IJmuider Courant Binnenkort verdere demobilisatie. DAGBLAD VOOR VELSEN. IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Boekjaar. De verduistering Nieuwpoort door de Duitschers bezet. Ceei. pleizierritjes per auto. JAARGANG NO. 179 ve Lourens Coster, Maatschappij vooi jni-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. airaai 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau .jgr Courant: Kennemerlaan 42, llmulden, jaon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, jgven voor dit blad, worden kosteloos «men in de Kennemer Courant. Directie! P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 3 JUNI 1910 Abonnementen per week ƒ01254, p®» maand /0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex, Advertentiën: 1-5 regels 0.60, elke regel meer 0.12. BI] abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Het vermaarde gebouwencomplex „Het Prinsenhof" te Delft herbergt ook een aantal vluchtelingen uit Rotterdam. De tijdelijke bewoners aan den maaltijd in de open lucht op de binnenplaats. illeen voor hen die werk hebben. c-GRAVENHAGE. 1 Juni CA.N.P.) Bij de ïende étappe van de demobilisatie mag een lair alleen dan met groot verlof worden ge wen indien hij aan den commandant van l betrokken enkelvoudig oorlogsonderdeel een iBaring van werkgevers, familie e.a. kan over igen, waaruit blijkt, dat hij door loongevenden feid dan wel op andere wijze in eigen onder- nd kan voorzien, althans niet ten laste van de •aeenschap zal komen. Bedoelde verklaring moet zijn gelegaliseerd: j.Door den betrokken burgemeester. i.Voor hen die in overheidsdienst zijn door het rjokken diensthoofd ter plaatse. '.ingezien een volgende étappe van demobili- binnenkort is te verwachten, wordt aan Üuailitairen, die voor groot verlof in aanmer- i^ensehen te komen, in overweging gegeven arde verkrijging van bovenbedoelde verkla- ingreeds thans het noodige te verrichten. Den militairen wordt er bovendien met nadruk gewezen, dat gedemobiliseerden geen aan bak kunnen doen gelden op steunverleening sens werkloosheid. Werklooze zeemiliciens moeten zich melden. 's-GRAVENHAGE, 1 Juni (A.N.P.) In aan- liting aan de publicatie namens den Opperbe- ihebberj van Land- en Zeemacht (o.a. inhou- ade. dat zij die zijn gedemobiliseerd of op eigen itiatief naar hunne haardsteden zijn terugge- hiö en geen loongevenden arbeid hebben, zoo- •t zij gedwongen zijn zich om steun aan te sden, en zij die niet aannemelijk kunnen ma il, dat zij vóór 8 Juni toonenden arbeid kunnen arijgen, door den burgemeester in werkelijken ast moeten worden geroepen en onverwijld ;eien worden gedirigeerd op de depóts) wordt siegedeeld dat deze regeling eveneens geldt or de zeemiliciens. In verband hiermede wordt staat waarop de depóts zijn vermeld met het !?ende aangevuld: Mien, behoorende tot de zeemilitie moeten 1 melden bij het marinedepot Rotterdam, ssumplein 1, voorzoover zij met groot verlof a dat depót of van het depót Oudenhoorn bokken; iet marinedepöt den Haag, Koningstraat 3, a zoover zij met groot verlof vertrokken s dat depót; Kt marinedepöt Amsterdam, marine-kazerne «zoover zij met groot verlof vertrokken van idepót, van IJmuiden of van den Helder uit. Militairen der zeemacht voor zoover zij met verlof vertrokken van de depóts v-aartui- sdienst Rotterdam of Amsterdam, keeren in bovenbedoelde geval op die depóts terug. De brandstoffenvoorziening in ons land. HEERLEN, 3 Juni. De directies van de ieenkolenmijnen in Limburg berichten ons, kt zij verwachten zeer spoedig in staat te allen zijn de levering van haar producten 3 het geheele land te hervatten, zij het Mrshands op beperkte schaal. Alles hangt af van het herstel der trans- tetwegen te water en te land, waaraan inspanning van alle krachten gewerkt fódt. Dit werk heeft een gunstig verloop 5 vermoedelijk zal men daarmede eerder r-reed zijn dan aanvankelijk werd aan komen. mijnen zelf zijn alle intact en in be- fijt. De geproduceerde kolen worden opge ien en kunnen onmiddellijk verzonden "Wen zoodra transport mogelijk is. CA.N.P.) (In 1939 zijn, volgens een offi- cieele statistiek, in Nederland 6554 boeken iiitgegeven, hetgeen een re cordcijfer is.) Een dergelijke kwantiteit, In sléchts twaalf maanden uitgegeven, Is inderdaad geen kleinigheid, Ik memoreer het daarom even. Dit aantal gaat, naar men bericht, Elk vroeger jaargetal te boven, Misschien is dat wel van „gewicht", De vraag is, of het valt te loven. Het geeft misschien welsprekend blijk Van drang om zich in druk te uiten, Maar maakt dat op zichzelf ons rijk? Het hoeft dat nog niet in te sluiten. Per maand vijfhonderdvijftig stuks, Mag men statistisch machtig noemen, Maar ik kan zooveel boekendruks, Als „boekjaar" nog niet prachtig noemen, Neen, in de werken van den geest, Kan men het kille cijfer missen, Wat is de kwaliteit geweest, Die moet de plaats van 't jaar beslissen, P. GASUS. Zon onder: 9.52 Zon op: 5.24 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. Duitsch legerbericht Geallieerde vloot lijdt ernstige verliezen. Haven van Marseille aangevallen. Waarschuwing aan hendie hun wagen mogen gebruiken. 's GRAVENHAGE 1 Juni. Het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat het de houders van vergun ningen tot het verbruiken van motorbrandstof ten strengste verboden is hun wagens voor ge noegen en voor andere particuliere doeleinden te gebruiken. Het heeft zoowel den Duitschen als den Neder- landschen autoriteiten teleurgesteld, dat aan dezen regel niet genoegzaam de hand wordt gehouden. Het spreekt van zelf dat, waar de Duitsche en Ne- derlandsahe autoriteiten 't mogelijke doen den aan wezigen voorraad motorbrandstof zoo oordeelkundig mogelijk te verdeelen om het economische leven zooveel mogelijk te steunen, het alleen reeds om psychologische redenen ten zeerste af te keuren is, dat de tot nu toe afgegeven vergunningen blijken te worden misbruikt. Deze vergunningen mogen slechts worden ge bruikt voor het doel waarvoor zij zijn uitgereikt. De namen van degenen, die zich aan over treding schuldig maken, zullen door de politie worden genoteerd. De overtreders zullen, af gezien van verder vast te stellen straffen, in geen geval in het bezit van hun vergunning worden gelaten. (A. N. P.). Hoofdkwartier van den Führer, 2 Juni. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: In harden strijd is de door de Engelschen ook gisteren taai verdedigde kuststrook ter weerszijden van Duinkerken uit het Oosten verder ingedrukt. Nieuwpoort en de kust ten Noordwesten daarvan zijn in Duitsche handen. Adinkerke, ten Westen van Furnes, en Ghy- velde, 10 K.M. ten Oosten van Duinkerken, zijn genomen. Het aantal gevangenen en de buit zijn ook giste ren aanzienlijk gestegen. Alleen reeds bij één leger werden 200 stukken geschut van allerlei kaliber buit gemaakt. Aan het Zuidelijk front geen bijzondere gebeur tenissen. Het luchtwapen heeft op den eersten Juni po gingen van resten van het verslagen Britsche ex- peditieleger om te ontkomen op de voor Duinker ken liggende schepen, bestreden. De successen der stulca-, gevechts-, destroyer- en jachteskaders zijn, vergeleken met de reeds bekend gemaakte tiental len, nog aanzienlijk gestegen. In totaal zijn vier oorlogsschepen en elf trans portschepen met een totale tonnage van 54.000 ton tot zinken gebracht, veertien oorlogsschepen nl. twee kruisers, twee lichte kruisers, een luchtaf- weerkruiser, zes torpedobootjagers, twee torpedo booten en een snelle boot, benevens 38 koopvaar dijschepen met een totale tonnage van 160.000 ton, werden door bomtreïfers beschadigd. Talrijke boo ten, barkassen en sleepschepen werden tot kente ren gebracht en troepenconcentraties op het strand van Duinkerken met succes met bommen aange vallen. Bij een nieuwen aanva. van Duitsche „Schnell- boote" op het nog in handen van den vijand zijnde deel der Belgische-Fransche kust gelukte het een dezer booten een zwaar beladen transportschip van 4000 ton met een torepdo tot zinken te bren gen. Voor de eerste maal hebben gevechtstroepen van het luchtwapen de haven van Marseille aangevallen en daar twee groote koopvaardij schepen met homtreffers in brand gestoken. Het spoorwegtraject Lyon-Marseillc werd op verscheidene plaatsen door bomtreffers be schadigd. De totale verliezen van den tegenstander in de lucht bedroegen op 1 Juni 58 vliegtuigen. Daarvan werden 42 in luchtgevechten, 8 door luchtafweer geschut neer geschoten, de rest werd op den grond vernield. Vijftien eigen toestellen worden vermist. Door onze uit Drontheim naar het Noorden op gerukte bergjagers werd op 1 Juni Bodö genomen en daarbij werd, behalve ander oorlogstuig, een Engelsche batterij buit gemaakt. DE TEGENSTAND TE DUINKERKEN Het frontbericht van het DNB van Zondag luidt als volgt: De strijd om Duinkerken loopt ten einde. On danks den wanhopigen tegenstand van den vijand is het nog niet door de Duitsche troepen bezette gebied aan de kust rondom en in Duin kerken aanzienlijk smaller geworden. De En gelschen schijnen langzamerhand in te zien dat de pogingen om de nog overgebleven deelen van het verslagen expeditieleger over het Kanaal in veiligheid te brengen zooveel scheepsruimte en menschenlevens kosten dat het verlies ondraag lijk is. Het eene schip na het andere is door het Duitsche luchtwapen en de Duitsche marine aan de kust, in het Kanaal of in de Noordzee tot zinken gebracht. Het aantal daarbij verdronken Engelsche en Fran- sche soldaten komt vermoedelijk overeen met de sterkte van verscheidene divisies. De op de reede van Duinkerken liggende, zwaar verdedigde Engel sche transportvloot is met de verdedigingsmiddelen verstrooid of vernietigd. Als Lord Gort, de comman dant van het expeditieleger, nu van Londen uit den „geslaagden terugtocht" voltooid acht, dan zijn de overblijfselen van het verslagen Engelsche expedi tiecorps aan hun lot overgelaten. Het is een feit dat de Engelsche transport- en oorlogsschepen voor Duinkerken verdwenen zijn. De val van Duinkerken is derhalve zeer binnenkort te verwachten. De Duit sche luchtmacht zal er toe bijdragen dat de laatste tegenstand gebroken wordt. Nadat onlangs een reeks militaire vliegvelden aan de oostkust van Engeland gebombardeerd werden zijn binnen de verstrekkende werkingssfeer der Duitsche luchtmacht thans ook militaire doelwitten in Zuid-Frankrijk door bombardementsvliegtuigen aangevallen. Voor het eerst is de vooral voor den Franschen aanvoer buitengewoon belangrijke haven van Marseille betrokken in de ondernemingen van de Duitsche luchtmacht, die thans van Noord-Noor- wegen tot de Middellandsche Zee reiken. Ook de be langrijkste spoorwegverbindingen tüsschen Noord en Zuid-Frankrijk zijn met succes aangevallen. Aan het zuidelijke front heeft het legerbericht geen bijzondere gebeurtenissen te melden. Dit ken merkt de passiever houding der Fransche verdedi ging. Zij zag en ziet werkeloos toe, hoe het eerste het zevende en het negende Fransche leger naast de strijdkrachten der bondgenooten tot een sterkte van ver over 't millioen door de Duitsche weermacht met haar superieure leiding en haar onvergelijkelijken aanvalsgeest vernietigd of gevangen genomen wer den. De omvang van dit groote succes van het Wes telijke Duitsche leger zal vermoedelijk binnen enkele dagen ook tot uiting komen in groote cijfers aan ge vangenen en buit. Ook het oogenblik stroomen nog eindelooze colonnes gevangenen naar de verzamel- kampen, terwijl het onderzoek van het oorlogsmate riaal, dat den vijand op het gevechtsterrein ontno men is, voortduurt. (Voor het Duitsche legei'bericht van Zaterdag zie men elders in dit nummer.) Engelscli ontwerp voor regeling met Italië inzake de contrabande. Goedkeuring door Rome voorbehouden. LONDEN 3 Juni (Havas). Naar Reuter uit ge zaghebbende bron verneemt is de Britsche ambassa deur te Rome, Sir Percy Loraine, er dezer dagen van in kennis gesteld dat de Italiaansche regeering het voornemen heeft haar goedkeux-ing voor te be houden aan het ontwerp voor een regeling tus schen Engeland en Italië over de controle op de con trabande. De Britsche woordvoerder deelde mede dat het regelingsontwerp, hetwelk Sir Wilfrid Greene uit Rome heeft meegebracht, bijna zeker door de Brit sche regeering zal worden goedgekeux-d. In ant woord op de vraag of de besprekingen definitief waren verbroken, of dat men andere besprekingen geopend had, zeide de woordvoerder, dat „de toe stand nog steeds bestudeerd wordt". Fransche troepen naar Tanger? Sedert- t-wee dagen doet, naar Stefani meldt, te Tanger het hardnekkige gerucht de ronde dat Frankrijk voornemens is troepen in Tanger aan land te zetten om een middel tegen Spaansche aanspraken op Gibraltar te hebben. Bij de be volking heeft het gerucht veel ongerustheid ge wekt. (D.N.B.) Negen Polen ter dood veroordeeld. POSEN, 1 Juni. Het bijzondere Gerechts hof alhier heeft gisteren negen Polen, die in September van het vorige jaar weerlooze Volks- Duitschers mishandeld en vermoord hadden, ter dood veroordeeld (D. N. B.) Gafencoe gaat lieen als Roemeensch minister van buitenlandsche zaken. De „Popoio di Roma": Roemenië past zich aan den nieuwen toestand aan. Het D.N.B. verneemt uit Boekarest: Gafencoe heeft zijn ontslag ingediend, dat door den Koning is aanvaard. De minister van vex-keer Gigurtoe is net de leiding van het minis terie van buitenlandsche zaken belast. Het aftreden van Gafencoe wordt gemotiveerd met zijn gezondheidstoestand, die den laatsten tijd te wenschen overliet. Gigurtoe gaat door als voor vechter voor een nationale Roemeensche buiten landsche politiek. Te Rome wordt de wisseling van de Roemeensche portefeuille van buitenlandsche zaken als verdere stap tot consolideering van de houding van Roe menië beschouwd. De benoeming van Gigurtoe is, naar de „Popoio di Roma" opmerkt, een duidelijk bewijs voor de houding van Roemenië en zijn politieke vriend schappen, die zeker niet in de door Parijs en Lon den verwachte richting zullen gaan. Het blad is van meening dat het prestige van Engeland en Frankrijk, dat reeds door de Duitsche overwinning zwaar geleden heeft, door de wisseling in het Roe meensche ministerie van buitenlandsche zaken op nieuw een zwaren slag heeft gekregen. Door de militaire machtspositie van Duitschland in het Westen en de duidelijke houding van Italië, als mede door het tx-ouw blijven van Hongarije aan de as RomeBexiijn heeft koning Carol Gafencoe als een van der laatste pijlers van het Engelsch- Fransche prestige terzijde geschoven. De benoeming van Gigurtoe als minister van buitenlandsche zaken na de Duitsche overwinningen beteekent de aanpassing van Roemenië aan den nieuwen poii- tieken toestand, die zich in de wereld begint af te teekenen. Weiischten de geallieerden steun punten in de Egeïsche Zee? Turksch verzoek zou door de Grieksche regeering afgewezen zijn. Het Italiaansche blad „Popoio di Roma" aldus het D.N.B. publiceert uit Athene het volgende bericht: Volgens hardnekkige geruchten heeft de Turk- sche regeering aan de Grieksche regeering om toestemming verzocht op enkele Grieksche eilan den in het oostelijk deel van de Egeïsche zee Turk- sche strijdia-achten aan land te mogen zetten. Op deze eilanden zouden met medewex-king van de Engelsche en Fransche vloot steunpunten voor zee- en luchtstrijdkrachten worden opgericht. Naar verluidt heeft de Grieksche regeering dit verzoek van de hand gewezen. Men gelooft dat achter dit Turksche verzoek Engeland en Frankrijk zitten en dat Engeland in de laatste weken bijzon der hierop heeft aangedrongen. De laatste dagen zijn in Athene de Turksche bladen in beslag ge nomen, hetgeen met het ook op de thans bestaande vriendschappelijke houding van het Grieksche volk tegenover de Turken, groote oni-ust heeft veroor- zaakt. Troonopvolger in Griekenland. ATHENE, 3 Juni (D.N.B.) Kx-oonprinses Fre- derica van Griekenland de gemalin van Kroon prins Paul, broeder van Koning Georges II heeft gisteren het leven geschonken aan een zoon. De geboorte van den troonopvolger wordt door de bevolking van geheel Gx-iekenland gevierd. Cliurcliill spreekt morgen in het Lagerhuis. LONDEN, 3 Juni. (Reuter) De parlemen taire correspondent van Reuter schrijft dat de minister-president morgen in het Lagei'huis een verklaring zal afleggen over de ooi'logvoering. Men hoopt dat hij een volledig verslag zal kun nen geven van den aftocht der geallieerde troe pen uit Vlaanderen en dat hij iets zal kun nen inededeelen over de Vrijdag j.l. gehouden vergadering' van den Oppersten Oorlogsraad. BANK VAN GRIEKENLAND NEEMT GEEN PONDENBILJETTEN IN BETALING AAN. De Bank van Griekenland neemt, naar het D.N.B. verneemt, geen Britsche ponden biljet ten meer in betaling aan. Paus Pius pleit voor handhaving van menschelijkheid en rechtvaardigheid Gevaren van vernietiging van geestelijke en zedelijke waarden. Paus Pius XII heeft tot de curie-kardinalen een toespraak gehouden, waarin hij zoo meldt het D. N. B. uit Rome na gesproken te hebben over zijn houding ten aanzien van een recht vaardigen, eervollen en duurzamen vrede, ge- wezexi heeft op de gevaren van een vernietiging van de geestelijke en zedelijke waarden. Daarbij sprak hij in het bijzonder over het toenemende verval van de rechtsnormen, waarvoor in de plaats het geweld komt. dat de ethische impul- sies en het rechtsgevoel onderdrukt. Een duide lijk bewijs hiervoor is de omstandigheid dat gebieden en volken in den oorlog worden ge- bi'acht die meer dan anderen uit traditie voor den vrede opkwamen. De Paus bezwoer alle vijandelijke partijen zich steeds bewust te blij ven van haar plichten tot menschelijkheid, wel ke plichten ook in het oorlogsrecht en het oor- logsmoreel hun waarde niet verliezen. De paus gaf uiting aan zijn droefenis over de behande ling, die non-combattanten in meer dan een ge bied ondervonden exr die zeer moeilijk met den naam menschelijkheid in overeenstemming is te brengexi. De Paus besloot: Hoe meer gebied door den oorlog onder vreemde heerschappij geraakt, des te meer moet op de handhaving van de rechtsor de in overeenstemming met het volkenrecht en voor alles met de geboden der menschelijkheid en. de rechtvaardigheid worden gelet. BEVERWIJK Toestand van het zwemwater gunstig. Het bestuur van de Heemskerksche Zwemclub deelde ons mede, dat het voorloopige onderzoek naar den toestand van het zwemwater der bad inrichting aan de vuurlijn zeer gunstig is uit gevallen. Hoewel het in de bedoeling lag j.l. Zaterdag de inrichting open te stellen heeft het bestuur ge meend den definitieven uitslag van het onder zoek te moeten afwachten teneinde het publiek absolute zekerheid te bieden dat het zwemwater aan de strengste eischen voldoet. De keuring van het water geschiedt door het scheikundig laboratorium van Dr. v. d. Sleen te Haarlem. Dinsdag zullen de definitieve resultaten van dit onderzoek bekend zijn. Indien het rap port van het laboratorium gunstig luidt, zal de inrichting a.s. Woensdag voor het publiek wor den opengesteld. De zweminrichting „Adrichem" aan den Hof- landerweg zou reeds heden worden geopend. De eerste frambozen. Als nieuw product werden aan de B.E.T.- veiling de eerste frambozen aangevoerd, een primeur van den heer L. Docter te Heems kerk. De opbrengst van de vruchten was 37 ct. per doosje. LEVERING VAN VARKENS AAN VEEHOUDERIJ CENTRALE 's-GRAVENHAGE, 2 Juni (A.N.P.) Het rijks bureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat met ingang van 31 Mei 1940 de gelegenheid bestaat varkens voor levering aan de Nedei-landsche Veehouderijcentrale op te geven. Opgaven moeten geschieden bij de zaakvoerdex-s der Nederlandsche Veehouderijcentrale. De prijzen, welke zullen worden betaald zijn tot nadere aankondiging als volgt vastgesteld: Voor varkens met een slachtgewicht van 75 tot 125 KG. Kwaliteit a 71 cent per KG geslacht gewicht. Kwaliteit b 69 cent per KG geslacht gewicht. Kwaliteit c 67 cent per KG geslacht gewicht. Voor varkens met geslacht gewicht van 125 tot 150 KG. 72 cent per KG geslacht gewicht. Voor varkens met een geslacht gewicht van meer dan 150 KG. 71 cexxt per KG geslacht gewicht. Onder geslacht gewicht wordt verstaan het koude gewicht na slachting (d.i. het warme gewicht ver minderd met 2%). Zeugen, beeren en binnenbeeren mogen niet wor den geleverd. Blijkt na slachting een geleverd varken zeug, beer of binnenbeer te zijn, dan wordt slechts de werkelijke waax-de uitbetaald. Voor varkens, welke voor risico van den leverancier zijn xfgenomen, worden bovenstaande prijzen alleen dan uitbetaald wanneer deze varkens na slachting in goede con ditie zijn. Is zulks niet het geval, dan wordt de wei-kelijke waarde na slachting vergoed. Geenerlei korting zal worden toegepast voor var kens, waarvan het spek na de slachting zacht blijkt te zijn. IJMUIDEN Vischkandel weer in zijn oude positie Geen vischauto's meer. De geboden zuinigheid met de benzine zal niet zonder gevolgen blijven voor den gang van zaken in den vise'nhandel, waai-in spoedig, wanneer de snoekbaars weer op de markt ver schijnt, weer eeixig leven te verwachten is. De vischauto heeft een belangrijke ommekeer teweeggebracht in den binnenlandschen handel. Werd vroeger het binnenland bijna zonder uit zondering door den IJmuidenschen zeevischgroot- handel bediend, de vischauto bracht hierin veran dering, tot gx-oot misnoegen van dezen groothandel. Van heinde en ver kwamen vischhandelaars met hun auto naar IJmuiden, niet louter om daarmee de door IJmuidensche grossiers ingekochte visch zelf te vexwoeren; neen deze vischhandelaars lieten zich als kooper inschrijven en kochten zelf wat ze noodig hadden. Dit was natuurlijk hun goed recht, maar het was een harde slag voor vele grossiers, die een belangrijk deel van hun debiet er door verloren zagen gaan. Belangrijke zaken kunenn onder de huidige om standigheden niet verwacht worden maar wanneer het IJselmeer dezen zomer eenzelfde hoeveelheid snoekbaars oplevert als verleden jaar, zullen er wekelijks duizenden kilo's visch van IJmuiden v ex-zonden worden. Maar ditmaal niet per auto, want die zullen wel wegblijven. En daarmee blijven ook de vischhande- laren uit de provincie weg want die zullen voor eenige manden visch niet zelf naar IJmuiden komen. En het gecombineer-d inkoopen moet nu ook wel als geëindigd worden beschouwd, omdat dit geen zin meer heeft, nu voor elke mand visch het volle pond aan vracht betaald moet worden. Er zal den binnenlandschen handelaar dus niets anders overblijven dan zijn ouden leverancier weer op te zoeken, om die zijn bestellingen op te geven. Dit is voor onzen plaatselijken handel een troost, zij het dan ook een heel kleine. Veel zal afhangen van de resultaten der snoekbaarsvisscherij en ook van de Waddenvisscherij, welke voor een bepaalde categorie van visschersvaartuigen weer is toege staan en waarvan ongetwijfeld een deel zijn weg wel naar IJmuiden zal vinden.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1