De bouw van „Aelbertsbergh". Hoe de Hollandsche graven bouwden. SERING. ,A N P A' G 27 MEI T94Ö (adavers en ondeugdelijk vleesch moeten vernietigd worden. 't-GRAVENHAGE, 25 Mei (A.N.P.) Het ""rtement van handel, nijverheid en scheep- t brengt met nadruk onder de aandacht de burgemeesters, dat aan den dienst der xtructoren alle mogelijke hulp moet worden "leend. Het is dringend noodzakelijk dat ca- as en ondeugdelijk vleesch vernietigd wor- ;5V opdat gevaarlijke ziekten voor mensch en voorkomen en bestreden kunnen worden. ^Aan destructoren moet derhalve benzine, olie, oline steenkolen en andere hulpstoffen ^orden afgeleverd ten behoeve van dezen jenst Meisje te Hushoven vermoord. WEERT 25 Mei (A.N.P.) In een café te Hus- heeft zich een drama afgespeeld, dat de 15- «T H., dochter van een caféhouder aldaar, en w-iarigen M. J.. eveneens afkomstig uit Hus- "L het leven heeft gekost. alt meisje had tot 's avonds circa 10 uur in het geholpen met het bedienen van de klanten. Zij zich daarna naar buiten en is daar van het beroofd. Familieleden van het slachtoffer oL het lijk eenigen tijd later. De vermoedelijke r de 25-jarige M. J., was gezien toen hij zich friiwiel van Hushoven naar Weert begaf. Onder is hij in de Zuid-Willemsvaart gesprongen, Sn hij is verdronken. n? aanleiding tot deze ontstellende daad moet chijnüjk gezocht worden in het feit dat de man ml zocht met het meisje, waartegen haar ouders Zin verband met den jeugdigen leeftijd verzetten. Mgr. F. J. H. Evers overleden. 's-GRAVENHAGE, 26 Mei (A.N.P.! In 72- j3r;aen ouderdom is vrij onverwacht te zijnen hize overleden mgr. F. J. H. Evers, oud-hoofd aalmoezenier van leger en vloot. Fredericus Joannes Henricus Evers werd ge boren te Amsterdam op 5 September 1867. Hij volgde' het gymnasium te Katwijk, studeerde aan de seminaria Hageveld en Warmond en was daarna als kapelaan werkzaam te Uitgeest, Rot- vrdam, Haarlem en Weesp. Nog voor hij eigen lijk aan de beurt was. werd hij toen rector m Amsterdam reeds benoemd tot pastoor in Dui- 'rendrecht. Zijn erkend gezag op marinegebied -hij had een speciale studie van onze vloot ge maakt waarvan hij de resultaten neergelegd had azijn in 1899 uitgegeven „De Nederlandsche Marine", en in „Oorlogsschepen", hetwelk in 1502 verscheen, was oorzaak dat hij benoemd «erd tot lid van den raad van defensie en in 1914 werd pastoor Evers geroepen om de Katho lieke geestelijke verzorging te organiseeren bij »er en vloot hier te lande, welken arbeid hij !a 1924—1925 in Indië met evenveel succes üortzette. In 1930 werd mgr. Evers benoemd to- hoofd-aalmoezenier, welke functie hij eenige maanden later neerlegde. Bij die gelegenheid en wkbij zijn 40-jarig priesterjubileum zijn mgr. Erers en uit militairen en maritiemen en uit ci- #.n kring zeer vele blijken van grooten op- reclite waard eer ing geworden. Ook genoot de overledene groote bekendheid a!s voorzitter van de vereeniginig „Onze Vloot". Mgr. Huibers. bisschop van Haarlem, zal den uitvaartdienst Woensdagmorgen bijwonen. EXAMENS. STUURLIEDEN. 's GRAVENHAGE, 25 Mei. Geslaagd voor J examen van len stuurman groote handels vaart'de heer J. Winter, voor 2en stuurman mote handelsvaart:, A. Kreukniet en voor derden stuurman groote handelsvaart de heeren: W. F. Boddeus en J. J. Poppe. Demobilisatie geldt ook krijgs gevangenen. 's-GRAVENHAGE, 25 Mei. Naar aanleiding van de vraag, die bij velen gerezen is, of de militai ren, die tijdens de krijgsverrichtingen gevangen ge nomen zijn, mede bij de demobilisatie zijn inbegre pen, kan worden medegedeeld dat in de eerste plaats a'e bedoelde militairen meerendeels niet buiten Ne- idand vertoeven en dat zij ook bij de demobilisatie rijn inbegrepen. (A.N.P.) Stempelen voorloopig gestaakt. Nadere mededeelingen. 's-GRAVENHAGE, 25 Mei. De secretaris-ge neraal, waarnemend hoofd van het departement van sociale zaken, heeft aan de gemeentebesturen een rondschrijven gezonden, waarin hij bericht dat hij heeft besloten, dat het stempelen der ingevolge de steunregeling gesteunde werkloozen tot nadere aan kondiging niet meer zal plaats hebben.Hij heeft deze beslissing genomen in het vertrouwen dat de ge meentebesturen overigens alle controlemaatregelen zoo volledig mogelijk zullen toepassen. (A.N.P.) De verduisteringen te Doornspijk. Twee en een half jaar geëischt tegen gemeente-ontvanger. ZWOLLE, 25 Mei (A.N-P.) Door de recht- ank alhier is de zaak tegen den gewezen ge- neente-ontvanger te Doornspijk behandeld, wien malversaties ten nadeele van die gemeente en van ie Boerenleenbank te Doornspijk, waarvan ver- machte kassier was, ten laste was gelegd. Het vooronderzoek in deze zaak had verschei dene maanden in beslag genomen, als gevolg van iet feit, dat steeds nieuwe onregelmatigheden, als mede blijken van valschheid in geschrifte, ontdekt ïerden. De officier van Justitie had een uitvoerige dag- 'aarding samengesteld, waarin o.m ten laste «as gelegd verduistering van gelden der gemeente öoom^pijk in het tijdvak van 15 Maart 1927 tot 1 Maart 1939 en wederrechtelijke toeëigening ''an gelden van de Boerenleenbank te Doornspijk jedorende het tijdvak van 1 October 1927 tot 1 Haart 1939, alsmede vijf gevallen van valschheid geschrifte. Verdachte gaf op een desbetreffende vraag van ft president der rechtbank de hem ten laste ge- gde feiten toe. Het bleek, dat de gemeente-secre- kris, die nauw bij deze zaalc betrokken is, ver- dachtes raadsman was geweest, althans van de indelingen van verdachte op de hoogte was. De officier van justitie zeide in zijn requisitoir, &t het hem niet onaannemelijk voorkwam, dat «erdachte veel aan den gemeente-secretaris had Cvergelaten. Een behoorlijke controle was nooit geoefend. Op grond hiervan meende spr., die •s den secretaris de eigenlijke, schuldige ziet, vrij- Jpraok van dé tenlaste gelegde verduisteringen ten nadeele van de gemeente te moeten eischen. Voor j|e handelingen ten aanzien van de boerenleen bank gepleegd, achtte de officier van justitie ech- geen verontschuldigingen aanwezig. Hiervoor hschte hij een gevangenisstraf voor den tijd van hvee jaar en zes maanden, met aftrek van het voorarrest. j-' Voorjaar in de Haagsche Diergaarde. I)e drie jonge leeuwtjes koesteren zich in het warme zonnetje. Efficiency en wederopbouw. •s-GRAVENHAGE, 25 Mei. Men schrijft ons: Het bedrijfsleven ziet zich omringd door tal van •loeilijkheden, welke alleen door taaie volharding net inspanning van alle krachten kunnen worden overwonnen. Het ligt voor de hand, dat de organisatie van het herstel zoo efficient mogelijk dient te geschie den. Hier vangt een nieuwe periode aan, waarin het Nederlandsch instituut voor efficiency een taak heeft te vervullen. Deze door de overheid gesubsidieerde instelling tracht reeds sedert haar oprichting in 1926 door ervaringsuitwisseling tusschen de leden onderling, het organiseeren van congressen (de jaarlijksche efficiency-dagen), het houden en bevorderen van tentoonstellingen op bedrijfsorganisatorisch gebied en vooral door de uitgave van een vaktijdschrift, de toepassing van zoo doelmatig mogelijke be- drijfsmethoden meer en meer ingang in Nederland te doen vinden. Juist in de onderlinge ervaringsuitwisseling tus schen overheidslichamen en particuliere bedrij ven is in deze tijden de'mogelijkheid geboden elkan der voor bedrijfsorganisatorische misstappen te be hoeden en door onderling overleg van practici an bedrijfsleiders tot oplossing van gemeen schappelijke problemen te komen. In het Nederlandsch Instituut voor efficiency zijn practisch alle Nederlandsche deskundigen op het gebied der bedrijfsorganisatie geconcentreerd en in bedrijfsstudiegroepen en commissies ver- eenigd. De waardevolle kennis en het uitgebreide erva ringsmateriaal worden voor zoover het in aan merking komt gaarne ter beschikking van den nationalen wederopbouw gesteld. Het bureau verleent zijn tusschenkomst zoowel voor het verstrekken van reeds vastgelegde ge gevens als voor het in contact brengen van des kundigen eenerzijds en belanghebbende overiieids- organen en particulieren anderzijds. (A.N.P.) Verboden gebieden. Betreding zonder vergunning strafbaar. 's GRAVENHAGE, 25 Mei. De Opperbevel hebber van Land- en Zeemacht maakt in de Staats courant bekend dat de toegang tot en het verkeer binnen de volgende gebieden verboden is: a. die, waarop door de Nederlandsche weermacht stel lingen, in welken vorm ook, zijn aangelegd; b. die, waarin als gevolg van oorlogshandelingen ver woestingen zijn aangericht. Onder stellingen wordt onder meer verstaan de strook grond, gelegen binnen een afstand van 390 M. rondom: a. gevechtsopstellingen voor alle wapens, b. schuilplaatsen, hindernissen waar onder begrepen mijnenvelden c. munitïeberg- en opslagplaatsen, alsmede de bijbehoorende; d. lege ringsruimten; e. barakken; f. naderingsloopgraven. Het gedeelte van het verwoeste gebied, dat als verboden geldt, wordt door den burgemester van de betrokken gemeente aangeduid. Van het verbod kan door den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht of, namens dezen, door den militairen commandant, belast met de opruiming in eenig gebied, op daartoe gedaan verzoek schrifte lijk ontheffing worden verleend. Aan een ont heffing kunnen voorwaarden worden verbonden. Een verleende ontheffing kan zonder opgaven van redenen worden ingetrokken. Ontheffing wordt geacht van rechtswege te zijn verleend aan: a. personen, die zich uit hoofde van hun ambt, be roep of bedrijf in meerbedoelde gebieden moeten ophouden, b. personen, die hun woonplaats hebben in vermelde gebieden. Overtreding van eenige bepaling dezer verorde ning waaronder mede te verstaan eenig han delen of nalaten in strijd met eenige aan een even- tueele ontheffing verbonden voorwaarde wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maan den. Met de handhaving en met de zorg voor de na leving van deze verordening, alsmede met de op- spox-ing van de strafbare feiten, zijn belast: a. de ambtenaren, genoemd en bedoeld in artikel 141 van het Wetboek van Strafvordering, b. het perso neel der Koninklijke Marechaussee; c. het perso neel der Politietroepen; d. het personeel der Rijks- en Gemeentepolitie; e. de met wacht, en patrouille- dienst belaste militairen. Deze verordening is in werking getreden on middellijk na haar afkondiging. Merkwaardige vondst van kolenwerker. AMSTERDAM, 25 Mei, (A.N.P.) Gisteravond vischte een kolenwerker uit het water van de Re guliersgracht een pakje op. Bij nader onderzoek bleek het pakje te bestaan uit op de helft doorge sneden bankbiljetten, en wel Nederlandsche bank biljetten voor een totaal van 53.000 gulden, verder nog 6900 dollars en 390 Engelsche ponden. De her komst van deze halve bankbiljetten kon nog niet worden vastgesteld. Distributie van veevoeder. 'S GRAVENHAGE, 25 Mei. (A.N.P.) Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogs tijd maakt het volgende bekend: Onder de aandacht der plaatselijke autoriteiten wordt gebracht^ dat de regeling der veevoeder distributie thans wederom ter hand is genomen door het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd en de daaraan verbonden provinciale voedselcommissarissen en plaatselijken bureau- houders. Andere autoriteiten, die tijdelijke voorzienin gen hebben getroffen, wordt dei-halve verzocht hun bemoeiingen ten aanzien van de veevoederdistri. butie onverwijld te beëindigen. Voor de afwikkeling van loopende zaken dienen zij zich met den provincialen voedeselcommissaris te verstaan VEEVOEDER VOOR BIJZONDERE DIERGROEPEN. 's GRAVENHAGE, 25 Mei. In aansluiting op het bericht, waarbij alle aflevering van vee voeder aan veehouders werd verboden, maakt het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogs tijd bekend, dat dit verbod niet geldt voor afleve ring tegen inneming van bestelbonnen, afgegeven door de sectie bijzondere diergroepen te Beekber gen. Deze bonnen blijven dus geldig, echter met dien verstande, dat op bonnerf, welker geldigheid aanvangt op 21 Mei of eerder, slechts de helft van de daarop vermelde hoevelheid'mag worden afge leverd. Op bonnen, welker geldigheid aanvangt op 22 Mei of later, mag dus de volledige hoeveelheid wordenafgeleverd. (A.N.P.) Over den kasteelenbouw in vroegere tijden le zen wij o.a. in het Oudheidkundig jaarboek van Januari 1939 betreffende de bouwgeschiedenis van het Slot op den Hoeff. door J. Renaud, dat op grond van gevonden scherven vastgesteld kon worden dat ter plaatse reed in 't begin van onze jaartelling een bewoning was geweest. Er wer den verder palissadeeringsgaten gevonden die onder de muren van het latere slot doorloopen en het bewijs leveren, dat hier een vestiging was geweest, lang voordat Berwoud I zich op de ..Groote Hoeve" te Rinnegom vestigde. Uit diver se verbrande restanten van extra zware eiken houten palen en daartusschen gevonden scher ven van een vroegere kogelpot, meende dr. Braat overblijfselen te zien van een versterking die in den tijd van Ada van Holland en den Graaf van Loon vernield en verbrand is. Hierna heeft Wou ter van Egmond „de kwade Wouter" bijge naamd, allerwaarschijnlijkst direct na 1205 het begin gemaakt met het bouwen van het steenen rondeel. Een bouworde die eveneens voorkomt bij de kasteelen. die door Graaf Floris V bij Alk maar waren gebouwd (Middelburg en Nieuw- burg). Deze ronde burchten zijn in den loop der 14e eeuw in onbruik geraakt en vervangen door een kasteeltype, bestaande uit een rechthoekig grondvlak door zware muren omgeven (sale ge naamd) met in het midden van dit slotplein de zware vierkante „Donjon" als laatste verdedi gingscentrum. Uit de grondsporen van het kas teel „Rodenburg" bij Leiden mag met vrij groote stelligheid worden aangenomen, dat de FELLE BRAND TE AARLANDERVEEN. ALPHEN a.d. RIJN. 26 Mei. Doordat kin deren met vuur speelden is hedenmiddag de ka pitale boerderij van den heer D. de Jong, in het Zuideinde te Aarlanderveen in brand geraakt en tot den grond toe afgebrand. Met de in deze plaats gestationneerde motor spuit trachtte men het vuur te bestrijden, doch toen men water wilde geven, bleek tot overmaat van ramp de pomp te weigeren. Onmiddellijk werd daarop de brandweer van Alphen a.d. Rijn gealarmeerd, welke echter niet meer kon verhin deren, dat woonhuis en stallen geheel afbrand den. Van inboedel en inventaris kon vrijwel niets in veiligheid worden gebracht. De eigenaar is verzekerd. (A.N.P.) Ds. KLINKENBERG EN DE HERSTELD EVANGELISCH LUTHERSCHE KERK. AMSTERDAM, 26 Mei. De kerkeraad der Her steld Evangelisch Luthersche Kerk te Amsterdam bericht, dat de band tusschen ds. A. Klinkenberg J.Azn. en de gemeente tot wederzijdsch leedwezen op een daartoe door hem gedaan verzoek is losge maakt. In verband hiermede kan worden medegedeeld dat dit ontslag natuurlijk geenerlei verband houdt met politieke of kerkelijke verhoudingen, maar uit sluitend met particuliere omstandigheden van den predikant. Een afscheidsrede zal door ds. Klinken berg, die zich metterwoon elders gaat vestigen, niet worden gehouden. (A.N.P.) Kelders van den Donjon van Aelbertsbergh. Donjon geen toegangen had op den beganen grond en alleen over een brug liggende vanaf de „weergang" van de wallen, naar de le verdieping van de Donjon, betreden kon worden. Een soort gelijk type dat iets later doch in dezelfde eeuw voorkomt is de plaatsing van de Donjon op een der hoeken, zooals bij Brederode, Eganond enz. Gezien deze gegevens is het wel zeker, dat Ael bertsbergh oorpronkelijk van hout is opgetrok ken. Natuurlijk is het gebouw zoo goed moge lijk versterkt geweest tegen overvallen. Dat brachten de tijdsomstandigheden mede, zooals uit het volgende kan blijken: Graaf Floris II had 3 zonen, en wel Dirk, die Graaf Dirk VI werd, Floris, die later de Swarte genoemd zou worden en Simon. Toen door het overlijden van zijn vader Dirk den grafelijken titel verwierf, geraakte hij met zijn broer Flo ris in onmin op grond van de erfenisverdeeling. Floris had gerekend op het beheer over Fries land als „appanagium". hetgeen Dirk VI weiger de te verleenen. De Friezen zelf weigerden „hul de" te brengen aan Dirk. waardoor Dirk een krijgstocht naar West-Friesland ondernam, de West Friezen terugdreef en na zware schattingen aan vee en voedsel te hebben opgelegd wederom naar Haarlem terugtrok. De Friezen zochten steun bij Floris den Zwarten. Ailkmaar werd ingenomen. Wij lezen hierover in de Kronijk van Alkmaar het volgende verslag: „Want Anno 1133 kwamen zij als razende wolven Alkmaar op het onverzienste overvallen; dood slaande, die zij in tegenweer en ongevlucht vonden: rovende en medenemende, dat niet te zwaar was om mee te dragen; en hebben zij de Stad met de kerk door den brand in asch gelegd, en dit schuim bekkende volk voorttrekkende, verbrandde alle oude Sloten endeKasteelen tot Haarlem toe". Vooral de voorraadschuren van den Graaf over „De Beek" moesten het ontgelden. Overal werd de Roode Haan in gestoken zoodat slechts weinig overbleef van de roof in West Friesland gepleegd. Tot de hiervoor genoemde Sloten en Kasteelen behoorde ook Aelbertsbergh, dat door brand grootendeels verwoest werd. Dat het toen niet geheel en al te gronde is gegaan is aan de solide bouwwijze te -danken. De uit hout opgetrokken gebouwen werden in die tijden wind- en water dicht gemaakt door de wanden inwendig te be strijken met een uit schelpen gebrande kalkspe- cie. Verf was nog een ongekende luxe. De daken waren altijd met riet gedekt. Graaf Dirk VI heeft zich gehaast, zijn lust hof zoo spoedig mogelijk te herstellen. Natuur lijk wederom uit hout, omdat de steenbouw nog geen ingang had gevonden. Of belangrijke ver sterkingen zijn aangebracht is niet bekend, doch in elk geval niet waarschijnlijk. In den strijd tusschen Ada van Holland en de Graaf van Loon tegen Graaf Willem I is Aelbertsbergh wederom verwoest. Ada die met haar man te Haarlem vertoefde, op weg naar Egmond. waar haar va der begraven zou worden, moest de vlucht ne men voor het leger des West-Friezen, Drechter- landers en Kennemers, die de zijde van Graaf Willem hadden gekozen, en natuurlijk elke ver dedigde woning der graven vernielden. En zoo lag het oude Aelbrechtsbergh in 1204 nog eens in „assche". Wederom is het opgebouwd geworden, want in 1220 onderteekende Graaf Willem de Eerste na zijn terugkomst van het Heilige Land en het beleg van Damiate een zijner acten ver blijvende in Huize Aelbertsbergh. Natuurlijk heeft de oorlogsheld bij uitnemendheid Graaf Willem zijn geliefd Aelbertsbergen naar de laatste ervaringen op versterkingsgebied laten optrekken. Even natuurlijk was het dat steen als bouwmateriaal werd gebruikt, want het stee nen rondeel van de Leidsohe Burcht had hem voldoende ontzag- ingeboezemd toen Ada daar heen was gevlucht en door Van Egmond werd be legerd. Had de honger den bevelhebber der Burcht niet gedwongen om te capituleeren, dan had de strijd daar nog lang kunnen duren. Ern stige en deskundige onderzoekingen in den bo dem van Aelbertsbergh kunnen misschien nog opheldering geven of de woning toen in rondeel vorm is opgetrokken of dat Willem I toen reeds de vierkante bouw heeft gekozen met de Donjon in het midden of op een der hoeken. Ook zou bodemonderzoek kunnen uitmaken of het Petro- nella kapelleke er toen reeds bij voorkwam. Ge zien het feit dat deze kapel het langst intact is gebleven doet ons veronderstellen dat het van lateren datum is. Zoo zou dan misschien te gelij kertijd de vraag tot oplossing kunnen worden gebracht of de onderaardsche gang, die waar schijnlijk nog steeds aanwezig is, een vlucht gang of verbindingsgang is geweest of slechts dienst heeft gedaan als afvoerkanaal voor hui selijk gebruik. Gezien de spanning van 1.50 M. twijfelen wij aan het laatste. Bijna twee eeuwen achtereen is Aelbertsbergh veelvuldig bezocht door de graven van het Hollandsche Huis on danks het Grafelijk Hof dat door Willem II te 's-Gravenhage is gebouwd. Wij meenen dat die voorkeur voor Aelbertsbergh gevonden moet worden in haar buitengewoon mooie ligging te midden van de schoone landouwen, de bosschen, de duinen en het stroomende water. Bewijzen voor de veelvuldige bezoeken zijn te'vinden in de acten die op Aelbertsbergh geteekend zijn.Wij noemen slechts: 1 acte door Willem I in 1220. 3 acten door Willem II in 1253 en 2 in 1255, 17 acten door Graaf Floris V. Over de latere geschiedenis van Aelbertsbergh hopen wij binnenkort nog iets te vertellen. J.S.VLSSER. De restauratiewerkzaamheden aan de uit 1762 dateerende Begijnhofbrug te Delft zijn weer ter hand genomen Syringa vulgaris Montblanc. Seringen zijn wel zeer bekende en geliefde struiken, die in de lentemaanden van eind April tot eind Juni, aan onze parken en tuinen met hun heerlijken geur en volle, mooi gekleurde bloemtrossen, veel feestelijkheid bijzetten. Hoewel de gewone blauwe sering (eigenlijk licht paars van kleur) Syringa vulgaris, evenals haar witte variëteit, Syringa vulgaris alba, zeer bekend zijn, valt er voor de nieuwere soorten en gekweekte hybriden toch nog wel een en ander te vertellen, dat niet zoo algemeen bekend zal zijn. Allereerst zullen bezitters van kleine tuinen het vaak als een bezwaar voelen, dat de meeste seringen op den duur zoo hoog en wijd uitgroeien, dat er naast hen niet veel plaats meer is voor iets anders. Er zijn nu ook een paar seringen, die minder groeikracht hebben, echter toch ook nog een paar meter hoog kunnen worden. Ze zijn voor een kleinen tuin zeker boven andere soorten te ver kiezen. Eén van deze lagere soorten is Syringa persica. De vorm van dezen struik zoowel als van zijn bloemtrossen is bijzonder mooi en sierlijk De bloe men zijn licht paars en verspreiden een heerlijken geur. Er bestaat ook een Syringa persica alba, een witte variëteit. De tweede laagblijvende soort is een kruising tusschen Syringa vulgaris en Syringa persica, met name Syringa dubia, vanwelk vooral Syringa Dubia rubra met" haar paarsroode, zeer lange bloemtrossen, buitengewoon mooi is. Wat den grond betreft, deze moet liefst niet te droog, humusrijk en goed bemest zijn. Het is het beste om de struiken niet te snoeien. Onder de gekweekte soorten bestaat nog een tweede kruising van Syringa persica met Syringa vulgaris, de Syringa sinensis Syringa rothoma- gensis. Deze wordt tot vijf meter hoog en draagt in Mei mooie paarsroode bloemen in groote han gende pluimen. Van Syringa Vulgaris zelf bestaan ook zeer veel variëteiten, zoowel enkelblocmige als met gevulde bloemen. Eén ervan is de hierbij afgebeelde dubbele witte Syringa vulgaris Montblanc. Ook zijn er prachtige donker purperroode variëteiten, zooaLs Andenken an Ludwig Spath en Congo. Daartusschen in bestaan alle denkbare kleur- schakeerïngen van wit via licht lilarose, licht lila, violetblauw met witten rand» donkerpaars tot pur perrood. Hoewel de gewone paarse en witte sering zeer zeker ieder jaar weer even mooi zijn, vooral in groote groepen in parken en plantsoenen, is het wel aardig om in den tuin de nieuwere vormen te nemen, terwijl zooals gezegd, voor een kleinen tuin Syringa persica en Syringa dubia zijn aan te bevelen A. J. D. MARKT ALKMAAR. 1591 st. boter, groothandel 7580, kleinhandel 321?85. Handel matig. 15.500 kipeieren, groothandel 3.403.75, 450 eend eieren f 2. Handel matig.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5