Mei, H. E. Meulmeester-^tuurop, A. H. M. Kinketvan Kampen, d.; 8 Mei, Vernooy-van den Brink, d.; C. M. van wort-- j Kampen, d.; G. M. van Loevezijn—Steenkamp. Overleden: 6 Mei, VermeerRobin, 75]., Overleden: 6 Mei, E. VermeerRobin, 75 J-, laan; E. van Dragt Markwat, 72 j.t Lotterstraa H. Jannink, 38 j-, P. C. Hooftstraat; J. A. van a Velden, 35 j., Kamperlaan; 7 Mei, H. Drilsma, Verspronckweg.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 6