MA1KT EIKICITIN Post naar Ned. Indiè en Amerika. Oorlogsbrood. Yperen en Kemmel bestormd. DONDERDAG 30 M E I 1940 Herdenkingsdienst voor de gevallenen. Interkerkelijke bijeenkomst in de Groote Kerk te Haarlem. In de Groote Kerk te Haarlem werd Woensdag avond een herdenkingsdienst voor de gevallenen gehouden, waar vier predikanten het woord voerden en welk samenzijn een interkerkelijk karakter droeg. Het kerkgebouw was bijna geheel gevuld. Onder de aanwezigen waren de Commissaris der Koningin in dit gewest, mr. dr. A. baron Röell en de burge meester van Haarlem, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk en mevrouw Nadat gezongen was Psalm 27:7 en ds. G. J. Waar denburg Psalm 130 had gelezen, hield genoemde predikant een korte prediking over „het lijden in het licht van het Evangelie"; gewagend van de zor gen en den druk dezer tijden. Velen zijn in rouw ge dompeld en wij staan voor een onzekere toekomst, Eerbiedig moeten wij hen gedenken die hun plicht volbrachten. Wij moeten ons leed samen dragen en bouwen aan een nieuwe toekomst, maar: bouwen in echt Qiristelijken gemeenschapszin. De toekomst moet worden geplaatst in het licht van het Evange lie. Het lijden moet worden doorleefd in het geloof. De beproevingen moeten ons louteren. Hierna werd Psalm 130:3 gezongen, waarna de Res.-Veldprediker ds. W. G. G. Beerekamp sprak over: „de dood in het licht van het Evangelie. Spr. herinnerde er aan, dat nog geen 14 dagen nadat in het zelfde kerkgebouw door de militairen den verjaardag van Prinses Juliana was herdacht, honderden van die militairen niet meer in leven waren. Ons, dis gespaard zijn gebleven, aldus spr., is genade gedaan. Het graf schijnt in deze dagen onverzadigbaar: aan niets is thans meer behoefte dan aan het geloof in den Levensvorst. Men moet nu niet één schuldige zoeken, zoo zeide ds. Beerekamp, wij allen zijn medeschuldig, wij hebben allen partijbelangen en ieder het onze ge zocht. Vervolgens^werd gezongen Gezang 32 5, waarna het woord was aan den res.-veldprediker ds. F, Dresselhuis, die sprak over: „heden en toekomst in het licht van het Evangelie" en er de aandacht op vestigde, dat de mensch een nieuwen tijd en een nieuwe taak tegemoet gaat. De houding van dezen tijd is: vertrouwen op hulp van God. Moeilijk is het heden, aldus, spr., onze gedachten gaan uit naar wie dooden betreuren, naar de gewonden en vermink ten, naar hen, wier bedrijf of zaak geruïneerd werd, naar ons Vorstenhuis, dat buiten ons vaderland vertoeft (niet uit lafhartigheid) zooals méér in onze geschiedenis is gebeurd. Hoe ook de ontwikkeling der dingen in de toe komst zijn zal: veel zal afhangen van onszelf. Onze Nederlandsche volksaard zal ook thans niet ondej gaan. Ook in de stad van Ripperda en Kenau Simons Hasselaar zullen wij gedachtig blijven, dat wij Nederlanders zijn. Wij moeten ons leven, in het heden en in de toekomst, zien als een harden plicht. Ds. W. Spliethoff, Ev. Luth. predikant te Haarlem, sloot de bijeenkomst met voorbede en nagebed biddend om een werkelijk goeden vrede en wijsheid voor de machthebbers en de overheden. Bij den uitgang werd gecollecteerd voor nagela ten betrekkingen en wederopbouw van verwoeste gebieden. Het weltladigheidsconcert van „Zang en Vriendschap" op 5 Juni. „Zang en Vriendschap" geeft Woensdag 5 Juni a.s. een concert in de Groote Kerk te Haarlem onder leiding van haar dirigent, den heer F. Schuurman en met medewerking van de violiste Maria Neuss en den organist George Robert. Dat „Zang en Vriendschap" een uitvoering geeft ia -niets ongewoons en er zou dan ook geen aan leiding zijn anders dan op de gebruikelijke wijze de aandacht van onze lezers op deze gebeurtenis te vestigen. Maar het is ditmaal anders. „Zang en Vriendschap" wil met deze uitvoering het hare bijdragen tot leniging van den zoo omvangrijken nood, die in talrijke steden en dorpen van Neder land als gevolg van de rampzalige Pinksterweek van dit jaar is veroorzaakt en daarom willen we gaarne hier opwekken, het streven van onze Liedertafel te steunen. Vooreerst een klein beetje"""geschiedenis. Het is lang niet voor het eerst, dat „Zang en Vriendschap" haar kunstzin in dienst der liefdadigheid stelt. Meer dan eens ontving een financieel noodlijdende vereeniging of stichting daarvan bewijs. Doch even vaak reikten haar zorgen verder: Toen in 1900 het stamverwante Transvaal bitter leed, gaf op 4 Mei van dat jaar „Zang en Vriendschap" een concert ten bate der Transvalers. die door den oorlog ge. troffen waren. Drie jaar later werd de wereld op geschrikt door de ramp van de „Berlin" en „Zang en Vriendschap" droeg met de baten van een uit voering op 1 Maart 1907 een steentje bij. Op 5 Fe bruari 1909 zongen de Haarlemmers ten behoeve van de slachtoffers van de aardbeving in Italië en-deden hetzelfde voor hen ,die leden onder de gevolgen van een natuurramp op Curagao. Voor de Belgische vluchtelingen werd in 1914 geconcer teerd zoogoed als voor de slachtoffers van den waterlood in 1916 in Noord-Holland.we kun nen zoo voortgaan. Het is een respectabele lijst van weldadigheidsconcerten, die den staat van dienst van „Zang én Vriendschap" siert. Het is algemeen bekend welk een voorname plaats „Zang en Vriendschap" inneemt in de cul- tureele en sociale verhoudingen in Haarlem en om geving. Men weet steeds, het beste van het beste te zullen mogen genieten en wanneer dit kunstge not bovendien gedragen wordt door het besef, dat met de uitvoering hooge en groote belangen worden gediend, waardeert men dit „vereenigd pogen" waarvan de kernspreuk der vereeniging immers gewaagt, te meer. En nu doet „Zang en Vriendschap" dezer dagen weer een beroep op haar breeden kring van vrien den bij de aankondiging van het concert, dat 5 Juni zal worden gehouden. Men weet het: Het Landelijk Comité tot steun aan steden en dorpen, die door den oorlog getroffen zijn, is een actie begonnen tot het bijeenbrengen van gelden, die in den eersten en ergsten nood moeten voorzien. De stad Haarlem en haar naaste omgeving zijn voor het geweld van den oorlog gespaard, hetgeen tot dank baarheid stemt. Op deze dankbaarheid wordt nu een beroep gedaan, een beroep, om onze meer dan een eeuw oude Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" te steunen in haar streven, straks een zoo groot mogelijk saldo te kunnen overdragen aan het landelijk Comité. Daarom moet dit concert een daverend succes worden. Uit een oogpunt van kunst natuurlijk en dat kunnen we veilig aan koor en solisten overlaten maar niet in de laatste plaats ten aan zien van het financieel resultaat. Haarlem heeft den tol van haar dankbaarheid te betalen! De „Lange Jan", de bekende toren te Middelburg, gehavend door den brand, welke de Fransche troepen tijdens liet bombardement in de Zeeuwsche hoofdstad stichtten ter dekking van hun aftocht. Zaandam gaat den landbouw beoefenen. Braakliggend stuk land wordt bouwrijp gemaakt. ZAANDAM, 29 Mei. Het gemeentebestuur van Zaandam heeft de Nederlandsche Heidemaat schappij opdracht gegeven, een gemeentelijk ter rein aan de Heijermansstraat, ter grootte van 10 H.A., bouwrijp te maken voor den teelt van men- schelijk- en dierlijk voedsel, waaraan mogelijk in de naaste toekomst behoefte zal kunnen bestaan. Het terrein ligt sinds drie jaar braak. Oorspron kelijk was hierop het gemeentelijk boschplan ge projecteerd. De voedselvoorziening wordt echter meer urgent geacht dan het bedoelde recreatie oord, zoodat B. en W. onmiddellijk accoord gin gen met het initiatief van burgemeester In 't Veld. Gistermiddag vond een bodemonderzoek plaats door den landbouwkundigen dienst. In aansluiting op dit onderzoek zal de Heide maatschappij reeds morgen met deze bijzondere ge meentelijke grondexploitatie beginnen, opdat het terrein zoo vlug mogelijk zaaiklaar zal kunnen worden opgeleverd. Het object leent zich niet voor werkverschaffing, zoodat het hier een strikt ge meentelijk bedrijf geldt (A.N.P.) De dokter op de tandem. Na de dokterskoetsjes kregen we de dokters auto's en thans hebben we weer iets nieuws gekre gen de „dokterstandem". Een der Haarlemsche doktoren is op de lumineuze idee gekomen zijn pa tiënten thans per tandem te bezoeken. De chauf feur is gepromoveerd of gedegradeerd, net zooals u het noemen wilt, tot voor trapper. Onze practijken zijn er niet meer op ingericht zoo vertelde de ge neesheer ons, dat wij alle bezoeken per fiets kun nen maken. Met de tandem gaat het veel vlugger en het is veel minder vermoeiend. Het voorbeeld van den Haarlemschen dokter zal wellicht ook door zijn andere collega's worden gevolgd. Patiënten, die juist weer op zijn na een licht griepje zullen voor de ramen met spanning de komst van den dokter afwachten. En als ze lachen zullen de laatste ziektekiemen als sneeuw voor de zon verdwijnen want vroolijkheid is nog steeds de beste medicijn. En daar de doktoren ons steeds voorhouden dat beweging in de frissche lucht zoo goed is zullen zij de gunstige gevolgen van dezen heilzamen raad aan den lijve ondervinden. Tot heil van hen zelf en van hun patiënten. „Schnellboote" opereeren eiken nacht in het Kanaal. Reeds verscheidene vijandelijke schepen tot zinken gebracht. BERLIJN, 30 Mei (D.N.B.) Het D.N.B. geeft een beschrijving hoe een Duitsche „Schnellboot" voor een Belgische haven een vijandelijken torpedo jager tot zinken bracht. Eiken nacht weer hebben Duitsche „Schnellboote" den laatsten tijd den vijand in het Engelsche Kanaal opgezocht. Vijf vijandelijke torpedojagers, een duik boot, een hulpkruiser, een transportvaartuig en zelfs een vliegtuig zijn op deze wijze de laatste dagen floor Duitsche „Schnellboote" tot zinken gebracht. MARKTBERICHTEN VAN BARNEVELD. Donderdag.) Pluimveemarkt. Oude kippen f 0.36—0.40. Oude hanen f 0.350.80. Jonge hanen f 0.250.75. Jonge hanen per K. G. f 0.300.40. NU. Blauwen per K.G. f 0.50—0.65. Jonge hennen f 0.500.90. Duiven per paar f 0.200.30. Tamme eenden f 0.15—0.40. Ganzen per K.G. f 1.60—2.50. Kalkoenen per K. G. f 0.600.70. Tamme konijnen f 0.75—1.50. Wilde konijnen f 0.300.40. Piepkuikens f 0.030.10. Aanvoer 26.000. Handel traag. Eierenmarkt: Witte eieren f 3.153.40. ge mengde eieren f 3.203.50, bruine eieren f 3.40 3.70, eendeneieren f 2—2.25. Aanvoer 2.850.000, handel redelijk. Veemarkt. Zeugen f 6090. dr. zeugen f 90125; schram men f 25—26, biggen f 20—24. Zware varkens 2930 ets per pond; zouters 2528 ets per pond; vette kalveren 2535 cents per pond. Nuchtere kalveren f 4—6. Handel re delijk. Brieven en briefkaarten kunnen verstuurd worden. Met ingang van heden kunnen weer briefkaarten en brieven naar Ned. Indië en de Vereenigde Sta ten van Noord Amerika worden gezonden. Ten postkantore kon men ons niet mededeelen, of het gebruik van vreemde talen is toegestaan. Men zal totdat nadere mededeelingen hieromtrent vol gen dus goed doen, zich uitsluitend van de Ne derlandsche of Duitsche taal te bedienen. Voor Ned. Indië en natuurlijk ook voor Ame rika geldt het buitenlandsche posttarief. VOETBAL. DE BONDENWEDSTRIJDEN VOOR ROTTERDAM. Amsterdam klopt Den Haag met 4—3 Woensdagavond is te Amsterdam het bonden- tournooi ten bate van Rotterdam begonnen. Het gemeentebestuur van Amsterdam had de verma kelijkheidsbelasting laten vervallen en de directie van het stadion had het terrein kosteloos beschik baar gesteld. Zeer jammer was het daarom, dat in totaal naar schatting slechts een kleine duizend toeschouwers van hun belangstelling blijk gaven, waardoor de baten dus 'slechts gering konden zijn. Als een dergelijk doel wordt nagestreefd, mag toch een grootere belangstelling worden verwacht, vooral omdat het reeds weken geleden is, sinds in Amsterdam de laatste voetbalwedstrijd werd ge speeld. De weersomstandigheden zullen echter aan deze geringe belangstelling niet vreemd zijn geweest; vóór het begin van den wedstrijd regende het ta melijk hard en ook gedurende de eerste helft was het niet droog. Bovendien was de lucht zwaar be wolkt. Het veld was door de voortdurende regenbuien spiegelglad geworden en het valt dan ook niet te verwonderen, dat de spelers de grootste moeite hadden om op de been te blijven, waardoor van goed samenspel en zuiver plaatsen niet veel te recht kwam. Daarenboven hadden de meeste spelers in de laatste weken geen gelegenheid gehad om te oefenen, wat aan de balcontrolë niet ten goede kwam. Het spel was dan ook slechts matig en niet in staat, het publiek in vervoering te brengen. Af en toe vertoonden enkele spelers goede staaltjes van individueel spel, doch daar bleef het bij. De Haagsche achterhoede was bijzonder slecht op dreef; als de Amsterdamsche voorhoede beter van de kansen had kunnen profiteeren, zou het een débacle voor de Hagenaars zijn geworden. Na de pauze kwamen de Haagsche,spelers er beter in, waardoor zij hun achterstand konden inloopen. Reeds na een halve minuut wist Hazeweyer doelman Dankelman te passeeren, even later ge volgd door een doelpunt van Van Nol (20). Een paar minuten vóór de pauze kon Eversteyn den achterstand verkleinen (21). Van Nol bracht na rust den stand op 31. Na goed individueel spel maaakte Drager er enkele minuten later 41 van. Toen spanden de Hage naars hun krachten meer in; spoedig hadden zij succes door De Heer, die een hard schot van twintig meter afstand inzond, dat keeper Ferwerda verraste (42). Kort voor het einde scoorde De Harder (43. Hierbij bleef het. A. VAN GOOL EN C. TEN HAVE. Tot ons genoegen kunr.en we aan de lezers van onze Voetbalrubriek mededeelen, dat de Haarlem speler A. van Gooi, en de H.F.C.'er C. ten Have, die in het afgeloopen seizoen hun been hebben ge broken, het goed maken. Van Gooi heeft zijn werk zaamheden weer kunnen hervatten, al moet hij zich bij het loopen ontzien. Ten Have, die sinds veertien dagen thuis verpleegd wordt, heeft geen pijn meer, maar kan zijn been, dat in gipsverband zit, nog niet gebruiken. (Door toevoeging van zemelen wordt het z.g. uitmalingspercentage van het brood verhoogdhetgeen kleur en srhaak wat beïnvloedt, maar de voedingswaarde niet.) Een oorlogsbrood komt op den disch, Dat in zijn kleur wat bruiner is En ook in smaak wat anders, Dan het vertrouwde wittebrood, Waarvan het huisgezin genoot Van alle Nederlanders. Er gaat dus wat vöor 't oog teloor, En het wordt ook wat minder voor De tong en het verhemelt'; Want met het deeg dat wordt bereid Voor deze nieuwe kwaliteit Wordt w-el wat meer gezemeld. Iets dat je jammer vinden kunt, Maar er is een voornamer punt, Dat wij betreuren zouden; Daarvan zegt men met nadruk nog. Het blijft en dat 's de hoofdzaak toch, Zijn voedingswaarde houden. Welaan, dit antwoord op een vraag, Die in ons opwelt uit de maag, Kan ons vertrouwen wekken; Zoo blijke bij dit nieuw begin, Dat bruin, in dezen andren zin, Nog veel vermag te trekken. P. GASUS. De Yserlinie in Duitsche handen. BERLIJN, 29 Mei. (DNB) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In den voortgaanden aanval tot vernietiging van het Engelsche leger hebben onze troepen Yperen en Kemmel bestormd. Hedenmorgen berichtte het D.N.B.: „Het laatste bedrijf van den grooten slag in Vlaanderen". Onder dit opschrift publiceeren de Duitsche ochtendbladen het bericht over de be storming van Yperen en Kemmel door de Duitsche troepen. De Yser-linie, waarom in den wereldoorlog zoo fel gestreden is, is thans met haar sleutelpunt der stad Yperen, in Duitsche handen, schrijft de „Berliner Börsen Zeitung". Nu Rijssel, Armentières, Yperen, den Kemmel- berg en Dixmuiden genomen zijn, en de Belgisch- Fransche grens bereikt is, treden twee feiten naar voren 1. De „zak" ten zuidoosten van Rijssel, waarin het Fransche leger zich bevindt, is volkomen ge sloten, aangezien Rijssel zoowel van het westen als van het oosten uit genomen is. 2. De Duitsche stoottroepen zijn ook den sector van de Engelsche divisies van twee kanten binnen gedrongen, n.l. van het noordoosten en van het zuid-westen. Wat aan Engelsche troepen niet door de. Duit- schers reeds omsingeld is dringt thans naar het noorden en probeert de kust te bereiken. Acht dagen geleden stonden den toen reeds sterk terug- trekkenden Engelschen nog een half dozijn kanaal havens ter beschikking. Thans is dit anders. Bou logne, Calais en Oostende zijn in Duitsche handen. Duinkerken ligt in het vuur van de Duitsche ar tillerie. De laatste Britsche hoop is gevestigd op de kleine Belgische haven Nieuwpoort. Doch ook daar is het niet veilig. De haven is voor de Duitsche bommenwerpers gemakkelijk te bereiken en Duitsche „Schnellboote" hebben voor Nieuwpoort opnieuw een naar Engeland vluchten den grooten Britsehen torpedojager getorpedeerd. Men ziet dus, zoo besluit het blad, dat het gewel dige drama met rassche schreden zijn einde tege moet gaat. Meiregen deed wonderen. Bijna onafgebroken heeft drie weken lang de zon eiken dag uit strak-blauwen hemel gesche nen. De Meimaand die achter ons ligt heeft veel leed gebracht, maar de natuur heeft ons daarbij zulk een prachtig weer geschonken als zij ons al leen in de Meimaand geven kan. Maar drie weken zonneschijn maken de aard korst dróóg en het gewas dor. Er werd sterk ver langd naar regen; de aardbeien, de aardappels op den zandgrond vooral, maar ook de gewassen in het vruchtbare polderland, alles vroeg om regen. Sloten waren uitgedroogd; haast nergens zag men meer een stroomend beekje. De regen is gekomen, een nacht en een dag en de natuur is als verjongd uit de regenbuien te voorschijn gekomen. Alles ademt frischheid en groei en in bosschen, parken, tuinen en weilanden geuren bloesems van seringen, Meidoorn, boter bloemen en allerlei kruiden zoodat er een kleu renpracht en een weelde van geuren te genieten valt. Wie nu een fietstocht maakt door onze mooie gemeente kan volop van dit schoons genieten. Zie eens dat prachtige stukje plant soen. nabij den Van Tuijllweg. waar tal van bloeiende heesters een symphonie van kleu ren vormen. Verder in het Santpoortsche zijn de ruime weiden met een fraai groen tapijt be dekt en daarachter vormt het dichte gebladerte van de bosschen een donkere afsluiting waarin hier en daar witte seringen en sneeuwballen voor een rustige onderbreking zorgen. Boven dezen donkeren zoom staat een nog dreigende hemel, vol van regenwolken, van elkaar- ge scheiden door lichtende plekken, die ons komen vertellen, dat achter de wolken toch de zon schijnt. Zulk een panorama vindt men ook op den Duin- en Kruidbergerweg nabij de halte Driehuis-Westervela. Daar liggen tusschen den Zuidelijken steilen duinrand van Westerveld, de lage duinen van de gronden van Van Hoorn en den donkeren Noordrand van Duin- en Kruid- berg, tien tallen tuintjes waar kleine tuinders en wellicht ook amateurs allerlei producten van den tuinbouw aan den dorren zandgrond ontwoeke ren. De roode Meidoorn is nu op ^n allermooist. Op het prozaïsche Kennemerplein bij den prozaï- schen schuilkelder staan ze rondom den vijver in vollen bloei. Zoo dicht is de bloesem in som mige boompjes, dat het groen der bladeren er achter verscholen gaat. Er zijn thans helaas veel menschen, die veel vrijen tijd hebben. De meesten staan den gehee- len dag op de hoeken van straten te praten. Meer kracht om hun lot te dragen, meer hoop op een betere toekomst zullen zij putten uit een wande ling of een fietstocht in de vrije natuur, die elk voorjaar weer het nieuwe leven brengt. S. B. VAN WIE IS DEZE HOND? Aan het hoofdbureau van politie zijn inlich tingen te verkrijgen over een hond, welke is ko men aanloopen, een soort fox-terrier, wit met zwarte vlekken, circa 30 c.M. hoo-g, teef. Bioscoop De Pont „Honolulu" en „Ds havik ds, wlldern;,. In de exotische film „Honolulu" speelt Ei Powell de hoofdrol tezamen het Robert Youn!^ als Brooks Mason een der afgoden van het tr- is; een wereldberoemde filmster, die een gard van vrijwel louter stukgescheurde colbert^-0* heeft. Want de autogrammen-jagers en -iaaa3-^ laten hem niet met rust en uitgaan staat voor vrijwel gelijk met een'gang naar het ziekenhuis is daarom ten zeerste verheugd wanneer dit luk eindelijk eens een anderen jongeman overSt^" die sprekend op hem gelijkt, maar die een n-^ plantagebezitter van Hawaii is, door zijn naar Hollywood gestuurd om een klein beetje If der schuchter te worden. Door toedoen van der wieksten manager van Mason, Joe Duffy, teert de dubbelganger een aanbod van de 'fiSj hij zal naar New-York gaan om zich, het kosterij het koste te laten bekijken en de filmster kriS daardoor gelegenheid om een rustige vacantia de paradijsachtige eilanden van dé Stille Zuid door te brengen. Dat denkt hij tenminste. Maar op de bcot ont» moet de echte Mason een allerliefst beroeping, seres, Dorothy March en haar vriendin Millie di Grasse. En wat nog erger is, op Hawaii ontzr hij het meisje van den schuchteren planier haar boozen vader, die hem prompt van alle..w leelijks verdenkt. Het meisje vindt den jongeraaa lang niet meer zoo schuchter als vroeger, ofschoon de filmster al het mogelijke doet om de zaak in goede spoor te houden. De eenige die eigenlijk weet, dat de teruggekomene niet George Smith maar Brooks Mason is, lacht geheimzinnig, want hij is een Chineesche bediende en heeft geleerd to zwijgen. De verwikkelingen bereiken hun hoogtepunt, wanneer Brooks Mason op Hawaii in de gevaat» nis gegooid wordt voor een diefstal, die hij «vq. min beging als trouwens de echte George Smith en wanneer anderzijds George Smith in New-York teveel gezien wordt met de filmster, aan wit Brooks Mason geacht worclt zijn hart verpand te hebben. Hem schijnt het leven in de groote stad wel amusant! Nu is het Wong, de Chineesche bediende, dit een schoon plan bedenkt. Hij arrangeert een groot dansfeest met alle inlandsche dansen, ter eere vaa het op Hawaii vertoevende twee, welk feest na tuurlijk door de radio wordt uitgezonden en waar. naar de echte George Smith in New-York luistert, Dit is voor de New-Yorksche afdeeling aanlêl' ding om ondanks alle hindernissen hals over kop met de China Clipper naar Hawaii te vliegen. „De havik der wildernis", het tweede hoofdman» mer, geeft het slot der avonturenfilm, waarvan de eerste episode de bezoekers reeds zoo heeft weten te boeien. Deze tweede episode staat geheel op zichzelf, zoodat men geenszins Mala in de eerste avontuurlijke episode behoeft gezien te heb ben. Aantal werkloozen weer iets gedaald. Vele bouwvakarbeiders gingen aan den slag. Het aantal werkloozen, dat op 18 Mei 2583 be droeg, was op 25 Mei gedaald tot 2450, welke daling wel in hoofdzaak het gevolg is van de her leving der bouwindustrie. Op 18 Mei stonden 533 bouwvakarbeiders als geheel werkloos bij de Gem. Arbeidsbeurs ingeschreven, dit aantal was op 25 Mei gedaald tot 387. Voorts waren 185 arbeiders geplaatst in een gesubsidieerde werk verschaffing. Het aantal ingeschreven werkzoekenden, dat op 18 Mei 2603 bedroeg, is tot 2660 ge. voornamelijk doordat meer losse arbeiders en ar beiders in overige beroepen zich als gedeelte lijk werkloos lieten inschrijven. Als werkzoekenden waren ingeschreven 415 (533) bouwvakarbeiders. 323 (314) metaalbe werkers. 31 (41) houtbewerkers, 16 (19) land arbeiders, 215 (210) havenarbeiders, 268 (284 visschers, 37 (41) kantoorbedienden, 831 1745» losse arbeiders, 398 (321) arbeiders in overige beroepen, totaal 2534 (2488) mannen boven 18 jaar. Verder 99 (68) mannen onder 18 jaar, (38) vrouwen boven en 5 (9) vrouwen onder jaar. HINDERWET. B. en w. brengen ter openbare kennis, dat verzoeken van de N.V. Melkinrichting „Gemeen schappelijk Belang", te IJmuiden, om vergun ning tot het wijzigen harer inrichting door net bijplaatsen van een botervormmachine met elec tromotor van 3 p.k.. in het perceel Wijk aan Zeeërweg no. 160 te IJmuiden en van H. A. Vonk, te Santpoort, om vergunning tot hewf richten van een smederij waarin o.a. een smidwi boormachine, slijpmachine, autogeen- en eiec- trisch lasch-apparaat en 2 electromotoren, resp. van V/2 en 1/3" p.k.. in het perceel Anemonen- straat no. 38 te Santpoort door hen zijn toege staan. SCHOLEN D. EN H. BEGINNEN WEER Naar wij vernemen zal het onderwijs m w scholen D en H. in het gebouw van school n- a.s. Vrijdagmorgen 9 uur worden hervat. WIELRIJDER AANGEREDEN. Woensdagmiddag is in de Kennemerlaan op hoek van de Napierstraat een wielrijder, V. D., gen een zandauto gebotst. Hij kwam met het ge* zicht op de steenen terecht, waardoor hij tamenj ernstig aan het gelaat werd gewond. Hij werd door den heer Bakker van Het K°° Kruis verbonden. UITBREIDING MEKOG. Aan de N.V. Mekog alhier is vergunning ver leent tot het bouwen van de kalkbergplaats ea yan een koeltoren.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2