n Cowumtm- reclame KORT VERHAAL Afscheid. Litteraire Kantteekenirwen. J. Mac Daniël LUIDSPREKERS Personeel gevraagd Personeel aangeboden Huizen gevraagd Kamers gevraagd Kamers aangeboden Huisraad aangeboden Rijwielen Auto's Diversen Adverteert in dit blad Tot intentie van de gesneuvelden. Zondagmorgen werd in de R.-K. kerk van de H. Agatha een H. Mis gecelebreerd lot intentie van de in den oorlog-gesneuvelden. Hedenmorgen ge schiedde dit in de kapel van het St. Jozef Rust oord in de- Peperstraat. Dinsdagmorgen zal in de beide R.-K. kerken een gezongen Requiem-mis worden opgedragen voor dezelfde intentie. Dc spieren worden weer gestaald. De Christelijke Gymnastiekvereeniging „Hercu les" en de R.-K. Gymnastiekvereeniging S.S.S. hebben met ingang van heden de lessen volledig hervat. Aangezien de zaal nog niet beschikbaar is worden de lessen van Hercules in het Gemeen telijk Sportpark gegeven. De kleuterafdeeling zal nog geduld moeten oefenen tot weer een zaal be schikbaar is. „Nieuw Leven" werkt rustig voort. Het bestuur van de Geheelonthouders-tooneel- vereeniging „Nieuw Leven" deelt ons mede. dat de wekelijksche samenkomsten van de werkende le den op de normale wijze voortgang vinden. Ook de contributiebetaling door de leden van het eigen tooneelfonds wordt op denzelfden voet voortgezet. Alle krachten worden ingespannen om in het volgende seizoen den talrijken leden weer een drietal goede tooneelvoorstellingen te verze keren. Herdenking van de gevallenen. Gistermorgen werd na den dienst in de Ned. Hervormde kerk, op verzoek van de Algemeene Synode, een herdenking gehouden van de gesneu velden en gewonden in den oorlog. Ds. De Vries sprak onder doodsche stilte een korte herdenkingsrede uit, die door de gemeente werd beantwoord met. het zingen van Gez. 209:3, Vrouwenvereniging liervat haar arheid. De wekelijksche bijeenkomst van de Hervorm de Vrouwenvereeniging .Maria-Martha", die wegens de tijdsomstandigheden gestaakt waren, zullen Dinsdag a.s. op den gewonen tijd we derom aanvangen. Ook de meisjesvereeniging ..Ora et Labora" heeft haar werkzaamheden hervat. Zendingswerk vindt voortgang. Bij velen heerschte de meening, dat de twee cents-actie, welke ten bate van de zendingscorpo ratie in Oegstgeest gehouden wordt, gestaakt zou worden. Van het bestuur vernamen wij ech ter dat dit niet het geval is en dat de actie op normale wijze zal worden voortgezet. SANTPOORT ZILVEREN ZAKEN JUBILEUM. Zaterdag a.s. herdênlci de heer C. Butter den dag. waarop hij zich vóór 25 jaar alhier als slagers patroon vestigde, pakte de zaken flink aan. Dit laatste heeft tot gevolg gehad, dat hij zijn slagers- bedrijf tot een flinke hoogte heeft opgewerkt. VOOR ROTTERDAM. Hoewel bij de collecte langs de huizen onze in woners zich reeds van een zeer goede zijde hadden laten kennen, werd ook gisteren aan het einde van de godsdienstoefening in de verschillende kerken nog met een goed resultaat gecollecteerd voor onze zwaar getroffen landgenooten in de Rotte-stad. „SANTPOORTS BLOEI". De op 10 Mei j.l. uitgestelde ledenvergadering van „Santpoot's Bloei" wordt nu op Maandag 2 Juni in „Zomerlust" gehouden. HET WEGBRENGEN VAN HUISVUIL. In een bericht in ons blad van j.l. Zaterdag staat,, dat men huisvuil enz. zelf. naar de belt kan brengen. De directeur van den Gemeentelijken Reinigings- en Ontsmettingsdienst maakt ons er opmerkzaam op, dat het geenszins de bedoeling is, dat particu lieren huisvuil naar de belt in Velsen brengen. Dit geldt alleen voor winkeliers, die op dagen dat zij veel papiërafval, doozen enz. hebben, dit afval naar Velsen kunnen laten brengen. AFSCHEID MANSCHAPPEN 12 R. I. Zaterdagmorgen is de helft van de in onze ge meente gelegerde manschappen van het 12e regi ment infanterie „afgezwaaid". Het afscheid vond met eenige plechtigheid plaats in Velserbeek. Overste G. Sturm, vergezeld van ma joor Van Dijk en een groot aantal andere officieren namen voor de troep afscheid van hun vertrekken de manschappen. Allereerst feliciteerde overste Sturm onderofficieren en manschappen met hun be houden terugkomst in het kampement en dankte hij hen voor hetgeen zij in de oorlogsdagen hebben ver richt. Voorts herdacht hij hen die gevallen zijn voor het Vaderland. Zij hebben de eer van het 12e regi ment hoog gehouden. Op verzoek van spreker brach ten allen ter eere hunner nagedachtenis het militair saluut onder een plechtige stilte. Daarna sprak ma joor van Dijk eenige woorden. Hij herinnerde er aan dat hij acht maanden lang het bataljon heeft mogen commandeeren. In dezen tijd heeft men elkander leeren kennen en had de oorlog langer geduurd dan zou men elkaar ongetwijfeld nog beter hebben lee ren kennen. Gelukkig is de toestand anders gewor den, zoodat hij de manschappen met hun behouden terugkomst kon gelukwenschen. Nu naar huis te rug. Vele moeilijkheden zullen komen. Spreker deed een beroep op alle burgers, om de gedemobiliseerden zooveel mogelijk aan arbeid te helpen. Met allen nogmaals te hebben bedankt voor hun plichtsge trouwheid besloot majoor Van Dijk zijn toespraak met een driewerf hoera voor het Vaderland. SCHEEPVAART OP HET NOORDZEEKANAAL In afwijking van de de Burgemeester van dat de scheepvaart op toegestaan bij dag en zij kanaal A tot en met van de kruithaven te gedane bekendmaking brengt Velsen ter algemeene kennis, het Noordzeekanaal weder is op eigen risico, van en met Amsterdam, met uitzondering Buitenhuizen. AGENDA VOOR BEVERWIJK MAANDAG 27 MEI Luxor Theater, Breestraat: „Hollywood Caval cade" en „De Groote Leugen", 8 uur. DINSDAG 28 MEI Luxor Theater, Bi-eestraat: „Hollywood Caval cade" en „De Groote Leugen", 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: MAANDAG 27 MEI Rembrandt Theater: „Meine TanteDeine Tante" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Ninotchka", 2.30, 7 en 9 uur. Frans Hals Theater: „De 9 Vrij gezellen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Spookhuis", 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. DINSDAG 28 MEI Gi-oote Kerk: Orgelbespeling van 8 tot 9 uur. Bioscoopvooi-stellingen des middags en des avonds Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. HEEMSKERK BURGERLIJKE STAND. Geboren: Theodorus Johannes z. van P. Wei- boren en A. K. Montforts; Hendricus Petrus, z. van Corn. Ca-strioum en Joh. H, A. Kesteloo; Gaugurica Catharina, d. van Jac. Weel en El. A. Blankendaal, Maria d. van E. van Rookhuizen en Anfc. Kossen; Pieternella Trijntje, d. van H. J. van Someren en A. Wilms; Gerardus Jaco bus, z, van Joh. A. Peekei en Corn, de Ruijter: Jacobus Petrus z. van P. G. Fatels en Pet-r. M. Admiraal; Guurtje Anna Elisabeth, d. van Gijsb. W. R. Michel en A. E. Krijgsman. Overleden: Ger. J. Peekei 2 dagen. Ondertrouwd: Corn. H. Schoonenberg te Be verwijk en Corn. G. Adrichem, alhier; Joh. C. Twisk, te Castricum en B. M. Beentjes, alhier; Hendr. Korthouwer te Heiloo en A. J. de Roode alhier; Th. C. Lief ting, te Beverwijk en Cath. M. van Hooff, alhierO. B. de Witt en Corn. Beentjes, beiden alhier; Pancr. J. Zonne veld en Wilh. M. Diemeer, beiden alhier. Gehuwd: Corn. A. Veldt te Beverwijk en-G. J. R. van Zanten, alhier; Joh. Duin en M. K. Bleijendaal, beiden alhier; H. W. M. Welsing te Amsterdam en Joh. E. Hoogewerf, alhier; Lamb, de Ruijter, alhier en M. H. Jansen te Be verwijk; Abr. de Bie, alhier en Herm. Bergers te Zaandam. E bracht hem zelf naar de boot. Met een ge voel of ze droomde liep ze achter hem aan het dek over, 't trapje af, de gang door tot zijn hut. Hij toonde haar alles met ge- fox-ceerde opgewektheid, wees haar zijn kooi en zijn bagage; daarna dronken ze samen een kopje koffie in de salon. Om. elf uur moest iedereen van boord; ze om armden elkaar zwijgend, als menschen doen, voor wie ieder woord overbodig is.die samen uitge sproken zijn. Toen ze op de schaars-verlichte kade stond reali seerde ze zich pas, dat dit definitief het einde betee- kende en toen de brug werd ingehaald, was 't haar of de ruwe kanten langs haar eigen hart schuur den. Maar ze wilde zich verzetten en balde onwille keurig de vuisten in de zakken van haar mantel. Zich goed houden, tot eiken prijs. Los kunnen laten dat, wat iedere moeder moest doen vroeger of later. Ze zag haar jongen bij de verschansing staan, hij boog zich voorover en riep door zijn handen een laatste gi-oet. Ze knikte en glimlachte hem toe; ze wuifde. Toen kwam er beweging in het schip. Langzaam, o zoo langzaam, werd de afstand tus- schen wal en boot grooter, uit den schoorsteen puil den dikke wolken roet, de machine stampte. Een koude wind blies haar plotseling in 't gezicht en hüi- verig boog ze even 't hoofd met 't strakke grijzende haar. Een floers van tranen kwam voor haar oogen en in een flits zag ze haar leven langs zich heen trekken.haar jeugd met een zelfbewusten ijde- len vader en een zachte, toegevende, maar geen leiding-gevende moeder; haar jongemeisjesjaren, vol vei-zet en opstandigheid tegen haar strengen vader en vol critiek en medelijden met haar moeder; daarna, plotseling, haar ontmoeting met Peter, hun geheime afspraken, de verloving, haar huwelijk. Een stil-gelukkige tijd was daarop gevolgd, vol liefde en een wonderlijk in-elkaar opgaan. De geboorten van de kinderen waren hoogtepunten, die ze in geluk en overgave beleefde, terwijl in dien zelfden tijd Peters praktijk drukker en drukker werd en 't leven hen aan alle kanten opeischte. Jaren van onver moeid werken en zorgen waren gevolgd, vreugde en verdriet van de kinderen, jaren met een rinkelende telefoon en een ratelende nachtbei, cursussen, verga deringen, patiënten, kindei-en met problemen, huis werk en ziektetjes, een ziekelijke tobbende oude moederen dan, als stralend beeld van rust, de vacantie, vier weken van ongestoord geluk in hun buitenhuis tusschen de dennen, de tijd, die hen stex-kte en moed gaf voor den nieuwen drukken win ter. Haar huwelijk was harmonisch, vol waardeering voor elkaar.„Marian en Peter".door de ja ren gegi-oeid tot een hechte sterke eenheid, één ook met hun vier kinderen, die een evenwichtige na tuur hadden, uitgezonderd de jongste. Gert was een onstuimige zoekende jongen, vaak onbeheerscht en dan uitbarstend in wilde driftbuien, in zijn kinder tijd gevolgd door een vloed van tranen, waarna hij zich stil en mokkend in zich-zelf opsloot. In latex-e jaren, na een driftbui, pakte hij zijn fiets en trap te als een i-azende de stad uit, naar 't strand of de duinen, waar hij uren zonder eten rondzwierf. Ma rian bedwong dan haar ongerustheid, liet hem stil zijn gang gaan en begi-oette hem bij thuiskomst uiterst kalm en gewoon. Ze begreep wat hem dreef, kende zijn ovei-gevoelige, emotioneele natuur, zijn sterke reactie en temperament en liet hem zelf vechten. Hij schiep zichzelf steeds moeilijkheden, hij moest ze zelf overwinnen, zelf de consequenties dra gen. Nu waren al haar kindëren getrouwd, op Gert na. Peter was eenige jaren geleden plotseling overleden, een leegte achterlatend in Marian, die nooit meer te vullen was. Maar in 't besef van haar mooie ïüjke leven, en alles wat haar nog restte, had ze heldhaf tig de pijn en 't verdriet in haar hart geborgen en ze was dezelfde opgewekte flinke vrouw gebleven als voor Petei"s heengaan. Ze was op zijn dringend verzoek samen gaan wonen met Gert; hij had haar raad en blijmoedigheid zoo noodig. Hij legde haar al zijn teekeningen en ontwerpen voor en vroeg in alles haar oordeel. Ze hechtten al sterker aan el kaar, en toen de liefde schuchtere pogingen waag de in Gerts' leven binnen te dringen verbrak hij de betoovering ruw, tweemaal in twee jaar. Hij wilde niet liefhebben en.duldde geen andere vrouw in zijn leven. Maar in Marian's geest daagde begrip en plot seling realiseerde ze zich het gevaar, waarin Gert verkeerde. De band tusschen haar en haar zoon was een be lemmering voor hem, die hem tegenhield en verhin derde hem te rijpen tot een zelfstandigen volwassen man, die sterk en vrij in 't leven zou staan. En met ontzaglijken moed nam Marian haar besluiten, deed ze haar jongen begrijpen en liet hem van zich weg gaan. Naar een ver land vertrok Gert, om zich daar een toekomst te scheppen. Marian bleef achter, om ringd door de liefde van haar andere kinderen, maar met een grenzeloos verlaten en eenzaam gevoel. Ze stond op de druilerige kade en staarde het schip na, waarop haar zoon, haar Gert, uit haar leven ver dween. Toen draaide ze zich om en liep de duistere werf over, met een koude leegte in haar hart. Maar diep-in wist ze, met glasheldere zekerheid, dat ze goed had gehandeld. Haar taak was volbracht, maar was er niet veel, oneindig veel, dat nog haar be langstelling vroeg? Met rustige heldere stem gaf ze haar adres op aan den wachtenden taxichauffeur. M. S.-v. G. Misschien is er nooit meer clan rhans reden geweest om voor lectuur in het algemeen en voor goede, afleidende lectuur in het bijzonder, de aandacht te vragen en wakker te houden. Iedere tijdelijk-geawongen geestelijke werkeloosheid dient bestreden te worden wil geen sloopende nervositeit of even gevaarlijke onverschillige lusteloosheid zich van ons meester maken. Een goed boek kan ons eenige uren lang ontrukken aan zorgen die later vaak overdreven of zelfs onnoodig blijken. Wie in een trieste stemming naar een boek grijpt dat hem past redt een deel van zijn eigen geestelijke gezondheid en "erveelt noch infecteert zijn naaste omgeving. Voer velen zal een dosis vluchtig geschreven ontspanningslectuur al remedie kunnen zijn, anderen zullen eer afgeleid worden door gede- gener kost, die wat dieper gaande belangstelling vraagt en door inspanning den geest ontspant. Het is gelukkig dat de boekhandels en de boekenkasten onzer vrienden en de diverse bi bliotheken rijk voorzien zijn van deze kostelijke medicamenten en dat er ook in de laatste maan den nog het een en ander is bijgekomen. Zoo schreef de kortelings overleden Karei Capek over Scandinavië een alleraardigst reisvei-haal dat door de uitge vers Van Holkema en Warendorf evenals zijn vroeger verschenen „Over Holland" goed ver taald en met oorspronkelijke teekeningen van den schrijver werd uitgegeven. Alleen al over die teekeningen van Capek zou iets te zeggen zijn. Die hebben iets heel bijzonders: een geheel eigen schrift, waarin soms de naïveteit van een kind als aanloopje gebruikt schijnt te zijn om een humor uit te vieren, die slechts de scherp obser- veerende geest bezit en met een glimlach uit deelt. De man die ze maakte heeft er niets artis tiekerigs mede bedoeld, al heb ik de stille over tuiging dat hij ook op de normale, schoolsche wijze uitstekend teekenen kon. Er zijn blaadjes bij die de charme hebben eener antieke merk lap onzer grootmoeders, overgoten met een hu moristisch gevoel voor compositie, waar die merklappen te gewild-ernstig voor waren. Soms kan hij sparrenbosschen teekenen of Noorsche bergdorpen als Hallingöal, zoodat men in zijn schrift de groteske lijn van een James Ensor meent te zien, maar ook kan hij nuchter zijn als een timmerman, met tegelijk iets onweer staanbaar komisch, als hij bijvoorbeeld een stukje van de haven van Hammerfest uittee- kent. Het karakter van de menigte kleine teeke ningen stemt met het karakter van zijn verhaal trant overeen. Hij praat gezellig over Denemar ken, Zweden, Noorwegen en de menschen die hij er heeft ontmoet, hun levenswijs en werk, dat alles beschouwend met een zelfs de vriende lijkste critiek nog verzachtende genegenheid. Het is die genegenheid voor het leven die Karei Capek artiest gemaakt heeft. Er is bij al zijn begaafdheid geen spoor van arrogantie. Zoowel over zichzelf als over anderen zegt hij zoo langs den neus weg de raakste dingen zonder iets of iemand te kwetsen of te na te komen. Dat kan alleen een zuiver mensch en men mag aannemen dat Karei Capek dat geweest is. Johanna de Waanzinnige, door Dr. P. Brouwer. In de serie Historie en Memoiren (J. M. Meulenhoff, Am sterdam). Romantischer dan vele romans is vaak het his torisch verhaal, steunend op nuchter erkende feiten, levend uit zuivere waarheidsbron. Het leven van Johanna de Waanzinnige, de gemalin van Philips den Schoone, de moeder van Karei den Vijfde, is helaas door een trieste romantiek berucht geworden. Doch de moderne wetenschap heeft op die figuur een ander, zij het nog even onzeker licht geworpen. De romantiek blijft on aangetast, maar of de waanzinnigheid wel in die mate aanwezig was waarin ze door schrijvers en dichters in den loop der eenwen behandeld werd, blijft een vraag die slechts door veronderstel lingen en samenvoeging daarvan kan worden be antwoord. Want de historische bronnen, schi'if- turen uit den tijd, uit de eerste dertig jaar der zestiende eeuw, en door lieden uit haar omgeving geschreven, spreken elkaar op belangrijke punten tegen. Ten opzichte van den waanzin van Jo hanna Is een oud axioma door een nieuw inzicht ter zijde gestreefd. Die oude, door de dichters bezongen opvatting wilde, dat Johanna door haar buitengewoon groote liefde voor Philips, haar schoonen gemaal, tijdens diens leven gek van jalouzie en na zijn dood waanzinnig van smart werd. Nu zijn de schrifturen uit haar tijd het volkomen oneens over dien toestand van waanzin. Er wordt erkend dat zij vreemd deed, doch bij buien heel gewoon en verstandig kon zijn. De historische wetenschap heeft daar later nog veel aan kunnen toevoegen door archiefstu dies over de gestes van haar vader Ferdinand, haar man Philips, haar zoon Karei. En er zat aan die waanzinnigheid ook een politiek kantje. Men had er belang bij dat Johanna buiten de maatschappij bleef en in afzondering haar dd- gen sleet. Dat ze inderdaad zielsbedroefd was bij Philip's dood. was niet voor tegenspraak vat baar, dat zij zich toen zonderling gedroeg even min. Voor die schrijvers, die niet bij het „dich terlijke" van Johanna's liefdesleven en liefdes dood bleven stilstaan was er nog steeds en zal er nog wel blijven ook de sfeer van het onopgeloste raadsel. Heeft de moderne psychia trie die sfeer doorbroken? Tien jaar geleden heeft een Duitsch geleerde, zoo vertelt ons Dr. Brouwer getracht dat klaar te spelen (Ludwig Pfandl, Johanna die Wahnsinnige, Freiburg 1930) en voor zijn betoog Valt veel te zeggen. Pfandl komt met bewijzen uit Johan na's afstamming en nakomelingschap om te ver klaren dat zij een schakel is geweest in den ke ten, door een erfelijk ziektebeeld gevormd. Zij heeft geleden aan schizophrenie of dementia praecox, een ziektevorm die aanvankelijk gehee- le perioden, daarna momenten van algeheele helderheid toelaat, om daarna langzamerhand tot een staat van volkomen idiotie te voeren. Dat is dus wel iets anders dan de door dichters be zongen, door Philips' dood veroorzaakte ineen storting. Vier eeuwen geleden kende men echter meer minnezangers dan psychiaters. En de ro mantiek voer daar misschien wel bij. Dit is een der kardinale punten door Dr. Brou wer behandeld. Daaromheen spon hij de politie ke historie van Johanna's tijd op boeiende wijze. Men staat verstomd als men leest hQe listig men bok toen reeds in staatszaken was. Instituut Zombo, door F. de Sinclair, Utrecht, Bruna. De lezer vergeet de zorgen om zich heen en leeft met Victor en Edwin eerst in Afrika's bin nenland, dan in Amsterdam in wat men daar gewoon is de „dalles" te noemen, om uiteinde lijk een magnifiek geslaagde zwendelaffaire op imaginair-medisch gebied van aanvang tot succesrijk einde mede te maken. Alle drie de fases zijn begoten met echt Hollandsche deug den als eerlijkheid en goede trouw, die strijden tégen ondeugden van denzelfden bodem, als drank en winzucht enz. Die bodem doet er eigen lijk minder toe; alles kan ook ergens anders en overal geteeld zijn: maar men kent den schrij ver, de Sinclair en weet dus wat die ervan kan maken, ais hij een gelukkige hand heeft. En die had hij met Zombo. Vermaak u er mede, lezer. Zombo bezwaart u niet voor den nacht en ont trekt u aan een misschien somberen dag. Het is de dosis vluchtigheid, waarop wij doelden In den aanvang. arts De Genestetlaan 4. Driehuis, praktijk hervat. Spreekuren 89 uur, 1314 uur uit Kennemerland 13 Regels 25 cent Elke regel meer 10 ct. (uitsluitend bij vooruitbetaling) TE HUUR AGB. bij menschen zonder kinderen, gemeub. of on- gemeub. zit- en slaapkamer, niet vrije keuken, 1ste stand. G. Vis, Zeeweg 226, IJmuiden Oost PRIMA FONGERS HEERENRIJ WIEL le soort E aangeboden, g. a. n. Te bevr. Kamphuis, Den nenstraat 22, IJmuiden Oost Voor Huishouding Mevr. Outlinan, Kinclerhuissingel 54, vraagt een MEISJE dat zelf standig werken kan, van 8.30-4 u. Gevraagd NET MEISJE, ca. 17 jr., in gezin z. k. Mevr. de Raat. Rio Grandelaan 44 b. d. Julianalaan, Overveen. NET MEISJE gevr., van S.30—4 u. Zondags vrij. Mevr. Dijkstra, Heemstede, Narcissenlaan 10 b.d. Zandv. Allee Gevraagd NET DAGMEISJE van S5 uur, v. g. g. v. Aanm. Mevr. Cats, Parklaan 14a. MEISJE gevr., van S.30 tot 5.30, v. g. g. v. Paauwe, Rijnegomlaan 23. Aerdenhout. MEISJE GEVRAAGD. Hollink, Heussensstraat S4. Voor direct gevraagd een NET MEISJE voor dag en nacht, zelf standig kunnende werken. Mevr. F. Rooyers, Heemst. Dreef 39 Heer, 71 jaar, zoekt HUISHOUD STER. P.G.. leeft. 40-50 j. Br.: Heinhuis, Orchideeënlaan 21. H'st. Gevraagd NET MEISJE, dag en nacht, v. g. g. v., hulp van werk ster. Loon 25. Mevrouw Bauduïn Spiegelenburghlaan 17, Aerdenh. NETTE WERKSTER gevr. Mevr. v. Zomeren, Kleine Houtweg 31 Mevr. Wieringa, Heussensstr. 74, vraagt voor direct een FLINK MEISJE voor d. en n. Aanmelden avonds na 8 uur Voor direct gevraagd een FLIN KE DIENSTBODE voor d. en n„ in klein gezin, 2 pex-sonen. Veer man, L. v. Rozenburg 11, Heemst. FLINK MEISJE gevr., zelfst. k. w. voor heele dagen. Van Giffen, Wilhelminastraat 66. NET MEISJE gevr., bov. 18 j„ m. middagk., von S.3017 uur. Zon derland, Spaarnwouderstr. 79. DAGMEISJE gevraagd van 8 tot 12. Loon 4. Hulp aanwezig. Van goede getuigen voorzien. Aanmel den na 7 uur mevr. Sluyterman, Lorentzplein 34 bij Houtplein. NET DAGMEISJE gevraagd van S.304.30 uur. P.G. Aanm. 's av. na 8 uur Kooien, Weteringstr. 20, ILXrd. Gevr. 1 Juni FLINK MEISJE v. d, en n., goed kunn. koken en wer ken, v. g. g. v. Mevr. Vermeer, v. Eedenstraat 11. Voor Bedrijf Gevr. NETTE FL. LOOPJONGEN in groentezaak, v. g. g. v. Aanmel den Stange. Zaanenstraat 46. Voor Huishouding MEISJE, 20 jr.. z. betv. v. S7 u. Zond. vrij. Loon ong. 78. Br. I. Slomp, Zijlweg 107, Haarlem B. z. a. NETTE ONGEH. WERK STER van zeer goede g. v., ook v. kantoren. Spoor, Antoniestraat 10 A rd. B. z. a. HUISHOUDSTER, zeer goed koken, bekend met alle huis houdelijke werkzaamheden, v. g. g. v., ook voor tijd. Br. F. Hof- mei jer, Ged. Raamgracht 45 r. BESCH. JÜFFR., 38 jaar, uitst. k. koken, goede huisvrouw, met ver- pi. bekend, van zeer goede getui gen voorzien, zoekt per 1 Juli een ZELFSTANDIGEN WERKKRING Br. aan VVesterhof. Kennemer- straat 2 r. Voor Bedrijf Biedt zich aan 1ste HKERKN- KAPI'KR. heeft pl.ni. 7 mnd. zaait geleid. Meyer. Z. B. Spaarne 101 Haarlem Hr.Hr. SLAGERSPATROONS. Wie helpt gedemob. slagersknecht (21 jaar) als inwonend aan werk? Kan zelfstandig werken en worst maken. V. g. g. v. Moorhof. Gen, Joubertstraat 13 zw. JOXGMEXSCH. oud 17 j.. b. z. a in de groente- en fruitteelt, v. g. g. v. en dipl. Nïjenliuis, Velser- straat 72. NET MEISJE b. z. a. tegen 1 Juni als noodhulp, zelfst. k. k. en w. Court, Mr. Lottelaan 2 Gr. Hrl. PAKHUIS te huur gevr. Ook ge schikt berging auto. Omg. Pieter straat. M. Leeuw, Kruisstr. 43. TE HUUR GEVR. benedenged. huis, omtrek Kleverpark. per 1 Juni a.s. Uitv. br. aan De Jongli, Veenbergplein 6, Haarlem Gevr. GR. ONGEM. ZIT-SL.KA MER omg. Schalkburgergr,, prijs billijk, v. d. Putten, Spionkopstr. 4 Gevr. door Heer ONGEM. ZIT- SLAAPK., event, met kookgel. W. Penaat, v. Dortstraat 32 Per 1 Juni GEM. ZIT-SLAAPK. met gebr. van keuken, omgeving Ripperdakazerne. Van Glabbeek, Kleverlaan 99. GEM. ZIT- SL.KAMER te huur, m. of z. pens., prijs bill. Frankestr. 1 r., hoek Anegang. J. Bleeker. TE HUUR gem. zit-sl.kamers a. d. atr., str. water, berg. rijw. en gem. sl.kamer a 2.50 p. w. Rozenhart, Wilhelminastraat 33 GEM. ZIT-SLAAPK. met onbijt, centr. verw., k. en w. water agb. Leidschevaartweg 153, tel. 27347. Mevr. Cats-Mulder. A. d. Zijlweg GEM. KAMERS te huur, met prima pension en alle comfort, vanaf 45 p. mnd. John W. H-. Braam, Zijlweg 70. WEG UNS YERHOyjX^r^r t. e. a. b. prachtig eetk. en slaap'/ am c u bi cm., stoffeering, jrias/' servies, tuingcreedsch. en div. an'l dere dingen. Groen, Heemst. Dreef 172, nincflno1 on en S-9 ut,,ctji. uwen, i-ieemst. Dreef Dinsdag en Woensdag 2.4 KARPETTEN. Dc Tapijth. Maro X.V. Amsterdam, Weteringschans 70. verkoopt Dinsd. en Woensd. v 10-12 en 1.30-6, partij huiskamer^ karpetten w.o. Wilton en Velours met dessinfouten IS.-, 25en 2 9.- in MONSTERKAMER ST BAVO, Kmedestr. 23, Haarlem. TE KOOP 1 eikenhout 2 pers. led m et zware Au ping matras. Te be^ vragen Dinsdag van 2 tot 5 uur C* P. de Jong. Ruychaverstraat 20. TE KOOP GEVR. een goede 2dt handsch handnaaimachine. g Strubing, N. Gracht 53. LUXE ORIGIN EELE RIJWIE. LEN. Pracht Raleigh H. als nieuw even bereden 85. Nieuwe Sun- beam H., Humber D. met remnaaf 14. Hecren prima 14 en 25. De Kampioen, Nr Gracht 19. TE KOOP sterke bakfiets, nieuwe open bak, flinke maat. C. V. Geile- com, Oost Indiëstraat 37 rood TER OVERN. II. Fongersrijwiel 10. Mevr. Cats-Mülder, Leidsche vaartweg 153, Heemstede TE KOOP GEVR. goed onderhou den damesfiets. Adres Lub, Luc, Leydenl. 10 b.d. Blauwe brug. 'n ONDERDEEL VAN EEN BAK- FIETS te koop. Te bevr. bij ICweekerij Blomhof, Zijlweg 273 PRIMA JOXGEXSRIJWIEL agb., leeftijd 8 tot 13 jaar 17.50. v.d, Berg, Wagenweg 100 Haarlem TE KOOP een heerenrijwiel met lamp, in prima staat. Vierhout, Beukenstraat 5 I-Iaarlem Nrd. DAMES. Laat uw haar bij een vakmaïi behandelen. Reclame oliepermanent 1.50. Zondetelec- triciteit 2.00 compl. Bel. aanb. H. Korthuis Oranjeboomstr. 91 VERLOREN zw. ceintuur met vierk. gesp, omtrek Wagenweg, Terugb. t. b. De Breuk, Wester- houtpark 11. Voor besch. j.dame compl. gcni. Z.-SL.KAMER. vrij keukentje, a 15 p. m. of 3.75 p. w., gas. w., el. inbegr. Te bez. na 7 u. Kruyer Schotersin gel 127 b.h. Kl.p. GEM. ZIT-SLAAPK. niet serre agb. voor 1 of 2 pers. (berging fiets). D. v. Zomeren Duvenvoorde- straat 11. TE HUUR gem. z.-sl.kamer., k. en st.gelegenheid en gebr. v. keuken, 111. of z. pension. Verhoef, Bake- nessergracht 49. RECHTS BI JSTA ND. Schuldrege- ling, dagvaarding enz. Bur. Kra- neveld. Jacobijnestraat 10. kant. 95, 's av. 7-9. Advies 1.—. Voor MARKIEZEN en ZONNE- SCHERMEN Uw adres Willemsen, KI. Heiligland 36, tel. .15683 Diversen te koop gevraagd GEVRAAGD: goede schrijfmachi ne. Br. met merk en prijs G. v. d. Haak, Burgwal 9 LEDIKANTEN, KACHELS. Meu belen, alles koopt Hazevoet, Ko ningstraat 4S, tel. 1730S TE KOOP GEVR. een tweeling wagen. Metselaar, Alb. Thijmlaan 33. Bloemendaal is het doelmatigst Hoewel de reclame niet direct een exacte wetenschap is, zijn er een aantal regelen, waaraan zij moet voldoen. De volgende zes punten zijn vooral voor de reclame-media belangrijk. Deze moeten 1. ledereen bereiken. 2 Met aandacht gelezen worden 3. Vertrouwen genieten en geacht worden. 4. Ook om de advertenties gelezen worden. 5. Soepel zijn, d.w.z. de reclame moet naarmate het noodig is in bepaalde districten versterkt kunnen worden. 6. In staat zijn den gegadigde op het juiste moment te bereiken. Het dagblad voldoet hieraan beter dan weik ander medium, leder leest het met aandacht, het geniet vertrouwen en door het dagelijksch verschijnen is de kans het grootst, dat een zoo uitgebreid mogelijke groep op het juiste moment wordt bereikt. Courantenreclame is niet vervangen.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 4