IJmuider Courant Uiterste beperking van gebruik motorbrandstoffen. Priisverordening. Ook na donker weer op straat. Alle melk moet goed gekookt worden. Groote slag aan de Dyle op komst. \liet-ontplofte vlieger- Dommen zijn gevaarlijk. 'M JAARGANG NO. 165 ifig«ve ^jrani- ^isira81 wider Lourens Coster, Maatschappij voor i-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Courant: Kennemerlaan 42, IJmulden, .jleloon gegeven (jenomen 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos In de Kennemer Courant. DAGBLAD VOOR VELSEN. IJMIJ1DEIN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beaalve op Zon- en Feestdagen Directie. P W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 17 MEI 1940 Abonnementen per week 01224, per maand 0.5234, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post ƒ1.95 per kwartaal, losse nummers 3 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels (125, elke regel meer ƒ0.10. foorraden moeten ter beschikking worden gehouden. «estelling per auto van goederen verboden. n£N HAAG. 16 Mei (A.N.P.) Het departement Handel, Nijverheid en Vervoer maakt het vol- pflde bekend: Het is verboden motorbrandstof, waaronder verstaan benzine, motorbenzol, alsmede gas- 0lie voor snelle dieselmotoren af te leveren of 1c verbruiken. ir-n dit verbod is uitgezonderd het afleveren of het verbruiken door militairen, Duitsche Shire attachés, leden van het Duitsche Gezant en en van de Duitsche consulaten, artsen, vee- J':e'n verloskundigen, verplegers, verpleegsters, Sructorbedrijven, brandweer, politie en post en jet vervoer van goederen, dat door de Duitsche hpzettingsautoriteiten is gelast. Van bet verbod is eveneens uitgezonderd het •(leveren aan of het verbruiken door autoriteiten, like door den directeur-generaal van Handel en «verheid of door den directeur van het rijksbu- 14 voor aardolieproducten met machtiging van •=n directeur-generaal van Handel en Nijverheid nvden aangewezen; en eveneens is uitgezonderd tó afleveren aan of het verbruiken ten behoeve Z zlekenvervoer, lijkenvervoer en evacuatie of coor hen, die voorzien zijn van een schriftelijke ^gunning van den burgemeester. ENKELE VERGUNNINGEN. De burgemeesters zullen zulk een vergunning slechts afgeven bij uiterste noodzaak ten behoeve van het vervoer van levensmiddelen, genees- en verbandmiddelen en eventueel andere goederen „arvan het onmiddellijke vervoer geboden is, en ten behoeve van begrafenissen, reparaties aan gas-, waterleiding, electriciteit, telefoon en telegraaf en ien behoeve van het afleveren aan één bepaalden pomphouder in gemeenten in welke geen groote opslagplaats van motorbrandstof is gevestigd. Deze maatregelen hebben ten doel, dat de mo torbrandstoffen slechts worden verbruikt bij uiter- <ie noodzaak, zoodat artsen, veeartsen, verloskun digen verplegers en verpleegsters zooveel moge- Op bevel van den commandant van het Duitsche bezettingsleger maken de directie van handel en nijverheid en het rijksbureau voor voedselvoorziening in oorlogstijd bekend, dat het voor alle goederen en diensten verboden is de prijzen te verhoogen boven het peil van 9 Mei 1940. Een ieder wien zulks aangaat wordt opgedra gen hieraan ten strengste de hand te houden. DEN HAAG, 16 Mei. (Officieel) De Duitsche Militaire Bevelhebber in Holland maakt bekend: Ónder onmiddellijke opheffing van alle anders luidende beslissingen, tot nu toe genomen, wordt bepaald, dat de burgerbevolking ook na intreden van de duisternis haar volle bewe gingsvrijheid behoudt. Voor restaurants, koffiehuizen en cafés gelden slechts nog dezelfde beperkingen die reeds van kracht waren vóór het tijdstip, waarop Holland in oorlog was. Dit beteekent dus, dat restaurants en derge lijke weer tot het gebruikelijke sluitingsuur ge opend mogen zijn en dat ook het verkoopver bod voor alcoholische dranken weer wordt op- Slechts de uitvoering van verduisteringsmaat- i, welke reeds Woensdag waren aan ge- blijft van kracht tot nadere intrek- Hierbij spreekt het. vanzelf, dat van de burgerbevolking wordt verwacht, dat zij in het algemeen in haar optreden een bijzondere re serve aan den dag legt, welke geheel in over eenstemming is met het vertrouwen, dat de Duitsche militaire autoriteiten in haar stellen en daarom alles vermijdt, hetgeen het thans be reikte herstel van normale verhoudingen nog achteraf min of meer twijfelachtig zou maken. Op bevel van den Duitschen Militairen Be velhebber in Nederland maakt het Rijksbureau voor Voedselvoorziening in oorlogstijd be kend, dat in verband met het feit, dat door den loop van omstandigheden verschillende ttelkinrichtingsbedrijven, die gewoon waren gepasteuriseerde melk af te leveren, hiertoe thans ten deele of geheel niet meer in staat 2>jn, terwijl ook winning en vervoer van de melk uiteraard met grootere dan normale be zwaren gepaard gaan, de bevolking ernstig w°rdt aangeraden, alle melk. met uitzondering van de gepasteuriseerde melk, verpakt in fles- sehen, te koken en na het koken terstond af te koelen. Ten einde zekerheid te hebben, dat de melk Inderdaad goed gekookt is, verdient het aan beveling deze twee- of driemaal zoogenaamd te laten opkomen. Didien zulks zou worden nagelaten, is het ge vaar voor het optreden van typhus-epidemieën tn ernstige mate aanwezig. Een ieder, wien zulks aangaat, wordt opge ien hieraan ten strengste de hand te hou sen. lijk van andere vervoermiddelen gebruik dienen te maken en oordeelkundige wijkindeeling nood zakelijk is. Hetzelfde geldt voor het goederenver voer. Het vervoer en de aflevering van alle goede ren aan particulieren per motorrijtuig is dan ook ten eenenmale verboden. De voorraa'd motorbrandstof aanwezig in de tanks van motorrrijtuigen waarvan de hou ders niet onder de bovengenoemde uitzonde ring worden vermeld, alsmede de zich elders bevindende voorraad motorbrandstof, voor zoo ver niet dienende tot aflevering aan verbrui kers, aan wie volgens bovenstaande regeling mag worden afgeleverd, zal ter beschikking moeten worden gehouden. Er zijn maatregelen in voorbereiding om de zen voorraad te vorderen. Deze vordering wordt per radio afgekondigd en treedt onmid dellijk in werking. Sterke militaire macht der geallieerden maakt zich gereed voor den strijd. Terugtrekking van troepen uit Nederland. In het frontbericht van het Duitsche Nieuws bureau wordt gezegd dat door het binnenrukken van de Duitsche troepen in Den Haag en Am sterdam de capitulatie van Nederland een feit is geworden. Nu zal spoedig wederom orde en rust in het land weerlceeren en aangezien de bevol king zich loyaal gedraagt en vreedzaam aan den arbeid gaat, zullen in de eerst komende dagen Duitsche troepen uit Nederland worden terugge trokken. Deze komen dan vrij voor den grooten slag, welke reeds is ontbrand aan de Dyle- stelling in het gebied tusschen Antwerpen en Namen en waarvan het hoogtepunt in de ko mende dagen wordt verwacht. Belgen, Engelschen en Franschen hebben zich hier met sterke krachten voor den strijd gereed gemaakt en hier zullen millioenen van de best uit' geruste soldaten der wereld op elkaar stooten. Het verdere lot van België hangt af van den uitslag van dezen strijd. De Franschen en vooral de Engelschen heb ben de terugtrekkende Belgen bewogen de Dyle- stelling te houden, omdat zij willen verhinderen, dat door een snellen, krachtigen stoot naar de Bel- ;che kust de vooruitzichten voor den strijd tegen Engeland nog beter worden. Tot nu toe is de opmarsch van de Duitsche troe pen volgens de plannen verloopen en na afloop van den vijfdaagschen veldtocht in Nederland kan wor den gezegd dat nauwelijks rekening was gehouden met een zoo snelle ontlasting van den rechtervleugel. Op Antwerpen en Leuven kan derhalve reeds voor het begin van den grooten slag aan de Dyle een krachtigen druk uit het noordoosten worden uitge oefend. AAN DE FRANSCH-BELGISCHE GRENS. Ook aan de Fransch-Belgische grens ten zuiden van Givet is de opmarsch langzaam maar zeker voorwaarts gegaan. Aan den linkervleugel van deze troepen valt de taak ten deel te verhinderen, dat de Franschen een krachtigen flankaanval doen op de Duitsche troepen, welke bij de Dyle en Namen aan vallen. Op talrijke plaatsen hebben de Franschen getracht de Duitsche linies te doorbreken en hierbij werden voor het eerst de allerzwaarste Fransche tanks ingezet. De troepen te land en in de lucht heb ben tezamen dezen stoot opgevangen en de rijdende Fransche vestingen teruggeslagen. Gebleken is dat deze zeer groote tanks een goed doel bieden aan de luchtmacht, talrijke vijandelijke tanks werden door voltreffers buiten gevecht gesteld. Hieruit kan men opmaken dat in vergelijking met den wereldoorlog wijzigingen in de beoordeeling van de slagkracht van bepaalde wapenen is ingetreden. Eerst heeft de Duitsche luchtmacht getoond krachtiger te zijn dan de Engelsche vloot, vervolgens bezweken de mo dernste vestingwerken onder de geweldige slagen van de Duitsche escadrilles en thans worden de voor onkwestbaar gehouden zware Fransche tanks even eens in elkaar geschoten. Uit de berichten van de luchtmacht blijkt verder aldus het D. N. B. dat de meeste luchtge vechten zich boven vijandelijk gebied hebben af gespeeld. De vijandelijke luchtmacht heeft hierbij zware slagen in ontvangst moeten nemen. Verder wordt gemeld dat thans ook Duitsche duik- booten voor de Nederlandsche en Belgische kust zijn verschenen. De doortocht van de Duitsche gemotoriseerde troepen door Amsterdam. Een kijkje in de Raadhuisstraat. Op den achtergrond de Westertoren. Duitsch legerbericht: Inlichtingen over soldaten Alleen voor de vesting Holland. 's-GRAVENHAGE, 16 Mei. De persdienst van het Ned. Roode Kruis deelt mede. dat bij het informatiebureau van het Ned. Roode Kruis, Zwaiteweg 75, Den Haag, nog géén inlichtingen zijn ingekomen omtrent, deelen van het veld leger, welke geopereerd hebben in Brabant, Drente, Friesland, Gelderland. Groningen, Lim burg, Overijsel, Utrecht-, Zeeland en de stelling Den Helder. De berichten zijn beperkt tot de vesting Hol land. Ieder wordt dus dringend aangeraden, geen pogingen aan te wenden persoonlijk nadere in lichtingen in te winnen. Verder wordt het publiek er op attent ge maakt, dat inzamelingen van geld en goederen voor het Ned. Roode Kruis, zonder vertoon van een schriftelijke lastgeving van het hoofdbe stuur moeten worden gewantrouwd. Fransche pantsertroepen ten zuidwesten van Namen verslagen. Verliezen der geallieerden ter zee. Het opperbevel van het Duitsche leger deelde Donderdag mede: In Nederland zijn de Duitsche troepen, na het afsluiten van de capitulatiebesprekingen, in Den Haag en Amsterdam binnengerukt. In België heeft de vijand zich in de vesting Ant werpen, in de Dyle-stelling en in de vesting Namen tot den strijd gereedgemaakt. Ten Zuidwesten van Namen hebben onze divisies haar successen op den Westelijken oever van de Maas uitgebreid en hierbij opnieuw Fransche pantsertroepen verslagen. Ten Zuiden van Sedan werden Fransche tegenaanvallen, welke door de zwaarste pantserwagens werden uitgevoerd, afgeslagen, verscheidene van de zwaarste tanks werden vernield. Tusschen Moezel en Rijn konden onze stellingen ten Westen van Saarlautern en bij Lauterburg naar voren worden gelegd. Het lucht wapen heeft ook op 15 Mei krachtig in den strijd ingegrepen en vijandelijke troepen en hun verbindingswegen aangevallen. Marcheerende af- deelingen en troepenconcentraties werden vérnie- tigd, talrijke vijandelijke pantserwagens werden door voltreffers vernield. Boven het strijdtooneel van het leger werden 46 vijandelijke vliegtuigen bij luchtgevechten omlaag gehaald, twee andere werden door de luchtdoelartil lerie neergeschoten. Bij aanvallen op "vijandelijke vliegvelden zijn talrijke toestellen op den grond vernield. Volgens vaststaande gegevens zijn op 15 Mei 98 vliegtuigen van den vijand vernietigd, ter wijl achttien eigen toestellen verloren zijn gegaan. OORLOGSBODEM TOT ZINKEN GEBRACHT. Op zee voor de Nederlandsche en Belgische kust zijn door bommen twee torpedojagers en drie koopvaardijschepen, waaronder een van 12.000 ton, tot zinken gebracht. Twee torpedo jagers en vier koopvaardijschepen werden ernstig getroffen. Door een van onze duikbooten werd een tankschip en een bewapend koopvaardijschip getorpedeerd. Ook in den afgeloopen nacht hebben vijandelijke vliegtuigen vluchten gemaakt boven West-Duitsch- land. Zij hebben hierbij zonder bepaald plan een aantal bommen omlaag geworpen, welke geringe materieele schade aanrichtten en waardoor een aan tal burgers werden gedood of gewond. Militaire doe len werden niet aangevallen noch getroffen. Bij Narvik heeft de Duitsche bezetting opnieuw aanvallen met zware verliezen voor den vijand af geslagen. Zij heeft overeenkomstig de bevelen de ver-vooruitgeschoven beveiliging in het gebied ten Noorden van Narvik krachtiger samengetrokken. (D. N. B.) Het D.N.B, meldde gisteravond: Later ontvangen berichten bevestigen dat de scheepsverliezen van de vijandelijke mogendheden nog aanzienlijk groot-er waren dan in het legericht van Donderdag bekend is gemaakt. Volgens een mèdedeeling van welingelichte zijde worden tot- dusverre opgegeven: als tot zin ken gebracht twee torpedobootjagers en drie koopvaardijschepen, als zwaar beschadigd twee torpedobootjagers en vier koopvaardijsche pen. Onder de tot zinken gebrachte drie koop vaardijschepen bevond zich een vol troepen transportschip van 10.000 bruto-registerton. Bo vendien werden den tegenstander door de aan vallen van het luchtwapen nog de volgende ver liezen toegebracht: op de Noordzee een duikboot tot zinken -gebracht, in 't kustgebied van Neder land, resp. den Noordelijken uitgang van het Kanaal een transportschip van 5000 bruto-regis terton in den grond geboord, een kruiser, een torpedobootjager en een koopvaardijschip van 5400 bruto-registerton door voltreffers van ge middeld en zwaar kaliber zwaar beschadigd. In het zeegebied van Narvik een transportschip van 13.000 bruto registerton en een hulpschip van 1500 bruto registerton in brand gebombardeerd. Daarmede beloopen de totale verliezen van den tegenstander op 15 Mei 90.000 tot 100.000 ton oorlogs- en koopvaardijscheepsruimte, waarvan rond 55.000 ton volkomen vernietigd is. Roosevelt wenscht sterker bewapening. Nieuwe credieten aangevraagd. Het D.N.B. meldt: In zijn speciale boodschap aan het Congres heeft President Roosevelt verklaard dat het beslist noodzakelijk is de bewapening van de Vereenigde Staten op passende hoogte en kwa liteit te brengen. Dit mag niet geschieden ten koste van de vliegtuigenleveranties aan vreemde naties, maar moet door grooische uitbreiding van de vliegtuïgfabricatie der Vereenigde Staten tot minstens 50.000 vliegtuigen per jaar, benevens door vier-en-twintig-uursploegen bij alle leveran ties voor het leger en de marine worden bereikt. De President vroeg derhalve onmiddellijke inwilliging van een crediet van 896 millioen dollar, waarvan 546 millioen voor het leger, 250 millioen voor de vloot en marine-infante- rie, benevens nog 100 millioen tot zijn per soonlijke beschikking. Bovendien wenscht Roosevelt nog 286 mil lioen dollar voor het afsluiten van leveranties in het begrootingsjaar na het volgende, waar van 186 millioen tot eigen beschikking. De tweehonderd millioen dollar tot eigen be schikking van den president zouden hoofdzakelijk voor bemoeiingen tot verhooging van de vliegtuig productie, voor de vervaardiging van luchtafweer geschut en voor de opleiding van aanvullend per soneel voor deze beide wapens gebruikt worden. Tenslotte zette Roosevelt uiteen dat de Ver eenigde Staten onkwetsbaar moeten zijn, wat thans niet zijn. Het ideaal en doel der Vereenigde Staten is nog steeds de vrede. Bekendmakingen van den Opperbevelhebber 's-GRAVENHAGE, 16 Mei 1940. De opperbevelhebber van land- en zeemacht maakt, in overeenstemming met den Duitschen militairen bevelhebber in Nederland, bekend, dat, indien niet-ontplofte vliegerbommen worden ge- onden, men deze moet laten liggen. Men melde dit aan de dichtstbijzijnde burger- of militaire auto riteit, die een roode vlag daarbij doet plaatsen en er voor'zorg draagt, dat niemand in de nabijheid komt. Het opruimingswerk zal worden verricht door ■de Duitsche troepen. Daarom moet de dichtstbijzijn de Duitsche commandant onmiddellijk worden ge waarschuwd. TERUGKEER GEMEENTE LIJKE POLITIE. De opperbevelhebber van land- en zeemacht be veelt in overeenstemming met den Duitschen mi litairen bevelhebber in Nederland, dat de ge meentelijke politie van de geëvacueerde gemeen ten onverwijld naar haar standplaatsen moet terug- keeren ten einde aldaar in de handhaving van orde en rust te voorzien en de bewaking van de ontruimde woningen op zich te nemen. BEWAPENING NED. OFFICIEREN. De opperbevelhebber van land- en zeemacht, maakt, in overeenstemming met den Duitschen mi litairen bevelhebber in Nederland, mede langs de zen weg bekend, dat de officieren bewapend mo gen zijn met dolk of wandelsabel, Zij dragen der halve geen pistool. De paarden, die het eigendom zijn van de officieren, blijven in hun bezit, even als de wapens, die hun persoonlijk eigendom zijn. eze laatste kunnen thuis worden bewaard. HELMEN EN GASMASKERS. De opperbevelhebber van land- en zeemacht maakt mede langs dezen weg bekend, dat alle Nederlandsche militairen na het inleveren der wapens in het bezit moeten blijven van de metalen helmen en de gasmaskers, zulks ingevolge art. 6 van het verdrag van Genève van 27 Juli 1929. BEWAKING VOORRADEN. De opperbevelhebber van lan'd- en zeemacht maakt, in overeenstemming met den Duitschen militairen bevelhebber in Nederland, mede langs dezen weg bekend aan alle ondercommandanten, dat onverwijld alle bijzonder groote voorraden le vensmiddelen en benzine ook die, bestemd voor gebruik buiten het leger gelegen in hun lege- ringsgebied, moeten worden bewaakt. Daarvoor kan beschikt worden over de strikt noodige wapens en munitie. Italianen demonstreeren tegen de geallieerde controle ter zee. Betoogingen in alle deelen des lands. Uit alle steden van Italië zoo bericht Stefani komen berichten over betoogin gen, die gisteren zijn gehouden door stu denten tegen het misbruik van de Fransch-Brit- sche vlootcontróle. Des avonds improviseerden stoeten jeugdige fascisten, legionarïssen en vele burgers overal nieuwe protestbetoogingen tegen de vlootcontróle der geallieerden. Er werd gejuicht voor den Duce en hem werden telegrammen toe gezonden, waarin de afzenders zeggen dat zij ieder oogenbli-k tot zijn bevelen staan, welke met onge duld afgewacht worden. De betoogingen van Don derdag eindigden met optochten door de voornaam ste met vlaggen versierde straten der verschillen de steden onder het zingen van liederen. Italiaansch comnïenlaar op den toestand. Het D. N. B. meldt: De geheele Italiaansche pers noemt de militaire situatie voor Frankrijk en vooral voor Engeland ernstig. In Londen heerscht groote verontrusting, zooals ook blijkt uit verschillende Engelsche perscommentaren. De laatste berichten uit Frankrijk over de ontwikkeling van het Duit sche offensief hebben een harden slag toegebracht aan het optimisme van de geallieerden. De toestand wordt ernstig genoemd. De „Gazetta del Popolo'" meldt uit Londen dat de Engelsche hoofdstad vol komen onder den indruk staat van het bericht der capitulatie van Nederland, dat de grootste ontstel tenis heeft verwekt. De Britsche kringen zouden zwaar getroffen zijn door de verklaring van den Nederlandschen opperbevelhebber dat de Nederlan ders prachtisch van niemand hulp gekregen hebben er. alleen op hun eigen strijdkrachten yvaren aange wezen. Wanneer ook Antwerpen na de bezetting van Nederland in Duitsche handen zal zijn gevallen, zouden België en Nederland ophouden de groote leveranciers van Engeland te zijn. Door dit verlies aan levensmiddelen en grondstoffen en na het uit vallen van Denemarken, Zweden en Noorwegen, komt Engeland uit de positie van belegeraar in die van een belegerde. Deze verliezen staan voor Enge land gelijk met een grooten verloren veldtocht. De Turijnsche „Stampa" schrijft dat 'de capitulatie van Nederland een element van het grootste voordeel vormt voor Duitschland met het oog op de verdere operaties tegen Engeland. Londen voelt zich voor de eerste maal in de geschiedenis rechtstreeks bedreigd. Zal Amerika bij den oorlog betrokken worden? Het strijdtooneel nadert het Amerikaansche continent. Het D. N. B. meldt: De „New York Herald Tri bune" spreekt voor de eerste maal de vrees uit dat de Vereenigde Staten in den oorlog zullen gaan deelnemen, waarbij het blad zijn lezers de moge lijkheid voor oogen tracht te stellen van een mili taire bedreiging der Ver. Staten. De Westelijke mo gendheden, aldus het blad, zijn weliswaar nog lang niet verslagen, maar een Duitsche overwinning is tastbaar in de nabijheid gekomen. De trefkracht van de Duitsche weermacht kan niet hoog genoeg op waarde geschat worden. Het blad besluit met de woorden dat het intusschen misschien reeds te laat i,s om de Duitsche overwinning af te wenden en daarom moeten de Vereenigde Staten hun militaire positie op het Amerikaansche continent zoodanig versterken dat Duitschland geen kansen heeft mili tair of „ideologisch" daar vasten voet te krijgen. DIVIDEND STOOMVAART-MIJ. „NEDERLAND" WORDT UITBETAALD. Op de Donderdag in het Schecpvaarthuis te Am sterdam gehouden jaarlijlcsche algemeene vergade ring van aandeelhouders der N. V. Stoomvaart maatschappij Nederland werden de jaarstukken over het boekjaar 1939 goedgekeurd. Het dividend wordt op een nader te bepalen tijdstip betaalbaar gesteld. Groetplicht tusschen Duitsche en Nederlandsche weermacht. „Donderdagavond is tusschen generaal Winkel man en den Duitschen militairen bevelhebber in Nederland volgens de Tel. overeengekomen, dat met ingang van dienzelfden avond een groetplicht tussohen de' Duitsche en Nederlandsche weermacht zou worden ingevoerd.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1