IJmuider Courant 7lededand 7lededand Jlex JJie |)r. Wohltat als economisch commissaris naar ons land. VELSEN BEVERWIJK Werken. Nijmegen en Waalwijk door Britsche vliegtuigen gebombardeerd. 1. WIE IS DE DADER? 2. JULIKA Ring om den tegenstander wordt nauwer. VERORDENING JAARGANG NO. 171 unpens Costei Maatschappij voor ,ant-üi*gaven en Algem Drukkerij N.V. Gr. 93. Haarlem Telefoon 10724 Bureau l|dar Courant Kennemerlaan 42, Ümulden, "'A'ijl Luiïtraa' Hun yeloon 5301 Postgiro 310791 Alle Advertentie», h ingeven gênomen voor dit blad. worden kostelooi in de Kennemer Courant DAGBLAD VUOH VELSFIN. IJMUIDFN. SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen Directie. P W PEERF.ROOM EPi KOBER1 PEEHEBOOM Boofdredactenr. ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 24 MEI 1940 Abonnementen per week ƒ01254, par maand 0.52H, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regel» 0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regel» fO-25, elke regel meer ƒ0.10. '5 Verbindingen met Duitschland worden hersteld. GRAVENHAGE, 23 Mei. (A.N.P.) Staats- 'j Wohltat, de ook in Nederlandsche krin- f van handel, nijverheid en industrie zeer Meende Duitsche econoom, komt naar ons land het doel de economische verhoudingen tus- -ben Duitschland en Nederland te coördineeren wej Zoo, dat zij nog hechter zullen worden zjj tol nu toe in vredestijd reeds waren. Beide landen zullen de vruchten hiervan pluk ten Tegelijk met dr. Wohltat worden nog meer nuitsche economen in Nederland verwacht en in nauwe samenwerking met Nederlandsche in- «lanties, als b.v. de Nederlandsche Bank en de departementen van handel, nijverheid en Xepvaart,. van landbouw en visscherij en van sociale' zaken, zullen zij arbeiden aan den weder opbouw van het economische leven hier te lan de Enkelen van hen zijn reeds in den Haag aangekomen. Deze 'mededeeling was wel de belangrijkste, die vanavond op de persafdeelïng van het Duitsche ezantschap verzamelden journalisten tijdens de ge- niikelijke dagelijksche persconferentie door dr. W. anke werd gedaan. Staatsraad Wohltat, die vele Europeesche landen (eft bereisd en in het bijzonder in Roemenië be- jairijke overeenkomsten op economisch gebied tus sen dit land en Duitschland heeft tot stand ge jacht, zal als economisch commissaris verbonden janien aan de Nederlandsche Bank. Zijn benoeming uitgegaan van den opperbevelhebber van het ijiiitsche leger, generaal-oberst von Brauehitsch. fijn naam zoo zeide dr. Janke is een waar- jjrg voor een wederopbouw van het economisch feven fn Nederland in even grooten als grootschen Ifjjl. Voorts deelde dr. Janke mede, dat zich op enkele taatsen ir. ons land bij de bevolking helaas wrij- ragen hebben voorgedaan van binnenlands po- jaeken aard. Hij verzocht met nadruk er bij het Ne- irlandsche volk nogmaals op aan te dringen, dat De Rijkspostspaarbank in April. Ruim ƒ50.000 minder ingelegd dan terugbetaald. Gedurende de maand April werden aan de ver killende kantoren in onze gemeente op spaarbank- bekjes ingelegd f 110.084.69 en terugbetaald 162.790.22, zoodat f 52.705.53 minder werd inge- ;gd dan terugbetaald. Alleen aan het kantoor Vel a-Noord overschreed het totaal der ingelegde gel dat der terugbetalingen, r werd ingelegd, resp. terugbetaald: Kantoor IJmuiden: Ingelegd f 47.154.39 Terugbetaald: f 72.650.63 Minder ingelegd dan terugbetaald Kantoor IJmuiden-Oost: f 25.496.24 f 11.852.33 f 21.467.23 Terugbetaald Minder ingelegd dan terugbetaald i 9.614.90 Kantoor Velsen: Ingelegd f 7.095.43 Terugbetaald f 11.843.56 Minder ingelegd dan terugbetaald f 4.388.13 Kantoor Velsen-Noord: Ingelegd f 10.471.30 Terugbetaald f 8.122.06 Meer ingelegd dan terugbetaald f 2.349.24 Kantoor Santpoort-Dorp: Ingelegd f 23.270.84 f 26.412.43 Minder ingelegd dan terugbetaald f 3.141.59 Kantoor Santpoort-Station. Ingelegd f 10.270.40 Terugbetaald f 22.654.31 Minder ingelegd dan terugbetaald f 12.413.91 .Vluchtelingen uit Rotterdam. Moeten zich spoedig aanmelden. De burgemeester van Velsen brengt ter alge- ttwne kennis, dat alle uit Rotterdam gevluchte Jflsonen, ongeacht of zij aldaar hun vaste woonplaats hadden dan wel tijdelijk in die ge meente verbleven en ongeacht of zij eigener be weging; te Velsen onderdak hebben gezocht, dan wel door bemiddeling van anderen zijn onderge bracht, zich vóór 26 Mei a.s. ter gemeente- ^cretarie 3e afdeeling moeten aanmelden, tus- 9 uur v.m. en l uur n.m. uitreiking der broodbonboekjes. Regeling vastgesteld. Met uitzondering van het dorp Wijk aan Zee in de gemeente Beverwijk worden overgegaan «uitreiking van broodbonboekjes. De uitreiking geschieden in het Distibutiekantoor aan de «eestraat van Maandag 27 tot en met Vrijdag 31 dagelijks van 912, 25 en 79 uur n.m. jje uitreiking geschiedt straatsgewijze. e Reeling zal in ons blad van a.s. Zaterdag W advertentie worden bekend gemaakt, voor lederen houder van een distributiestamkaart een broodbonboekje worden afgegeven. ..ren behoeft niet zelf de broodbonboekjes af te één der gezinsleden of een ander mag dit doch deze moet dan van alle gezinsleden distributiestamkaart meebrengen. ïuishoudschool hervat haar léssen. Officieel kan thans worden medegedeeld, dat aan Gemeentelijke Huishoud- en Industrieschool 9 Maandag 27 Mei de lessen in alle afdeelingen eh worden hervat. Alle leerlingen worden ®>cht op dien dag op tijd aan de school aan- rae te zijn. 't ongewenscht is zich uit te laten over binnenland- sche politieke aangelegenheden. De bedoelde wrijvin gen openbaarden zich in'beleedigingen, hier en daar zelfs in mishandelingen, hetgeen dr. Janke ernstig betreurde. Zouden deze feiten zich herhalen, dan mogen maatregelen daartegen tegemoet worden ge zien. Dr. Janke gaf uiting aan de hoop, dat de ge signaleerde wrijvingen uitzonderingen mogen blij ken te zijn. DUITSCHE DAGBLADEN EN TIJDSCHRIFTEN Als bewijs voor het Duitsche streven naar een zoo ver mogelijk gaande normalisatie van het leven in Nederland noemde de woordvoerder verder het feit, dat Duitsche dagbladen en tijdschriften met ingang van heden weer in Nederland verkrijgbaar zijn ge steld. Ook de verkeersrelaties tusschen 'Nederland en Duitschland, zoowel wat betreft de spoorwegen als het verkeer over den weg, worden met den dag beter. Aan verdere normaliseering op dit terrein wordt hard gewerkt. DE BOMAANVALLEN OP NIJMEGEN EN WAALWIJK Ten aanzien van het bombardement op Nijmegen en Waalwijk door Engelsche vliegtuigen, waarvan het Duitsche legerbericht van heden melding maakt, merkte dr. Janke op, dat deze gebeurtenissen in beide bevolkingscentra groote verontwaardiging hebben gewekt. Ook de Engelschen weten, dat beide plaatsen niet alleen ver van de oorlogszone liggen, maar bovendien „open" zijn. De verontwaardiging is des te grooter, nu is gebleken, dat de aanwezig heid van de Nederlandsche regeering in Londen de Engelschen er niet van heeft kunnen weerhouden vreedzame plaatsen op Nederlandsch gebied te bom bardeeren. Dr. Janke was nog niet in staat het juis te aantal slachtoffers dat onder de burgerbevolking is gevallen, mede te deelen. Tenslotte vertelde de heer Janke, dat berichten uit Londen en New York melden, dat de Engelsche regeering voor een bedrag van 350 mityioen pond aan waardepapieren, hetwelk toebehoort aan Ne derland en België en dat in het Britsch imperium is ondergebracht gebruikt heeft om wapenleveranties in de Vereenigde Staten te financieren. Hij noemde deze berichten een nieuw bewijs voor de Duitsche bewering, dat Engeland de kleine landen niet helpt, maar van deze alleen profijt wil trekken. Werken is er grooter zegen, Dien de stervling heeft gekregen Voor zijn kort verblijf op aard? Met het hoofd of met de handen, Arbeid, ongeacht de standen, Is van al het meeste waard. Werken altijd weder trachten, Om naar kermis en naar krachten Met een helder wakker oog, Naar een resultaat te streven, Dat voldoening geeft in 't leven En den weg wijst naar omhoog. Werken vrouwen zoo als mannen, Toegewijd en ingespannen Als een keur op het bestaan; Werken mannen zoo als vrouwen, Met den steun van het vertrouwen, Dat iets nuttigs wordt gedaan. Werken vrouwen zoo als mannen, Nieuwe krachten, nieuwë plannen, Uit een eerlijk, flink gemoed; Werken mannen zoo als vrouwen, Alle handen uit de mouwen, In het streven om te bouwen, Maakt het leven sterk en goed. Engeland onder dictatuur. De nieuwe volmachten der regeering. BERLIJN, 23 Mei De pers schrijft al gemeen dat de gisteren door het Lagerhuis aangenomen volmachtenwet, die alle rechten der persoon en van den eigendom opheft, neerkomt op de „oprichting van een onge breidelde dictatuur" in een land, dat dezen oorlog juist z.g. tegen de dictatuur voert en steeds wilde optreden als het prototype van den liberalen staat in deze wereld. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft o.a.: Om democratie en liberalisme te redden» hebben de Engelschen den oorlog doen losbreken tegen de „nazi dictatuur". Om democratie en liberalisme te redden schaffen zij nu deze begrippen af en voeren een dictatuur-Churchill in. De heerschen- de klasse in Engeland ziet zich dus thans midden in den oorlog gedwongen om totalitaire" hulpcon structies te improviseeren. Dat kan niet meer baten, omdat het te laat is, maar ook omdat de dragers van het politieke leven in Engeland evenals in Frankrijk den ouden demo- cratischen Adam toch niet kunnen afleggen, wat er uit te voorschijn komt, is een reactionnair machtsmisbruik van Churchill en zijn Franschen filiaalhouder Reynaud. Toch is het voor latere historici interessant om te constateeren dat de on bruikbaarheid der democratie thans zelfs duidelijk wordt voor de tegenstanders van Duitschland, die •van hun volken verlangen, dat zij voor dit ver molmde „ideaal" den dood in gaan. De „Lokal Anzeiger" schrijft: Bij nuchtere over weging zal men ook in Engeland inzien* dat het hier een wanhoopstap betreft, waai'boven even als bij de andere Engelsche maatregelen het fatale woord „te laat" staat geschreven. De huishouding van een land laat zich niet in enkele dagen op het hoogste toerental brengen. De voorsprong, dien Duitschland zich in zeven jaar ongehoorden arbeid heeft veroverd, is niet in te halen. Het «Hamburger Fremdenblatt" zet uiteen: Het liberale Engeland dat zich voor de geheele wereld beroemt op zijn parlementaire instellingen, heeft zich veranderd in een ongebreidelde dictatuur. Het levert het lot van Engeland uit aan de thans ongeremd regeerende oorlogspartij. Er is niéts kenmerkender voor den revolutionnairen omme keer der wereld dan deze crisis der democra tische instellingen. Het mes zit den „grooten democratieën" op de keel. (D.N.B.) Gevluchte Moren mogen naar hun land terugkeeren. HET D.N.B. bericht uit Oslo dat de Duitsche autoriteiten toestemming hebben gegeven dat de Noren, die vrijwillig naar Zweden zijn gevlucht, terug mogen keeren. Vermoedelijk zullen zij van 25 Mei af met speciale treinen via Kongsvinger terug worden gebracht. Vrouwen en kinderen zul len zoo de grens kunnen passeeren. Mannelijke personen tuschen 18 en 55 jaar zullen een pas of andere legitimatie moeten hebben. Het aantal vluchtelingen wordt op 2509 geraamd. Zeeweg 80-84, IJmuiden-O. Onze zaken zijn ge opend van 812 en van 26 uur, s zater dags tot y uur. „Voorzorg"' en „Een- drachtzegels" worden aangenomen. De zaak met ae groot ste keus en ae laagste prijzen. (Adv. Ingez. Med.) Duitsche troepen dringen in de rich ting van Calais. Verscheidene burgers gedood. HOOFDKWARTIER VAN 'DEN FüHRER, 23 Mei. (D.N.B.) Het opperbevel van de .weer macht maakt bekend: In Vlaanderen wint onze aanval over de Schelde tegenover sterk vijandelijk verzet lang zaam terrein. Bij Valenciennes is de strijd nog gaande. Het boschgebied van Mormal, zuid oostwaarts van Valenciennes, waarin Fransche strijdkrachten een toevlucht hadden gezocht, werd gezuiverd. Pogingen tot uitbreken van vijandelijke pantsertroepen nabij Kamerijk werden met zware verliezen voor den vijand, in samenwerking tusschen leger en luchtmacht verijdeld. In het westelijke deel van "Artois zijn Duit sche troepen uit de daar gevormde wig op gedrongen en noordwaarts opgetrokken v,in al- gemeene richting van Calais. Aan het geheele zuidelijke front van de Somme tot de Maas is de vijand overal in de verdediging. Ook Battice, de tweede moderne uitlooper van de vesting Luik, heeft zich met twintig officieren en 650 manschappen, over gegeven. In het zuidelijke front van Namen houdt de vijand nog eenige uitloopers bezet. Aanvallen van het luchtwapen troffen in de eerste plaats de achterwaartsche verbindingen van den vijand, alsmede achterwaartsche bewegingen en troepenconcentraties in Vlaanderen en Artois. Door bewapende verkenningen voor de kust van het Kanaal werden drie transportschepen en een tankboot met in totaal ongeveer 20.000 ton tot zinken gebracht en werd een torpedojager zwaar beschadigd. De haveninrichtingen van Duinkerken en Dover zijn effectief met bommen bestookt. Snelle Duit sche booten hebben voor Duinkerken een vijan delijke torpedojager door een torpedo tot zinken gebracht. Overigens was de activiteit van de luchtmachten van beide partijen als gevolg van de weersgesteld beperkt. De vijand verloor negen vliegtuigen. Vijf Duitsche toestellen worden vermist. Bij Narvik gelukte het een slagkruiser aan den boeg zwaar te treffen, een transportvaartuig van 3.000 ton tot zinken te brengen en een ander transportschip zwaar te beschadigen. Verder wer den tentenkampen en munitiedepots in brand ge schoten, colonnes met bommen bestookt en batterij-, stellingen alsmede landingsplaatsen met succes aangevallen. Ook in den afgeloopen nacht heeft de vijand lukrake luchtaanvallen tegen nïet-militaire objec ten vortgezet. In de Nederlanden werden de plaatsen Nijmegen en Waalwijk door Britsche vlieg tuigen aangevallen, waarbij verscheidene bur gers den dood vonden. Op grond van later ontvangen berichten be draagt, zooals reeds in een afzonderlijk bericht is meegedeeld, het aantal der door luchtdoelge schut in den tijd van 10 tot 15 Mei neergeschoten vijandelijke vliegtuigen 342. Aanvang der avond voorstelling 8 uur. Zondags 3 uur Matinee Gtoeneweg 95, IJmuiden-O. Van heden t/m. Donderdag 30 Mei Een film met een spannend en verrassend gegeven. met PAULA WESSELY in een sterke speelfilm met boeienden inhoud. (Adv Ingez Med.; Duitsch frontbericht Nog zware gevechten in België en Noord- Frankrijk te wachten. Het frontbericht van het D.N.B. van Donder dag meldt: De wig, die in westelijke richting eerst langs de Somme en vervolgens noordelijk tusschen de vijandelijke legers is gedreven, is verder inge slagen. De Duitsche troepen hebben zich in ze keren zin binnen deze wig omgedraaid en tre den thans op in noordelijke richting, dus naar Calais. De westelijke rand van het groote inge sloten gebied, waai'in de Belgisch-Fransch- Engelsche legers zijn opgesloten, wordt daar mede systematisch gesloten. De ring om den tegenstander wordt steeds nauwer. Met het oog op het toenemende gevaar der defini tieve vernietiging zijn ook gisteren weer door sterke vijandelijke strijdkrachten in Artois op een breed front met. het zwaartepunt bij Kamerijk en naar het Oosten uitbraakpogingen ondernomen, die leid den tot geringe plaatselijke successen van den vijand, maar vervolgens onder bloedige verliezen voor den tegenstander werden afgeslagen. Deze ver- geefsche aanvallen hadden als eindresultaat den wil tot weerstand van den tegenstander te verzwakken, aangezien na zekere aanvankelijke successen weer een zware reactie intrad. Ook het verder oprukken van de Duitsche troepen in de richting van Calais heeft de hoop op een doorbraak verder verminderd. Bij de afweer van -de doorbraakpogingen van gisteren werd het leger nadrukkelijk uit de lucht gesteund, voorts onderscheidde zich het afweerge schut in de bestrijding van pantserwagens. Het boschterrein ten zuidoosten van Valenciennes is van vijanden gezuiverd. Het luchtwapen heeft ook de haveninstallaties van Dover gisteren aangevallen, terwijl de Engelschen een roep om hulp wegens de bedreiging van Calais hebben doen hooren. Naar het schijnt wijst thans de stoot van het westelijke Duitsche leger in de richting Calais- Dover. Daarmede komt de eigenlijke strijd tegen Engeland naderbij. Allereerst moet echter het omsloten gebied in Noord-Frankrijk en België nog geheel door Duitsche troepen worden be zet. Met het oog op de sterke strijdkrachten die hier ingesloten zijn, zal dat niet zonder zware gevechten geschieden. Vergelijkingen met ervaringen uit den Poolschen veldtocht moeten aangepast worden aan de hier aan wezige-omstandigheden. De ring is aardrijkskundig veel gróoter, de vijand militair sterker en belangrijk beter uitgerust dan de Poolsche divisies bij Kutno. Gesteund op den frisschen aanvalsgeest der Duit sche troepen zal de Duitsche leiding ook deze taak zoo snel mogelijk tot oplossing brengen. HET OPTREDEN DER SNELLE BOOTEN De gisteren gemelde aanval van snelle Duitsche booten voor de vijandelijke havens aan het Kanaal vormt, naar uit het legerbericht van vandaag blijkt, geen op zich zelf staande actie. De uitbreiding van de Duitsche zeepositie om de Nederlandsche kust strook naar het westen wordt dus reeds systematisch uitgebuit. Na het veelbelovende succes van den Oberleutnant ter zee Opdenhoff, die bij den aan vang der Nederlandsch-Belgische operatie in de vrije Noordzeeruimte een Engelschen torpedoboot- jager tot zinken bracht, brengen de eerste aanvallen uit de nieuwe, vooruitgeschoven stellingen op de Fransche havens aan het Kanaal verdere successen en daarmede nieuwe bewijzen voor den aanvalsgeest der snelle booten, die reeds voor Noorwegen waar devolle diensten hebben bewezen. Het tooneel der nieuwe successen is hetzelfde als dat der eerste aan vallen van de snelle boot in de geschiedenis van haar ontwikkeling. De gebieden voor de Vlaamsche kust en voor de Kanaalhavens deden in den wereldooiTog door hun aardrijkskundige toestanden en hun militair belang de gedachte opkomen aan een gebruik van snelle booten, zoowel aan Duitsche als aan Engelsche zijde. Verkenning van nabij en bestrijding van duikboo- len werden toentertijd met succes door snelle boo ten uitgevoerd. Grootere successen tegen vijande lijke oorlogsschepen waren den kleinen vaartuigen toen nog niet beschoren. Het gelukte slechts aan een van verre bestuurde snelle boot een Engelsch pantserschip te beschadigen. Het succes van Ita- liaansche snelle booten in de Adriatische zee tegen een Oostenrijksch slagschip was toentertijd verge makkelijkt door de bijzondere omstandigheden van weer en zee in het gebied aldaar, zooals ze aan de Vlaamsche kust nauwelijks te vinden waren. De thans behaalde successen der Duitsche snelle booten geven het recht vast te stellen dat het ge bruik, dank zij het hoogere prestatievermogen en vooral door verder ontwikkelde aan vals tactiek, groote uitbreidingen met zich zal brengen. Fransche Admiraliteit geeft verliezen toe. Een duikboot, een torpedobootjager en een ravitailleeringsschip. Het D. N. B. meldt: De Fransche Admiraliteit maakt bekend: Tijdens dc operaties op de Noordzee, aan de kust der Ne derlandsche planden en van Vlaanderen, heeft do Fransche marine de duikboot „Doris", den torpedo jager „Le Droit" en het ravitailleeringsschip „Le Niger" verloren. betreffende de verduistering. AMSTERDAM, 23 Mei (A.N.P.) De opperbevel hebber der Duitsche legertroepen heeft de vol gende verordening uitgevaardigd: 1. Onmiddellijk van kracht wordt de bepaling van zonsondergang tot zonsopgang te verduiste ren. 2. Alle gebouwen moeten zoo verduisterd wor den» dat geen lichtschijnsel naar buiten dringt. 3. Iedere buitenverlichting moet zoo verduisterd worden, dat uit een hoogte van 500 M. in lood rechte en schuine blikrichting lichtverschijnselen niet meer waargenomen kunen worden. Alle lichtbronnen die gemist kunnen worden, moeten worden uitgeschakeld. Lichtreclames en verlichtingen van étalages moeten worden uitge schakeld. 4. Bij alle verkeersmiddelen (automobielen, spoorwegen, tramwegen, schepen, enz.) moet de binnenverlichting naar buiten volledig verduisterd worden. De schijnwerpers van de rijtuigen moeten zoodanig worden afgedekt, dat slechts een hori zontale spleet die 58 cM. lang en 1.5 cM. breed mag zijn, het licht laat uitkomen. Automobielen rijden op vrije straatwegen met gedempte schijnwerpers en groot licht. Bij tegen- verkeer en in gesloten plaatsen moeten de schijn werpers op klein licht gedempt worden. Achter- en remlichten moeten verduisterd blij ven branden. Richtingwijzers moeten verder worden gebruikt. Parkeerende rijtuigen moeten naar voren en naar achteren door verduisterde lichtbronnen worden aangegeven. 5. Uitschakeling der openbare electriciteits. en gasvoorziening wegens de verduistering is ten strengste verboden. 6.) Overtredingen dèr voorschriften 15 wor den zwaai- gestraft. De Opbouw van Rotterilam. Mededeelingen in een persconferentie door het gemeentebestuur. Wij ontleenen aan „De Tijd": In een persconferentie heeft de heer De Groot, lid van het college van B. en W. van Rotterdam, die speciaal met de zorg voor de evacuatie is be last, medegedeeld, dat een gemeentelijke telling heeft uitgewezen, dat er voor 25.067 woningen plaatsvervanging moet worden gevonden. Wie weet, dat men in het algemeen rekent op Z'/2 tot él/2 bewoner per woning, kan nagaan voor hoeveel menschen in andere plaatsen on derdak moet worden gevonden. Er is een centraal gezag voor de evacuatie in gesteld, aan het hoofd waarvan de heer H. v. Dijk, hoofdcommies bij de afdeeling Onderwijs en Volksontwikkeling ten stadhuize is geplaatst. De heer Van Dijk is door B. en W. aangesteld als evacuatie-commissaris en heeft zijn bureau gekregen aan den Stadhoudersweg no. 153, tel. 46656. Deze verricht zijn taak in samenwerking met een gedelegeerde der provincie Zuid-Hol land,. het lid van Ged. Staten P. de Bruin. De leiders der posten en een aantal patroons uit groote ondernemingen hebben de organisa tie van den evacuatiedienst geregeld. Deze pa troons hebben 150 a 200 man personeel, wier salaris ze voor eigen rekening nemen, ter be schikking van dezen evacuatiedienst gesteld. Op eiken post zitten nu één of meer ambtena ren. GOEDE GEZONDHEIDSTOESTAND. Dr. J. E. Feisser, directeur van den gemeen telijken geneeskundigen- en gezondheidsdienst in de Maasstad, heeft verklaard, dat de ge zondheidstoestand van de Rotterdamsche in gezetenen goed kan worden genoemd. Aangeraden wordt met klem om zich zoo spoedig mogelijk tegen typhus te laten inenten. Dit is een veiligheids- en voorzorgsmaatregel. De kans op besmetting en eventueele uitbrei ding is n.l. thans grooter, dan onder normale omstandigheden, want velen zullen waarschijn lijk bij gebrek aan leidingwater ander water, dat wellicht niet deugdelijk was, hebben gedron ken. Vandaar deze prophylactische maatregel. Wat het Rotterdamsche drinkwater betreft, deelde de directeur van den G.G. en G.D. mede, dat het water te Rotterdam uitstekend is. GROOTE INNERLIJKE KALMTE. Men vreesde aanvankelijk dat zich bij psy chose-patiënten schrikreacties zouden voordoen, welke in schuilkelders en dergelijke plaatsen, waar veel publiek bijeen was, paniekstemmin gen zouden kunnen verwekken. Dit is, aldus dr. Feisser. wel zeer meegevallen. Waarschijn lijk. aldus verklaarde hij dit, zijn de menschen, die zeer getroffen werden, ais 't ware door schrik verlamd geweest, waardoor een paniek stemming zich niet van hen meester heeft kun nen maken. De realiteit van de omstandighe den het zorgen voor reddingswerk etc. hield de menschen daarna zoo bezig, dat zij volkomen er door in beslag werden genomen. De Rotterdamsche bevolking heeft zich doen kennen als een die wordt gedragen door een groote innerlijke kalmte.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1