n Winkeliers Combinatie „PLAN WEST" KORT VERHAAL Persconferentie met Duitsche autorteiten. Gemeentelijke bijdrage voor tweede blokbrandspuit te Overveen. Z' LUIDSPREKERS Diversen BEKENDMAKING Hulde gebracht aan de Nederlandsche weermacht. Hulp van geallieerden was zeer gering. De Duitsche gezant en buiter.gewoon gevolmach tigd minister ter beschikking Z.E. Gottfried Asch- mann heeft Donderdagmiddag voor den eersten keer een conferentie belegd met vertegenwoordi gers der Haagsche pers, waarin hij allereerst het een en ander heeft verteld over de bekend gewor den cijfers betreffende de hulp der geallieerden aan Nederland. Wij ontleenen aan de Haagsche Crt. het volgende van de mededeelingen van den gezant: De Nederlanders hebben geweten, dat zij. in oor log met Duitschland, zouden komen te staan te genover een niet te vergelijken overmacht. Zij zijn er zich volkomen bewust van geweest, dat zij dezen oorlog niet zouden volhouden, maar zij heb ben den strijd, toen deze hun bevolen werd, aan gebonden met 't vaste geloof en de diepe overtui ging, dat Engeland en Frankrijk hen te hulp zou den snellen, omdat zij, de Nederlanders, meege sleept werden in een conflict, dat niet het hunne was en waarbij vooral Engeland direct betrokken was. Van deze gevoelens in het Nederlandsche volk bleek de heer Aschmann volkomen op de hoogte toen hij zijn mededeeling begon en direct getallen ter beschikking stelde inzake den omvang der ge allieerde hulp aan het Koninkrijk der Nederlan den. Engeland heeft na het uitbreken van den oorlog in totaal naar Nederland gezonden een afdeeling van 700 man, onder dit landingsleger bevonden zich 60 man pioniertroepen, die de speciale op dracht hadden olietanks enz. te Rotterdam en te Amsterdam in de lucht te doen vliegen, alleen dus vernietigingsarbeid uit te voeren. Engelsche vliegtuigen zijn op Nederlandschen bodem niet gedaald. Afweergeschut is niet aan land gebracht. En dit niettegenstaande de zeer dringende hulp- roep der Nederlandsche regeering om vóór alles vliegtuigen en luchtdoelgeschut ter beschikking te willen stellen. Zoo heeft ook de Nederlandsche Regeerïng een dringend verzoek tot Londen gericht, waarin de dringende noodzakelijkheid betoogd werd om zoo snel en zooveel mogelijk troepen te Rotterdam te willen ontschepen. De Engelsche hebben dit verzoek niet ingewil ligd. Hun eenige reactie was een pertinente wei gering onder motiveering dat Rotterdam hen te ver lag en hun oorlogs- en transportschepen op weg naar Hoek van Holland een veel te gemakke lijk object voor de Duitsche luchtmacht zouden vormen. Wat de Nederlandsche luchtmacht betreft: er zijn den eersten dag wel Nederlandsche jagers in de lucht geweest, maar de Nederlandsche bom menwerpers werden alle teruggetrokken op En geland. Het spreekt vanzelf, zei'de Z.Exc., dat wij dan ook uit breede kringen der bevolking, maar ook uit het leger zelf, van soldaten, van officieren en hoofdofficieren bewijzen te over kregen van hun teleurstelling over de hulp der geallieerden, een teleurstelling die, in den loop der worsteling tot een diepe verontwaardiging steeg. DE FRANSCHEN TE GILZE RLJEN. Wat Frankrijk betreft, dit hêeft slechts een ge motoriseerde afdeeling gezonden naar Gilze Rijen en wat deze soldaten daar hebben aangericht heeft de eigen, Nederlandsche bevolking tot groote woe de gebracht. Als journalisten willen, kunnen zij in de gelegenheid worden gesteld zich met eigen oogen ter plaatse te overtuigen en daar met de Brabantsche families uit Gilze Rijen spreken. WIJ STAAN NU VOOR EEN NIEUWE TAAK. Het is zeer te betreuren, dat de Nederlandsche Regeering, juist onder, voor het volk zoo kommer volle omstandigheden, het land heeft verlaten. Tram-, trein- en busverbindingen hersteld. De N. Z. H. T. M. rijdt weer normaal Zooveel mogelijk wordt er thans naar gestreefd de verkeersverbindingen zoo normaal mogelijk te herstellen. De voornaamste verbindingen per trein van Haarlem uit zijn thans de volgende: HaarlemAmsterdam 7.31, 8.26, 8.31, 9.26, 9.31, enz. tot 21.31 uur toe. AmsterdamHaarlem 6.43, 7.36, 7.43, 8.36, 8.43 enz. tot 20.43 uur. Naar den Haag gaat een minuut over elk uur een sneltrein en vier minuten over elk even uur een stoptrein. De laatste stoptrein vertrekt te 20.04 uit Haarlem en de laatste sneltrein te 20.59 uur. Uit Den Haag vertrekt een minuut voor elk uur een sneltrein naar Haarlem en 33 minuten over elk even uur een stoptrein. De treinverbinding met Utrecht over Amsterdam is zoo, dat er vier en dertig minuten over elk uur een trein uit de hoofdstad naar Utrecht vertrekt. Zeven minuten over elk uur tot 21.07 uur ver trekt een trein uit Haarlem naar IJmuiden. Vier minuten over ieder uur gaat er een naar Uitgeest. Acht minuten over ieder uur vertrekt een trein naar Zandvoort en 14 minuten over elk uur gaat er een uit Zandvoort naar Haarlem terug. TRAM EN BUS De trams en bussen van de N. Z. H. T. M. rijden zoowel wat de diensten in de stad als die naar Am sterdam, Leiden en Zandvoort aangaat, normaal. De stadsdiensten blijven tot ongeveer 21.30 uur rijden. De laatste verbindingen naar de andere plaat sen zijn: Z and voortAm sterdam HaarlemAmsterdam AmsterdamZandvoort AmsterdamHaarlem HaarlemZandvoort ZandvoortHaarlem HaarlemLeiden LeidenHaarlem 20.45 uur. 21.05 uur. 21.15 uur. 21.55 uur. 21.54 uur. 21.45 uur. 21.02 uur. 21.02 uur. Met de bovengenoemde restrictie wordt met de nieuwe dienstregeling op 19 Mei normaal begon nen. Alleen de buslijn van Haarlem via Overveen naar Zandvoort wordt nog niet ingevoerd in ver band met de benzine-besparing. De Brockwaybussen onderhouden een kwartier- dienst met dien verstande, dat de route over de Slachthuisbuurt thans is uitgevallen. Tot des avonds rijden de volgende buslijnen weer normaal: HaarlemIJmuiden, Haarlem Alkmaar, HaarlemSchiphol, HaarlemAalsmeer en HaarlemNoordwijk. De buslijnen Beverwijk Heemskerk, HaarlemBeverwijk, Haarlem Spaarndam en HaarlemAssendelft zijn nog niet hersteld. De verbinding met Beverwijk wordt ech ter onderhouden door den dienst HaarlemAlk maar. Want er moet nu snel, grondig en energiek .net het opbouwend werk worden begonnen. De Duit sche overheid wil hier zoo snel mogelijk vreed zame en rustige toestanden scheppen. Dit werk van opbouw, ons aller taak, is reeds aangeva gen. Zoo worden door Nederlandsche deskundigen b.v. reeds de inundatiewerken weer drooggelegd. PARACHUTISTEN ALLEEN IN DUITSCH UNIFORM. Na de verrassende verschijning der Duitsche parachutisten heeft in Nederland verluid, dat de zen o.m. in Nederlandsche uniformen en burger- kleeding waren gehuld. Spr. verklaarde ons op de meest positieve wijze, dat in Nederland en België alleen parachutisten zijn omlaag gekomen in de Duitsche parachutisten-uniform. Dit valt te be wijzen: de parachutist heeft als consigne: zich zoo snel mogelijk met andere parachutisten saam te voegen tot een militaire eenheid. Het is onmoge lijk dat zij dit zouden kunnen doen als zij hier te lande rondliepen in allerlei vermommingen en dus elkaar niet zouden herkennen! HULDE AAN ONS LEGER. Met zeer sterken nadruk bracht Z.Exc. hulde aan den moed, de dapperheid en de houding van het Nederlandsche leger. Er is met grooten moed gevochten ook de hoogste Duitsche legerleiding verklaart dit onomwonden. Zoo is b.v. de militaire terugtocht van de Grebbe-linie op de Waterlinie, een strategisch werkelijk niet licht stuk, voortref felijk uitgevoerd. De Hollandsche soldaten hebben ten volle ge daan wat zij doen konden, maar zij zijn in den steek gelaten door de geallieerden. Tenslotte vestigde spr. de aandacht op de enor me kapitaalsylucht uit ons land. Zoo is. er een ver mogen van ruim drie milliard naar Amerika ver dwenen. De status quo van Ned.-Indië. TOKIO 16 Mei (D. N. B.) De.Fransche ambas sadeur Arsène Henry heeft den minister van buiten- landsche zaken Arita medegedeeld, dat de Fransche regeering het volledig eens is met de door de ver klaring van Arita van 11 Mei vastgestelde Japan- sche politiek ten opzichte van de instandhouding van den status quo in Nederlandsch Indië. Tegelij kertijd heeft Arita den Nederlandschen gezant ontvangen voor een gedachtenwisseling over den toestand. Reeds 30.000 ambtenaren hebben Londen verlaten. Organisatie der regeeringsbureaux buiten de hoofdstad. Het Italiaansche persbureau Stefanï meldt: De ambtenaren der ministeries hebben de waar schuwing ontvangen dat zij zich gereed moeten (houden om zoo noodig Londen, zelfs in enkele uren. te ontruimen. Men heeft reeds voorzieningen ge troffen voor de organisatie van alle regeerings bureaux in zones buiten Londen. Tot dusverre heeft men reeds 30.000 ambtenaren in dienst van den staat uit Londen geëvacueerd. Estlandsch schip in de Nederlandsche wateren gezonken. Uit Tallinn wordt aan Stefani gemeld dat het Estlandsche s.s. „Viiu" (2000 ton), dat overvallen werd door de vijandelijkheden in de Nederlandsche wateren, gezonken is. Het grootste deel der beman ning is omgekomen. Verlaat de Volkenbond Genève? BERN 16 Mei. Het gerucht blijft de ronde doen dat de Volkenbond genoodzaakt zal worden Zwitserland te verlaten na een formeele sommatie ontvangen te hebben van de Zwitsersche regeering. De Volkenbond zou zich vestigen te Vichy (Frank rijk). (Stefani). Zweedsch-Russische besprekingen. MOSKOU 17 Mei (D. N. B.) De voorzitter van den raad van volkscommissarissen, Molotof, heeft gisteren den voorzitter van de Zweedsche economi sche delegatie, de Zweedsche minister van econo mische zaken, Erikson, ontvangen. De bespreking werd bijgewoond door den Zweedschen gezant in Moskou, Assarsson. Neutraliteit in de Joego-Slavische pers. BELGRADO 17 Mei (D. N. B.) In de gisteren gehouden zitting van het kabinet is een verorde ning aangenomen tot het handhaven van de neutra liteit in de pers. Deze verordening omvat zeven arti kelen. Artikel een verbiedt in kranten of andere drukwerken berichten of artikelen te publiceeren, welke ontevredenheid of haat tegen een der oorlog voerenden verwekken, of welke aansporen tot vijandelijke handelingen tegen een der oorlogvoe renden en een der oorlogvoerenden beleedigen. Ook is verboden onware berichten te publiceeren welke d goede betrekkingen tusschen Joego Slavië en een andere mogendheid benadeelen. Artikel twee bepaalt dat de voorschriften van artikel een ook betrekking hebben op teekeningen, caricaturen, foto's film e. d. De straffen op overtreding beloopen tot 2 jaar ge vangenis of 100.000 dinar. De verordening treedt met de afkondiging in werking. De Mederlandsche credieten in de Ver. Staten. Voor iedere transactie toestemming van het Amerikaansche ministerie van financiën noodig. WASHINGTON 17 Mei. (D. N. B.). De minis ter van financiën, Morgenthau, heeft medegedeeld dat de algemeene toestemming, welke onlangs aan de Nederlandsche regeering werd verleend, haar, door de bepaling van president Roosevelt „bevroren credieten". in de Vereenigde Staten op te nemen, is teruggetrokken. Overeenkomstig de nieuwe bepa ling moet de Nederlandsche regeering of haar ver tegenwoordigers voor iedere transactie toestemming hebben van het ministerie van financiën. Moderne oorlogvoering berust op mechaniseering. Engeland te laat met aanpassing. ONDEN 17 Mei (D. N. B.) De „Evening News" Mft dat op het oogenblik de oorlogsmethode be- r op de mechaniseering en niet, zooals vroeger op het aantal geweren. Groot Britannië is te laat be gonnen zich aan te passen. Het heeft nog duizenden vliegtuigen en veel tanks, vooral zware, noodig. Oproep van den Duitschen Opperbevelhebber. Aart het Nederlandsche volk. De Duitsche opperbevelhebber heeft te volgen OCT) tot het Nederlandsche volk gericht: Engeland en Frankrijk hebben het Duitrcha volk :an oorlog opgedrongen met de bedoeling Duitsch land te vernielen en te verdeelen. Daarom voert het Duitsche volk een beslissende strijd voor zijn be staan en zijn vrijheid. Daarbij probeerden de macht hebbers in Londen en Parijs andere neutrale landen ip dezen oorlog te betrekken. Zij waren van plan, Noorwegen te bezetten en dan hier in den flank van het rijk binnen te vallen. Duitschland is deze poging voor geweest en verzekerde Noorwegen en Dene marken den vrede en de neutraliteit. Nadat het plan in Scandinavië mislukt was, besloten Engeland en Frankrijk tot een inval in Nederland en België om op deze wijze een inval in het Ruhrgebied te kunnen doen. Het is te betreuren, dat Nederland en België deze pogingen hebben goedgekeurd en ondersteund. Deze feiten, die door de Duitsche regeering in een memorandum van 9 Mei zijn opgesomd en bewezen, zijn de oorzaak geworden, dat Duitsche troepen op 10 Mei 1940 in Nederland en België binnengerukt zijn teneinde met militaire middelen de neutraliteit dezer landen te verzekeren. Hierbij werd de uitdruk kelijke verzekering gegeven, dat de souvereiniteit van Nederland gerespecteerd zou worden, wanneer geen tegenweer zou worden geboden. Hiertegenover heeft de Nederlandsche regeering, die inmiddels naar Londen is gegaan, tegenweer bevolen. Het Nederlandsche leger heeft dapper en moeaig zijn plicht gedaan. Het heeft in alle eer tegen een machtiger tegenstander den strijd verloren. In het door hen bezette gebied zullen de Duitsche troepen de orde en rust bewaren. Wie zich loyaal gedraagt kan rustig zijn gewone werk verrichten. Het Duit sche bestuur doet stappen om alle tot werken in staat zijnde Nederlanders van arbeid te voorzien. Als de Nederlandsche officieren bereid zijn, samen te werken, mogen zij hun werk blijven verrichten. Wie tegenstand biedt wordt naar de oorlogswetten gestraft. Bewaar de rust. U dient hiermede het best uw volk. (A. N. P.) De kleeding der Duitsche parachutisten. Het D.N.B. meldt: Naar aanleiding van de lasterlijke aantijgingen der vijandelijke mogendneden tegen de Duitsche parachute-troepen wordt van bevoegde militaire zijde de volgende beschrijving gegeven van de klee ding dezer eenheden: de Duitsche parachute-troe pen dragen, zooals elk ander lid van de Duitsche weermacht, een uniform, dje met geen burgerklee- ding kan worden verwisseld. De voornaamste klee_ dingstukken dezer troepen zijn: een grijze skibroek en hooge rijglaarzen, waarbij een blauwgrijze kiel. Bij het neerspringen wordt nog een kiel aange trokken van groenachtig linnen met dito korte broek. In plaats van de vliegermuts zet hij dan een sialen valhem op, die in zijn vorm iets afwijkt van den overigens bekenden Duitschen stalen helm. Een dergelijke uniform kan nooit, zoo wordt van Duitsche zijde met na'drük betoogt, aanleiding ge ven tot verwisseling met burgerkleeding. Alles wat daarover in het .buitenland is verspreid, is dienten gevolge kwaadwillige fantasie. Berichten over Nederlandsche militairen. De Nederlandsche radio geeft thans uitzen dingen waarbij mededeelingen worden gedaan over de Nederlandsche militairen. Deze uitzen dingen vinden vandaag te vier en acht uur plaats. Raad Bloemendaal. Vergadering van den Raad der gemeente Bloe mendaal op Donderdagmiddag onder leiding van den burgemeester, jhr. mr C. J. A. den Tex. Afwezig baron van Till. Bij het begin van de vergadering zeide de voor zitter dat de Raad bijeengeroepen was, omdat de overheid ook nu een taak heeft op het gebied van de innerlijke organisatie van het land en dus ook van de gemeente Bloemendaal. Deze organi satie moet staande gehouden worden. De voorzit ter stelde zich voor nog eenige zaken te bespre ken in besloten zitting. GEORGANISEERD OVERLEG. Tot plaatsvervangend lid der Commissie van Ge organiseerd Overleg wordt benoemd de heer C. J. Cassée (met 10 stemmen), die de benoeming aan aardt. COMMISSIE VAN TOEZICHT L. O. Tot lid der Commissie van Toezicht op het L.O. worden herbenoemd de heeren C. J. Dhont met al gemeene en S. A. Wilson met 13 stemmen. Een stem wordt uitgebracht, op den heer R. Reinalda? EERVOL ONTSLAG SCHOOLARTS. Eervol ontslag woi^dt verleend aan den heer H. L. van Beusekom als schoolarts. BIJDRAGE BLOKBRAND SPUIT. 5. en W. stellen voor ten behoeve van een twee de blokbrandspuit voor de blokbrahdweer te Over veen een maxïmumbijdrage van f 500 te verleenen. Goedgekeurd. Zonder hoofdelijke stemming werden in den loop der zitting goedgekeurd de voorstellen van B. en W. betreffende: wijziging beheersverordeningen gas- en waterbedrijf; wijziging Ambtenarenregle ment en verordening Gemeentepolitie; verbuur- terrein aan den Zeeweg aan W. Dijkstra; verhuur weiland aan den Kennemerweg aan P. Th. Sinte rde: vaststeling 5e suppl. begrooting dienstjaar 1940: vaststelling verordening op het toekennen van pensioen of wachtgeld aan gewezen wethou ders en hun weduwen en weezen. Afgevoerd van de agenda werden de adviezen van B. en W. op de adressen van de woningbouw vereniging „Bloemendaal Noord" met verzoek om grond in erfpacht aan de Donkere laan en Stoel's Hofje, voor arbeiderswoningbouw en van de afd. Bloemendaal van den Chr. Nat. Werkmansbond met verzoek'om aankoop van grond eveneens voor arbeiderswoningbouw. ONTHEFFING BEPALINGEN. BEBOUWINGSVOORSCHRIFTEN. Ontheffing van de bepalingen der bebouwings voorschriften werd verleend aan: het Prov. Elec- triciteitsbedrijf van Noord-Holland te Bloemen daal voor den bouw van een steenen hoogspan ningsgebouw met laagspanningsruimte op een ter- accent. Hij zei dat hij eens rond" wou kijken rein aan den Voge'enzangscheweg en aan mevr. A. van te A en.'en hout voor het bouwen van een rij wie)Ce spirals met aangsi. uvvaen tuin muur en bergruimte in den tuin bij perceel Van Alpbenlaan 5. Aan de raadsleden werd verstrekt een uittreksel van de wettelijke bepalingen, volgens welke het gemeentebestuur de verbindmg vormt tusschen vrgerij en bezetting. De voorzitter gaf hierbij een korte toelich ting. Hierna geheime zitting. AGENDA TE HAARLEM Heden VRIJDAG 17 MEI Bioscoopvoorstellingen. ZATERDAG 18 MEI Bioscoopvoorstellingen. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. Het Zilveren Beeldje door J. P. BAL Jé ACHT ging de deur open en in het schemer duister van den winkel stond een jonge man, die een beetje onzeker en schichtig om zich heen keek. Bescheiden deed hij een paar stapjes verder, toen hij van achter David Vèr- doner aan zag sloffen. „Meneer, U wenscht?" vroeg Verdoner. De jongeman haalde aarzelend een pakje onder zijn jas vandaan en wikkelde er een doek af. Een mooi zilveren beeldje kwam te voorschijn, een vrouw voorstellend. „Ik zou dit beeldje willen verkoopen. Het het iseen waardevol stukik heb geld noo dig Verdoner bekeek het beeldje met critische belang stelling. Het ding zag er inderdaad zeer fraai uit en hij zag met een enkelen blik, dat het zilver was. Da vid Verdoner, die de meest verscheiden dingen kocht en verkocht, kreeg dagelijks heel wat onder de oogen, maar d i t was toch wel iets zeer bijzonders. Zijn groote routine zei hem, dat dit werkelijk eert bijzonder stuk was, maar zijn zakenkennis schoot in dit geval toch te kort om nauwkeurig de waarde van dit beeldje te kunnen bepalen. „Verkoopen, zei U. Tja, jongeman, wat zou u er voor moeten hebben? Wat zegt u, vierduizend gul den?" David Verdoner gaapte zijn bezoeker verbaasd aan. Vierduizend gulden voor dit beeldje? Dat was wel een beetje erg kras. „Zulke dure dingen koop ik niet, jongeman. Kijk eens! U hebt geld noodig, en daaraan wil ik u wel helpen. Ik geef u tweehonderd gulden en twee maanden tijd om die terug te betalen met, laten we zeggen, een tientje rente er bij, waartegen ik u dan het beeldje weer teruggeef. Als u over twee maan den niet terug bent geweest, heb ik het recht, het ding te verkoopen. David Verdoner keek zijn bezoeker aan, terwijl hij zich nadenkend over de kin wreef. Tweehonderd gulden maakte hij er altijd wel voor, dat zag je zoo. Daarmee riskeerde hij niets. De jongeman aarzelde zichtbaar. Hij keerde het beeld om en om in zijn handen, keek onzeker naar Verdoner. „Met tweehonderd gulden ben ik niet heelemaal geholpentijdelijk welmaar ik moet meer hebben Verdoner haalde de schouders op ,,'t Spijt me", zei hij koeltjes. „Dan zult U ergens anders moeten probeeren". „Goed dan", zuchtte de jongeman. „Ik moet geld hebben. David Verdoner handelde de zaak met hem af, en toen de bezoeker verdwenen was bekeek hij het beeld op z'n gemakje. Werkelijk, het was een heel mooi stukje, zeer fijn en kunstig gemaakt. Hij was nog in de beschouwing van het beeldje vex-diept, toen de winkeldeur weer open ging. Haastig zette hij het beeldtje op de toonbank en hij liep zijn bezoeker, tegemoet. De man sprak Engelsch met een Amerikaanscli i, zou ik den winkel door te snuffelen. Verdoner op de hielen, prees nu ecus dit, clan weer daf ""aa maar zonder succs, U- ,A*.T;oan kc;i1(?2 aan, paalds te zoeken. s Plotseling viel zijn oog op het beeldje dat on de toonben-: stond. Me: een paar stappen er bij cn zijn heels gezicht straalde van vreugd „Dit zoek ik", riep hij uit, „dit magnifieke beet- Eva! Jarenlang heb ik Adam al in mijn bezit enk ik gezocht naar het pendant. Ik was te weten v men dat het hier in Holland moest zijn en ik alle antiquariaten en uitdragerijen nagesnuffeld"^ eindelijk, eindelijk vind ik het hier! Ik geef er u duizend gulden voor!" Zes" Verdoner schudde spijtig het hoofd. „Dit beeld' niet te koop". En hij verklaarde de situatie. )6ls „Maar dan moet u het ding koopen, Mr. Verd Ik geef zesduizend gulden, u kunt er dus PfJ"ur' hoorlijke* wi" op n'"' m. c?r>r Typ kom ik terug. Zorg u er voor, dat. ik dan dit betd-" van u kan koopen voor zesduizend gulden. Ik r i? er op". e*ca En met een korten groet verdween de man David Vex-doner wreef zich de kin, een gewoon* gebaar van hem, en lachte toen fijntjes. Zesdui??^" gulden, ja-jaeaa Hij was er heelemaal niet over verwonderd de jongeman 's middags weer zijn winkel binrif1 stapte. Zwijgend luistei'de hij, toen zijn bezoeker h gon te spreken. „Meneer Verdoner, ik.... ik.... heb'm noodzakelijk dat geld hebben. Koopt u'het beeld va mij. Het is zeker vijfduizend gulden waard. En ik wil het u laten voor acht-en-dex-tig-honderd, Als mij onmiddellijk dat geld kunt verschaffen U uit de narigheid zijn. Dóét u het. Het fijne glimlachje was weer om mond. „Jongeman, zoo'n oude x-ot als ik ben, loopt niet in zulke oude trucjes. Ik kèn die gx-ap. Pracht» beeldje, vijfduizend gulden waard, wordt aan», boden. Even later komt handlanger en biedt zesdu1! zend. Als David Verdoner toehapt, kan hij een aari dig sommetje verdienen. Hii betaalt het bedrag aan zijn eersten bezoeker, maar de tweede laat zich nooit meer zien. En David Verdoner zit met den strop"' Zijn gezicht werd nu heel anders. Nijdig keek hii den jongeman aan. „Dacht je, dat ik d a ar in loop' Zie je David Verdoner voor zóó'n ezel aan?" „Maarhakkelde de jongeman, „waarhèbtu het over? Is er dan.is er dan iemand geweest, diedie zesduizend gulden bood?" Nu werd Verdoner echt kwaad. „Alsof je dat niet wist", brulde hij, „alsof die zoogenaamde Ameri kaan, die z'n Eva kwam zoeken, geen handlanger van je was. Smeer 'm, jongeman, en probeer je door zichtige trucjes bij een ander". Toen de winkeldeur achter den zonderlingen cliënt was dichtgevallen, grijnsde David Verdoner tevi-eden. Als ze hém wilden bedriegen moesten ze heusch vroeger opstaan! Tien minuten voor sluitingstijd kwamen de jonge man en de Amerikaan samen zijn winkel binnen David Vex-doner kneep z'n oogjes een beetje dichten keek hen argwanend aan. „Samen eens geworden?" vroeg hij ironisch. „Hoe hebben jullie elkaar zoo gevonden, hè? Twee wild- vreemden! Gek!" „Heelemaal'niet gek", zei de jongeman, die heel wat minder bedeesd en heel wat opgewekter was dan 's ochtends, „toen u me vertelde van dien Ame rikaan, ben ik alle hotels van de stad gaan opbel len, om te vragen of er een Amerikaan woonde. Ge lukkig is onze stad niet zoo erg groot, en ik schreef op, waar er Amex-ikanen logeerden, 't Waren er maar een stuk of acht, en die *ben ik afgeloopen. Bij den vierden had ik succes. Dat was de man, die mijn „Eva" zocht. Hier zijn uw tweehonderdtien gulden, meneer Verdoner. Geeft u het beeldje maar aan Mr, Billington. Hij betaalt er mij zesduizend gulden voor". Zorgvuldig bekeek David Verdoner de bankbil jetten, die de jongeman hem gaf. Ze waren echt. Tja, met zulke oplichtex-s moet je oppassen. Toen gaf hij het beeldje aan den Amerikaan. „Alsjeblieft", zei hij sax-castisch. „En succes ver der". Achter hun rug sloot hij de zaak en opnieuw gnuifde hij. „Haha", grinnikte hij, „tot het laatst co- medie spelen. Hèm namen ze niet". Maar toen hij even later de krant opensloeg, lach te hij niet meer. Op de fotopagina zag hij een bekend gezicht. En er onder stond: „Heden an-iveerde in het Grand Hotel Mr. Billington, de bekende Amerikaan sche kunstverzamelaar". (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden) uit Kennemerland 13 Regels 25 cent Elke regel meer 10 ct. (uitsluitend bij vooruitbetaling) Gevr. omgeving Driehuis tijde lijk SLAAP-ZITKAMER met vrij gebruik van keuken. Br. nr. IJ 157 Bur. van dit Blad. BAKKERSBEDIENDE GEVR., n. boven 18 j. Wed. A. ZEEGERS, Wijkerstraatweg 197, Velsen-N. Met wie kan ik Zaterdag MEE RIJDEN naar Groningen? S.v.p. hedenavond nog bei-icht aan Julianaüaan 320 (bij de Zijlweg). GEDIPL. PEDICURE, Mevr. M. OÈVERHAUS, Zijlweg 58, Telef. 17362. Ook aan huis te ontb. NETTE VRIENDIN GEZOCHT, door een alleenst. Dienstmeisje, 35 a 40 jaar. Br. nr. G 568 Bur. van dit Blad. BESTELT HAARDBLOKKEN, f 20 per. ton. Vijfliuizerdijk 181, Vijfhuizen. HET SCHILDEREN van voor gevel, Lindenstraat 47. Prijsop gaaf Kruisweg 68B. Diegene, die j.l. Dondex-dagmor- gen een bruine LEEREN TASCH heeft meegenomen, uit de tram op Soendaplein, wordt bi eigen belang verzocht, spoedig terug te bez. op kantoor Soendaplein, daar bekend is waar hij zich bevindt. Diversen te koop gevraagd Te koop gevraagd: BAD ln goede conditie. Brieven G 579 bur. van dit blad. Burgemeester en Wethouders van VELSEN brengen ter openbare kennis, dat het onderwijs aan de openbare lagere scholen in deze gemeente wederom zal aanvangen op MAANDAG 20 MEI A.S. en wel op de wijze als dit was geregeld vóór 9 Mei j.l. De mogelijkheid is zeer groot, dat binnenkort nog enkele scholen voor een ander doel zullen worden gevorderd. Mocht dit het geval zijn, dan zal een nadere regeling worden getroffen. VELSEN, 16 Mei 1940. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Secretaris, de Burgemeester, F. W. DE BOER, M. M. KWINT. Vanaf HEDEN wordt de EXTRA UITKEERING van „PLAN WEST" stopgezet. De volgeplakte zegelboekjes worden evenwel in betaling aangenomen. Verder gaan wij gewoon door. HET BESTUUR VAN „PLAN WEST". GEVRAAGD: BEKWAME MEISJES en AANKOMENDE MEISJES. - Wasscherij HOEK EN VAART Bloemendaalschestraatweg 17, Santpoort-Station. Geachte Cliëntèle Hiermede deel ik U mede dat de schoenmakerij „DE KENNEMER" niet meer is gevestigd: TROMP STRAAT 83, maar in de JACOB VAN HEEMSKERK STRAAT 49, IJMUIDEN. Beleefd aanbevelend

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 4