IJmuider Courant België geeft den strijd op. luiting van bedrijven verboden DAGBLAD VOOK VELSEN. IJMUIDFN. SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beüalve op Zon- en Feestdagen Ontslagregeling mstgésteld iroote brand aan en havenkant IJmuiden Verkoop van thee en koffie verboden. Regeeringscommissaris voor organisatie van den arbeid. Hersengymnastiek in de gymnastiekzaal JAARGANG NO. 174 9 Lourens Coster. Maatschappij voor mt-Uitgavon en Algem Drukkerij N.V., Gr. 93( Haarlem. Telefoon 10724 Bureau Courant: Kennemerlaan 42, ITmulden, „5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad. worden kosteloos in de Kennemer Courant. Directie, P W PEEREROOM EN ROBER1 PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 28 MEI 1940 Abonnementen per week ƒ01254, pa* maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels /0.60, elke regel meer 0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regela 0J5, elke regel meer ƒ0.10. 'üAVENHAGE. 27 Mei. De opperbevelheb-1 Lland- en zeemacht heeft de volgende ver- ning afgekondigd. tol 1' is na 27 Met verboden: den arbeid in een onderneming blijvend lijdelijk stop te zetten, of den arbeidsduur verminderen tot minder dan 36 uur, of ^durende een tijdvak van dertig ach- •éenvolgende dagen 25 of meer arbeiders in onderneming, al of niet tegelijkertijd te jslaan, zonder hiertoe vooraf schriftelijke remming te hebben verkregen van of na tos den directeur-generaal van den arbeid, jan deze vergunning kunnen voorwaarden orden verbonden. Hlikel 2. Het verzoek om vergunning moet worden ge it aan bet districtshoofd der arbeidsinspectie •^at de redenen voor het verzoek en vermeldt jantal en de soort van arbeiders, die door vol- 'j7 aan het verzoek geheel of gedeeltelijk a werk zullen komen. Op het verzoek wordt zoo spoedig mogelijk be- .Hiel 3. Het hoofd of de bestuurder van de onderne- aing, die in het tijdvak van 10 tot 28 Mei 1940, Ülzij den arbeid in de onderneming heeft lun stopzetten, 'tzij 25 of meer arbeidskrach ten zijn onderneming al of niet tegelijker- heeft ontslagen, geeft daarvan kennis aan districtshoofd van de arbeidsinspectie vóór Juni 1940, schriftelijk. Hij vermeldt daarbij redenen van het gedane ontslag of van het opzetten van den arbeid, en het aantal en soort van arbeiders, die als gevolg van het Vermoedelijk ontstaan door baldadigheid lilsche militairen hielpen bjj i blusschingswerk h een ruïne aan de Ericssonstraat, ontstond j&ravond een brand, die zulk een omvang ££am, dat het er op leek alsof alles, wat er aan telbaars was overgebleven, door het vuur rasld zoü worden. Dat dit niet is geschied, is ia de eerste plaats te danken aan het ener- tóe optreden van de gemeentelijke brandweer ader leiding van den commandant den heer A. Wit. Voorts hebben Nederlandsche, maar raral Duitsche militairen kranig bij het blus- ijswerk geholpen. ij fe'reeks half zeven werd de brand ontdekt door 3. employé van het Staatsvisschershavenbedrijf. hoeveelheid, stroo in een deel van een pakhuis n'n brand geraakt, vermoedelijk door baldadig- A In de omgeving lagen nog groote hoeveelhe- i kisten en ander zeer brandbaar materiaal en I* 'dra stond het groote perceel, waarin de brand i ontstaan in lichterlaaie, terwijl ook de groote veelheid hout op het open terrein in een omme- vlam had gevat. Het duurde niet lang of het ra»', waarin o.a. het wagenmakersbedrijf van ^eer S. Hoogland, het bedrijf van de heeren C. Jansen en J. L. Jansen beiden uit Amster- ffl van den heer Rob gevestigd zijn, brandde onder tot boven. Zwarte rookwolken stegen jlwaarts en stortten zich, door den Westenwind gejaagd, over de omgeving, terwijl de enorme •dongen ook al lekten aan de panden die aan jodere zijde van de straat zijn gelegen. Hrandweer was spoedig met de motorspuit en fer materiaal aanwezig en geholpen door mili- vooral Duitsche, die van alle kanten toe- ■ion begon men den brand te blusschen. De Mipuit werd op de Bik- en Arnoldkade opge- •rienvijl voorts een aantal slangen op een ïpijp in de Prins Hendrikstraat werd gekop- Het duurde dan ook niet lang of de brandweer 0 bet vuur aan met een tiental stralen, ion beginne was van eenig resultaat weinig te ftren want met onverminderde kracht greep niur om zich heen, zoodat de brand een cata- •?ne dreigde te zullen worden. Belendende pak- ion werden in. allerijl ontruimd omdat men ■jde dat de geheele hoek door het vuur radicaal ïeld zou worden. 7 uur stortte een deel van den voorgevel in, later gevolgd door een deel van den zijgevel, van echter gedurende langen tijd nog een ge- losstaand stuk muur dreigend overeind bleef ^brandweer kreeg later- nog hulp van twee ^Puiten van den luchtbeschermingsdienst, die «end werkten en met totaal vier stralen een boeveelheid water in de vuurzee wierpen, v waren minstens vijftien stralen op de nog fel :dende puinhoopen gericht. slotte ook het laatste overblijfsel van het ;Jw was ingestort, was het grootste gevaar ge- maar het heeft nog heel wat moeite gekost, Afkomen dat de groote hoeveelheid kisten en van de puinhoopen door het vuur vernield ■aacht uur had de brandweer het vuur onder de 11 bet blusschingswerk geen sinecure was mag 'f1 uit het feit, dat de gemeentebrandweer «eer 800 M. slang voor dezen brand heeft moe- bollen. •«b alie gevaar al geweken was kreeg een toe ter ilej met z>n zenuwen te kwaad. De man 1 door den heer Bakker van het Roode Kruis aet ziekenhuis'gebracht. Verordening van den opperbevelhebber stopzetten van den arbeid of 't ontslag buiten werk zijn gekomen. Artikel 4. Deze verordening treedt in werking met in gang van 28 Mei 1940. In afwachting van de distributie. 's-GRAVENHAGE, 27 Mei Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat in verband met de beschikbare hoeveel heden koffie en thee binnenkort tot distributie van deze artikelen zal worden overgegaan. Ten einde er voor te kunnen zorg dragen, dat bij den aanvang van de distributie de winkeliers over vol doende voorraden beschikken, is de aflevering en verkoop van thee en koffie aan den consument met ingang van Dinsdag 28 Mei geheel verboden. Met ingang van genoemden datum is voorts ook het koopen en het ver- koopen en afleveren aan dén handel verboden zonder de daarvoor ver- eischte schriftelijke vergunning. Deze verbodsbepalingen gelden ook voor het uitvoeren van reeds gedane be stellingen. Nadere mededeelingen betreffende een en ander zullen ten spoedigste worden bekend gemaakt. (A.N.P.) Gedeeltelijke demobilisatie Wel jongens, deze taak is afgeloopen, Je hebt haar, dat weet ieder, flink verricht, De deur naar 't burgerleven staat weer open En daar wacht jullie weer een andre plicht. Het zal onwennig zijn de eerste dagen, Maar ga met goeden moed weer aan den gang, Het zal weer spoedig net als vroeger slagen, Met wat volharding en wat zelfbedwang. Al moet je van je vaardigheid wat derven, Dat leer je in een dag of wat weer aan, Je mocht daarnaast een manlijkheid verwerven Die je in 't verder leven bij zal staan. Collega's zullen je verheugd begroeten, 't Verblijdt ons allen, dat je bleef gespaard, Je zult veel warme sympathie ontmoeten, Uit zware dagen in ons hart bewaard. Het leven stelt ons andere problemen. Dan nu welhaast drie verreljaar gelêe, Je moet je partje daarvan op je nemen, Werk met ons aan het nieuwe bouwen mee. Want inderdaad, Vóór alles is het bouwen, Dat onze taak is, toegewijd en goed, Dus nu weer: handen uit de burgermouwen, Met ongebroken levenslust en moed. P. GASUS. PARUS, 28 Mei (D.N. B.). Minister-president Reynaud heeft vanmorgen een radiorede gehouden. Hij zeide dat het Belgische leger, dat zich vanmorgen om vier uur in den sector ten Noorden van de hoofdstad (Capitale) bevond, den weg geopend heeft voor den inval der Duitsche pantserdivisies. (Het D.N.B. merkt hierbij op, dat met „Capitale" waarschijnlijk bedoeld is: Duinkerken.) Voorts verklaarde Reynaud dat de koning van België de wapenen heeft neer gelegd. Reynaud zeide verder: „Thans moeten wij vertrouwen op onze soldaten en leiders, die het totale blok van het front vormen. Wij zullen de Somme-linie houden en eveneens de linie aan de Aisne." BEVERWIJK Rijwieldiefstallen tot klaarheid gebracht. Vorige week Donderdag en Zaterdag werden hier ter plaatse drie fietsen ontvreemd. Deze diefstallen vondenbij voorkeur plaats bij cafés. De recherche van de gemeentepolitie slaagde er spoedig in den dader van deze rij wiel-dief stallen aan te houden. Het onderzoek bracht de recherche ook op het spoor van den heler, die eveneens kon worden gearresteerd. De aangehoudenen A. v. d. W. en J. H. te Be verwijk zullen naar Haarlem worden overgebracht ten einde ter beschikking van de justitie te wor den gesteld. De uitreiking van broodbon- boekjes. Woensdag zullen aan het Distributiekantoor, Breestraat 41 broodbonboekjes worden uitgereikt aan de bewoners van de navolgende straten en wegen: Groote Houtweg, Van Harencarspelstraat, Ha venstraat, Heemskerkerweg, Hendrik Burgerstraat Hobbesteeg, Hofdijkstraat, Hoflanderweg, Van Hogendorpstraat, lepenlaan, Jan Als weg, Jan Ver- meyenstraat, Jan van Kuikweg, Kagerweg. Ka- naalweg, Kastanjelaan, Keesdelfsweg. De uitreiking geschiedt op vertoon van de distri butiestamkaarten van v.m, 912 en n.m. 25 en 79 uur. VELSEN WETHOUDER VAN LEUSEN BEDANKT ALS WETHOUDER Naai- wij vernemen heeft dezer dagen de heer A. J. van Leusen als wethouder bedankt. Commissie moet rapporteeren ove r tegemoetkoming in geleden oorlogsschade. Mr. J. B. Kan adviseur van ir. Ringers. Naar de Staatscourant van 27 Mei meldt, heeft de Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, op voordracht van den secretaris-generaal van het Departement van Sociale Zaken, met ingang van 27 Mei bij genoemd Departement benoemd tot tijdelijk regeeringscommissaris voor de or ganisatie van den arbeid prof. dr. J. E. de Quay, te Tilburg. Verder heeft de Opperbevelhebber, op voor dracht van de secretarissen-generaal, waarne- mend-hoofden van de Departementen van Alge meen Bestuur, een commissie ingesteld, die tot taak zal hebben ten spoedigste voorstellen te doen: a. nopens de beginselen, volgens welke van overheidswege tegemoetkoming zal worden verleend in verband met geleden materieele oor logsschade, b. nopens de wijze, waarop de finan ciering hiervan zal dienen te geschieden. In deze commissie zijn benoemd: tot lid en voor zitter ir. W. H. van Leeuwen te Delft, tot leden prof. H. A. Kaag te Tilburg en mr. K. P. van der Mandele te Rotterdam. Secretaris wordt prof. mi-. P. Lieftinck in Den Haag. Tenslotte benoemde de Opperbevelhebber, op voordracht van den secretaris-generaal, waar nemend hoofd van het Departement van Water staat, gehoord den regeeringscommissaris voor den wederopbouw, met ingang van 27 Mei mr. J. B. Kan tot adviseur in algemeene zaken yan den regeeringscommissaris voor den wederop bouw. Prof. de Quay is hoogleeraar aan de R. Kath. Eco nomische Hoogeschool te Tilburg in de bedrijfsleer en psycho-techniek. Hij is geboren in 1901 te 's Her togenbosch, studeerde hij aan de universiteit te Utrecht in de letteren en wijsbegeerte (hoofdvak psychologie) en promoveerde in deze faculteit in 1927. Prof. de Quay is auteur van verscheiden bro chures, praeadviezen, enz. op het gebied van psycho techniek en bedrijfsleer. Ir. W. H. van Leeuwen, benoemd tot voorzit ter van de commissie inzake tegemoetkoming in ge leden oorlogsschade, werd 8 Mei 1887 te Amster dam geboren. Hij studeerde aan de Technische Hoo geschool te Delft en werd in 1912 werktuigkundig ingenieur. In hetzelfde jaar trad hij in dienst van Het DN.B. meldt nader over de redevoering van Reynaud, dat deze hierin omi. het volgende heeft gezegd: „Ik moet het Fransche volk heden, in een zeer ernstig uur, mededeeling doen van hetgeen in den afgeloopen nacht is geschied. In het noorden strij den wij sinds dagen met alle kracht tegen het Duitsche leger. Sinds den 14cn Mei hadden de Duitschers het leger.der geallieerden in twee groe pen gesplitst, een in het noorden en een in het zuiden. In het noorden streed het derde geallieerde leger, dat was samengesteld uit Franschen, het Britsclic expeditiecorps en Belgen, onder het op perbevel van Blanchard. Het Belgische leger heeft vannacht, op bevel van zijn koning gecapituleerd. Achttien dagen geleden richtte de koning zich tot ons. Thans heeft koning Leopold III de wapens neergelegd. Hij heeft dit besluit genomen tegen den ccnstemmigcn wil van het ministerie. Het schriftelijk eindexamen van de eerste H. B. S. b te Haarlem in vollen gang. De eindexamens van alle H. B. S.'en in ons land zijn gisteren begonnen. de N.V. Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek, in 1920 werd hij daarvan directeur en in 1926 presi dent-directeur. Ir. van Leeuwen is bovendien com missaris van verschillende instellingen. Hij is onder voorzitter van den Nijverheidsraad en voorzitter van het bestuur van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers. Prof. mr. P. Lieftinck, secretaris van de com missie inzake tegemoetkoming in geleden oorlogs schade, sinds 1924 gewoon hoogleeraar in de eco nomie aan de Nederlandsche Handelshoogeschool te Rotterdam, werd in 1903 te Muiden geboren. Hij studeerde aan de universiteit van Utrecht. Na de graad van meester in de rechten te hebben behaald, maakte hij een studiereis door de Vereenigde Staten. Teruggekeerd voltooide hij zijn proefschrift over moderne structuurveranderingen der industrie in Amerika, waarop hij in 1931 cum laude tot doctor in de rechtsgeleerdheid promoveerde. Dr. Lieftinck werd in 1934 bij het Departement van Economische Zaken benoemd tot wetenschappelijk secretarï van den Economischen Raad. Mr. K. P. van der Man del e is directeur van de Rotterdamsche Bankvereeniging. Hij is geboren te Delft op 1 Nov, 1880, bezocht het gymasium te Delft en studeerde aan de Universiteit te Leiden in de rechtswetenschappen. Mr. van der Mandele promoveerde tot doctor in de rechtswetenschappen in 1902. Van 19021906 was hij advocaat te 's Gra- venhage: van 1906—1910 secretaris van de directie der Rott. Bankvereen. te Rotterdam en sedert 1910 is hij directeur van de Rott. Bankvereen. Prof. D r. H. A. Kaag, is Hoogleeraar aan de Kath. Econ. hoogeschool te Tilburg in economie, munt-, crediet- en bankwezen ondernemings- en bedrijfswezen, het financiewezen der onderne ming, handels- eh verkeerspolitiek. Prof. Kaag is lid van den Econ. Raad, lid van de Commissie van advies Crisisinvoerwet en id. voor de Handelsver dragen. Voorts is hij directeur van het Econ. Tech nisch Instituut te Tilburg. Mr. J. B. Kan is van de voltooiing van zijn stu die af werkzaam in den overheidsdienst. Zijn belang rijkste functies waren: secretaris-generaal aan het departement van Binnenlandsche Zaken (1908 1918), secretaris-generaal in algemeenen dienst, en minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw (19261929). Na zijn ministerschap vatte mr. Kan zijn oude ambt van secretaris-generaal weder op. In 1930 werd hij benoemd tot lid van den Raad van State. Mr. Kan is, niettegenstaande zijn 67 jaren, een trouw beoefenaar van verschillende takken van sport. Het bloembollenbedrijf voor nieuwe moeilijkheden Buitenlandsche vorderingen kunnen niet worden geïnd Het bloemibolleiTibedrijf staat thans opnieuw voor zeer groote moeilijkheden. Op 1 Mei zijn door de exporteurs de aan de kweekers verschul digde bedragen betaald. Over het algemeen is men zeer trouw zijn verplichtingen nagekomen. De exporteurs verwachtten dat ongeveer half Mei hun buitenlandsche vorderingen geleidelijk binnen zouden komen, zoodat zij met deze be dragen hun bedrijf verder zouden kunnen fi nancieren. Dit geld komt nu natuurlijk niet bin nen. Daardoor wordt het bestaan der exporteurs zeer ernstig bedreigd. Weliswaar hebben de kwee kers de hun toekomende bedragen veelal nor maal ontvangen doch ook zij worden zwaar ge troffen doordat de handel momenteel geheel stil ligt. De beurs, die Maandag te Haarlem werd gehouden was 's middags wel druk bezocht doch men besprak bijna uitsluitend de algemee ne vooruitzichten van het vak. Die vooruitzichten zijn niet zeer rooskleurig. De export naar En geland bedroeg meer dan 50 pet. van den tota len uitvoer. Weliswaar hoopt men, dat de export naar Duitschland zal toenemen, doch thans be staat er nog een contingenteering. Vorig jaar be Prof. dr. J. E. de Quay, dc nieuw benoemde regeeringscommissaris voor de organisatie van den arbeid. droeg de uitvoer naar Duitschland f 1.200.000 of ongeveer 3 pet. van den totalen export. Als licht punt beschouwt men verder dat de transportmo gelijkheden naar Zweden en Finland weer ver beterd zijn. De orders die uit de Vereenigde Sta ten werden ontvangen zullen naar alle waar schijnlijkheid niet kunnen worden uitgevoerd, omdat er geen gelegenheid is de bollen naar Amerika te verschepen. Het grootste bezwaar voor een herstel wordt thans echter gevormd door het „vastzitten"' van de buitenlandsche vorderingen. Van groot belang is het dus, dat door de banken crediet op deze vorderingen wordt gegeven, opdat het bedrijf in ieder geval in stand kan worden gehouden. Ieder geval zal natuurlijk op zichzelf worden bekeken, doch men hoopt een regeling te kunnen treffen, die het ook voor de exporteurs mogelijk zal maken hun bedrijf voort te zetten. CRICKET DE AANSTAANDE COMPETITIE. Het cricketseizoen is „over tijd". Natuurlijk door de omstandigheden. Doch er wordt aan gewerkt en zoo zal het mogelijk zijn, dat na vaststelling van een apart (regionaal) competitiesysteem waar van de indeeling binnenkort bekend gemaakt zal worden, 9 Juni a.s. de eerste wedstrijden gespeeld kunnen worden. Over het spelen van districtswed strijden kan nog geen beslissing worden gegeven. Ook voor den Haarlemschen Cricketbond zullen de elftallen weder in competitieverband in het veld komen en aangezien zich voor het spelen van plaatselijke wedstrijden vrijwel geen moeilijkheden zullen voordoen, zal voor deze competitie onge twijfeld bijzondere belangstelling bestaan. Wat de samenstelling der elftallen betreft is nog niets met eenige zekerheid te vermelden. Van „Haarlem" bijv. bezitten wij geen gegevens; ook Rood en Wit heeft haar elftallen nog niet of ficieel samengesteld, doch het ligt in de bedoeling met twee teams in den N.C.B. uit te komen en met twee of drie elftallen in den H.C.B. Het eerste elftal van Rood en Dit zal waarschijn lijk weer in een sterke samenstelling in het veld kunnen komen. Het is niet zeker of A. van Baasbank dit seizoen geregeld zal kunnen uitkomen. Doch A. van der Togt, de gebroeders Kramer, J. Lammerts van Bueren, mogelijk W. Yates, P. Hagenaar, M. Bruin (als bowler), A. Berendsen, J. P. van Baasbank, M. Gobets en natuurlijk enkele veelbelovende jonge ren zullen de Rood en Wit-kleuren helpen ver dedigen. Besluiten wij met de hoop uit te spreken, dat een prettig seizoen, met goed cricket ons moge wachten en dat de oude clubs Rood en Wit en Haarlem weer evenals in vroeger jaren spannende wed strijden tegen elkaar zullen spelen.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1