H' EEN VIOOL Een typisch Amerikaansch figuurtje. Nieuwe Uitgaven. VERDWEEN.... Débutante. (Van onzen Amerikaanschen correspondent) ET is voor mij welhaast een kwelling over de Amerikaansche debutante te schrijven. Want dat lieve kind in haar mooie jurken en met haar jonge gezichtje een „snoezig meisje" om met mijn lezeressen te spreken ver tegenwoordigt een uiting van Amerikaansch leven, waarvan iedere Nederlander van welk levens inzicht of van welke maatschappelijke positie ook een afkeer moet hebben. Zij vertegenwoordigt de Amerikaansche „uitgaande wereld", de „society set" de kleine kringen van Amerikaansche me vrouwen, meneeren en jongelieden van beiderlei kunne, die, rijk met aardsche goederen gezegend, de bloedende wereld aan hun dure laarzen en laarsjes lappen en met een vasthoudendheid, een ernstiger zaak waardig, zich wijdt aan dingen welker belang wekkendheid volstrekt tegengesteld is aan den ijver en de toewijding waarmee zij worden verricht, kan in een aantal kolommen van deze courant de bezigheden van dezen ik herhaal: kleinen kring van onsociale „socialites" opsommen, doch daar zijn deze kolommen te kostbaar voor. De thee tafel, de bankrekening, het restaurant, de dans, het snobisme, het huwelijk en nog een aantal andere „verschijnselen" meer-zijn de symbolen van dezen kring en zijn „werkzaamheden", die voor Neder- landsche begrippen veelal onwaardeerbaar zijn. Maar die in de Vereenigde Staten een element in het leven van iederen dag vormen, waaraan zóóveel aandacht wordt besteed vooral: door de mil boe nen eenvoudigen van geest en beurs dat 't voor den beschrijver van het groote Amerikaansche tafereel bijna plicht is er ook eens aandacht aan te wijden, Zoodat ik u nu eens wat ga vertellen over de jongste, de „snoezigste" en de vervelendste „tante" ter wereld: de débutante. Voor de groote massa der Amerikaansche krantenlezers: de heldin van het winterseizoen. Voor den rustigen beschouwer van Amerikaansch leven: een min- of-meer onbegrijpe lijk fenomeen. Voor den „revolutionnair": een arro gante, ijdele nietsnut; voor de gematigd-achteruit- strevende conservatieve heeren van de Heeren- Club: een gevaarlijke radicale verschijning, die aan toont dat de charme van grootmama's tijd voorgoed voorbij is. Voor de typiste, de winkeljuffrouw, den kantoorbediende en allen in de Vereenigde Staten, die droomen van rijkdom doch het voorloopig met honderd dollar in de maand moeten stellen: de in teressante, excentrieke, benijde, doch bovenal: be wonderde en verafgoode verwezenlijking der dier baarste illusie. TtttTANNEER ik mij nu met de Amerikaansche de- butante ga bezighouden en u even wat ga ver tellen over dat meisje dan zie ik haar als typisch Amerikaansch verschijnsel, als een figuurtje dat midden in de dagelijksche belangstelling van mil- lioenen Amerikanen staat. En ik ga haar dan maar niet critisch en met een Nederlandsch, iet of wat ge prikkeld, gemoed bezien, want dat heeft weinig nut. Al zouden alle dagbladcorrespondenten schrijven dat ze de Amerikaansche debutante als verschijnsel zoo akelig vinden, dan nog zou Amerika zich daar geen sikkepit van aantrekken. Het is nuttiger altijd in dit korte leven te constateeren dan te critiseeren. Zoo moge ik u voorstellen: de Amerikaansche de butante. Tot haar zevenden verjaardag stond het kind on der de hoede van een heel precieze, heel gestrenge, doch ook moederlijke nurse. Deze nuttige juffrouw werd voor de volgende zeven jaar opgevolgd door een Fransch gouvernante, die het principieel ver tikte, zelfs wanneer zij daartoe in staat was, één woordje Engelsch met het lieve kind te spreken. Ge durende deze levensperiode ging de toekomstige de butante ook naar één van de vier deftige en dure meisjesscholen van New-York. Daar deed zij meene ontwikkeling" en de kern harer toekomstige vriendinnen op. Zij ging éénmaal in de week naar dansles, tweemaal naar muziekles, kreeg rijlessen van een pootige Russische en teekenlessen van een artist, die tot. de overtuiging was gekomen dat ook hij recht op een warmen avondmaaltijd had. 's Zo mers speelde zij golf en tennis, zij kreeg bridge- en zwemlessen. Zij werd gemasseerd en kreeg een dieet, haar tanden werden geregeld gecontroleerd door een (uiteraard heel duren) tandarts en haar voeten wer den wetenschappelijk bekeken en behandeld door een „pedialrician". Ondanks al deze voortreffelijke zorgen moest natuurlijk toch eenige tijd gereserveerd blijven voor mazelen, kinkhoest en migraine. Zoo ongeveer op haar 14de jaar betrad zij het voorpor taal harer uiteindelijke roeping: het inteekenbal voor de onder-débutantes of „sub-debs". U zult begrij pen dat niet alle lieve 14-jarige meisjes daarvoor kunnen inteekenen. Zij moeten aan bepaalde nor men voldoen: papa's standing en bankrekening welke in de Vereenigde Staten zeer nauw samen hangen. Toen zij 15 jaar werd ging zij naar kost school. Daar ontmoette zij meisjes uit andere steden met andere papa's met andere banksaldi. Zij kreeg öf haar einddiploma van die school (op haar 17e jaar) of zij bleef er slechts een jaar en ging nog een jaar naar een buitenlandsche kostschool, die altijd in Parijs, Londen of Florence ligt. En dan in Juni van haar 18de jaar komt de eerste groote „coming out party". Een even gewichtig als onvertaalbaar begrip. Ik hoop dat u z'n strekking zult begrijpen. Het is zoo iets als de geboorte van een zonnestraal. Of het eerste bloeien van een orchidee. Of: de komst van de lente. Trotsche papa en mama constateeren dat hun zorg en geld aan 't lieve kind besteed het volgend resultaat hebben: 1) Zij is de eenige soort Amerikaansche die (bij wijze van spreken) twee talen spreekt. 2) Zij danst beter dan eenig ander meisje van eeni ge andere sociale groep zoowel in de Vereenigde Sta ten als op de gansche aarde. 3) Zij heeft in haar hoofd de beginpunten voor vele cultureele mogelijkheden, om niet te zeggen: voor vele cultureele gesprekken. 4) Zij kan tien soorten sport op aanvaardbare wij ze beoefenen en dan tellen we bridge nog niet eens mee. 5) Zij kan een restaurant binnenkomen op zulk een wijze dat iedereen naar haar kijkt. YROEGER werden de schattige débutantes alleen voorgesteld aan de papa's, de mama's, de jonge- dochteren en jongkerels „van haar eigen soort". Nu gebeurt dat ook, maar nu komt er toch nog een beetje méér bij. Want via het eigen soort debuteert de lieverd voor: heel de Vereenigde Staten via de pers. Immers: in elke zichzelve respecteerende krant is een society-rubriek. Voor een Nederlandschen journalist is die rubriek een dagelijksche reden tot vermaak of wanneer hij wat zwartgallig is: tot ergernis. In die rubriek staat alles van alle society- lieden. Wat voor een hoedje mevrouw Dinges op had, wie er op theevisite bij mevrouw van Zussen kwamen en zóó vele kolommen lang en vol. De werkelijk eerste-ldas kranten hebben een rustige, beschaafde society-rubriek. Maar het zijn juist de- griezelige bladen voor het „groote publiek" die hun society-pagina's opwerken tot het summum van in discretie en schandaligheid. Via de society-kolom- men wordt heden ten dage het débuteerende zusje aan „de wereld" voorgesteld. Zoo wordt het lieve kind eenige jaren van partij naar partij, door krantenkolom na krantenkolom gesleept. Een Hollandsche moeder zou er kippenvel van krijgen. Een Hollandsch meisje zou er feestelijk voor bedanken. En geen Hollandsche papa zou het in zijn hoofd halen zijn zuurverdiende geld op zulk een wijze voor zulk een doel aan zijn dochter te spendeeren. Tènslotte komt de kroon op het werk. de moeite en het gehavende banksaldo: het huwelijk. Sommige veel-geadverteerde débutantes zijn dui zelig van haar succes geworden en doen rare dingen in den vorm van rare huwelijken. Anderen krijgen een „job" in den geest van haar aanleg: film-ster, jazz-band-kreunster, mode- of fotografisch model. Maar de meeste worden goede, brave, deftige moe ders, vol zorg voor het succes van haar dochters die óók eens zullen débuteeren. ippR is over dit onderwerp nog wel wat méér te zeggen. Het is, als sociaal verschijnsel, in een groot, krachtig en belangwekkend land, in de ge meenschap van een groot en sterk volk niet onbe langrijk; al wordt het tenslotte slechts begrensd door de belangwekkendheid van een gering percen tage der bevolking. Doch ik moge het hierbij laten. Er zijn andere verschijnselen die in nauwer verband staan tot de worstelingen en de weeën der mensch- heid dan de vraag, welke jurk miss Débutante gis teren droeg, welk hoedje zij vandaag op had en met welken jongeman zij zal trouwen. Al is er voor eenige tientallen millioenen Ameri kanen en voor eenige honderdtallen Amerikaansche lakeien van de Koningin der Aarde geen belangwek kender onderwerp (behalve baseball) tientallen millioenen anderen hebben wel wat anders te doen en hebben wel over wat anders te denken. (Nadruk verboden). Uitgifte van noodgeld. In verband met de heerschende schaarschte aan zilvergeld en klein bankpapier heef t de bur- emeester, gezien de machtiging van den minis ter van Binnenlandsche Zaken van 11 Mei j.l. en de verleende' toestemming van den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland d.d. 12 dezer, besloten tot uitgifte van noodgeld in coupures van een gulden, twee gulden vijf tig cent en van tien gulden. Dit noodgeld dient door de burgerij als wettig betaalmiddel te worden aangemerkt. Een ieder, die rijksbankpapier voor noodgeld in de hierbovengenoemde drie coupures wenscht in te wisselen, kan zich vervoegen ten kantore van den gemeente-ontvanger, geopend Dinsdag tot en met Zaterdag van 9—13 uur, Zeestraat 159. Winkelierscombinatie „Plan West". Het bestuur van de Winkelierscommissie „Plan West" heeft de axtra-uitkeering op de zegelboekjes gestaakt. Het spreekt vanzelf, dat de volgeplakte zegelboekjes hun gewone uitkeeringswaarde be houden. Ook het uitgeven van de Plan-Westzegels vindt normaal doorgang. Voordrachtmiddag afgelast. Het bestuur van de afdeeling Beverwijk en Om streken van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen deelt mede, dat de voordrachtmiddag op Maandag 20 Mei a.s. niet doorgaat. Ruim aanbod van groenten. Veel spinazie bleef onverkocht. De gang van zaken in den handel was gedurende de week, die achter ons ligt, zeer onregelmatig en hierdoor ontstor.den voor sommige artikelen meer malen sterk wisselende prijzen. Zoo was de han del voor Pinksteren, waarvoor als regel een willige stemming te verwachten w$as, dezen^keer nogal te leurstellend. terwijl de eerste dagen na Pinksteren eenig herstel viel waar te nemen, dat echter van zeer korter duur bleek te zijn, daar in het midden dezer week de prijzen voor de meeste producten weer sterk in het gedrang kwamen. De groote aanvoeren van spinazie waren geen enkelen dag te plaatsen. Duizenden kisten bleven in de afgeloopen week onverkocht. Dit product heeft momenteel ook de weersgesteldheid voor den handel niet in haar voordeel. Vooral bij warm weer is het weerstandsvermogen bij langdurig transport zeer, gering. Er wordt dan ook door koopers voor namelijk voor de binnenlandsche markten nauw lettend uitgezien naar goede kwaliteiten en een sterk product, wat ook al weer tot gevolg heeft, dat soms uiteenlooperde prijzen worden besteed. De noteeringen liepen deze week uiteen van 36 ct. per K.G. Op de veiling van Woensdag kwam als hoogste noteering nog 7y, ct. per K.G. voor. De aanvoer van sla breidt zich uit. De goede kwaliteit werd wel den eenen dag vlugger afgeno men dan den anderen, doch over het algemeen bleven de prijzen op behoorlijk peil. De noteerin gen wisselden naar kwaliteit van 27}^ ct. per stuk. Soms kwam bij uitzor dering voor, dat een en kel partijtje het tot 10 ct. per stuk kon brenger). Ofschoon het aanbod van postelein flink toenam, tooh is van ruimen aanvoer van dit product na tuurlijk nog geen sprake. Voor dit product was de stemming in den handel voor de feestdagen niet zoo bijzonder gunstig. De prijzen waren van 1014 ct. Dinsdag kwamen weer noteeringen voor van 1924 ct. om den volgenden dag weer te dalen tot 18 ct. per K.G. Rabarber wordt thans in groote hoeveelheden aangevoerd. Tot heden schijnt de handel den aan voer nog te kunnen plaatsen, doch de prijzen zijn in doorsnee zeer laag. Naar kwaliteit stonden de noteeringen van VA4 ct. per bos. Bospeen, die ook zij het in kleine partijtjes iets ruimer aangevoerd wordt, werd verhandeld van 1517 ct. per bos. Voor raapstelen en radijs daalden de prijzen bij grootere aanvoeren met prijsverschillen van 0.80 1.50 per 100 bos. Witlof, waarvan de noteeringen vorige week gedaald waren voor de beste soorten tot 56 ct, per K.G., kreeg in het begin dezer week plotseling een flinke prijsverbetering en stond op de veiling van Dinsdag*jl„ naar soort van 616 ct. per K.G. Prei, die als winterproduct nog steeds aanwezig is heeft thans heel wat van de prijzen ingeboet. Naar soort wordt van 36 ct. per K.G. besteed. Asperges worden eveneens ruimer aangeboden. Vrijdag en Dinsdag stonden de noteeringen nog vrijwel gelijk, voor de beste soorten zoo ongeveer van 3035 ct., doch Woensdag ondergingen de noteeringen een belangrijke daling. Vooral de min. dere kwaliteiten maakten zeer lage prijzen. In de fruitafdeelïng gaat het met het aanbod van aard beien nog langzaam ofschoon de partijtjes toch iets ruimer werden. Naar inhoud der doosjes werden deze verhandeld voor 2045 ct. De treinenloop hervat. Met ingang van gistermorgen 11 uur is de treinen loop voor zoover dat mogelijk is weer hervat. De electrische treinen vertrekken in beide richtingen om het uur. Dit betreft de sneltreinen, die 12 minu ten over het heele uur naar Haarlem en 16 minu ten over het heele uur naar Uitgeest—Alkmaar- Zaanstreek vertrekken. De stoptreinen op de halve uren loopen dus nog niet. Het onderwijs wordt hervat. Hedenmorgen is het onderwijs aan de openbare scholen, met uitzondering van de Gemeentelijke Huishoud- en Industrieschool, hervat. Het gemeen tebestuur heeft aan de besturen der bijzondere scholen verzocht eveneens maatregelen te willen treffen tot hervatting van het onderwijs. De Pink- stervacantie behoeft daarvoor echter niet te worden onderbroken. Oude pakhuizen te Amsterdam. Nu het lente is geworden is het net of de Amster- damsche pakhuizen mooier zijn dan ooit. De pak huizen van Amsterdam, dat is een chapiter op zichzelf, want ik geloof niet dat veel steden zoo veel oude pakhuizen hebben als Amsterdam. Er zijn er ook zooveel goed bewaard gebleven, in alle hoeken en gaten van de oude stad, en ze zijn zelfs vaak nog in gebruik. Wel een teeken, dat ze solide en degelijk gebouwd werden en dat ze behalve bouwkunstig schoon ook doelmatig waren, want anders had men ze heusch niet tot bijna halverwege de twintigste eeuw behouden. Voor de Jeugd. t „Michiel" door Henriëtte van Eijk, de ge schiedenis van een mug. Met 34 illustraties van Rusche Wijdeveld. Amsterdam, N. V. Em. Querido's Uitgevers Maatschappij. Henriëtte van Eyk: de bekende schrijfster van eenige groote menschenboeken, heeft nu een kinderboek „Michiel" het licht doen zien, waarin ook weer vooral haar.zin voor fijnen humor op valt. Misschien zal die onzen kleintjes gedeel telijk wel ontgaan, maar ze zullen toch van deze zeer aantrekkelijke en boeiende geschiedenis van een muggenfamilie kunnen genieten. Vader mug, Simeon, is dirigent van de muggenzangver- eeniging „Gonskunst". Hij besluit met zijn fa milie te blijven overwinteren en niet zooals ge woonlijk weg te trekken naar warmere streken en alle avonturen, die de muggenfamilie dan be leeft, worden met veel fantasie door de schrijf ster weergegeven. Misschien zijn er menschen, die in Amsterdam komen en de pakhuizen nog nooit bewust hebben beschouwd. Al zijn ze natuurlijk vaak genoeg langs zoo'n pakhuis of zoo'n complex pakhuizen, bijvoor beeld aan de Prinsengracht of Keizersgracht, ge komen. Of, om het nog meer in het centrum te kiezen wie kent er niet het mooie maar dat is dan ook wel één van de mooiste stadswapen huis aan het Singel, niet ver van het Koningsplein? Het staat er statig en tegelijk sierlijk, weerspiegelt zich met zijn lichtgele baksteen en bruinroode verf in het water en laat het stadsgewoel langs zich heen gaan met al de rust en bedaardheid, waar over zoo'n oud gebouw, dat dan bovendien eeuwen lang de niet geringe functie van stadswapenhuis heeft vervuld, beschikken kan. Evenwel het stadswapenhuis is niet het prototype van het zes tiende en zeventien eeuwsche Amsterdamsche pak huis van de gewone pakhuizen is vrijwel geen architect bekend, ze werden alle gebouwd door handwerkslieden, die weliswaar hun vak uitste kend. verstaan moeten hebben, maar wier namen verloren zijn gegaan, terwijl het stadswapenhuis toch vermoedelijk wel onder leiding van een ar chitect is gebouwd. De gewone pakhuizen zijn be trekkelijk onopvallende bouwsels, behalve dan, dat wie ze eenmaal bewust heeft bekeken, nooit meer dat eenvoudige, oer-degelijke en intens mooie samenstel van kloeke, strakke lijnen en eenvoudige strenge kleuren vergeet En nu het voorjaar Am sterdam weer doet ontwaken, komen ook de pak huizen weer tot nieuw leven, er wordt gelost en geladen, ze worden gevuld en geleegd, men kan overal er om en er bij menschen aan het werk zien, de zolders staan .open en er is een groote bedrij vigheid gaande. Het oudst bekende pakhuis van Amsterdam, dat al lang niet meer bestaat dateerde uit de 16e eeuw, het was het oude turf en provisiehuis van het Huis- zittenhuis aan de Oude Zijde en er is slechts van bekend dat het in 1548 al bouwvallig was. De groote opkomst van de Amsterdamsche pakhuizen vond olaats in den tijd, waarin in Amsterdapi 'de zee handel tot bloei kwam, dus in den tijd van de Com- pagniën en daarna. Het kon ook wel bijna niet eer der zijn, want alle Amsterdamsche pakhuizen zijn uit steen opgetrokken, en daar voor 1621 in de hoofdstad alleen met hout gebouwd werd en daar na pas het bouwen met baksteen begon, moest het wel bijna de tweede helft van de zestiende eeuw worden, voor de kloeke, sterk gebouwde hooge baksteenen 'bouwsels van de Amsterdamsche pak huizen in zoo grooten getale konden ontstaan. Want overal, langs de drie hoofdgrachten, de Hee rengracht, de Prinsengracht en de Keizersgracht, maar vooral ook langs de kleinere grachten, de Groenburgwal, en de Grimburgwal, de Oude Zijds- Voorburgwal en de Brouwersgracht, en, niet te vergeten, op de Prinseneilandén schuin achter het station, treft men zestiende en zeventiende eeuw sche pakhuizen in hun volle fleur aan, nog steeds centra van bedrijvigheid, vooral in het voorjaar, nu er schuiten voor liggen, die lading aangevoerd hebben en gelost worden en men achter alle open zolderdeuren menschen druk aan het werk ziet. Festijnen van kleur zijn dat, de donkere pakhuizen de baksteen werd en wordt vaak herhaalde malen met lijnolie bestreken, en daardoor ont stond de eigenaardige zwartachtige kleur van zoo veel oude gebouwen met de groen geschilderde deuren met hun sobere versiering van wat wit of lichtgeel, daarvoor in het water zoo'n groote boot met veel wit, en rood en groen, en daarboven de blauwe lucht, die zich onder de weerspiegeling van de schuiten ook weer voortzet in het grachten- water, met wolken en al. Daar komt bovendien bij, dat tal van die pak huizen nog hun oude namen hebben behouden, na men, die vaak heel typisch zijn en herinneren aan de dagen, waarin de handel in Amsterdam levendi ger was dan zij ooit te voren geweest was men heeft de pakhuizen Groenland en Spitsbergen, die de herinnering wakker houden aan de Walvisc'n- vaarders, men heeft het Oost-Indisch Magazijn, men heeft nog veel meer pakhuizen me* mingen van jaren en eeuwen her. °ena. Ik vraag me wel eens af of men wel be wonderlijk het toch ïs, dat in een groote m twintigsle-eeuwsche stad als Am ster dam'zo loofelijk veel uit de zestiende en zeventiend °n^e" niet alleen bewaard en behouden is gebleven e?llW ook werkelijk nog in gebruik is. bijna zooals h' en vier eeuwen geleden was. Als men zoo'n ziet, waarin en waaromheen druk gewerkt^^ dan krijgt men dat gevoel wel heel sterk en dat is heusch iets wonderlijks, dat ook zoo gauw tot je doordringt zoo'n pakhui zoo'n boot ervoor en wat. menschen Pakhuis, !n blauw. bruingrijze kielen erbij aan het werk, en heen de gracht, die daar twee eeuwen gelede""""' al zoo lag daar is nu eigenlijk niets twint eeuwsch aan. Dat is precies zooals het in de -■- de en de zeventiende eeuw was e z*stien. W. v. d. t. BERBERIS. ZUURBES Het is geen toeval dat de Hollandsche naam Berberis op de vrucht slaat en niet op de bl Want, hoewel van vele Berberissoorten de blod38, alleraardigst zijn, de in het najaar fel 01 vruchtjes vallen zonder twijfel meer in het Vooral de scharlakenroode langwerpige vrucht'-0- van b.v. Berberis vulgaris, die, wanneer we er e- in bijten, werkelijk een frisschen, zuren smaak her ben. Ook vinden we als Hollandsehen naam wel™ doorn. Wie een Berberistakje goed bekijkt, zal den voet der blaadjes de vrij groote stekeh ontdek ken, en misschien, wanneer hij niet voorzicht» ook voelen. Want Berberis doorns zijn over he' gemeen lang en scherp. Deze Berberis vulgaris vinden we, behalve in wild in de duinen en in bosschen, ook gekweekt-i' tuinheesler. Ze groeit het beste in niet al te vochtf gen tuingrond en op een zonnig plekje. Berberis vulgaris bloeit in Mei-Juni met tr van mooie gele bloemen en draagt in het najaar langwerpige felrood gekleurde, bessen. Een zeer mooie variëteit is de bruinbladerige zuur. bes, Berberis vulgaris atropurpurea, waarbij de gslj bloemen zeer mooi uitkomen tegen de purperrood» bladeren. Voor kleine tuinen is de Berberis Wilsonae ze« aan te bevelen, dit is een laagblijvende struik, in Mei bloeit met mooie goudachtig oranjeVi bloemen. In den herfst draagt de struik koraalroods vruchtjes en ook de blaadjes verkleuren dan buiten, gewoon mooi. Er zijn nog zeer vele andere Berberis-soorten, die bijna alle mooi zijn. Een door zijn blad opvallende soort is de Berberis empetrïfolia. De bladeren zijn naaldvormig en lijken op die van de kraaiheide, Empetrum. Deze struik heeft gele bloemen en in het naj aai' blauwzwarte bessen. De bladeren van Berberis Thunbergii verkleuren in den herfst mooi rood, de struik heeft dan met zijn roode bladeren en roode bessen een groote sierwaar- de voor den tuin. Er bestaat ook een variëteit Berberis Thunbergii atropupurea. Deze heeft in den zomer purpenoode bladeren, die in het najaar verkleuren van licht tot scharlaken rood. Een vroeg bloeiende soort is Berberis buxifolia die in April-Mei bloeit met oranje-gele bloemen e: in het najaar blauwzwarte bessen draagt. De varië teit Berberis buxifolia nana wordt niet hooger d een halve -meter en is zeer geschikt voor lage hag en voor den rotstuin. Zoo vaak zijn struiken, die in het najaar mooie vruchten dragen, onaanzienlijk in hun bloei, i" hoewel de vruchten van Berberis, althans de roode, ongetwijfeld meer opvallen dan de bloemen, de Ber* berisbloem is zeker niet te versmaden, zoodal dil geslacht een dubbele sierwaarde heeft en zijn plaats in den tuin volop waard is. A. J. D. door Paul Schott 25 Htf had uitsluitend tot Lena gesproken, die di rect op vroolijken toon antwoordde: „Goeden morgen markies! Natuurlijk moogt U dat vragen. Mijnheer Apt en ik hadden het in ons hoofd gezet, de viool te vinden, en .daar de naam Salimbeni vanmorgen vroeg ir. de krant stond, wLlden wy den graaf ondervragen, maar he laas schijnt hy niets te weten. Fillipepi lachte hoonend, zoo ongeveer als de roover in de komische opera: „U zult moeten toegeven dat het eenigszins wonderlijk is betrekkingen te hebben met iemand, wiens naam door een moordenaar genoemd is „Daar wij de viool zochten, helaas met even weinig resultaat als de politie, is het heelemaal niet zoo vwonderlijk", lachte Lena en Apt schrok van de wraakgierige uitdrukking op het gezicht van den markies. „Salimbeni heeft zoojuist bekend", deelde hij triomfantelijk mede. „Dat hij de viool heeft?" vroeg Lena opgewon den. „Bijna, dat hy Cavalcanti gekend heeft, hetgeen wij ook reeds door het verhoor van diens secreta resse konden vaststellen." Toen plotseling tegen Lena uitvallend: „U was de laatste persoon, die de viool in zijn bezit had. U is blijkbaar zoo vlug bedwelmd ge worden, dat U den dief niet heeft kunnen zien. een zeldzaam geval in de geschiedenis der misdaad. Wij hebben U eenige dagen laten nagaan U heeft zich door de politie de namen van alle Salimbeni's laten geven. Waarom?" Lena was nu werkelijk bleek geworden en keek Apt aan. Deze antwoordde: „Een toeval, ik was bij den antiquiteitenhandelaar Bozzi en hoorde daar, hoe Bozzi tegen zyn vrouw de namen Salim beni en Cavalcanti noemde, natuurlijk zonder eenig verband met de viool, maar wij dachten De markies onderbrak hem, weder tot Lena ge wend: „En U heeft er ook geen, idéé van, wie de dief kan zijn?" Lena haalde de schouders op: „Neen, misschien iemand van de bemanning van de „Van Houten". „Die U bedwelmde? En die de viool aan een kleinen handelaar verkocht?" Lena keek op. „Zoodat een onbekende haar dan later terug kon koopen? Zeer slim!" Plotseling schreeuwend: „Maar mij maakt men niets wijs!" Apt trad haastig naar voren en riep boos: „U wilt toch niet beweren, dat wij de viool terug kochten. Dat is ongehoord. Ik ben algemeen ver tegenwoordiger van de grootste Ewitsersche ver zekeringsmaatschappij, markies, ik zal my tot mijn consulaat wenden." Fillipepi antwoordde zoetsappig: „Met u heb ik niet gesproken, mijnheer Apt. U bent waarschijn lijk zelf een slachtoffer van deze vrouw......" „Maar dat is waanzin!" schreeuwde Apt en de Zwitser zag er ineens heel anders uit. Zijn gezicht had het kinderlijke, ronde jongensachtige verloren. „Ik sta borg voor juffrouw Plischmuth, zij treedt op voor de belangen van den violist Grangg." „Ik zeg U, dat U zelf een slachtoffer van deze geraffineerde bende bent. Of Salimbeni er ook bij hoort weten we nog niet. De moordenaar zal zeker vandaag nog gevat worden. Wij zullen hem met de juffrouw confronteeren, wy. zullen deze zelfver zekerde jongedame met Bozzi confronteeren, wy zullenHy zwaaide steeds weer met zyn han den voor Lena's gezicht, dat aschgrauw was ge worden. „Mijn theorie is zeer eenvoudig: een jon gen heeft ir. opdracht van de bende de viool ge stolen, Pliachmutch..iu»" „Juffrouw Plischmuth!" brulde Apt, geheel bui ten zichzelf. „De pianiste van den violist behoort of tot de bende, of zij is omgekocht. Zy heeft de viopl terug laten koopen door Salimbeni, of het misschien, als man verkleed, zelf gedaan." Hier moet Lena even lachen, maar werd dadelijk weer ernstig en nog bleeker als eerst. Haar blauwe oogen waren bijna zonder kleur. Woedend besloot de markies, terwijl hij met beide handen in zijn baard woelde: „Waar schijnlijk heeft ook Cavalcanti zich laten verleiden, hij heeft zijn bemiddeling verleend bij den verkoop naar Amerika, hij wist teveel van de bende en men heeft hem onschadelijk gemaakt." Apt slikte eenige keeren, keek lang naar Lena en zei toen: „En ik hoor dus niet bij de bende?" „Jij, beste jongen!" riep Lena, „je bent toch mijn slachtoffer zooals je gehoord hebt? Ik moest jou en je speurzin onschadelijk maken. De theorie van mynheer de markies, is zooals trouwens iedere theorie van de politie, volmaakt. Dat zul je over een paar uur wel in de kranten kunnen lezen." „Zwyg, U bent gearresteerd!" kryschte Fillipepi en liet Lena wegvoeren, terwijl zy Apt nog toeriep dat hij direct naar den consul moest gaan en dat ze 's avonds nog vrij zou zijn. „U mijnheer Apt hebt zich voorloopig ter be schikking van de politie te houden. U kunt nu gaan", brieschte de markies. Abt kuchte eenige malen ,voor hij zijn toon weer meester was en zeide: „Deze arrestatie zal U berouwen, markies!" Toen ging hij naar buiten, nam een auto en reed naar het Duitsche consulaat. De confronteeringen, waarvan de markies ge sproken had, bleven geheel zonder resultaat. Eerst bracht hij den jongen Modena by Salimbeni. Daar die beiden elkaar nooit gezien hadden, konden zij ook niets anders zeggen. Evenzoo ging het met Lena en den jongen Modena, daar zij hem, nu hij geen hoed droeg niet meer herkende of wilde her kennen. En bij Bozzi was ze niet zelf geweest, maar Apt. Toen liet de markies, Salimbeni en Bozzi tezamen brengen. Maar de oude handelaar was zoo sluw, direct uit te roepen; „Contéhoe komt u hier? Ik heb u in min stens zes maanden niet gezien! Niet, sedert u hier was met die Faience!" Salimbeni, die, toen hij Bozzi zag, wel zestig ge leken had, werd zienderoogen jonger, hij was on geveer vyf en dertig toen hy zei: „Ik word ervan beschuldigd, deze viool gekocht, of verkocht te hebben." Bozzi stak met een keizerlijk gebaar twee bruine vingers in een- verbluffend wit vest, en zei: „Maar Marchese!" Hij glimlachte vertrou welijk en vervolgde: „Neemt u me niet kwalijk, maar Conté Salimbeni ken ik reeds jaren a's een eerlijk man. Telg uit een oud adelijk geslacht, hij zou zich zeker nooit leenen voor een zaak, waar een luchtjé aan zat!" Fillipepi onderbrak hem met de woorden: „Daar zijn meer voorbeelden van. U beweert dus, dat Conté Salimbeni niets met die viool heeit uit te staan, meneer Bozzi. Waarom heeft de moordenaar dan zijn naam genoemd?" Bozzi dacht na. .Mag ik u myn theorie mededeelen? Ik ben slechts eer. leek!" De markies stemde met een handbeweging toe. „De moordenaar heeft reeds eerder met Caval canti gewerkt. Wellicht heeft hij daar den naam Salimbeni gehoord, de graaf heeft nameiijk meer dere malen den commendatore zaken aangebracht, misschien is het ook een onbekende geweest, de een of andere makelaarDe Marchese knikte, terwijl hij ijverig noteerde, plotseling viel hy uit: „Ik waarschuw u niet te liegen! Ik neem in het proces verbaal op, dat u beweert, dat Salimbeni niet die onbekende zijn kan." „Maar Marchese, wat zou de Conté met die viool moeten doen?" Bozzi lachte raadselachtig. „Hij heeft toch geen geld en bovendien... u wist toch ook niet, dat het een Stradivarius was!" „Natuurlijk niet, anders had ik hem zelf wel aan Cavalcanti verkocht, of aan een anderen bekenden verzamelaar aangeboden." De markies greep met zijn beide handen naar zijn hoofd, het gesprek verwarde hem, en zonder verder iets te zeggen, liet hij Salimbeni wegvoe ren, en nam afscheid van Bozzi. Toen bleef hij eenige oogenblikken op de iyst staren, waarop nog verschillende confrontaties stouden, die afgewerkt moesten worden: Apt met Bo Bozzi met de ge zelschapsdame, Cavalcanti's bediende met 4>t, enz. Toen sprong hij op, belde, en gaf orders voor een groote razzia in het havenkwartier, dien avond. Toen verliet hij het bureau, en begaf zich naar een kroegje, waar hij zich over gaf aan zijn hartstocht, het biljartspel, waarbij hij liever geen toeschouwers had. Toen hij tegen den avoml weer op zijn bureau kwam, vond hy daar een dringend telegram uit Vincenca; verneem zoojuist mijn be geleidster gearresteerd stop wensch ongelimiteerd borg te stellen, daar onschuldig stop verzoeke onmiddellijk vrij laten. Valentin Grangg. De markies harkte met alle tien zijn vingers in zijn baard. Daar was hem een nieuwe theorie te binnen geschoten! Grangg was in geldverlegen heid, en had de viool zelf... neen, dat gin? niet. Jammer! Maar als het hem eens om de ver zekering te doen geweest was Als Apt eetis zijn medeplichtige was? Uitgesloten was het niet. De marchese Fillipepi verzonk in gedachten- combinaties, waaruit hij ontwaakte door de mede- deeling, dat de bediende van Cavalcanti, die aan de razzia deel zou nemen, aangekomen was. HOOFDSTUK XII. Faustina zat dien avond op het terras van de villa, dat door citroen- en sinaasappelboompjes in tonnen afgesloten werd, en staarde zwaarmoedig naar de groene heuvels, die steil uit zee oprezen. Hoog boven haar beschreef een zeearend groote kringen door de diepblauwe avondlucht. De bloe men verspreidden een zoeterr, doordringenden geur, die aan feestelijkheden herinnerde. Het meis.e werd er slechts treuriger door gestemd. Nu had men den dikken Cavalcanti, dien zij goed icende, daar zij dikwijls met haar oom in zijn winkel ge weest was vermoord. Waarom had men dat ge daan? Ook haar oom wist hiervoor geen verkla ring. De theorie van de politie, dat een bende hem uit den weg geruimd had, omdat hij van ae viool afwist, kwam hem onwaarschijnlijk voor XWordt vervolgdW

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2