VOLHOUDEN! pe eerste oorlogsdagen in België Indië neemt vele maatregelen. SANTPOORT VROEGER, NU EN LATER Hoe de strijd aan het Alberfkanaal verliep Belgische premier. Pierlot, heeft Zondag voor radio een redevoering Uitgesproken, waarin hij uiteenzetting heeft gegeven van den toestand. ®j)fdag van Vrijdag was verloopen zonder dat de -and ergens in belangrijke mate had kunnen door- Inëèn °P ons gebied. Overal vervulden f vernielingen nabij de grenzen hun rol en tten zij voor het oogenblik zijn opmarsch. Hier if daar echter werd een eerste contact gevestigd f-cciien vooruitgeschoven elementen. r De dag van Zaterdag werd gekenmerkt door een te van gebeurtenissen. In het noorden van het jLrtkanaal slaagde de vijand er in deze waterli- te overschrijden. Dit feit deed zich op de vol- f je wijze voor: de officier, die tot taak had op het p.fgestelde oogenblik de twee bruggen, die het Mist liggen bij de enclave van Maastricht, te doen -ernielen, werd gedood door een vliegtuigbom op j oogenblik, waarop de aanval op het punt stona L te breken. Hieruit ontstond van den kant derge- die de vernieling moesten uitvoeren, eenige Imaging in het nemen van het besluit en in dien ifid werd de bruggen bezet en overschreden door landelijke gemotoriseerde elementen. Later drong een officier door de Duitsche Unies en slaagde er in bij de ontploffingska mer te komen van een dezer bruggen. Hij liet zich zelf met de brug in de lucht vliegen en offerde aldus heldhaftig zijn leven op voor de vervulling van zijn plicht. De vijand, die bleef binnendringen over de in fect gebleven brug, viel de verdedigingstroepen aan, «arbij hij enorme massa's tanks en vliegtuigen m Óen strijd wierp. Ondanks den hardnekkigen weer stand onzer troepen, slaagde de vijand er in op te Jukken. In den loop van den middag werd een te- tenaanval ingezet door gemotoriseerde eenheden en óoor onze luchtmacht, die den vijand ernstige ver liezen toebrachten. Zij konden zijn opmarsch echter liet vertragen. Gedurende dezen tijd had de bevel voering alle schikkingen getroffen, welke de toe stand gebood en de vijand kwam te staan voor onze troepen, die reeds in nieuwe stellingen geposteerd waren. Zoo werd hij tegengehouden. Volgens de laatste berichten is hij er. niet in geslaagd zijn op marsch te hervatten. Denzelfden dag zijn geallieerde troepen tus- schen beide gekomen. Zij brachten den vijand ïware verliezen toe. Een honderdtal Duitsche vliegtuigen werd neergehaald. Op den rechteroever van de Maas werden onze troepen in Luxemburg aangevallen door veel ster kere strijdkrachten. Zij verdedigden zich moedig en trokken methodisch terug volgens de gegeven be velen. Aan hun zijde drongen Fransche gemotori seerde troepen door in de provincie Luxemburg. Een deel van de provincie is door den vijand bezet. Waarde landgenooten. Laten wij vastberaden zijn in de beproeving. Laat niemand den moed laten zin ken. Neemt een voorbeeld aan ons dappere leger, dat van de eerste gevechten af de volle maat geeft van ajn dapperheid. Laat ons eensgezind blijven en ver trouwen in de overwinning. En met de hulp van onze bondgenooten zullen wij zegevieren. De houding van Amerika. Veorstel do „neutraliteit" in „non-belligerentie" te vervangen. Roosevelt heeft een toespraak gehouden voor het achtste Pan-Amerikaansche Wetenschappelijk Con gres. Hij zeide pacifist te zijn en dat ook zijn me deburgers van de 21 Amerikaansche republiek pa cifisten zijn. Toch geloofde hij dat de overweldi gende meerderheid, indien noodig, gezamenlijk zal optreden ter bescherming en verdediging met alle middelen van onze wetenschap, onze cultuur, onze vrijheüd en onze beschaving. Kunnen wij onzen vreedzamen opbouw voort zetten, indien alle andere werelddeelen uit voor keur of dwang een volkomen verschillend levens beginsel omhelzen. Ik meen van niet, zeide spre ker. Zeer zeker is het thans de tijd voor onze repu blieken ons dat probleem voor te leggen in het koele licht van den dag en speciaal op te treden met unanimiteit en met een doel voor oogen. Roosevelt heeft volgens Reuter op zijn gehoor een geweldigen indruk gemaakt door te spreken over den „schok en de gramschap door den inval in de lage landen teweeggebracht". Later werd gemeld: Roosevelt „bevredigd" te zijn door de reactie, die zijn redevoering heeft ge welkt, zoo heeft de perssecretaris van den president Stephen Early, verklaard. De rede, zoo zeide hij, heeft vele duizenden telegrammen naar het Witte Huis doen stroomen, negen van de tien luiden gun stig. De overige 10 procent luiden ten gunste van .Vrede tot iederen prijs". Early voegde hieraan toe dat de telegrammen uit alle deelen van het land binnenstroomen. In de pers is de eensgezinde eisdh naar voren gekomen tot steeds toenemende bewapeningen, welke eisch, hetgeen veelbeteekenend is, mede omvat het op de been brengen van veel meer troe pen. De blalden schrijven: „We doen verstandiger ons ruim te verzekeren en terstond te bewapenen". De „Times Herald" bepleit krachtig een snelle uitbreiding in omvang van het marine-luchtwapen. Het blad voegt hieraan toe: „Wij gelooven dat het leger snel moet worden uitgebreid van het huidige peil van 165.000 man tot op zijn minst een millioen. De snelheid en doeltreffendheid, waarmede het ge allieerde leger oprukt in België en Nederland, te zamen met het Engelsche optreden ter zee en in de lucht, heeft te Washington een uitstekenden in druk gemaakt. Herhaaldelijk hoort men als com mentaar zeggen: „Dit gaat wat anders worden dan Noorwegen". Het staatCdepartement der Vereenigde Sta ten bestudeerd een voorstel van den Argen- tijnscihen minister van Buitenlandsche Zaken, dat de staten van Noord- en Zuïd-Amerika hun neutraliteit zullen opgeven en vervangen door „non-belligerentie". Te Washington ziet men echter verschillende jaridische en andere bezwaren. Tijdens een pers conferentie heeft staatssecretaris Oordell Huil commentaar op het voorstel gegeven en o.a. ver klaard: Natuurlijk geven de Vereenigde Staten hun volle aandacht aan de denkbeelden, die door bevriende mogendheden worden geopperd, maar dat beteekent niet dat de regeering er altijd mede accoord kan gaan. Engelsche Lagerhuis achter Churchill. Het Engelsche Lagerhuis kwam gisteren on verwacht bijeen óm den nieuwen premier, Oiurdhill, de gelegenheid te geven voor een ontmoetihg van'h'et'Lagerhuis met zijn oo'rlogs- kabinet. Toen Churchill voor de eerste maal als premier binnenkwam, werd er luide ge juicht, hetgeen hebhaald werd toen Chamber lain binnenkwam en raast Churchill ging zit ten, Ook toen Churchill opstond om het woord te voeren, werd hij luide toegejuicht. Hij zeide: „Vrijdagavond jl. kreeg ik van Z.M. de taak een nieuwe regeering te vormen. Het was de duidelijke wil van het parlement en de natie, dat deze nieuwe regeering op de breedst mo gelijke basis zou zijn gevormd en dat- zij alle partijen zou omvatten. Spreker verzocht vervolgens het Huis uitdruk king te geven aan vertrouwen ian de nieuwe re dering door goedkeuring te hechten aan een door kern ingediende motie, waarin gezegd wordt: Het Huis begroet de vorming van een regee ring die de eensgezinde onwrikbare vastbera denheid der natie vertegenwoordigt, den oorlog met Duitsohland voort te zetten tot aan het zegevierende einde. Voortgaande zeide Churchill: Wij bevinden ons !n de preliminaire fase van een der grootste veld slagen in de geschiedenis. Wij zijn in actie op vele andere punten in Noorwegen en Nederland en wij moeten voorbereid zijn in de Middellandsche Zee. De luchtstrijd duurt voort en in het binnenland moeten vele voorbereidingen worden getroffen. Ik zeg het Huis, zooals ik gezegd heb, tegen de ministers, die in de regeering zitting hebben ge nomen: Tk heb niet anders aan te bieden dan bloed «n zwoegen, tranen en zweet. Wij hebben niets anders voor ons dan een beproeving van den meest smartelijken aaitf. Wij hebben voor ons vele lan ge maanden van leed en strijd. Gij vergeet wat onze politiek is. Ik wil zeggen dat dit is oorlog te voeren (toejui chingen! Oorlog te land, ter zee en in de lucht, oorlog met al ons vermogen en met alle kracht, die God ons kan geven en oorlog voeren tegen een monsterachtige tyrannie, die nooit is overtrof fen in haar duistere en bedroevende reeks van mensohelijke misdaden. Wanneer gij vraagt wat ons doel is kan ik in een woord antwoor den: het is de ovenvinning. De Labour-afgevaardigde Lees Smith zeide toen dat Labour de resolutie van de regeering zou steunen Toen aan de oppositïoneele Labourpartij werd ge daagd of zij de verantwoordelijkheid wilden aan vaarden en deelnemen aan de reconstructie van de mgeering, werd besloten hiervoor niet terug te deinzen. Vervolgens nam de vertegenwoordiger van de uberale Oppositie, Sir Percy Harris, het woorld. Hij verklaarde, dat ook zijn partij de regeering zal steunen. Maxton van de Onafhankelijke Labourpartij verklaarde zich tegen de resolutie, welke in tegen- praak is met geheel zijn politieke overtuiging. Hij geurde het hervormde kabinet niet goed en be keurde, dat de Labourpartij zitting in de regee- hng had genomen. Maxton wenschte evenwel persoonlijk Churchill geluk; niemand kan ontkennen dat hij een per soonlijkheid is en dapper. Spreker voeglde hieraan »Ik begin fatalist te worden. Misschien werd °P het slagveld van Blenheim (welke slag werd gewonnen door den Hertog van Marlborough, een voorvader van Winston Churchill) voorbeschikt eet Winston Churchill minister-president van dit brd zou worden". Tenslotte verklaarde nog Lloyd George als oud- ste lid van het Huis, dat hij de resolutie zou aan vaarden en hij bood zijn persoonlijke goede wen- schen aan zijn ouden vriend, den nieuwen minister president aan. Het Huis heeft vervolgens de resolutie, welke door den minister-president werd ingediend, aangenomen met 381 stemmen. Er werd geen i tokele stem tegen de resolutie uitgebracht. het vervoer van bedden enz. naar het eiland, welke door familie van de betrokkenen ter beschikking zijn gesteld. Voor de vlotte overbrenging was de medewerking ingeroepen van vrijwilligers van den luchtbeschermingsdienst, die daarmede den gehee- len dag in de weer waren. Vele vrachtwagens van den gemeente-reinigingsdienst, volbeladen met bed den enz., spoedden zich in den loop van den ochtend van Batavia naar Tandjong Priok, vanwaar zij on middellijk per schip naar het eiland Onrust werden overgebracht. Het lossen van de geconfiskeerde Duitsche sche pen is thans gestaakt, in afwachting van verdere in structies, doch men gaat voort met het ontladen van goederen, welke aan bederf onderhevig zijn, als proviandeering. Men gaat echter voort met het inventariseeren van de lading dier schepen. Alhoewel p'ractiseh het normale leven in Indië's hoofdstad ongestoord- voortgaat, beweegt de nieuws gierigheid omtrent oorlogsberichten uit Nederland zich in stijgende lijn. Een frappant voorbeeld hiervan was iemand, die naar een publiek lokaal ging met medeneming van zijn radiotoestel dat hij daar inschakelde om geen enkel bericht te missen. Verder concentreert de aandacht zich op het hoofdbureau van politie, waar groepjes menschen de af- en aankomende politie-ambtenaren in het oog houden, in de hoop iets bijzonders te kunnen op vangen Voor de beambten van de stations zijn weer nor male omstandigheden ingetreden nu de grootste transporten van geïnterneerden achter den rug zijn. Het gebouw van de N. S. B. is ontdaan van elk kenmerk, waaruit kan blijken dat deze beweging daar was gevestigd. Van het gebouw van de Deutscher Verein wappe ren fier twee Nederlandsche vlaggen, terwijl boven den ingang hei portret van H.M. de Koningin prijkt. De aanduiding „Deutsches Haus" is van den gevel verwijderd. DE TOESTAND TE SOERABAJA Het militair gezag te Soerabaja deed een dringend beroep op de volledige medewerking van het publiek om tusschen 18.00 uur en 6.00 uur binnenshuis te blijven. BATAVIA. 12 Mei (Aneta/A. N. P.) Het mili tair gezag heeft een verordening uitgevaardigd, waarbij in schouwburgen, bioscopen, sociëteiten en overigens alle lokalen bestemd voor gezellig verkeer, alsmede in fabrieken, werkplaatsen en winkels slechts radio-ui'tzendingen zullen worden toege staan, ten gehoore gebracht door officieel gere gistreerde Nederlandsch-Indische omroepstations. DE MAATREGEL TEGEN DUIT SCHERS IN INDIë. BATAVIA, 12 Mei (Aneta/A. N. P.) Het mili tair gezag heeft de volgende verordening uitge vaardigd: 1. Het is verboden aan eenig mannelijk - Duitsch onderdaan, ouder dan zestien jaar, zonder toestem ming van het militair gezag huisvesting te ver- leenen. 2. Hij aan wien bekend is dat zich een mannelijk Duitsch onderdaan, ouder dan zestien jaar, in Ne- derlandsch Indië bevindt, van wiens aanwezigheid hij weet of vermoedt, dat de overheid geen kennis draagt, is verplicht dit onverwijld mede te deelen aan de plaatselijke bestuurs- of politie-autoriteiten. 3. Hij die aan eenig Duitsch onderdaan, niet val lende onder de groep personen onder 1 genoemd, huisvesting verleent, is verplicht hiervan onverwijld aan plaatselijke bestuurs- of politie-autoriteiten kennis te geven. 4. Overtreding van dit bepaalde zal gestraft wor den met een gevangenisstraf van sub artikel 1, vijf jaar, sub artikel 2, 2 jaar en zes maanden en voor artikel 3, 2 jaar. K.L.M. STAAKT VERTREK VLIEGTUIGEN De K. L. M. heeft het vertrek van vliegtuigen uit Batavia gestaakt. De machine welke Donderdag was vertrokken is teruggeroepen. BEPERKING VAN VERGADEREN Door den legercommandant is voor geheel Neder- landsch-Indië tot nader bericht bepaald, dat: ten eerste het houden van openbare vergaderingen van staatkundigen aard is verboden, en ten tweede be sloten vergaderingen van staatkundigen aard niet zijn toegelaten, tenzij van het houden daarvan min stens vijf dagen van tevoren wordt kennis gegeven, op Java en Madoera aan den assistent-resident en buiten dat gebied aan het hoofd van plaatselijk be stuur, welke autoriteiten bevoegd zijn het houden van deze vergaderingen te verbieden, behoudens be roep op den betrokken gouverneur, resp. resident. Het verbod voor openbare vergaderingen van be doelden aard is uitgevaardigd in het belang van de openbare rust en orde en op grond van de overwe ging dat de taak van de politie dermate is ver zwaard dat voor de uitoefening van het toezieht geen voldoende politie-personeel beschikbaar is. Op denzelfden grond kan eveneens worden ver boden het houden van besloten vergaderingen van staatkundigen aard. Deze kunnen namelijk reeds on der de normale omstandigheden te allen tijde door de politie worden bijgewoond. Zoo is eenige uren na het bevel tot inbeslagne ming honderdzestienduizend ton scheepsruimte in Nederlandsche handen overgegaan. DE TWEEDE PINKSTERDAG IN NEDER- LANDSCH-INDIë. BATAVIA, 13 Mei (Aneta/A.N.P.) De Tweede Pinksterdag bood in vele opzichten dit jaar het beeld van een normalen werkdag. Vele regeerings- kantoren en andere instellingen waren geheel of wel beperkt geopend, ten einde zoo spoedig mogelijk les aan te passen aan de zoo geweldig gewijzigde omstandigheden. Velen, die vrij hadden, trokken naar de haven van Tandjong-Priok, in de hoop daar iets te zien van het transport van geïnterneerden naar het eiland On rust. Hedenmorgen zijn weer een achttal Duitschers en Nederlanders overgebracht naar het eiland. Het totaal der geïnterneerden bereikt thans bijna de zeshonderd. Verder werd heden een aanvang gemaakt met i Botsingen tusschen oud en nieuw. PARKEERVERBOD. In de hoofdstraten van Haarlem. In het belang van de veiligheid van het verkeer heeft de Commissaris van Politie te Haarlem voor de volgende straten een parkeerverbod uitgevaar digd: Schoterweg (van de Kleverlaan tot aan de stad), Kruisweg, Kruisstraat, Barteljorisstraat, Ko ningstraat, Gierstraat, Groote Houtstraat, Plein, Jansstraat, Jansweg en Smedestraat. Bijzondere Bidstond. Hedenavond in de Groóte Kerk. Hedenavond zal in de Groote Kerk een bijzondere bidstond worden gehouden in verband met den bui tengewoon gevaarlijken toestand waarin ons land verkeert. Dr. E. Emmen en ds. D. E. Boeke zullen deze godsdienstoefening leiden, die voor ieder toeganke lijk is. De tijdsduur zal niet langer zijn dan een uur, namelijk van half zeven tot half acht. WAARSCHUWING AAN HET PUBLIEK. Gehoor geven aan sommaties. De Commissaris van Politie te Haarlem beveelt, dat onmiddellijk, op straffe van lijfsgevaar, gehoor moet worden gegeven aan sommaties van politie en militairen. Vuurwapenen en munitie ingeleverd. Dé Commissaris van Politie te Haarlem beveelt, ingevolge art. 9 van de Vuurwapenwet 1919, dat alle vuurwapenen en munitie, ongeacht of daarvoor machtiging of een andere vergunning is verleend, vóór Woensdag 15 Mei 1940, des namiddags vijf uur, moeten zijn ingeleverd op het bureau van politie in de Smedestraat. ZANDVOORT DE ZEEMEEUWEN De voetbalvereeniging De Zeemeeuwen houdt haar jaarvergadering op Maandagavond 27 Mei in „Ons Huis" te Zandvoort. O.a. zullen verkiezingen voor een bestuurslid, een terrein commissaris en de elftalcommissie plaats hebben. LICHTSEIN ONBEWAAKTEN OVERWEG "TL men een eenigszins duidelijke kaart van Velsen teekenen, dan heeft men daarvoor een groot vel papier noodig. Want Velsen is een uitgestrekte gemeente, in oppervlakte grooter dan menige stad van 100.000 inwoners. Een kaart van Velsen toont echter heel wat onbewoond gebied, het be woonde gebied is over de heele gemeente in min of meer los van elkaar zijnde neder zettingen verdeeld. Wat voor de geheele gemeente Velsen geldt, geldt tot op zekere hoogte ook voor Santpoort. Sant poort vormt niet, als IJmuiden, een aaneengeslo ten bebouwing, maar is een verzameling van bouw blokken, verspreid over Santpoort-Dorp en Sant poort-Station en die onderling nauwelijks met el kaar verbonden zijn. Het nieuwste uitbreidingsplan voor dit deel der gemeente beoogt weliswaar, de bebouwing zooveel mogelijk rondom deverschillende centra te con- centreeren en daardoor wordt de samenhang tus schen de hier en daar in het groen rondzwemmen de blokken steeds grooter, maar de modderbeek in de Hoofdstraat zal nog heel wat vocht afvoe ren voordat men zal kunnen zeggen: „Ik woon in Santpoort" zonder dat het noodig zal zijn, deze plaatsbepaling van een nadere toelichting te voor zien. Santpoort is altijd een lief, rustig dorpje ge weest, of eigenlijk waren het twee lieve rustige dorpjes, Santpoort-Dorp en Santpoort-Station, die slechts door de Wüstelaan met elkaar verbon den waren; Santpoort-Station, meer georiënteerd op Bloemendaal, Santpoort-Dorp met een Haar- lemschen inslag. Maar ondanks dat waren alle Santpoorters trouwe Velsenaren, al is er wel eens een strooming tot aansluiting bij Haarlem geweest, maar dat was een vergissing. Toen bouwondernemers ondekten, dat er in en om Santpoort veel grond lag waar ze huizen op konden bouwen kochten ze dezen grond en bouw den ze huizen. En toen menschen uit Amsterdam en elders deze huizen ontdekten en zagen, dat er nog boschjes in de buurt waren met zingende nachtegalen, lijsters, sijsjes, enz., dat er hier en daar nog een bloemenveld]e te vinden was en dat je voor Duin- en Kruidberg een wandelkaart kon krijgen, leek hun dit wel iets. En ze zegden hun huisbaas in Amsterdam en elders de huur op, gingen naar Santpoort en werden forens. Gepen- sionneerde ambtenaren, zeelui, enz. die eens een uitstapje naar Santpoort maakten, zagen die mooie huizen, die groene boschjes en de felgekleurde veldjes met tulpen enz., en ze hoorden de nachte galen, lijsters en sijsjes. En ze zagen de landelijke rust en hun besluit stond vast: daar gaan we wonen. Dat begon een jaar of tien geleden. Velen kwa men naar Santpoort en toen ze er een tijd gewoond hadden, hadden ze er allemaal of bijna allemaal spijt van. Want Santpoort had geen rioleering en dat was erg onaangenaam. Vooral wanneer je uit een stad komt, waar altijd zooveel gedaan wordt voor de hygiëne. Ze klaagden en klaagden bij B. en W. of de Gezondheidscommissie (die was er toen nog), maar het hielp niets. En wie niet over de rioleering klaagde, klaagde over een mestvaalt vlak bij de deur en ze ondervonden, dat het leven buiten niet louter rozengeur en maneschijn is. Velen trokken teleurgesteld weer naar hun oude adres terug; maar niet iedereen kon dat doen, allerminst zij, die een huisje gekocht hadden. De crisis bracht ons een pracht van een riolee ring en nu wordt alles veel beter en Santpoort en zij die bleven zullen nog gelijk krijgen. Maar er zijn toch nog wel gekke dingen te zien. Daar heb je bijvoorbeeld DE UITENDAALSTRAAT. Deze straat ligt heelemaal aan den zelfkant van de Elta, dat is de buurt langs de Wüstelaan nabij den spoorwegovergang. En dat is ihet ongeluk van 'de Uitendaalstraat. Het woont er erg mooi want de menschen hebben een schitterend uitzicht over de landerijen en nog veel verder. Maar ze zijn ontevreden over hun straat want dat is eigenlijk geen straat. Het is iets wat er op lijkt'maar meer niet. Er was niet eens voldoende grond beschikbaar om de straat over haar volle breedte aan te leggen want de. grond dien men daarvoor noodig had was van iemand anders. En nu kunnen de bewoners van de Uiten daalstraat van uit hun voorkamer bijna rabarber uit den tuin plukken, maar daartegenover staat, dat ze allemaal achter paaltjes wonen, die elk verkeer onmogelijk maken. Een bakfiets kan er nauwelijks komen en er zijn nauwe hoeken, die al vele botsin gen op hun geweten hebben. De opzichter van O. W. die er onlangs eens kwam kijken, weet er van mee te praten. De Uitendaalstraters hebben bij het gemeente bestuur hun beklag ingediend, maar ze kregen nul op het request. En zoo zal de Elta nog wel tot in lengte van da gen een uitwas blijven, waarvan men zich vol ver bazing afvraagt hoe men er toe gekomen is, om zoo iets te laten worden. Hiervoor had men indertijd toch wel een andere oplossing kunnen vinden. Als de bewoners er op gesteld zijn een heele straat voor hun deur te hebben is daarvoor maar één middel: verhuizen. Er zijn in Santpoort in den loop der jaren al veel brandende kwesties opgelost, maar er zal toch nog heel wat moeten gebeuren voordat Santpoort een ideale woongelegenheid is. We kennen nog iets typisch Velsensch in onze forensenwijk. Dit vinden we bij den OVERBILDTWEG en wel aan den kant van de Hoofdstraat. Daar is een pleintje met eenige nieuwe huizen er op. Maar er staat ook een ruïne van iets, wat vroeger een schuur of een bergplaats of zooiets is geweest, eigendom van een bouwer. En voorts is er een hek, dat ook al geen hek meer is. En dan staat er een groepje boomen, die noodig moesten verdwijnen want zij vormen een bron van vele ongerechtig heden En zoo hebben ook de bewoners van de hui zen van dit pleintje veel redenen om te klagen, maar ook hun klachten zijn den weg van vele klachten gegaan. En toch zou er, met wat goeden wil wel iets aan te doen zijn. Zoo vernamen wij„ dat de eigenaar van het driehoekige stuk grond met de boomen er op, dezen grond wel wil afstaan. Dan zou tenminste een bëhoorlijke toegang gemaakt kunnen worden en zou aan heel wat onaesthetisch gedoe een einde gemaakt kunnen worden. Vreemd doet het aan te hooren, dat het pleintje door de ge meentereiniging angstvallig gemeden wordt. Wat er op valt, blijft er op liggen. Zoo zijn er in Santpoort nog meer dingen, die verbeterd dienen te worden. Over de beek zullen we het maar niet meer hebben. Aan de oevers daar van hebben ze idezer dagen een „Weensche avond" gegeven en „De schone blaue Donau" klonk er zoo mooi in de reine avondlucht, dat de menschen werkelijk een oogenblik gedacht hebben, dat het droevige beekje de rivier was die Johann Strauss tot zijn onvergetelijke wals heeft geïnspireerd. En daarom wil men in Santpoort de beek nu niet meer missen. De Broekbergenlaan, die volgens het Santpoort- schen raadslid dr. De Groot eigenlijk Endegeester- laan had moeten heeten, wordt nu zoo langzamer hand wel doorgetrokken. Dat is een heele lijdens geschiedenis geweest, maar de gemeente stond voor vele moeilijkheden, die nu eindelijk opgelost zijn. Zoo komt Santpoort langzamerhand uit zijn over gangstijdperk en is het nu bezig een forensenplaats te worden, waar het goed is te wonen. Dat geldt nu niet meer alleen voor de forensen, maar ook voor de „eigenheimers", voor wie wel spoedig nieuwe kwartieren gebouwd zullen worden. Daarom kan men in Santpoort de toekomst met gerustheid tegemoet zien. Met de uitbreiding der woongelegenheid krijgt ook de winkelstand zijn goede kans en zal het voor de zakenmenschen, door dat hun klantenkring zich uitbreidt steeds gemak kelijker worden, de concurrentie van de stad het hoofd te bieden. Van groot belang voor de ontwik keling van Sartpoort is het echter, dat het natuur schoon geëerbiedigd wordt en daaromtrent zijn we niet heelemaal gerust. Wat zal er van de prachtige Wüstelaan terecht komen als eens Spaarnberg ver kaveld wordt? Niet genoeg kan gewaardeerd wor den, dat de gemeente er voor gezorgd heeft dat ten minste een deel van den Neethof behouden blijft. S. B. Krachtiger steun van Nieuw Zeeland aan de geallieerden. Alle hulpbronnen van het land ter beschikking. Havas meldt dat in antwoord op de „volks beweging", welke is gevormd met het doel een krachtiger oorlogspolitiek te doen voeren, de minister-president van Nieuw Zeeland, Fraser, verklaard heeft dat alles wat mogelijk is zal worden gedaan om de zaak van de geallieerden te steunen en dat de oorlogspogingen van Nieuw Zeeland overeenkomstig de belofte zijn, welke bij het begin der vijandelijkheden is gedaan om alle hulpbronnen van het land in dienst van het Gemeenebest te stellen. Hij voegde hier aan toe dat het vraagstuk van een doeltreffend gebruik van het „menschen- materiaal" nauwkeurig wordt bestudeerd. DE OPVOLGER VAN KARDINAAL VERDIER. Tot aartsbisschop van Parijs is gekozen kardi naal Suhard, tot dusver aartsbisschop van Reims. Britsche duikboot als verloren beschouwd. De Britsche admiraliteit meldt De secretaris der admiraliteit moet tot zijn leedwezen mededeelen dat de onderzeeër „Seal" over tijd is en als verloren moet worden ver ondersteld. Buitenlandsche berichten opperen het denkbeeld dat eenige leden der bemanning wellicht krijgsgevangen zijn gemaakt. De onderzeeër „Seal" had een waterverplaat sing van 1520 ton en deed „tevens dienst als mijnenlegger. Men sohrijft ons van bevoegde zijde: De Koningin en Hare ministers hebben zich el ders moeten vestigen. De mogelijkheid, dat door een plaatselijk min- der-gunstig verloop van de krijgsbedrijven onze geliefde Koningin persoonlijk in gevaar zou gera ken, is nu althans uitgeschakeld. Het bericht van. Maandagavond heeft ons allen smartelijk getrof fen, maar tegelijkertijd is het voor alle Nederlan ders van bemoedigende zekerheid, te weten, dat in.de persoon van de Koningin in alle omstandig heden ons Nederland behouden blijft. En nu? Wij hebben er, iéder op onze post, aan en achter het front, voor te zorgen, dat wij in en kele uren het nieuws hebben verwerkt. De stand van zaken moge onzeker zijn, het zou onjuist en gevaarlijk zijn, uit de reis van de Koningin af te leiden, dat de toestand aanleiding zou geven tot ontmoediging. Integendeel! In den strijd tegen de parachute troepen heeft de Nederlandsche weermacht opmer kelijke successen behaald. Met groote taaiheid ver zetten onze troepen zich tegen den vijand, die uit het Oosten optrekt. Volhouden! Dat is het parool. De vijand is sterk, dooh sterk zijn ook onze bond genooten, van wie wij mogen verwachten, dat zij volledig steunen. En sterk zijn wij zelf. Sterk is de eendracht, die de overgroote meer derheid van ons volk aaneengesmeed houdt. Sterk door het geloof aan de rechtmatigheid van de zaak, waarvoor wij strijden. Sterk, zooals onze voorvaderen het waren, toen. zij in niet minder zwaren strijd de Nederlandsche vrijheid vestigden. „Mijn schild ende betrouwen Zijt Gij, o God, mijn Heer". Zuinigheid met gas, water en electriciteit. De regeering doet een dringend beroep op de bevolking om onder de huidige omstandighe den de uiterste zuinigheid te betrachten met gas en electriciteit. Een ieder zorge ervoor, dat slechts in de zeer noodzakelijke gevallen wordt gebruik gemaakt van gas en electriciteit. Voor particulieren geldt, dat hun verbruik zoowel van gas als electriciteit minder moet bedragen dan 50 procent van him verbruik in dit jaargetijde. Ook het verbruik van niet-particulieren moet zoo veel mogelijk worden beperkt. (Zooals men weet is Zaterdag reeds op de grootst mogelijke zuinigheid met water aangedrongen - Red.). Meer dan 400 Duitsche vliegtuigen neergeschoten? De Duitschers hebben Vrijdag, Zaterdag, Zondag en Maandag meer dan 400 vliegtuigen verloren, raamt men in offieieele kringen. De Fransche lucht doelartillerie heeft 34 vliegtuigen neergeschoten en de Fransche en Britsche gevechtsvliegtuigen in Frankrijk hebben 88 vijandelijke toestellen omlaag gehaald. De overige vliegtuigen werden neergescho ten door Belgische, Nederlandsche en Britsche strijdkrachten en boven de Noordzee. Ook zijn een aantal vliegtuigen op den grond buit gemaakt.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 3