Aan den opbouw moet worden meegewerkt Regeeringscommissaris krijgt recht van onteigening NIEUWS IN 'T KORT. „Laatste acte van den strijd begonnen". WOENSDAG 29 MEI 1940 Besluit van den Opperbevelhebber Wij ontleenen aan Staatsblad O 552: De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft het volgende besluit betreffende den weder opbouw genomen: De regeeringscommissaris voor den wederopbouw stelt, waar zulks hem noodig voorkomt, plannen vast. Deze vaststelling kan geschieden door goed keuring van door anderen opgemaakte plannen. Een ieder is verplicht de uitvoering van deze plannen te gedoogen. Deze verplichting geldt met name ook voor de eigenaren van de onroerende en roerende zaken bij zoodanige plannen betrokken en voor de overige rechthebbenden op die zaken. De uitvoering wordt zoo noodig met den sterken arm mogelijk gemaakt. DE SCHADEREGELING. Indien voor eigenaren of rechthebbenden aan merkelijke schade ontstaat, kan hun, volgens nader te stellen regelen door de daartoe aan te wijzen in stantie een tegemoetkoming toegekend worden. Met de rechten van hypotheekhouders en andere rechthebbenden wordt bij de toekenning zooveel mogelijk rekening gehouden. Indien voor eigenaren of rechthebbenden aan merkelijk voordeel ontstaat, kan, volgens nader te stellen regelen, door de daartoe aan te wijzen in stantie een bedrag worden vastgesteld, hetwelk zij aan het rijk moeten betalen. "De vordering van de overheid, voortvloeiend uit het voorgaande lid, is op de betrokken zaken be voorrecht boven alle andere voorrechten en zelfs boven hypotheek en pand. Het voorrecht blijft op de zaak gevestigd, in welke handen zij zich ook bevindt. ONTEIGENING. De regeeringscommissaris kan tot onteigening van onroerende of roerende zaken overgaan. De onteigening vindt plaats door aanzegging door den Regeeringscommissaris, gericht tot den burgemeester. De eigendom gaat over, vrij van alle lasten en rechten. Volgens nader te stellen regelen wordt door de daartoe aan te wijzen instantie een redelijke ver- DE „PRESIDENT ROOSEVELT" BEHOEFT VAN DUITSCHE ZIJDE NIETS TE VREEZEN. Verzekering ami de regeering te Washington. HERINNERING AAN DE BERICHTEN OMTRENT BERAAMDEN AANSLAG. De "regeering'van de Vereenigde Staten van Ame rika heeft, naar het D. N. B. meldt, door middel van haar ambassades den regeeringen der oorlogvoeren de landen officieel medegedeeld, dat het Amerikaan- sche mailschip „President Roosevelt" 24 Mei van New York vertrokken is. met bestemming Galway in Ierland voor het afhalen van Amerikaansche staatsburgers uit Europa. De Amerikaansche regee ring sprak de hoop uit dat het onbewapende schip, dat niet in convooi vaart, 's nachts verlicht is en duidelijke nationaliteitsken teekenen draagt, niet door maatregelen der zeestrijdkrachten der oorlog voerende mogendheden lastig gevallen zal worden. De Duitsche rijksregeering heeft daarop de Ame rikaansche ambassade te Berlijn het volgende mede gedeeld: Schepen, die hun reizen op de door de Amerikaan- Eche regeering aangegeven wijze volbrengen, staan, overeenkomstig de beginselen van de Duitsche oor logvoering. aan geen enkel gevaar van de Duitsche zeestrijdkrachten bloot. Met het oog op het feit, dat dit Amerikaansche schip vaart in de oorlogszone, die anders door Amerikaansche schepen vermeden wordt, heeft de Duitsche regeering haar strijdkrach ten op de hoogte gebracht van de voorgenomen reis van dit schip en strikte bevelen gegeven dat dit schip zonder gehinderd te worden, op welke wijze dan ook, zijn reis kan volbrengen. Overigens bevin den zich op de route, welke het schip zoowel op de heen- als de terugreis bevaart geen Duitsche strijd krachten. Eenigerlei in gevaar brengen van het Amerikaansche schip van Duitsche zijde is daarom; uitgesloten. De rijksregeering heeft echter daarenboven de Amerikaansche ambassade op berichten gewezen,' die i"eeds in de pers zijn gepubliceerd en die over eenstemmen met zekere door de rijksregeering ont vangen informaties, volgens welke door de regee ringen der landen, die met Duitschland in oorlog zijn, een aanslag op de „president Roosevelt" beraamd is en wordt voorbereid. In verband met het feit dat de vijanden van Duitschland om doorzichtige redenen reeds twee maal hebben geprobeerd door het plegen van aan slagen op schepen met Amerikaansche passagiers en de schuld hieraan Duitschland toe te dichten de Duitsch-Amerikaansche betrekkingen te verstoren heeft de rijksregeering den Vereenigden Staten op deze berichten opmerkzaam gemaakt. Zij heeft daar bij uitdrukking gegeven aan de verwachting, dat de Amerikaansche regeering, die zelf toch het grootste belang heeft bij het levensbehoud van haar staats burgers, daarom ook van haar kant alles zal doen ter vermijding van een verstoring der Duitsch-Ameri kaansche betrekkingen en door dienoverkomstige maatregelen dergelijke misdadige plannen van de vijanden van Duitschland zal verijdelen. TEGEN VERDOOVENDE MIDDELEN. •s-GRAVENHAGE, 28 Mei. Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt be kend: 1. Het is aan alle verlof houders volgens de opiumwet verboden eenig product vallende onder deze wet, te koopen, te verkoopen, te koop aan te bieden, af te leveren, te gebruiken, te verbruiken, te bewerken, te verwerken of te vervoeren. Dit verbod geldt ten aanzien van bovengenoemde han delingen evenzeer voor kininezouten en kinabast. 2. Ieder, die een of meer van de onder dit ver bod vallende artikelen in voorraad heeft, is ver plicht onverwijld, uiterlijk voor 29 Mei a.s. des voormiddags 12 uur, aan het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, Bezuidenhout 30, 's-Gravenhage, opgave te doen van de grootte der aanwezige voorraden van elk der onderschei den artikelen. 3. Deze regeling treedt terstond in werking. 4. Overtreding der bepalingen dezer bekendma king wordt behalve met intrekking van het verlof ingevolge de opiumwet met de zwaarste straffen bedreigd. XA.N.P,) goeding toegekend. Met de rechten van hypotheek houders en andere rechthebbenden wordt bij de toekenning' zooveel mogelijk rekening gehouden. In alle moeilijkheden, welke zich bij de uit voering van dit besluit mochten voordoen, wordt voorzien door den regeeringscommissaris. Rechtsvorderingen tegen deze voorzieningen, worden niet toegelaten. Autoriteiten kunnen vergunning krijgen voor automobielgebruik. 's GRAVENHAGE. 28 Mei. (ANP) Het departe- ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart brengt het volgende onder de aandacht van de burgemees ters: Volgens de op 16, 17 en 20 Mei gepubliceerde be kendmakingen zijn de burgemeesters tot nu toe slechts in bepaalde gevallen bevoegd vergunningen af te geven voor goederenvervoer met motorrijtui gen. Het geven van vergunningen voor personen vervoer is niet toegelaten. Het is wenschelijk geble ken daarin eenige verruiming te brengen. De bur gemeesters worden hierbij gemachtigd, aan autori teiten, welke naar hun oordeel daarvoor in aanmer king komen, een voorloopige vergunning voor een week af te geven. De definitieve vergunning moet door den burgemeester onmiddellijk, behoorlijk ge motiveerd, worden aangevraagd bij den directeur van het rijksbureau voor aardolieproducten. In geen geval zullen vergunningen mogen worden uitgereikt aan zakenlieden. Indien hierop in een bijzonder ge val naar het oordeel van den burgemeester een uit zondering ïioodig is, kan een vergunning worden verleend door den directeur van 't Rijksbureau op een behoorlijk toegelicht voorstel van den burge meester". Het officieele Japansche legerbericht deelt mede dat bij den jongsten luchtaanval op Tsjoengking het pas kort geleden gebouwde militaire arsenaal en andere militaire gebou wen in de voorsteden in brand zijn geraakt. Alle Japansche vliegtuigen zijn behouden op hun bases teruggekeerd, zoo meldt het D.N.B. Bij hun actie tegen verstrooide Chinee- sche strijdkrachten hebben Japansche troepen gistermorgen naar Domei meldt. Hingwah, het- centrum der Chineesche provincie Kiangsoe, veroverd (D.N3.) Een Douglas bombardémentsvliegtuig is bij Mojavo in Californië neergestort, aldus het D.N.B, De bemanning, bestaande uit officieren en vier manschappen, kwam om het leven. Door een grooten brand zijn. naar het D.N.B. meldt, te Vancouver in Britsch Columbia alle établissementen van de „Union Boatworks" een scheepswerf en twee fabrieken voor scheeps motoren geheel verwoest. Op een andere werf is schade aangericht. Het vuur dat in de Union Boat Works was uitgebroken, greep, zeer snel om zich heen. Op een in de haven van Gibraltar liggenden Oceaanstoomer is brand uitgebroken. De blus- schingspogingen bleven zonder resultaat. Het schip staat nog steeds in lichter laaie. (D.N.B.) Met ingang van 1 Juni is het burgers ver boden, zonder speciale vergunning de havens van Suez en Port Said te betreden. Dit veiibod, dat uitgaat van den militairen gouverneur der ka naalzone, geldt volgens het D. N. B. in het bij zonder ook voor de kanaaloevers, de kaden, de petroleum- en benzinereservoirs en de petro- leumraffinaderijen. Geen tegemoetkoming in de Rijwielbelasting. Talrijke wielrijders, die eerst sinds de benzine beperking een fiets hebben aangeschaft en op den v/eg zijn verschenen, hebben zich afgevraagd, of zij voor de resteerendc maanden van het belas tingjaar nog een rijwielbelastingplaatje moeten aanschaffen. Tot 15 Juni zal geen controle wor den uitgeoefend. Na dien datum is het belasting plaatje 1939-1940 nog slechts 6 weken geldig. Verschillende bladen hebben bericht, dat maatre gelen verwacht zouden mogen worden, die be oogen, den nieuwen wielrijders voor de laatste 6 weken van het belastingjaar rijwielplaatjes te ver strekken tegen een belangrijk minder bedrag dan de normale belasting van f 2.50. De A. N. W. B. heeft zich om nadere inlichtingen over deze aangelegenheid tot het departement van financiën gewend. Naar aanleiding van deze bespreking kan de A. N. W. B. mededeelen, dat het departement de bovenbedoelde berichten ten stel ligste tegenspreekt. Een regeling ter tegemoetko ming in de rijwielbelasting is dus niet te verwach ten en wordt ten departemente zelfs niet over wogen. Duff Cooper spreekt. In een Dinsdag gehouden radiotoespraak heeft de Britsche minister van propaganda, Duff Cooper, de Engelsche bevolking in het bijzonder gewezen op het gevaar, waarin het Britsche leger in Noord oost-Frankrijk verkeert. Vanavond, aldus zeide hij, is dit gevaar dreigend geworden. Als troost her haalde hij zijn verklaring van onlangs dat de oor log nog niet verloren is, wanneer de geallieerden deze slag verliezen. „Hoe groot het succes van den tegenstander ook zijn moge, er zij aan herinnerd hoeveel nederlagen Engeland reeds overleefd heeft". Ten aanzien van de Belgische capitulatie zeide Duff Cooper, dat het Belgische leger niet in staat is, den strijd voort te zetten, dien het zoo dapper gevoerd heeft. Het is op de overgroote inspanning gestrand. In tegenstelling tot zijn Fransche collega verklaarde Duff Cooper dat het thans niet de tijd voor critiek of blaam is. Het is noodzakelijk dat het uiterste gedaan wordt om het Britsche leger uit de stellingen, die het thans bezet, te brengen. (D. N. B.) Duitsche eenheden thans merkbaar verlicht BERLIJN, 28 Mei (D.N.B.) Van bevoegde militaire zijde wordt over den toestand aan het front het volgende gezegd: De capitulatie van het Belgische leger beteekent een zwaren slag voor de ingesloten Engelsche en Fransche troepen en een ongemeen voelbare ver lichting voor de Duitsche eenheden. De laatste acte van het dramatische tooneel van den grooten slag van Mei 1940 is begonnen. Opmerkelijk is het feit dat de Duitsche troepen ten Noorden van Valenciennes op een zeer breed front door de sterke Fransche grensfortificaties heen gebroken zijn en ten Westen van Valenciennes over het Scheldekanaal zijn getrokken. Het front nadert thans van het Zuiden de groote industriestad Rijssel. Ook uit het Westen werd de vijand aan het geheele front teruggeworpen. Orchies en La Bassée liggen ongeveer 20 K.M. ten Zuid-Westen van Rijssel. Merville ligt 30 K.M. ten Westen van die stad. Aangezien in het Oosten van Rijssel reeds voor eenige dagen het front tot op 10 K.M. bij de stad was gebracht en aangezien in het Noorden de capitulatie der Belgische troepen waarschijnlijk een onhoudbaren toestand in het leven roept is de totale situatie voor den tegen stander in dezen sector hopeloos geworden. Toch constateert het legerbericht van heden uit drukkelijk, dat de strijd tegen de ingesloten Engel- schen en Franschen voortgaat en zal voortgaan tot zij volledig onderworpen zijn. De gevei van de Provinciale Bibliotheek aan de Lange Delft te Middelburg bleef gelukkig behouden, zoodat wederopbouw van dit historisch monument verzekerd is Rijksbureaux voor ijzer en staal. En voor non-ferro metalen. 's GRAVENHAGE, 28 Mei. Het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt be kend, dat het rijksbureau voor metalen gesplitst is in een rijksbureau voor ijzer en staal, gevestigd Hooge Nieuwstraat 14 te 's Gravenhage, en een rijks bureau voor non-ferro metalen, gevestigd Prinsesse gracht 21, eveneens te 's Gravenhage. Tot directeur van het rijksbureau voor ijzer en staal is benoemd de heer M. Swanevelt. Daarnaast is ingesteld een commissie ad hoe, bestaande uit de heeren ir. M. H. Damme, D. C. Endert Jr. en ir. G. Kessler, die het departement en het rijksbureau voor ijzer en staal adviseeren over belangrijke aan gelegenheden, de ijzer- en staalindustrie betref fende. Als tijdelijk hoofd van het rijksbureau voor non- ferro metalen zal optreden de heer ir. a. Groothoff, terwijl voorshands als plaatsvervangend hooi'd de heer H. G. J. Reynvaan is aangewezen. Directeur is de heer E. de Jong. Voor metalen, ressorteerende onder beide boven bedoelde rijksbureaux, wordt tot nadere aankondi ging dispensatie verleend van de bestaande verbo den tot het koopen, verkoopen, te koop aanbieden, afleveren, gebruiken, verbruiken, bewerken en ver werken van deze goederen. Voorloopïg zijn de bovenbedoelde handelingen dus zondèr vergunning toegestaan, dóch uitsluitend tot beperkte hoeveelheden ten behoeve van geregelde afnemers, die de betreffende goederen voor de in standhouding van hun bedrijf dringend noodig hebben. Nader zal worden bekend gemaakt, welke contro le-maatregelen zullen worden getroffen, teneinde ongemotiveerd gebruik te achterhalen. Het afslui ten van transacties met personen, die tot nu toe in de desbetreffende branches niet hun normaal be drijf uitoefenen, is ten strengste verboden. (ANP) Ondanks de hevige bombardementen en de brandstichting door de Fransche troep van hun aftocht bleef het historisch zoo belangrijke raadhuis op de Groote Markt grootendeelt gespaard »n 'er dekking te Middelburg Onderzoek naar de voorraden onbewerkte tabak. 's-GRAVENHAGE, 28 Mei. Het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat het Rijksbureau voor tabak en tabaksproducten is gevestigd te 's-Graven- hage, Corn, de Wittlaan 8 en telefonisch is aan gesloten onder no. 334056 (intercommunaal Joh. Reijnen). "Voorts wordt medegedeeld, dat het Rijksbu reau een onderzoek zal instellen naar de in Ne derland aanwezige voorraden onbewerkte tabak. Tot het doen van voorraadsopgaven zullen ver plicht zijn alle bedrijven, welke onbewerkte tabak onder zich hebben. De opgave der voorraden zal moeten geschie den op door het rijksbureau vastgestelde formu lieren. welke verkrijgbaar zullen worden gesteld bij de Kamers van Koophandel en Fabrieken op een datum, welke nader bekend zal worden ge maakt^ Met ingang van 30 Mei 1940 zullen fabrikan ten van sigaren, cigarillo's, sigaretten, en van pijp-, snuif-, pruim- en bereide sigarettentabak. alsmede de importeurs dezer artikelen, ver plicht zijn van al hunne afleveringen wekelijk- sche opgave te verstrekken aan het rijksbu reau voornoemd of formulieren welke £>ij de Ka mers van Koophandel en Fabrieken verkrijgbaar zullen zijn. In afwijking hiervan is bepaald, dat op de eerste staat de afleveringen zullen moe ten worden vermeld gedurende de-periode 30 Me: 1940 tot en met 8. Juni 1940. Tegelijk met de indiening dézer staten moet het verschuldigde consentgeld ad V2 pet. over de banderolle-waarde dér afgeleverde tabaks producten worden overgeschreven op giroreke ning 387100 van het Rijksbureau voor tabak en tabaksproducten. De indiening der staten moet geschieden recht streeks aan het Rijksbureau binnen uiterlijk twee dagen na het verstrijken van den termijn (A.N.P.l Stauning heeft geen spijt van zijn besluit. Denemarken voor erger dingen bespaard. KOPENHAGEN, 28 Mei. Minister-president Stauning heeft heden op de algemeene vergade ring der vakvereenigingen óver de Deensche poli tiek gesproken. Over de bezetting van Denemarken door de Duitsche troepen ter bescherming der neutraliteit zeide hij: „Ik zal nooit berouw hebben van het standpunt, dat ik heb ingenomen, want ik ben er van overtuigd dat land en volk voor erger dingen gespaard zijn gebleven. Alle geruchten over een afspraak voor de bezetting of over onze voor kennis daarvan zijn in strijd met de werkelijkheid. Het binnenlandsch politieke gevolg van deze ge beurtenissen is dat thans wordt geregeerd met me dewerking en onder verantwoordelijkheid der vier groote politieke partijen". Stauning sprak daarna over de ontwikkeling van het Deensche bedrijfsleven en van den handel sedert het uitbreken van den oorlog, waarbij hij in het bijzonder aandacht wijdde aan de verliep aan merschenlevens en goederen, die de Deensche vloot op de vaart naar Engeland heeft geleden. Na een uiteenzetting van de reeds getroffen en 'nog voorgenomen regeeringsmaatregelen ter op' der economische moeilijkheden besloot de p met de conclusie: „Voor de groote en ern% vraagstukken van dezen tijd moeten de kleinere problemen wijken. Hoofdzaak is dat het Deeasi; volk zijn zelfstandigheid, onafhankelijkheid vrijheid behoudt". De voorzitter der vakvereenigingen verklaarde dat alle Deensche arbeiders de moeilijke besluite:, die de regeering op 9 April heeft moeten neir.^ goedkeuren. De regeering heeft juist gehandeld, als een regeerirg van mannen, die zich van fca verantwoordelijkheid bewust zijn. Daarvoor men haar dank schuldig. (D.N.B.) Mr. A. J. Enschedé overleden. In zijn woning te Bloemendaal is gisteren op 51- jarigen leeftijd overleden mr. A. J. Enschedé, mede* directeur van de Grafische inrichting Joh. Enschedé en Zn.'N.V. te Haarlem. De heer Enschedé kwam 1914 in dienst bij de firma Joh. Enschedé en Zonen en werd in 1928 directeur der N.V. Machinehandel Mahez te Amsterdam. Op 1 Juli 1938 werd hij be noemd tot directeur der N.V. Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem. Mr. Enschedé is van October 1935 tot Juli 1938 lid geweest van Provinciale Staten van Noord-I waarin hij zitting had voor de Liberale Staatspartij, Sedert 1933 tot April j.l. was hij lid van den ge meenteraad van Bloemendaal. De overledene was voorts voorzitter van de vereeniging „Pro Juven- tute" te Haarlem, commissaris van de N.V. Oprechte Haarlemsche Courant en diaken van de Waalsciie Kerk te Haarlem. Voorts bekleedde hij de functie van commissaris der N.V. 't Raedhuis, en Kweekschool voor de Zeevaart: Zijn verdiensten werden in Luxemburg en België erkend door zijn benoemingen tot ridder in Eikenkroon van T -unburg en tot ridder in kroonorde van België. Ter gelegenheid van het aftreden van mr. Enschedé als lid van den Gemeenteraad van Bloe mendaal wijdde de burgemeester, jhr. mr. C. J. den Tex, hem waardeerende woorden. De burge meester gewaagde van de groote liefde van den heer Enschedé voor de gemeente Bloemendaal, waarvan in het bijzonder getuigde zijn zorg voor Aerdenhout, Ook was het aan de bemoeiingen van den heer Enschedé te danken, dat het Helmmonument aan den Zeeweg werd geplaatst. Zij nog vermeld dat mr. Enschedé diaken der Waalsche Kerk te Haarlem was. De begrafenis zal plaats hebben Vrijdag 31 Mei op de begraafplaats Westerveld, na aankomst van trein 13.14 uur. GENEESKUNDIGE LUCHTBESCHERMINGS DIENST. HAARLEM, Woensdag. Nog steeds is het van groot belang, .dat de ge neeskundige luchtbeschermingsdienst paraat blijft om, indien noodig, hulp te verleenen. Zooals bekend, is deze dienst geheel samenge steld uit vrijwilligers, doktoren, verplegsters, E. H, B. O.'ers, helpsters en dragers. Door het uittreden van eenige vrij willigen wegens vertrek naar elders, is er in Vak III, offl* vattende de posten: KL Houtweg, Dreefzicht en Boekenrodestraat, behoefte aan eenige E.H.B.O.'ers en dragers om de opengekomen plaatsen te bezet ten. Wat betreft de functie van drager, worden heeren tusschen den leeftijd van 18 tot 50 jaar geheel opgeleid aan de posten. Vrijwilligers, die tot genoemden dienst wenschen toe te treden, worden gaarne a.s. Donderdagavond tusschen 7 en 8 uur ontvangen aan het Politie posthuis in de Boekenrodestraat. Schriftelijke aanmeldingen worden ingewacht WJ het medisch hoofd van Vak III: dr. J. Roorda, Ko ninginneweg 107, en P. Wapstra, Kleine Houtetraa» 111 rood.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2