IJmuider Courant Dr. Seyss-Inquart rijkscommissaris voor ons land Verkoop van textielproducten beperkt DAGBLAD VOOK VELSEN. IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen lfee Grooten Muziek. Functie heden aanvaard Verduistert! Duitsche vorderingen in Noord-Frankrijk jiARGANG No. 175 Lourens Coster. Maatschappij voor 'jpt-UItgoven en Algem Drukkerij N.V.. Gr. 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Courant: Kennemerlaan 42, llmuiden, -itraat 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, .,6V0n voor dit blad, worden kosteloos ,en in de Kennemer Courant. Directie. P W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteuri ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 29 MEI 1940 Abonnementen per week /0.12J4, pet maand 0.52*4, per 3 maanden 1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0J5, elke regel meer ƒ0.10. .ijeze vreemde Meimaand van 1940, schoon en in de Natuur, stormachtig en wild door den ja oorlog onder de menschen, vallen de her- ,tfen van twee grooten der muziek: den Rus- .ffl componist Peter Tschaikowsky en den Ita- ,.c}ien viool-virtuoos Niccolo Paganini. Het was 'jlei honderd jaar geleden dat Tschaikowsky te jinks geboren werd. Hij stierf op 53-jarigen "d te St. Petersburg. En op 27 Mei, Maandag dus •tet een eeuw geleden dat Paganini, 58 jaar oud, jja overleed. ree grooten der muziek, twee begenadigde die- oer Muze, die beiden veel voor het nageslacht n nagelaten. Tschaikowsky, die een groot -unist was, het meest. Het Concertgebouw- si, onder leiding van Eduard van Beinum, heeft s| eerste der herdenlcings-concerten van zijn oegeven. En dat beteekent heelemaal niet dat het uit de vergetelheid zou moeten opdelven, j een groot deel van zijn uitgebreid oeuvre is j op de concertprogramma's blijven verschij- Ook in ons land. Er zijn maar weinig compo- 3! je noemen, na de allergrootsten, wier werken geliefd bij het groote concertpubliek, vooral bij jer orkesten, gebleven zijn als Tschaikowsky. Hij grootheid van een Beethoven en een Mo- inièt kunnen evenaren, hij is merkwaardig onge- Zijn scheppingen, hij is soms oppervlakkig en fs triviaal in zijn thema's geweest, hij heeft niet- jn ook groote hoogten bereikt en het is hem ge- ra de muziekminnaars der geheele wereld blij de schoonheid te schenken. Tot zijn omvangrijke rken behooren de zeven symphonieën, waarvan irierde, vijfde en zesde (de Pathétique) geregeld icnze concertprogramma's zijn blijven voorkomen, -zelfde geldt voor een van zijn vijf pianoconcer- s,voor zijn vioolconcert, voor de ook bij jeugd baten zoo geliefde Suite de Notenkraker, en voor jslei kleinere werken. Ondanks invloed van de iïehe romantici en ook van de Fransche compo- zijn werk is men in Tschaikowsky's com bes immer de sterke persoonlijke begaafdheid jria erkennen [si gansch andere figuur was de Italiaan Nic- Paganini, viool-virtuoos van wonderbaarlijke ijaafdheid en ook componist. Er bestaat twijfel alle composities, hem toegeschreven, werkelijk hem afkomstig zijn. Zij worden, zeker ook els tengevolge van de groote technische moei- Men die de meeste opleveren, maar weinig op jenwoordige concerten gehoord. Hun plaats in zeer uitgebreide litteratuur voor de viool be ert niet tot „de leidende groep". Tot het publiek twintigste eeuw is Paganini's muziek ook niet jten spreken zooals die van een Tschaikowsky. aar de geheimzinnigheid die de figuur van dezen iliaah omgaf en die in zijn tijd, in'den eersten oeilijd der romantiek, tot de vreemdste sprook- aanleiding gaf er werd. toen zelfs beweerd -. de duivel naast hem stond als hij speelde si: hem tot een soort legendarische figuur ge eft Sj was een vreemde verschijning: lang, brood- aar, gebogen, met fonkelend zwarte oogen en zwarte lokken. Zijn tred was traag en slepend, ziia gebaar theatraal, hij speelde in een extatische die zijn gehoor aangreep en beving. Het vonder der muziek scheen in zijn zonderlinge per- iionlijkheid tot een beeld van geheimzinnige mach- ïtgeworden te zijn, dat in dien hevigen eersten der romantiek tot aller fantasie sprak en in her nering bleef lang na zijn dood. Van alle groote sasten die de wereld gekend heeft is geen enkele a in de gedachten der menschen blijven voortle- in als Paganini: een der wonderbaarlijkste figuren n de negentiende eeuw en niet alleen een groot ituoos maar ook een bezield kunstenaar. In tijden als deze is het beter dan ooit de Grooten :i Kunst te herdenken; de gedachte aan de schoon- sd die zij gaven en die voor zoo'n groot deel be ard bleef helpt ons sterken. R. P. LIEDERTAFEL HAARLEM'S ZANGGENOT. Het bestuur der Liedertafel Haarlem's Zang- mot heeft besloten, van Maandag 3 Juni a.s. af J" de repetitie te hervatten. 's-GRAVENHAGE, 28 Mei. (A.N.P.) Het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat het van he ien af aan alle verkoopers aan particulieren Vitoden is textielproducten af te leveren an ders dan op vertoon door den klant van distri butie-stamkaarten. Op één stamkaart ma? slechts van elk artikel de kleinste hoeveel heid voor dagelijksch gebruik afgeleverd wor den, b.v. één paar kousen of sokken, één stel onderkleeding, éen jas of costuum, voldoende stof voor één japon, enz. Voor deze leveringen moet de verkoope: ttn bon in duplo uitschrijven, waarop de naam Tan den klant, nummer en serieletter van de stamkaart en de gekochte goederen vermeld sban. Het origineel van deze bon moet aan •fen klant worden afgegeven, die deze min stens 3 maanden dient te bewaren. De klant Na? in dezelfde kalender week gelijksoortige artikelen niet nogmaals aan hetzelfde adres of elders koopen. k noodgevallen, ter beoordeeling van Roode- 's-GRAVENHAGE, 29 Mei. (A.N.P.) Hedenmiddag om 12 uur aanvaardde de rijkscommissaris voor de bezette Nederl andsche gebieden, rijksminister Seyss- Inquart („der Reichskommissar für die besetzten Niederlandischen Gebiete Reich- minister Seyss-Inquart") in de Ridderzaal te 's-Gravenhage het civiel gezag over Nederland. behoorlijk gedragen. Er staat niets in den weg, dat ons zou kunnen verhinderen, elkander met achting tegemoet te treden. Het Duïtsche volk vecht onder zijn Fiihrer den be- slissenden strijd om het zijn of niet-zijn uit, welken de haat en nijd zijner vijanden het opgedrongen heeft. Deze strijd gebiedt het Duitsche volk om al zijn krachten in te zetten en geeft het het recht, alle binnen zijn bereik liggende middelen aan te grijpen. Dit gebod en dit recht van den nood zal ook op den levensstandaard van het NedeiTandsche volk en op zijn 'economie inwerken. Ik zal er echter met zorg naar streven, dat het met het Duitsche volk naai den bloede verwante Nederlandsche volk niet tot ongunstiger levensomstandigheden vervalt, dan de gegeven lotsvei-bondenheid en de vernietigingswil onzer vijanden in dezen tijd noodzakelijk maken. Ik heb als rijkscommissaris de rijksbelangen in de onder de bescherming van de Duitsche troepen staande NedeiTandsche gebieden te behartigen en ik zal ze behartigen. Het NedeiTandsche volk zal in de vervulling van de taak, die uit het gemeenschappe lijk lot voortvloeit, zich zijn land en zijn vrijheid voor de toekomst vermogen te verzekeren. SEYSS-INQUART. De origineele Duitsche tekst luidt als volgt: Aufruf. Mit dem heutigen Tage habe ich die oberste Re- gierungsgewalt im zivilen Bereïch in den Nieder- landen übernommen. Die Gi-ossmut des Führers und die Kraft der Deut- schen Wehrmacht machten es möglich, dass schon wenige Tage nach der durch die frühere Führung der Niederlande heraufbeschworenen Katastrophe eine Ordnung des öffentlichen Lebens wieder herge- stellt wii-d, die in den gewohnten Gang der Dinge nu sowet eingreifen wird, als die besonderen obwal- tenden Verhaltnisse dies erfordern. Als Reichskommissar werde ich die oberste Re- gierungsgewalt im zivilen Bereich in den unter dem Schutz der Deutschen Truppen stehenden Niederlan dischen Gebieten ausiiben, um die öffentliche Ord nung und das öffentliche Leben sicherzustellen. Ich werde alle Massnahmen, auch gesetzgeberischer Art treffen, die notwendig sind, um diesen Auftrag zu erfüllen. Es ist mein Wille, hierbei das bisher gelten- de Niederlandische Recht möglichst in Kraft zu be lassen, zur Ausübung der Verwaltung die Niederlan dischen Behörden heranzuziehen und die Unabhan- gigkeit der Rechtssprechung zu wahren. Ich erwarte hingegen, dass alle im aktiven Dienst stehenden Niederlandischen Richter, öffentliche Beamte und Angestellte meine diesen Zwecken die nende Anordnungen gewissenhaft befolgen werden und das Niederlandische Volk mit Verstandnis und Beherrschung dieser Führung folgt. Die Niederlandischen Soldaten haben sich im Kampf gut geschlagen. Die Niederlandische Zivil- bevölkerung hat sich den kampfenden Truppen gegenüber ordentlich benommen. Es liegt nicht's vor, was uns hindern könnte, einander mit Achtung zu begegnen. Das Deutsche Volk ficht unter seinem Führer den Entscheidungskampf um Sein oder Nichtsein aus, den ihm der Hass und Neid "seiner Fiende aufge- zwungen hat. Dieser Kampf gebietet dem Deutschen Volk, alle seine Krafte einzusetzen und gibt ihm das Recht, alle ihm erreichbaren Mittel heran- zuholen. Dieses Gebot und Recht der Not wird auch auf die Lebensführung des Niederlandischen VoLkes und seiner Wirtschaft einwirken. Ich werde aber da rum" besorgt sein, dass das dem Deutschen Volk blütsnahe Niederlandische Volk nicht in ungünsti- gere Lebensbedingungen verfallt, als es die gegebene Schicksalsgemeischaft und der Vernichtungswille unserer Feinde in dieser Zeit nötig machen. Ich habe als Reichskommissar die Reichsinteres- sen in den unter dem Schutz der Deutschen Trup pen stehenden Niederlandischen Gebieten zu wahren und ich werde sie wahren. Das Niederlan dische volk wird in Erfüllung der Aufgaben, die sich aus dem gemeinsamen Schicksal ergeben, sein Land und seine Freiheit für die Zukunft zu sichern vermogen. Seyss-Inquart. Arthur Seyss-Inquart, op 22 Juli 1892 te Stam- m'ern geboren, bezocht het gymnasium te Olmütz, waarvan zijn vader directeur was. Als scholier maakte hij reeds in de nationale jeugdbeweging den strijd tusschen de Duitsche en Tsjechische nationaliteiten mee. Na de promotie in de juridische faculteit van de Universiteit te Weenen streed dr. Seyss-Inquart in den wereldoorlog bij de Tiroler Kaiserjager in Rusland, Italië en Roemenië. Hij werd gewond en is viermaal onderscheiden. In 1921 vestigde dr. Seyss-Inquart zich als ad vocaat te Weenen. Hij interesseerde zich vooral voor arbeidsrecht en was lid van de codificatie commissie voor het Oostenrijksche Arbeidsrecht. Van de stichting van den OostenrijkschDuitschen Volksbond (1925), welke er naar streefde de eco nomische en cultureele betrekkingen tusschen Oos tenrijk en 't Rijk te ontwikkelen, maakte dr. Seyss- Inquart deel uit van het bestuur. Dr. Seyss-Inquart is ook lid geweest van den Heimatschütz in Stier marken, welke in 1933, tegelijk met de N.S.D.A.P. in Oostenrijk werd verboden. In 1937 werd dr. Seyss Inquart benoemd tot Staatsraad en was verbindingsman tusschen de na tionale oppositie en de Bondsregeering. Daardoor werd hij de belangrijkste middelaar tusschen Ber lijn en Weenen. Hij bereidde den weg voor tot de wijziging van het Oostenrijksche kabinet op 16 Dr. SEYSS-INQUART. Bij deze gelegenheid vaardigde de rijkscommis saris de volgende proclamatie uit. Proclamatie. Met ingang van heden heb ik het hoogste regee- ringsgezag in burgerlijke aangelegenheden in Ne derland op mij genomen. De grootmoedigheid van den Führer en de kracht van de Duitsche weermacht hebben het mogelijk gemaakt, dat reeds weinige dagen na de door het vroegere bewind van Nederland opgeroepen ca tastrophe weder een ordening van het openbare leven tot stand wordt gebracht, welke in den be- staanden gang van zaken slechts in zooverre zal ingrijpen, als de bijzondere zich voordoende om standigheden dit noodzakelijk maken. Als rijkscommissaris zal ik het hoogste regee- ringsgezag in burgerlijke aangelegenheden in de onder de bescherming der Duitsche troepen staande Nederlandsche gebieden uitoefenen, om de open bare orde en het openbare leven te beveiligen. Ik zal alle maatregelen, ook van wetgevenden aard, treffen welke noodig zijn om deze opdracht te ver vullen. Het is mijn wil, hierbij het tot dusver gel dende Nederlandsche recht zooveel mogelijk van kracht te laten blijven, in de uitoefening van het bestuur de Nederlandsche autoriteiten te betrekken en de onafhankelijkheid van de rechtspraak te waarborgen. Ik verwacht daartegenover, dat alle in actieven dienst zijnde Nederlandsche rechters, overheidsambtenaren en functionarissen mijn deze doeleinden dienende verordeningen nauwgezet zul len nakomen en dat het Nederlandsceh volk met begrip en beheersching deze leiding zal volgen. De Nederlandsche soldaten hebben in den strijd goed gevochten. De Nederlandsche burgerlijke be volking heeft zich tegenover de strijdende troepen Aflevering alleen op vertoon van stamkaart Kruis-afdeelingen, vluchtelingen-comités, artsen en verder zoo noodig door burgemeesters ter plaat se, kan schriftelijk door deze instanties een ver gunning worden afgegeven voor afleveringen van grootere hoeveelheden. Ook voor deze afleveringen dient een bon in duplo te worden uitgeschreven, waarvan het origineel wordt afgegeven aan de in stantie, die de vergunning heeft verstrekt. Om later te kunnen controleeren of het publiek en de verkoopers zich naar deze regels hebben ge dragen, moet de verkooper de duplicaten van de bonnen bewaren en kunnen vertoonen bij inspec tie door het rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel. Door vergelij king zal kunnen worden vastgesteld of ieder zich aan de regels heeft gehouden. Met inachtneming van dit voorschrift kan de verkoop voorloopig vrij doorgaan. Ter voorkoming van misverstanden wordt een ieder er op gewezen, dat onder dit verbod tot verkoop en/of aflevering niet vallen aankoopen of vorderingen door of namens de Duitsche of Ne derlandsche militaire autoriteiten en ook niet aan koopen door Duitsche militairen. (Er is nog eens aan herinnerd dat de verduisteringsvoorschriften on verminderd van kracht blijven.) Wanneer het avondduister is gevallen, (Dank zij den zomertijd is dat vrij laat) Dan mag er uit de huizen van ons allen, Geen enkel licht te zien zijn van de straat. Dat is een eisch, dien wij nu toch wel kennen, Al zien wij menschen altijd graag het licht, Wij hebben er nu wel aan kunnen wennen, 't Verlichte raam moet worden afgedicht. Neem zwart papier of neem zwarte gordijnen, Verduisteringslampen als u wilt, er bij, Geen sprankje lamplicht mag naar buiten schijnen. Naar boven, voor noch achter noch op zij. Dat is geen ding om mee te marchandeeren, Dat is een dwingend voorschrift, kort en goed, Vergeet niet het precies te controleeren, Zoodat u geen verzuim berouwen moet. Een lamp die iemand van 't gezin liet branden, Al is het dan te goeder trouw gedaan, Daar kunt u door in moeilijkheid belanden, Die komt u licht op meer dan stroom te staan. Wanneer u goed het voorschrift hebt beluisterd, Och, dan betreft de waarschuwing u niet, Want dan wordt steeds door u getrouw verduisterd Maar als u bent verslapt op dit gebied, Dan hebt u deze wenk nog wel van noode: Tel 't zwakste straaltje licht als licht niet licht, Figuurlijk blijft verduistren streng verboden, Maar letterlijk verduistren is een plicht. P. GASUS. Februari 1938 en werd minister van binnenlandsche zaken en openbare veiligheid. Op 17 Februari 1938 had dr. Seyss-Inquart te Berlijn een onderhoud van verscheidene uren met den Führer en Rijkskanselier, verder met de mi nisters Hess, Himmler, Von Ribbentrop en dr- Frick. In het kader van de politieke veranderingen in Oostenrijk, welke met wijzigingen in het Vader - landsche Front gepaard gingen, werd dr. Seyss- Inquart benoemd tot leider van het „Vollcspolitische Referat". Toen hij zijn ambt aanvaardde, werd een algemeene politieke amnestie gelast. Nadat de toenmalige Oostenrijksche bondskan selier Schuschnigg in Maart 1938 aftrad, bleef dr. Seyss-Inquart aan het bewind en vormde een nat.- soc. ministerie. Twee dagen na den intocht van Adolf Hitler te Lenz werd dr Seyss-Inquart tot Rijkskanselier van Oostenrijk benoemd. Na de nieuwe Ostmark-wet van 1 Mei 1939, waardoor het ambt van Rijksstadhouder ophield te bestaan, werd dr. Seyss-Inquart benoemd tot Rijksminister ter beschikking. Dr. Seyss-Inquart is lid van het Rijkskabinet en een bijzondere vertrouweling van den Führer en Rijkskanselier. Men kan te Zandvoorl weer kampeeren. Tegen elk licht dient echter te worden gewaakt. Door de besturen van de kampeervereeni- gingen Amsterdam en Helios zijn pogingen ge daan van de Duitsche militaire autoriteiten toe stemming te krijgen op - het strand te Zand- voort te mogen kampeeren. Deze pogingen zijn met succes bekroond. Aan het verleenen van de toestemming zijn. geen bijzondere voorwaarden verbonden. Alleen zeer streng toegezien worden op de bepaling dat er tusschen zonsondergang en zonsopgang geen licht, in welken vorm ook, op het strand gemaakt zal worden. Overtreders hiervan zullen ongeacht het tijd stip waarop zij licht maken, onherroepelijk di rect van het strand worden verwijderd. Geneeskundige Dienst te Haarlem. Dr. W. B. Smit heeft weer de leiding. Dr. w. B. Smit, directeur van den Gem. Ge neeskundigen Dienst te Haarlem, was door zijn mobilisatie, langen tijd verhinderd dezen tak van dienst te leiden. Maandagmiddag is hij te Haarlem teruggekeerd en hedenmorgen was hij weer in het gebouw aan de Nieuwe Graclit aanwezig om daar zijn werk weer op te vat ten. BEVERWIJK Luchtbescherming. Van heden af zal niet meer worden gewaar schuwd tegen het niet nakomen van de bekende luchtbeschermingsmaatregelen, zooals afdoende verduistering enz. Aan de voorschriften zal nauw keurig gevolg moeten worden gegeven, daar an ders zonder pardon zal moeten worden opgetre den. Kampeerterrein wordt gesloten. Het Provinciaal Kampeerterrein aan den Zeeweg zal tot nader order -voor kampeerders worden ge sloten. Dit houdt verband met eventueel gevaar uit de lucht en de moeilijkheid, het kamp afdoende te verduisteren. Aanvallen der geallieerden aan de Somme afgeslagen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 28 Mei (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: De groote slag in Vlaanderen en in Artois heeft zijn hoogtepunt bereikt. In krachtige aanvallen braken onze troepen het deels felle verzet en drongen zij de ingesloten vijandelijke legers op een steeds nauwer gebied terug, waarin ook het luchtwapen met sterke krach ten vernietigend werkte. Tegen het Belgische leger wonnen wij, na hardnekkige gevechten, snel terrein en thans staan wij tien kilometer voor Brugge en Thourout. Thielt werd gepasseerd en een stormaanval werd ondernomen op de vijan delijke artillerie-groep welke zich aldaar be vindt. Het hopelooze van dezen toestand inziende heeft het Belgische leger, zooals reeds in een afzonderlijk bericht is bekend gemaakt, onder leiding van zijn koning, ter sterkte van onge veer 400.000 tot 500.000 man de wapens neer gelegd. Tegen de omsingelde Engelschen en Fran- schen wordt de strijd voortgezet. Ten noorden van Valenciennes zün onze troepen op een breed front door de sterke Fransche grensvestingen heengebroken. Ten westen van Valenciennes zijn zij het Schelde kanaal gepasseerd. Orchies en Douai zijn in genomen. Een groot aandeel in het succes heeft de com mandant van een bataljon infanterie, majoor Böhme. Ook van het westen uit werd de vijand over het geheele front teruggeslagen. La Bassée, Merville, Hazebrouck en Bourbourg-ville zijn in Duitsche hand. Het luchtwapen bestookte de naar Zeebrugge, Nieuwpoort, Oostende en Duinkerken leidende straten en spoorlijnen met bommen, alsmede de havenwerken en de m de havens liggende schepen. In Duinkerken is de brug over de haven vernield. Tusschen Calais-en Dover kreeg een vijandelijke torpedojager een zwaren treffer. Aan het zuidelijke front werden afzonderlijke, onder leiding van pantserwagens ondernomen vij andelijke aanvallen aan den benedenloop van de Somme afgeslagen. Daarbij werden dertig vij andelijke pantserwagens vernietigd, waarvan negen alleen door den schutter Bringforth. Ten zuiden van Carignan werden onze stellingen verbeterd en sterke vijandelijke tegenaanvallen afgeslagen. De verliezen van den vijand in de lucht bedroe gen gisteren in totaal 91 vliegtuigen. Daarvan wer den er in luchtgevechten 63 en door luchtdoelartil lerie elf neergeschoten. Op een vliegveld werden 15 vliegtuigen op den grond vernield. 23 Duitsche vliegtuigen worden vermist. Ook in het noordelijke deel van Noorwegen greep het luchtwapen met succes in. In Bodö werd een zender vernield en werd een andere zender zwaar beschadigd. Twee vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Duitsche „Schnellboote" vernietigden voor de Belgische kust, zooals reeds in een afzonderlijk bericht is bekend gemaakt, een Britschen torpedo jager en een vijandelijke duikboot. In den nacht op 28 Mei gelukte het een „Schnellboot" ook nog een zwaar beladen transportvaartuig van 3.000 ton tot zinken te brengen. z Het Engelsche luchtwapen zette zijn lukrake aanvallen op niet-militaire objecten in Woord- en Douai genomen. West-Duitschland voort; verscheidene burgers wer den gedood. SLOTSTREEP" ONDER DEN ENGELSCHEN OORLOG IN BELGIë. Het gisteren uitgegeven frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: De capitulatie, dié door den koning der Bel gen gisteren is aangeboden en waarin de- ge- eischte onvoorwaardelijke overgave werd aan genomen, trekt de slotstreep onder den En gelschen oorlog op Belgischen bodem. De En gelschen hadden gehoopt de beslissing op het Belgisch-Nederlandsche voorterrein tot stand te brengen, nadat hun voornemen om van daar een aanval op het Duitsche Roergebied te ondernemen door den bliksemsnellen Duit schen slag terug verijdeld was. Een beslissing is gevallen, maar zij brengt hei tegendeel van datgene, wat de Britten hoopten. Zelfs met hulp van de bondgenooten is het hun niet gelukt de Duitsche troepen belangrijk op te houden. Veeleer werdén de Engelschen volkomen verslage». De Britsche troepen, die over het Kanaal naar Engeland terug gebracht konden worden, zijn voor het grootste deel hals over kop en met achterla ting van hun wapens ingescheept. Tijdens de Noor- sche onderneming hebben de Engelschen het begrip der „succesvolle wederinscheping" een stempel ge geven. Voor de houding der Engelsche troepen be staat echter alleen het woord „vlucht". Op het vasteland laten zij, evenals in Noorwegen, behalve duizenden gevangenen, wapens en gereed schap, alleen gemengde gevoelens achter bij de troepen, die zij aan zij met hen moesten strijden, en bij de bevolking, die getuige moest zijn van de machtelooze vernielingswoede der naar de insche pingshavens stroomende Britsche colonnes. De strijd tot den laatsten Belg heeft den Engel schen geenerlei nut gebracht. Het was de hoogste tijd dat de Belgen er van af zagen zich volledig op te offeren voor de Westelijke mogendheden. De Belgische troepen hebben dapper gestreden, in het algemeen gezien zelfs het dapperste van de inge sloten legers. De overwinning heeft van Duitsche zijde volledige krachtsinspanning gekost. Steeds weer heeft de Duitsche infanterie aangevallen, tot de sterkste stellingen doorbroken en de vertwijfel de afweer bedwongen was. De korte constateering van het legerbericht va~ vandaag dat Duitsche infanteristen acht vijandelijke batterijen hebben bestormd en in een strijd van nabij genomen heb ben. werpt een indrukwekkend licht op den he- roieken strijd, dien de Duitsche infanteristen met doodsverachting tot aan de overwinning hebben doorstaan. In de Noord-Fransch-Belgische ruimte neemt de ontwikkeling van den militairen toestand thans een snel tempo aan. De gebeurtenissen volgen elkander snel op, de Duitsche troepen dringen op een breed front den tegenstander bijeen, het laat ste bedrijf van deze worsteling zal wel spoedig ten einde zijn. Zonder effect blijven de pogingen der Franschen om door aanvallen op het zuidelijke front hun in gesloten landslieden verlichting te brengen. Deze aanvallen, waaruit geen groot opgezet plan blijkt, werden volkomen afgeslagen. Met de vernietiging van 30 vijandelijke pantserwagens door weinige stuks afweergeschut is het vonnis geveld over dm vijandelijke pantserwagens,

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1