joningen vraagt kinderen de getroffen gebieden. Normaal handelsverkeer moet gehandhaafd. JCtUtSf Deel van distributie bonboekjes moet vernietigd worden. OEN 5 D A G 29 M E I 1940 GRONINGEN. 28 Mei. (A.N.P.) De Com missaris der Koningin in de provincie Gro ningen heeft tot den opperbevelhebber Iq jand- en zeemacht het volgende telegram richt'. °Als voorzitter van de stichting .De Gro ninger Gemeenschap" kom ik u hierbij na mens de bevolking- van de provincie Gronin- ten de verzekering geven, dat de inwon- ners van stad en lande van Groningen het sich als Nederlanders een eer zullen rekenen jn buis en boerderij zoovele kinderen uit ae getroffen deelen des vaderlands te mo- *en ontvangen, als naar uwe meening wen selijk zal zijn, opdat voor die kinderen een oezonde omgeving en verpleging gewaar borgd zal zijn. De organisatie is reeds in zooverre gereed, dat ieder door u te vermelden aantal oogen- blikkelijk kan worden ontvangen. prijzen der voor export afgeleverde tuinbouwproducten. DE LIER 28 Mei. Maandag werd door de Ne- i'Iaadsche Groenten en Fruitcentrale aan de veilin- <q bericht, dat onderstaande prijzen uitgekeerd Minen worden voor de tuinbouwproducten die in •et tijdvak van 18 tot en met 25 Mei j.l. voor export Duitschland werden afgeleverd. ^Tomaten, a, b en c f 30 per 100 K.G. Kaskomkommers: a. boven 52 K.G. per 100 stuks («40* b. van 44 tot 52 K.G. per 100 stuks f7,40; c. an 30 tot 44 K.G. per 100 stuks f6,40. Platglaskomkommers: aa. boven 80 K.G. per 100 cjks f9,40; a. van 65 tot 80 K.G. per 100 stuks f8,40' b. van 55 tot 65 K.G. per 100 stuks f7,40; c. rdi 45 tot 55 K.G. per 100 stuks f6,40. Bloemkool: a. boven 18 c.M. f 10,70 per 100 stuks; ran i215 c.M. f 8 per 100 stuks. Bospeen f 10,70 per 100 bos. Slaboven 20 K.G. per 100 stuks f 1,40; sla onder '0 K.G. per 100 stuks f 1,10. In het Westland acht men deze prijzen bevredi gend. De zeer groote afname voor export naar Duitschland kan niet anders dan een uitkomst voor jen tuinbouw genoemd worden. (A. N. P.) Minimum- en maximum-prijzen voor tuinbouwproducten. DE LIER 28 Mei. Met ingang van Maandag 27 jlei werden door de Nederlandsche groenten- en fruitcentrale de volgende minimum- en maximum prijzen vastgesteld voor onderstaande tuinbouw producten: Tomaten, a, b en c minimum f 30, maximum f 40 ter 100 K.G. Kaskomkommers: a. boven 52 K.G. per 100 stuks (6,00—f6,50; b. van 44 tot 52 K.G. per 100 stuks f5,50—f6,00; c. van 30 tot 44 K.G. per 100 stuks '5,00f 5,50. Platglaskomkommers: aa. boven 80 K.G. per 100 jiuks f8,30f9,00: a. van 65 tot 80 K.G. per 100 st. ♦7.30f 8,30; b. van 55 tot 65 K.G. per 100 st.. f630f7,30; c. van 45 tot 55 K.G. per 100 stuks f5,30—f 6,30. Bloemkool kas: aa. boven 18 c.M. f 12,00f 14,00 er 100 stuks; a. van 15 tot 18 c.M. f 8,70f 12,00 per 100 stuks; b. van 1215 c.M. f 6,70f 8,70 per 100 stuks. Bospeen Vs K.G. per bos zonder lof f 10,70-f 13,40 per 100 bos. 'Kropsla natuur: a. boven 20 K.G. per 100 stuks j],40—f1,70; b. van 15 tot 20 K.G. per 100 stuks fl,10—f 1,40. (A. N. P.) De inlevering van „Reichsmarknoten". Circulatie hier niet geoorloofd. 's-GRAVENHAGE28 Mei. (A.N.P.) Ter toe lichting van het gebod tot inlevering van „Reichsmarknoten" wordt het volgende mede gedeeld: Onder deze „Reichsmarknoten" worden u i t- sluitend verstaan de thans in Duitschland gangbare bankbiljetten, Reichskredietkassen- icheine zijn wettig betaalmiddel en dientenge volge niet aan het gebod onderworpen. Ook op de Jentenibank"-biljetten van 1, 2 en 5 renten- mark is het onderhavige gebod niet van toepas sing. De circulatie van in Nederland aanwezige Duit- acne „Reichsmarknoten" kan, aangezien hier te lande uitsluitend het Nederlandsche geld en de Reichskredietkassenscheine wettig betaalmid del zijn, niet worden gedoogd. De mogelijkheid bestaat, dat deze Duitsche bank- en muntbiljet ten, in strijd met het belang van het Duitsche enNederlandsche economische leven, naar't Duit sche rijksgebied zouden worden overgebracht, aan gezien deze biljetten slechts daar in betaling-kun nen worden gegeven. Ten einde te voorkomen, dat deze biljetten naar het Duitsche gebied wor den overgebracht hetgeen volgens de Duit sche wet verboden is bleek het noodig, de in Nederland aanwezige Duitsche ..Reichsmark noten" aan de circulatie te onttrekken. Het is niet de bedoeling hierdoor op het eigendoms recht van den betrokkene inbreuk te maken. De banken waar de inlevering heeft plaats ge- ronden zijn verplicht zoowel de ingeleverde biljetten als die, welke zich in haar eigen bezit bevinden, aan het einde van den inleveringster mijn onverwijld over te dragen aan de Neder landsche Bank N.V. De „Reichsmarknoten", door de Nederlandsche Bank verzameld, zullen door haar aan het departement van Financiën in bewaring worden gegeven. Aan hen, die kunnen aantoonen. dat zij na 10 Mei 1940 te goeder trouw „Reichsmarknoten" in betaling hebben aangenomen, wordt gelegen heid gegeven, binnen den inleveringstermijn de inwisseling daarvan in „Reichskreditkassen- scheine" bij de „Reichskreditkassen" en bij de door deze daartoe gemachtigde instanties te ver zoeken. Welke instanties hiervoor in aanmerking komen, zal nader bekend gemaakt worden. Indien degene, die te goeder trouw de „Reichs marknoten" ontvangen heeft, niet in degele genheid is vóór den afloop van den inleverings termijn de inwisseling te verkrijgen, dan moet hij de biljetten bij een der in het besluit genoemde banken inleveren. Hij kan tegelijkertijd het ■ezzoek doen de inwisseling achteraf nog tee te staan. Met nadruk wordt de aandacht erop gevestigd, dat het verhandelen van .Reichsmarknoten" ?an ingezetenen ingevolge artikel 3 en aan niet- ingezetenen ingevolge artikel 5 van het besluit tot het treffen van een deviezennoodmaatregel Tan 10 Mei 1940 verboden is en overeenkomstig artikel 7 van dat besluit wordt gestraft. Weer briefkaartenverkeer met Duitschland. "s GRAVENHAGE 28 Mei. (A. N. P.) Het post verkeer met Duitschland Is thans gedeeltelijk her- Vat d.w.z. dat weder zijn toegelaten briefkaarten gefrankeerd volgens het internationale tarief (dat |s7!/2 cent) en gesteld in de Nederlandsche of in de Duitsche taal. Het aanteekenen van de briefkaarten is niet toe- Geëvacueerd vee wordt teruggevoerd Het mag niet verkocht of verruild worden s GRAVENHAGE, 28 Mei. (ANP) Het Rijksbu reau voor de Voedselvoorziening in oorlogstijd brengt ter kennis van de belanghebbende veehou ders, dat met het terugvoeren van vee naar de evacuatie-gebieden een aanvang is gemaakt. Dit terugvoeren kan alleen geschieden onder leiding en op aanwijzing van het bureau „Ontruiming". Aangezien het aanbrengen van merken bij den afvoer in vele gevallen niet meer kon ge schieden, zal het aanvankelijk niet steeds mogelijk zijn aan den veehouder zijn eigen vee terug te geven. Later zal getracht wor den het vee op de goede plaats te brengen, waarbij het bureau „Ontruiming" medewer king zal verleenen. Teneinde zulks te bevor deren, wordt er met grooten nadruk op gewe zen, dat de boeren tot nader order het terug gevoerde evacuatie-vee niet mogen verkoo- pen of verruilen dan op aanwijzing en met toestemming van het bureau Ontruiming. Het vervoer mag voorshands natuurlijk alleen geschieden, indien gedekt door een speciaal ver- voerbewijs voor evacuatie-vee. Toestemming tot verkoop zal alleen in noodgevallen gegeven kun nen worden. Afleveringsverbod voor enkele aardappelsoorten. 's GRAVENHAGE 28 Mei. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt het vol gende bekend: Ten einde de beschikbare aardappelenvoorraad zoo doélmatig mogelijk te besteden, geldt met ingang van heden een afleveringsverbod voor de aard appelsoorten Roode Star, Furore, Zeeuwsche Bon ten en Blauwen. Het verbod geldt evenwel alleen voor de nog op de landbouwbedrijven aanwezige aardappelen. Ontheffing van het verbod kan worden verleend door den provincialen voedselcommissaris voor het gebied, waar de aardappleen zich bevinden. (A.N.P.) Hulpactie voor door den oorlog, gedupeerd spoorwegpersoneel. UTRECHT 28 Mei. In overleg met den perso- neelraad heeft de directie van de Nederl. Spoor wegen een steuncommissie N. S. 1940 in het leven geroepen, teneinde hulp te verleenen aan het per soneel, dat door de oorlogshandelingen have en of goed verloren heeft. Deze commissie bestaat uit de heeren dr. Ch. F. P. Bodemeyer en drs. S. Buys als vertegenwoordigers van de directie der Ned. Spoor wegen en de heeren H. J. 'van Braambeek en H. F. Timmermans als gemachtigden van de erkende personeelorganisaties. Per dienstorder is een beroep op de medewerking van het geheele personeel gedaan in den vorm van een wekelijksche of maandelijksche bijdrage van ten minste 1 pet. der bruto-bezoldiging. Zoodra een algemeene landelijk comité mocht worden opge richt, zal voormelde commissie zich hiermede in ver binding stellen. Genoemde steuncommissie is met haar werkzaamheden onmiddellijk begonnen en heeft reeds een onderzoek laten instellen naar het aantal slachtoffers en naar den omvang van het geleden materieel verlies. (A. N. P.) 's GRAVENHAGE 28 Mei. Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend: Voor een spoedig herstel der binnenlandsche economische verhoudingen is een zooveel mogelijk normaal gehouden handelsverkeer geboden. Het is echter gebleken, dat door verscheidene fabrikanten en grossiers in strijd met deze noodzaak wordt ge handeld. Niet alleen geven zij zelfs aan hun vaste afnemers geen goederen meer af zonder contante betaling, doch ook trekken zij loopend'e credieten in. Zulks zou tengevolge kunnen hebben, dat de goederenvoorziening vastloopt en derhalve zoowel het publiek als de winkeliers en coöperaties het slachtoffer worden van bedoelde onder de huidige omstandigheden onverantwoordelijk te noemen han delingen. In het bijzonder zou de voedselvoorzie ning via de winkels hierdoor in gevaar kunnen komen. Mitsdien moge met den meesten nadruk nogmaals worden gewezen op de noodzakelijkheid, dat iedere leverancier zijn zaken op normale wijze blijft drij ven en niet met een beroep op de buitengewone om standigheden maatregelen treft, welke indruischen tegen het algemeen belang bij een zoo veel mogelijk ongestoorde productie en distributie. Nog zij hier opgemerkt, dat ook de winkeliers en coöperaties zien dienen te onthouden van elke handeling, welke het normale zakenverloop zou kunnen ontwrichten. Het is b.v. bekend, dat ver scheidene hunner, ofschoon over Voldoende con tante middelen beschikkende, de wissels en kwitan ties hunner leveranciers niet honoreeren. Een der gelijke handelwijze werkt uiteraard storend op het economische evenwicht, dat juist in deze dagen noodwendig moet blijven gehandhaafd. (A. N. P.) REGELING VOOR WASSCHERIJ-AUTO'S TER BESPARING VAN BENZINE. AMSTERDAM, 28 Mei. De commissaris van politie, chef van het bureau - verkeerswezen te Amsterdam, maakt bekend aan wasscherijen, welke buiten de hoofdstad gevestigd ^;ijn, dat ter besparing van benzine, aflevering van was- schen aan particulieren per auto te Amsterdam niet is toegestaan. Men dient deze wasschen te brengen naar een vast centraal punt, vanwaar dan op andere wijze het vervoer dient te ge- geschieden. Deze regeling- geldt niet voor de afle vering van wasschen aan hotels, ziekenhuizen, waschinrichtingen en aan adressen van wasch- verzenders. (A.N.P.) TOEWIJZING VAN ACETON. 's GRAVENHAGE 28 Mei. (A. N. P.) Het de partement van handel, nijverheid en scheepvaart deelt den belanghebbenden bij de distributie van aceton mede, dat de door het rijksbureau voor che mische producten voor de periode van 1 April j.l. tot 31 Mei a.s. uitgereikte toewijzingsbiljetten voor afname van aceton, waarvan de geldigheid door de algemeene intrekking van alle verleende vergun ningen van 10 Mei j.l. was vervallen, wederom van kracht worden. Deze toewijzingen zuilen thans ech- ter na 31 Mei geldig blijven tot nader order, terwijl v oorloopig geen nieuwe vergunningen tot aankoop of verbruik van aceton, behoudens in zeer bijzon dere gevallen, zullen worden uitgereikt. Tegelijkertijd wordt, in verband met de moge lijkheid, dat bestaande voorraden geheel of gedeel telijk verloren zijn gegaan, een nieuwe inventari satie gehouden. Ingeschrevenen, die de daarop be trekking hebbende circulaire, om eenigerlei rede nen, niet mochten hebben ontvangen, worden verzocht aan het rijksbureau voor chemische pro ducten, Bezuidenhoutscheweg 64 te 's Gravenhage, alsnog een exemplaar daarvan aan te vragen. De tram rijdt weer op den Coolsingel te Rotterdam. Op den achtergrond het stadhuis, dat nagenoeg ongeschonden bleef Aflevering terpentijn en harsen aan banden s-GRAVENHAGE, 28 Mei. Het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt be kend, dat het, mei ingang van 29 Mei 1940, zonder uitdrukkelijke schriftelijke toestemming van het bestuur van het rijksbureau voor chemische pro ducten, Bezuidenhoutscheweg 64 te 's-Graven- hage, verboden is af te leveren: 1. Terpentijn (terpentijnolie). 2. White spirit (aardolieproduct, o.a. bekend als terpentina, kunstterpentijn) 3. Gomhars b t/m n., 4. Gomhars wg, ww en beter; 5. Houthars, donkere/lichte t/m n; 6. Houthars wg en hooger; 7. Gom damar en elemi; 8. Gom copal en kaurigom; 9. Kunstharsen, voor zoover deze toepassing vin den in de verf- en lak industrie, zooals phenol- formaldehyd-harsen, glyptaal-harsen en daarmede overeenkomende producten; kunstharsen, welke bestemd zijn voor de fabricage van perspoeders en persproducten vallen voorloopig buiten dit verbod. Van dit verbod zijn uitgezonderd afleveringen van terpentijn door detaillisten aan schilderspa troons in hoeveelheden van ten hoogste 1 liter per week per volwassen schilder, evenwel met dien verstande, dat in geen geval een grootere hoeveel heid aan een kooper mag worden afgeleverd dan overeenkomt met hetgeen hij normaal per week gebruikte. Ten aanzien van deze afleveringen geldt bovendien, dat zij slechts mogen plaats vinden na afteekening door den detaillist van een bon in tweevoud, bevattende de namen van den leveran cier en van den kooper en de afgeleverde hoeveel heid. Van deze bons moet een exemplaar door kooper en een door verkooper worden bewaard. (A.N.P.) Oplichtingsaffaire na zes jaar voor den rechter. 's-GRAVENHAGE, 28 Mei. Bijna zes jaren ge leden, n.l. op 2 Juli 1934 werd een handelaar in foto artikelen, te dezer stede, door een jongeman, die zich uitgaf voor jhr. Schimmelpenninck van der Oye, doch wiens werkelijke naam een geheel andere was zijn initialen luiden L. J. de W. opgelicht voor twee fototoestellen. De winkelier deed aangifte bij de politie, doch de „kooper" van de beide toestellen bleek niet meer vindbaar. Totdat toevalligerwijze onlangs een andere jongeman, zekere V., met de po litie in aanraking kwam voor een feit dat tot over brenging van dezen V. naar het Huis van Bewaring leidde. Bij deze gelegenheid kwam aan het licht, dat De W. en V. in 1934 eenige malen „op stap" waren geweest en dat zij samen te Zandvoort waren aan gehouden. De W. had toen aan V. verteld dat hij van een winkelier twee fototoestellen onder valsch voor wendsel in handen had gekregen. De bedoelde winkelier was nu spoedig gevonden en nadat de noodige inlichtingen waren verkregen kon alsnog de vervolging tegen De W. worden in gesteld. De officier van justitie eischte terzake van op lichting tegen De W. acht maanden gevangenisstraf. Uitspraak 11 Juni. LANGS DE STRAAT Weer gewoon Onze voornaamste winkelstraat, de Groote Hout straat, herneemt, zooals alles in onze stad, weer haar gewoon, normaal voorkomen, des morgens, des mid dags en des avonds. Behalve dan wat de auto's be treft. Wij wandelen er weer gewoon op de hier en daar wel wat erg smalle trottoirs, dat wil zeggen smal op die gedeelten, waar ook de rijweg zij het dan dat die bijna geheel slechts in één richting bereden mag worden eigenlijk te smal is voor een straat met druk verkeer, een stuk van den hoofdweg dwars door de stad. Wij houden er weer rechts. Wij, daar mede bedoel ik de menschen die een goed begrip hebben van de eischen van het moderne verkeer. Helaas houden er ook nog steeds velen links. Vooral op den Maandag zondigen onze, hier overigens zeer welkome, landgenooten uit Haarlem's schoone om streken, veel tegen de wet van het rechts houden en drentelen, soms wel gedrieën, op het voor hun richting linksche trottoir, met een kalmte en de rust, die hen ook op een breeden, stillen landweg kenmerkt, zich er blijkbaar absoluut niet van be wust, dat dit voor hen die meer oog hebben voor de moderne verkeerseischen, maar al te dikwijls zeer hinderlijk is. Dezen toch zien zich nu vaak ge dwongen, even van het voetpad af te wippen, daar bij de kans loopende te worden aangereden, omdat die brave buitenlui geen notie hebben van uitwïj- ken, voor welke bewering Starings „Hoofdige Boer" het bewijs is. Er wordt op dit gebied dagelijks nog heel wat gezondigd tusschen Groote Markt en Groote Houtbrug! De bekende typen, die aan de Groote Houtstraat een aardig aanzien plachten te geven en die wij even gemist hadden, zijn gelukkig teruggekeerd. De vriendelijke en rustige man, die met een uitnoodi- gend gebaar naar het mandje met vette palinkjes wijst, dat aan zijn arm hangt en met een aanmoe digenden glimlach, zoo onder het voorbij loopen door, met zachte en duidelijke stem tegen u zegt: „Wat zijn ze weer lekker vandaag! Vet als boter! Wat z y n ze weer goed!" is weer het stadsbeeld ko men verlevendigen. Altyd blijft hij bescheiden in het aanprijzen van zijn vette en bij het volk zoo ge liefde lekkerny, opdringerig wordt hy nooit. Wilt u van den inhoud van zijn mandje geen notitie ne men, ook niet van de palingen die hij u als monster vóórhoudt, even goede vrienden! Ik wensch hem goede zaken. Met vreugde begroetten wy onlangs ook al uit de verte het frissche kleurenspel, boven de hoof den der voetgangers, van de aardige ballonnetjes die, steeds in beweging, de aandacht en de begeerigheid van het jeugdig deel der wandelaars in de Hout straat trekken en opwekken. Het deed ons, naderbij gekomen, genoegen te zien, dat weer dezelfde ver koopster, de groote, forsche vrouw met het goed moedig gelaat, daar stond, als een rots in de bran ding van het drukke verkeer, houdend den langen stok, waaraan de ballonnetjes van boven zijn be vestigd, als een staf. Welkom goedmoedige ballon- nenverkoopster, gij brengt weer een vroolijken lach op menig kindergezicht! En de bloemenkoopman met zijn rijken schat van kinderen Flora's, hij is ook weer op het appèl en brengt met zijn fleurige koopwaar leven en vroo- lijkheid-door-kleur-en-vorm in het stadsbeeld. „Doe gewoon en koop gewoon" is de leuze van deze dagen. Ik zou zeggen: dit advies kan des te beter opgevolgd worden, nu ook de Groote Hout straat „weer gewoon is". J. C. E. Maximumprijzen aardappelen. 's-GRAVENHAGE, 28 Mei. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt be kend. dat de maximum-prijzen voor aardappelen voor de week van 27 Mei tot en met 1 Juni 1940 als volgt zijn vastgesteld, alles onverminderd eenig verbod van aflevering. Ie. Voor de soorten Zeeuwsche Bonte, Zeeuwsche Blauwe, Roode Star en Furore, alle voor zoover verbouwd op kleigrond: lelersprijs 4.35 p. 100 KG; grossiersaankoopprijs, franco voor den wal ter bestemming 5.15 p. 100 KG; winkeliersaan koopprijs, franco winkel 5.95 p. 100 KG; id. in Amsterdam 6.05 p. 100 KG; prijs voor den con sument (afgehaald aan den winkel 0.07\'z p. KG; thuisbezoi-gd 0.08 \'2 per KG. 2e. Voor de soorten Eigenheimers, Bevelanders, en daarmede gelijk te stellen soorten, alle voor zoover verbouwd op kleigrond: telersprys 3.80 p. 100 KG; grossiersaankoopprijs, franco voor den wal ter bestemming 4.60 p. 100 KG; winkeliers- aankoopprijs, franco winkel 5.40 p. 100 KG; id. in Amsterdam 5.50 per 100 KG; prijs voor den consument 0.07 per KG (afgehaald aan den winkel); thuisbezorgd 0.08 p. KG. 3e. Voor de soorten Alpha, Bintje, Industrie en daarmede gelijk te stellen soorten, alle voor zoover verbouwd op kleigrond: telersprys 2.92 p. 100 KG; grossiersaankoopprijs, franco voor den wal ter bestemming 3.60 p. 100 KG; winkeliersaan koopprijs, franco winkel 4.40 p. 100 KG; id. in Amsterdam 4.50 per 100 KG; prijs voor den con sument (afgehaald van den winkel) 0.06 per KG; thuisbezorgd 0.07 p. KG. De prijzen voor den consument zijn dus onge wijzigd gebleven. (A.N.P.) in Haarlem en daarbuiten. SCHILDERIJEN ALS RUILMIDDEL. Het kan bekend zijn dat ook in normale tijden de kunstenaar er wel in slaagt zijn financieelé ver plichtingen jegens derden: artsen, leveranciers en anderen, met werk van eigen hand te voldoen. Gemakkelijk gaat dat wel niet en degeen, die te vorderen heeft, moet al zelf kunstliefhebber zijn en bovendien -niet zelf om contanten verlegen zit ten. Maar 'het gebeurde vrij vaak en het zou niet te verwonderen zijn als in deze voor de kunste naars zeer benarde tijden pogingen in die richting herhaald en met eenige tegemoetkoming beoor deeld werden. Voor bezitters van kunstwerken, liefhebbers en handelaren, ligt de zaak wel lastiger, daar hun bezit thans uiterst moeilijk te taxeeren is, het ele ment philantropie in die gevallen niet in de eerste plaats in aanmerking komt en het toch ook meestaj over objecten gaat, die buiten verhouding tot een dokters-, bakkers- of slagersrekening staan, wat (zelfs in deze dagen) de geldelijke waardeering betreft. Men kan werkelijk niet zeggen wat moei lijker is, alleen als zeker aannemen dat in deze periode, die ieder moet doormaken, kunstwerken naar verhouding goedkooper zullen zijn te krijgen dan schoenen of kleedingstukken. Voorloopig vecht men meer om de laatste dan om de eerste objecten. Toch zijn schilderijen vaak als ruilobjecten ge bezigd tegen gansch ander soortige zaken. De ge schiedenis levert vele van die gevallen op. En de goede stad Haarlem heeft indertijd daarvan een aardig voorbeeld verschaft dat men nu wel eens op mag halen om de ruilwaarde van schilderyen te bewijzen. In het jaar 1804 ontving de Haarlemsche schil der Wybrand Hendriks van het toenmalig Fran- sche bewind in Den Haag een cadeautje in den vorm van een voortdurend bewijs van vrijen toe gang tot de omstreeks 1798 gestichte Nationale Konstgalerij in die stad. Die Nationale Konstgalerij was de voorloopster van het Konink lijk Museum, dat op zijn beurt weer aan de stich ting van ons Rijksmuseum voorafging. Het was de beroemde agent van Finantiën Gogel, een kunst zinnig leider der Hollandsche Patriottenpartij, die voor de stichting der „Konst-Galerij" het meeste en belangrijkste werk verzette. Toen Wybrand Hendriks zijn vriendelijke atten tie uit Den Haag ontving was Gogel echter reeds van het tooneel verdwenen en was zijn medestan der, de inspecteur der Nationale Gebouwen Ever- hard Temminck, de man die in kunstzaken de la kens uitdeelde. Wil men weten waaraan Hendriks die vriende lijkheid te danken had? Wel, dat kwam „wegens zijn hulp in het afnemen der schilderijen van de Magistraat der stad Haarlem". En de schilderijen die Hendriks zoo keurig had helpen afnemen werden daarop bij minnelijke transactie van dien Magistraat overgenomen te gen betaling van., een gebouw, voor de Haar lemmers van niet geringe waarde: ons mooi Stad huis op de Groote Markt! Een merkwaardige han delszaak dus. Wanneer men zich nu afvraagt hoe dat in elkaar zat, moet men weten dat onze Magistraat vijf jaar tevoren dat stadhuis, weliswaar onder vriendelijken drang der Hooge Overheid, voor vijf en dertig duizend gulden aan die Heeren had verkocht, om dat de landsregeering er een Gerechtshof in wenschte te vestigen. Er is nooit een gerechtshof in geweest, althans niet in actie en het gebouw heeft vier, vyf jaar leeg gestaan. Dan besluit de inmiddels gewijzigde Regeering in Den Haag het Gerechtshof van het Departement Texel niet in Haarlem te vestigen en zij komt met de Haar lemsche Vroedschap overeen het Stadhuis terug te geven tegen betaling van vijf schilderijen die eigendom der Stad waren. Het waren: (toelichting tot besluit Nr. 1 van 20 Febr. 1805, Rijksarchief) Een, verbeeldende den Bethlemschen kinder moord door Cornells van Haarlem, Ao. 1591, ge schilderd met twee deuren door Maarten van Heemskerk. Een, verbeeldende den Godenbruiloft, door Cor. nelis van Haarlem. Een, verbeeldende Adam en Eva, door Cornelis van Haarlem. Een, verbeeldende een gevecht op de Vuyke ol Haarlemmermeer, door Vroom. Een, verbeeldende een Magdalena-beeld, door een onbekend schilder. In het contract van overdracht tusschen de Haarlemsche schepenen P. N. Quarles en G. A. Vermeulen eener zijds en Inspecteur Temminck anderzijds, worden slechts vier schilderijen ge noemd. doordat de opsteller ervan 2 in één draait en spreekt van de Godenbruiloft met twee deuren en den Bethlemschen kindermoord niet noemt (waar die deuren bij behoorden). De onbekende schilder van de Magdalena zou Jan van Scorel geweest zijn, was althans in 1573 als zoodanig be schreven, toen het nog eigendom van de Sint Jans- heeren was, doch is later, als werk van Jan Nagel gedoopt, weer in het Frans Halsmuseum beland (Catalogus nr. 215). Die schilderijen, waarvan de waarde op den dag van heden (evenals die van het Stadhuis) moeilijk op een cent na, te taxeeren zou zijn, waren met de affaire van 1805 nog niet aan het einde hun ner tochten: 1. De Bethlemsche kindermoord bleef tot 1917 in het Haagsche Mauritshuis hangen, en werd in dat jaar door den Staat der Nederlanden weer aan Haarlem in bruikleen gegeven. De zijluiken van Van Heemskerk bleven in het Mauritshuis. 2. De Godenbruiloft (het huwelijk van Peleus en Thetis) bleef tot 1913 in Den Haag en keerde toen weer als bruikleen naar ons terug. 3. De Adam en Eva vond rust in het Rijks museum der Hoofdstad. (De Adam en Eva, die het Frans Halsmuseum bezit is een ander schildery dat in 1863 door Jhr. Quarles van Ufford geschonken werd). 4. Vroom's Zeeslag op de Haarlemmermeer kwam niet naar onze stad terug en 5. de Magdalena daarentegen keerde weer, als Nagel aan Scorei's doodkist. Een vijftal kunstwerken had dienst gedaan als betalingsmiddelen. J, H. DE BOIS. 's-GRAVENHAGE, 28 Mei. (A.N.P.) Het departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt het volgende bekend: De laatsten tijd zijn verschillende distributie diensten er toe overgaan in hun kring bepaalde producten te distribueeren, waarbij gebruik ge maakt is van de bonnen van distributiebonboekje» voorzoover deze reeds uitgereikt waren. Di verband hiermede is besloten, dat de bonnen, genummerd van 1 t/m 20 van het broodbonboekje, en de bonnen, genummerd van 1 t 'm 13 van het algemeen distributie bonboekje. bij de verdere distributie niet ge bruikt zullen worden, zoodat deze vernietigd kunnen worden, hetgeen ter voorkoming van misverstanden aanbeveling verdient. Iri gemeenten, waar bonnen van hoogere nummers zijn gebruikt dan bovenvermeld, zullen tegen in levering der reeds gebruikte bonboekjes nieuwe exemplaren worden uitgereikt. Uitvoer van kippeneieren naar Duitschland. 's-GRAVENHAGE, 28 Mei. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat de uitvoer van kippeneieren naar Duitschland weer is geregeld en dat deze op de zelfde wijze zal kunnen geschieden als voorheen. Alle voorschriften en bepalingen te dezei zake blijven van kracht. De exportprijzen voor kippen eieren zijn vastgesteld op den prijs, die gold op 9 Mei jl. Er is voorts een regeling getroffen, waar door directe uitbetaling aan de exporteurs kan volgen. Er zal verder een hoeveelheid eendeneieren naar Duitschland kunnen worden uitgevoerd, welke overeenkomt met de hoeveelheid, die voorheen door Duitschland werd afgenomen. De exportprijs zal voorloopig bedragen f 3.30 per 100 stuks. De eendeneieren, welke niet in verschen toestand wor den uitgevoerd, kunnen worden ingekalkt en zullen later als kalkeieren worden uitgevoerd. De Nederlandsche Centrale voor eieren en pluimvee te Beekbergen, welke met de uitvoering van deze regeling is belast, zal per circulaire na dere bijzonderheden aan de exporteurs van eieren bekend maken. (A.N.P.) M. O.-eindexamens te Rotterdam alleen mondeling. Volgens Staatsblad O 350 heeft dc opperbevel hebber van land- en zeemacht op voordracht van den secr.-gen. van het departement van Onderwijs be sloten, dat de eindexamens der gymnasia en hoo gere burgerscholen en der middelbare scholen voor meisjes te Rotterdam dit jaar onder toezicht van de daarvoor aangewezen gecommitteerden en deskun digen, voor zooveel dit door de rectoren en direc teuren wenschelyk wordt geacht, uitsluitend mon deling zullen worden afgenomen en in ieder geval voor iedere candidaat op één dag zullen afloopen. De rectoren en directeuren dier scholen worden gemachtigd de noodige maatregelen te nemen voor de vereenvoudiging van de examens. De toelatingsexamens dezer scholen zullen worden afgenomen voor zooveel dit den directeuren wen- schelijk voorkomt. Zij worden gemachtigd vereen voudigingen aan te brengen, die zij noodig achten. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Onderwijs, K. en W. wordt gemachtigd, dit besluit mede van toepassing te ver klaren voor andere gemeenten of afzonderlijke scholen, waar ten gevolge van de oorlogsomstan digheden de examens niet op de gewone wijze zou den kunnen plaats vinden.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5