IJmuider Courant Bericht. Alle melk moet gekookt worden. Duitschers trekken Brussel binnen Nederlandsch strafrecht blijft ook van kracht. DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMU1DEN. SANTPOORT EN OMSTREKEN Hervatting. Maginot-linie tusschen Sedan en Maubeuge doorbroken. Beperkt interlocale telefoon. Belgische regeering verplaatst haar zetel. ,-E JAARGANG NO. 166 ISigsve Lourens Coster, Maatschappij voor ^(.Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. „trjat 93, Haarlem, Telefoon 10724 Bureau fctilde' Courant: Kennemerlaan 42, ümulden, rj.efoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, gegsven voor dit blad, worden kosteloos qenomen In de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dirertie: P W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 18 MEI 1940 Abonnementen per week 012%, po« maand 0.52%, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Adverientiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ1125, elke regel meer ƒ0.10. De bladen, belioorende tot de Ne derlandsehe dagbladpers, zullen lijdens den duur der bezetting door de militaire autoriteiten verschijnen, jonder dat op deze bladen een voor-censuur wordt uitgeoefend. Deze tegemoetkomende houding veronderstelt natuurlijk een absoluut loyale houding van uitgevers en redacteuren. Het normale leven wordt thans zoowel in. par- tculieren als in maatschappelijken zin hervat. Uit je maatregelen door het Duitsche militaire gezag ,en, blijkt dat dit daartoe de grootste bereid- toont en vertrouwen stelt in de bereidwillig heid der Nederlanders tot handhaving van orde en inderdaad is die duidelijk gebleken; men (jeedt ook in dit district zeer rustig en correct op de arbeid wordt overal hervat. Dit district, saarmee dan Haarlem en de onmiddellijke omge- van de stad wordt bedoeld, is gespaard geble ven voor alle verwoesting van den oorlog. Laat is daar dankbaar voor zijn, evenals wij dankbaar jjjn voor de schoonheid der natuur in deze ondanks •Hes prachtige lente. En evenals wij dankbaar zijn het vele goede en schoone dat in ons pemoon- jjjfc leven is gebleven. Het feit dat het oorlogsge weld hier geen vernietiging heeft veroorzaakt brengt mee dat de hervatting van het normale le- inderdaad snel geschieden kan. Aller vlotte medewerking daartoe is natuurlijk noodig en wij gdooven dat het daaraan niet zal ontbreken. De zon straalt, de lente bloeit. Buiten ons land woedt de oorlog voort. Die is nu ver van ons. Maar hartelijk woord van diepe deelneming en me degevoel zij hier gericht tot hen, die dierbare naasten verloren hebben. Moge de vriendschap en sympathie van zoovelen hen -helpen om hun ver lies te dragen als sterke menschen. Bemoediging hebben ook die zeer velen noodig, die nog in on zekerheid omtrent het lot der hunnen verkeeren. Daar zijn er natuurlijk veel voor wie die onzeker heid tenslotte in vreugde en bevrijding van vrees verkeeren zal. Mogen zij allen moed houden. Wij kunnen ons verheugen in de blijdschap der jonge kinderen, die gelukkig de zorg en het leed van dezen zwaren tijd niet ervaren kunnen zooals wij volwassenen, en die als altijd van hun spel en van de lente genieten. Laten onze zorgen hun levens vreugde niet verduisteren; laten wij allen pogen blij te zijn met hen. En daar is ook de vertroosting die de Kunst muziek, schilderkunst, litteratuur ons schenken kan en die, als wij haar schoonheid beleven, is als een balsem. Daar is de vreugde in ons gezinsleven. De taak der vrouw en moeder in dezen tijd is groot. En zij beseft dit en weet die te vervul len met een toewijding en een begrip dat de man nen tot eerbied en dankbaarheid stemt. Als Holland later aan dezen tijd terugdenkt zal het met ontroe ring verwijlen bij hetgeen de Hollandsche vrouwen, niet alleen in maatschappelijk opzicht maar ook en vooral in haar gezinnen en vaak in haar ganschen kring hebben gedaan. R. P. Ten einde gevaar voor typhus te voorko men, dient alle melk, zoowel flesschenmelk als losse melk, voor het gebruik te worden ge kookt. Aldus heeft het Rijksbureau voor Voedsel voorziening in oorlogstijd zijn aanwijzing ge wijzigd, nu de noodzaak is gebleken om alle z.g. gepasteuriseerde en gesteriliseerde melk in flesschen voor het gebruik te koken. (A.N.P.) De geïnterneerden moeten in vrijheid worden gesteld! 's-GRAVENHAGE. 17 Mei. De opperbevel hebber van land- en zeemacht herinnert, ii overleg met den Duitschen militairen bevelheb ber in Nederland, nogmaals aan zijn bevel van 15 Mei j.l., dat alle personen, wier inbewaring stelling onder den staat van beleg door het mili tair gezag werd gelast, onmiddellijk uit deze in bewaringstelling moeten worden ontslagen. Na doorbraak van de Dyle-stelling vielen Mechelen en Leuven. r Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt, naar het D. N. B. meldt, bekend: Na de ineenstorting van de ten Zuiden van Leuven gelegen Britsch-Fransche stelling zijn Vrijdag tegen den avond de Duitsche troepen Brussel binnengerukt. Het D. N. B. bericht voorts: Duitsche troepen zijn na zware gevechten door dc Dyle-stelling ten Noorden van Leuven heengebroken en hebben Mechelen genomen. In een aanval op groote schaal is Leuven vandaag gevallen. In het Noorden van Antwerpen zijn de Duitsche troepen bij hun verder opdringen aan het Noordelijk front dichter bij de ves ting geschoven. Het frontbericht van het D.N.B. luidt: De Dyle-stelling, waarin Belgen, Britten én Fran- Kta zich ingericht hadden om tegenstand te bie den, is, naar gemeld, bij Wavre, ten Z.O. van Brus sel, doorbroken. Daardoor is deze laatste weerstands linie voor de Belgische hoofdstad ingedrukt. Sneller dan de tegenstanders dachten, heeft de Duitsche weermacht ook in dit verdedigingsstelsel een bres geslagen. Zoo werd in de laatste dagen de eene stelling na de andere doorbroken en opgerold. De slag, die in het gebied Antwerpen-Namen aan den gang is, wordt door den stoot op Brussel be- rijk beinvloed. De hoop der Britten, op het door gedachte Belgische en Nederlandsche voorter rein den Duitschen tegenstoot op te houden, ver dwijnt. In vergelijking hiermee komen de operaties, die de zuivering van de Nederlandsche eilanden ten doel hebben en goeden voortgang maken, op den uitwerpen van bommen gedurende den nacht in het West-Duitsche grensgebied, alsmede tot de beschie ting van Rastatt, kan niet scherp genoeg gebrand merkt worden. Hier heeft men niëf meer met mili taire doelen te doen, maar met een misdaad tegen de vreedzame burgerbevolking. Stuk voor stuk zul len dergelijke maatregelen van den vijand vergol den worden. De Führer heeft het Duitsche luchtwapen bevo len alleen militaire doelen aarrte vallen. Het heeft zich aan dit bevel gehouden. Wanneer desondanks in de gebieden, wadr zich krijgsverrichtingen afspelen, ook burgers door bomaanvallen in den strijd betrok ken worden, dan komt dat, doordat onnoodig vluch tende vrouwen en kinderen zich bij militaire marsch- colonnes aansluiten. De ervaringen in Noorwegen en België hebben aangetoond, dat de bevolking er goed aan doet in haar woningen te blijven en zich niet te laten aansteken door de algemeene vlucht-psychose. DOORBROKEN VERDEDIGINGSFRONT Opzienbarend zijn daarentegen de successen van de Duitsche troepen in Frankrijk. Na over schrijding van de Maas hebben zij in hun niet te stuiten opmarsch de Maginotlinie ten Zuiden van Maubeuge tot Carignan, Z.O.-waarts van Mont- "rédy, op een honderd kilometer breed front doorbroken. Daardoor is de verdedigingsrïng van staal en beton, waarmede Frankrijk zijn Oostgrens omsloten had, gesprongen. De aan valsrichting van het door de Ardennen opge rukte Duitsche leger was voor de Fransche lei ding klaarblijkelijk een verrassing. De operaties fflgen ten Westen van de Maas zeer snel over in sen scherpe achtervolging. Ook ten Zuidoosten van Sedan kon ondanks den Franschen tegen- &nd de Maas overgetrokken worden. De commandant van een gemotoriseerd dekkings- regiment, overste Balck, leidde zijn voldaten vóór "et front persoonlijk ten aanval. Het regiment •naakte duizenden gevangenen; in een anderen sec tor werden o.a. 38 vijftien centimeter houwitsers ®tgemaakt. In totaal werden in dit deel van het at 12.000 gevangenen gemaakt onder wie twee generaals. Een geheele Spahi-brigade en een Nor- -sndïsch dekkingsregiment werden vernietigend verslagen. Fransche aanvallen op den Zuidelijken u°el, die ten doel hadden den druk te vermin den, werden.door sterke Duitsche strijdkrachten «•geslagen. De Fransche pantser af deelingen werden medewerking van Duitsche ge vechtsvliegers verslagen en deze successen werden tot een breed °Pgezetten tegenstoot uitgebreid. De Fransche leiding had klaarblijkelijk ge hoopt in dezen sector door te kunnen toeken, mer werd echter bewezen, evenals in de dagen öaarvoor, dat de vijand over de verdeeling van öe Duitsche strijdkrachten verkeerd ingelicht js- De zware slagen, die de Fransche legers over het geheele Maasfront van de Duitschers te in- casseeren hebben gekregen, beginnen reeds hun Uitwerking te toonen. Van het Saarfront vallen geen groote operaties 15 melden. Het optreden van de Fransche leidende instanties, 'e nevel hebben gegeven tot het in het wilde weg SCHADE RIJKSWATERSTAAT. 's-GRAVENHAGE, 17 Mei. Namens den opperbevelhebber van Land- en Zeemacht wordt in overleg met den Duitschen militairen bevel hebber in Nederland aan de hoofdingenieurs directeuren van den rijkswaterstaat opgedragen, ten spoedigste aan den directeur-generaal van den rijkswaterstaat: a. opgave te zenden van de vernielde rijks waterstaatswerken en van de mate waarin scheepvaart nog mogelijk is ter plaatse waar bruggen en andere werken vernield zijn; b. opgave te zenden van de havens en haar monden, waar de toestand niet normaal is. Deze opgave wordt onmiddellijk verwacht. Indien dit tot bespoediging kan leiden kunnen de opgaven voor de verschillende havens afzonderlijk wor den verzonden; c. voorstellen te doen om de vaart te her stellen. Over een afstand van 100 K.M. Het Zeeuwsche eiland Tholen geeft zich over. Hoofdkwartier van den Führer, 17 Mei (D. N. B.) Het opperbevel van het Duitsche leger deelt mede: In den strijd tusschen Antwerpen en Namen werd de Dyle-stelling ten zuiden van de Wavre doorstooten en het noordoost front van de ves ting Namen is genomen. Ten zuiden van Maubeuge tot Cavigman ten zuidoosten van Sedan is de Maginotlinie over een breedte van 100 K.M. doorbroken. Fran sche pantserafdeelingen, welke ten westen van Dinant tegen onze pantser-afdeelingen opruk ten zijn verslagen. Afdeelingen van leger en luchtmacht achter volgen overal den naar het westen terugtrek- kenden vijand. In den strijd ten zuidoosten van Sedan heeft de commandant van een gemotoriseerd infanterie- regiment, kolonel Balck, door onversaagd persoon lijk ingrijpen met zijn troepen buitengewone resul taten behaald. Tot nu toe werden aan dit deel van het front 12.000 krijgsgevangenen gemaakt, waar onder twee generaals. Bovendien werd veel geschut buitgemaakt. Op den zuidelijken vleugel hebben sterke eigen krachten vijandelijke aanvallen, bedoeld om den stoot van het Duitsche leger te verkleinen, afgesla gen en in een tegenaanval wisten de Duitsche troe pen hier terrein te winnen. Aan het front van de Saar werd de verkenning tegen de Maginotlinie voortgezet. Zooals reeds door speciale berichten is mede gedeeld, heeft het verdragend geschut van de Franschen gisteren zonder militaire redenen de open stad Rastatt beschoten. De Duitsche zware artillerie heeft' daarna als vergelding de stad Hagenau onder vuur genomen. In Nederland worden de eilanden van de pro vincie Zeeland veroverd. Gisteren heeft het eiland Tholen zich overgegeven. Het voornaamste doelwit voor de luchtmacht vormden op 16 Mei de achterwaartsche verbindingen van den vijand in Frankrijk en België. Talrijke spoorwegen en straatwegen zijn vernield. Troepen transporten werden vernield-, troepenconcentraties en marcheerende afdeelingen werden uiteen ge slagen. TER ZEE. Door aanvallen op vijandelijke zeestrijdkrachten en transportschepen voor de Nederlandsche en Bel gische kust zijn een vijandelijke kruiser en een kanonneerboot tot zinken gebracht. Een transport schip werd zoo zwaar getroffen, dat het op het strand moest worden gezet, twee Fransche torpedojagers werden beschadigd. In het midden der Noordzee werd een onder water varende onderzeeër door een bom getroffen, het schip is waarschijnlijk vernield. Voor Narvik is de luchtmacht erin geslaagd een slagschip en een lichten kruiser met bommen te treffen. Een tankschip van 15.000 ton werd door bommen in brand gestoken. IN DE LUCHT. Een vijandelijk jachtvlicgtiug werd hier in een luchtgevecht neergeschoten. Onze Alpenjagers kon den in hun defensieven strijd door aanvallen uit de lucht op vijandelijke debarkeerenden troepen en troepenconcentraties worden ontlast. De Alpenjagers hebben versterking ontvangen. De vijand heeft gisteren aan het westelijk front 59 vliegtuigen verloren, waarvan 30 in luchtge vechten werden vernield en acht door de luchtdoel artillerie werden getroffen. De rest werd op den grond vei-nield. Van de eigen luchtmacht worden vijftien toe stellen vennist. Normale leven bezig zich te herstellen. 's-GRAVENHAGE, 17 Mei. In verband met het zeer beperkte aantal telefoonleidingen, dat voor de afwikkeling van het- intex-Iocale telefoon verkeer beschikbaar is en mede tengevolge van het groote aantal gesprekken van militaire en burgerlijke autoriteiten, die met voorrang boven die van particulieren tot stand moeten worden gebracht, wordt het publiek met den meesten aandrang uitgenoodigd alleen in zeer dringende gevallen interlocale gesprekken aan te vragen. Zekerheid, dat particuliere gesprekken, ook al worden zij als ijlgesprekken aangevraagd, tot 9tand komen, kan niet worden gegeven. (A.N.P.) De doorbraak der Maginof-linie 's GRAVENHAGE, 17 Mei (A.N.P.) In de hedenavond door de Duitsche autoriteiten in het Hotel des Indes gehouden persconferentie heeft de heer Gottfried Aschmann, gezant z. d., doen uit komen, dat het Nederlandsche strafrecht niet zooals hier en daar is vei'ondersteld buiten wer king is getreden. Slechts in bijzondere gevallen zal voor vergrijpen, die volgens het strafrecht in Duitschland strafbaar zijn, toepassing van het Duitsche recht op overeenkomstige wijze in het be zette gebied geschieden. (Deze bepalingen zijn elders in dit nummer opgenomen red.) Kapitein Frank heeft vervolgens een toelichting op het Duitsche legex-bericht van heden gegeven en daarbij drie punten naar voren gebracht. Ten eerste stelde de heer Frank vast, dat de Maginot-linie thans over een lengte van 100 kilometer is door broken. De Franschen hebben deze linie altijd als de ruggegraat van hun verdediging beschouwd, waarop zij zich volledig meenden te kunnen ver laten. De Duitsche weermacht, die in Polen zeer snel haar doel volkomen wist te bereiken en in de afgeloopen dagen in Nederland van haar kracht heeft doen blijken, heeft de Fransche troepen thans gedwongen in het open veld hun tegenstan ders te gemoet te treden. De resultaten hiervan zijn in hoogst belangrijke mate den Duitschers ten goede gekomen. In de tweede plaats is ook in België en Frankrijk de geweldige kracht van het Duitsche luchtwapen opnieuw aangetoond Zonder dit wapen zou 't niet mogelijk zijn geweest in zóó korten tijd en met zóó geringe verliezen van menschenlevens de vijan delijke stellingen te doorboren. Ten derde heeft de zeeheerschappjj van Enge land, dat in vertrouwen hierop den oorlog is in. gegaan, geweldige klappen gekregen. De Engelsche zeemacht heeft op de Noordzee reeds het ondex-spit moeten delven en zij begint nu ook in het Kanaal haar macht te verliezen op een wijze als nog nim mer in de geschiedensi is voorgekomen. De strijd wordt hier iederen dag meer spannend. De Duitsche legers trekken met vol vertrouwer voorwaarts en zij hebben alle hoop ook in dit of fensief de overwinning te behalen NORMALE LEVEN HERVAT. De heer W. Janke, van de persafdeeling der Duitsche legatie, constateerde met voldoening, dat in Nederland het normale leven thans vrijwel is herkregen. De bevolking beeft zich op voorbeeldige wijze aan den nieuwen toestand weten aan te passen. De door de Duitsche bezetting noodzakelijk ge- worden maatregelen zijn op snelle wijze inge burgerd en radio en bioscoop bieden weder de ge wone ontspanningsmogelijkheden, afgezien dan van enkele onvermijdelijke beperkingen. Speel film en kleine cultuurfilms zijn niet aan bijzondere censuur onderworpen, alleen voor journaals geldt nog een afzonderlijke regeling, doch het ligt in de bedoeling, ook hiermee zoo spoedig mogelijk weder de vrije hand te laten. BETAALMIDDELEN. Verder legde de heer Janke nog eens den nadruk op het verschil tusschen de Duitsche rijksbankbil jetten en de Duitsche Kassenscheine. Laatstge noemde zijn in Nederland geldig betaalmiddel, terwijl de Duitsche bankbiljetten in Nederland niet in betaling behoeven te worden aangenomen. Ter vei-gemakkelijking zal voor het Nederland sche pxxbliek een foto van het geldige Duitsche papieren betaalmiddel worden gepubliceerd. Boven HET DAGELIJKSCH LEVEN HERNEEMT ZIJN RECHTEN IN DE HOOFDSTAD. De etalage-ramen der winkels krijgen weer het gewone aanzien. De papierstrooken worden verwijderd. Links Duitsche militairen in gemoedelijk gesprek met eeniee inwoonsters van de hoofdstad. Dienstorder voor het P. T. personeel. T.. 's-GRAVENHAGE, 17 Mei. Dr. ir. M. H. D a m xii e, directeur-generaal der P.T.T., heeft tot het P.T.T.-personeel een dienstorder gericht, waarin hij zijn diepgevoelde erkentelijkheid uitspreekt voor de wijze, waarop het P.T.T.- personeel van hoog tot laag in de achter ons liggende dagen onder bijzonder moeilijke en in vele gevallen gevaarvolle omstandigheden zijn plicht ten behoeve van het vaderland heeft verricht. De directeur-generaal herdenkt voorts de ver liezen onder het personeel, welke, gelukkig mede dank zij de getroffen voorzorgsmaat regelen naar verhouding niet talrijk zijn. ,,Wij zullen", schrijft de heer Damme, „hen die het hoogste gaven, in grooteh eerbied blijven ge denken, en onze gedachten gaan met diepe deelneming uit naar hun nabestaanden". „De tijden", gaat de directeur-generaal voort, „die wij nu te gemoet gaan, zullen, zij het ook in anderen vorm. eveneens onze bijzondere in spanning vragen. Wij moeten ons er op toeleggen, om door onverflauwde behartiging van de be langen onzer Nedex-landsche volksgemeenschap, maar ook met juist begrip voor hetgeen de be zettende macht van ons mag verlangen er naar vermogen toe mede te werken de moeilijkheden te verlichten en daardoor, voor ons aandeel, in de innerlijke versterking van ons volk te dragen". (A.N.P.) OPGAVEN SCHADE AAN BEDRIJVEN. Namens den opperbevelhebber van land- en zeemacht wordt in overleg met den Duitschen militairen bevelhebber in Nederland aan de directeuren van de provinciale en gemeentelijke electriciteit-, gas- en waterleidingbedrijven, hier onder begrepen de particuliere waterleidingbe drijven, alsmede aan de troepencommandanten, het verzoek gericht zoo spoedig mogelijk een globale opgave van beschadigingen en verwoes tingen van hun bedrijven te doen toekomen aan den directeur-generaal der electriciteitsvoorzie- ning, departement van Waterstaat, Binnenhof 20, 's-Gravenhage, tel. no. 11.81.13. Van Brussel naar Oostende Het D.N.B. verneemt uit Parijs: De Belgische regeering is gisteren van Brussel naar Oostende vertrokken Naar verluidt heeft zij Brussel verlaten in over leg met de legerleiding: de ministers en verscheidene hooge ambtenaren hebben zich in de omgeving ge vestigd, evenals eenige buitenlandsche diplomaten. Churchill in de Fransche hoofdstad. Onderhoud met Reynaud, Daladier en Gamelin. PARIJS, 17 Mei. De Britsche minister-presi dent Winston Chui-chill is gi ♦exen te Parijs aan gekomen. Hij heeft onmiddellijk na zijn aankomst een onderhoud gehad met Reynaud, Daladier en generaal Gamelin. (D.N.B.) Bestrijding der werkloosheid in Denemarken. Voorstellen worden aan het parlement voorgelegd. Het D.N.B. meldt uit Kopenhagen: Na langdu rige onderhandelingen van de regeering over eco nomische aangelegenheden is overeenstemming be- reikt over een plan ter bestrijding van de werk loosheid en economische moeilijkheden. De voor stellen zullen de volgende week aan het parlement worden voorgelegd.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1