H Jiet JOient en Jan OieMol. Indo China, Frankrijke rijstschuur van het Verre Oosten Gevraagd bekwame meisjes LUIDSPREKERS Personeel gevraagd Telegram-wisseling tusschen Staatshoofden. Maar ook: het land van de Hollandsche dijken en kanalen ET kan gebeuren dat men op een reis om de wereld van tijd tot tijd landen en streken tegenkomt waarover tot dus verre nog maar heel weinig is geschre ven en die daardoor zoo onbekend zijn gebleven dat men bijna van een her-ontdekking zou kun nen spreken. Iets dergelijks is ook mij hier de zer dagen overkomen nu ik, op mijn tocht naar Tsjoengking en het land van generalissimus Tsjang Kai Tsjek, met zulk een. althans voor ons Nederlanders, nagenoeg onbekend gebleven stukje van den wereldbol heb mogen kennis maken. Ik bedoel: de „Indo Chineesche Unie" of, zooals deze gewesten ook wel heeten, „Fransch Indo China". En, omdat het bovendien een interessant stukje wereld bleek te zijn wil ik er u hier iets van vertellen. Laten we om te beginnen opmerken dat Fransch Indo China ligt op de route Singapore-Hongkong- China-Japan. Hiermede is al dadelijk aangetoond, dat de geografische ligging van het land vooral in dezen tijd tevens van een bijzonder strategisch be lang is. Het is in het Verre Oosten nog allesbehalve rus tig. De oorlog tusschen China en Japan, die nu al meer dan 21/2 jaar duurt, is thans zelfs in een nog verscherpt stadium gekomen door de instelling, sinds 30 Maart j.l. van de te Nanking gevestigde „Centraal-Chineesche Regeering" van Wang Tsjing Wei, die zich lijnrecht heeft geplaatst tegenover het bewind van Tsjang Kai Tsjek, hetgeen de toch al gecompliceerde toestanden in dezen hoek van de wereld zoo mogelijk nog wat ingewikkelder maakt. China doet nu sterk aan het Spanje van de periode van den burgeroorlog denken: Wang Tsjing Wei wordt beschouwd als de Chineesche Franco; hij heeft als leuze gekozen: „Weg met het communis me"! Generalissimus Tsjang Kai Tsjek's devies is daarentegen: „Weg met de landverraders"! En, zoo als destijds in Spanje, zoo interesseeren zich ook hier de groote mogendheden voor het geval, zij het ook, vanwege den oorlog in het westen, niet zoo op vallend en nadrukkelijk. In ieder geval kan de cen trale-gouvernementsman Wang Tsjing Wei onvoor- waarlijk op den steun van Japan rekenen een ook Mussolini beschouwt den uitgesproken anti-coipmu- nistischen heer Wang kennelijk met een welwillend oog. Dictator Stalin daarentegen denkt er heel an ders over; 's man's sympathieën gaan onmiskenbaar in de richting van Tsjoenking. De artikelen in de Sovjetpers tegen Japan en het bewind van Wang worden met den dag scherper. Hitler, die evenals ten tijde van het conflict met Finland, het meeste voordeel ziet in een „neutrale" houding om hierdoor zoowel de Italiaansche kool als de Russische geit te kunnen sparen, heeft dientengevolge ook in China niet openlijk partij gekozen, al laat het zich begrij pen dat hij, omdat hij nu eenmaal voorloopig het meest met Rusland rekening heeft te houden, zijn neutraliteit „welwillend" heeft gestemd voor de re geering van Tsjang Kai Tsjek. Men kan er dan ook zeker van zijn dat het niét alleen de Balkankwestie is, die de vorming van een drievoudig blok Duitsch- land-Rusland-Italië voorloopig nog tegenhoudt, maar evenzeer: China. Ook daar zijn de belangen cn sympathieën van de drie dictators totaal verschillend en zelfs tegenstrijdig. Het ligt voor de hand dat Fransch Indo China, als buurland van het groote, onrustige en strijdende China, tengevolge van dit alles zeer waakzaam moet zijn. Een belangrijke factor hierbij is uiteraard dat het de rust binnen het eigen gebied weet te handhaven. En, wat nu den vreemdeling hier reeds dadelijk opvalt is, dat het Fransche bewind er in is geslaagd dit op waarlijk voorbeeldige wijze te doen. In Indo China is de nerveuze en gevaarlijke sfeer van politieke spanning en woelingen iets volkomen onbekends. Anti-gezagspartijen zijn er niet. Com munistische intriganten hebben hier geen kans. Men voelt er zich veilig als in.het eigen land. Voor tal- looze Chineesche vluchtelingen die, om him leven te redden, naar hier zijn uitgeweken, is Indo China in dezen tijd dan ook als een werkelijke oase. Dui zenden hebben er een gastvrij onderdak gevonden en velen, die hun kapitaal hebben weten te redden, zijn hier een nieuw levensbestaan begonnen, precies zooals in Palestina de uit Duitschlaud geëmi greerde Joden opnieuw de hand aan de ploeg heb ben geslagen. In Hanoi, Haiphong en Saigon, de drie grootste steden van Indo China, maar vooral in de beide eerstgenoemde, die niet ver van de Chineesche grens zijn gelegen, verrijzen de Chineesche hotels en dito restaurants en allerlei handelsonderne mingen als paddestoelen uit den grond. Daarbij heeft Indo China een levendig handelsverkeer met zijn grooten nabuur, eenerzijds door de belangrijke uitvoerhaven Haiphong en anderzijds door de spoorlijn Hanoi-Yoennanföe, die in Januari en Fe bruari j.l. zoo hevig door de Japansche vliegtuigen is gebombardeerd. Zooals reeds gezegd wordt Fransch Indo China óók aangeduid met den naam: „Indo Chineesche Unie". Het land is namelijk samengesteld uit een groep van 5 gewesten: de protectoraten Cambodja, Annam en Tonkin, de kolonie Cochin China, Laos, dat gedeeltelijk protectoraat en voor een deel kolo nie is, en Kwang Tcheou Wan, dat in 1900 voor den tijd van 99 jaren van China is gepacht. De Unie, die een oppervlakte heeft van 736.000 KM.2, telt 25 millioen inwoners, waarvan 36.000 Franschen. In het Noorden grenst het land san China de provincies Yoehnan, Kwangsi en Kwantoeng in het Westen aan Burma en Siam, terwijl de Oost- en Zuidgrens wordt, gevormd door de Chineesche Zee en de Golf van Siam. De land grenzen zijn niet natuurlijk; zij zijn vastgesteld door Frankrijk dat, na in 1858 een kolonie te hebben gesticht in Cochin China, geleidelijk andere streken en gewesten binnen zijn gezagssfeer heeft getrokken: allereerst, in 1863. Cambodja; daarna, in de jaren 1873 tot 1885, Tonkin en Annam; vervolgens Laos van 1884 tot 1893 en tenslotte Kwang Tcheou Wan in 1900. Om redenen van administratieven, econumi- schen en financieelen aard werden al deze gewesten vereenigd tot de „Unie van Indo China" en onderge schikt gemaakt aan het gezag van een gourverneur- generaal. De tegenwoordige landvoogd is, sinds Sep tember van het vorig jaar, Z.E. generaal Catroux. De Fransche regeering heeft het in dezen tijd van oorlog en oorlogsgevaar beter geoordeeld de leiding van de zoo belangrijke kolonie toe te vertrouwden aan een militairen bewindsman, zooals wij, naar aanleiding van den Atjeh-oorlog, in Indië onzen ge neraal Van Heutsz hebben gehad. Het belangrijkste protectoraat in Indo China, An nam en Tonkin, wordt bestuurd door Z.M. Keizer Bao Dai, een jong en energiek vorst, die in Frank rijk zijn opvoeding heeft genoten. Hij heeft daar door op de dingen een Westerschen kijk, hetgeen zijn land ten goede komt. Z.M. is een groot liefhebber van de aviatiek. Evenals ex-koning Edward van Engeland en Mussolini maakt ook hij voor zijn be zoeken en inspectiereizen dikwijls gebruik van een vliegtuig, dat hij bij voorkeur zelf bestuurt. Per soonlijk de Boeddhistische geloofsleer belijdende is zijn gemalin, keizerin Nam Phüong, evenwel Christin; H.M. is Roomsch-Katholiek. Tijdens haar bezoek aan Europa het vorig jaar werd zij door Paus Pius XII in audiëntie ontvangen. Het Keizerlijk echtpaar heeft zijn verblijf in het antieke en merkwaardige Hué, hoofdstad van An nam, de residentie met haar sfeer van mystiek en omgeving van oostersche pracht en praal. Men ge voelt zich in Hué als verplaatst in een geheel aparte, bijzondere wereld. De ranke en schilderachtige „Ri vier des Parfums", haar groenende, lich glooiende oevers omzoomd door de flamboyantboomen met hun vlammend-oranjeroode bloesems; de indruk wekkende keizerlijke begraafplaatsen met hun rijk dom van biankmarmeren monumenten en gelegen tusschen sparrewouden en uitgestrekte lotusvijvers niet een overvloed van rose en lilakleurige lelies, voorts de Boeddhistische heiligdommen en pagoden zooals, aan een der krommingen van de rivier des parfums, de „Hemelstoren" en tenslotte de sierlijk aangelegde keizerlijke parken, geven aan Hué een zeer bijzondere bekoring, die nog wordt versterkt door het décor van de kleurrijke en goudgebor- duurde statiegewaden van de mandarijnen en an dere Annamitische hoofden, die in velerlei opzicht de oude en traditioneele gebruiken hebben gehand haafd. Bij een bezoek aan hei Dai gevoelt men het als bij intuïtie: hier begint het werkelijke, geheimzinnige Verre Oosten dat zich uit strekt tot aan den alouden Chineeschen Muur, de Oriënt met zijn beschaving van vele eeuwen her, maar die voor ons, Westerlingen, desondanks onbe kend en onbegrepen is gebleven Het tweede protectoraat van Indochina is Cam bodja, eveneens bestuurd door een vorst: kening Monivong. De hoofdstad is I'nom Penh. een stad die vooral opvalt door haar sierlijke Boeddhistische hei ligdommen. Hier zijn het vooral de. goudgele en oranjekleurige gewaden van de Eoeddhapriestors of bonzen, zooals ze genoemd worden, die aan stad en land een geheel eigen karakter geven. ITet leven dige geel en oranje harmonieert zeer fraai met het grijs van de pagoden en tempels, waarvan de Ang- koi Vat, in 1861 door den Franschen geleerde Henri Mouhot ontdekt, een der schoonste is en die dan ook terecht, evenals de Boroboedoer op Java. een inter nationale reputatie geniet. Een andere merkwaar digheid van Cambodja zijn de koninklijke olifan ten, die fraai opgetuigd bij plechtige gelegenheden statig door de stad trekken, een bezienswaardigheid die men ook vindt in Siam en het Indië der Maha- radja's. Van de overige gewesten moet, bezien uit een oogpunt van merkwaardigheid. Laos nog worden genoemd. De bevolking is er schaarsch; het land telt nauwelijks 1 millioen inwoners, maar deze behooren tot een groote en interessante verscheiden heid van rassen waaronder nog zeer primitieve, die uitsluitend in de bergen wonen, ver van alle be schaving en door hun meer bevoorrechte landge- nooten welwillend met den naam „Kha", d.i. „wil den", worden aangeduid. De bewoners van Laos leggen zich in hoofdzaak toe op de veeteelt; vooral ossen en -buffels worden uitgevoerd. De jacht op wilde olifanten is er evenwel ook niet onvoordeelig; de gevangenen dieren worden meestal in Siam ver kocht. De zelfbestuurder van Laos heeft zijn ver blijf in Luang Prabang, een schilderachtig, maar geïsoleerd gelegen stadje, dat, omdat er in het ge west nog geen spoorwegen zijn, nog het gemakke lijkst per boot, over de rivier de Mekong, kan wor den bereikt. is Indo China nu van zoo groot be lang? Het antwoord kan in enkele woorden worden gegeven: door zijn producten; het is een der Fransche voorraadschuren. Indo China is vóór alles het land van de rijst. Niet alleen vormt de rijstcultuur er het voornaamste middel van be staan voor de bevolking, maar, waar het grootste gedeelte van de rijstproductie wordt uitgevoerd naar Frankrijk en de andere Fransche koloniën, laat het zich gemakkelijk begrijpen dat, vooral in oorlogstijd, Indo China voor het Fransche im perium een buitengewone waarde heeft. De rijst- export bedraagt jaarlijks gemiddeld 1 millioen 600.000 ton! De totaalproductie over de jaren 1935 tot 1939 was ongeveer 7 millioen ton, een cijfer ge lijk aan dat van Nederlandsch Indië. Als we nu weten dat over dezelfde periode de totaalproductie van Engelsch-Indië 46 millioen, die van Japan 11 y2 en van Siam en Korea resp. 4J/2 en 4 millioen ton bedroeg, dan zien we dus dat, tezamen met Ned. Indië, Indo China als rijstland de derde plaats in neemt. In 1918 bestond niet minder dan 75 pet. van den uitvoer uit rijst. Op het oogenblïk is het 40 pet. Dit is evenwel een schijnbare teruggang, want de totaalopbrengst aan rijst is nu zelfs nog grooter dan destijds. De verklaring wordt gevonden in het feit, dat met de ontwikkeling van het land, de uit voer van andere producten, vooral van maïs en rubber, eveneens is toegenomen en zelfs in een zeer versneld tempo. Een frappant voorbeeld levert in het bijzonder de maïs: tien jaar geleden bedroeg de gemiddelde uitvoer hiervan slechts 10.000 ton per jaar, nu daarentegen al mer dan 500.000 ton! Ook de rubberproductie is met groote sprongen omhoog gegaan en neemt op het oogenblik reeds 22 pet. van de totale uitvoerwaarde in. Waar echter Indo China vóór alles „rijstland" is, wordt natuurlijk alles gedaan om vooral de rijst productie nog op te voeren. Het middel hiertoe is gevonden in uitbreiding en verbetering der irrigatie- werken. Indo China is daardoor ook een land van dijken en kanalen. De groote rivieren, die ieder jaar opnieuw het land overstroomden en daardoor aan de oogst veel schade berokkenden, zijn over uitgestrekte afstanden ingedijkt, terwijl stuwdam men werden gebouwd om den waterloop te regulari- seeren. In Tonkin zijn over de enorme lengte van meer dan 700 K.M. dijken aangelegd, waarvoor, sedert 1926, 70 millioen kubieke meter grond is verwerkt! In het zuiden, in Cochin China, vond men het beste middel tot verbetering in den aanleg van een uitgestrekt complex kanalen, die tezamen een lengte van meer dan 2000 K.M. hebben. Boven dien werden er over een afstand van ettelijke hon derden kilometers de rivieren gekanaliseerd. Om dit resultaat te bereiken moest de verbazingwekkende hoeveelheid van 200 millioen kubieke meter grond worden uitgegraven. Al deze maatregelen hebben hun vruchten evenwel rijkelijk opgeleverd: in Cochin China bijvoorbeeld 't gebied waar de rijst cultuur het meest intensief wordt beoefend, beslaan de rijstvelden thans de geweldige oppervlakte van 2y2 millioen hectare! Dijken en kanalen, het zijn twee dingen, waar mede vooral wij in Nederland al bijzonder ver trouwd zijn. Zij vormen terecht een deel van onze nationale trots. Het is ,een der redenen waarom men zich als Hollander hier in Indo China zoo spoedig thuis gevoelt. De sfeer doet er zoo vaderlandsch aan. Want uiteraard ontbreken hier ook de bruggen niet. Onze beroemde Moerdijker vindt in Indo China een waardigen tegenhanger in de „Pont Doumer" die bij Hanoi over de Roode Rivier is gebouwd en de grootste brug is van het Verre Oos ten. Zijn lengte bedraagt van oever tot oever 1682 meter. Bovendien is hij nog in den vorm van een viaduct over een lengte van 800 meter doorge trokken door de stad Hanoi, hetgeen aan het ge- heele brugcomplex een lengte van 2y2 K.M. geeft. De pijlers hebben een hoogte van 43 meter, waar van 30 meter zich onder water bevindt want de Roode Rivier is bijzonder diep: op verschillende plaatsen meer dan 20 meter. En dat is voor een rivier heel wat. In de perioden van hoogen water stand stijgt het water bovendien tot 8 meter boven het normale peil. Laai ik, alvorens van de bruggen en dijken af te stappen, er nog bij vertellen dat uitsluitend Inheemsche arbeiders, onder deskundige Fransche leiding, al deze werken hebben uitgevoerd. De Tonkineezen en Annamieten hebben als nauw gezette en ijverige werkkrachten een uitstekenden naam. In den wereldoorlog van 1914 hebben zij al zoodanig uitstekende diensten bewezen en ook nu weer zou men hen bij duizenden kunnen aantreffen „ergens in Frankrijk", waar zij het hunne bijdragen tot de overwinning. Reeds werd vermeld, dat de bevolking voor een groot gedeelte haar levensbestaan vooral vindt in de rijstcultuur. Maar ook vischvangst en de „kleine" industrie verschaffen velen een dagelijksch onder houd; cement- en aardewerkfabrieken, steenovens, weverijen en inrichtingen voor de vervaardiging van lucifers, sigaretten, vuurwerk, papier en zeep, vindt men heinde en ver. En dan niet te vergeten de kunstnijverheidsindustrie! Er is wel eens gezegd dat de Tonkineezen en Annamieten een volk zijn van „eerste klasse landbouwers, visschers en kunstenaars. En ook ten opzichte van de laatstge noemden is dit volkomen waar. Overal vindt men onder deze menschen beoefenaars van de schoone kunsten. Hier zijn het de beeldhouwers, hout snijders en vervaardigers van brons- en kunst- smedwerken, elders weer de borduurwerkers die u in verrukking brengen door de fraaie producten van hun kunstzinnigen aanleg en goeden smaak. Vooral de Tonkineesche borduurwerken van de provincie Hadong, die uitmunten door de fraaie motieven en bijzondere kleurensamenstelilngen zijn, terecht, beroemd. Zoo vormt de Indo Chineesche Unie in velerlei opzicht, een waardevol bezit voor Frankrijk dat, als moederland, zijnerzijds zich ook groote moeite heeft gegeven om de kolonie en haar bevolking tot volle ontplooiing en op een hooger niveau te brengen. Voor de volksgezondheid wordt uitne mend gezorgd; overal vindt men hospitalen en klinieken, die reeds een gezegenden arbeid heb ben verricht in de bestrijding van epidemieën en ziekten die voorheen de bevolking teisterden. De ontwikkeling is met groote schreden vooruitgegaan door de tallooze inrichtingen van onderwijs. De Indo Chineesche Universiteit vormt artsen, die volkomen dezelfde bevoegdheid hebben als zij die te Parijs zijn opgeleid. Het Verre Oosten is in oorlog, in woeling en in onrust. De golven der politiek, zoowel nationale als internationale, slaan er hoog op. Maar van Indo- China kan worden gezegd dat het desondanks is gebleven „saevis tranquillus in undis" rustig te midden van de woedende baren, dank zij het verstandig beleid van het Fransche Gouvernement. en AANKOMENDE MEISJES. Wasscherij „HOEK EN VAART", Bloemendaalschestraatweg 17, Santpoort-Stat NETTE MEISJES GEVRAAGD VOOR ALLE AFDEELINGEN. Aanmelden: IJMUIDER WAS SCHERIJ Snelliusstraat 39. Telef. 4371. Na 5.30 uur: Burg. Rambonnetlaan 25. IJmuiden. ACCOUNTANTSKANTOOR J. DOP ALLE ADMINISTRATIëN - BELASTINGZAKEN, verhuisd van WIJKERSTRAATWEG 278 naar HEIRWEG 45 - VELSEN-NOORD - TELEF. 3293 Voor Huishouding NETTE JONGE WERKSTER ge vraagd, voor Woensd. of Dond.- morgen. Aanmelden na 7 u. Scho tersingel 127 R, b. h. K.p. FLINK MEISJE gevr.. niet ben. 15 j.. van 93 uur, 4 per week. Kleverparkweg 80 zwart. Gevr. terstond, HANDIG VLUG MEISJE (niet te jong) van 9 half 3. Loon 4.5 0. Adres Schouw tjesplein 2. KEUKENMEISJE, uitstekend k. koken gevr.. loon 40. niet boven 40 jaar en 2<le MEISJE gevr.. v. kamerwerk, tafeld. en naaien. Loon 35. Alleen met goede ge tuigen komen in aanmerk. Prins Mauritsl. 28. Zuiderhoutpark. Gevr. 1 Juni in klein gezin FLINK MEISJE P.G.. g. k. w. cn k.. v. g. g. v., v. d, of dag en n. Aanm. 's av. 79 Brederolaan 4. Aerdenh. NETTE DIENSTBODE gevr.. ca. 20 j., v. d. en n.. voor direct. Mevr. Teuben, Houtvaartkade 34, Aer- denhout. Wegens teleurstelling terstond ge vraagd een NET R.K. MEISJE v. dag of intern. F. Tilleman, v. Ma- rumstraat 17. YERSTELNAAISTER, 1 dag per week gevr.. voor fijn stop- en naaiwerk. Aanm. Prins Maurits- laan 28, Zuiderhoutpark, l-Iaarlein 'wateen Nooit heb ik kunnen denken, dat die oSuïeridtein NAAIMACHINE die mij zoo warm werd aanbevolen mij zooveel VREUGDE en. BESPARING zou geven gratis onderricht. HAARLEM. Anegang 29 - Telef. 12472 BEVERWIJK: Baanstr. 80 Te koop gevraagd Meubelen en net gedr. Kleedinc OVERBEEK JANSWEG Telef. 13256 Koningin Wilhelmina heeft aan Z.M. koning George een telegram gezonden van den volgenden inhoud: „Ik wensoh jegens uwe majesteit uitdrukking te geven aan mijn diepgevoelden dank voor uw harte lijk telegram, dat bewijst, dat in dit oogenblik van ernstige beproeving uwe majesteit en uw volk in het geheele Britsche rijk bereid en verlangend zijn om ons allen mogelijken moreelen en materieelen steun te verleenen. Ik wensch uwe majesteit mede te deelen, hoezeer het mij verheugt, dat de vloten en legers van onze volken strijden zij aan zij tegen meedoogenlooze agressie. Re ben er zeker van, dat de zaak der vrijheid en rechtvaardigheid aan het eind zal zegevieren" AAN PRESIDENT LEBRUN. President Lebrun heeft het volgende telegram ontvangen van Koningin Wilhelmina: „Op het oogenblik van de brutale en niet te rechtvaardigen agressie stel Ik er prijs op u te zeg gen, hoe trotsch Ik er op ben, dat wij zijde aan zijde strijden met de groote Fransche natie, haar roemrijke strijdkrachten en u uitdrukking te geven aan mijn onwrikbaar vertrouwen in de eindover winning van het recht en de vrijheid". De president ider Fransche republiek heeft het volgende telegram gericht aan H. M. de Koningin: „Op het oogenblik dat het edele volk van Ne derland zich om zijn souvereine schaart en met zooveel moed het hoofd biedt aan de meest af schuwelijke agressie, stel ik er prijs op aan Uwe Majesteit de gevoelens van bewondering van het Fransche volk te vertolken en uitdrukking te ge ven aan mijn beste wenschen en mijn vaste ver trouwen in de overwinning der Nederlandsche le gerscharen, welke voortaan met die van mijn land verbonden zullen zijn". TELEGRAM VAN KONING HAAKON. 's-Gravenhage, 12 Mei. De koning van Noor wegen heeft aan H.M. de Koningin in antwoord op Haar telegram, het volgende geseind: ,Ik dank Uwe Majesteit ,<voor Uwe vriendelijke boodschap en voor Uwe sympathie. Mijn gedachten gaan uit naar u en uw land in deze dagen van be proeving. doch ik vertrouw dat onze zaak uiteinde lijk zal blijken te overwinnen". TELEGRAMWISSELING MET DEN POOLSCHEN PRESIDENT. De president der Poolsche republiek heeft uit Angers aan H.M. de Koningin het navolgende tele, gram gezonden: ,Op het oogenblik waarop Nederland zich ver ontwaardigd verzet tegen de trouwelooze agressie van het Duitsche rijk en het Nederlandsche volk zijn vrijheid met de wapenen in de hand verde digt, stel ik er prijs op, zoowel uit eigen naam als uit dien van Polen jegens Uwe Majesteit uitdruk king te geven aan mijne gevoelens van verbonden heid en bewondering". H.M. de Koningin heeft Ifierop het volgende ant- woordtelegram gezonden: ,Ik stel er prijs op, mijnheer de president, u Mijn oprechten dank te betuigen voor uwe telegra fische boodschap. Ik heb hoogelijk de gevoelens gewaardeerd, die daarin tot uitdrukking werden gebracht en mijnerzijds hecht Ik er aan u de ver zekering te geven, dat Nederland zich verbonden gevoelt met Polen in denzelfden strijd voor recht en vrijheid". ARGENTINES PRESIDENT. De president der Argentijnsche republiek heeft het volgende telegram tot H.M. de Koningin ge richt: „Ter vertolking van de gevoelens van het Ar- jentïjnsche volk doe ik Uwe Majesteit in dit uur van onrechtvaatidige beproeving al mijn sympathie en wenschen toekomen welke ik koester voor het lot van uw voorbeeldig volk". Hierop heeft H.M. het volgende antwoord-tele- gram gezonden: „Zeer gevoelig voor het telegram van Uwe Ex cellentie, waarin zij de edele gevoelens van het Argentijnschè volk vertolkt, betuig Ik haar Mijn oprechten dank". VAART OP HET IJSELMEER DES NACHTS VERBODEN. De inspecteur-generaal voor de Scheepvaart deelt mede: Dat van Zaterdag af alle vaart op het IJsekneer tusschen zonsondergang en zonsopkomst is verbo den. Zij, die hier van afwijken stellen zich aan lijfs gevaar bloot. COLLEGES AAN AMSTERDAMSCHE UNIVERSITEIT GESTAAKT. De rector magnificus der universiteit van Am sterdam deelt mede, dat de colleges tot nader aan kondiging zijn gestaakt. De ..beslissing betreffende het afnemen van examens wordt aan de betrokken examencommissie overgelaten. In overleg met de promotors zal er naar worden gestreefd de promoties voor zoover moge lijk te laten plaats vinden. VEEHOUDERIJCENTRALE NEEMT GEEN VARKENS MEER AF. De minister van landbouw en visscherij maakt bekend, dat: 1. geen spek meer kan worden inge> leverd bij de spekdepots der Nederlandsche Vee< houderijcentrale; 2. Geen varkens meer ter leve ring kunnen worden opgegeven; 3. Reeds opge geven varkens, die besteld waren voor levering in de volgende week, niet zullen worden afgegeven. Een en ander met ingang van 12 Mei en tot nader order. DAG- EN WEEKMARKTEN TE AMSTERDAM ZOOVEEL MOGELIJK NORMAAL De dag- en weekmarkten te Amsterdam zullen zooveel mogelijk normaal worden gehouden. Hedenochtend werd er vischmarkt gehouden. VOOR DE KINDEREN Maar als we hem de rest niet betalen, krijgen we de politie op ons dak, zei Krent. Wedden dat we hem niets meer betalen en bovendien nog een poets bakken voor zijn poging om ons af te zetten, zei de Dikke. Ga maar met mij mee. Zij trokken samen de stad in, bekeken de etalages en gingen ten laatste een maskerade winkel binnen. Waar kan ik de heeren mee dienen? vroeg de juffrouw. We wilden ieder graag een maskerade- neus, vroeg de Dikke. Vereeniging voor Luchtbescherming Het bestuur van de plaatselijke afdeeling van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming verzoekt ons mede te deelen, dat het van heden avond af iederen dag van 18.00 tot 20.00 uur in het vergaderlokaal naast de Geref Kerk aan het C. H. Moensplein, zitting zal houden. De werkloosheid nam toe. Na het sluiten van de ons verstrekte opgaven van het aantal werkloozen, dat in de vorige week bij den gemeentelijken dienst der werkloosheidsver zekering en arbeidsbemiddeling was ingeschreven, is dit aantal belangrijk gestegen in verband met het stilleggen van enkele bedrijven, o.a. van de Am- sterdamsche Ballast Maatschappij. Zaterdagmorgen hebben zich nog meer dan 100 werkloozen doen inschrijven. Het totaal aantal ingeschrevenen steeg daardoor tot ongeveer 500. Repetities „Zanglust" gestaakt. Het Mannenkoor „Zanglust" heeft zijn repetities gestaakt. De leden ontvangen mededeelingen van het be stuur. De burgemeester sprak tot zijn ingezetenen. De burgemeester heeft op den Eersten Pinksterdag een kort woord gericht tot de aangeslotenen van het radio-distributienet, een ernstig woor.d dat na tuurlijk voor alle ingezetenen bestemd was. Burgemeester Scholtens wilde zijn ingezetenen In de eerste plaats een woord van hulde niet ont houden voor de wijze, waarop zij rustig en kalm de bevelen vanwege de overheid gegeven stipt hadden opgevolgd. De burgemeester spoorde vervolgens de inwoners aan zich niet zonder noodzaak op straat te be geven en vooral den Rijksweg, de Breestraat en de Zeestraat te vermijden teneinde het verkeer zoo weinig mogelijk hinder te veroorzaken. Kerkelijk jubileum sober herdacht. In verband met de omstandigheden is het zilveren bestaansjubileum van de parochie en de kerk van O. L. Vrouw van Goeden Raad slechts op sobere wijze herdacht. Het programma, dat voor dezen feestdag al maanden tevoren met zooveel zorg was samengesteld en voor de uitvoering waarvan reeds alle schikkingen waren getroffen, werd beperkt tot een eenvoudige herdenking. Zoo verviel o.a. de plechtige Hoogmis. Daarvoor in de plaats kwam een gelezen H. Mis, die van wege het Pinksterfeest door het zangkoor met eenige liederen werd opgeluisterd. Onder alle H.H. Missen heeft de herder van de jubileerende pa rochie, pastoor P. J. M. J. v. d. Pavoordt, zijn pa rochianen toegesproken. In zijn predikatie heeft de pastoor allereerst herinnerd aan de vele zegeningen, die de parochie in het tijdsgewricht van 25 jaar ten deel vielen en aangespoord tot dankbaarheid. Ten slotte sprak de pastoor zijn parochianen een bemoe digend woord toe en beval hen aan vooral in deze dagen eens neer te knielen in het kapelletje van O. L. Vrouw. Het zangkoor besloot de korte plechtigheid me het zingen van „Domine, salvam fac" van v. d. Giessen. De aangekondigde receptie, welke des middags zou worden gehouden, vond geen doorgang. Het plechtig Lof, waai-mede de feestdag zou wor den besloten, werd afgelast. AGENDA TE HAARLEM Heden DINSDAG 14 MEI Frans Hals Theater: „Ergens in Nederland". Palace: ,,M'n Prinses wordt geschaakt". Luxor Theater: „Ninotchka". Rembrandt Theater: „Hollywood Cavalcade". Op het tooneel: Marchand, Diabolokoning. Doorloopende voorstelling van 's morgens half 1* af tot vóór.8 uur. Moviac: Non-stop programma: Journaal, kluch ten enz. Frans Hals Museum: Tentoonstelling werken van Haarl, schilders en beeldhouwers, 104 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 7—9 uur. WOENSDAG 15 MEI Bioscoopvoorstellingen. Frans Hals Museum: Tentoonstelling werken van Haarl. schilders en beeldhouwers. 104 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 7—9 uur.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 4