IJmuider Courant Hïedecopffouia uuwH cwtoaal q&uqetd (et Herstel. ingelscher» moeten 'arijs verlaten. Regeeringscommissaris heeft de leiding Zuivelsteunregelingen onveranderd. Fietsverkeer. WIJ MOETEN Fransche regeering naar Clermont-Ferrand BEZUINIGEN OP GAS JAARGANG NO. 170 jve tourens Coster Maatschappij vooi ran,.tjitgaven en Algem Drukkerij N.V. Gr. Haar,em- feletoon 10724. Bureau julde' Courant: Kennemerlaan 42, IJmulden, i- s(oon 5301. Postgiro 310791 Alle Advertentie», I fleven voor dit blad worden kosteloo» DAGBLAD VOOK VELSEN. IJMUIDF.N, SANTPOORI EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beiialve op Zon- en Feestdagen Dirrrtie: P W PEEREBOOM EN KOBEHÏ PEEHEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 23 MEI 1940 Abonnementen per week ƒ01254, ps* maand ƒ0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex* Advertenti&n: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25. elke regel meer ƒ0.10. Terwijl in het buitenland de oorlog nog woedt '^n jn Nederland alle krachten in actie ge- '.-t voor het herstel: niet alleen van het maat- ■jppelijk leven, dat weer op gang is gebracht, 'r'ook van de geleden schade. Er zijn voor dat ^zeer spoedig belangrijke opdrachten verstrekt, aan den oud-minister rar. J. A. de Wilde als «ringscommissaris voor Rotterdam, daarna aan - Rotterdamschen directeur van den Technischen gst ir. Witteveen voor het ontwerpen van een -iv ontwikkelingsplan voor de stad. Het het opruimen van het puin, waarmee nu die zou worden gedempt, wordt „aange spt". Het is duidelijk dat de wederopbouw van verwoeste gedeelte zal geschieden volgens -uwe lijnen, nieuwe verkeersaderen, nieuwe ^ontwikkeling. Dinsdag werd een volgende officieele benoeming a nog verstrekkender beteekenis bekend gemaakt, gelijk die van dr. ir. J. A. Ringers tot regee- commissaris voor den wederopbouw. Dat is de ng die kortheidshalve zal worden gebezigd, ^opdracht van den heer Ringers omvat veel: her- van het verkeerswezen, de drooglegging van water gezette streken, den wederopbouw van ajen, dorpen en gebouwen en al hetgeen daarmee unenhangt. Hem is dus wel een zeer belangrijke ijk toevertrouwd. In zijn zeer belangrijke loop- .jan heeft hij al verscheidene groote opdrachten Eel succes uitgevoerd, o.a. als hoofdingenieur van ia Rijkswaterstaat bij den bouw der groote nieuwe matsluizen te IJmuiden en als hoofduitvoerder va de Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzee, nvken, die indertijd als „de Muz" placht aange- éid te worden. Groote aantallen werkloozen zullen bij de diverse verken aan den slag komen of zijn al aan den gegaan, zooals uit Rotterdam gemeld is. Zoo Wrdt het werk van het herstel met groote energie ^gepakt en verschaft duizenden en duizenden een •{langrijke' taak. Uit het verslag van de pers-excursie naar het ge lid van IJsel- en Grebbe-linie is gebleken dat de invang der verwoestingen veel minder groot was indoor sommigen was verondersteld. De oorlog in as land is van korten duim geweest, de strijd leeft zich snel verplaatst, de later loopende ge- ruchten over verwoesting bijv. van de geëvacueer- de stadjes zijn sterk overdreven gebleken. In praige zooals o.a. in de stad Amersfoort zijn volstrekt geen gebouwen verwoest. In Wageningen iijv., dat ook geheel ontruimd was en waarvan men enige dagen geleden kon hooren vertellen dat het a 'neelemaal in puin zou liggen zijn zeer veel ijizen, behoudens gesprongen ruiten, intact ge lieven. Het Gerucht heeft ook in dezen fel-be- tijd zich weer doen gelden in groote over- Jrijving van de werkelijke feiten. Dit heeft zich »k sterk doen gevoelen ten aanzien van de ver lezen aan menschenlevens. Wat hebben er niet vele raatjes geloopen omtrent militairen die gesneuveld zaden zijn, die later gelukkig op de meest af- i:ende wijze weerlegd konden worden. Met het ge- Kcht blijft het nog altijd de oude historie; men doet verstandig het met schouderophalen te ont vangen en af te wachten tot men zekerheid heeft. Mvaak wordt dat een blijde zekerheid. De groote arbeid van het herstel in ons land is aangevangen en het gunstige seizoen zal veroor loven het werk met snelheid door te voeren, zoo- wij kunnen verwachten dat er spoedig be langrijke resultaten zullen zijn bereikt. R. P. Advies van het Britsche consulaat. Van de Fransche grens, 22 Mei (D. N. B.) Het Britsche consulaat te Parijs heeft alle En- jelsche staatsburgers te Parijs die niet in ver- tand met hun werkzaamheden moeten blijven, aangespoord de stad te verlaten. ÖtACHTIGE RAZZIA'S TE PARIJS Vijftig arrestaties. ARBEIDERS WEGENS DESERTIE GEFUSILLEERD. Het D.N.B. meldt: Overeenkomstig de be llen van den nieuwen Franschen minister van bmenlandsche zaken, Mandel, heeft de politie ^■dagavond de z.g.n. zuiveringsactie van de •'lansche hoofdstad voortgezet en geweldige raz- b's gehouden» vooral in de omgeving van de '-camps Elysée. Ongeveer vijftig personen werden bet politiebureau overgebracht. Dergelijke taalregelen werden ook genomen in andere buur- A o.a. in de studentenwijk Quartier Latin en 3 de omgeving van de Place Pigalle en van Mont- ïartre, .Van de Fransche grens verneemt het D.N.B.Vijf •'anschen, die werkzaam waren in fabrieken in •P-Dei zijn door den krijgsraad ter dood ver deelt en 2 uur daarna gefusilleerd. Met deze rechtstelling moet een voorbeeld gegeven worden •3 de arbeiders der industrieën in Noord-Frank- ji er van af te houden hun werkplaatsen te platen. Zooals bekend is heeft de nieuwe minister binnenlandsche zaken, Mandel, ieder verlaten 'vorkplaatsen tot desertie verklaard en daar- or dezelfde straf gesteld, als voor het verlaten zijn post aan het front. De terechtgestelde Ceders hadden op het bericht, dat de Duitschers -derden, evenals vele anderen hun bedrijven ver- I*'5n om naar hun woonplaats te gaan en daar zorgen voor de veiligheid van hun gezinsleden. ALLES BEHOEFT ZIJN GOEDKEURING 's-GRAVENHAGE, 23 Mei. (A.N.P.) De opperbevelhebbber van Land- en Zeemacht heeft in overleg met den Duitsohen bevelhebber in Nederland, de volgende regeling voor den we deropbouw uitgevaardigd 1. De leiding van alle werkzaamheden, ver band houdende met den wederopbouw, zoowel door openbare lichamen als door particulieren, berust bij den regeeringscommissaris. belast met liet herstel van het verkeerswezen, de droog legging van onderwater zettingen, den wederop bouw van steden, dorpen en gebouwen en al hetgeen daarmede samenhangt. De regeeringscommissaris voornoemd draagt den titel van regeeringscommissaris voor den wederopbouw. 2. Alle overheidsdiensten, wel-ke uitsluitend of mede bemoeiing hebben met aangelegenheden, wel'ke voor den wederopbouw van belang zijn, verleenen in 't belang van een spoedigen wederop bouw, medewerking aan den regeeringscommissa ris en onthouden zich te dezen van daden en beslissingen, waarvan niet te voren is vastgesteld dat zij overeenstemmen met de plannen van dien regeeringscommissaris. Zij stellen desgevraagd alle gegevens be schikbaar en verleenen overigens alle medewer king. 3. Werkzaamheden tot herstel van geleden oorlogsschade, uitgezonderd kleine herstellingen aan werken en gebouwen die overigens geen be langrijke schade hebben gleden, mogen noch door openibare lichamen, noch door particulieren worden verricht zonder goedkeuring van of van wege den regeeringscommissaris. 4. Werken en gebouwen, die als monument- zijn aangemerkt door de daartoe bevoegde instan tie, mogen niet worden gesloopt of veranderd dan na voorafgaande, toestemming van de rijks commissie voor de monumentenzorg. 5. Afkomend materiaal van ernstig bescha digde werken en gebouwen blijft ter plaatse be schikbaar, in afwachting van nadere aanwij zingen door of vanwege den regeeringscommissa ris. 6. Met uitzondering van grondwerken mogen werken op het gebied van den wateropbouw, spoorbouw, wegenbouw, burgerlijken bouw en utiliteitsbouw van Maandag 17 Juni 1940 af niet worden ondernomen of voortgezet zonder goedkeuring van of vanwege den regeeringscom missaris. Voor in uitoeiïng zijnde werken moet deze goedkeuring vóór 1 Juni 1940 schriftelijk wor den aangevraagd. De aanvraag moet uitsluitend de volgende ge gevens bevatten: 1. Naam en adres van den-gene. die het werk heeft opgedragen of wenscht op te dragen. 2. Verliezen der Engelsche pantser strijdkrachten. Mislukte poging tot uitbreking bij Atrecht. Onder het verschrikkelijk vuur van de Duit- sche wapens op den grond en de verpletterende aanvallen der Duitsche duikbommenwerpers is, naar het D.N.B. van welingelichte zijde te Ber lijn verneemt, de wanhopige poging van Engel sche pantserstrijdkrachten om via Atrecht uit de Duitsche omsingeling los te breken, mislukt. Vernield en uitgebrand bleef een groot deel der Engelsche pantsermaterialen onder de uitwerking van het Duitsche vuur liggen op het slagveld, ter wijl de rest zich gedwongen zag weer achteruit te trekken. Hier-, bij Atrecht, zagen de Engelschen zich met het oog op de verbreeding van de Duit. sche doorbraak naar de Kanaalkust gedwongen niet alleen te vertrouwen op de Franschen en de Belgen, maar nogmaals zelf in den strijd in te grijpen om tegelijk ook den terugtocht van hun troepen te dekken, die in geforceerde marschen naar de Kanaalhavens trekken. Van welingelichte militaire zijde wordt ver klaard, dat het snelle oprukken van de Duitsche troepen tengevolge heeft dat vele berichten over aanvallen en het afslaan van tegenaanvallen, als mede over resultaten van de luchtmacht, met ver traging worden ontvangen. Zoo kunnen bijv. de aantallen vliegtuigen, welke door de luchtdoel artillerie worden neergehaald en welke in het legerbericht worden gemeld, niet steeds volledig zijn. In de toekomst zullen van tijd tot tijd totaal aantallen bekend worden gemaakt. In het tijdperk van 1015 Mei werden slechts 143 vliegtuigen gemeld als omlaag geschoten door de luchtdoel artillerie, terwijl naar thans bekend is in dezen tijd 342 vijandelijke vliegtuigen werden neerge schoten door de luchtdoelartillerie, opgesteld in het vaderland en in het bezette gebied. De luchtdoel artillerie heeft dus ongeveer een vijfde van de totale verliezen van den vijand neergehaald, iets minder, dan het aantal vliegtuigen, dat in lucht gevechten omlaag werd geschoten. Speciale volmachten voor de Engelsche regeering. Vérstrekkende bevoegdheden voor den Koning. Uit Londen: Lordgrootzegelbewaarder Attlee heeft in het Lagerhuis een wetsontwerp ingediend, dat betrekking heeft op speciale volmachten voor de regeering. Deze volmachten geven de regeering in geval van nood bevelsbevoegdheid over alle onderdanen en hun eigendom. Alles moet ter be schikking van den Koning staan om de verdedi ging van het Imperium, de instandhouding der openbare orde en de voortzetting van den oorlog, benevens de noodzakelijke beschikbaarstelling van hulpkrachten te verzekeren. Het wetsontwerp is in alle lezingen aangenomen. Nadat ook het Hoogei-huis zijn goedkeuring aan het ontwerp had gehecht heeft de Koning het onderteekend, waarmede de wet van kracht is ge. worden. (D.N.B. Korte omschrijving van het werk, met vermelding van plaats en doel. 3. Bedrag, waarvoor het werk is opgedragen of waarop het werk is ge raamd. 4. Voor in uitvoering zijnden werken het aantal manweken, dat nog voor de voltooiing noodig is, of, zoo deze opgave bezwaar oplevert, het geschat gedeelte, dat nog onvoltooid is. Het verzoek moet in tweevoud worden inge diend aan het adres: Regeeringscommissaris Wederopbouw afdeeling voortzetting werken Oostduinlaan 2, 's-Gravenhage. 7. Werken, als onder 6 bedoeld, waarmede nog niet is aangevangen, worden ongeacht of gunning al of niet heeft plaats gehad, niet aangevat. blijven voorloopig 's GRAVENHAGE, 22 Mei (A.N.P.) Het rijks bureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd brengt ter kennis van producenten van zuivel- en melkproducten dat de zuivelsteunregelingen voorloopig onveranderd doorloopen. Ten einde voorts dezen producenten de vol doening van hun financieele verplichtingen tegen over hun melkleveranciers te vergemakkelijken zullen door de Nederlandsche Zuivelcentrale maat. regelen worden getroffen, welke spoedig zullen worden bekend gemaakt. Voorts kan worden medegedeeld, dat voor onze zuivel- en melkpro ducten, zoowel voor de nieuwe productie als voor reeds aanwezige voorraden, afzet aanwezig zal zijn. Een en ander is gebaseerd op den wensch om de productie op gang te houden en ook de melk prijzen te handhaven op het vóór 9 Mei 1940 be staande peil. REGEERINGSCREDIET. Aan producenten van zuivel- en melkproducten deelt het rijksbureau voor de voedselvoorziening mede, dat aan deze producenten ten behoeve van de betaling der door hen verschuldigde melkgelden een regeeringscrediet kan worden verleend tot een bedrag van 4 cent per K.G. melk over maximaal de door hen in de week van 1218 Mei 1940 ver werkte hoeveelheid melk. Het ligt in de bedoeling deze credieten slechts in strikt noodzakelijke ge vallen te verleenen. In verband hiermede zal men zich eerst ter verkrijging van een finaneierings- crédiet tot zijn eigen bank dienen te wenden. Mocht dit niet het gewenschte resultaat opleveren, dan kan men een verzoek tot het verkrijgen van een regeeringscrediet indienen bij den provincia len voedselcommissaris in zijn provincie. (A.N.P.) Misbruik van het Roode Kruis- teeken. BERLIJN 22 Mei. Verscheidene officieren en manschappen van de Duitsche luchtmacht hebben medegedeeld dat zij bij verkenningsvluchten en ach tervolging van den vijand de ervaring hebben op gedaan, dat deze misbruik maakt van het Roode Kruis en van vluchtende groepen burgers. Ten oosten van Pbilippeville werd in een bosch een Roode Kruiscolonne waargenomen, terwijl op dertig meter afstand pantserwagens stonden, welke op de vliegtuigen schoten, Op 19 Mei ontdekte een Duitsch vliegtuig bij Valenciennes een Roode Kruiscolonne. Zooals begrijpelijk is viel het vliegtuig niet aan, doch het werd beschoten en duidelijk werd gezien dat een mitrailleurschutter zijn wapen liet rusten op den radiator van een auto, welke was voorzien van het internationale Roode Kruisteeken. Ook werd vastgesteld dat terugtrekkende troepen zich mengden onder vluchtende burgers en uit ge sprekken van manschappen van de pantserafdee- lingen met Belgische burgers is gebleken dat zij dikwijls tegen hun wil door de terugtrekkende mili tairen werden meegevoerd om als dekking te dienen en door hun aanwezigheid den Duitschen vliegtui gen ervan te weerhouden aan te vallen. (D. N. B.) Fietsers in versterkte drommen, Tot een zeer vergrooten trap, Zijn weer op de fiets geklommen, Opgestapt, per fiets op stap. Beenen, los van gaspedalen, Zijn alom in onze stad, Weer vanouds doortrapt aan 't malen, Aan den molen van hun rad. Trouwens, alom in den lande Wordt weer trapsgewijs gewerkt, Oude, half versleten banden (Rijwielbanden) zijn versterkt. Als je al die trapperslieden Op een stapel zetten kon, Kreeg je een trappyramide Haast van hier tot aan de zon. Maar 'k wou nog wat anders zeggen, Als u even luistren kunt, En dan sterken nadruk leggen Op dit zeer belangrijk punt. Rijd niet langer naast elkander In de smalle binnenstad, D'eene fietser achter d'ander, Rad na rad, niet rad naast rad. En hetzelfde geldt voor wegen Van het doorgaande verkeer, Volg die waarschuwing terdege. En niet maar zoo ongeveer En u dient ook rechts te rijden, Geheel rechts met overleg Ook niet half of tusschenbeiden, Dus géén gulden middenweg. Officieel is aangekondigd, Dat er streng op wordt gelet, Als er tegen wordt gezondigd, Dreigt een nieuwe strenger wet. Met die wenk 'valt niet te spotten, Fiets dus voortaan niet maar raak, Anders loopt het straks ten slotte Ondanks al uw spaken spaak. P. GASUS. Documenten reeds vervoerd. Van de Fransche grens, 22 Mei (D.N.B.) Volgens hier aangekomen berichten uit Frank rijk bereidt de Fransche regeering haar ver plaatsing naar ClermontFerrand voor (onge veer halverwege tusschen Parijs en Mar seille). De groote weg van Parijs naar Cler montFerrand is sedert 2 dagen voor ieder particulier verkeer gesloten en wordt streng bewaakt. Langs dezen weg worden op het oogenblik in tallooze vrachtauto's de acten en papieren der Fransche ministeries in veiligheid gebracht. Britten richten vernielingen aan. BERLIJN, 22 Mei. (D.N.B.) De geallieerde troe pen, in het bijzonder de Engelschen, vernielen in de gebieden, welke zij vluchtend verlaten de voorraden levensmiddelen, alsmede de fabrieken, mijnen e.d. Van Duitsche zijde wordt te dien aanzien ver klaard dat het Duitsche leger en het Duitsche volk in hun behoeften kunnen voorzien door de produc tie van de eigen industrie. Wat in genoemde gebie den wordt vernield, zal door de plaatselijke bevol king worden gemist. Het Duitsche volk heeft geen steenkool noodig, doch de Belgische en Fransche ge zinnen zullen deze missen. Hopelijk zal in den ko menden winter niet worden geklaagd over de ge volgen van een misdadigen waanzin, waarvoor Duitschland niet verantwoordelijk is. Ritter von Epp in Italië. ROME. 23 Mei (D.N.B.) Ter eere van den rijksstadhouder Ritter Franz von Epp is gister avond een bijeenkomst gehouden in het Argen- tijnsche theater, waar o.a. aanwezig waren de minister voor Italiaansch Afrika, Teruzzi, de Duitsche ambassadeur Von Mackensen en tal van vooraanstaande personen van partij en staat. San Giorgi, lid van den nationalen raad, hièld een rede over den groei van Italië tot het Keizer rijk en zijn groote successen in Afrika. De avond werd besloten met geestdriftige betoogingen voor den Führer en den Duce, het rijk van Adolf Hitler en het fascistische Italië, alsmede voor de over winning der Duitsche wapenen. Generaal Von Epp, heeft, naar Stefani mede deelt, in een kort interview verklaard dat ook inzake het koloniale probleem Duitschland slechts wil dat de gewettigde aspiraties van iedere natie worden bevredigd. Natuurlijke wegen moeten voor iedereen open staan en mogen niet het monopolie zijn van eenige volken. Duitschland wil zijn ko loniën en zal ze krijgen en eveneens zal aan het eind van dezen oorlog iedereen zijn rechten kun nen doen gelden. Spanning in Fransch Marokko. Gevolg van de gebeurtenissen in het Westen. Van de FRANSCH-MAROKKAANSCHE GRENS, 22 Mei. (D.N.B.) Naar uit Casablanca wordt gemeld heeft de Fransche nederlaag aan het Westelijke front een plotselinge spanning in Fransch Marokko gewekt. De gebeurtenissen wor den daar opgewonden besproken. Op het geheele land drukt een geladen atmosfeer. „De oorlog klopt aan Engeland's deur." Londen vreest een knock-out, constateert de Duitsche pers. BERLIJN, 23 Mei. (D.N.B.) „De Engelsche oorlo; slaat heden op Engeland zelf terug en dwingt den Britten de doodelijke beslissing op, welke zij om C3n prijs van een continentalen oorlog tegen Duitsch land hadden willen vermijden", schrijft de „Deut sche Allgemeine Zeitung". De Engelschen, zoo ver volgt het blad, strijden voor het Kanaal als de be manning van een bruggehoofd, welke verlies we gens de rampzalige gevolgen voor de hoofdgroep zoo lang als slechts eenigszins mogelijk is moet worden vertraagd. De hoofdgroep van Engeland voelt zich rechtstreeks aangevallen en ten zeerste bedreigd. De snelle resultaten tegen Engeland zijn werkelijkheid geworden en de vrees voor den knock-out" be- heerscht in Londen alle gemoeteren. „De oorlog klopt aan Engeland's deur", schrijft de „Berliner Börsen-zeitung". Wij zullen deze huiche laars aldus het blad er nog krachtiger aan herinneren, dat zij het waren, die ons den oorlog verklaarden, een oorlog, waarin zij Duitschland': vrouwen en kinderen uithongeren, de brandende fakkel in het Duitsche huis gooien en voor altijd de pezen wilden doorsnijden van de Duitsche kracht Thans, nu het lot een voor hen onverwacht verloop neemt, zijn zij ontsteld dat de oorlog zich niet in het Roergebied, doch reeds in de dreigende nabijheid van de Engelsche kust afspeelt. Inmiddels voltrekt zich tusschen Somme en Scheldemonding de omsin geling met onverbiddelijke hardheid. Het oogen blik zal komen, waarop de heeren in Londen het mo- raliseeren zullen opgeven. Radio-uitzending van officiëele berichten. Nieuwe regeling. 's GRAVENHAGE 23 Mei. Te beginnen met heden zullen de radio-uilzendingen van offi- cieele berichten plaats hebben van half vier tol vier uur en van half acht tot acht uur des avonds, zoodat de uitzending des morgens ver valt. Voorloopig zal op Zondag een uitzending plaats hebben en wel van half acht tot acht uur. (A. N. P.) Hoe dat op velerlei wijzen gedaan kan worden Vijftig procent moet er bezuinigd worden op gasverbruik, gaat u er eens even rustig over na denken dat dit de helft is van de hoeveelheid die u anders verstookt om de maaltijden op klaar te maken, om de wasch te doen, om thee en koffie te zetten, om een bad te nemen of een douche, en alle mogelijke andere werkzaamheden, waarbij velen van ons huisvrouwen zoo noncha lant-weg even het gas aansteken. Hoe kunnen wij deze ingrijpende bezuiniging nu nakomen, zoodat niet alleen onze goede wil blijkt om den wensch van de overheid in te willi gen, maar tevens voorkomen kan worden dat wij worden gedwongen, wat natuurlijk veel onaan genamer is. In de allereerste plaats moeten wij onnoodig vermorsen voorkomen; er zijn altijd nog huis moeders, die een ketel water opzetten, daarna de keuken uitgaan en alles vergeten, zoodat het water verkookt en het gas onnoodig brandt. De fluitketel met zijn schel waarschuwingssein is hiertegen een goed, middel mits wij niet de fluit van den ketel halen omdat het zoo'n on aangenaam geluid is! Bij dat vermorsen van gas behoort ook, dat wij niet voor een pot koffie, die gezet moet wor den, een vollen ketel met water opzetten. Wan neer wij water gaan koken, bedenken wij waar toe het dient en daarmee beperken wij veel meer de hoeveelheden. Een andere vermorsing is het om de pan laten spelen van de gasvlam, een onachtzaamheid die niet meer zoo licht zal voorkomen nu de druk op het gas zoo is verminderd, maar die toch nog wel mogelijk is, wanneer wij wat in een steel pannetje warmen bijvoorbeeld. Verder kan er, met wat overleg en nadenken, uitstekend bezuinigd worden op de navolgende manieren; De groenten worden met weinig water opgezet, de bladgroenten, zooals iedere huisvrouw behoort te weten, zonder water. Zoodra het water kookt wordt het gas laag gedraaid en de groenten langzaam verder gekookt totdat ze gaar zijn en niet langer. Vooruit iets koken en dan later op warmen om te stoven is natuurlijk uit den booze. evenals het koken zonder deksel waarbij veel warmte verloren gaat. Aardappelen worden op dezelfde manier met zoo min mogelijk water opgezet, alle zout wordt pas toegevoegd als het water kookt. Op die ko kende aardappelen kan heel goed gestoofd wor den, of iets worden verwarmd; er zijn zelfs spe ciale deksels in den handel die op ieder gewoon formaat pannen passen en waarop een tweede pan kan staan. Voor afdoende bezuiniging zijn ook stamppot ten een uitkomst; zoowel van zomer- als van wintergroenten zijn op die wijze heerlijke maal tijden te bereiken, die bovendien voedzaam zijn. Denkt u maar eens aan spinazie met aardappelen en wat uien, aan sla met gehakt en aardappelen, aan bloemkool met ham en 'aardappelen of in plaats van bloemkool tuinboonen of doperwten. Nu zijn er genoeg huisvrouwen die zulke ge rechten in vuurvaste schotels klaar maken en ze dan in den oven bakken, en die het smake lijker vinden dit laag-om-laag-systeem te hand haven in plaats van de stamppot op tafel te brengen. Ook dat is mogelijk: een goede vuurvaste schotel kan op een lage gasvlam gezet wor den, dezelfde manier wordt gevolgd als in den oven, en tenslotte geven wij de illusie van het 'knappend korstje op het schoteltje met wat pa neermeel of beschuitkruim en wat gesmolten boter, de schotel zal er in smaak niet minder om zijn. Nu het zomer is, komt er nog een voor de hand liggende methode van bezuiniging bij, en dat is het eten van rauwkost als sla. tomaten, kom kommer, enzoovoorts. Wie meent, dat de gasoven per sé zoo nu en dan gebruikt moet worden, kan het dan zoo doen, dat er zooveel mogelijk voor het andere deel van het maal in mee bereid wordt, daar is nog genoeg mee te regelen. Tenslotte is het koken in hooikist en kranten een enorme besparing: rijst, groenten, aardap pelen, nagerechten voor zoover zij niet geroerd behoeven te worden, geven op die manier een be langrijke besparing: bak'- n en braden kan men echter op deze wijze n> De hoofdregels voor deze bereiding zijn de volgende le. kook de spijzen een vijfde deel van den eigenlijken kooktijd voor; 2e. laat ze minstens drie maal zoo lang in de hooikist staan zonder die open te maken; 3e. gebruik een pan die vrijwel geheel met de spijs gevuld is en vul in de hooikist eventueele ruimten op; 4e. lucht" de hooikist na het gebruik, liefst in de zon. Voor het koken in kranten gelden dezelfde regels; tijdens het voorkoken legt men 6 a 8 kranten schuin uitgespreid over elkaar, legt er nog één opgevouwen op, zet hier de pan zóó van het vuur op en vouwt de kranten één voor één om de pan heen. Leg er iets stevigs op om ze bij elkaar te houden en zet het pak nooit op steen, omdat dit te koud optrekt. De op deze manier bereide spijzen kosten uiter aard weinig gas en zij zetten nooit aan, wat een groot voordeel is. Bovendien willen wij het nog hebben over een belangrijken verslinder van gas: de warmwater- geysers. lederen dag een warm bad nemen is een weelde die niemand zich meer veroorloven kan in dezen tijd, maar zelfs eenmaal per week kan men het in veel gevallen wel nalaten: behalve voor hen die vuil werk moeten doen, is een warme douche of een warme afwasschïng voldoende, en wie zich dan eens extra verfrisschen wil kan het zwem bad en de zee in onze streek dichtbij vinden. Tenslotte nog de beantwoording van de vraag die menige huisvrouw zich op het oogenblik stelt: is de drukverlaging van het gas nu werkelijk van invloed op het gebruik, het duurt nu toch immers langer voordat alles kookt? Inderdaad is er een kleine bezuiniging, maar het belangrijkste van dezen maatregel is, dat men steeds herinnerd wordt aan de noodzaak om te bezuinigen, en dat is voor sommige vergeetachti ge huisvrouwen wel van belang. Werkt dus allen mee om de noodzakelijke be zuiniging te doen slagen; denkt niet: mijn buur vrouw zal het wel doen; of; mijn buurvrouw doet het niet, nu hoef ik het ook niet te doen. Laten wij toonen, dat wij huisvrouwen zijn die ook in moeilijke tijden voor onze taak berekend zijn, zoowel ten opzichte van ons eigen gezin, als - van onze-medemenschen. E. E. P.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1