BEVERWIJK S11MIE1 UIT HAARLEM Litteraire Kantteekeningen. 1 Pond Suiker -► Adueiteeit -> ia dit Mad LUIDSPREKERS uit Kennemerland BEKENDMAKING Een nieuw bestuur voor Vox Humana. De Christelijke Gemengde Zangvereeniging „Vox Humana" houdt hedenavond in het verga derlokaal op het C. H. Moensplein haar jaarver gadering. Naast de gebruikelijke jaarverslagen vermeldt de agenda een bestuursverkiezing wegens aftre den van de dames De Pater, Roderkerk en v. d. Wegen en den heer Molenaar (secretaris) en we gens bedanken van de heeren Tibboel. Baartse en Haasnoot. Examens E. H. B. O. In de R.K. Leerschool aan den Romerkerkweg werden door de R.K. Vereeniguig Eerste Hulp bij Ongelukken „St.-Gerardus Majella" examens afgenomen. Van de 14 candidaten slaagden 12 dames en l heer, 1 heer werd afgewezen. Van Donderdag 8 Juni af, zal de cursus weer normaal doorgang vinden. De St. Jozef Harmonie aan den arbeid. De St.-Jozef Harmonie zal hedenavond haar repetities met vrijwel volledige bezetting kunnen hervatten. Twaalf leden, die hun militairen dienstplicht hebben vervuld keerden behouden terug en zul len zich weer met animo aan de beoefening van de schoone kunst der muziek wijden. Dank zij een milde bijdrage van den bescherm heer kon een aantal nieuwe clarinetten worden aangeschaft, zoodat met volle ambitie aan den muzikalen opbouw van de vereeniging kan wor den gewerkt. Loop der bevolking. Ingekomen: A. H. Wellens, dienstbode, van 's Hertogen bosch, Relweg 51. F. de Groot en gezin, kok, van Laren, Van Ogtropweg 20. Wed. M. Marchand, van Zandvoort, Juliana- weg 22. F. de Jong, filiaalhouder, van Haarlem, Peper straat 41. J. W. M. Walden, van Breda, Vondellaan 27. ,W. de Klerk-, van Haarlem, Populierenlaan 165. M. Visser, van Amsterdam, Lijsterbeslaan 19. Wed. J. Verschuren, van Haarlem. Peper straat 36. J. G. Bellaar SpruyL'van Apeldoorn, Beecksangh- laan 74. C. Kot, arbeider, van Heiloo (N.-H.), Tulpen laan 8. D. A. Biben en gezin, electrotech., van Haarlem, Alkm. weg 126. F. J. Gerritsen, van Amsterdam, Waterleiding- weg 9. K. Kwaak, los arbeider, van Avereest, Noorder- Wijkweg 39. J. N. Smolenaars, tuinier, van Heemstede, Baan- straat 113. R. J. Heusen, fabrieksarbeider, van Zaandam. Creutzberglaan 49. C. A. Dupker, controleur, van Zaandam, Popu lierenlaan 64. P. Louters, werkster, van Amsterdam, Zee straat 403. A. van Schooten, fabrieksarbeiders, van Westzaan, Kerkstraat 68. J. M. v. d. Putten, slager, van Heemstede, Baan- straat 88. A. G. M. Bakker, dienstbode, v. Eindhoven, Ju- Eariaweg 71. A. J. Mantel en gezin, electrotechn., van Alkmaar ©ostertuïnen 39. K. Brouwer, filiaalhouder, van Velsen, Vorideï- laan 6. P. P. van Beek en gezin, werktuigkundig ir., van Amsterdam, H. Burgerstraat 54. H. Lustig en gezin, timmerman, van Velsen, Boe- weg 55. L. Th. Mulder, pastoor, van Westwoud, Peper straat 17. P. P. Schoon, dienstbode, van Oud-Beijerland, H. Odulfstraat 4. P. C. Bakker en gezin, machinist, van Velsen, Lijsterbeslaan 29. J. Kaspers en gezin, onderwijzer, van Amster dam, Oostertutnen 29. G. P. Deen, fabrieksarbeidere van Egmond- Binnen, Arendsweg 39. C. J. M. Commandeur, dienstbode, van Velsen, Zeestraat 29. J. W. G. C. Marsman en gezin, bouwk., van Heemskerk, Zeestraat 283. H. Dubbeld en gezin, fabrieksarbeider, v. Heems kerk, Grensstraat 19. J. E. J. Geselschap, ambt. ter secretarie, van Oegstgeest, Breestraat 99. J. J. H. Barrau, ambt. ter secretarie, van Lochum, Zeestraat 219. W. van Rijssen en gezin, scharensl., van Utrecht, Heemsk. weg 60. Cè Verkoyen, zonder beroep, van Bloemendaal, Heemskerkersweg 49. H. Kuiper en gezin, zonder beroep, v. Hoorn, Zeestraat 91. Wed. J. H. van Schie, z. beroep, van Haarlem, Boeweg 29. J. Ligtervoet en gezin, autog. lasscher, van Vel sen, Munnikenweg 99. Wed. L. Alders, van Velsen, Oosterwijk straat 23. Wed. L. Mantel en gezin, pensionhoudster, van Hensbroek, Voorstraat 13. W. Lubbers, stucadoor, van Velsen, Alkmaar- scheweg 172. F. Th. A. Kuipers, mach. teek., van Velsen, Kastanjelaan 5a. Wed. C. van der Hart, van Haarlem, Peper straat 36. J. G. A. M. Hafkenscheid, bloemistkn. van Hoorn, Groenelaan 55. F. W.Hoogkamer en gezin, belasting ambt., van Velsen, Lijsterbeslaan 31. D. L. Nathans, koopman, van Amsterdam, Zee straat 112. J. Nijman en gezin, fabrieksarbeider, v. Heems kerk, Alkm. weg 293. M. G. van Zutphen, dienstbode, van Castricum, Vondellaan 23. H. Wieringa, dienstbode, van Amsterdam, Wes terhoutweg 7. PLAATSGENOOTEN GEWOND BIJ EEN VERKEERSONGEVAL Op den Rijksweg AlkmaarDen Helder is in den nacht van Zaterdag op Zondag een vrachtauto van S. R. alhier, als gevolg van de duisternis met een andere auto in botsing gekomen. De vrachtauto werd aan de voorzijde zoodanig beschadigd, dat het heel wat moeite heeft gekost, de drie inzittenden uit de cabine te bevrijden. S. R. en P. G., wonende te Beverwijk, bleken zulke ernstige wonden te hebben opgeloopen, dat hun op neming in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar nood zakelijk was. De derde inzittende werd slechts licht gewond en kon huiswaarts keeren. HULPACTIE VOOR DE OORLOGS SLACHTOFFERS Ter bestrijding van de kosten die gemaakt moesten worden ten behoeve van hen, die door de oorlogs omstandigheden bijzonder getroffen zijn, wordt in- deze gemeente een hulpactie ondernomen. Tevens zullen uit de ingezamelde gelden de kosten van de transporten van hulpmiddelen naar de ge teisterde gebieden van ons land worden gefinan cierd. Aan de burgerij zullen met een beroep op haar ;emeenschapszin met ingang van heden inteeken- lijsten worden aangeboden. De loco-burgemeester heeft een dringend beroep op de ingezetenen gedaan om .deze actie naar ver mogen te steunen. Wij vernamen dat voor dit doel bij het gemeente bestuur reeds verscheidene giften zijn binnenge komen. PERSONALIA De heer J. Blok, werkzaam ter secretarie in Be verwijk, is met ingang van 10 Juni a.s. benoemd tot ambtenaar ter secretarie te Haarlem. DIERENBESCHERMER BELOOND De brigadier-titulair van de Rij ksveldwacht, de heer J Smit, te Wijk aan Zee, heeft destijds een groot aantal zeekóeten en wilde eenden, die door de ramp van de Simon Bolivar zoodanig met teer en olie bedekt waren, dat zij niet meer konden vliegen of zwemmen, uit hun lijden verlost. Voor deze daad van dierenbescherming heeft de Vereen, van Vogelbescherming aan den brigadier een fraai vogelboek aangeboden, dat hem door den districtscommandant te Amsterdam werd toege zonden. HEEMSKERK DE SCHOOL WEER OPEN. Nu de Mariaschool weer is vrijgegeven, zijn met ingang van heden, Maandag 3 Juni, de lesuren wederom op de gewone wijze begonnen. OUDSTE INWONER. Woensdag 5 Juni a.s. wordt onze oudste inwoner Hubertus Heesterbeek 96 jaar. De oude heer is nog heel kras en komt nog geregeld op straat. SCHOUW. Op Vrijdag 14 Juni zal schouw worden ge voerd over de beken heggen, enz. Boomen over den weg groeiende, moeten tot op 4 M. hoogte worden opgehakt. POLITIE. Tot onbezoldigd gemeenteveldwachter, belast met toezicht in de provinciale duinterreinen, zijn aangesteld de heeren J. van Dorp alhier en E. J. Zentveld, te Egmond aan Zee. VERPACHTING VISCHWATER. Het yischwater van de Neksloot is na gehou den inschrijving wederom verpacht aan de visch- club ,,'t Snoekje", alhier. HELIOMARE. Bij Kon. Besluit van 11 Mei zijn de besluiten van den Raad dezer gemeente en van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland, waarbij afwij zend was beschikt op het verzoek van het be stuur van „Heliomare" om gelden beschikbaar te stellen voor een te bouwen school nabij genoemd sanatorium, ongedaan gemaakt. Deze gemeente en niet de gemeente Beverwijk zal alsnog haar medewerking tot den bouw moeten verleenen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Dina Cornelia d. van J. Klinkenberg en D. C. van der Sluis. Overleden: Joh. M. de Boer, wed. van Corn, de Wildt, 66 jaren. OndertrouwdTh. C. Lief ting te Beverwijk en Cat-h. M. van Hooff; Nic. Kluft en J. Huisman, beiden alhier; Joh. J. Jansen,alhier en Corn. C. de Wit, te Castricum; Joh. J. Jansen alhier en Jac Zonneveld te Castricum. Gehuwd: Joh. C. Twisk 26 j. te Castricum en B. M. Beentjes 23 j.. alhier; Corn. H. Schoonen- berg 34 j., he Beverwijk en Corn. G. Adrichem 28 j., alhier; Joh. Stam 35 jte Berkhout en J. M. Hoogewerf 32 j., alhier; J. Eckhart 57 j.. alhier en Marg. Deutekom 45 j. te Alkmaar. De Kenneiners. Naar wij vernemen stellen de Kennemers geen prijs op het sffelen van de nog resteerende compe titiewedstrijden. Wel zullen de Kennemers deelnemen aan de wedstrijden om het kampioenschap van Haarlem. DE KANOSPORT. De kanosport is een der jongste sporten in ons land, maar daarom is deze sport het toch zeker wel waard, er de aandacht op te vestigen. Vaak bekijkt het publiek dezen tak van sport eenigszins schamper en minachtend. ..Den heelen dag op het zelfde plekje heen en weer varen!" hoort men nog al eens. De kanosport zooals die door de vereeni- gingen wordt beoefend, is zoc heel anders. Deze organiseeren voor iederen Zondag een tocht, bij voorbeeld langs de bollenvelden, naar de Breesaap (TJmuiden), Brouwerskolkje, enz. Dit is toch heel iets anders. Ook komt er wel eens een week-end naar Kagerplassen en in de vacantïe een trektocht. De kanowedstrijden zijn in ons land al ver ge vorderd. Dit bewezen wel -de internationale kampen van verleden jaar. O.a. HollandDuïtschland. Hierin wonnen onze landgenooten alle drie de nummers, nl. de een-, twee- en vierpersoons. En dat tegen een der sterkste concurrenten op de Olym oische SDeien. Dat deze prestatie geen gelukje was, werd enkele weken later bij de internationale ka nowedstrijden te Luik bewezen. Toen deden ver_ scheidene' landen mee. Ook hier wist Nederland besla e te leggen op de een- en tweeDersoons-klas- sen. De vierpersoons was voor Duïtschland met on. seveer een meter voorsprong op Holland. Het N.O.C. heeft ook den „Van TuvlT'wisselbe- ker voor het jaar 1939 aan den N.K.B. toegekend. Deze heker wordt toegekend aan den bond, die m het seizoen de beste prestaties boekt. Dit bewijst toch wel, dat het hoogste sportcol- leee in ons land deze sport waardeert. Van het aanstaande wedstrijdseizoen valt op het oogenblik weinig te zeggen. Het spreekt van zelf, dat iedere kanovaarder goed moet kunnen zwem men. want, ook de beste kan door een klem onge lukje omslaan. BEKENDMAKING. De burgemeester van Velsen deelt mede: Van verschillende kanten bereiken mij berich ten, dat de huishuren niet worden betaald. Indien de huurders geen gereed geld hebben is dit te be grijpen. Ik houd mij er van overtuigd dat de ver huurders daarmede rekening zullen houden. In zeer veel gevallen echter is wel geld aanwezig maar houdt de huurder dit vast. Deze handelwijze is niet te rechtvaardigen. Ik doe een zeer dringend beroep op de burgerij zooveel mogelijk de huren te betalen. Het is in ieders belang dat het economisch leven weer zoo veel mogelijk op gang komt en dit kan alleen wan neer een ieder weer naar vermogen zijn verplich tingen nakomt. SPREEKUUR VAN DEN BURGEMEESTER. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat hij voor het publiek uitsluitend te spreken is op het Raadhuis en niet aan zijn wo ning. NIEUW RAADSLID. Het Centraal Stembureau heeft tot lid van den Gemeenteraad in de vacature-A. J. van Leusen benoemd verklaard den heer P. Vinke, te IJmuiden. Het is nog niet bekend, of de heer Vinke de benoeming heeft aanvaard. MARKTBERICHTEN EN BESOMMINGEN. Consignatie-visch: 2166 K.G. Snoekbaars 5140 ct. perK.G.; 1656 K.G. Meivisch 2521 ct. per K.G. Trawlvisch: roode poon ƒ8.50—7.20 per 50 K.G. Besomming IJmuiden: Jenny Elsa IJm. 88 32.—; Reiger IJm .106 30.—IJm 61 78.—. Kosten van Armenzorg te Haarlem. Vergelijkingen met andere gemeenten. Blijkens de opgaven van het Centraal Bureau voor Statistiek hebben de uitgaven voor Armen- zoro- te Haarlem in het eerste kwartaal van 1940 bedragen f 438.852 Per 1000 inwoners was dit een uitgave van f 31,23. De uitgaven aan Armenzorg per 1000 inwoners waren daarentegen te Amsterdam f 44.94. Rot terdam f 44.28, 's-Gravenhage f 34.44, Utrecht f 22,89, Groningen f 22,00 en Eindhoven f 12.02. Het gemiddelde bedrag per ondersteunde was in de zeven groote gemeenten: Amsterdam f" 10.62, Rotterdam f 10.58, 's-Gravenhage f 10.97, Utrecht f 9,23. Haarlem f 10,60, Groningen f 6.69 en Eindhoven f 10.49. In Januari werden te Haarlem gesteund 2-272 gezinnen en 945 alleenwonende personen. Vijfjarig meisje onder tram geraakt. Ernstig ongeluk op de Leidschevaart. Zondagavond omstreeks zes uur is op de Leid- sche Vaart een ernstig ongeluk gebeurd. Het vijfjarig meisje A. S. speelde nabij de plaats waar de tram het viaduct oprijdt. Juist was de tram uit de richting Zandvoort gepasseerd zoo dat het meisje dacht dat de trambaan vrij was. Ze werd echter gegrepen door een tram uit de richting Haarlem. Het meisje geraakte met bei de beentjes onder de tram. Na door O. D. te zijn verbonden is ze per zieke,napto naar het Diaco- nessenhuis vervoerd. Haar toestand zal waar schijnlijk operatief ingrijpen noodzakelijk ma ken. De Vermakelijkheidsbelasting. Naar aanleiding van een opmerking van Ged. Staten, die daarbij overbrengen de meening van den Minister van Binnenlandsche Zaken, dat de beperking van de vrijstelling van vermakelijk- hedenbelasting tot in de gemeente gevestigde vereenigingen als een privilegie is aan te mer ken en bijgevolg in strijd is met het bepaalde in art. 182 der Grondwet, stellen B. en W. van Haarlem den Raad voor, over te gaan tot schrap ping der woorden „in deze gemeente gevestig de". voorkomende in 6e en 7e van het bij besluit van 13 Maart 1940, gewijzigde artikel 6 der ver ordening op de heffing van een belasting op vermakelijkheden. \Iarktberichteu en besommingen. DE EERSTE SNOEKBAARS TE SCHEVENINGEN AAN DE MARKT. Hedenochtend waren voor het eerst in het nieuwe seizoen weer eenige partijtjes snoekbaars te Sche- veningen aan de markt. Voor deze soort visch be stond heden vrij veel kooplust en er werd een goede prijs op den afslag besteed. De snoekbaars deed 1' 0.50 tot f 0.55 per kg. MARKT ALKMAAR. 1 Juni. Eieren: 16000 kippeneieren groothandel: 33.30. 675 eendeneieren 2. Handel matig. Boter: 711 stuks boter KG. Grooth. 771/288; S2l/s— 85. Handel matig. Wilma Als een bruid. Uitg Holland Amsterdam. Mij. CREMATIE D. MAGENDANS. Onder veel belangstelling heeft Zaterdagmiddag in het Crematorium tc Westerveld de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer D. Magendans, oud-opzichter en lid van den gemeente raad der voormalige gemeente Schoten cn oud- p.djunct-commies bij den dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem. Aanwezig waren verschei dene ambtenaren bij den dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon en vele vrienden. Gesproken heeft de heer H. J. Oets als vriend, die zei den overledene lang van nabij gekend te hebben. Spreker wilde in een kort woord getuigen van den geest en het leven van den overledene. Zijn lijden is langdurig geweest; hij leefde niet meer in de beteekenis, zooals hij het leven verstond, n.l. een leven van idealen en van geestelijken strijd. Daarom is zijn heengaan een troost voor zijn vrien den. Spreker dankte hem voor wat hij gegeven heeft in de dagen, toen hij nog gezond en frisch was. „Wij nemen afscheid van hem, zooals hij het na zoo menige bijeenkomst deed in 't Friesch: Goeden nacht". Nadat de kist onder orgelspel was gedaald, dankte de oudste zoon voor de belangstelling. JUBILEUM. De heer H. Rodenburg, wonende De Costastraat 28 te Haarlem, hoopt 6 Juni den dag te herdenken dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de vleesch- houwerij A. Waiboer, Plein. Hij is daar reeds jaren als chef werkzaam. AGENDA TE HAARLEM Heden: MAANDAG 3 JUNI Stadsschouwburg: H. O. V. Eerste Zomerconcert. .30 uur. Palace: .Congo-Express", 2, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „De duiten van Papa". 2.30, 7 n 9 uur. Rembrandt Theater: „De dag van morgen", 2.30 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Cavalcade d'Amour", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 7—9 uur. DINSDAG 4 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling van 8 tot 9 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. De thans 67-jarige schrijfster Wilhelmina Ver- maat, die onder haar schrijfnaam Wilma, in de Ne- derlandsche romanproductie een tot op zekere hoog te zeer begrijpelijke en verdiende reputatie geniet, is voor den beoordeelaar der litteratuur, die zich uit sluitend om de kunstwaarde van een werk bekom mert. immer een moeilijk object geweest. Hij maakt zich daar vaak door een simpele aankondiging van af, hetgeen hem noch zijn lezers bevredigt; hij ge voelt dat er in zijn gemis aan waardeering een on billijkheid verscholen kan zijn en ziet toch geen kans met eenig enthousiasme over het werk als litteratuur te schrijven. Hij wil althans trachten met zichzelf daarover in het reine te komen en leest eerst dan dien nieuwen roman letterlijk, van a tot z. Dat Wilma tot den kring, den tamelijk afgesloten cirkel, der „Christelijk letterkundigen" behoort en daarbinnen tot de hoogst aangeslagenen in de waar deering gerekend wordt, behoeft hem niet te be ïnvloeden. Vaak genoeg heeft hij voor schrijvers uit dat kamp, als de oudere Haspels of Hendrika Kuy- per van Oordt, groote achting, soms bewondering aan den dag gelegd. Hij erkent zelfs gaarne dat het meerendeel dier auteurs over een zelfbedwang cn innerlijke beschaving beschikt, die elders te vaak verdwenen zijn dan wel nimmer bestaan hebben. Wat kan hem dan in Wilma, in een werk zooals dit laatste „Als een Bruid", niet zoozeer tegenstaan doch volmaakt onverschillig laten? Technisch, qua schrijf kundigheid, is er zoo onge veer niets op aan te merken. Doch al wat gebeurt wordt bij voortduring uit zoo beperkt en zelfverze kerd levensinzicht bekeken dat bij alle verdienste van den vorm de lectuur zwaar verteerbaar wordt. Waarbij bovendien in beide gevallen den lieden, die op eenzelfde levensbegrip steunen, niets nieuws ver teld wordt en de anderen om meer ruimte en minder eenzijdigheid vragen. Het is misschien daardoor dat een boek van Wilma waarde kan hebben voor de eigen omgeving, doch daarbuiten geen indruk maakt. De conflicten die er behandeld worden zijn voor wie buiten die omgeving staan te breedsprakig van vorm en misschien zelfs te belangeloos. Door een kunste naar zouden ook die conflicten belangrijk gemaakt kunnen worden, de breedsprakigheid vermeden en de uitingswijze priemender in de hersenen van den lezer kunnen zijn.maar Wilma is geen ar tiste, doch een bekwaam schrijfster van goeden wil en vol goede bedoeling, die van dat goede te veel pleegt te geven. Haar succes bewijst echter dat er nog zoo velen zijn wien het nimmer genoeg kan worden. In „Als een Bruid" wordt ;aan hen door de schrijfster de volle maat van haar onmiskenbaar talent gegeven. Van geheel anderen aard is een bundel opstellen en vertellingen, onder den titel Zeemansleven, onder Redactie vsj Prof. Dr. H. Brugmans, door C. Callenbach - Nijkerk, uitgegeven' i Na de beschouwende inleiding over het „Vader, landsche Zeemansleven" door den Redacteur volgen een aantal interessante novellen, waaronder die over den kaperkapitein Klaas Compaen, van Hoorn, door W. de Geus zeker niet de minst belangwekkende is, Over dezen onstuimig dapperen zeeman, wiens roo. very en misdadigheid altijd nog iets vorstelijks be. hield en die zich in den tijd van zijn hoogsten roem ook werkelijk een vorst voelde en er de statie van aannam, worden de lezers in dit welgeschreven ver. haal uitvoerig onderricht. Hij bracht het tot grooten rijkdom, werd, zij het met eenig scheel oog, door den Stadhouder Frederik Hendrik ontvangen toen hij dezen een deel van zijn buit kwam aanbieden doch was niettegenstaande dat alles bij zijn sterven' op hoogen leeftijd verarmd en bijkans vergeten. Even boeiend is de bijdrage van K. Norel over De eerste Oost-Indiëvaarders. Met Karei van Dort's novelle „Rurik Olafson" varen we in de romantische wateren der Noorsche Vikings, terwijl nog Herman de Man en Ben van Eysselsteyn met hun schrijfta. lent en fantasie den bundel opluisteren. Door Johan Palm werd tusschen deze meer litterair getinte bij. dragen telkens voor een tusschenstuk van meer speciaal nautisch belang gezorgd, terwijl een groot aantal teekeningen en aquarellen door G. D. Hoo- gendoorn hel geschrevene illustreeren, waarbij de reproducties in kleur het tegen de vaak wel geestig geteekende zwartjes afleggen. Als geheel een dank oogstend geschenkboek voor de vrienden der zee en der zeevarenden Katrin Holland. - Carlotta Torresani. Vert, door Reinier P. Sterkenburg, A'dam Uitgeverij Jacob van Campen, En weer geheel anders is deze roman, die reeds vele lezers en vooral denkelijk lezeressen vond, die het bewogen leven van Carlotta met gespannen aandacht volgen, tusschen een paar sorbets en een sigaretje door. Het is vreemd, zoetelijk en dan weer in-triest, het bezit de beruchte ingrediënten waar mee een handig gecomponeerde roman-feuilleton wordt in elkaar gebakken. Met leven en kunst heb ben die zaken even weinig van doen als een aange- kleede draak met Shakespeare, maar aardig zijn ze, vooral als het kleed bovendien keurig verzorgd en van modernen snit is. Carlotta is de laatste afstammelinge van een nobel geslacht der Torresani's, verarmd doch trotsch op den ouden naam, waaraan nog slechts eenige waar- devolle familieportretten door groote meesters her inneren. Zij heeft een moeilijke jeugd en moet haar brood zien te verdienen door het schrijven van ver halen voor de kranten en door werkzaam te zijn in een kunsthandel, waarmee ze door haar familiepor tretten in aanraking gekomen is. Daar ontmoet zij den jongen man die haar hart verovert en haar aan zich bindt, doch weigert zijn naam te noemen. Een eenigszins luchtige variatie op het Lohengrin-thema, Als Carlotta een kindje verwacht, laat hij haar ech ter niet in den steek, noemt zijn naam en blijkt een groot dichter en romanschrijver in Amerika te zijn, Hij wil Carlotta meenemen en daar met haar trou wen. Maar Carlotta voelt daar niets voor, na rijp beraad. Want de naam Torresani mag niet uitster ven. Zij Iaat den dichter en romanschrijver den Oceaan oversteken en keert terug naar haar ver armd kasteel, haar familieportretten en haar trots en schenkt op haar eilandje het leven aan een zoon, die nu Torresani mag heeten. Zij had dat in Amerika even goed kunnen klaarspelen, maar dan was de aardigheid van zoo'n dik boek er af geweest. Toch staan er nog een massa aardige dingen in, die de lustige lezer zonder twijfel vinden zal. Zoo vindt in wat geschreven wordt, Een elck wat wils. Toe, kellner, breng één sorbet nog En mij een Pils. J. H. DE BOIS Heden overleed na een kortstondig lijden onze in nig geliefde Echtgenoot, Zoon, Broeder, Behuwd- broeder en Oom Jeroen Jordaan in den ouderdom van 40 jaar. Uit aller naam: Wed. E. JORDAAN— DE KRIJGER IJmuiden, 1 Juni 1940 Hadleystraat 21 De teraardebestelling zal plaats hebben Woensdag 5 Juni a.s. op de Bijz. Be graafplaats te IJmuiden. Vertrek van het sterfhuis des n.m. 2 uur. OFFICIEELE PUBLICATIE van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in oor- Iogstijd. Minimumprijzen Zoetwater visch. Het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in Oorlogstijd deelt, met verwijzing naar de desbetref fende Bekendmaking mede, dat met ingang van 1 Juni voor de af levering van de hieronder noemde zoetwatervisclisoorten door visschers aan afnemers navolgende minimumprijzen zijn vastgesteld: kleine zeelt van een gewicht van minder dan 400 gram per stuk 12 cent per y2 k.g. zeelt van een gewicht van ten minste 400 gram per stuk, 10 ct. per y2 k.g. kleine brasem 4 ct. per 1/2 kleine blei van een gewicht van minder dan 500 gram per stuk: voorn, kolblei en andere soorten witvisch 4 ct. per y2 k.g. groote blei van een gewicht van ten minste 500 gram per stuk 7 ct. per 1/2 k.g. karper 11 ct. per 1/2 k.g. snoek 14 ct. per 1/2 k.g. snoekbaars 11% ct. per 1/2 k.g. baars 7 cent per 1/2 k.g. aal van een gewicht van ten minste 350 gram per stuk 50 cent per 1/2 k.g. en 1 zakje Wijco Zoet a 11 cent maakt Uw suiker dubbelzoet. Verder Crystallosetten. Sukristol a 25 cent. Zoetstof a 6 cent per doosje. Aanbevelend: Drog. „Boonacker" KI. Houtstraat 4, Haarlem Wijkerstr.weg 40, Velsen Noord HERSTEL VAN HET GOEDE- REXVERVOER PER SPOOR WEG. 13 Regels 25 cent Elke regel meer 10 ct. Het goederenverkeer, zoowel van stukgoed als van wagonla dingen tusschen een groot aantal spoorwegstations is hersteld. Daar de mogelijkheden op alle deelen van het net niet dezelfde zijn wordt het publiek aangeraden, zich om inlichtingen te wenden tot de goederenkantoren der stations, de factoryen van Van Gend Loos en de agentschappen van de Algemeene Transport Onderne ming (A.T.O.) (uitsluitend bij vooruitbetaling) LOOPJONGEN gevr., van 9 tot 2 uur. Santpoortsche drogisterij, Hoofdstraat hoek Terrasweg. SCHILDERWERK. Buitenwerk van dubbel perceel aangeboden. Dmschrijving van het werk aan te vragen bij T. de Vries, Bunsen- straat 24, Amsterdam-Oost. TE KOOP in goeden staat zijnde damesfiets. Elzer, Zeeweg 78, IJmuiden Oost VERLOREN Dinsdag 14 Mei bij ingang landgoed Schoonenberg. Drieh.kerkw., bruin lederen acte- tasch met inhoud. Alles boeken, adres inliggend. W. de Vries, Dorpstraat 80, Wormer. PENSION aangeb. voor nette menschen of man en vr. Goede verzorging. De Kruyff, Groene laan 34, Beverwijk. liiiiiiH HaH WILLIAM KOCH Ca. KEITERSGR 310. AMSTERDAM-C De KENNEMER TAX Tijdelijk adres GER. DOUSTRAAT 24, IJMUIDEN-OOST, en CENTRUM TAX, VERL. WIJK AAN ZEEcRWEG 14, IJMUIDEN-OOST, maken bekend, dat vanaf heden wederom gebruik van de taxi's kan worden gemaakt.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 4