Ljj S D AG 2S MET 1940 Rijksbureau voor tabak- en tabaksproducten ingesteld. ...GBAVENHAGE, 27 Med (A.N.P.) Het 'rtement vart Handel, Nij verheid en Scheep- 'St maakt het volgende bekend: "7 Er wordt ingesteld een Rijksbureau voor j. en tabaksproducten. Het adres van dit ifreau zal zoo spoedig mogelijk worden bekend 'donder tabaksbedrijven worden in de navol gde bepalingen verstaan bedrijven, die tabak ■(tabaksproducten verhandelen, opslaan, bewer- wn of vervaardigen, met uitzondering van die, -4e tabaksproducten in het klein verkoopen. pe tabaksbedrijven zijn verplicht aan het Biitebureau voornoemd alle inlichtingen te -strekken, die in verband met een goede uit- 4rinv dezer bepalingen noodig worden geacht. 4 Het is aan tabaksbedrijven verboden onbe- I jjte tabak en tabaksproducten te verkoopen, ,-ie leveren, te bewerken, te verwerken, te doen vwerken of te doen verwerken zonder schrifte- :L vergunning van het Rijksbureau. Het Rijksbureau kan aan bepaalde of aan ,ie tabaksbedrijven geheele of gedeeltelijke dis- ^nsatie verleenen voor een bepaalden termijn of wederopzeggens toe. "j onmiddellijk ingaande wordt, tot een na- J te bepalen tijdstip van de verbodsbepaling, termeid in lid 4. dispensatie verleend voor zoover •-etreft verkoop en aflevering van tabaksproduc- .'■n en verwerking van onbewerkte tabak, met jen verstande, dat de verkochte, afgeleverde en -efabriceerde hoeveelheden per week niet meer j,o»eii bedragen dan gemiddeld per week door ■J betreffende bedrijf aan eiken afzonderlij- -en afnemer in het jaar 1939 is verkocht of af geleverd of door het betreffende bedrijf in het ujr 193S gemiddeld per week is vervaardigd. t Aan een vergunning als bedoeld in lid 4 tunnen door het Rijksbureau voorwaarden en beperkingen worden verbonden. g, Vergunningen als bedoeld in lid 4 kunnen slechts worden verleend aan tabaksbedrijven, «l!<e bij het rijksbureau zijn ingeschreven. 9." Tabaksbedrijven kunnen het Rijksbureau schriftelijk verzoeken ingeschreven te worden. Het Rijksbureau kan aan de inschrijving voor warden verbinden, het is bevoegd inschrijvingen tan bedrijven, die naar zijn oordeel niet als ta baksbedrijven kunnen worden beschouwd, te wigeren. Het is eveneens bevoegd ingeschre venen te schorsen of te schrappen. 10. Niet tijdige of onvolledige inzending van »evraagde opgaven, alsmede het doen vah opga ven in strijd met de waarheid, kan onmiddellij ke vervallenverklaring der dispensaties, genoemd jn ]id 5 en 6, met zich brengen. De vervallen verklaring geschiedt door het rijksbureau. 11. Bij de afgifte van vergunningen, bedoeld In lid 4, wordt door het Rijksbureau een consent ed geheven, "dat niet meer zal mogen bedragen dan Vz procent van de netto-waarde der be trokken goederen. Het 'Rijksbureau is bevoegd van de betaling, al dan niet onder door hem te stellen voorwaarden, geheel of gedeeltelijke dis pensatie te verleenen, met dien verstande, dat feet minimum-consentgeld f 0.25 bedraagt. 12. Voor zoover de kosten aan de uitvoering dezer regeling verbonden niet door consentgel- de>i worden gedekt, zullen zij volgens door het rijksbureau te stellen regelen worden omgeslagen over de ingeschreven tabaksbedrijven. 13. Het Rijksbureau is bevoegd nadere regelen te stellen ter bevordering eener goede uitvoering dezer bepalingen, in het bijzonder met betrek king tot de aflevering, bewerking en verwerking van onbewerkte tabak, alsmede met betrekking tot de aflevering van tabaksproducten. Wegenbouwers willen hun arbeid voortzetten. AMSTERDAM, 27 Mei. Dc Nederlandsche Ver- Kniging van wegenbouwers hield een bijeenkomst met diegene der leden, die Amsterdam per spoor hebben kunnen bereiken. Een bespreking werd gehouden over de situatie, waarin het wegenbouwbedrijf door de omstandig heden is geraakt. Algemeen werd de wensch geuit het land te die- ten door de werkzaamheden niet stop te zetten, ten einde de werklieden daardoor aan den gang te houden. Men drong erop aan, voor zoover eenigszins mo- fiüjk, de onderhanden zijnde werken tot 17 Juni voort te zetten. Voortdurend zal contact worden gezocht met de betrokken autoriteiten teneinde te trachten bestaan de moeilijkheden te overwinnen voornamelijk het geen de voorziening met brandstoffen betreft. (A. N. P.) CONCERT VOOR HET PHILHARMONISCH ORKEST TE ROTTERDAM. AMSTERDAM, 27 Mei. (A.N.P.) Om in de eer ste behoeften van het zoo zwaar getroffen Rotter- damsch Philharmonisch Orkest te voorzien, heeft het bestuur van het Concertgebouw het initiatief ge nomen een extra concert te geven ten bate van de Rotterdamsche zusterinstelling. Dit concert zal in de maand Juni in het Concert gebouw te Amsterdam plaats hebben. Men heeft zich dienaangaande reeds met den lei der van het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest, Eduard Flipse, in verbinding gesteld. WOENSDAG 29 MEI 1940. JAARSVELD 414.4 M. VARA-Uitzentüng. 10.0010.20 v.m. VPRO. 8.00 Berichten A.N.P., gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Keukenpraatje. 10.50 Fragmenten uit de opera „Rigoletto" (opn.). 12.00 VARA-orkest. 12.45 Berichten A.N.P.. I.00—1.45 VARA-orkest. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Rosian-orkest. 3.15 Voor de kinderen. 3.45 Viool ei piano (opn.) 4.00 Orgelspel. 4.45 VARA- ftrijkorkest (opn.) 5.15 Esmeralda. 6.00 VARA- orkest (opn.) 6.30 VARA-kalender. 6.33 Bra- vour en Charme (opn.) 7.00 Mededeelingen A.N.P., gramofoonmuziek. 8.00 Herhaling SOS- berichten, 8.03 Berichten A.N.P. 8.15 VARA- harmonie-orkest (opn.) 8.55 Declamatie. 9.15 VARA-orkest. 10.00 Viool, cymbaal en piano f°pn.) 10.15 Koper-ensemble (opn.), 10.30 Be richten A.N.P. 10.45 De Ramblers. 11.15—12.00 Gramofoonmuziek. KOOTWIJK, 1875 M. K.R.O.-uitzending. 3.00 Berichten A.N.P.. 8.05 Gramofoonmu ziek. 9.00 Berichten (Fransch). 9.15 Gramo foonmuziek. 9.30 Berichten (Nederlandsch). 945 Gramofoonmuziek. 11.15 Berichten (En- gelsch)11.30 Berichten (Vlaamsch)11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 KRO-Melodisten. 12.40 Gramofoonmuziek. 1.00 KRO-orkest. 1.30 Be richten (Nederlandsch). 1.45 Berichten (Fransch)2.00 K.R.O.-orkest. 2.30 Berichten (Nederlandsch). 2.45 Rococo-octet. 3.15 Be richten (Engelsch). 3.30 Musiquette. 4.00 Gra- mofoonimuzoek. 5.30 Berichten (Nederlandsch) 5.45 KRO-Melodisten. 6.15 Berichten (En- gelsch)6.30 Berichten (Vlaamsch). 6.45 KRO- Melodisten. 7.30 Berichten (Nederlandsch). 7.45 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten (Engelsch). 8.30 Berichten (Vlaamsch) 8.45 Gramofoon muziek. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Be richten (Nederlandsch). 9.45 KRO-orkest en solist. 10.30 Verkorte opera „Zar und Zimmer- mann" (gr. pl.), 11.15 Berichten (Fransch). II.30 Berichten (Engelsch) 11.45—12.00 Gra mofoonmuziek. Met de uitreiking van distributie broodkaarten in de hoofdstad is een aanvang gemaakt. De drukte aan een der bureaux AGENDA TE HAARLEM DINSDAG 28 MEI Groote Kerk: Orgelbespeling van 8 tot 9 uur. Rembrandt Theater: „Meine TanteDeine Tante" 2,30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Ninotchka", 2.30, 7 en 9 uur. Frans Hals Theater: „De 9 Vrijgezellen", 2.30, 7 on 9.15 uur. Palace: „Spookhuis", 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. WOENSDAG 29 MEI Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. Gewijzigde autobusdienst regeling. 's GRAVENHAGE, 27 Mei. Het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt be kend, dat de lijst van autobusdiensten waarvoor op 18 Mei jJ. ontheffing is verleend van het verbod tot het afleveren en verbruiken van motorbrandstof als volgt is gewijzigd en aangevuld: 1. Alle voor de provincie Noord-Holland gepubli ceerde ondernemingen en diensten worden vervan gen door de navolgende: 1. N.V. Autobusonderneming (Maarse en Kroon) te Aalsmeer. a. Leiden-Nw. Vennep-Hoofddorp-Haarlem, b. Alphen a. d. Rijn-Leimuiden-Aalsmeer-Hoofd- dorp-Sloten-Amsterdam. c. Ouderkerk-Amsterdam. 2. N.V. Gooische Tramweg Mij. te Hilversum. a. Hilversum-Laren-Blaricum-Naarden-Bussum. b. Amsterdam-Muiden. 3. N.V. Motoromnibusdienst „Gemeente Hilver sum" te Hilversum. a. Blaricum-Laren-Bussum. 4. N.V. Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Mij. te Haarlem. a. Purmerend-de Rijp. 5. N.V. „N. A. C. O." te Purmerend. a. Egmond a. Zee-Alkmaar-Schermerhorn-Pur- merend. 6. N.V. „H. A. B. O." te Alkmaar. a. Alkmaar-Oudkarspel-Schagen. b. Alkmaar-N. Scharwoude-Hoogwoud-Winkel- Barsingerhorn - Middenmeer-Wieringerwerf-Sloot- dorp. 7. N.V. Autobusdienst „Noord-Holland" te Alk maar. a. Den Heider-Alkmaar. 8. N.V. „W. A. C. O." te Hoorn. a. Hoom-Oostwoud-Twisk-Medemblik. b. Hoorn-Venhuizen-Enkhuizen. 9. N.V. „Atbonta" te Anna Paulowna. a. Den Oever-Anna Paulowna-den Helder. 10. N.V. „A. T. O." te Utrecht. a. Alkmaar-Leeuwarden. 11. N.V. „Ezaco" te Oostzaan. a. Oostzaan-Amsterdam. 12. N.V. „E. N. H. A. B. O." te Landsmeer a. Den Ilp-Landsmeer-Amsterdani. 13. J. Blom te Kortenhoef. a. Hilversum-'s Graveland-Vreeland. 14. Haarlemsche Brockway Bus Mij. te Haarlem. a. Buslijn 3 (Muiderslotweg-Stationsplein). Verder wordt bekend gemaakt, dat de inspecteur- generaal van het verkeer gemachtigd is om in den vervolge in de lijst van bovenbedoelde autobusdien sten wijzigingen en aanvullingen aan te brengen. Ook deze wijzigingen en aanvullingen zullen in de dagbladen worden gepubliceerd. (A. N. P.) Onderzoek naar hypothecaire leeningen voor den wederopbouw. Het A.N.P. meldt: 's GRAVENHAGE 27 Mei. De contact-com missie van belanghebbenden bij het onroerend goed heeft door middel van de bij haar aangesloten orga nisaties aan particulieren en particuliere instellin gen verzocht aan het secretariaat, Tournooiveld 3 Den Haag te willen opgeven of en tot welke bedra gen zij in principe bereid en in staat zijn hypothe caire leeningen te verstrekker/ ten behoeve van den wederopbouw. Aangezien geen nieuwbouw of voortzetting van aangevangen bouw mag plaats vinden zonder toe stemming van den regeerings-commissaris, acht de contact-commissie het gewenscht van een centraal punt uit met de regeering te overleggen in welke mate het particuliere kapitaal mede kan werken aan den wederopbouw. Nederlandsche arbeiders naar Duitschland. Gelegenheid voor aanmelding opengesteld. De directeur van den Gem. Werkloosheidsdienst te Haarlem deelt mede: De directeur van den Rijksdienst der Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemiddeling heeft aan de directeuren der Arbeidsbeurzen medegedeeld, dat in Duitschland Nederlandsche arbeiders in ver schillende beroepen werk kunnen vinden. De loonen zijn gelijk aan die van de Duitsche ar beiders, evenals tot dusverre het geval was. De loonoverschotten kunnen naar Nederland worden overgemaakt; gehuwde arbeiders kunnen hun ge zin niet medenemen; evenals reeds thans het geval is, zullen de arbeiders in de gelegenheid worden ge steld periodiek met verlof naar huis te gaan. Inlichtingen over welke categorieën arbeiders het iaat en voorloopige aanmelding van gegadigden kan plaats vinden aan de Gemeentelijke Ax-beids- beurs alhier, 's middags tusschen half twee en drie uur. NEDERLANDSCHE BRIDGE BOND. Het bestuur van den Ned. Bridgebond heeft be sloten, dat in verband met den huidigen toestand de jaai-lijksche zomerwedstrijd, die op 1 en 2 Juni a.s. in het Kurhaus te Scheveningen zou worden gespeeld, geen doorgang zal vinden. Omtrent het al of niet voortzetten der viertallencompetitie zal nader worden beslist. De jaaYlijksche bondsi-aad blijft vastgesteld op 6 Juli te Amsterdam. (A.N.P.) Bioscoopbond liolpt getroffen leden. Voorts machtiging aan het bestuur gegeven alle mogelijke maatregelen te nemen. AMSTERDAM 27 Mei (A.N.P.) Vandaag heeft de Ned. Bioscoop-Bond in een der zalen van hotel Krasnapolsky te Amsterdam een buitengewone spoedledenvergadering gehouden, welke druk be zocht was. De voorzitter, de heer C. S. Roem uit Den Haag, gaf een overzicht van den toestand van het Neder landsche film- en bioscoopbedrijf onder de huidige omstandigheden, alsmede van de maatregelen, welke in verband daarmede van dag tot dag door het hoofdbestuur genomen zijn. Met dankbaarheid stel de spreker vast, dat onder de leden en hun perso neel geen dooden te betreui-en vielen. Hij bracht hulde aan allen in het film- en bioscoopbedrijf, die als soldaat hun plicht hadden gedaan. Diepe deelneming betuigde hij jegens die leden, wier bedrijven door den oorlog getroffen zijn. De hulp aan het personeel, dat door de verdwij ning van bioscopen in behoeftigen toestand is ko men te verkeeren, zal een van de eerste agenda punten in de vergadering van het hoofdbestuur uit maken. Vervolgens zal het hoofdbestuur plannen uitwer ken om die leden te helpen, die zoo zeer door het oorlogsgeweld getroffen zijn. Na de ovex-gave der wapenen is er aanstonds contact ontstaan met de Duitsche bezettingsautori teiten. Dank zij de medewerking dezer autoriteiten heeft men met behulp van legerauto's de meeste bioscopen in het land van films kunnen voorzien. Spi-eker betuigde ook zijn erkentelijkheid voor de medewerking van de Nederlandsche autoriteiten. Ten slotte gaf de bondsvoorzitter aan de leden den raad al hun verplichtingen normaal na te komen en de bedrijven als voorheen voort te zetten. Spre ker vertrouwde, dat spoedig tot normale exploitatie methoden zou kunnen worden overgegaan. Op voorstel van het hoofdbestuur werd in de vacature, welke in dit college was ontstaan door de verkiezing van den heer C. S. Roem tot voorzitter van den bond, gekozen de heer dr. B. Kuenzig, directeur van de N.V. Ufa Mij. voor film- en bios coopbedrijf te Amsterdam. De heer Kuenzig werd tevens aangewezen als lid van het dagelijksch be- stuur. De voorzitter lichtte vervolgens een voorstel van het hoofdbestuur toe tot vaststelling van een mach tigingsbesluit, dat aan het dagelijksch bestuur van den Ned. Bioscoop-Bond onder de huidige omstan digheden de bevoegdheid geeft om in overleg met de daartoe aangewezen autoriteiten diep ingrijpen de, dadelijk ingaande maatregelen te treffen, ter voorziening in de moeilijkheden, die thans voor het Nederlandsche film- en bioscoopbedrijf zijn ont staan. Het dagelijksch bestuur zal ingevolge dit besluit binnen de grenzen van de statuten van den Ned. Bioscoop-Bond, zonder dat het verplicht is van tevoren met andere organen van dien bond overleg te plegen en zonder dat de door dit college genomen besluiten door andere organen van den bond kunnen worden gewijzigd of teniet gedaan, gemachtigd zijn alle besluiten te nemen, welke het noodig oordeelt en wel op korten termijn en zonder dat daartegen kan worden opgekomen. Krachtens dit besluit wordt het tevens aan het dagelijksch bestuur overgelaten om uit de weerstandskas zoodanige hulp te verlee nen aan betrokkenen bij het Nederlandsche film- en bioscoopbedrijf, die door den oorlogstoestand ge troffen zijn, als door het dagelijksch bestuur wordt noodig geacht. De voorzitter deelde nog mede, dat zoowel de sta tuten als de bonds- en bedrijfsregelementen overigens normaal van kracht blijven. Het voorstel van het hoofdbestuur werd bij accla matie goedgekeurd. Veranderingen in 's-Gravenhage. 's GRAVENHAGE, 27 Mei. Als men thans een blik slaat over het vroegere „Officieele Centrum" van den Haag, het Plein dus, dan merkt men al onmid dellijk dat zich hier veranderingen voltrekken. Er heerscht tamelijk wat bedrijvigheid rond de gebou wen van het vroegere departement van koloniën, van dat van defensie en dat van buitenlandsche zaken, drie gebouwen die met de „Witte Sociëteit" het Plein beheerschen. Welke veranderingen hier plaats hebben en nog zullen plaats hebben, zal in de komende dagen wel bekend worden. De wijzigingen die, gezien de op schriften, reeds geschied zijn, bestaan in de vestiging van de stadkommandantur in het gebouw van kolo niën en van den Duitschen militairen bevelhebber in dat van defensie. Zooals gezegd: binnenkort zal de her-groepeering welke thans wordt voorbereid en uitgewerkt, zich wel duidelijker afteekenen. (A.N.P.) Huur- en paclittermijnen moeten stipt op tijd worden voldaan. 's GRAVENHAGE, 27 Mei. (A. N. P.) De de- parlementen van Handel, Nijverheid en Scheep vaart en van Landbouw en Visscherij brengen onder de algemeene aandacht, dat verschuldigde huur- en pachttermijnen van woningen, boer derijen en landerijen, behoudens ingeval van volstrekt en aantoonbaar onvermogen of van ge heel vergaan van het gehuurde of gepachte, stipt op tijd behooren te worden voldaan Onverlet blijft het recht van huurders en pachters om op grond van gedeeltelijk vergaan of van aanzienlijk mindere landbouwbedrijfs opbrengsten (remissierecht) vermindering van huur of pacht aan den bevoegden rechter te verzoeken. Voor de kleintjes, die bij de Vereeniging Hulp voor Onbehuisden te Amsterdam zijn gehuisvest, is een der model-schuilkelders van deze stichting tot slaapzaal ingericht Nederlandsche zeeschepen. 's GRAVENHAGE. 27 Mei. (A. N. P.) Het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt het volgende bekend: 1. Het is verboden, op eenigerlei wijze te bewer ken of ertoe mede te werken, dat een Nederlandsch zeeschip: a. Zijn hoedanigheid van Nederlandsch zeeschip verliest: b. in eigendom, in gebruik of ter beschikking wordt overgedragen, voor zoover betreft overdracht aan niet-Nederlanders of naar het buitenland; c. een vaart, een reis of een reeks van x-eizen aan vangt, welke niet geheel binnen het rijk in Europa valt; d. een vaart, een reis, of een reeks van reizen ver volgt, welke niet geheel binnen het rijk in Europa valt, indien deze vaart, reis of reeks van reizen was aangevangen voor het in werking treden van het verbod. 2. De directeur van het rijksbureau Zeescheep vaart te 's Gravenhage woi'dt gemachtigd een ver gunning tot dispensatie van het onder 1 vei'bodene te verleenen. Deze verordening treedt in werking met haar af kondiging. Verklaring van den opperbevel hebber over de N. S. B. Geen enkel bewijs van verraad. 's GRAVENHAGE, 27 Mei (A.N.P.) Het hoofd kwartier van de N.S.B. deelt ons mede: Bij een onderhoud, dat mr. A. J. van Vessem, leider van de nationaal-socialistische fractie van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal, op Dinsdag 21 Mei j. 1. te 's Gravenhage in het hoofdkwartier van den generalen staf heeft gehad met den opper bevelhebber van land- en zeemacht generaal H. G. Winkelman over de geruchten die in omloop worden gebracht over verraad, dat door de N.S.B. zou zijn gepleegd, waai-door de capitulatie van het Nederlandsche leger zou zijn veroorzaakt, welk on derhoud plaats vond in tegenwoordigheid van den chef van den generalen staf, generaal-majoor H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, heeft de opperbe velhebber uitdrukkelijk verklaard, dat hij geen enkel bewijs .had, dat eenig verraad van de zijde der N.S.B. zou zijn gepleegd. De opperbevelhebber heeft gewezen op de in zijn radiorede van Dinsdag 14 Mei genoemde oorzaken der capitulatie: het ontbreken van materiaal, dat tegenover de gewel dige technische middelen van den tegenstander kon worden gesteld. DIRECTEUREN VAN HYPOTHEEKBANKEN VERGADERDEN. 's GRAVENHAGE 27 Mei. In de algemeene vergadering van de vereeniging van directeuren van hypotheekbanken werd, in verband met het aftre den van mr. A. S. van Nierop als bestuurslid, de heer mr. J. G. de Hoop Scheffer, directeur van de N.V. Nationale Hypotheekbank te Amsterdam, als lid van het bestuur benoemd. In plaats van den heer B. van Haersma Buma, die zich niet meer voor het voorzitterschap beschik baar stelde, werd als zoodanig voor het jaar 1940/41 aangewezen de heer mr. K. S. van Kappen, directeur der N.V. Algemeene Hypotheekbank te Amsterdam. In verband met de noodzaak, op korten termijn beslissingen te nemen en onderhandelingen te voe ren met de autoriteiten betreffende de verschillen de vraagstukken, die thans aan de orde komen, werd door de vergadering volmacht gegeven aan een daartoe door haar benoemde commissie bestaande uit de heeren Th. Ligthart, voorzitter, mr. K. A. Nederlof, mr. J. Wilkens, mr. K. van Hinloopen Labberton, laatstgenoemde tevens secretaris. Het adres van den secretaris is Mauritskade 29. 's Gra venhage. (A. N. P.ï Reichsmarknoten moeten ingeleverd worden. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft op voordracht van den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Fi nanciën besloten, dat ieder, die op eenigerlei wijze te beschikken heeft over „Reichsmarknoten" of deze onder zijn berusting heeft, verplicht is deze onverwijld in te leveren. Inlevering kan zoowel tegen ontvangstbewijs onder vermelding van naam en adres, als ano niem geschieden, echter uiterlijk 31 Mei 1940, des middags om 12 uur, bij een der hierna te noemen bankinstellingen: De Nederlandsche Bank N.V., de Nederlandsche Handel-Maatschappij N.V., de Am- sterdamsche Bank N.V., Bankierskantoor van Lissa Kann N.V., de Banque de Paris et des Pays- Bas, De Twentsche Bank N.V., de heeren Heldring Pierson, de heeren Hope Co., de Incasso-Bank N.V., de heeren Lippmann, Rosenthal Co., de heeren R. Mees Zooncn, de Nederlandsch-Indi- sche Handelsbank N.V.. de Nederlandsch-Indische Escompto Maatschappij N.V., de heeren Pierson Co., de Rotterdamsche Bankvereeniging N.V. en de heeren Vermeer Co. Dit besluit is niet van toepassing op „Renten- bankscheine" in de coupures van 1, 2 en 5 Rijks- mark. BOUWMATERIALEN. Hoe de vooruitzichten op aanvoer zijn. VAN BELANG VOOK DE BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID TE HAARLEM. Voor de bestrijding van de werkloosheid te Haar lem en natuurlijk overal elders in ons land is van veel belang hoe de vooruitzichten zijn wat betreft de aanvoer van bouwmaterialen. Haarlem is hierbij misschien nog meer geïnteresseerd dan vele andere gemeenten, want het is immers een bekend verschijnsel dat er hier in verhouding zeer vee! bouwvakarbeiders zijn. Meermalen is zelfs bij debatten in den Haarlemschen Raad betoogd, dat Haarlem, gerekend naar normale behoeften, een te veel op dit gebied heeft. Voor het uitbreken van den oorlog in het begin van Mei van dit jaar, was de stand op de Haarlem sche arbeidsmarkt vergeleken bij vorige jaren minder ongunstig. Het aantal werkloozen was toen gedaald tot 3422, vergeleken bij 1939 was dit een daling van 1492, terwijl een vergelijking met het jaar der grootste werkloosheid, 1936, het gunstige verschil zelfs 2810 beliep. Na het uitbreken van den oorlog is het aantal werkloozen natuurlijk toegenomen. Het aantal werkzoekenden is in de laatste dagen door de demo bilisatie bovendien nog toegenomen omdat verschil lende militairen die uit den dienst kwamen zich laten inschrijven. Blijkbaar konden niet allen weer i*i hun vroegeren werkkring geplaatst worden, ter wijl er natuurlijk ook onder zijn die reeds voor de mobilisatie als werkloos stonden ingeschreven. Reeds hebben wij medegedeeld, dat het college van B. en W. van Haarlem al het mogelijke zal doen om te bereiken dat de arbeiders die werk hebben, niet werkloos worden, terwijl bovendien nog ge tracht zal worden de werkgelegenheid zooveel mo gelijk uit te breiden. Van veel belang is, dat Haar lem een belangrijk werkobject heeft, namelijk het groote x-ioleeringsplan. Maar er zullen ook nog andere objecten gezocht worden. In de bouwvakken te Haarlem is zoo verklaar de ons een van de groote aannemers die een belang rijke plaats in het landelijke organisatiewezen in neemt de toestand op dit oogenblik niet roos kleurig. Bouwwerken die bij het uitbreken vaix den ooi-log onder handen waren, worden afgemaakt. Uitgezonderd natuurlijk de werken voor defensie, want die zijn, zooals officieel ook is bekend ge maakt stopgezet. Van verschillende bouwwei-ken die voorbereid wai-en, is de uitvoering voorloopig opgeschort. Het is ook de vi-aag of voor zulke werken bouwmateria len te verkx-ijgen zullen zijn, want voor de uitvoe ring van een nieuw werk moet thans eerst van overheidswege vex-gunning gegeven worden. Dit houdt verband met de noodzakelijkheid, dat de in ons land beschikbare hoeveelheid bouwmaterialen zoo economisch mogelijk gebruikt moeten worden. Toch ben ik zoo vervolgde onze deskundige niet pessimistisch. Ik geloof, dat na eenige voorbe reiding wel een oplossing voor de moeilijkheden op dit gebied gevonden zal worden. De bouwnijverheid heeft behoefte aan steen, hout, cement en ijzer. Steen is er genoeg in ons land. Hout niet, maar ik acht de kans niet uitgesloten, dat wij hier hout uit Finland kunnen krijgen. Dit zou dan via Duitsch land aangevoerd moeten worden. Er is alle reden te verondei'stellen, dat de Duitsche overheid in deze alle medewerking zal willen verleenen, want het is immers duidelijk gebleken, dat ook zij het van groot belang acht, dat het normale leven in Nederland zoo spoedig mogelijk zal herstellen. Cement maken wij zelf, maar onze productie is niet voldoende. Vooral niet omdat voor het herstel der gebieden die door den oorlog geleden hebben, ik denk in het bijzonder aan Rotterdam, veel bouwmaterialen, ook cement noodig zijn. Ik heb evenwel hoop dat zoowel voor aanvoer van cement als van ijzer een bevredigende oplossing mogelijk zal blijken.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5