EEN VIOOL I Spoel eft Spet J Oxet JOieat m Jan Olie&ol. De bal rolt weer. HOCKEY. KORFBAL WIELRIJDEN VERDWEEN.... MAANDAG 27 MEI 1940 jlll»»' Ut ^niiiiiaiiiiiiiiiijiiiiiiggaiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiHiiiiiiiiuiiiiiiDniiiiiiiiiwniiiiiinitiiiiJiiflniiiiiiiiiin'^ VOETBAL. J. VAN POLANEN NAAR LEIDEN. In het verslag van den voetbalwedstrijd „Haar lem"Ajax kan men lezen, dat de bekende Haar lem-speler J. van Polanen gisteren wegens zijn vestiging te Leiden voor het laatst voor de rood- broeken gespeeld heeft. Dit is ongetwijfeld voor het Haarlemsche voetbal in het algemeen en voor de H.F.C. „Haarlem" in het bijzonder een groot verlies,.want iedereen zag hem gaarne binnen de krijtlijnen verschijnen wegens zijn altijd fair spel en om zijn knal-hard en onverwacht schot, waar mee hij zoo vaak een welkom doelpunt gemaakt heeft. Maar is het voor „Haarlem" een groot verlies, hem zelf zal het scheiden ook veel leed hebben be rokkend, want hij was een roodbroek in hart en nieren. Het was hem onverschillig of men hem een plaats in het eerste of in het tweede elftal gaf; als hij maar in de gelegenheid werd gesteld, de rood blauwe kleuren te verdedigen. Nergens voelde hij zich minder thuis, dan op de tribune, waar hij, als hij wegens een blessure niet kon spelen, naast zijn verloofde (thans zijn echtgenoote) zat te trappelen van ongeduld, als hij zag dat het met „zijn club" niet zoo goed ging. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de heer J. P. van Balen Blanken, de voorzitter van „Haar lem", met groot leedwezen afscheid van hem heeft genomen. Hij bedankte hem voor wat hij voor de club heeft gedaan; noemde hem een prettige ka meraad, die niet alleen een goed voetballer, maar ook een goed clublid was, die bij het spel niet alleen aan zichzelf dacht. Wij vernemen, dat Van Polanen, die de vorige week 33 jaar is geworden, misschien nog een poosje voor het Leidsche U.V.S. gaat spelen, maar serieuze voetbalplannen heeft hij niet meer. Van Polanen heeft op negenjarigen leeftijd het voetballen in Indië geleerd; hij heeft daar 6y2 jaar gewoond. In 1922 ging hij naar Nederland en werd lid van „Lugdunum" te Leiden; hij werd links binnen in het vijfde elftal, maar na een half sei zoen kwam hij al in het derde en wederom na eenige maanden in het tweede. Tot 1926 kreeg hij een plaats in het eerste. In 192.7 werd hij lid van „Haarlem" en speelde aanvankelijk in het tweede elftal, maar kwam ook hier spoedig in het eerste. We wensöhen hem in zijn nieuwe loopbaan veel succes toe. DE ROODBROEKEN EINDIGEN MET EEN NEDERLAAG. Ajax wint met 3—0. Wel nimmer in de voetbalgeschiedenis zal een wedstrijd HaarlemAjax onder zoo weinig be langstelling zijn gespeeld als ditmaal; dit had blijkbaar ook invloed op de speler want in dezen laatsten wedstrijd van de competitie stond het spel niet op hoog peil. Ajax speelde onder aan voering van Anderiesen nog het beste en won verdiend, waarmee 'zij revanche nam voor de in Amsterdam geleden nederlaag. De elftallen kwamen als volgt in het veld; Haarlem Kluit. Van den Berg. Stammes, Van Daalen, Van Wonderen, Visser, Boeree, Van Polanen, Van der Hulst, Koning, De Bast. Ajax: Van Wijngaarden, Broekman, Bijl, Fraenkel, Fischer, Leemhuis, Anderiesen, Hordijk, Van der Horst, Loois, Keizer. De Amsterdammers begonnen met eenige, goed opgezette aanvallen welke meestal over den rechtervleugel werden geleid. De Haarlem-ach terhoede had er voorloopig goed het oog in; Van Wonderen maakte het Bijl zóó lastig, dat deze zich niet vrij kon bewegen. De uitvallen van Haarlem waren minder tal rijk, maar dat ze niet van gevaar ontbloot waren, bleek bij een snelle doorbraak met als slot een schot van De Bast, dat rakelings langs den paal ging. Ajax scoorde het eerste doelpunt, toen Bijl den bal mpt de hand in zijn bereik hield, het geen door den scheidsrechter niet opgemerkt werd; Bijl schoot via den paal in (01). Haarlem trachtte hierna eenige keeren door te breken, hetgeen vooral aan Van der Hulst nog al eens lukte, maar voor doel was hij niet geluk kig met schieten. Kurt voor de rust ging Fiseher er vandoor, hij zwenkte naar binnen en bracht den stand op 0—2. De tweede helft zijn de Amsterdammers het meest in den aanval geweest, maar tot doel punten konden zij het niet gemakkelijk bren gen. Haarlem kreeg de eerste kans om te sco ren, maar Van der Hulst miste. Zelfs een straf schop werd door Haarlem niet benut, want De Bast trapte naast. Ajax bleef aanvallend; weldra maakte Fischer er 0—3 van. Nog dikwijls moest keeper Kluit er aan te pas komen, maar hij hield zijn doel verder schoon. Ook Haarlem kwam niet tot scoren; Ajax won verdiend. Van Polanen neemt afscheid. Na afloop werd in de kleedkamer door Haar lem's voorzitter, den heer J. P. van Balen Blan ken, afscheid genomen van Jan van Polanen. die zich in Leiden had gevestigd en die gisteren zijn laatsten wedstrijd voor de roodbroeken speelde. Als herinnering werd hem een Haarlem- wimpel aangeboden. RANGLIJSTJES. Afd. 1. Eerste klasse: gesp.gew.gel.verl.pnt. v.-t. gem- Blauw Wit 17 13 1 3 27 41—24 1.59 A. D. O. 17 12 2 3 26 53—24 1.53 D. W. S. 17 12 2 3 26 47—26 1.53 V. S. V. 17 8 3 6 19 49—29 1.13 't Gooi 17 7 4 6 18 36—41 1.06 Ajax 18 7 3 8 17 35—37 0.94 Stormvogels 18 5 4 9 14 25—34 0.77 Haarlem 18 5 1 12 11 40—61 0.61 K. F. C. 17 3 2 12 8 29—56 0.47 D. O. S. 16 2 2 13 6 34—57 0.37 HAARL. VOETBALBOND. VERGADERING BONDSBESTUUR. Op 24 Mei heeft het Bondsbestuur op het Bonds- bureau vergaderd, alle bestuursleden waren aan wezig. Deze vergadering werd belegd om na te gaan, wat in de huidige tijdsomstandigheden gedaan dient te worden om het vereenigingsleven te stimuleeren. Unaniem was het Bondsbestuur van oordeel, dat de zomermaanden daartoe benut moeten worden. In verband hiermede werden de volgende beslui ten genomen. Ie. DE COMPETITIES 1939—1940 ZULLEN ALS GEëINDIGD WORDEN BESCHOUWD. 2e. Het adspiranten-tournooi, waarvoor de voor bereidingen reeds waren getroffen, zal zoo spoedig mogelijk worden gespeeld. De deelnemende vereeni- gingen ontvangen hierover nog nader bericht 3e. Op een nader As bepalen datum zal een ZEVEN KAMPDAG worden georganiseerd, zooals die voor het 40-jarig jubileum werd gehouden. Aan de ver- De algemeene leus is heden; 't Gewone leven zij hersteld En daarom is ook weer gestreden, Vol vrede, op het voetbalveld. De voetbal heeft weer rondgesprongen, Van doel tot doel en lijn tot lijn, 't Publiek bewees ook, dat zijn longen Nog prachtig in conditie zijn. Er is weer meen'ge kans verkregen, Die echter meestal werd gemist, De doelman hield weer keien tegen En heeft ook af en toe gevischt. Er is gewonnen en verloren, Er is met animo gespeeld, Al was er dan verschil in scoren, Het sportgenoegen is gedeeld. Men juichte weer om voetbalhelden, Het voetbalfeest is weer beleefd, Geslaagden en teleurgestelden, Hebben de zege nagestreefd. En 't lijdend voorwerp van dit streven? De bal ach, waarop komt die neer: Een beetje lucht, wat overdreven Verpakt in gummi en in leer. P. GASUS. eenigingsbesturen wordt verzocht, hun leden hier mede in kennis te stellen en de training daarvoor zoo spoedig mogelijk te doen beginnen. MIDDENWEEK- COMPETITIE 4e. Indien daarvoor voldoende belangstelling blijkt te bestaan, zal een middenweek-competitie worden georganiseerd, waaraan per vereeniging ten hoogste twee elftallen zullen kunnen deelnemen. De wed strijden zullen op een weekdag in de avonduren worden gespeeld. Aan deze wedstrijden zullen uit sluitend HVB-spelers kunnen deelnemen. Aan vereenigingen, die aan deze competitie wen- schen deel te nemen, wordt verzocht daarvan vóór Vrijdag a.s. (31 Mei)) mededeeling te doen met ver melding van: a. het aantal deelnemende elftallen. b. of het terrein der vereeniging voor dit doel be schikbaar is op Woensdagavond. c. of .het terrein beschikbaar kan worden gesteld voor andeye, dan de eigen thuiswedstrijden. Aan deze competitie kunnen de vereenigingen der Zaterdagmiddagcompetitie eveneens deelnemen. BONDENWEDSTRIJDEN TEN BATE VAN R'OTTERDAM 5e. In principe is besloten deel te nemen met het Haarlemsch Elftal aan de steden wedstrijden tus- schen Amsterdam, Den Haag, Utrecht en Haarlem, welke ten doel hebben gelden bijeen te brengen voor het herstel van Rotterdam. KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM. Aan de Besturen van de le en 2e klasse KNVB vereenigingen is door het Bondsbestuur een schrij ven gericht, waarin verzocht wordt medewerking te verleenen om de wedstrijden voor het Kampioen schap van Haarlem in een kort tijdsbestek te spe len en de netto recette beschikbaar te stellen voor het geteisterde Rotterdam. Antwoord wordt voor 31 Mei (Vrijdag) ingewacht. BONDSBESTUUR. Vergadering van het Bonds bestuur op Vrijdag 31 Mei a.s. des avonds te 8 uur op het Bondsbureau. VOOR DE KINDEREN Nou, zei hij tenslotte, 'k weet er wat op. Wij zijn goede bekenden van die heeren, die Uw spiegel per ongeluk kapot hebben gegooid. Als U het resteerende bedrag kwijtscheldt, moogt U den vogel behouden. Top, zei de nieuwe eigenaar en nam met een verheugd gezicht de kooi in ontvangst. Terwijl de Dikke, Krent, de professor en Minah 'zich naar het huis van den professor begaven, liet meneer Citroen vol trotsch zijn aanwinst -aan zijn vrienden en kennissen zien. Hij stak klontjes in de kooi, die smake lijk door de pagegaai werden opgepeuzeld. Spelmoment uit den laatsten competitiewedstrijd HaarlemAjax, welke wed strijd door de Amsterdammers met 30 is gewonnen. KON. NED. HOCKEYBOND Competitiestanden 1939/'40. AFD. AMSTERDA-M/HAARLEM B gesp.gew.gel.verl.pnt. v.-t. Alliance 2 11 7 3 1 17 2515 B. M. H. C. 3 11 6 2 3 14 30—17 Hurley 10 5 3 1 13 2518 T, H. C. 1925 9 5 2 2 12 2511 Zandvoort 2 11 2 4 5 8 2235 Strawberries 2 12 3 2 7 8 1937 H. B. S.-2 12 2 2 S 6 15—28 AFD. AMSTERDAM/HAARLEM C F. A. H. C. 1 14 10 3 1 23 55—23 F. A. H. C. 2 16 10 0 6 20 38—36 B. M. H. C. 4 13 8 2 3 18 50—29 Ijsvogels 2 12 6 3 3 15 34—22 Pinokkio 3 13 6 1 6 13 3831 Kraaien 9 6«£ 0 3 12 4526 Alkmaar 2 11 2 2 7 6 1935 Amsterdam 6 1321105 2155 Pinokkio 4 11 0 0 11 0 14—57 AFD. AMSTERDAM/HAARLEM D B. M. H. C. 5 15 11 1 3 23 67—29 F. I. T. 14 8 1 5 17 47—29 B. M. H. C. 6 15 7 2 6 16 44—33 F. A. H. C. 3 12 7 1 4 15 26—31 Kraaien 2 10 5 2 3 12 25—13 H. B. S. 3 11 6 2 3 12 45—26 Amsterdam 7 12 4 1 7 9 1635 Hurley 2 13 3 1 9 7 15—45 V. V. V. 2 14 2 3 9 7 15—44 B. M. H. C. 7 10 3 0 7 6 21—36 Met 2 verliespunten wegens niet opkomen. JEUGDCOMPETITIE AFD. HAARLEM B. M. H. C. a 8 6 2 0 14 44—9 B. M. H. C. b 7 6 1 0 13 35—7 H. B. S. a 7 3 2 2 8 25—18 Zandvoort a 10 2 1 7 5 949 Alliance a 5 1 1 3 3 9—13 B. M. H. C. c 9 1 1 7 3 9—35 KON. NED. KORFBALBOND Geen competitiewedstrijden meer. Het bestuur van den Kon. Ned. Korfbalbond heeft te Amsterdam vergaderd en besloten, de competitie 1939-1940 niet meer af te werken in verbard met de moeilijke reisgelegenheden en het vergevorderde seizoen. Indien vereenigingen nog resteerende wedstrijden tegen elkander willen spelen, worden de uitslagen van deze wedstrijden wel aangeteekend, maar de organisatie blijft ge heel aan de vereenigingen overgelaten. Erkende bonden en vereenigingen zullen gesti muleerd worden, in de komende maanden de or ganisatie van het aspirantwezen krachtig ter hand te nemen. (A.N.P.) Animo—Ready. Secretaris; J. P. Kruger, Karei van Mander- straat 100. Wedstrijdsecretaris: D. ter Haak, Aelbertsberg- straat 28. J.l. Zondag is de wedstrijd Watervliet 1Animo- Ready 1 niet doorgegaan, daar Watervliet niet op kwam. Gespeeld werd: Meerlebos aAnimo-Ready a 4—1. Dinsdag a.s. moet gespeeld worden: Oosterkwar tier 5Animo-Ready 2 7 uur. Bekend wordt gemaakt, dat van heden af weer op Dins- en Donderdagavonden gelegen is tot oefe nen. Komt allen! Dinsdag 28 Mei bestuursvergadering bij den heer Kruger. C-RA\ nflh ■M iftel nisD i. dei tijde rem.1 I. ge HAARL. KORFBALBOND. Nieuw Flora. J. H. Scheffer, Dorreboomstraat 13. Voor Zondag a.s. zijn geen wedstrijden vaslge. steld. Er bestaat spoedig gelegenheid tot trainen op den speeltuin. Binnenkort worden er avond, wedstrijden vastgesteld. H. K. C. „Haarlem". Secretariaat: H. R. Arends, Nic. van der Laa. straat 36. Gespeeld op 26 Mei: Haarlem 2Zwaluwen 1 Te spelen op Dinsdag 28 Mei: Oosthoek u Haarlem 3 te 7 uur in het Noordersportpark; ver. dere programma nog niet bekend. Aangenomen als lid: Gerda van Akkeren. Dinsdag 28 Mei a.s. 8 uur bestuursvergadering ii ten huize van den penningmeester, Marnixplein 8, Voor de adsp. series van S.V. op Zondag 9 Juni a.s. is met 2 twaalftallen ingeschreven. Oeienea '-&Z op de bekende tijden. yjun: itnsd Aan «der M Set aai bevat jant De Jonge Kampioen. Deze vereeniging hield voor haar leden een tra), mngsrit voor alle klassen over een afstand van 52 K.M. De uitslag is als volgt: 1. G. Gerritsen tijd l uur 33 min.; 2. J. Keizers; 3. H. Droog; 4. C. Martens; 5. K. Neeft; 6. Keizerswaard; 7. W. de Boer (buiten mededinging). Veteranen 52 K.M.: 1. W. v. Beek tijd 1 uur min.; 2. H. Droog; 3. Knaap. Achilles. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag een handicap-trainingsrit over 23 K.M. De renners startten in onderstaande volgorden, met daar achter vermeld hun voorgift: 1. v. d. Zij den 5 min.! 2. M. Kabel 4 min. 30 sec.; 3. De Bruin 4 min. 30 sec.; 4. Duijker 4 min. 5 sec.; 5. d'Haene 3 min. 30 sec.; 6. Beekhuis 3 min. 7 sec.; 7, Kort' hals 2 min. 30 sec.; 8. Markensteijn 2 min. 9 sec.;v.1, Egmond 1 min. 40 sec.; 10. Kuilman 1 min. 30 sec.; 11. Claassen 1 min.; 12. C. Portegies 30 sec.; 13. J, Stet 0 min. Er werd buitengewoon snel gereden, Stet, Porte gies en Claassen wisten al hun tegenstanders in te lcopen. Een peloton van vijf renners kwam in een snellen spurt op de eindstreep af. Portegies wist met gering verschil van Merkensteijn te winnen; 3. Duyker;4. Stet tijd over 23 K.M. 34 min. 32 sec.; 5. D. Claassen; 6. M. Kabel; 7. Kuilman; 8. Korthals; 9. d'Haene; 10. v. Egmond. De andere renners gaven den strijd op. Heden avond vergadering. Excelsior. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag haar laatsten wedstrijd der Kooymans Competitie. De A- en B-kl. reden 60 K.M.; C-lcl. 45 K.M.; de Junioren 25 K.M. De uitslag werd: 1. J. Smit 6 pnt.; 2. L. Schelfout 5 pnt.; 3. M. Taverne 4 pnt.; 4. Kleinhout 3 pnt.; 5, K. Verbeek 2 pnt.; 6. B. Fennes 1 pnt.; 7. H. v. Dijk; 8. Ch. Schelfout; 9. De Gier, allen 1 pnt. C-kl.: 1. E. Ziek veld 6 pnt, overige renners pech. Juniores: 1. H. Jas 6 pnt.; 2. Tholen 5 pnt.; 3. Schipper 4 pnt.; Ketting 3 pnt. De totaal uitslag der Voorjaarscompetitie luidt als volgt: 1. Schelfout 20y2 pnt.; 2. J. Smit 17'/2 pnt.; 3. Ch. Schelfout 13 pnt.; 4. C. de Gier 11V- pnt.; 5. M. Ta verne 10 pnt.; 6. K. Verbeek 9 pnt.; 7. H. v. Es 8 pnt.; 8. H. b. Dijk 71/2 pnt.; 9. J. Walgien 7 pnt.; 10. Kleinhout 5 pnt.; 11. B. Fennis 5 pnt.; 12. Boersma 2 pnt.; C-kl.: 1. E. Ziekveld 21 pnt.; 2. C. Boersma 12 pnt.; 3. H. Aarts 10 pnt. Juniores: 1. H. Jas 23 pnt.; 2. Schipper 18 pnt.; 3. Tholen 14 pnt.; 4. B. Hoorn 12 pnt.; 5. Ketting 5 pnt. Hedenavond vergadering. au?, tflrij ::en ia in ijdhi <tdi Jan iiei lp l« SOI door Paul Schott 34 „Hier ben ik, Faustina," schreeuwde de Span jaard boven het geweld van den storm uit. „Je denkt misschien, dat ik gek ben, maar-ik kon niet langer wachten. Je houdt van me, Faustina, dat weet ikHij breidde zijn armen uit, maar zij week terug. „Ga weg, ik wil je niet meer zien!" Hg duwde haar in de kamer terug, en sloot de deur achter zich. „Faustina! Waarom zullen we langer wachten? Ik hou van je, ik zweer het je, ik Ze gaf hem een stomp tegen de borst, en riep verontwaardigd: „Bedrieger! Er uitdirect er uit, of ik roep een bediende!" Het lidteeken onder zgn oog werd donkerrood, en woedend siste hg; „Wie heeft me verradenheeft iemand je ge schreven? WieGrangg?" „Ja, men heeft me geschreven, meneer de ba ron d' Avricourt, signor Montallegre: Eruit eruit, zeg ik!" Met een echt zuidelijk gebaar wees zij naar de deur. „Ik haat je, bedriegerOh, ik schaam me zoo!" ze barstte in tranen uit. „Ik begrijp het. Marguerite, hè? Marguerite heeft je geschreven. Maar geloof jij een afge dankte geliefde?" Hij kwam dichterbij, en ver volgde zacht: „Ja, het is waar, Faustina, ik het niet steeds als een engel geleefd, in de tropen kijkt men niet zoo nauw, maar ik zal jnjjn leven Veranderen, omdat ik san je hot% Het meisje tastte naar de bel, en vastberaden zei ze: „Als je niet binnen drie seconden de ka mer uit bent, bel ik". Hij staarde haar aan, en langzaam werd het hem duidelijk, dat hij het spel verloren had. Hij trok zijn lippen op, zoodat het tijgergebit zichtbaar werd, zijn oogen waren toe geknepen. „Je wilt mij er dus uit laten gooien. Faustina? Dat zul je niet doen! Ik ben een be drieger geweest, dat geef ik toe, maar van nu af aan verandert mijn leven. Ik houd van je," en Faustina legde haar bevende hand op den bel knop. Het was stil in de kamer, men hoorde slechts het ademen van de twee menschen, en het ruischen van den regen buiten. Toen sprong hij met de uitdrukking van een in het nauw gedre ven dier op haar af, en riep: „En toch zal ik met je trouwen, ik zal je leeren, mij lief te hebben. Ik kan je dwingen, als ik dat wil!" Hij pakte haar bij de schouders, en rukte de bel uit haar hand. „Bedrieger!" gilde zij. „Schurk... moordenaar!" Hij bracht zijn gezicht dicht bij het hare. „Je oom is in het bezit van de viool, hg heeft hem van Cavalcanti gekocht, die fraaie meneer. Jg bent minderjarig, jij hebt te doen, wat hg zegt. Ik ga nu naar hem toe, en zal eens een woordje met hem spreken, begrijp je? Ik zou dat niet gedaan hebben, als je anders tegen me geweest was., maar je dwingt mij". Faustina was reeds bg de eerste woorden doodsbleek in een stoel gezonken. Haar oogen puilden uit haar hoofd, en nauwelijks hoorbaar fluisterde ze heesch: „Schoft!" Reeds ging hij naar de gangdeur, en verliet, zonder om te kij ken.. de kamer. Met een zucht viel bet meisje in zwijm. De Spanjaard liep de gang door, ging een trap op, en klopte op een deur. „Avanti! Wie is daar? Tino?" De Spanjaard trad binnen. Lorenzetti zat in een kamerjas aan tafel, en knutselde aan een oude speeldoos. Hij hield verschrikt op, en keek den indringer aan. „Ik ben het, Zubiaure, u heeft mij op de ,,yan Houten" pfltffloet. Ik moet u spreken'^' „Wat?... Nu?... Wie heeft u binnen gelaten... Faustina?" „Niemand. Ik heb niet veel tijd. U bent ln het bezit van de Stradivarius die aan boord gestolen werd". De oude man sprong van zijn stoel op, en stamelde verschrikt: „Wat... Stradi..." Hg hapte naar adem. „Ik... ik weet van niets... hoe komt u daarbij?" Zubiaure trad naderbg. „Ik weet, dat de viool in uw bezit is. Van hier naar het politiebureau in Peschiera Maraglio is niet ver, binnen een half uur kan ik met de gendarmes hier zijn". Lorenzetti was doodsbleek geworden, hg wrong zgn magere handen. „Wat wilt u van mij?... Gèld?... Ik weet niets van een Stradivarius, ik heb een Guarneri „Genoeg!" sneed Zubiaure zijn woorden af!". Ik ga, in een half uur ben ik met de politie terug U zult gearresteerd worden, men zal u naar Bres cia brengen". De grijsaard was op zijn stoel te ruggezonken. Zijn handen woelden zenuwachtig in het dunne grgze haar. „Geld wilt u... geld.. Ik heb niet veel meer, ik zal wat verkoopen moe ten, ik zal... Hoeveel moet u hebben?" jammerde hij, angstig naar den afperser glurend. „Ik wil geen geld", zei de Spanjaard kort. „Voorloopig tenminste niet. Ik wil met uw nicht trouwen-, u bent haar voogd, u leunt haar dwin gen. Hoe u dat doet Is uw zaak. Voorloopig vraag ik niets anders van u". De oude man bevochtigde zijn drooge lippen met zijn tong. „Faustina, zoo, is het u om haar te doen. Bent u rijk? Ze moet een man met geld hebben. Ik wil de mooiste verzameling spiegels in Europa heb ben voor ik sterf." Hij mompelde zoo zacht, dat de Spanjaard hem niet verstaan kon. „Die ver vloekte Salimbenihij is de schuld van alles.... ik moet die Egyptische spiegel koopen;; 40.000 lire, hoe moet ik dan.Zubiaure werd ongedul dig, hg nam den oude bg een arm. en voerde hem naar zijn sebrjjftafel, - „Scbrgf op, wat ik u dicteer. Als u weigert Gebroken gehoorzaamde Lorenzetti. „Ik, Ugo Lorenzetti," zei Zubiaure hem voor, „beloof hierbg mijn nicht ten huwelijk te geven aan Hjalmar Zubiaure. Na mijn dood De oude man draaide verschrikt het hoofd om, en knipperde met zijn roodgerande oogen. Onver biddelijk ging de stem achter hem door: „Na mijn dood komt mijn geheele verzameling aan genoem den heer Zubiaure.De grijsaard stootte een dof geluid uit, hij wierp zijn armen omhoog, viel voorover op het papier, en zakte toen lang zaam van den stoel op den grond. De Spanjaard stond eenige oogenblikken bewegingsloos, toen keek hij naar het groenachtige gezicht van den ouden man. Met tegenzin trok hij een van de ge sloten oogleden op Met een sprong als van een tgger was hij bg de deur, rukte haar open, en rende de gang af, en om kijkend, verdween hg langs de trap naar de boven ste verdieping. Faustina was uit een diepen onmacht ontwaakt. Langzaam werd zg zich bewust waar zij was, en wat er gebeurd was. Half verdoofd dronk zg een glas water, toen ging zij naar het raam, rukte het open, en gilde om hulp. Het stortregende, de donder gromde, schel klonk haar stem boven het geweld van den storm, toen zg Granggs naam riep. „Hallo", antwoordde een rustige stem, „Zal ik boven komen?" Kon het waar zgn, was dit werkelijk de stem van den man, dien zij geroepen had? „Ja, jakom dadelijk!" riep zij. Eenige oogen blikken later stond de violist, druipend van den regen, voor haar. „Was Zubiaure bjj u?" vraagt bij, langs haar heen in de kamer kijkend, terwijl hij onbewust de druipnatte jas uittrekt. Faustina knikt. „Ja, signor Grangg. Vraagt u alstublieft niet verder, ik ben bewusteloos ge weestHij is een misdadiger, een afperser, men heeft mg voor hem gewaarschuwd. Ik heb hem de deur gewezen. Toen zei hij, dat hij me dwingen kon. Weet u fap.e?. Hjj begeert, dftt jgs Xigsl doer mijn oom gekocht is." Ze spreekt snel, zooals alleen1, een Italiaan dat kan. Grangg heeft niet de helft van haar woorden verstaan. Opgewonden vraagt hij: „Heeft uw oom mrjn Stradivarius gekocht? En nu wil de Spanjaard hem dwingenGrangg is veranderd, zijn anders zoo vriendelijk gezicht is hard geworden. Zijn lippen zijn vast opeen gesloten, en zgn juk beenderen steken naar voren. „In welken kamer slaapt uw oom?" vraagt hij vastberaden. Faustina gaat hem voor, de trap op, en wijst angstig op een deur. Grangg opent de deur, en kijkt in het vertrek. Zijn oog valt op het beweginglooze lichaam voor de schrijftafel. Met'een sprong is bij bij den ouden man. Met een oogopslag ziet hij, dat hier geen hulp meer baten kan. „Waar is zgn verzameling?" roept hij buiten adem, en weer rennen ze over gan gen, trappen op. Hij rukt deuren open, spiegels, schildergen, kasten met porcelein, zilverwerk nog een deur, en nog eenDan hoort hij een gerinkel in het naastgelegen vertrek, hij rent naar binnen, een vitrine met muziekinstrumenten is opengebroken, een deur wordt achter hem dicht geslagen. „Helpbrult hij, „helpdievenin brekers!" Onder aan de trap ziet hij Zubiaure, met een viool in de hand. De voordeur gaat open, eo de Spanjaard verdwijnt in 't duister. Grangg snelt nog steeds „Dieven" brullend, achter hem aan. Plotseling duiken twee gestalten in wgde regen mantels voor hem op, zonder iets te zeggen sluiten zg zich bij hem aan. Ze loopen om het huis heen, waar nu door alle vensters licht straalt. Ze strui kelen in de duisternis over struiken en steenen. Grangg hoort voor zich uit de vluchteling zich een weg door het struikgewas banen. Hij tracht hem den weg af te snijden. De twee mannen, en de be dienden. die met lampen uit het huis zijn komen 'oopen, laat hij achter zich. De Spanjaard ziet zich den weg afgesneden, voor hem ligt de wild golvende waterplas, achter hem komen zijn vervolgers. vASlot soliUi

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 6