IJmuider Courant Juni geen Rijwielplaatjescontröle Engelsch expeditieleger vlucht met achterlating van zijn materiaal. DAGBLAD VOOH VELSEN. IJMUIDEN. SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen In Juli geldig klastingmerk noodig )p bon no. 70 suiker te verkrijgen. Vijf liter benzine mag maximaal worden afgeleverd De „Washington" op weg naar Europa. Zestig schepen der geallieerden bij aanvallen getroffen. Distributie van koffie en thee Indisch contact. ■t JAARGANG NO. 177 Lourens Coster, Maatschappij voot .«(.Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Liraat ?3, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau L Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, h0n 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, 9Ven voor dit blad, worden kosteloos nomsn in de Kennemer Courant. Directie. P W PEERRROOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredactenri ROBERT PEEREBOOM VRIJDXG 31 MEI 194Ö Abonnementen per week ƒ01254, pw maand ƒ0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel me«r ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regelt 0-25, eike regel meer ƒ0.10. eldigheidsduur van ertien maanden 's GRAVENHAGE, 30 Mei. Het departe- ent van financiën deelt mede, dat de buiten bolle omstandigheden eenige verdere voor- leningen ten aanzien van de rijwielbelasting vorderen. Met uitbreiding van hetgeen is mede geld, zal in de geheele maand Juni 1940 geen controle rijwielbelasting worden gehouden, yan i Juli 1940 af echter behoort elk rijwiel, dat op den openbaren weg wordt bereden, be houdens hetgeen hierna is bepaald, te zijn voor een van een geldig rijwielbelastingmerk. In de maand Juli zal geen bekeuring worden ingesteld tegen personen wier rijwiel a'sdan is voorzien van een rijwielbelastingmerk voor het belastingjaar 19401941. Het rijwielbe lastingmerk voor dat belastingjaar zal dus prac- lisch gesproken, 13 maanden geldig zijn. In verband met het vorenstaande zullen de njwielbelastingmerken voor het belastingjaar 1940—1941 reeds van 24 Juni.a.s. af op de ge wone wijze aan de postkantoren verkrijgbaar lijn. Personen die in het bezit zijn van een rijwiel belastingmerk 19391940 kunnen daarvan uiteraard gebruik blijven maken tot en met 31 Juli 1940. Bovenstaande bijzondere voorzieningen gelden fet ten aanzien van kostelooze rijwielbelasting- :erken. Deze worden uitgereikt op den zelfden r.ii als in vorige jaren gebruikelijk was. De ontvangers zijn echter bevoegd in daartoe ióende gevallen reeds vroeger dan anders aan een om kostelooze merken aan te nemen en af te •ven het gebruikelijke bewijs waarmede voor- 's-GRAVENHAGE, 30 Mei. (A.N.P.) Het departement van handel, nijverheid en scheep vaart deelt mede, dat gedurende het tijdvak ra Vrijdag 31 Mei tot en met Donderdag 27 Juni de met 70 genummerde bon van het al gemeen distributiebonboekje recht geeft op hetkoopen van één kilogram suiker. DE VERSTREKKING VAN MARGARINE, BAK- EN BRAADVET. Het ingang van de week 2 t.m. 8 Juni 1940 (bon S3) zal, voor zoover de aanvoer dat mogelijk ^akt, de verstrekking van onvermengde margarine abak- en braadvet, ten behoeve van werkloozen èn innlastigen, wederom op de normale wijze plaats inden. Eventueele wijzigingen in de verstrekking zullen ijdig worden bekend gemaakt. afleveren van onvermendge margarine en :£\- en braadvet op een voor een bepaalde week jüigen bon, vóór den Maandag van die zelfde week 'ijft verbóden en bij overtreding zullen zoowel de ïïidenier als de ondersteunde van déze distributie 'Crden uitgesloten. IJMUIDEN De vooruitzichten voor den vischhandel. Het wachten is op den snoekbaars. 3oor de stopzetting van de visscherij beleeft ffls ook de vischhandel moeilijke tijden. Visch zee wordt niet meer aangevoerd; de eenige lijvigheid, die er in den vischafslag valt waar nemen wordt veroorzaakt door den verkoop a visch uit het koelhuis. Er is de laatste weken ;°r het uitbreken van den oorlog, toen de visch 3a onverkoopbaar was, heel veel visch, vooral &eel en tong, ingevroren en hiervan worden h?jna dagelijks partijtjes in den handel ge- ^ht. Deze voorraad is natuurlijk niet onuitput- en het zal wel niet lang meer duren of de =bte mand koelhuisvisch heeft zijn weg naar vischafslag gevonden, uan is het uit met de zeevisch, maar dit be kent nog niet, dat de vischbandelaars dan hun ten zullen moeten sluiten. Immers begint 1 Juni, 'f a.s, Zaterdag, op het IJselmeer weer de vis- ?erÜ op snoekbaars en het lijdt geen twijfel, of dezen zomer zal weer veel snoekbaars gevan- p v/orden, waarvan weer een groot deel zijn naar IJmuiden zal vinden. IJmuiden is im- ös ook voor den binnenlandschen handel de be- ;Ihjkste markt en ook verleden jaar heeft de ilel in IJmuiden getoond, met het getij de tens te kunnen verzetten: vele afnemers werden ®nien van snoekbaars toen. de rondvisch van de *wdzee zoo schaarsch was. Ook veel andere zoet- 'tervisch als brasem, paling, elft en zalm zal s';via IJmuiden verzonden worden. is dan ook alle reden om te verwachten, dat n.og heel wat visch in IJmuiden verhandeld zal aden Nieuwe plaatjes komen reeds volgende maand uit loopig met een rijwiel kan worden gereden. Die be wijzen blijven geldig totdat het kostelooze merk is afgegeven of afwijzend op de aanvraag is be schikt (A.N.P.) Scherp toezicht op het motorverkeer 's GRAVENHAGE, 30 Mei. (ANP) Het de partement van handel, nijverheid en scheep vaart maakt bekend, dat een pomphouder aan houders van een motoi'brandstofvergunmng of aan degenen, (zooals artsen, veeartsen, enz.) die ingevolge de bekendmaking van 17 Mei 1940 zonder motorbrandstof vergunning mogen rij den voor zoover het personenwagens betreft, tot nader order niet meer dan 5 liter benzine op eenmaal mag afleveren. Aan de burgemeesters wordt verzocht scherp door de politie te doen constateeren, dat de houder van elk motorvoertuig, dat zich op den weg bevindt, in het bezit van een motorbrand stofvergunning is of behoort tot degenen, die volgens de bovengenoemde bekendmaking zon der zoodanige vergunning mogen rijden. Verder wordt aan alle Commissarissen der Ko ningin en burgemeesters verzocht zooveel mo gelijk alle plaatselijke regelingen nauwkeurig te doen aansluiten op de richtlijnen door het de partement van handel, nijverheid en scheep vaart gegeven. Een nadere regeling wordt in overleg met de Duitsche autoriteiten en met het departement van waterstaat uitgewerkt en zal vermoedelijk binnen eenige dagen worden bekend gemaakt. BENZINE VOOR DOCTOREN. In aansluiting op dit bericht van het A. N. P. herinneren wij er aan, dat in de bekendmaking van 17 Mei o.a. werd gezegd; „Deze maatregelen hebben ten doel, dat de mo torbrandstoffen slechts worden verbruikt bij uiter ste noodzaak, zoodat artsen, veeartsen, verloskun digen, verplegers en verpleegsters zooveel moge lijk van andere vervoermiddelen gebi-uik dienen te maken en oordeelkundige wijkindeeling nood zakelijk is." RIJKSBUREAU VOOR TABAK. 's-GRAVENHAGE, 30 Mei. Als directeur van "het Rijksbureau voor tabak treedt op de heer Joh. Reijnen. Dit bureau, dat gevestigd is Corn, de Wittlaan 8 's-Gravenhage is te lefonisch aangesloten onder no. 334056 (inter communaal dubbel H.) (A.N.P.) Uitbreiding postvervoer met Duitschland. 's GRAVENHAGE, 30 Mei. Van heden af is het postvervoer met Duitschland uitgebreid in dier voege, dat ook gewone gesloten brieven (dus geen aangeteekende brieven en brieven met aangegeven waarde) naar en van Duitschland zijn toegelaten. (A.N.P.) NEW-YORK, 30 Mei. Het Amerikaan- sche s.s. „Washington" is Donderdag met 77 passagiers, onder wie 27 Amerikanen en een voorraad genees- en verbandmiddelen naar Bordeaux vertrokken. Het schip zal daar 300 Amerikaansche vluchtelingen en daarna te Lissabon en Genua nog meer Amerikaansche aan boord nemen. (D.N.B.) 's GRAVENHAGE, 31 Mei. Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart en het rijks bureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd ma- in aansluiting op hetgeen reeds betreffende de dis tributie van koffie en thee werd medegedeeld, het volgende bekend: Om te bevorderen, dat bij den aanvang van de eerste distributie-periode op Donderdag 6 Juni a.s. de winkeliers over voldoende voorraden zullen be schikken om aan de aanvragen van de consumenten ten kunnen voldoen, was het noodzakelijk de afle vering en verkoop van thee en koffie aan den con sument van Dinsdag 28 Mei tot en met Woensdag 5 Juni a.s. stop te zetten. In de eerste distributiepe riode, welke loopt van 6 Juni tot en met 5 Juli a.s zal op een nader aan te wijzen bon beschikbaar wor den gesteld 1/2 ons thee of 1/2 pond koffie. De toewijzingen voor de détaillis.ten en hotels, cafés, restaurants enz., zullen zooveel mogelijk in den loop van deze week door de plaatselijke distri butiediensten worden uitgereikt. Indien men deze week geen toewijzing ontvangt, behoeft dit geen reden tot bezorgdheid te geven, daar met eenige vertraging tengevolge van verkeersmoeilijkheden moet worden rekening gehouden. In verband met de verschillende bestaande soor ten en merken thee ên koffie zullen de toeijzingen in 4 gedeelten gesplitst worden, zoodat de winke lier de keuze heeft bij vier leveranciers zijn inkoo- pen te doen. De toewijzingen voor de winkeliers zijn geba seerd op de helft van de door de winkeliers opge geven maandomzetten. In den loop van de eerste distributieperiode zullen zij een tweede toewijzing ontvangen. Teneinde de hotels, cafés en restaurants in staat te stellen zooveel mogelijk op volle capaciteit te werken, zal aan deze bedrijven een toewijzing wor den verstrekt, welke gelijk is aan 90 procent van hun normale omzetten aan thee en koffie. (A.N.P.) Duitsch leger bericht: HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 30 Mei (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De groote slag in Vlaanderen en in Artois nadert zijn einde, nu de Engelsche en Fran- sche legers aldaar vernietigd zijn. Sinds gis teren verkeert ook het Engelsche expeditie- leger in volkomen ontbinding. Met achterla ting van zijn geheele onoverzienbare oor logsmateriaal vlucht het naar de zee. Zwem mende en in kleine booten probeert de vijand de op de reede liggende Engelsche schepen te bereiken, waarop ons lucht- wapen, zooals reeds in een afzonderlijk be richt is bekend gemaakt, zich met vernie tigende uitwerking heeft gestort. Ruim zestig schepen werden getroffen, waarvan drie oorlogsbodems en 16 transport vaartuigen tot zinken werden gebracht, Tien oorlogsbodems en 21 koopvaardijsche pen van alle tonnages werden zwaar bescha digd of in brand geschoten. De luchtdoel artillerie bracht een vijandelijke patrouille boot tot zinken en beschadigde vijf andere vaartuigen. De ter bescherming van dezen grootschen Duitschen aanval gebruikte jachtvliegtuigen schoten 68 vijandelijke vliegtuigen neer. Ten Zuiden van de lijn Poperinghe-Cassel hebben onze van het westen, oosten en zuiden aanvallende legers zich vereenigd na talrijke sterke vijandelijke afdeelingen te hebben ver minkt en ingesloten. Bij de bestorming van het versterkte steunpunt Hazebrouck op den 28sten Mei heeft zich een pantser-pionieiVoataljon on der zijn commandant-, den eersten luitenant Von Bodecker, bijzonder onderscheiden. Aan het zuidelijke front werd een vijande lijke aanval met pantserwagens aan den be nedenloop van de Somme afgeslagen. Ten zui den en zuidwesten van Amiens werden troepen concentraties in de bosschen met bommen be stookt. De vijandelijke verliezen bedroegen gisteren in totaal 89 vliegtuigen. Hiervan werden er 68 in luchtgevechten, 17 door luchtdoelartillerie neer geschoten. De rest werd op den grond vermeld. Vijftien Duitsche vliegtuigen worden ver mist. Nog steeds strijd om Narvik. De strijd om Narvik duurt met onvermin derde hevigheid voort. Onze troepen heb ben bergposities betrokken buiten de stad en' worden versterkt. Gevechtsvliegers deden een aanval op een vijandelijk vliegveld. Verscheidene op het veld staande toestellen werden vernield. Onze van Drontheim Noordwaarts optrek kende bergjagers hebben Fauske ten oosten van Bodö ingenomen. Een van onze duikbooten meldt het tot zinken brengen van zeven vijandelijke schepen met een inhoud van 38.480 bruto registerton. FRONTBERICHT. Het Frontbericht van het D.N.B. van Don derdag luidt als volgt: Aan de Aelbrechtskade te Rotterdam ingericht voor de zijn tal van vaartuigen ais hospitaalschepen verpleging van gewonden De kerk te Wageningen is bij den strijd vrijwel onbeschadigd gebleven WATERPOLO POLODAG TE UTRECHT. Naar het A.N.P. verneemt, zal de Utrechtsche Waterpolodag. die Zondag 2 Juni zou worden gehouden, do.ch die werd uitgesteld in verband met de sluiting van de zweminrichting aan den Krommen Rijn, thans op Zondag 16 Juni door de U.Z.C. worden georganiseerd. MOTORSPORT. SILVIO BAILATI VERONGELUKT. Uit Rome wordt aan het A.N.P. gemeld: Tijdens de motor wedstrijden te Genua heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. De bekende Italiaansche Guzzirijder Silvio Bailati reed in de 250 c.c. klasse met zijn machine aan den kop, toen hij in een bocht met een snelheid van ongeveer 150 KLM. per uur met een van de voetrusten met den grond in aanraking kwam. Bailati raakte hierdoor de macht over de machine kwijt en sloeg over den kop. Hoewel hij niet terstond werd gedood, liep hij bij dezen val toch zulke zware wonden op, dat hij iijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed. WIELRIJDEN A.S. ZONDAG WEDSTRIJDEN OP DE VEKA- BAAN. Op de Veka-wielerbaan te Duivendrecht zullen Zondagmiddag 2 Juni de prof.-sprinters Van Vliet, Derksen, Van der Vijver, Van Egmond en Van der Linden elkander ontmoeten in matches a deux. Derksen rijdt Zondag voor het eerst als beroepsrenner. Acht jonge profs betwisten een omnium per ploeg, welke bestaat uit de volgende vier ritten: Ploeg achtervolging, 5 KLM. indivi dueel, afvalwedstrijden en 4 K.M. tandemwed strijd. Tot slot vermeldt het programma een 40 K.M. koppelwedstrijd, waarvoor de koppels als volgt zijn samengesteld: Van Vlietvan der Voort, Derksen—Bakker, Van der Vijver—Rijneveld, Van Egmond—Reuter, Van der Linden—Roes, Hiddesvan Rijn. Er kan voortaan weer post naar d'Oost, Zoo luidt de allernieuwste tijding, Hoevelen strekt dat niet tot troost En in de zorgen tot verblijding. Dat is den zakenman wat waard, Die aan zijn klanten en bedrijven, Daar aan den and'ren kant der aard, Zijn zakenbrieven weer kan schrijven, laar veel meer nog voor 't ouderpaar, Dat hier zijn kroost heeft heen gezonder n dat, al is het schriftlijk maar, Straks het contact weer heeft gevonden ier geldt veel diepers dan plezier, Waarmee de tijding is vernomen, >at zal een vreugd zijn, ginds en hier, Wanneer de eerste brieven komen. Gen vreugd, zoo diep en intensief, Dat zij wel ongepeild moet blijven, Omdat zooiets niet in een brief En met geen pen is te beschrijven. Zooals te voorzien was ontbindt de nauwe ge vechtsruimte der ingesloten Fransche en En gelsche troepen in Fransch en Belgisch Vlaan deren zich in enkele sectoren, die de een na den ander onderworpen worden voor zoover er nog tegenstand wordt geboden, oi' die ge zuiverd worden, wanneer de vijand de wapens heeft neergelegd. Op het oogenblik kan nog niet nauwkeurig gezegd worden wanneer het laatste schot daar de geweldige worsteling zal besluiten. Maar dat oogenblik is niet ver meer af. Het laatste bedrijf van het Engelsche expeditie- leger, dat zooals men weet, uittrok om zijn „waschgoed aan de Siegfriedlinie te drogen te hangen", (hier wordt gezinspeeld op een populair Engelsch soldatenliedje. Red.), loopt ten einde. Hoe zwaar de slagen der Duitsche weermacht aangekomen zijn, blijkt ook uit het feit dat noch door Engeland, noch door Frankrijk noemenswaar dige pogingen konden worden ondernomen om de ingesloten legers te ontzetten. De strijd bij Narvik wordt hevig voortgezet. De Duitsche stellingen liggen vóór de stad, die volkomen platgeschoten is. Door de aanhou dende gevechtshandelingen is ook de ertsspoor weg vernield. Het opnieuw versterkt optreden van het Duit sche duikbootwapen heeft de Britsche koopvaardij reeds noemenswaardige verliezen toegebracht. Tij dens de Noorsche onderneming moesten de Duit sche duikbooten andere taken ten uitvoer leggen, de handelsoorlog tegen Engeland kwam toen op de tweede plaats te staan. Thans staan het Duitsche duikbootwapen nieuwe aanvalsmogelijkheden ter beschikking. Het heeft intusschen verdere steun punten ingericht, de opleiding vervolmaakt en het kan zijn activiteit met nadruk richten op de be langrijkste Engelsche zeewegen, vooral daar de havens in Oost-Engeland reeds versperd of op andere wijze uitgeschakeld zijn. De strijd tegea Engeland wordt steeds krachtiger. P. GASUS BEVERWIJK Groeiitemnarkt ruiin voorzien van producten. Bevredigend verloop van den handel. De gang van zaken gedurende de week van 24 29 Mei stemde over het algemeen voor de meeste groentensoorten nog al tot tevredenheid. Wat de aanvoeren betreft, voor sommige artikelen was wegens vergevorderd seizoen een vermindering te constateeren terwijl daa: entegen weer andere pro ducten in ruimere mate aan de markt verschenen. Zoo begint het aanbod van spinazie, ofschoon nog ruimschoots voldoende, toch al sterk te vermin deren. Ook de aanvoer van witlof wordt belang rijk minder. Wortelen, sla en postelein kwamen heel wat ruimer aan de markt en nemen onder den aanvoer weer een plaats van beteeken is in. Spinazie had voor de goede kwaliteit deze week een zeer willigen handel en maakte voor sommige partijen zelfs hooge prijzen. Dat de kwaliteit thans echter sterk varieert komt wel duidelijk in de noteeringen tot uiting, daar deze uiteen liepen van 3—14 ct. per K.G. De aanvoer van sla begint ook grooter te wor den en zal, nu ook uit de natuur de eerste partijen weer zijn aangevoerd, wel weer spoedig als hoofd product domineeren. De prijzen, die in de afgexoo- pen week voor dit Droduct besteed werden wissel den naar soort van 25 ct. per sttfk. Voor witlof bleven de prijzen nog sterk aan den lagen kant. Dit produet had nog steeds een minder gunstigen handel. Wel viel in het midden dezer week een klein herstel in prijs waar te nemen, maar dit was toch over het geheel van geen be- teekenis .De noteeringen wisselden naar kwaliteit van 510 ct. per K.G. Bospeen werd in de afgeloopen week ook heel wat ruimer Aangevoerd dan vorige week. Omdat de grootte van de bossen alsmede de rijpheid van het product tot heden nog al verschillen, gaat de eene partij williger van de hand dan de andere terwijl ook de besommingen hiermede verband houden. Naar kwaliteit bewogen de prijzen zich van 1018 ct. per bos. De ruime aanvoer van postelein was geregeld voor behoorlijke prijzen te plaatsen. De noteeringen wisselden Vrijdag en Maandag van 710 ct. en liepen in het midden dezer week op van 912 ct. per K.G. Bloemkool was in aanvoer wel iets ruimer, doch het aanbod is toch nog matig. De beste soorten maakten zeer goede prijzen. Naar kwaliteit werd dit product verhandeld van 1025 ct. per stuk. Asperges, waarvan het aanbod hoewel het sei zoen het hoogtepunt heeft bereikt, toch van be scheiden omvang kan worden genoemd, maakten voor de beste soorten goede prijzen. Voor de goede kwaliteit werd van 3650 ct. per bos besteed. Min dere kwaliteit varieerde van 1R—23 ct. per bos Rabarber, waarvan geregeld flinke partijen aan wezig zijn, heeft een minder gunstigen handel. Misschien dat suikerschaarschte ook wel van in vloed op de prijzen is. De noteeringen wisselden naar soort van VA3 ct. per bos. Als nieuwe pro ducten verschenen deze week zij het nog in be scheiden mate. de eerste sri.i- en dubbele spercie- boonen aan de veiling. In de fruitafdeeling neemt de aanvoer van aardbeien in belangrijke mate toe. De prijzen waren de laatste dagen iets gedrukter en bewogen zich van 1824 ct. per doosje. De toestand van den burgemeester. Zooals onze lezers bekend is werd burgemeester mr. H. J. J. Scholtens twee weken geleden wegens een ongesteldheid van niet ernstigen aard opgeno men in de Maria Stichting te Haarlem. Wij vernamen dat de toestand van den bui-ge» meester naar omstandigheden gunstig kan worden genoemd.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1