MAANDftG 27 MET 194 De aardbeving in Peru. Tweehonderd dooden, vijfduizend gewonden. Het D. N. B. verneemt uit Lima: De aardbeving, welke Peru heeft geteisterd, was de hevigste sedert veertig jaar. Voor zoover men tot nu toe" kan nagaan zijn meer dan 200 personen omgekomen en 5000 gewond. Duizen den huizen zijn vernield en in de hoofdstad heeft de bevolking voor een groot deel den nacht op straat doorgebracht. Zaterdag, in den ochtend, veroorzaakten nieuwe aardschokken een paniek. Alle winkels, bioscopen en theaters werden gesloten. De materieele schade is vooral in de hoofdstad en omgeving zeer groot, aan gezien hier het centrum van de aardbeving lag. De verbindingen met het binnenland zijn thans grootendeels weer hersteld. De in de buurt van Lima gelegen steden Callao en Chorillos zijn bijna geheel verwoest. Callao is voor tweederde in een puinhoop veranderd. Op de pleinen en in dc pai"ken huist de daklooze bevolking in tenten. In Lima zelf is na de paniek, die door de aardbeving was ontstaan, het normale leven reeds hervat. De winkels werden voor een deel weer ge opend. De regeering heeft besloten credieten voor den wederopbouw te verleenen en de teraardebe stelling der vele slachtoffers in het land op kosten van den staat te doen geschieden. Volgens de tot dusvei-re ontvangen mededeelingen hebben de overige provinciesteden slechts geringe schade gekregen. De materieele schade in het ge- heele land loopt in de millioenen. Deskundige kringen verklaren dat de aardbeving, die in het noorden tot Guayaquil haar uitwerking deed ge voelen, het gevolg was van een zeebeving van ge weldigen omvang buiten de kustwateren van Peru en in verband stond met de recente orkanen die bo ven Valparaiso hebben gewoed. HET OPTREDEN DER SNELLE DUITSCHE BOOTEN. BERLIJN, 26 Mei (D.N.B.) Bij een nieuwen aanval van Duitsche snelle booten in het zeege bied der Fransche kanaalhavens is het een dezer booten gelukt een vijandelijk vliegtuig neer te halen. Beweringen der geallieerden tegengesproken. Munitieverzorging functioneert goed. Het D. N. B. meldt: Ten aanzien van de bewering dat de snelle Duitsche opmarsch moet blijven steken tengevolge van gebrek aan munitie en motorbrand stof verneemt het D. N. B. van militaire zijde, dat men van geallieerden kant dit meende te mogen ge- looven, aangezien men wist hoe grondig de straten, spoorwegen en bruggen van de toevoerwegen in België waren vernield. Bovendien is het steeds een stokpaardje van de geallieerden geweest dat Duitschland niet in staat was tot groote offensieven wegens gebrek aan brandstof voor de vele gemoto riseerde troepen, in het bijzonder de luchtmacht. Het offensief van de laatste dagen zal den vijand wel overtuigd hebben dat dit vertrouwen niet juist was. Bij de aanvallen van de Duitsche troepen voe len zij aan den lijve dat de munitieverzorging van de Duitsche troepen uitmuntend functioneert en dat ook de verdere verzorging in orde is. De arbeids dienst is met zijn eerste ai'deelingen tot dicht ach ter de strijders aan het front genaderd. Deze organi satie van dr. Todt schept overal wegen en bruggen, de spoorwegtroepen herstellen overal de vernielde spoorlijnen, zoodat overal het nazenden van voor raden is geregeld en aangepast aan den snellen opmarsch. De strijd in het gebied van Narvik. Vliegtuigmoederschig ten ondergegaan. BERLIJN, 26 Mei: Van bevoegde militaire zijde wordt medegedeeld: Op 25 Mei hebben Duitsche gevechtsvliegers in het zeegebied voor Narvik een verder groot succes behaald. Nadat reeds op 24 Mei een vijandelijk vliegtaiigmoeder schip in de Ofotfjord een zwaren bomtreffer had gekregen werd dit schip op 25 Mei voor Harstadt ounieuw door drie bommen, onder welke een bom van het zwaarste kaliber, getroffen. Tengevolge van de zeer sterke beschadiging moest het vliegtuigmoederschip opgegeven worden. Het schip ging ten onder (D.N.B.) Maatregelen in Tunis. Territoriale garde in dienst. De gebeurtenissen in Frankrijk hebben ook in Tunis, dat bij het uitbreken van den oorlog tot operatiegebied werd verklaard, een reeks maatre gelen tengevolge gehad, aldus meldt D. N. B. De militaire autoriteiten van het protectoraat Tunis hebben in allerijl een territoriale garde in het leven geroepen, welke bestaat uit Fransche staatsburgers voor zoover zij vrij zijn van militairen dienst, als mede Tunesiërs, Arabieren en Joden. Verder is 's avonds en 's nachts een verduistering gelast, gedu rende welke geen wagens op straat mogen rijden. Na één uur 's middags zijn alle openbare gebouwen gesloten, alle wapens bij de wapenhandelaren zijn gerequireerd en de openbare- gebouwen zijn door militairen bezet. In de koffiehuizen van de inboor lingen is muziek en radio verboden, de Italiaansche bladen worden systematisch in beslag genomen en een strenge censuur op de post is ingesteld. Om Tu nis te verlaten moet men behalve een pas ook een bewijs van den militairen bevelhebber van Algerië hebben. Engelsche pers geeft uiting aan haar bezorgdheid. Lot van Engelsche en Belgische troepen onzeker. Het D.N.B. meldde Zaterdag: De militaire correspondenten van de Engelsche bladen beoor- deelen den toestand als uiterst ernstig. Zoo schrijft de „Daily Express" dat het geen zin heeft te beweren dat slechts enkele 'Duitsche pantserwagens en gemotoriseerde eenheden het Kanaal hebben bereikt. Het is een feit dat de tJuitschers daar aangekomen zijn. Zoolang geen tegenoffensief volgt is het lot der Engelsche en Belgische troepen zeer onzeker. De militaire cor respondent van de „Times" schrijft: Het ergste bericht is de bekentenis dat de Duitsche op marsch in Montreuil niet opgehouden kon wor den. Een verder gevaar steekt in het feit dat het den Duitschers gelukt is, de Schelde over te steken. Deze nieuwe uitval, en de gelijktijdig in gezette opmarsch naar Calais moeten uiterst ge vaarlijk worden geacht. Het zou een dwaling zijn te groote verwachtingen te koesteren van een tegenaanval in het gebied van Atrecht en Ka- merijk. De bezetting van Boulogne door de Duitsche troepen, zoo zegt het D.N.B., verder, heeft de on rust onder de Engelsche bevolking nog ver groot. De „Daily Mail" schrijft letterlijk: Thans klopt de vijand aan onze deur, het bericht dat do val van Boulogne meldde, heeft de natie als een knotsslag getroffen. De helft van de Nederlandsche weermacht is gedemobiliseerd. De drukte voor het Centraal Station te Amsterdam bij het vertrek naar huis VER. STATEN NIET WEERLOOS, BETOOGT ROOSEVELT. Amerikaansche defensie versterkt DE ZEE NIET LANGER EEN GORDEL VAN VEILIGHEID. WASHINGTON, 27 Mei. (D.N.B.) President Roosevelt heeft Zondagavond een van zijn ge bruikelijke „praatjes aan den haard" gehouden, dat per radio verspreid werd. Hij verklaarde dat de toestand het noodig maakt op uitgebreide sohaol te bewapenen. Er is echter geen reden voor paniek. Ook deed hij een dringend beroep op het Amerikaansche volk te storten in het fronds van het Roode Kruis tot hulp aan de be volking in de oorlogsgebieden, waartoe tot dusver tien millioen dollar is bijeengebracht.Hij sloot met een oproeping tot een gemeenschappelijk ge bed, opdat de vrede spoedig moge terugkeeren. Roosevelt gaf een schildering, h°e de bevolking in de oorlogsgebieden moest vluchten om aan de verschrikkingen van den strijd te ontkomen. Elke Amerikaan dient daarom het Roode Kruis te steu nen. Betreffende de vraagstukken van den tegenwoor- digen oorlog, welke rechtstreeks de Vereen igde Staten aangaan, betoogde Roosevelt dat wel elkeen de illusies heeft opgegeven, als zou de zee een gor del van veiligheid vormen. Ik zelf, aldus de pre sident, heb die illusies nooit gekoesterd. Ik wijs echter de paniekstemming af van hen die bewe ren, dat de Vereenigde Staten weerloos zijn en alle vrijheden moeten opgeven om zich te bewa penen. In dit verband somde Roosevelt op wat het leger en de vloot aan nieuwe wapenen, schepen en meer personeel verkregen hebben sedert hij aan het bewind is. In het bijzonder vermeldde hij dat ruim 1700 moderne stuks luchtdoelgeschut van alle soorten of voorradig of in bestelling gegeven zijn. De vorming van een afzonderlijk ministerie voor de luchtwapenen wees Roosevelt af. Het luchtwapen moet met de land, of zeestrijdkrachten gemeen schappelijk optreden. Daarom moeten leger en marine over eigen vliegafdeelingen beschikken. Roosevelt kondigde geweldige bestellingen aan voor de industrie. Hij keerde zich tegen de oorlogs winstmakers en tegen een overdreven stijging der prijzen van verbruiksartikelen. Voorts verzocht hij den arbeiders geen onredelijke eischen te stel len. Als tegenprestatie beloofde hij dat alle sociale wetten van den New Deal zouden blijven bestaan. Een verlenging van den werktijd is niet noodig, daar beter de vele tienduizenden werkloozen weer te werk kunnen worden gesteld. Overal, waar de industrie deze stimuleering van het bedrijfsleven niet alleen kan financieren, zal de regeering met hulp ingrijpen. Tenslotte waarschuwde de president voor spion nen, saboteurs en verraders, die de landsverdedi ging willen verlammen. Aanslag op Anierikaansch mailschip beraamd Plan aan Churchill toegeschreven. BERLIJN 27 Mei (D. N. B.) Behalve de nieuwe Duitsche successen, waaronder vooral de inneming van Calais op opvallende wijze gepubliceerd wordt, houden de Duitsche bladen zich ook uitvoerig bezig niet een bericht uit Boston over een „voorgenomen aanslag" tegen het Amerikaansche mailschip „Pre sident Roosvelt", waarvan de bladen Winston Chur chill beschuldigen. Door de harde slagen van de Duitsche weermacht tot vertwijfeling gebracht, zoo schrijven de bladen, gelooft Churchill door een passagiersschip met Amerikaansche mannen, vrouwen en kinderen tot zinken te laten brengen, een gelegenheid te hebben den aanslag Duitschland in de schoenen te schuiven om daardoor tusschen het Duitsche en het Ameri kaansche volk tweedracht te stichten. Churchill wil op deze wijze zijn duister doel be vorderen: het Amerikaansche volk door misdadige methoden in den oorlog te halen. Het geval met de „Athenia" onmiddellijk na het uitbreken van den oorlog, dat voor hetzelfde doel diende, ligt nog in aller herinnering. Toen het tot zinken brengen van dit schip door de Duitsche bewijsvoering, niet tot het gewenschte doel leidde, bereidde Churchill een aanslag voor op het s.s. „Iroquois". Van Duitsche zijde is toen de Amerikaansche regeering op de hoogte gebracht van dit Engelsche voornemen, waardoor dit voorkomen werd. Nu al deze aanslagen niet tot het vurig gewensch te resultaat, het Amerikaansche volk in den oorlog tegen Duitschland te drijven, geleid hebben, aldus de bladen, wil Churchill thans zijn misdadige plan nen verwezenlijken door een aanslag op de „Presi dent Roosevelt". De Amerikanen, zoo constateert het blad „Montag", hebben van Duitschland niets te vreezen, maar Winston Churchill houdt niet de minste rekening met het leven van Amerikaansche burgers, indien hij ook maar slechts de geringste hoop heeft Engeland's vertwijfelde positie daardoor even te kunnen verbeteren. De Valera richt zich tot de Iersche jongelieden. Oproeping voor dienstneming in het leger. ROME, 27 Mei (D. N. B.)De Iersche minis ter-president De Valera heeft, naar Stefani uit Dublin meldt, in een aldaar gehouden rede alle jongelieden opgewekt, zich voor het legr aan te melden. De Valera voegde hier aan toe dat er in het land een steeds kleiner groepje lieden bestaat, dat aan verraad denkt. Deze lieden wil hij er waarschuwend aan herinneren dat drie eeuwen noodig geweest zijn om de Ieren uit het Katho lieke Ierland te verdrijven. De Valera verklaarde voorts dat noch de En- gelschen, noch andere vreemdelingen voet mo gen zetten op den nationalen bodem. Alleen de aan de macht zijnde regeering. zoo besloot de minister-president, is -in staat de onafhanke lijkheid van Ierland te waarborgen en zijn een heid te verwezenlijken, pvenwei on voorwaavde, dat de orde gehandhaafd wordt en dat aan de opruiers elke steun onthouden wordt. Aardbeving in Iran. Verscheidene dorpen vernield. Uit Teheran, 26 Mei: In het district Robeh Schamat nabij Sabzevar in het noordoosten van Iran heeft zich een hevige aardbeving voorge daan. Verscheidene dorpen 'zijn geheel vernield. In de dorpen Galleh Meidan en Germab zijn. naar tot nu toe werd gemeld, tien personen om gekomen en velen gewond. Ook is veel vee om gekomen. De gouverneur heeft zich onmiddellijk naar de plaats des onhells begeven. Ook uit Khoy in het noordoosten van Iran wordt melding gemaakt van heftige aardschok ken, welke evenwel geen noemenswaardige scha de hebben aangericht (D.N.B.) Vijf honderd arrestaties te Parijs. In een week werden 26000 personen op straat aangehouden. Het D.N.B. meldt: De prefect van politie te Parijs heeft vol- gens nieuwe instructies de maatregelen ter controle en bewaking van de openbare ge bouwen verveelvoudigd. Binnen een week zijn ruim 2000 café's en restaurants doorzocht; 26.000 personen werden op straat en in open bare gelegenheden aangehouden, waarbij ruim 500 arrestaties werden verricht. Onder de gearresteerden bevinden zich 334 vreemdelin gen die in concentratiekampen zijn onder bracht. Het feit, dat 15 hooggeplaatste generaals uit hun functie zijn ontheven, heeft bij de Fransche bevolking een nieuwen niet geringen schrik ge wekt. Wanneer men ook instemt met de door Rey- nauw en Weygand ondernomen „zuivering", ieder gevoelt daarin toch een benadeeling van het aan zien der Fransche legerleiding, van welker be kwaamheid en bijna zelfs onfeilbaarheid men tot dusver overtuigd was. Vluchtelingen, welke uit Frankrijk in Spanje zijn aangekomen, deelde, volgens 't D.N.B. mede dat in Fransche politieke kringen wordt beweerd dat de vroegere minister van binnenlandsche zaken, 'Sarraut, zou zijn doodgeschoten. Verder wordt vernomen dat generaal Miaja, be kend uit den Spaanschen burgeroorlog, aan de Franseh-Belgische grens een bataljon. Spaahsche emigranten zou commandeeren. Dit bataljon zou deel uitmaken van de door de Duitsche troepen ingesloten geallieerde afdeelingen. Tenslotte wordt vernomen dat nog voortdurend ambtenaren, die pessimistische berichten versprei den, worden afgezet en gevangen genomen. Zoo zou de prefect van het departement van de Oise, op staanden voet ontslagen zijn. Uit Lyon wordt gemeld dat de politie aldaar een bureau tot pro paganda van tegenstanders van den oorlog heeft ontdekt. Zeventien mannen en twee vrouwen zijn gearresteerd. MILLIOENEN VLUCHTELINGEN. Het D.N.B. meldt: De „Temps" schat het aantal vluchtelingen op enkele millioenen. De Fransche regeering staat voor een moeilijk vraagstuk, aangezien de onver wacht snelle opmarsch van de Duitsche troepen in Noord-Frankrijk de oorspronkelijke evacuatie plannen geheel in de war heeft gestuurd. Het blad doet een beroep op de edelmoedigheid van andere landen om vluchtelingen op te nemen. GELDIGHEID VAN DE ALGEMEENE SPOORWEGABONNEMENTEN. UTRECHT, 27 Mei (A.N.P.) Tot nader bericht zijn de algemeene abonnementskaarten der Neder landsche Spoorwegen zonder bijbetaling geldig in de bussen der A.T.O.-lijnen TilburgBredaGel- dermalsen en Breda—Lage Zwaluwe. Minister Farinacci „Italië's plaafs is aan de zijde van Duitschland". FLORENCE. 27 Mei (D.N.B.) De minister van staat Farinacci, lid van den Grooten Fascis tische» Raad, heeft in een groote bijeenkomst alhier een politieke rede gehouden, en daarin onder stormachtigen bijval van de menigte ver klaard: „Onze plaats is aan de zijde van het door Adolf Hitler gegrondveste heldhaftige Duitschland, dat tegen den gemcenschappelijken vijand strijdt". De machtige roep van deze groote betooging, zoo vervolgde Farinacci, is bestemd om den Duce te toonen dat allen op zijn bevel wachten. Met zijn vooruitzienden blik heeft Mussolini reeds vier jaar geleden de gebeurtenissen van heden zien aanko men en de tijdig doch vergeefs zijn waarschuwende stem tot de demo-plutocratieën laten hooren. Reeds sinds 1920 heeft het wereld-jodendom gewerkt aan de voorbereiding van dezen oorlog. Dantzig en de Poolsche corridor waren slechts voorwendsels. De' ware reden voor den oorlog bestaat daarin dat het wereld-Jodendom den machtigen opbloei van de autoritaire, landen, niet wilde, toelaten en het uur gekomen achtte om hen in stof en asch te leggen. Na Duitschland moest Italië vernietigd woiden. Farinacci keerde zich vérvolgens tegen de „schijn heilige oproepen, welke Engeland ^en Frankrijk thans, onder verwijzing naar den tijd van 25 jaar geleden, tot Italië richten", waarbij hij er op wee. dat Italië na het einde van den oorlog bedrogen werd wat betreft de bij verdrag bepaalde beloften. Engeland wilde Italië den weg naar zijn grootheid en de verwezenlijking van zijn "rechtvaardige eischen op uitbreiding versperren, waarmede de vrede in de Middellandsche Zee stevig had kunnen worden op gebouwd. Frankrijk, zoo vervolgde Farinacci, was voor en na 1914 de vijand van Italië. Het. heeft in 1935, ondanks zijn stilzwijgende goedkeuring tijdens den Abessynischen veldtocht, stelling gekozen tegen Italië en niet slechts aan den engehoorden oorlog der sancties deelgenomen, doch ook den negus wape nen, munitie en officieren toegezonden. Tijdens den Spaanschen burgeroorlog z.ijn de Italiaansche vrij willigers ten offer gevallen aan het Fransche lood. Tenslotte in 1940, ontwierpen Reynaud, Daladier en Chamberlain een kaart van het nieuwe Europa, waarin Italië opnieuw moest worden \ernederd en verminkt. Na gewezen te hebben op het herhaalde „nooit' der Fransche staatslieden, herinnerde Farinacci aan de jongste rede van graaf Ciano te Milaan, waarna hij aldus besloot: „De oude strijders van de fascistische revolu tie, die drie oorlogen hebben meegemaakt-, dan ken God dat zij in dit beslissende uur nog ster- ke spieren en sterke harten hebben. In afwach ting van de bevelen van den Duce smeden zij hun wapenen en bereiden zij hun vrouwen voor op de groote taak die hun wacht". De redevoering, die herhaaldelijk met stormachtig applaus onderbroken werd, eindigde met langdurige ovaties voor den Duce. STUDENTEN ZWEREN TROUW AAN DEN DUCE. TURIJN 27 Mei (D. N. B.) In tegenwoordig heid van den Italiaanschen Kroonprins die door de menigte luide werd toegejuicht zijn gisteren de sportwedstrijden der fascistische studentenorgani saties in het Stadion Mussolini beëindigd. De slotbijeenkomst kreeg door een gemeenschap- pelijken eed van trouw aan den Duce een bijzonder plechtig karakter. Een vertegenwoordiger van den Studentenbond te Rome las van een pantserwagen af de volgende eedformule voor. van de academi sche sportjèugd voor het jaar 18 van de fascistische tijdrekening: „Ik zal- voor de natuurlijke aspiraties van het Italiaansche volk strijden. Ik zal voor de vrij heid van het vaderland op zee strijden. Ik zal strijden om in naam van Italië te overwinnen, en strijden zooals de Duce beveelt. Dat zweer ik." De uit het geheele land aanwezige studenten her haalden deze eedformule en brachten daarna op nieuw hulde aan den Koning-Keizer, den Duce en den Kroonprins. De Duitsche delegatie, die voor deze academische sportwedstrijden naar Turijn was gekomen, is Zon dagavond naar Duitschland teruggereisd. Voor het vertrek ontstonden er op het station enthousiaste betoogingen door bevolking en studenten, voor de Duitsch-Italiaansche vriendschap. Belgisch leger telde 750.000 man. PARIJS, 26 Mei (D.N.B.) De vroegere Belgische minister-president Hymans heft vandaag medege deeld dat het Belgische leger, dat zes maanden aan de Duitsche grens heeft gestaan, 750.000 mar telde. PARTICULIER AUTO-VERKEER IN ITALIc STOPGEZET. ROME, 26 Mei. Een officieele verorde ning venbiedt van af 1 Juni in geheel Italië het verkeer van particuliere auto's. (DMX). Hoogte van Lorctto viel na twee dagen. In den wereldoorlog werd er 12 maand» gevochten. n 0 BERLIJN, 27 Mei (D.N.B.) In het D.N.B. ontvangen frontbericht word- door teld hoe de Hoogte van Loretto door een nu* sche pantserdivisie werd bestormd, in dor. reldoorlog, aldus dit bericht, werd er t We maanden om de Hoogte van Loretto oP.t,V;!'a!f Honderdduizenden hebben op dit slafteM dood gevonden. Veertigduizend Fran»he gen op het kerkhof der hoogte van Loretto wnlfl Duitschers zijn op dit grootste Duitsche t/i hof van het vroegere westelijke front y Blanche, bijgezet. Ditmaal heeft "net twee dagen geduurd vnn dat de Duitsche troepen in den sector Atrecht tot de hoogte van Loretto dert-J- VaQ Een pantserdivisie heeft de Hoogte en is daarna het Noord-Fransche industrieeev 5 ingedrongen, Op de Hoogte van Loretto pert de hakenkruisvJag. Wij hebben steedsS~ bied voor een dapperen tegenstander OoM maal heeft de Franschman zijn nationale h!" ligdom, de Hoogte van Loretto, taai verdedE maar voor de uitwerking van de zware pan> moest hij wijken. Wij hebben uitsluitend 5 taire objecten onder vuur genomen. Soucht" Ablain, St.-Nazaire en de andere dorpen om hoog-te van Loretto vertoonen geen sporen \,!e den strijd. Het Fransche nationale heilio-dnm kerk Notre Dame de Loretto" en de 52 met», hooge toren zijn onbeschadigd. Ook het Frai- cohp leprkhnf hppfh nipt o-pIpHpv) t>q u,.... sche kerkhof heeft niet geleden. De bestormir» van de hoogte heeft ditmaal slechts wemi? slachtoffers geëischt, een resultaat van de ti penleidin.g, van de opleiding der manschap en van de kwaliteit der gevechtswagens en'wa, penen. Het Westland en het transport- vraagstuk. NAALDWIJK, 27 Mei. Om op alle gebeurlr heden voorbereid te zijn, heeft de .directeur Westlandsche Stoomtramweg Maatschappij, jhr. J. Röell besloten eenige tramwagens gereed'te laten maken, teneinde een eventueel dreigend isolement van dit tuinbouwcentrum te voorkomen. I Zoolang echter nog voldoende benzine wordt verstrekt, zullen de bussen der W.S.M. de dien sten tusschen Den Haag, Delft, Maassluis, Hoek van Holland en het Westland blijven onderhouden, De directeur der W.S.M. rekent op een geduchte toeneming van het goederen vervoerin het West- land, tengevolge van de nieuwe regeling voor den tuinbouw, waarbij het overschot der export-tuin- bouwproducten naar Duitschland zal worden uit. gevoerd. Alle veilingen in het Westland zijn aangesloten aan het net der W.S.M., waarop locomotieven met goederenwagons voor het vervoer zorgen. Een regelrechte spoorwegaansluiting is hierdoor mo gelijk, hetgeen voor het vervoer der tuinbouwpro- ducten van groot belang is. In 1928 bedroeg het ti*ansport per W.S.M. aan groente, steenkolen en tuinbouwmateriaal ongeveer 218 millioen K.G. Ook dit jaar-verwacht de W.S.M. in verband met de opleving in 'den Westlandschen tuinbouw, een zeer hoog opgevoerd goederenvervoer. (A.N.P.) Valsche geruchten. „Geen enkel feit gebleken". Het Nationale Dagblad schrijft: De districtsleider van de N. S. B. in Amsterdam heeft zich ten aanzien van geruchten omtrent „wan gedrag" of „verraad" van Nederl. nat.-socialisten in de oorlogsdagen gewend tot den Procureur-Generaal bij het Amsterdamsche Gerechtshof, mr. dr. J, A, van Thiel, die hem machtigde te verklaren, dat in het geheele gebied van Amsterdam en omgeving,; tezamen omvattend 48 gemeenten, geen enkel geval bekend is, waarin een nationaal-socialist zich op eenigerlei wijze heeft misdragen, in welk opzicht dan ook. Alle geruchten te dien aanzien zijn volgens mededeeling van mr. Van Thiel van eiken grond ontbloot. Verklaring van den opperbevel hebber over de N. S. B. Geen enkel bewijs van verraad. 's GRAVENHAGE, 27 Mei (A.N.P.) Het hoofd- kwartier van de N.S.B. deelt ons mede: Bij een onderhoud, dat mr. A. J. van Vessem, leider van de nalionaal-socialistische fractie van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, op Dmsdag 21 Mei j. 1. te 's Gravenhage in het hoofdkwartier van den generalen staf heelt gehad met den opper bevelhebber van land- en zeemacht generaal H. G, Winkelman over de geruchten die in omloop worden gebracht over verraad, dat door de N.S.B. zou zijn gepleegd, waardoor de capitulatie van het Nederlandsche leger zou zijn veroorzaakt, welk on derhoud plaats vond in tegenwoordigheid van den chef van den generalen staf, generaal-majoor H, F, M. baron van Voorst tot Voorst, heeft de .opperbe velhebber uitdrukkelijk verklaard, dat hij geen enkel bewijs .had, dat eenig verraad van de zijde der N.S.B. zou zijn gepleegd. De opperbevelhebber heeft gewezen op cle in zijn radiorede van Dinsdag 14 Mei genoemde ooi-zaken der capitulatie: het ontbreken van materiaal, dat tegenover de gewel dige technische middelen van den tegenstander kon worden gesteld. r« DINSDAG 28 MEI 1940. JAARSVELD 414.4 M. N.C.R.V.-uitzending. 10.4011.00 n.m. V.P.R.0. 8.Schriftlezing, meditatie. 8.30 Gramofoon* muziek. 10.Officieele berichten. 10.3p Morgen dienst. 11.Orgel en viool. 12.Politieberichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten'A.N.P. 1.-" Stichtsch Salonorkest. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.— Vrouwenhalfuur. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.Voor de jeugd. 5.45 Canzonetta-sextet. 7.Officieele be richten. 7.30 Voor tuinliefhebbers. 3.Berichten A.N.P. 8.15 Koninklijke Militaire kapel, 910 Causerie. 9.30 N.C.R.V.-orkest. 10.— „In afwach ting", toespraak. 10.30 Berichten A.N.P- 19.40 Avondwijding. 11.0012.00 Gramofoonmuziek.. KOOTWIJK. 1875 M. 1 V.A.R.A.-uitzending. 8.Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten (Fransch) 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Berichten (Neder- landsch). 9.45 Pianovoordracht. 10.15 Gramofoon muziek. 10.30 Orgelspel. 11.15 Berichten (Engelsch) 11.30 Berichten (Vlaamsch). 11.45 Gramofoonmu ziek. 12.— VARA-orkest. 12.55 Gramofoonmuziek. 1.Rosian-Ladies. 1.30 Berichten (Nederlandsen) 1.45 Berichten (Fransch). 2.Orgelspel. 2.30 Be richten (Nederlandsch). 2.45 Gramofoonmuziek. 3.15 Berichten (Engelsch) 3.30 Gramofoonmuziek. 5.30 Berichten (Nederlandsch). 5.45 De Ramblers. 6.15 Berichten (Engelsch)è 6.30 Berichten (Vlaamsch). 6.45 Rosian-orkest. 7.30 Berichten (Nederlandsch). 7.45 Orgelspel. 8.15 Berichten (Engelsch. 8.30 Berichten (Vlaamsch). 8.45 VARA- Harmonie-orkest (opn.) 9.15 Berichten (Engelscnp 9.30 Berichten (Nederlandsch). 9.45 Sylvia-Amuse- mentsorkest. 10.30 Reportage. 10.50 Gramofoon muziek. 11.15 Berichten (Fransch).. 11.30 Benen- ten (Engelsch). 11.4512.00 Gramofoonmuziek.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2