IJmuider Courant Calais door de Duitschers genomen Bruine boonen voor uitzaai nog te verkrijgen DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMU1DEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beüalve op Zon- en Feestdagen Nieuwe Werkdag. AUTO-TOERISME IN DEZEN TIJD. jiARGXNG No. 173 lourens Coster, Maatschappij voor ^Hgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gf. 93 Haarlem, Telefoon 10724. Bureau jjji - Courant: Kennemerlaan 42, Dmulden, ,5301, Postgiro 310791. Alle Advertentie!, p voor dit blad, worden kosteloos nen in de Kennemer Courant. Directie. P W PEEREROOM EN ROBERT PEEKEBOOM Hoofdredactenr: ROBERT PEEREBOOM MXANDAG 27 MEI 1940 Abonnementen per week 0.12lA, p« maand 0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per poiï 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties </an Vraag en Aanbod 1-3 regelt 0J5, elke regel meer ƒ0.10. i. U j is voor vele duizenden Nederlanders een werkdag in een oude taak. Want zij zijn J jiliseerd; het leger trekt huiswaarts en al i die htm maatschappelijke taak kunnen ,t<en doen dat met vreugde. De tijding van het der demobilisatie is blij en met erkente- ijj ontvangen. Natuurlijk is zij vandaag nog fokken, maar een groot deel heeft de beken- -enstaak toch al hervat. Het is bekend dat in ,e bedrijfstakken dit op moeilijkheden stuit, -maar een voorbeeld te noemen, in de scheep je menschen niet aan het werk kunnen gaan. er ook bedrijven zijn waarin men door de sdigheden of door onzekerheid minder ar- bachten, minder personeel aan het werk kan in normale tijden het geval is. Ook de- Üs worde de hoop en verwachting uitgesproken ,-erkgevers zooveel menschen aan den arbeid zetten als zij maar eenigszins kunnen. Daar •e gedachte in van samenwerking, van „helpt •jer" en die is gelukkig sterk gegroeid in de wij beleven. Men is blij de mannen die in waren gezond terug te zien en dat is men ijlleen in hun familiekring maar ook in het be- •waartoe zij behoorden. En het is een voldoening ijnnen zeggen: uw werk heeft op u gewacht, -is het, pak het weer aan! ilzijn menschen van velerlei leeftijden, variee- van twintig tot in de veertig, die vandaag hun tin het burgerleven weer opnemen. De meesten natuurlijk jongeren. Maar er is een nog jongere ssrie die zooiets als een nieuwen werkdag be- En dan nog wel een die grooter spanning ft. Want vandaag zijn ook de schriftelijke eind- sens van alle H.B.S.'en in Nederland begonnen, •aden jongens en meisjes hebben weer gebogen sa over de moeilijke taak die moet voeren tot plénng van het begeerde diploma, dat zoo'n ajrijke mijlpaal is in de maatschappelijke loop- :,De periode die vanouds bekend is als „de tijd de eene helft van het Nederlandsche volk de helft examineert" is weer aangebroken. Smaal hebben de candidaten het nog moeilijker hun voorgangers in vroeger jaren. Want de ige voorbereidingstijd, waarop die voorgangers inrekenen en waarop voor zoo'n geestelijke, shtproef toch ook aanspraak gemaakt mag wor- is hun niet ten deel gevallen. De schooljeugd omdat zij jeugd is, de gebeurtenissen gemak- •ïer kunnen verwerken dan de volwassenen. Zij Óen de kinderen veel minder aangegrepen. Maar een rustige voorbereiding van eindexamens in gsdagen kon toch moeilijk sprake zijn. is dus wel alle aanleiding voor een bemoedi- i woord aan het adres der eind-examinandi. En noge eenigen vasten steun vinden in de „regelen tde hervatting "van het onderwijs", die de secre- 5-generaaI, waarnemend hoofd van het Departe- van Onderwijs, een week geleden bekend elte. Want daar kwam onder punt S, betreffend dndexamens, een zin in voor die moed gaf. Daar id: „Bij de beoordeeling van het werk en de ant- rrden worde rekening gehouden met de omstan- waaronder de voorbereiding voor het aa plaats vond en het examen, wordt afgeno kt beteekent natuurlijk niet dat het nu ineens taak wordt. Neen.de inspanning" zal al geringer zijn dan vorige jaren en de twijfel rit grooter. Maar: er wordt rekening gehouden, dat besef zullen de eindexaminandi, met de opeen en de hersenen knarsend, met den wil ie concentratie die dergelijke beproevingen ten atijde vereischt hebben, het even ver kunnen cgen als hun voorgangers. zij hier nog iets gezegd over oude auehen: menschen wier arbeidstaak in de maat- appij is afgeloopen en die vaak eenzaam zijn en de huidige schaarschte van vervoermiddelen ader gelegenheid hebben dan tevoren om naai* •ten te gaan, in de schoone natuur. Daar zijn er d bij die dezen tijd in angst en beklemming Maken; daar zijn er bij die volstrekt niet be sden kunnen wat er toch allemaal gebeurt en hun en de hunnen wel te wachten kan staan, hen daagt geen nieuwe werkdag die de ge- :ffide verkwikking van den arbeid brengt. Een een oud man, heeft mij een langen brief abreven waarin hij een eenvoudig beroep doet d? menschen die wel in het volle leven staan en 5 arbeid hebben. Hij richt zich eigenlijk tot al Sffien die van, middelbaren leeftijd zijn en zegt: de oude menschen niet alleen. Zoek hen eens raat eens met hen over vroeger tijden, over hinderen die gij gekend hebt, over jaren waar- ia oij hen aan huis kwaamt. Verschaf hun daar- 5 afleiding en geef hun daarmee hartelijkheid, hebben er zulk een behoefte aan en zullen er dankbaar voor zijn. Jdien trant schrijft mij deze lezer. Hij pleit niet zichzelf: hij voegt erbij dat hijzelf gelukkig •eenzaam is en geen reden heeft zich te beklagen. Kemt het alleen op voor velen van zijn tijdge- •'-n- En zijn aansporing zij hierbij overgebracht de hoop dat zij verstaan zal worden en haar uitwerking hebben. Dat moet ook wel. nu. nu zoovelen weer eens beter dan ooit be- hoeveel waarde de arbeid voor hen zelf heeft hee ontzaglijk veel het beteekent, niet eenzaam BERLIJN, 26 Mei. (D. N. B.) Het opperbevel van de weermacht deelt mede Nadat de Duitsche troepen hun opmarsch tot Grevelingen hadden voortgezet, is vandaag na feilen strijd ook Calais in Duitsche handen gevallen. (De Duitsche legerberichten zijn elders in dit nummer opgenomen.) Zaaizaadhandel beschikt echter niet over voldoende voorraden 's-CRAVENHAGE, 25 Mei. Het. rijksbureau voor voedselvoorziening in oorlogstijd maakt het volgende bekend: Vele land- en tuinbouwers willen thans nog tot den uitzaai van bruine boonen overgaan. De zaaizaadhandel beschikt echter niet over vol doenden voorraad om aan alle aanvragen te voldoen. Om hieraan tegemoet te komen stelt de Ne derlandsche Akkerbouw Centrale een hoeveel heid bruine boonen voor den uitzaai beschik baar. Aangezien deze boonen echter oorspronke lijk voor menschelijke consumptie bestemd wa ren, kan genoemde centrale geen verantwoorde lijkheid aanvaarden voor kiemkracht, soort echtheid en dergelijke eigenschappen. Bloembollentelers, die bruine boonen willen gaan verbouwen, kunnen zaaibooncn betrekken via de Algemcene Vereeniging voor Bloembol lencultuur, Krclagehuis te Haarlem. Andere be langhebbenden kunnen zaaiboonen verkrijgen van de erkende handelaren in zaaigranen en zaaipculvruchten. Zij moeten daartoe bij den handelaar inleveren een bestelbon, afgegeven door den plaatselijken bureaubouder. Handelaren kunnen hun bestellingen opgeven bij de afdeeling verkoop van de Rotterdamsche Korenbeurs, tijdelijk adres: M. Teekcns, Hene gouwerlaan 48, Rotterdam, telefoon 33740. In geen geval kunnen zij meer betrekken dan de hoeveelheid, vermeld op evengenoemdc bestel bonnen. De aankoopprijs voor den handel bedraagt 23.per 100 kg. af pakhuis van den door de Nederlandsche Akkerbouwcentrale aan te wij zen bewaarnemer. De maximum-verkoopprijs van den handelaar bedraagt f 26.per 100 kg., afgehaald bij den handelaar. (A.N.P.) Het blijvend gedeelte. Nu er geen autos haast meer rijden, Is menig paard van stal gehaald, Hoewel hun aantal door de tijden Ook al belangrijk is gedaald. De fiets is hoog ten troon geheven, De bakfiets speelt een groote rol, De handkar komt weer tot nieuw leven, De zolderschuit raakt boordevol 't Vervoer gaat trager dan wij 't kennen Uit het motorische bestaan, - Daar moeten wij nog wel aan wennen, Maar veel past zich al kranig aan De jeugd, zoo heerlijk jong van jaren, Hoeft niet te deelen in den last Van de bedrijfstransport-bezwaren, Zij is volledig aangepast. Zij fietst, ep autopedt maar lustig Door stad en dorp en droomenland, Haar beenenmotor draait maar rustig, Zelfs is haar auto niet aan kant. AI is die auto imitatie, Al is haar autorijden spel, Al is haar snelheid schijnsensatie, Zij rijdt nog trotsch haar tourmodel. P. GASUS. ver allerlei behartigenswaardige opmerkingen maakt. Daarnaast is van groote beteekenis de mede verantwoordelijkheid van den ouderling voor den dienst der verkondiging. De operafies in het Westen na zestien dagen offensief. Doorbraak door modern vestingsysteem. 10. Groote aandacht verdienen ook de buiten gewone groote materieele verliezen. 11. De in de legerberichten medegedeelde ge tallen over eigen en vijandelijke verliezen aan vliegtuigen doen ondubbelzinnig de geweldige su perioriteit van het Duitsche luchtwapen zien. 12. Bijzondere waardeering verdient de Duitsche nazending van versterkingen. Rekende men aan den kant van onze tegenstanders er op dat de groote vrnieling aan wegen, spoorlijnen en bruggen den Duitschen opmarsch belangrijk vertragen en voor al de verzorging van dit ver Frankrijk in stootende leger onmogelijk konden maken, dan heeft men zich daarin volledig vergist. Alle troepen, ook die in de voorste linie, zijn op het oogenblik uitstekend voorzien van munitie, strijdmiddelen van allerlei aard, verzorgingsmid delen en in het bijzonder ook van brandstof. De toestand van op den zestienden dag der groote operatie kan dus beschouwd worden als uit stekend voor de Duitsche leiding. Zij heeft het heft in handen. Zij beschikt over een geweldig, eerst voor een gering deel in den strijd geworpen in strument. Zij beschikt over het belangrijkste, zij heeft evenals, zooals iedere minste soldaat, den door niets te schokken wil om te overwinnen. Vechtpartij om een meisje. Zaterdagavond heeft in de Barrevoetestraat te Haarlem een vechtpartij plaats gehad tusschen twee Amsterdamsche jongens. Eén hunner, de 19-jarige L., wilde zich wreken op den 20-jax*igen V., die te veel attentie aan het meisje van eerstgenoemde be wees. Toen L. zijn medeminnaar ontmoette, ont stond eerst een heftige woordenwisseling, die wel dra in een vechtpartij ontaardde. L. trok een dolk mes en ging er V. mee te lijf. Terwijl zij over de straat rolden, liep V. eenige steekwonden aan de handen op. Ook L. kwam er niet zonder letsel af; zijn tegenstander, die zich geducht weerde, gaf hem een gevoeligen trap tegen het oog, dat geblesseerd werd. De kleeren werden eveneens beschadigd. De vechtenden werden tenslotte, voordat er erger dingen gebeurden, van elkaar gescheiden. V. werd naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd, waar hij verbonden werd; daarna kon hij huiswaarts keeren. De messentrekker is in arrest gesteld. fijn. R. P. 'astorale taak van den ouderling. Dr. S. F. H. J. Berkelbach v. d. Sprenkel verleden jaar op de jaarvergadering van de ^ging van Ouderlingen een referaat gehou- jover de pastorale taak van den Ouderling. Deze thans door de zorg van „Hervormd Neder- te Amsterdam in druk verschenen. f schrijver zet uiteen, wat belijdenis en kerke- reglementen zeggen over plaats en taak van ouderling. Daarna wijdt hij speciaal aandacht oet pastorale deel van de taak en aan de vol- ^8 daarvan. Een belangrijk onderdeel van het "Otfle werk is het huisbezoek, waarover schrij- orgelbespeling. De orgelbespeling van George Robert, zal met het oog op de omstandigheden van 8 tot 9 uur in de Groote of St.-Bavokerk te Haarlem plaats vinden. Het prograanma voor Dinsdag 28 Mei a.s. luidt: 1. Wenn wir in höchsten Nöthen sein (Koraal en 2 bewerkingen) J. S. Bach. 2. Preludium en Fuga G. gr. t. J. S. Bach. 3. Sonate VI, F. Mendelssohn-Bartholdy. Koraalvariaties (over „Onze Vader") Fuga. Finale. 4. a. Ick wil mi gaen vertroosten; b. Nu syt wellecome, Jesu, lieven Heer, Flor Peeters. 5. Adoratio et Vox Angelica, Th. Dubois. 6. Marche op een thema van Handel, A. Guil- mant. BEVERWIJK De uitreiking van broodbonboekjes. Op Dinsdag 28 Mei worden aan het Distributie kantoor, Breestraat 41 de broodbonboekjes uitge reikt aan de bewoners van de volgende straten en wegen: Boeweg, Boogaardlaan, Brandsteeg, Breestraat, Carel Hendrik Moensstraat, Cornells Amsestraat, Cornelis Materweg, Creutzberglaan, Deken Waare- straat, Dierluststraat, Duinwijklaan, Galgenweg, Gladiolenlaan, Graafwijk straat, Grensstraat en Groenelaan. De uitreiking geschiedt op vertoon van de dis tributiestamkaarten van v.m. 912, 25 en 79 uur non. Zondag berichtte het D.N.B.: Het is van- daag de zestiende dag der groote operatie in het Westen. Het Duitsche leger is reeds op gerukt voorbij vele punten, waar de Duit sche opmarsch in den wereldoorlog tot staan gekomen was en waarom verbitterd werd ge streden. Een vijandelijk leger, dat samen gesteld is uit talrijke Fransche élitedivisies, het Engelsche vastelandleger en de massa van het Belgische leger, is ingesloten. De ring wordt van dag tot dag nauwer. Het Duitsche leger is reeds in het bezit van de belangrijkste Fransche Kanaalhavens. In een overzicht over den toestand constateert Oberstleutnant dr. Hesse in de „Völldscher Beo- bachter" o.m. het volgende: 1. Aan de Duitsche leiding is gelukt hetgeen volgens de tot dusver bestaande opvatting van bijna alle militaire deskundigen van vreemde legers niet voor mogelijk werd gehouden: de doorbraak door een modern vestingsysteem. Veld heerskunst heeft tot stand gebracht dat de massa van het Fransch-Engelsch-Belgische leger tot den strijd werd gebracht. Dit is gelukt in een ongehoord koene operatie, die wel altijd in de krijgsgeschie denis gerekend moet worden tot de schitterendste wapenfeiten. 2. Wij teekenen niet slechts het feit op dat de tegenstander onder ongunstige omstandigheden strijd moet leveren, d.w.z. niet in permanente ver sterkingen genesteld, maar wij zien hem aan alle drie kanten omsloten en met de zee in den rug. Hij bevindt zich in een vierhoek, die reeds thans als het grootste slagveld van de twintigste eeuw kan worden aangeduid. 3. Aan de doorbraak in het midden en daar mede aan het effectief worden van sterke strijd krachten, in het bijzonder snelle troepen, voor de operatie in het noorden moet de grootste be teekenis worden gehecht. Bij het in bezit nemen van de Sommelinie tot aan de zee en den op marsch naar Boulogne en Calais, gaat het hierbij het naar voren brengen van sterke deelen van het Duitsche leger. De stoot ië zoowel gericht op de Zuidelijke flank der in het Westen van België en in het Noorden van Frankrijk, dus ongeveer in het gebied om Rijssel staande strijdkrachten, als ook op het verbreken der verbindingen in den rug. 4. De verbinding van deze vijandelijke strijd krachten met het centrum van Parijs kan als opgeheven worden beschouwd. Maar ook de ver zorging der Britsche troepen uit het moederland is uiterst zwaar gestoord. Het. Duitsche luchtwapen neemt in zekeren zin de insluiting van de vierde zijde op zich. 5. De Duitsche operatie is van haar kant aan den linkerkant zoowel door sterke legerdeelen, alsook door uitmuntende natuurlijke hindernis sen beschermd. 6. Aan de in onvermoeide marschen oprukkende infanterie is het overal gelukt ter hoogte van het pantserwapen te komen. 7. Des te verwonderlijker is het, dat men, wan neer men bijv. van Keulen, Bonn of Koblenz op één der groote naar België en Luxemburg en verder Frankrijk in leidende wegen per auto rijdt, overal nog niet in gevecht zijnde divisies aantreft. Deze vaststelling werpt licht op de buitengewone kracht der huidige Duitsche operatie. 8. Steeds weer moet er de aandacht op ge vestigd worden met wat voor buitengewoon in zicht, in het groote zoowel als in het kleine, de troepen in den strijd worden gebracht. Men wil voor zoover dat maar mogelijk is, nuttelooze offers sparen. Men heeft dit ook zoo goed als overal bereikt. Onze verliezen bedragen een onderdeel van hetgeen' wij in 1914 hebben verloren. 9. Des te zwaarder wegen de verliezen van onze tegenstanders. Zij hebben zoowel aan dooden als gewonden groote verliezen geleden, evenals aan den anderen kant verliezen door krijgsgevan genen. IJMUIDEN aan de besturen der gesubsidieerde verecnigingen met werkloozenkas. „Hierbij deel ik u mede, dat de bepalingen, die in de reglementen der werkloozen- kassen voorkomen inzake het teekenen van aanmel dingslijsten onverzwakt moeten worden gehand haafd, zoodat geen uitkeeringen mogen worden ge- san aan personen, die de aanmeldingslijst niet op de reglementaire wijze hebben geteekend. In strijd met de bedoeling is in het bericht omtrent uitstel van stempelen in de bladen ook van de werkloozen- verzekering gesproken. Zooals u begrijpen zult is het in de huidige om standigheden minder dan ooit gewenscht, dat als gevolg van het teekenen der aanmeldingslij sten zich groepen van werkloozen bijeenbevïnden en ik ver zoek u dus, de aanmelding zoo te organiseeren, hetgeen vooral voor de groote steden van belang is dat niet alle werlclooze leden tegelijkertijd op dezelfde plaats komen, maar de aanmelding zooveel mogelijk verdeeld wordt en dat aan de leden ver boden wordt zich zonder noodzaak bij het aanmel dingslokaal op te houden. Door een goede organisatie van de aanmelding kan worden bereikt, dat zoo min mogelijk samen- groepen van werkloozen voorkomt en ik ver trouw, dat zoowel de kasbesturen als de leden zul len inzien, hoezeer het in de huidige omstandig heden noodig is, aan deze maatregelen van orde mede te wei-ken." Noodlottig ongeval bij (le spoorwegtunnels. longen van 14 jaar door vrachtauto overreden en gedood. Zaterdagmiddag omstreeks half drie vond op den Stationsweg nabij de spoorwegtunnels een droevig ongeluk plaats, waarbij de 14-jarige J. Quaars, wonende Koekoekstraat, IJmuiden-Oost den dood vond. De jongen stak plotseling den rijweg over, vlak voor een zwai*en vrachtauto. Hij geraakte onder den auto en bleef hevig gewond liggen. Doktershulp was spoedig ter plaatse, doch de geneesheer kon slechts den dood constateeren. Den bestuurder van den vrachtauto treft geen schuld. Laros damkampioen van Kennemerland. Hij won de beslissingsmatch van B. Dukel. In het in April gespeelde damtournooi om 't kam pioenschap van Kennemerland waren de spelers La- ros en Dukel gelijk op de eerste en tweede plaats geëindigd. Een beslissingsmatch was noodzakelijk, waarvan de eerste twee partijen in remise eindigden. De Zaterdagmiddag gespeelde derde partij is door Laros gewonnen waardoor deze jeugdige speler den kampioenstitel van district Kennemerland heeft ge wonnen. Op afdoende wijze heeft Laros zich in deze match de meerdere van Dukel getoond, zoodat inderdaad de sterkste speler het tournooi heeft gewonnen. Dukel behaalde den tweeden prijs. Thans rest nog het tournooi om het kampioen schap van Noord-Holland waarvoor H. de Boer, H, Laros en B. Dukel uit zullen komen. Marktberichten en besommingen. versche visch). Umuiden, 27 Mei 1930 (A.N.P.) Tarbot 9190 ct. per K.G. Kleinschol f 2420 per 50 KG. Schar f 18—12 per 50 K.G. Poontjes f 97.50 per 50 K.G. Wijting f 15.5013.50 per 50 K.G. Elie Chenevière IJM. 161 f 401. Reiger, IJM. 106 f 178. Jenny Elsa, IJM. 88 f 295. Loggers: SCH. 130 f 467, KW. 73 f 128. Alles gedeeltelijke lading. Voor werkloozenkassen moet gestempeld worden. Een circulaire van het Ministerie van Sociale Zaken. Dezer dagen werd in de bladen gemeld, dat werk loozen zijn vrijgesteld van de verplichting tot stem pelen. Dit bericht is in vele kringen aldus uitge legd, dat nu alle arbeiders, die steun genieten, niet meer behooren te stempelen. De onjuistheid van deze veronderstelling blijkt uit een circulaire, die in verband met deze aan gelegenheid door het Ministerie van Sociale Zaken, geteekend door den secretaris-generaal, waarne mend hoofd van genoemd departement; is gezonden In den nazomer vertrokken - in den voorzomer weer thuis Huistoe Het beeld van den dag allerwega in Nederland

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1