IJmuider Courant f" Lot der Fransche legers in Artois bezegeld. Wat gister plaatsgreep. Regeling civiel gezag. DAGBLAD VOOK VELSEN. IJMUIDEN. SANTPOORT EN OMSTREKEN ft Landsbestuur. Rijssel veroverd De distributie van schoenen. JAARGANG NO. 176 Lourens Coster. Maatschappij voor ,nt-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. ,iraai 93, Haarlem. Telefoon 10724 Bureau Courant: Kennemerlaan 42, llmulden, ^1)5301. Postgiro 310791. Alle Advertenties, #men voor dit blad, worden kosteloos In de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, beaalve op Zon- en Feestdagen Directie! P W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM HoofdredactenrROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 30 MEI 194Ö Abonnementen pei »veek 01254, pe< maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.12 BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25. elke regel meer ƒ0.10. Duitsch legerbericht: jjibfsaanvaarding door den Rijkscommissaris jg bezette Nederlandsche gebieden, Rijks- ;-ar dr. Seyss-Inquart, die Woensdagmiddag in jjderzaal op het Binnenhof te 's-Gravenhage -,had, beduidt de intrede van een nieuwen be- ..vorm. Immers sinds 14 Mei, den dag van de -jlalie van onze weermacht na moedigen joegen groote overmacht stond het bezette dand onder Duitsch militair bestuur. Gisteren Ijeg de Duitsche militaire opperbevelhebber 'burgerlijke bestuursbevoegdheden aan dr. g-Inquart over, die een proclamatie uitvaardig- ^arin hij verklaarde, het hoogste regeerings- burgerlijke aangelegenheden in Nederland kb te nemen. Den tekst van die proclamatie heb dij reeds in ons vorige nummer gepubliceerd. In •ummer vindt men den volledigen tekst van de die dr. Seyss-Inquart bij zijn ambtsaanvaarding i {er uiteenzetting van de beteekenis van zijn '.cht. En tevens de korte toespraak waarin ge- sl der luchtmacht Christiansen de hem door ,-aal Von Falkenhausen overgedragen militaire rereine rechten als bevelhebber van de Duitsche smacht in de Nederlanden aanvaardde, bestaande samenwerking met de Nederland- rerheidsinstanties zal, naar uit de rede van ss-Inquart blijkt, ook onder den nieuwen 51 van landsbestuur blijven bestaan en hiervan ■Egde ook tijdens de ceremonie in de Ridderzaal janwezigheid van de Nederlandsche secretaris- -.gaieraal, waarnemende hoofden der regeerings- jartementen. Gistermorgen zijn zij allen door den ^commissaris ontvangen, die voor hen de op- sit uiteenzette die hij van den Führer ontvangen steil hun medewerking verzocht. Deze medewer- hebben zij met toestemming van den Neder- jschen Opperbevelhebber van Land- en Zee- ithf, generaal Winkelman, toegezegd. !;oals uit de gisteren gepubliceerde proclamatie Rijkscommissaris al bleek is het voorne- s, in den bestaanden gang van zaken in Ne- slechts in zooverre in te grijpen als de ge- ra bijzondere omstandigheden noodzakelijk ma il. Bij de maatregelen ter verzekering van de orde en ter beveiliging van het openbare ren is dr. Seyss-Inquart voornemens het tot dus- geldende Nederlandsche recht zooveel mogelijk a kracht te doen blijven, zooals reeds gezegd bij uitoefening van het bestuur gebruik te maken de Nederlandsche autoriteiten en de onafhanke- iheid van de rechtspraak te waarborgen. Waar- »over hij de verwachting uitspreekt dat alle in en dienst zijnde Nederlandsche rechters, amb- ;n en beambten zijn tot dit doel uitgevaardigde 'ordeningen nauwgezet zullen nakomen en dat het serlandsche volk met begrip en zelfbeheersching ie leiding zal volgen. Van veel belang was de verklaring omtrent den aomischen invloed dien de oorlogsomstandighe- a ook in Nederland op bepaalde gebieden zullen cm gelden. De Rijkscommissaris verklaarde, dat naar zal streven dat het Nederlandsche volk S in ongunstiger levensomstandigheden komt te deeren dan in den gegeven toestand noodzake- jkis. En hij voegde daar verderop in zijn rede aan toe: Het Nederlandsche volk zal door de vervulling ran de taak, die uit het gemeenschappelijke lot wrivloeit, in staat zijn zijn land en zijn vrijheid wrde toekomst te verzekeren. g van den volledigen tekst van dr. Seyss- jyirtfs rede in dit nummer zal ieder een duidelijk geven van de beginselen volgens welke de awbenoemde Rijkscommissaris zijn taak ten uit- :er zal brengen. Die nauwkeurige lezing zij aanbe ten, En enkele passages worden hier nog geci- erd: ,Wij komen niet hier om een volkskarakter in het te brengen en te vernielen en om aan een cd de vrijheid te ontnemen". -IVij willen dit land en zijn bevolking noch im- nalistisch in het nauw drijven, noch aan dit land onze politieke overtuiging opdringen. Wij ons in ons optreden alleen laten leiden door noodzakelijkheid van den huidigen bijzonderen' sstand." ,Als eerste handeling in mijn functie van Rijks mmissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden 'est ik de oprichting van een Fonds voor den we- sopbouw. In dit fonds zullen alle bedragen vloeien, openbare begrooting na dekking van de coige uitgaven en van de op het land rustende oplichtingen, bespaard of als aanvulling kunnen ^en opgebracht. Met name zal ik gelasten, dat beging van de belangrijkheid, aan de verschaf- 5 van middelen voor deze herstelwerkzaamheden slide plaats wordt ingeruimd als aan de verrich- #n, waarop de Duitsche weermacht en het Dint 's bestuur in dit land recht hebben." frzij aan herinnerd dat de Rijkscommissaris ook •orden van waardeering uitte aan het adres van s soldaten wegens hun optreden in den strijd en de burgerbevolking voor haar gedrag in zeer ^iïjke omstandigheden. rede van den Rijkscommissaris opent het «uitzicht dat in den nieuwen bestuursvorm goed belangrijk werk van opbouwende strekking tot zal kunnen worden gebracht en dat dit ge- ;eden zal in nuttige samenwerking met de Ne- 'andsche bestuursorganen en ambtenaren, ten - van de bevolking. Er is veel op te bouwen en wganiseeren: wie daartoe medewerkt dient zijn ^ffienschen en het algemeen belang. Evenals handhaving van volkomen orde en rust dat doen. Nederlandsche volk heeft zijn waardigheid Wel als zijn zelfbeheersching en goeden wil onder °fflstandigheden, waarin het is komen te verkee- 3> getoond. Wij twijfelen er niet aan dat het die ^schappen en opvattingen van zijn taak zal iven toonen. R. P. Door snellen stoof in Vlaanderen werd Oostende veroverd en Dixmuiden bereikt. lengte van ongeveer 40 K.M., toen de berichten voor •het legerbericht van heden gesloten werden. In- tusschen is de „afsnoering" van den vijand voort gezet. Duinkerken ligt onder het vuur van de Duit sche zware artillerie, afgezien van dé effecten der Dutische bommenwerpers. De haveninstallatie is vernield, een ontwijken via het Kanaal van daar uit in noemenswaardigen omvang is niet meer moge lijk. Duitsche vliegtuigen en snelle booten houden daar de wacht. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 29 Mei, (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Het lot van de Fransche legers in Artois is bezegeld. Zijn tegenstand in het gebied ten zuiden van Rijssel is ineengestort. Het Engel- sche leger, dat m het gebied van Dixmuiden, Armentières, Bailleul en Bergues, ten westen van Duinkerken samengedrongen is, gaat door onze concentrischen aanval eveneens zijn ver nietiging tegemoet. Door een snellen stoot in Noord-Vlaanderen werd Brugge gepasseerd, Oostende veroverd en Dixmuiden bereikt. Aan den Yser en het Yserkanaal, ten noorden van Yperen levert de vijand nog wanhopigen tegenstand. Op het gedenkteeken van de Duit sche jeugd bü Langemarck, het tooneel van den heldhaftigen strijd in 1914, waait de Rijksoorlogsvlag. Rijssel is door een aanval van het oosten en westen uit bereikt. De stad werd veroverd. In een vanuit het westen komenden opmarsch is Armentières bezet. Bij Bailleul wordt nog gestreden. Ten oosten van Cassel werd de versterkte Fransche grensstelling door broken en de Belgische grens bereikt. B« Wormhoudt zijn nog gevechten aan den gang. Het Duitsch luchtwapen bestookte op 28 Mei terugstroomende colonnes van allerlei soort, troe penverzamelingen en pantserwagens. Tijdens be wapende verkenningsvluchten voor de Belgisch- Fransche kust en in het Kanaal werden drie tor pedojagers, twee transportschepen en twee vracht schepen met bommen bestookt en zwaar bescha digd. In het middelste gebied van de Noordzee werd een vijandelijke onderzeeër door een bom- treffer tot zinken gebracht. De vernietiging van een andere duikboot is waarschijnlijk. Aan Duit sche „Schnellboote" is het gelukt, niettegenstaande de ongunstige weersomstandigheden, voor de Belgi sche Kanaalhaven Nieuwpoort wederom een naar Engeland vluchtende groote vijandelijke torpedo jager door een torpedo tot zinken te brengen. Aan het zuidelijk front werden afzonderlijke acties der vijandelijke infanterie met pantserwagens af gewezen. De verliezen van den vijand bedroegen op 28 Mei in totaal 24 vliegtuigen, waarvan 16 bij luchtgevechten en acht door de luchtdoelartillerie werden neergeschoten. Drie Duitsche vliegtuigen worden vermist. Kapitein Mölders bevocht zijn twintigste luchtzege. Het aantal neergeschoten meer nauwkeurige gegevens in den tijd van 16 tot 25 Mei, van het reeds bekendgemaakte getal van 100 tot 265 gestegen. Het totale aantal vliegtuigen, dat sedert 10 Mei door de luchtdoelartillerie om- laaggeschoten werd, bedraagt thans 607. Boven dien vernietigde de luchtdoelartillerie in dezelfde periode 101 vijandelijke pantserwagens. In Noorwegen is gisteren de vijand, ondersteund door talrijke oorlogsschepen aan den ertsspoorwei geland en van het Noorden uit in Narvik binnen gedrongen. Duitsche strijdeenheden vielen de daar liggende vijandelijke zeestrijdkrachten aan. Een groot oorlogsschip kreeg midscheeps een zwaren treffer en staakte het vuren, terwijl er zich een sterke rook ontwikkelde. Drie kruisers en een torpedojager, alsmede een vrachtschip, kregen zware bomtreffers. Bij Ankenes werden troepen, die ontscheept werden, met bommen bestookt. VERLOREN POSITIE DER INGESLOTEN TROEPEN. Het frontbericht van het D. N. B. van Woens dag luidt als volgt: Uit het nu reeds sedert dagen fel omstreden Vlaamsche gevechtsgebied snijden de Duitsche troepen door voortdurend door het luchtwapen nadrukkelijk ondersteunde aanvallen brok na brok weg. In een zeer nauwe ruimte tezamen gedrongen staat de tegenstander thans voor de keus zich over te geven of dood te bloeden in nutteloozen tegenstand. Door een vastbesloten doorbraak uit het oosten en westen naar Rijssel werd rondom een deel van den tegenstander ten zuiden van deze belangrijkste stad in Noord Frankrijk een ring gelegd. Op een gebied van ongeveer 20 K.M. in het vierkant zijn hier hoofdzakelijk Fransche troepen ingesloten. Op andere punten, werden soortgelijke omsinge- i lingen tot stand gebracht. Er blijft van de tot dus verre ter beschikking staande gevechtsruimte der Franschen en Engelschen alleen nog het gebied over ten noorden van Rijssel tot aan de kust. Het is één groot slagveld, dat van alle kanten door de Duitsche artillerie wordt bestreken. Op het oogenblik wordt nog fel gestreden. Onbekend met den waren toestand gelooven enkele troependeelen van den tegenstander nog dat zij een „terugtocht" moeten dekken. Maar ook slecht vliegweer kan hen niet helpen hun lot te ondergaan Door een snellen opmarsch in Noord Vlaanderen kwamen de Duitsche troepen tot aan den User in de richting van Duinkerken. Op de breedste plaats REX vraagt Uw belangstelling voor de HOLLANDSCHE SUCCESFILM G—95 0p EEN AVOND IN MEI... Een verhaal van jolijt, intrige en gezelligheid. Vóór de pauze T>%ama in de liïolben Een film van en voor de moderne jeugd. PROFILTI'S HOLLANDSCHE ACTUALITEITEN. (Adv. Ingez. Med.) vliegtuigen door de luchtdoelartillerie is, volgens had het door den vijand nog bezette gebied een 's GRAVENHAGE, 29 Mei. Het A. N. P. meldt ons: Vele vooraanstaanden in den lande zijn heden ge tuige geweest van de plechtigheid welke in de Rid derzaal heeft plaats gegrepen. Voor een goed overzicht over de wijzigingen dei- laatste dagen resumeeren wij deze nog als volgt: De Duitsche legermacht, die Nederland bezette, stond onder commando van generaal-luitenant Hansen. Vervolgens ging, krachtens benoeming door den Duitscheq opperbevelhebber von Brauchitz het oppergezag in Nederland en België over op gene raal von Falkenhausen. Inmiddels werd door den Führer rijksminister Seyss-Inquart aangewezen als drager van het ci viel gezag. Heden is bij de ambtsaanvaarding door rijksminis ter Seyss-Inquart door generaal von Falkenhausen tevens het militair gezag in Nederland overgedragen aan den generaal der vliegers Christiansen. Hier mede is dus ook het militair bevel over Nederland en België weer gesepareerd. De competenties van civiele en militaire instan ties zijn tegelijkertijd vastgelegd; dit was reeds eer der compleet voorbereid. Voor alle civiele aangelegenheden heeft rijkscom missaris rijks-minister Seyss-Inquart thans de lei ding. Dat hierbij het economische zeer sterk de aan dacht zal hebben, is reeds gebleken. Een staf van deskundigen is in het gevolg van den rijkscommis saris medegekomen. Reeds eerder is bekend ge maakt dat aan staatsraad Wohltat de leiding van de financieele aangelegenheden is toevertrouwd. Tot den deskundigen staf van den rijkscommissaris be- hooren minister Fischböck, staatssecretaris dr Mühlmann, rijksbureauchef Schmidt, brigadecom mandant Rauter en generaal Schumann. In de komende dagen zullen vermoedelijk nog verschillende benoemingen worden bekendgemaakt. Zeker is het echter dat de ambtelijke machine spoe dig soepel zal draaien. Een gunstige omstandigheid hierbij is dat de samenwerking tusschen Duitsche en Nederlandsche instanties reeds is begonnen. Deze maatregelen toonen voldoende aan dat de Duitschers in Nederland zijn gekomen met „de op geheven hand ten groet" veeleer dan met de wa pens in de vuist. Ook het feit dat de rijkscommissaris hedenmiddag alle eer gaf aan de prestaties van het Nederlandsche leger zullen velen met vreugde hebben begroet. De verklaring dat in het economisch leven niet verder zal worden ingegrepen dan door de omstan digheden is geboden, zal ongetwijfeld veel zorg voor de toekomst wegnemen. Men houde hierbij in het oog dat, zoo maatregelen moeten worden genomen, deze een uitvloeisel zijn van de ontwrichting van het economisch leven door Engelsche blokkade maatregelen. Voorts constateeren wij met genoegen cn dank baarheid in de proclamatie en de rede van den rijks commissaris dat in de toekomst de „vrijheid" van Nederland ook tot de doeleinden van het Duitsche bewind behoort. Deze toezegging is buitengewoon belangrijk en geeft aan het nationaal besef goede hoop en sterke verwachting. Nederland blijft Nederland. 's-GRAVENHAGE, 29 Mei. Met in gang van heden is het hoogste gezag in civiele zaken in het bezette gebied van Nederland uitsluitend op den Rijkscom missaris overgegaan. In verband hiemede werden de secre tarissen-generaal der departementen heden door den Rijkscommissaris Rijksminister Seyss-Inquart in zijn ambtsgebouw ontvangen. De Rijkscommissaris zette hun uiteen, welke opdracht hij van den Führer heeft ontvangen en verzocht hun mede werking. De secretarissen-generaal hebben met toestemming van den Nederlandschen opperbevelhebber van land- en zee macht, hun medewerking toegezegd. (A.N.P.) AMSTERDAM 29 Mei. Sedert eenige dagen is er in den lande een algemeen verkoopverbod van schoenen. De wijze, waarop sedert eenige weken gehamsterd werd hebben de autoriteiten gedwon gen tot dezen drastischen maatregel, welke uiter aard behalve voor het publiek voor de schoenen winkeliers wel van zeer verstrekkenden aard is. Velen blijken nog niet geheel op de hoogte te zijn van den inhoud van dezen maatregel. Een uiteen zetting van de situatie komt neer op het volgende. Zij, die een inkomen hebben, hooger dan f 1200 worden geacht in het bezit te zijn van één paar bruikbare schoenen cn zijn totaal uit gesloten van den verkoop, althans voor den duur van dezen maatregel .welke mogelijk eenige maanden van kracht zal blijven. Daar de reparatie van leeren schoenen nog geheel vrij is, zal in de praktijk voor deze categorie Nederlanders het verbod niet zoo zwaar druk ken, als het zwart op wit mag lijken. Zü, die een inkomen hebben beneden de f 1200 per jaar, kunnen een bon ontvangen, waarop hun een paar schoenen mag worden verkocht. Deze bon wordt evenwel alleen dan verstrekt, wanneer de aanvrager niet in het bezit is van een paar bruikbare schoenen. Hij of zij is dan verplicht dit schriftelijk te ver klaren, waarbij wordt opgemerkt, dat een valsche verklaring bestraft kan worden met een boete tot f 5000 of een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar. Een zekere soepelheid bij het verstrekken der bonnen zal betracht worden, naar ons werd verze kerd, zoodat indien het publiek geneigd is zich te schikken in dezen tijdelijk onvermijdelijken maat regel, hij in de praktijk voor velen vrijwèl onop gemerkt zal blijven. Ten slotte zij nog opgemerkt, dat alle schoenen, die niet van leer vervaardigd zijn buiten het ver koopverbod vallen. (A. N. P.) BEVERWIJK Aanmelding van vreemdelingen. De loco-burgemeester heeft de volgende bekend making uitgevaardigd: Het hoofd der politie vordert, dat alle vreemde lingen van Belgische-, Engelsche- (daaronder be grepen onderdanen van het Britsche imperium) Fransche- en Poolsche nationaliteit, die hun woon- of verblijfplaats hebben of vertoeven in de ge meente Beverwijk, zich onverwijld aanmelden. Onverkort blijft de verplichting van den vreem deling om zich binnen 2 maal 24 uur aan te mel den, indien dit bij het visum staat aangegeven. Onverminderd de andere maatregelen, die kun nen worden getroffen ten aanzien van den vreem deling, die voornoemden aanmeldingsplicht niet nakomt, vormt overtreding van deze bepalingen het strafbare feit, genoemd in art. 26 van het vreemdelingenreglement, strafbaar met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste duizend gulden. De aanmelding moet geschieden aan het bureau van Politie, Breestraat 39, waartoe heden, Don derdagavond nog tot 10 uur gelegenheid wordt ge boden. In de Ridderzaal te Den Haag heeft de Duitsche rijkscommissaris rijksminister Seyss-Inquart het burgerlijk regceringsgezag over het door de Duitsche troepen bezette Nederlandsche gebied aanvaard. Een overzicht tijdens de plechtigheid. (De bij deze gelegenheid uit gesproken redevoering vindt men elders in dit nummer.). IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. Geconsigneerde visch. Meivisch 0.380.36 per K.G. Tong 1.12—1.05 K.G. Bot 31—28 per 50 K.G. VREEMDELINGEN MOETEN ZICH MELDEN. In gevolge art. 4 van het Vreemdelingenregle ment moeten alle vreemdelingen van Belgische Engelsche, Fransche en Poolsche nationaliteit, die hun woon- of verblijfplaats hebben dan wel vertoeven in de gemeente Velsen, zich uiterlijk 31 Mei a.s. melden aan het hoofdbureau van Po litie.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1