IJmuider Courant Einde van het verzet in Noord oost Frankrijk spoedig verwacht DAGBLAD VOOK VELSEN. IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN >t Tempo. Nog krachtige tegenstand aan de Kanaalkust. Examentijd. Maatregelen tot opheffing der werkloosheid aangekondigd. JAARGANG NO. 178 e lourens Coster, Maatschappij voor ^.Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. ,(aat Haarlem, Telefoon 10724 Bureau Courant: Kennemerlaan 42, llmulden, 53(15301. Postgiro 310791 Alle Advertenties, i voor dit blad. worden kosteloos ;f.omen in de Kennemer Courant Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredactenr: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 1 JUNI 1940 Abonnementen per week ƒ01254. P« maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per pos» 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.60, elke regel meer 0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ1125, elke regel meer ƒ0.10. van ons doen in deze dagen de merkwaar- ^.tdekking dat men er met wat minder haast joint. Dat wil niet zeggen dat het arbeidstempo, ,je met een vollen arbeidsdag gezegend zijn, zou moeten worden, maar wel dat het goede «een haastigheid behoeft en er zelfs beter be- van kan zijn om tot de beste resultaten te lei- Ketgeen herinnert aan een oud-vaderlandsch hvoord, dat zegt dat haastige spoed zelden Dat ziet er, zooals veel andere oude zegswij- jal oubakken uit, maar in oude tijden wis je ook wel wat en dat de bewoordingen oor- gelijkheid missen wil nooit zeggen dat de ge- j5 onjuist of verouderd is. velerlei vertraagde voortbeweging, waartoe wij nets, boemeltrein en dergelijke nu genoopt zijn de ontdekking tot uiting, dat met minder haast evenveel of hetzelfde te bereiken is. En dat lijd wint tot rustige bezinning bovendien. Het is sens merkwaardig hoe weinig tijdsverschil het rJ]c van de nu weer in volle glorie gekomen fiets dat van de auto oplevert, voorzoover het korte aden betreft. Er zijn heel wat menschen die in dagen verrast zijn door de resultaten van tijd- aningen „op de korte baan". Nu zij uit de omge- naar de stad en vice-versa, of binnen de stad [iets rijden inplaats van per auto blijkt dat niet hun gezondheid en hun portemonnaie ten tie te komen maar bovendien nauwelijks tijdver- te leveren. Wat de fiets aan snelheid mist dl zij trouwens deels in doordat zij minder hinder- haar weg ontmoet dan de auto, zelden te stoppen en zelden hoeft te kruipen. Zij :;e altijd veel makkelijker door het verkeer dan de dat plachten te doen. En nu die grootendeels rawenen zijn rest velen fietsers slechts, de ver- ïsregels goed toe te passen. Daar wordt nu op gelet, er zijn honderden bekeuringen ge- akt, vooral wegens niet-rechts-houden en het is ding dat deze zaak eens krachtig wordt :jepakt. Want hoe vaak is er tevoren al niet over shagd, ook in dit blad en ook in deze kolom! De >,ing van de verkeersregels door het automobi- stond ondanks de tekortkomingen daarin, in algemeen, vooral in de laatste jaren, op een veel oger peil dan die onder de fietsers. Waarbij er- moet worden dat onder de laatsten de ioolkinderen als groep het beste figuur maakten, it was het natuurlijk gevolg van de verkeerslessen scholen en van de verkeersexamens, die hun nut hebben bewezen. Men had ze tot de vol genen moeten uitbreiden om een volkomen re- te krijgen en dat is in de practijk niet mo- gebleken. Wellicht zullen niet alleen de be ringen maar ook het toenemende besef dat eed tempo een beter tempo wordt zonder over ging de verbetering nu bewerken. Die is trou- al in belangrijke mate ingetreden 'en zal zich voltrekken. is duidelijk dat het snellere vervoermiddel medici b.v., wien het gebruik is toegestaan, saeselijk blijft. Van hun spoedige komst kan het ésudvan een menschenleven afhangen. En op wat aier afstanden legt de fiets het natuurlijk ver rade auto af. Maar als het uitstapjes geldt, komt edan veel op aan? Is dat tijdverlies zoo kost- tor! Fas er bij zulke tochtjes vroeger ook niet «veel haast, die wel vaak bespot werd maar waar- nu pas werkelijk beseft wordt hoe overbodig it eigenlijk was? Voor veel oude menschen is er si mogelijkheid verdwenen om erop uit te gaan. is jammer. Maar voor allen die jonger zijn veel winst uit den toestand te halen. Zij trainen i tevens en worden alweer sneller op twee wie- - En dit weldadige seizoen geeft de goede voor leiding en op den duur ook de harding-in-de- itenlucht als de maanden van regen en kou weer men. R. P. ten inlijving, opkomst n keuring voor dienstplichtigen s-GRAVENHAGE, 31 Mei (A.N.P.). De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht naakt, in overleg met den Duitschen bevel- roer in Nederland bekend dat zoolang niet anders wordt bepaald geen inlijving van tot iewoon dienstplichtige bestemde personen en "en opkomst in werkelijken dienst van ge- wne en buitengewone dienstplichtigen zal fescbieden. ftenmin heeft de keuring van de buitenge re dienstplichtigen van de lichtingen 1937 a 1936 en de herkeuring van de ingeschre ven voor den dienstplicht van de lichting 1«1 voortgang. De burgemeesters worden uitgenoodigd de tonen, die reeds voor inlijving, opkomst in rkelijken dienst, keuring of herkeuring zijn geroepen, hiermede in kennis te stellen. Onteigening van Rotterdam's Centrum. la burgemeester van Rotterdam heeft volgens Rott. Crt. bekend gemaakt, dat hij van den peringscommissaris voor den Wederopbouw de Ogende aanzegging heeft ontvangen: Aanzeg- Ingevolge art. 5 2e lid van het besluit betref- den wederopbouw (II). De regeeringscommissaris voor den wederopbouw |bij dezen, overeenkomstig Art. 5 van het be- van den opperbevelhebber van 24 Mei 1940 No. 35 B, den burgemeester van Rotterdam dat hij overgaat tot onteigening van de over aten der opstallen, welke onmiddellijk of ijdellijk zijn getroffen door de ramp in de maand De Regeeringscommissaris voor den wederopbouw Duitsch legerbericht: Duitsche troepen in Vlaanderen en Artois voor nieuwe opdrach ten vrijgekomen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 31 Mei (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Terwijl de kern van de Fransche troepen in in Noord-Oost Frankrijk vernietigd of gevan gen is, bieden uiteengedreven en ingesloten afdeelingen op sommige plekken nog verzet Dit zal binnenkort gebroken zijn. De aanval tegen de resten van het -Engelsche leger in de vlakke, nog slechts enkele kilo meters diepe en door opstuwingen der kanalen beschermde kromming langs de kust tusschen Furnos-Bergues en ten Westen van Duinkerken, is aan den gang. De vijand biedt hier taaien weerstand en poogt zooveel mogelijk soldaten zij het zonder uitrusting, op de schepen te red den. De om Cassel ingesloten Engelsche strijd krachten werden bij de poging om naar het Noorden door te breken, vernietigd. De kern der Duitsche divisies in Artois en Vlaanderen is voor nieuwe opdrachten vrijgekomen. Het aantal gevangenen en de hoeveelheid buit kon ook nog niet naar schatting worden vastge steld. Op 30 Mei werd de bedrijvigheid van de lucht macht door de weersgesteldheid zeer nadeelig beïnvloed. Desondanks werden de havenwerken van Duinkerken opnieuw aangevallen. De oorlogs marine nam in het geheele Nederlandsche en in het Belgische en Fransche kustgebied, dat in Duit sche handen is de kustverdediging op zich. TORPEDOJAGER TOT ZINKEN GEBRACHT. Een Duitsche „schnellboot" gelukte het een vijandelijken torpedojager door een torpedo voor de Belgische kust tot zinken te brenken. In den nacht op 30 Mei ondernamen Britsche vliegtuigen wederom aanvallen in Noord-Duitsch- land, op niet.militaire objecten. Nergens werd schade van beteekenis aangericht. In het zuiden van Holstein werd een vijandelijke machine door jagers neergeschoten. In Noord-Frankrijk verloor de vijand drie Fransche vliegtuigen en voor Stavanger ging een Britsch gevechtsvliegtuig in luchtgevechten ver loren. Twee eigen toestellen worden vermist. FRONTBERICHT. Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: De Fransche troepen, die in Vlaanderen en Ar tois stonden, zijn in hoofdzaak vernietigd of ge vangen genomen. Slechts in enkele stukken bosch en in eenige plaatsjes trachten uiteengeslagen deelen van de verslagen Fransche legers den on- verbiddelijken loop van het noodlot door laatste tegenweer nog iets op te houden. Er zullen vermoedelijk nog eenige dagen ver- loopen tot de definitieve getallen voor gevange nen en buit, die als resultaat van een grootsch op gezette operatie van drie weken uniek zijn in de krijgsgeschiedenis, vaststaan. Na den opperbevelhebber van het negende leger, generaal Giraud, is nu ook de opperbevelhebber van het eerste Fransche leger, generaal Prioux, in gevangenschap geraakt. Zonder vooruit te loopen op het samenvattende overzicht kan reeds thans gezegd worden dat de aantallen der gevangen Fransche generaals daar mede geenszins zijn uitgeput. De laatste tegenstand voor Duinkerken wordt geboden op een smal gebied, dat een diepte tot 10 K.M. heeft. Van een corridor-naar de kust is in het geheel geen sprake. De weerstoestand, die ongunstig is voor krachtiger optreden van luchtstrijdkrachten, komt den vluchtenden Britten ten goede. Dichte nevels in het Kanaal nemen onregel matig vluchtende Engelsche soldaten in hun hoede. Het tijdstip is niet ver meer, waarop van Abbe ville tot aan de Duitsche grens de Kanaal- en Noordzeekust volledig in Duitsche handen is. De beheersching van deze kuststrook is voor de ver dere ontwikkeling van den oorlog van beslissende beteekenis. Intusschen stelt de strijd aan de kust veelzijdige militaire eischen. Het optreden van marine-artil lerieregimenten is op het naar het westen ver lengde kustfront geschied. Deze speciale troep van de Duitsche ma rine is opgerukt in de stellingen aan de Ne derlandsche. Belgische en Frassche kusten om hier kustbatterijen van allerlei kaliber te be zetten of te versterken met nagezonden en opnieuw opgesteld materiaal. In den wereldoorlog vormde het marinecorps in Vlaanderen onder leiding van admiraal Von Schro der, die den bijnaam „Leeuw van Vlaanderen" kreeg, den tot de kust naar voren geschoven vleu gel van het westelijke front. Op dit corps, dat deelnam aan de verbitterdste gevechten op de Vlaamsche slagvelden, berustte ook de last van een vijandelijken druk uit zee, die toentertijd niet kon worden verminderd door een sterk luchtwapen. Thans behoeft een soortgelijke landingsdreiging op deze kuststrook niet te worden verwacht. De hier in den wereldoorlog gevoerde afweerstrijd is ver vangen door den aanval. KONING LEOPOLD UIT HET FRANSCHE LEGIOEN VAN EER. Volgens een officieel decreet te Parijs uitgevaar digd, is de koning der Belgen uit 'het Fransche Legioen van Eer gestooten. (D.N.B.) DANCING UITGEEST WILHELMINA MIDDELWEG 36 van 3—6 uur THE RAMBLING KIDS van 7—11 uur NICK WHITE AND HIS SWINGERS. P. X BALTUS. (Adv. lngez. Med.) 's GRAVENHAGE 31 Mei. Van de zijde der Duitsche autoriteiten hier te lande zijn vanavond enkele maatregelen aangekondigd, die van groot belang zijn. Bij den door den Führer benoemden ijkscommissaris en zijn staf en de met hem samen werkende instanties in Duitschland zijn groote plan nen in voorbereiding tot opheffing van de werk loosheid, den wederopbouw van ons land en het verhoogen van het levenspeil der bevolking, in het bijzonder van de arbeiders. Verzekerd werd, dat de Duitschers In geen geval een eventueel uitzuigen van ons land zouden dulden; een overstrooming van Neder land door menschen die hier niet behooren zal worden verhinderd. Deze maatregelen zullen geheel liggen in de lijn van de rede van den rijkscommissaris rijksministei Seyss-Inquart, die verklaard heeft, dat geen verder gaaande beperkingen van de volkshuishouding en den levensstandaard zullen plaats hebben dan ver- eischt worden door den opgedrongen oorlog en de lotsgemeenschap van Nederland en Duitschland. De bezorgdheid, die hier en daar ten dien aanzien is gebleken, zal door deze verklaring geheel ongegrond kunnen worden geacht. (A. N. P.). 3Cate£ «3Cet (Kuis Assum&ucg» ASSENDELFT - KERKBUURT 412 Zondags van 3-12 uur DANSEN Qeeit dancuuj 200 (ifH~ a(s Ui Cot Jileijiv- Vri| Enlrée (Adv. lngez. Med.) (Overal zijn de eindexamens weer aan den gang.) Het is weer de examentijd, D'examinandus levert strijd Met zijn examenvragen, En hoopt erin te slagen. De tijd van leeren is voorbij, Een stapel boeken ligt terzij En het bewijs moet komen, Wat er is opgenomen. Daar wordt geworsteld en gedacht, Met jonge man (of vrouw) en macht, Daar wordt gewikt, gewogen, Over 't papier gebogen. Het hoofd (het „blok"hoofd zoogezeid, Als passend woord in dezen tijd) Krijgt heel wat te verduren In de examenuren. Maar, naar ik hoop, vindt stuk voor stuk In het diploma het geluk, Vervulling aller hopen, Dan gaat de wereld open. Dan breken nieuwe dagen aan, Dan lijkt wel alle zorg gedaan, Dan wenkt een vrijer leven. Voor even ja, voor even. Dan krijgt het leven nieuwen zin, Maar dan komt eiglijk pas 't begin Van zorgen en studeeren En levenslessen leeren. P. GASUS Winnen van hoogwaardig ruwvoeder noodig. Vóór 1 Februari 1941 geen toewijzing van krachtvoeder voor rundvee.. 's-GRAVENHAGE, 31 Mei. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt het navolgende bekend: De landbouwers dienen rekening te houden met het feit, dat in het algemeen tot 1 Februari 1941 voor het rundvee geen krachtvoeder zal worden toegewezen. In verband hiermede zal een zoo groot mogelijke hoeveelheid hoogwaardig ruwvoeder moeten worden gewonnen. Het is derhalve dringend gewenscht, vroegtijdig tot het inkuilen van gras over te gaan, alsmede tot het uitbreiden van den verbouw van stoppel gewassen. Indien nog mogelijk, is het evenwel ge wenscht den kalftijd te verschuiven. Voor inlichtingen omtrent het inkuilen enz. wende men zich tot den rijkslandbouwvoorlichtingsdienst. (A.N.P.) UITZAAIEN VAN MAÏS. 's-GRAVENHAGE, 31 Mei. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat landbouwers, die voor veevoederdoel einden mais willen uitzaaien, daartoe mais toege wezen kunnen krijgen door den plaatselijken bu reauhouder. Deze toewijzing zal geschieden op enkelvoudige witte bonnen (model Z). per H.A. uit te zaaien mais zal ten hoogste 175 K.G. zaaizaad worden verstrekt. Den landbouwers wordt er nadrukkelijk op ge wezen, dat zij, alvorens een bestelbon aan te vra gen, zich er van dienen te vergewissen, dat hun leverancier inderdaad mais, welke voor zaaidoel- einden geschikt is, kan leveren. (A.N.P.) De geallieerde legers in Noord-F rankrijk. Beschouwingen in de Duitsche pers. Het D.N.B. meldt dd. 31 Mei: Het grootste deel van onze divisies vrij voor nieuwe taken, schrijft het avondblad van de „Deutsche Allgemeine Zeitung". Met grootste deel van de Fransche troepen in Noord-Frank- rijik vernietigd, luidt het opschrift van de „Ber liner Lokal Anzeiger". Frankrijk's noordelijke legers vernietigd, aldus het opschrift van de Berliner Börsenzeitung". Ook de „Nachtausgabe" wijst op de steeds meer om zich heen grijpende ontbinding van de Engelsche en Fransche strijdkrachten in Noord-Frankrijk. Hoever deze ontbinding reeds is voortgeschreden en hoe vree- selijk de luchtslag van Donderdag boven het ka naal is geweest komt duidelijk tot uiting in de berichten der bladen uit Londen. De ..Lokal Anzeiger" zegt, dat in de laatste ,24 uur nog slechts wrakken van het Britsche expe- ditieleger in de verschillende havens aan de oost- en westkust van Engeland aan land zijn gezet. De toestand der soldaten is onbeschrijfe lijk. Zij waren totaal uitgeput. Hun vlucht over het kanaal vormt het vreeselijkste deel van hun wederwaardigheden. Zelfs ver in het Kanaal, tot bijna vlak onder de Engelsche kust, zoo schrijft het blad, hebben de vliegtuigen de vluchtende schepen achtervolgd. De geheele bevolking van Zuid- en Oost-Engeland is geheel onder den in druk van de dramatische verhalen over de we derwaardigheden van het vernietigde Britsche expeditieleger en weet thans uit eigen aanschou wing met zekerheid dat Engeland een zware ne derlaag geleden heeft. lederen dag wordt de catastropfe in Vlaanderen, waardoor de Fran sche noordelijke legers van Blanchard, Prioux en Giraud, alsmede de massa van het Britsche expeditiecorps onder generaal Gort, volledig vernietigd wordt, duidelijker. Ook de .Berliner Börsen Zeitung" vestigt de aandacht op de voortgaande vernietiging na de zware nederlaag van de Fransche en Engelsche legers en schrijft: „De reeds eerder verrichte ge vangenneming van den opperbevelhebber van het eerste Fransche leger generaal Prioux, doet de graad van ontbinding vermoeden". Verkoop van aardappelen aan de Ned. Akkerbouw Centrale. 's-GRAVENHAGE, 31 Mei. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt het volgende bekend: Het blijkt, dat verschillende landbouwers, die aardappelen hebben verkocht aan de Nederland sche Akkerbouw-Centrale, in de meening verkee- ren, dat deze aardappelen niet meer in ontvangst zullen worden genomen. Deze veronderstelling is volstrekt onjuist. De Ned. Akkerbouw-Centrale zal zonder uitzondering de aangekochte aardappelen afnemen en den vollen aankoopprijs, met de wekelijksche verhoogingen, uitbetalen. De verkoopers zijn dan ook zonder voorbehoud verplicht de aardappelen op afroep aan de Ned. Akkerbouw-Centrale te leveren. Zij, die aardappelen, welke reeds aan de Neder landsche Akkerbouw-Centrale waren verkocht, aan anderen verkoopgn, stellen zich bloot aan ge rechtelijke vervolging. (A.N.P.) (w.g.) J. A. RINGERS. De veemarkthallen van s' Hertogenbosch hebben het gewone aanzien herkregen en de boeren uit het Brabantsehe bieden er hun loeiende koebeesten weer ten verkoop aan MINIMUMPRIJZEN ZOETWATERVISCH. ..'s-GRAVENHAGE, 31 Mei. (A.N.P.) Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogs tijd maakt bekend, dat met ingang van 1 Juni voor een aantal zoetwatervischsoorten minimumprijzen zijn vastgesteld. Deze prijzen hebben betrekking op de aflevering door de visschers aan hun directe afnemers, waar mede in het bijzonder handelaren in zoetwater- visch worden bedoeld. Het maakt daarbij geen verschil, of de visch voor het binnenland dan wel voor export wordt bestemd. De prijzen zullen in de dagbladen worden ge publiceerd. De paardenhandel. Hooge prijzen Het is nu nog wel niet zoover, dat een paard zijn gewicht in goud waard is, maar wie heden ten dage een behoorlijke rossinant zoekt moet er op rekenen, dat hij zijn beestje met zooiets van f 1000 zal moe ten betalen. De paardenhandel beleeft een hausse. Dat begon al in September van het vorig jaar. In den zomer van 1939 gold een knap werkpaard f 350. Het liep, zoodra de mobilisatie werd afgekondigd met de daaraan verbonden vordering van paarden, tot 500 op en nu de oorlog en wat daarop volgde opnieuw in nog veel sterker mate het paard requi- reerde gingen de prijzen met sprongen omhoog met het gevolg dat men thans prijzen moet betalen tot bedragen, die met vier cijfers worden geschre ven. De bekende Amstel-brouwerij moet verleden week voor een span zware Belgische paarden niet minder dan f 2800 hebben betaald. Zijn er nog paarden te koop? In het algemeen kan men zeggen, oat goede paarden zoo goed als niet meer worden aangeboden. Verleden week wa ren er op de Utrechtsche paardenmarkt, waar nor maal een goede tweehonderd paarden worden aan gevoerd slechts 16 paarden en elders, in Zwolle en op de kleinere Geldersche markten was het al even slecht. Wat er nog te koop is blijkt grootendeels van minder kwaliteit te zijn en brengt niettemin zéér hooge prijzen op. Ook uit het buitenland is geen invoer te wachten. Ons land voert zoo goed als geen paarden in met uitzondering van wat Poolsche hitten. Ook Duitsch land, waar men Toch belangrijke paardenfokke rijen heeft, kwam nooit in Nederland aan de markt. Daarentegen leverde ons land wel aan de Duitsche en Fransche stoeterijen. We zullen ons daarom met net gering aantal paarden, dat ons ten dienste staat, moeten behelpen Bij het betrekken van paarden uU België heeft Duitschland in deze da gen natuurlijk de voorkeur en ook daar heeft men veel paarden noodig: anders gezegd: ook uit België valt in dezen niets te verwachten. Hoe staat het met het onderhoud der paarden? Heel erg te roemen valt er, naar men zal begrij pen, natuurlijk niet. Een paard heelt krachtvoer als haver noodig of daarmee gelijkwaardig voed sel en dat is maar in zeer beperkte mate voorradig. Het kost dan ook heel wat moeite, een paard krachtig en sterk te houden, vooral nu er, uit den aard der zaak, veel van de dieren geëischt wordt. "FT DEPARTEMENT VAN ALGEMEENE ZAKEN. 's GRAVENHAGE 31 Mei (A. N. P.) Bij be sluit van den Opperbevelhebber van Land- en Zee macht is dr. W. Reyseger onder dankbetuiging voor de in zijn functie bewezen diensten eervol ontheven van de functie van waarnemend secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van alge- meene zaken en is als zoodanig aangewezen jhr. mr, A. M. Snouck Hurgonje, secretaris-generaal, waar* nemend hoofd van het departement van buiten* landsche zaken.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1