'liet JOimt m Jxut Olie&ot. Hoe het Korps Vrouwelijke Vrijwilligers werkte Huwelijk met modern Comfort. WÖENSDSG 29 HET 194Ö Ook het gaarkeuken-koken heeft voor de vrouwelijke vrijwilligers van den huishoudelijken dienst geen geheimen. Onder militair toezicht wordt de maaltijd klaargemaakt. andere plaatsen. Onder voorzitterschap van den wethouder is een comité gevormd, waarin naast de Armenraad, het Leger des Heils en de Winterhulp ook het K. V. V. zitting heeft. Met nadruk verzocht men ons te willen mede- deelen, dat de goederen per wijk met handkarren worden opgehaald. Het kan dus' eenigen tijd duren voor men aan een bepaalde wijk toe is gekomen. Een wijk was reeds door een der bewoners geheel bewerkt. Reeds vier groote vrachtwagens vol met goederen van allerlei aard zijn naar Rotterdam vertrokken. Er is echter nog zeer veel noodig o.a. ook keukenmateriaal. Waar hulp noodig was werd ze verstrekt. Nooii tevergeefs een beroep op het K. V. V. HAARLEM, Woensdag. De arbeid van het Korps Vrouwelijke Vrijwilli gers met zijn 1300 leden heeft in ruimen kring waar deering gevonden. Het Korps heeft veel en goed werk verricht en hoopt dat in de toekomst ook te doen. In een bijeenkomst op het bureau in het Stad huis zijn ons over dat werk eenige mededeelingen verstrekt. De basis waarop het K. V. V. eigenlijk werkt, wordt zeer juist omschreven in een brief, die door het bestuur aan de leden werd gericht. Het vol gende is daaraan ontleend: „Onze diensten hebben ieder naar eigen geboden mogelijkheden gewerkt. Wij moeten doorgaan met ons werk. Wij moeten ons blijven bekwamen. Wij moeten bereid blijven ook al kan het K. V. V. niet dadelijk van onze diensten gebruik maken. Het gaat er niet om of precies alle leden van het K. V. V. aan het werk gesteld kunnen worden. liet gaat er alleen maar om dat nooit een beroep op het K. V. V. tever geefsch zal kunnen' worden gedaan." Dat was de voornaamste inhoud van dien brief waaruit de geest van het korps duidelijk spreekt. De bereidheid anderen zooveel mogelijk te helpen komt ook duidelijk tot uiting in den Socialen Dienst. Er kwamen 24 aanvragen van uiteenloopenden aard binnen, die eerst door Maatschappelijk Hulpbetoon werden onderzocht. Het betrof voornamelijk hulp verleening in de huishouding bij ziekte en kinder verzorging. Ook werden bedden, matrassen en klee ding verzameld en in het St. Vincentiushuis opge slagen ten einde te kunnen worden verstrekt aar vluchtelingen uit andere plaatsen, die tijdelijk naar Haax-lem waren gekomen. Van den Geneeskundigen Dienst zijn de hospitaalhelpstei's, noch zij die voor hulp in de wijkverpleging waren opgeleid in vollen dienst geweest. Waar het noodig was is echter ge holpen. De E. EI. B. O. cursussen worden voortgezet. De verbindingsdienst had tot taak moeilijkheden, die door belemmeringen van het verkeer waren ontstaan op te heffen door het inschakelen van rijwielordon- ïiansen. Twintig daarvan hadden een speciale oplei ding gehad, de overigen moesten meteen aan het werk gaan. Ook werd b.v. hulp verstrekt in brood- bakkei'ijen bij het inpakken van brood voor de sol daten, het inzamelen van goederen terwijl deze dienst ook hulptelefonisten ter beschikking stelde. De dienst van Vervoer stelt chauffeuse? voor am- bulance-autos ter beschikking. Deze chauffeuses werken in de ziekenhuizen en op ziekenautos terwijl ze ook een cursus E. H. B. O. hebben gevolgd. De huishoudelijke dienst was gesplitst in een opleiding tot het koken in gaarkeukens, het verleenen van huishoudelijke hulp in noodhospitalen, de kinderver zorging en de hulp in de gezinnen. De administratrice heeft voornamelijk voor de administratie van het. K. V. V. zelf gezorgd. Daartoe wordt een zeer practisch kaartsysteem ontworpen Ook leverde deze dienst eenig personeel aan de ge meente. Er bestaat voor den administratieven dienst echter nog een groote behoefte aan typistes, die ook overdag kunnen werken terwijl het verder ook op prijs gesteld zou worden indien zij, die met een stencil machine om kunnen gaan zich zouden wil len melden. De luchtbeschermingsdienst gaf twee cursussen voor gezinsbescherming, waaraan door 65 leden werd deelgenomen. De leden, die dezen cursus volgden hebben zich daarna bij haar blokhoofd ge meld. De verzorging van gewonde en zwervende dieren behoort tot de taak van den dienst „Hulp aan Dieren". Het gevaar van losgebroken paarden en huisdieren ook in verband met het uitbreken van besmettelijke ziekten heeft de volle aandacht van dezen dienst. Aan alle eigenaars van dieren is daar om den raad gegeven hun beesten van een kaartje met adres te voorzien. De kliniek voor dierenbe scherming vormde het voornaamste dierenhospitaal Daartoe waren ook nog eenige garages ingericht. Hulp aan RotterdamI Op verzoek van den wethouder van Sociale Zaken de heer W. J. B. van Liemt werden nog eenige me dedeelingen gedaan over de hulp aan Rotterdam en EXAMENS. ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amsterdam voor het cand.ex. geneeskunde (2e ged.) de heeren H. H. J. Claessen en J. D. J. W. Bleeker. NIEUWE UITGAVEN. Een beknopte belastinggids samengesteld door di". M. J. H. Smets en J. H. Meihuizen is verschenen bij L. J. Veen's Uitgevers Mij N.V. te Amsterdam. NED. VER. VAN VRIJZ. ZONDAGSSCHOLEN. De Ned. Vereeniging van Vrijzinnige Zondags scholen (Kiesdistrict Noord-Holland) houdt haar 28e jaarvergadering op Woensdag 5 Juni a.s. in de Ned. Herv. Kerk te Zuid-Scharwoude. Mevr. W. J. C. BlombergZeeman, te Haarlem, zal een lezing houden over het onderwerp „Albert Schweitzer en zijn werk". FAILLISSEMENT. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haar lem is op Dinsdag 28 Mei 1940 uitgesproken het faillissement van Hendrik Lustig, timmerman, wonende te Beverwijk, Boeweg 55. Curator Mr. J. A. B. Sanders te Beverwijk. Rechter-Commissaris Mr. S. J. Pit te Haar lem. CHAUFFEUSES AAN DEN ARBEID. Leden van het K. V. V. doen practisch dienst op zieken auto's. Een van de vele nuttige werkzaamheden, die deze vrouwelijke vrijwilligers op zich hebben genomen. DONDERDAG 30 MEI. JAARSVELD, 414.4 M. AVRO-uitzending. 8.00 Berichten ANP. 3.10 Gramofoonmuziek. 8.30 Orgelspel. 8.50 Gramofoonmuziek. 10.35 Omroep orkest. 11.00 Declamatie. 11.10 Omroeporkest en soliste. 12.15 Puszta-orkest. 12.45 Berichten ANP, Gramofoonmuziek. 1.00 AVRO-Aeolianorkest en solist. 2.00 Concertgebouw-strijkorkest (opn.) 2.30 Pianovoordracht. 3.00 Ensemble Jonny Kroon. 4.30 Gramofoonmuziek met toelichting. 5.Ö0 Jeugdhalf- uur. 5.30 AVRO-Amusementsorkest en de „Melody Sisters". 6.30 Omroeporkest en solisten. 7.30 Con certgebouworkest en solist (om ca. 8.30 Utrechtsch Vrouwenkoor). 9.50 Mededeelingen, reportage. lO.OOGramofoonmuziek. 10.30 AVRO-Amusements- orkést en solist. 11.00 Berichten ANP. 11.10 AVRO- dansorkest. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. KOOTWIJK. 1875 M. NCRV - uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten (Franseh). 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Berichten (Neder- landsch). 9.45 Marcando-ensemble. 11.15 Berichten (Engelsch) 11.30 Berichten (Vlaamsch). 11.45 Gra mofoonmuziek. 12.00 Jac. Stoffer's sextet. 1.30 Be richten (Nederlandsch). 1.45 Berichten (Franseh). 2.00 Gramofoonmuziek'. 2.30 Berichten (Neder landsch). 2.45 Gramofoonmuziek. 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 Gooilanders. 5.30 Berichten (Ne derlandsch). 5.45 Gramofoonmuziek. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Berichten (Vlaamsch) 6.45 Cello voordracht. 7.30 Berichten (Nederlandsch). 7.45 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten (Engelsch). 8.30 Berichten (Vlaamsch). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Berichten (Neder landsch). 9.45 Gooisch symphonieorkest. 11.15 Be richten (Engelsch). 11.4512.00 Gramofoonmuziek.' ID3 De garage. In den tijd toen vele Nederlanders nog auto re den, die nu heel blij zijn dat zij een fiets bezitten, leefde er ergens in landelijk Nederland een jonge man, dien het zoo goed ging in zijn zaken dat hij zich een kleine auto kon veroorloven. De auto was van dat allerkleinste model dat ze vroeger „een boulevard-luis" noemden. Maar overigens heele- maal echt: een gesloten coach, tweedeurs. Kort daarna stierf een oude oom, die den jongen man eer. bescheiden vermogentje naliet. En aangezien hij geloofde in onroerend bezit, veel meer dan in de grilligheid van beurspapieren en andere ver gankelijke waarden, besloten zijn vrouw en hij zich een kleine woning te laten bouwen buiten het stedeke, waarin hij zijn arbeid bedreef. Natuurlijk gaf hij de opdracht aar zijn vriend den architect, die jong was als hij en verblijd met de taak. want het zou zijn eerste villaatje zijn. Tot dusver had hij zich tot een boerderij en eenige pakhuizen moeten bepalen. Een schoone tijd van plannen-maken brak voor alle drie aan. Den architect gewerd de geest die tot bezielde schepping voert. En hij ontwierp eer. klein juweel, dat zijn principaal en diens vrouw verrukte. Natuurlijk behoorde er een garage voor het wagentje bij. Die was ingebouwd in het geheel, dat de strengste toets der juiste verhoudingen scheen te kunnen doorstaan. Het werd daarop aan besteed. De aannemer en zijn mannen kwamen. Het verrees, zooals nieuwe woningen dat plegen te doen, temidden van steigers en rommel. Maar de verrukte toekomstige bewoners dachten die weg. Hun verbeeldingskracht zag de idyllische wer kelijkheid reeds in de liefelijke natuur, die het alles omgaf. Schier dagelijks gingen zij zich in de wording vermeien. Tot het oogenblik kwam waarop het gereed was en tot de verhuizing besloten kon worden. „Mor gen, als je wilt, zei de trotsche bouwer en hij nam zijn zesde foto uit een zesden gezichtshoek. Lang toefden zij, bewonderden nog eens alles en reden toen naar de oude woning terug, Daar merkte de nieuwe huiseigenaar dat hij zijn pijp had laten liggen. „Even terugrijden om 'm te halen", zei hij en zijn vrouw plaagde hem dat hij met opzet dat ding had laten liggen om nög eens te kunnen gaan. .Goed goed", zei hij, laohte, reed weg en keerde niet terug. Men vond hem in den laten avond. Dat klinkt tragisch, maar hij was heelemaal niet dood. Zelfs niet gewond of ziek. Hij was spring levend, ofschoon erg hongerig. En verder alleen maar teleurgesteld. Want toen hij in de landelijke stilte bij zijn nieuwe woning was gekomen had hij gezien dat de garagedeuren openstonden en de garage eens even willen probeeren. Dat was nog niet gebeurd. Dat moest toch. Dus reed hij er keurig en voorzichtig in. En stopte zijn motor. En nam het sleuteltje uit het contact. En wilde het portier links openen. Maar 'het ging maar enkele centimeters open, toen stootte het tegen den muur. „Ik heb het midden niet genomen toen ik binnenreed", dacht hij, schoof naar rechts en opende het portier aan dien kant. Maar dat wou hoogstens een decimeter wij ken. Hij dacht dat het ergens aan haakte, rukte er aan en liet het cortactsleuteltje uit de auto vallen, dat er ergens onder belanc-de. En toen bleek hem dat rukken ook niets hielp. Het rechter-portier kon volstrekt niet verder open. De garage was te smal. Zijn architect, die zijn eerste villaatje bouwde en gansch geen ervaring van auto's bezat, had in op timistische onwetendheid het garage-nut aan de pure inspiratie geofferd. Ik heb u gezegd dat het daar landelijk en stil was. Ik moet er aan toevoegen dat de avond viel toen de vreeselijke fout ontdekt werd, dat er geen ander huis in de buurt was, dat het regende en dat dus de jongeddchters der boerderijen niet met hu, vrijers op stap gingen. Daarom baatte het riet dat. de opgeslotene door zijn achterruit tuurde en zelfs niet dat hij om hulp ging roepen. Niemand hoorde het. Ten overvloede kwam er ook nog een windvlaag, die de garagedeuren dichtsloeg. Het was reeds nacht toen een doodelijk onge ruste jonge vrouw en een ontstelde arphitect hem kwamen bevrijden. Na lange uren, waarin zij ver ondersteld hadden dat hij plotseling door een groo- ten klant ontboden was, of met een auto-defect zat te tobben en meer van dien aard. In het pikkedonker vielen harde woorden aan het adres van den schepper van het juweel. Een vertrouwen brak. Een blanke illusie was besmeurd. Enden volgenden dag moest er een opening in den buitenmuur van de garage gemaakt worden, waarin het linker-portier kon openen. Daar kwam toen weer een deur in. Waarna die garage een jaar lang tot de geliefde en bespotte bezienswaardighe den van het district behoorde. Zoo zijn de men- schen: zij willen niet erkennen dat men door fou ten te maken moet leeren. Ofschoon zij dat alle maal doen, al is het niet steeds zoo opvallend. Het opvallende was hier natuurlijk de groote pech. Tenslotte moet ik nog zeggen dat het heusch ge beurd is. Er gebeuren trouwens nog wel wonder lijker dingen in de wereld. Nietwaar? (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden). KON. NED. TOONKUNSTENAARSVEREENIGING Dezer dagen hield de afdeeling Haarlem en omstreken der K.N.T.V. haar jaarlijksche verga dering in het gebouw „De Nijverheid". De voorzitter, de heer George Robert, sprak een kort openingswoord. De penningmeester ,de heer Karei de Jong, bracht het jaarverslag uit. De kascommissie had de boeken nagezien en in orde bevonden. Na voorlezing van het jaarverslag door de se cretaresse, mej. Betsy Koopman, werd medege deeld, dat in verband met de gebeurtenissen de algemeene jaarvergadering, die in Juni 1940 te Haarlem zou worden gehouden met een concert, tentoonstellingen en andere feestelijkheden ter eere van het 13e lustrum der K.N.T.V. moet ver vallen. ALGEMEENE ABONNEMENTSKAARTEN DER NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN UTRECHT, 28 Mei. In het bericht der Neder- landsche spoorwegen, betreffende de algemeene abonnementskaarten, welke zonder bijbetaling gel dig zijn in de bussen der A. T. O.-lijnen, is een ver keerd traject gemeld. Dit moet zijn: BredaGeer- truidenberg. VOOR DE KINDEREN Eerst keek meneer Citroen ongeloovig, doch ging ten laatste ook twijfelen, omdat het beest geen geluid gaf. Hij werd zoo rood als een kalkoen en brieste De politie moet ik hebbèn, oogenblikkelijk moeten die bedriegers worden opgepakt. Hij rende naar het politiebureau en vertelde aan den inspecteur wat er was voorgevallen. Hij kreeg twee agenten mee om in de stad op zoek te gaan naar den Dikke en zijn vriend Krent, en ging onmiddellijk op stap. Het treinverkeer herstelt zich meer en meer. De verbinding Schiedam- Rotterdam is weer normaal. De aan- kondiging op het station te Schiedam maakt van dezen gelukkigen factor melding JA itfl-Ui iiraa' 0 l&on ;snorn< sint de j!er< ïddei -hai <7or ylati d teg >rlatt -;;eg Afscheid gezant G. Aschmann, 's-GRAVENHAGE, 28 Meil. In een perst®, ferentie in het gebouw van het Duitsche geaaj. schap heeft Z. Exc. G. Aschmann, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister ter beschik- king, die een andere bestemming gaat volgen afscheid genomen van de Nederlandsche pers' die hij voor haar samenwerking dankte. De pers- chef van het gezantschap, de heer w. Janke. heeft daarna de verdiensten van den heer Asch mann voor de verstandhouding tusschen het Duitsche en het Nederlandsche volk herdacht, Namens de Nederlandsche journalisten dankte mr. J. van Bolhuis voor de tactvolle wijze, waarop de heer Aschmann zijn moeilijk werk had verricht. (AN.P.) De commissie-oorlogsschade. 's GRAVENHAGE, 29 Mei. De opperbevel, hebber van land- en zeemacht heeft, naar wij gis. teren reeds hebben gemeld, een commissie ingesteld bestaande uit de heeren ir. W. H. van Leeuwen, prof. H. A. Kaag, mr. K. P. van der Mandele en als secretaris prof. mr. P. Lieftinck, welke tot taak zal hebben voorstellen te doen: a. Nopens de beginselen, volgens welke van over- heidswege tegemoetkoming zal worden verleend in verband met geleden materieele oorlogsschade en b. Nopens de wijze waarop de financiering hier van zal dienen te geschieden. Naar aanleiding van de instelling van deze com missie, welke den naam „commissie-oorlogsschade" draagt, wordt er de nadruk opgelegd, dat de werk zaamheden van deze commissie zich niet zullen uit strekken tot het onderzoek van individueels schadegevallen. Men wende zich derhalve met ge vallen van dezen aard niet tot de commissie-Van Leeuwen, doch tot de verschillende gewestelijke dan wel plaatselijke stichtingen, welke voor dit doel worden of zijn ingesteld. Het secretariaat der „Commissie-oorlogsschade" is gevestigd te 's Gravenhage, Bezuizenhout 87. Da commissie heeft haar werkzaamheden inmiddels aangevangen. (A.N.P.) VERKEER PONTVEER OLST NORMAAL. OLST, 28 Mei (A.N.P.) Het verkeer over het ponbveer te Olst thans normaal. ZAKBIJBELBOND. De Zakbijbelbond houdt Donderdagavond 30 Mei te Haarlem een samenkomst na de Alle-Dag- kerk, in een der lokaliteiten der Groote Kerk (in gang Klokhuisplein) onder leiding van Ds, du Fossé, Vrij-Evang. predikant, correspondent van den Bond voor Haarlem. -:ch' alc traa' sere: 31 v ïgd gh Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1890 TOEGENOMEN SCHULD. De schulden der gemeenten zijn in den laatsten tijd sterk toegenomen. Het trof ons te lezen dat een halve eeuw geleden de schuld der gemeente Haarlem mermeer slechts /30.000 bedroeg. In dien tijd is de schuld opgeloopen tot 2.407.282. f Mr. CORRY STOLZ-VAN DEN KIEBOOM. J 1) j „Hoe was het?" „Hoe is het gegaan?" „Is het meegevallen?" Ze stormen met hun allen op Nicoline Lénswaèrdt af, zoodra de deur van de Senaatskamer achter haar didhtvajt. Hè! Ze haalt diep adem, goddank, dat ik er af ben. Drie maanden schat ik. Ben je mal? Hoe zoo? protesteeren de anderen bemoedigend. Heb je erg zitten rijden? Vertel nou eens, zeg Nick. Strafrecht ging wel, zegt ze. Maar Staats recht was hopeloos. Nee, 't is vast mis. Als ik er maar met drie maanden afkom. Kan ik me direct na de groote weer opgeven. Niet zoo somber, Nikker! Han Maeyhoelc, als eenig medicus wat onwennig tusschen enkel ju risten, waagt zich nu toch dichterbij. 't Zal best losloopen. Hij knikt haar bemoedigend toe, probeert zijn trouwhartig jongensgezicht de vereischte be zorgde uitdrukking te geven. 't Lukt hem niet, denkt Nicoline met even een lachje. Han zou het allang best vinden, als ze des noods tien maanden kreeg een consilium abeun di, dat zou hem wel lijken. Ze wordt meteen weer in beslag genomen door een paar aanstaande mede slachtoffers, die nerveus details vragen. Jan Riemersma kijkt op zijn horloge: Acht minuten, Nick. Ze worden nu allemaal stil en wadhten. In de holle, schemerdonkere ruimte van gangen en trap- gewelven, waar geen zomerzon en geen lawaai van buiten doordringt, hangt de spanning. De meisjes jjl hun lichte zomerjurken rillen. Nicoline, bleek boven het zwart van haar japonnetje, trekt Jan's pols met het horloge naar zich toe. Acht minuten judicium het kan nog Het belletje! Nicoline voelt den vloer onder zich wegzakken even maar. De pedel, die op de deur afkomt ze wijken terug, wachten weer, Nicoline vooraan. Nu komt het. Als de pedel uit de Senaatskamer komt, hoef je alleen maar naar zijn hand te kijken. De hand van den pedel aan den deurknop. Houdt hij hem vast, dan gaat de deur meteen weer achter je dicht, ben je gezakt. Daar is hijLaat hij los?.... Nög niet?.... Ja nééJuffrouw Lenswaerdt.Dicht gaat de deur achter Nicoline. Het triomfantelijk „èn de heeren" 1 sein, dat de anderen ook bin nen mogen komen blijft achterwege. Met knik kende knieën gaat Niok haar vonnis tegemoet. Ach ter de dichte deur staan de anderen, verslagen. Drie maanden. De tranen loopen over haar wangen, als ze de Senaatskamer uitkomt. Ze drin gen om haar heen, ijverig troostend. Maar drie maanden de moeite niet waard! Huil er nou niet om, zeg. Dikke Boy de Laet van Neerduynen beklopt bemoedigend Nicks schouder. Kind, als 't nou nog voor je eerste deel was.... Wel ja, Nick, je eerste deel heb je in ieder ge val. En je hoeft hier nog niet weg voorloopig. Dat is Han's gezichtspunt natuurlijk, denkt Nick en ze lacht alweer door haar tranen heen. Natuurlijk. Ik lijk wel mal. 't Is niet zoo tra gisch. Kom, zegt ze resoluut, laten we maar ver dwijnen. Zwijgend en landerig loopen ze de trappen af, slenteren besluiteloos het Domplein op. Loes en Elly, de hartsvriendinnen, hebben Nick bescher mend tusschen zich in genomen. De een na den ander neemt met een „perkte hoor Nick, hou je taai" afscheid. Natuurlijk, denkt Han Maeyhoek, die met twee andere, trouw gebleven vrienden volgt. Jan Riemersma en Boy de Laet en hij zelf met de meisjes er bij precies vijf, die er overblijven om Nick door de eerste ellendige oogenblikken heen te helpen. Zoo gaat het immers altijd bij een uit slag.'Als je zakt, weten de meesten niet, hoe ze gauw genoeg zullen eclipseeren. Enfin, wat hèm betreft mogen ze allemaal verdwijnen, Jan en Boy en de meisjes ook. Hoe eer hoe liever. Zeg, wat doen we? vraagt Boy monter. Aha, denkt Han, die wil ook mee helpen troosten. Opkrassen, jij zegt hij binnensmonds. Na jou, geeft Boy hoffelijk terug. Weet je wat, begint Jan Riemersma hoopvol. —Laten we naar Zeist gaan. Nick draait zich om. Eerst naar 't postkan toor, zegt ze met een zielig stemmetje. Dadelijk gaat ze weer huilen, denkt Han angstig en hij duwt Elly opzij en grijpt Nicks arm. Nik ker, toe, trek het je niet zoo aan. Die lamme ke rels! Hij kijkt woedend om naar de ramen van de Senaatskamer. Nee, er staat niemand, zegt hij spijtig. Had je je tong willen uitsteken? Nick moet toch lachen om zijn woede. Laat ik nu maar eerst gaan telegrafeeren, anders heb ik er geen moed meer voor, zucht ze. Ik heb er bij gezet, dat ik overmogen thuis kom, vertelt ze, als ze het postkantoor uitkomen. Dan is de storm hopelijk wat geluwd inmiddels. Goed zoo, zegt Han verheugd. En wat wil je nu gaan doen? Laten we nou naar Zeist gaan, komt Jan Rie mersma opnieuw. Beetje buiten zitten en dan sen. -Geen gek idee, zeg, valt Boy hem bij. Alle maal in mijn wagen, dat kan best. Gaan jullie mee, dan drinken we eerst bij mij een borrel. Ik ga eerst naar huis, zegt Nick. De juf frouw vertellen, cat ze me rog niet kwijt raakt. Ten minste één mensch, die er goed mee is, zucht ze. Zeg! Han en Boy trekken haar protesteerend ieder aan een arm. Wij niet soms? En voor 't twee dagen verder is, ben je er zelf blij om, dat je hier nog terug mag komen na de groote, voorspelt Boy bemoedigend. In Zeist onder de hooge boomen is het al donker, als Boy voor het hotelterras stopt. Nick voelt, nu de ergste teleurstelling voorbij is, haar verdriet merkwaardig snel verdwenen. Als ik geslaagd was, zaten we misschien nu ook hier, zegt ze. Maar dan voor 't laatst, ik tenminste. O zoo! triomfeert Boy. Wat heb ik je ge zegd? Dansen? Met mij. Han plant zich voor hem. Nick staat lachend op. Wel? vraagt Han. Ben je er overheen? Allang, bluft ze. Ik ben eigenlijk dolblij, dat ik nog geen afscheid hoef te nemen. Hij drukt haar vaster tegen zich aan. Wij hoeven toch heelemaal geen afscheid te nemen. Ik had het niet over ons, ontwijkt ze koeltjes. Ik bedoelde het afscheid van dit allemaal. En van mijn kamer. En van de oude straatjes achter den Dom, En van de Kloostergang, als het carillon speelt. Sentimenteel hè? Afgrijselijk, vindt Han. En wij je vrien den, om het dan maar onpersoonlijk te zeggen? Op de hoeveelste plaats komen wij? Achter het Wil- helminapark of achter de colleges Handelsrecht? Vóór de meisjesclub in ieder geval, zegt Nick. Gek hè, daar heb ik me nooit thuis gevoeld. Vriendinnen als massa-artikel niets voor mij. En vrienden? vraagt Han nadrukkelijk. Vrienden? O. dat 's heel wat anders zegt ze luchtig. Hoe meer hoe liever. Maar het aller liefste.... ze houdt even in een koele dronk, want ik bezwijk, eindigt ze lachend. Kattekop, zegt Han. Morgen komt er weer een dag, belooft hij zichzelf. Het is nu toch geen geschikt moment om er mee voor den dag te ko men. Eerst maar de emoties van vandaag laten bezinken. Nick ligt lusteloos op den divan in haar zitka mer en kijkt door de open tuindeuren naar buiten. Jasses inpakken, denkt ze en zucht. Wat ziet ze er tegen op om morgen naar huis te gaan. Gezakt zij, knappe Nicolientje, die al haar examens met glans heeft gehaald. En het heele dorp weet er van, natuurlijk. Zooals iedereen altijd alles van iedereen weet. Papa, die teleurgesteld zal zijn en nu dubbel nerveus om Rob, die volgende week wéér voor zijn derde deel notariaat op moet en wel wéér zal zakken. Terwijl Papa zijn hulp op kan toor zoo hard noodig heeft. En Mama, die na tuurlijk weer zal komen aar dragen met de hon derd keer gehoorde klachten, dat ze niets aan haar heeft, dat ze andere moeders benijdt, die niet zulke excentrieke dochters hebben en dat ze nu toch beter met die studie kan uitscheideno ja, denkt Nick, het zal een "genoeglijke boel zijn thuis. Kon ze maar hier blijven. Zij kijkt de gezellige zit kamer rond, haar eigen vertrouwde hok, meer eigen, meer vertrouwd na vier jaar, dan haar ouderlijk huis. Een gewone studenten-huurkamer met veel traditioneele afgrijselijkheden het koe haren karpet, de moquet-overtrokken stoelen, he. liefgebloemde behangetje. Maar toch de zalig heid van zoo'n achterkamer in een oud Utrechtsch grachtenhuis, zooiets typisch vind je nergens. Eerst de tocht door die lange, smalle gang, nooit' heele maal recht, altijd met een gekken kronkel erin, altijd kil en donker en dan ineens sta je in een zonnige tuinkamer met wijd openslaande deuren je eigen kamer. Met den antieken doek achter den divan en het Jacobean fauteuiltje voor de tuindeuren. En het Minervabeeld op den schoor steen. En de Series Lectionum met het roode lint er over, tegen de deur gespijkerd. En de boeken kast. Enfin, na de vacantie ziet ze het allemaal weer terug. En de boeken moet ze ook nog inpak ken. Thuis iederën dag vossen. Dat lamme, ellen dige Staatsrecht, aboe. Ze rekt zich uit, kruipt dan zuchtend overeind. In vredesnaam maar be ginnen met pakken. Een roffel op de deur. Han natuurlijk. Nikker, ik kom je halen. Nee, ik kan niet, ik moet nog inpakken. Jawel, je gaat mee, zegt Han gedecideerd. We gaan samen eten in het Jaarbeursrestaurant, omdat het jouw laatste avond is. Geen denken aan. Ik moet inpakken, zeg ik je toch. Demonstratief haalt Nick een stapel boeken uit de kast. Zal ik helpen? biedt Han aan. Zeg je bent nogal wat van plan. Moet je dat allemaal afwerken in de vacantie? Moet die dikkerd ook mee? Ja dat is de ergste kluif van allemaai. (Wordt vervolgd),

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 6