Front in Vlaanderen en Artois vernauwd. Duitsche luchtwapen bestookt de Belgische en Fransche havens en vliegvelden in Engeland. De trek naar Zandvoort. M A A N D A" G 27 M E I 1940 KOOPVAARDERS IN HET KANAAL CETROFFEN. HET OPERATIETERREIN TUSSCHEN SOMME EN SCHELDE. HOOFDKWARTIER, VAN DEN FÜHRER, 26 Mei (D.N.B.) Het opperbevel der weer macht maakt bekend: In Vlaanderen en Artois hebben wij den concentrischen aanval op de ingesloten vijandelijke legers voortgezet onder voort durende vernauwing van hun strijdgebied. Op verschillende plaatsen biedt de vijand nog taaien tegenstand. Om dien sneller te bre ken greep het luchtwapen op vele plaatpen in den strijd op den grond in. Aan de Belgische-Fransche kust bestookte het luchtwapen opnieuw de haveninstallaties van Zeebrugge, Oostende en Duinkerken met bommen. In Oostende werden een kruit magazijn en het marinedepót door bom- treffers in brand gestoken, een transport schip werd beschadigd. In den nacht van 24 op 25 Mei heeft het luchtwapen verder talrijke vliegvelden in het oosten en zuid-oosten van Engeland met goed gevolg met bommen aangevallen. In het zeegebied van Calais werden twee groo te koopvaardijschepen elk groot 5000 ton, twee kleinere koopvaarders en een oorlogs schip getroffen. Aan het zuidelijk front geen bijzondere ge beurtenissen. Het luchtwapen zette daar zijn aanvallen op spoorwegtrajecten, artilleriestellin gen en troepenconcentraties voort, vooral in de bosschen. De verliezen van den tegenstander op 25 Mei bedroegen in totaal 59 vliegtuigen. Hier van werden ,19 in de lucht, 17 door afweerge schut neergeschoten, de rest werd op den grond vernietigd. Elf Duitsche vliegtuigen worden vermist. In het gebied van Narvik kregen een groot oorlogsschip en een kruiser elk een zwaren treffer. Waargenomen werd dat brand uitbrak. Gisteren zijn verdere Alpenjagers ter ondersteu ning van de bij Narvik strijdende troepen met valscherm neergeworpen. In het frontbericht van het D.N.B. van Zondag wordt gezegd: Uit de nieuwe, gunstige aanvalspositie heeft het Duitsche luchtwapen voor de eerste maal talrijke vliegvelden in het oosten en zuid-oosten van Engeland aangevallen. Sedert in het leger- bericht de namen Calais en Dover naast elkan der opdoken kon voortdurend het bericht van krachtiger overslaan der gevechtshandelingen naar Engeland verwacht worden. Voor de afrekening met Engeland vormden de gevechten der laatste beide weken slechts de in leiding. De verreikende arm van het Duitsche luchtwapen heeft thans over het Kanaal heen op de vliegvelden toegeslagen, vanwaar vermoe delijk voor een deel de Britsche bommenwer pers zijn gestart voor hun systeemlooze nach telijke bombardementsvluchten naar West- Duitschland. Aangenomen kan worden dat het niet bij deze eerste aanvallen op vliegvelden zal blijven. De Engelschen hebben overigens ook op het Europeesche vasteland reeds gevoelige slagen in ontvangst moeten nemen en zullen verdere ver liezen te lijden krijgen, daar het niet meer ge lukt is het Engelsche expeditieleger naar huis te brengen. Engelsche strijdkrachten moeten zich derhalve op het oogenblik, gehoorzamend aan de noodzakelijkheid en niet aan den eigen aan drift, aansluiten bij de afweergevechten van het ingesloten leger tegen de concentrische aan vallen. Uit het feit dat de gevechtshandelingen der snel oprukkende Duitsche troepen voort durend in gang zijn gebleven en dat zich voortdurend krachtige gevechten hebben afge speeld, kan afgeleid worden dat de nazending van brandstoffen en munitie even systematisch van stapel is geloopen als zij zorgvuldig was voorbereid. VAL VAN BOULOGNE Het Duitsche legerbericht van Zaterdag luidde, naar het D. N. B. meldt, als volgt: De ring om het Belgische leger, deelen van het eerste, zevende en negende Fransche leger en om de kern van het Engelsche expeditieleger werd gisteren aanzienlijk versterkt en is daar mede definitief gesloten. In het oosten van den ring werden Gent en Kortrijk genomen en werd de Leye in een aan val overgestoken, Tusschen Roubaix en Valen ciennes ondernemen de Duitsche troepen een aanval op de Fransche grensvestingen. Ook in het zuiden tusschen Valenciennes en Vimy duurt de aanval aan weerskanten van Douai in noordwestelijke richting voort. De hoogten van Vimy zijn genomen. In een hard nekkig gevecht met vijandelijke land- en zee strijdkrachten viel Boulogne. Calais is om singeld. Het heuvelland van Vimy over Lillers en St. Omer tot Grevelingen is in Duitsch bezit. Het aantal gevangenen neemt voortdurend toe en is, evenals de buit, nog niet te overzien. Duitsche gevechts- en jachtvliegtuigen deden in den Belgisch Noord-Franschen sector aanvallen op troepenconcentraties, colonnes en luchtdoelgeschut eo hadden hierbij succes. In de %:lgische en Fran sche Kanaalhavens bestookten zij kaden en tanks, werven, dokken, artillerie-stellingen en pieren met bommen. Daarbij gelukte het een torpedojager en zeven koopvaardijschepen, resp. transportvaartuigen met een totalen inhoud van 20.000 ton, door bom- treffers te vernietigen, resp. zwaar te beschadigen. Een andere torpedojager werd, zooals reeds in een afzonderlijk bericht is gemeld, door de artillerie tot zinken gebracht. Aan het zuidelijke front werden op eenige punten zwakke vijandelijke aanvallen afgeslagen. Ten Zui den van Sedan ontrukten de Duitsche troepen de laatste dagen in een hardnekkig gevecht een belang rijke hoogte aan den vijand en wisten zij deze tegen krachtige tegenaanvallen te handhaven. Bij de gevechten van de laatste dagen in het ge bied van Maubeuge heeft zich de commandant van een regiment infanterie, kolonel Ordan, onderschei den door bijzondere dapperheid, alsook de eerste luitenant in een bataljon pioniers, Langenstrass. Aan het zuidelijk front heeft het luchtwapen groo- te resultaten behaald tegen spoorlijnen, vliegvelden, marsch-colonnes en concentraties van gevechtswa gens. In de sector van Narvik hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen hun aanvallen op objecten ter zee voortgezet en met goed succes ook in den strijd te land ingegrepen. Zooals reeds in een afzonderlijk bericht is bekend gemaakt, werden daarbij op 23 Mei twee kruisers zoo zwaar getroffen dat met hun totale verlies gerekend moet worden. Ook een slag schip en een kruiser of torpedojager werden sterk beschadigd. Bij de herhaling van deze aanvallen kreeg gisteren het reeds op 23 Mei beschadigde slag- scnip drie nieuwe zware treffers op het dek, zoodat het stil en zonder verdere afweer bleef liggen. Een vliegtuigmoederschip geraakte in brand. Het moet als verloren beschouwd worden. Verder werd een kruiser midscheeps getroffen, werden een transport vaartuig en twee koopvaardijschepen tot zinken ge bracht, twee andere beschadigd en een groote tank boot na een treffer met slagzij aan den grond gezet. Ter versterking van de bij Narvik opereerende troepen gelukte het eenheden van bergjagers per valscherm neer te laten. De totale verliezen van den vijand in de lucht bedroegen gisteren 84 vliegtuigen. Daarvan werden er 27 in een luchtgevecht en 14 door luchtdoelartillerie neergeschoten. De rest werd op den grond vernield. Zeven Duitsche vliegtuigen worden vermist. DE RING SLUIT ZICH NAUWER. Het Zaterdag uitgegeven frontbericht van het D. N. B. meldt: Wederom hebben de snelle troepen tijdens den aanval een grootsch opgezette wending voltooid. De punt stoot plotseling weer naar het oosten. Dage lijks wordt de ring nauwer om de Fransche, Engel sche en Belgische legers, die zich nog hardnekkig verweren tegen hun onafwendbaar noodlot, gesloten. De weinige namen, die in het legerbericht worden genoemd, geven een beeld van het front van giste ren. Intusschen hebben de commandoposten op grond van nieuwe berichten nieuwe aanteekeningen op de kaarten gemaakt, waardoor het verloop van den grooten strijd duidelijk zichtbaar wordt. Veel kleurige pijlen wijze de stootrichting der Duitsche troepen aan. Voor deze pijlen schijnen de linies van den vijandelijken tegenstand onweerstaanbaar te rug te wijken. De cijfers, die het aantal gevangenen en cle buit aangeven, stijgen. Toch betreft het hier slechts de voorloopige gevolgen van de groote door braak. De slag, welke de Fransche generaal Gamelin voor zijn aftreden als de beslissende slag kenmerkte, is nog niet ten einde. lederen dag blijkt het opnieuw dat hei superieure strijdmoreel van de Duitsche troepen en nun moderne bewapening aan de leiding voordeelen biedt tegenover den tegenstander, waar van reeds gebruik is gemaakt, doch welke ook in de toekomst nog menige verrassing verzekeren. In den veelzijdigen strijd, welke het Duitsche leger in de afgeloopen veertien dagen heeft gevoerd, konden nieuwe wapens geprobeerd worden, andere staan nog gereed voor speciale opdrachten. Reeds thans weten de deskundigen, dat vestingwerken als Luik, Namen, Maubeuge en zelfs de Maginot-linie geen weerstand kunnen bieden aan de samenwerking van Duitsche wapens, Duitsche soldaten en Duitsche lei ding. Ook is in de afgeloopen dagen veel gesproken over de Duitsche luchtdoelartillerie: honderden vijandelijke vliegtuigen zijn door deze artillerie ver nield en thans wordt gemeld dat de luchtdoelartille rie zelfs een vijandelijk oorlogsschip tot zinken heeft gebracht. Zoo ontwikkelt zich de luchtdoelartillerie tot een soort universeel wapen, dat zijn doel vindt in de lucht, op het land en op het water en het ver nietigt. Verder wordt medegedeeld dat de verhouding van de bevolking in Nederland en Luxemburg tot de Duitsche troepen zeer goed is, terwijl ook de bevol king van België een loyale houding aanneemt, het geen veelal een gevolg is van het voorbeeldig op treden der Duitsche troepen. „Het beslissende oogenblik gekomen." Dagorder van generaal Vuillemin. De opperbevelhebber van de Fransche lucht macht. generaal Vuillemin, heeft zoo - bericht het D.N.B. een dagorder uitgevaardigd, waarin hij er op wijst dat voor Frankrijk het beslissende oogenblik is gekomen. Het is noodzakelijk, dat de Fransche luchtmacht wederom meester wordt in het Fransche luchtruim. Verliezen der Engelsche vloot. Mijnenveger en torpedojager verloren. LONDEN, 26 Mei. De Admiraliteit maakt be kend dat de mijnenveger „Charles Boyes" verloren is gegaan. De commandant, een officier en der tien man, worden vermist. Voorts wordt officieel medegedeeld dat de Brit sche torpedojager „Wessex" tengevolge van be schadiging bij een vijandelijken luchtaanval voor de Fransche kust is gezonken. (D.N.B.) Pierlot te Londen. Ook Reynaud vertoefde in de Britsche hoofdstad. Officieel wordt volgens het D.N.B. te Londen medegedeeld dat thans ook de Belgische minister president Pierlot tezamen met andere Belgische ministers, te Londen is aangekomen. Bovendien heeft de Fransche Minister-president, Reynaud, gisteren een bezoek gebracht aan Lon den, waar hij besprekingen voerde met Churchill en de andere leden van het Britsche oorlogskabl net. In den avond keerde Reynaud naar Parijs te rug. Generaal Dill, chef van Brifschen generalen staf. den Ironside opperbevelhebber van de binnenlandsche verdediging. LONDEN, 26 Mei (D.N.B.) Officieel wordt medegedeeld, dat generaal Ironside is be noemd tot opperbevelhebber van de binnen landsche verdediging. Generaal Dill volgt hem op als chef van den generalen staf. In de Uckermark op 100 K.M. afstand van Berlijn, wordt tabak verbouwd. Het sorteeren van den oogst Gezellige bedrijvigheid aan 't strand De Duitsche militaire kapel gaf Zondagmiddag een concert op den Boulevard de Favauge te Zandvoort. Er was veel belangstelling. Baders in de zee. Ook uit kleinigheden blijkt telkens weer, dat de Nederlanders niet alleen een gemoedelijk, maar ook een energiek volk vormen; een volk, dat zich snel aan de omstandigheden aanpast, niet bij de pakken neei-zit en een gesteld doel ondanks vele moeilijk*- heden toch weet te bereiken. Of dit doel het af sluiten van de Zuiderzee is, of een uitstapje naar Zandvoort, het wordt bereikt. Zondag hadden velen zich blijkbaar ten doel ge steld Zandvoort op de goedkoopste wijze te bereiken en het was verheugenden meermalen vermake lijk te zien hoe dit doel bereikt werd. Het reizen per trein en tram werd ovei'gelaten aan de gemakzuchtigen. De rest kwam wandelend of per fiets. Gezinnen van vijf personen op twee fietsen vader met een kind voor en een kind achterop, moeder met het derde kind achterop behoorden niet tot de uitzonderingen. Een tandem met vier personen bemand was een gewoon ver schijnsel. Een tandem met aanhangwagentje, waar- in het vijfde lid van de familie werd meegevoerd, v/as zeldzamer. We zagen zelfs een vader rustig voortpeddelen op een fiets met zijspan. Met een kind voorop, een kind op de bagagedrager en twee in het keurige zij span wagentje bereikte hij de bad plaats en we zijn er van overtuigd dat het hem een groote voldoening schonk zijn kinderen op deze wijze een prettigen dag te kunnen bezorgen. Hoopvol voor Zandvoort was het, dat het aantal bezoekers al weer grooter was dan de vorige week, niettegenstaande het weer zich minder gunstig liet aanzien. Het was nog wel geen echt zomersche drukte, doch er heerschte toch op het strand een gezellige bedrijvigheid. De stoelen waren aardig bezet en doordat de temperatuur het toeliet, dat de kinderen in badpak rondhuppelden, was er meer kleur en fleur op het strand, dan de vorige week. Op het stille strand werd reeds druk gebruik gemaakt van zonnebaden en velen waagden zich zelfs al in zee. Het mooie weer lokte veel bezoekers naar Zandvoort. Het Noorderbad had zijn cabines reeds voor het publiek opengesteld en hiervan werd een zeer druk gebruik gemakt. De meesten toonden evenwel nog voorliefde voor het bassin boven de zee. Niet alleen is de temperatuur van het water in het bassin hooger dan in z.ee, doch de windvrije lig ging in de luwte van de hooge duinen maakt het verblijf op het zon beschenen terras om het bassin na het/ verfrisschende bad tot een genot. Het groote publiek weet nog niet hoe heerlijk rustig het op 't oogenblik te Zandvoort is, anders zou het zeker ondanks de verkeersmoeilijkheden in dubbelen getale opkomen om te genieten van zon en zee. Na de bezetting van de Fransche Kanaalkust. Gevaren-zóne in Engeland. LONDEN, 26 Mei. Officieel wordt medege deeld dat tengevolge van de Duitsche bezetting van de noordkust van Frankrijk de regeering be sloten heeft de volgende steden aan de zuid-oost kust van Engeland als gevaarlijke zóne te be schouwen: Great Yarmouth, Lowestoft, Felixstove, Harwich, Clacton, Frinton, Walton, Southend, Ramsgate, Broadstairs, Sandwich, Dover, Deal en Folkestone. De kinderen worden uit dit gebied geëvacueerd en naar Midden-Engeland of het graafschap Wales gebracht. (D.N.B.) DAGELIJKS NIEUWE MAATREGELEN. Het gevaar van een invasie van den kant der Duitsche weermacht vormt het schrikbeeld der lei lende Engelsche kringen en van het Engelsche volk. Tegen dit gevaar aldus het D.N.B. worden dagelijks nieuwe initiatieven en maatregelen ge nomen. Al deze maatregelen verhoogen de angst en de ernstige bezorgdheid van de openbare mee ning, die daarin de onmiddellijkheid van het En geland bedreigende gevaar ziet. Ook in de dagbla den komt deze gevoelstoestand tot uitdrukking. Zoo werpt bijv. de „Sur.day Dispatch'' het licht op de ernstige gevaren, die boven de Engelsche re geering hangen. Het blad eischt dat energieke maatregelen worden getroffen om de leden der re geering te beschermen tegen iederen aanslag. FRANKRIJK EN DE OORLOG. Zal de regeering Parijs verlaten Het D. N. B. meldt: Het Deensche tijdschrift „Kritiskugere Vue" bevat een interssanten brief uit Parijs over de revolutionaire stemming in Frankrijk, waarin o.a. gezegd wordt: De oorlog is in Frankrijk nooit populair ge weest en is het ook nu niet nu Parijs opnieuw bedreigd wordt. Overal spreekt men er over wie verantwoordelijk is voor het uitbreken van den oorlog dién niemand gewild heeft. De populari teit van Reynaud begint in het tegendeel te ver anderen. Met wantrouwen volgt de bevolking de handelingen der regeering, in de verwachting dat zij bij de eerste de beste gelegenheid zal vluchten. Men gelooft niet meer dat generaal Weygand de juiste man is in de uren des ge- vaars. De Engelschen worden ervan beschuldigd Frankrijk in het ongeluk te hebben meegestort alleen om Engeland's doeleinden te bevorde- Volgens het D.N.B. verwekt de militaire toe stand in Artois, bij Calais en in Vlaanderen steeds grootere bezorgdheid der openbare mee ning. De vluchtelingenstroom houdt niet op. De Fransche bladen probeeren den deprimeerenden indruk van de berichten van het Noord-Ooste lijk front te verzwakken. De aankomst van Duit sche troepen in Boulogne, die onmiddellijk aade verklaringen van Churchill door de Fransche radio werd tegengesproken, wordt thans door de pers toegegeven. De militaire medewerkers van het „Journal" de „Figaro" de „Matin" en van de „Petit Parisien" geven toe, dat de Duitschers alle badplaatsen aan het Kanaal hebben bezet, zooals bijv. Canche. Etaples, Paris-Plage, Le Touquet, en Berg-Plage. Wat betreft den sector Kamerijk-Valenciennes—Atrecht geven de bla den toe over den daar aan den gang zijnden zwa ren strijd geen nauwkeurige berichten te heb- hen. terwijl zij erkennen dat de Engelsche en Belgische troepen in den sector Bapaume-Atrecht en St.-Omer op nieuwe stellingen moesten terug trekken. De vroegere minister van Oorlog, Jean Fa bry, schrijft in de „Matin" dat de Duitschers ge probeerd hebben den door de actie van het Duit sche gemechaniseerde corps geschapen toestand terdege te benutten. Deze Fransche deskundige wijst er vervolgens op dat de Duitsche strijd- linies zeer dicht zijn en dat van overal reserves naar dit strijdfront worden gestuurd. Men be- grijpe het bevel van Weygand: „Verbeten energie", zoo besluit Fabry. Dit bevel gelde voor alle Franschen. De Fransche regeering heeft zich, zoo meldt het D.N.B. nog, genoodzaakt gezien door mid del van de radio en de pers opnieuw de geruch ten tegen te spreken, volgens welke de regeering Parijs zal verlaten. Tevens werden de geruchten gedementeerd, welke spreken van een oproerige beweging in het land.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 3