De operaties sinds 10 Mei JOuuomstad. DINSDAG 4 JUNI 1940 Geheimen der Duitsche operaties. Beschouwing van luitenant-kolonel Hesse. Het D.N.B. meldt: Voor vertegenwoordi gers van de buitenlandsche pers heeft de lei der der persgroep van den opperbevelhebber van het leger. Oberstleutnant Hesse te Ber lijn een rede uitgesproken over de achter gronden van de Duitsche successen in het Westen. Op grond van verscheidene ritten door de ge- vechtsgebieden verhaalde hij dat men overal on der officieren en soldaten zelf verrast was ge veest over de snelle successen. Niemand heeft gedacht- dat het zoo gemakkelijk mogelijk zou zijn de Engelsche en Fransche troepen op de vlucht te doen slaan. Niemand heeft verwacht dat bijv. reusachtige Fransche pantserwagens eenvoudig opgeblazen konden worden. Met staat daarbij voor een zekere geheimzinnigheid. Een der geheimen van de snelle Duitsche suc cessen echter is misschien de aanwezigheid der legerleiders en commandanten in de allervoorste linie. Zoo heeft spreker ook den Führer vooraan temidden der fronttroepen aangetroffen. Achter aeze leiders staat bovendien een schitterend uit geruste soldatentroep, die zij eenvoudig mee- sleepen. Een tweede geheim der Duitsche successen ligt in de snelheid der troepen, waarvan men zich «reen voorstelling -kan maken en die toegeschre ven moet worden aan de zeer nauwe samenwer king der afzonderlijke deelen der weermacht. Daarbij komen een ontzaglijke wapentechniek en onovertrefbare middelen voor gevechten van nabij. Spreker heeft Engelsche en Fransche officie ren gesproken, die stomvenbaasd stonden voor ^et feit, dat een zoo ongehoord sterk fort als Eben Emael, dat zij voor onneembaar hielden, in zoo korten tijd kon worden genomen. Het Duitsche leger is materieel, technisch en vooral ook naar de menschen ontegenzeggelijk superieur aan den tegenstander. Spreker heeft infanteriedivisies aangetroffen, die na een dag- marsch van 50 K.M. te hebben gepresteerd, des avonds volkomen frisch waren. Al deze redenen hebben er toe bijgedragen dat de Duitsche verliezen zeer gering zijn. Hetzelfde geldt ook van den toch in de voorste linie strij dende pantsertroepen. Zelden krijgt men een buiten gevecht zijnden pantserwagen onder oogen, volkomen tegenovergesteld is dit bij de Franschen. Zoo behoefde ook het overwegende deel der in fanterie divisies in het geheel niet in het gevecht gebracht te worden. De vijand werd voor een groot deel eenvoudig onder den voet geloopen of gaf zich zonder strijd over. Luid gelach kan men van de soldaten hooren, wanneer men hun ver telt van de Engelsche overwinningsberichten. Een feit is, zoo ging spreker verder, dat de Duitsche soldaat hard en onmeedoogend toege grepen heeft, maar met den wil om de wereld dergelijke gevechten voor langen tijd te bespa ren. Interessant was verder de constateering van dr. Hesse dat de Duitsche nazending van voorra den een wonderlijk vervolmaakt organisme vorm de, zoodat op geen enkele plaats moeilijkheden ontstonden. Nergens is op eenigerlei oogenblik gebrek aan benzine ontstaan. Aan de spits staat een in de laatste tien jaar volkomen nieuw gevormde leidingskunst die werkt met snelle besluiten en die bij wijze van spreken „uit het zadel" haar bevelen geeft. De laatste oorzaak van den Duitschen zegetocht kan men echter hierin zien, dat de Duitsche sol daat vele moreele eigenschappen heeft bewaard, die Duitschland in zijn geschiedenis zoo vele overwinningen hebben gebracht. In dezen oor log bemerkt men bij den soldaat dat hij strijdt met het ontembare verlangen een einde te ma ken aan den in Versailles opgestelden, ondraag- lijken toestand. Dat is een groote moreele voor sprong op de tegenpartij. Corsica en Nizza. Pleidooi voor de Italiaansche aanspraken. Aan de hand van de geschiedenis der in bezit neming van Corsica en Nizza (Nice) door de Franschen betoogt de „Giornale d'Italia" de juistheid van de Italiaansche aanspraken op deze beide gebieden, aldus het D.N.B. Toen Frankrijk in 1769 Coi-sica bezette, zoo consta teert Gayda, wilde het zich daarmee een stelling tegen de Britsche overmacht in de Middelland fiche Zee scheppen, een stelling, welke na de „eenwording" van Italië zich tegen het opkomen van het jonge koninkrijk richtte. Corsica is zoo wel geografisch als naar bevolking, taal, ge schiedenis en geest Italiaansch. Frankrijk heeft van de toenmalige zwakheid der Genueesche republiek gebruik gemaakt om zich in het be zit van Corsica te stellen, zooals het zich later Savoye, Nizza en Tunis toeeigende. Savoye is het stamland van het Italiaansche koningshuis, terwijl Nizza reeds sedert den Romeinschen tijd een zuivere Italiaansche stad geweest is. Het is de geboorteplaats van den nation alen Ita- liaanschen held Garibaldi en het heeft de Fran sche annexatiepogingen reeds zeven maal terug gewezen. Toen Piemont in 1860 de neutraliteit van Frankrijk met den prijs van Nizza en Savoye moest betalen, aldus Gayda verder, had Victor Emanuel de tweede het afstaan van Nizza oor spronkelijk afhankelijk gemaakt van een volks stemming, welke zondereenigen druk- zou plaats vinden. Deze volksstemming is echter door bloed en verraad vervalscht, daar men meer dan de helft der bevolking den gang naar de stembus onmogelijk heeft gemaakt. Nizza, zoo merkt het blad op, heeft zich bij zijn lot niet neerge legd, zooals talrijke besluiten van de daar woon achtige Italiaansche bevolking bewezen. Aldus behooren, zoo heet het ten slotte, Corsica. Sa voye en Nizza, even goed als Tunis, Malta en Suez tot dat systeem tot omsingeling van Italië, dat in 1919 met Syrië en Palestina werd vol tooid.. ACTIE VAN BURGERS UIT NIZZA EN SAVOYE. ROME, 3 Juni (D.N.B.) De te Rome woon achtige burgers van Nizza en Savoye hebben in een druk bezochte vergadering een actiecomité „Pro Nizza en Savoye" opgericht. Tegelijkertijd werd den koning-rkeizer een telegram van aan hankelijkheid gezonden, evenals aan den Duce, als bewijs hunner onwankelbare fascistische trouw. De Valera (loet een beroep op het Iersche volk. DUBLIN, 3 Juni (D.N.B.) De Iersche minis ter-president de Valera heeft Zaterdag in een radio rede tot het Iersche volk verklaard: Ierland ligt nu midden in de gevaarlijke zóne. De Iersche natie moet zich daarom terstond organi- seeren om aan eiken vijandelijken aanval krach- tigen tegenstand te kunnen bieden. Een invasie in Ierland moet den aanvallers zoo moeilijk mogelijk gemaakt worden. De Valera sloot met een beroep tot alle Ieren tusschen de 18 en 48 jaar zich vrij willig te melden voor den nationalen verdedigings- dienst. Deze oproeping van De Valera heeft een onver dacht groot succes gehad. Het domein van den hengelaar. De enthousiasten hebben weer bezit genomen van hun geliefde plekjes, waar zij geduldig wachten op buit Veiligheid van Amerikaansche schepen bedreigd? Duitsche regeering richt zich tot Washington. Het D.N.B. meldt: De regeering der Vereenigde Staten van Amerika heeft, naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, den regeeringen der oor logvoerenden landen langs diplomatieken weg doen weten dat het Amerikaansche schip „Washington" New York op 30 Mei heeft verlaten met bestem ming Bordeaux, teneinde de daar aanwezige Amerikaansche staatsburgers en hun gezinnen terug te brengen. De Amerikaansche regeering heeft daarbij verklaard dat zij verwacht dat het onbewapende schip op zijn heen- en terugreis niet door de strijdkrachten der oorlogvoerende mogend heden zal worden lastig gevallen. Evenals in het laatste geval, toen het de reis van het Amerikaan sche schip „President Roosevelt" betrof, heeft de rijksregeering de Amerikaansche ambassade te Berlijn ook thans wederom medegedeeld dat schepen, die hun reizen op de door de Amerikaan sche regeering aangewezen wijze volbrengen, vol gens de beginselen van de Duitsche oorlogvoering aan geen enkel gevaar van de zijde der Duitsche strijdkrachten blootstaan. Daar echter de „Washington" oorlogszones zal bevaren die, anders volgens de Amerikaansche voorschriften door Amerikaansche schepen wor den vermeden, hebben de bevoegde Duitsche mili taire instanties het strikte bevel ontvangen het schip zijn reis te laten volbrengen, zonder het op welke wijze dan ook lastig te vallen. De rijksregeering heeft zich echter, naar van be voegde zijde nadrukkelijk wordt uiteengezet, op nieuw gedwongen gezien de Amerikaansche am bassade opmerkzaam te maken op de zoo juist ont vangen berichten, volgens welke door de oorlogs vijanden van Duitschland aanslagen op de verschil lende Amerikaansche passagiersschepen, die zich op. weg bevinden van of naar Europa, worden be raamd en voorbereid. Na het bekende optreden van de vijanden van Duitschland in soortgelijke geval len moeten deze berichten voor de Amerikaansche regeering van bijzonder belang zijn. De rijksre geering verwacht derhalve dat de Amerikaansche regeering zoowel in 't belang van de beveiliging van het leven harer staatsburgers als ter vermij ding van een door de vijanden van Duitschland beoogde verstoring der Duitsch-Amerikaansche be trekkingen, alle vereischte maatregelen zal nemen teneinde dergelijke misdadige plannen te verijde len. Berichten over beraamde aanslagen. Uit New-York is voorts aan het D.N.B. langs specialen weg het volgende medegedeeld: Een uit Londen in New-York aangekomen neutrale persoonlijkheid heeft sensationeele ont hullingen gedaan over binnenkort te verwachten nieuwe aanslagen der Britsche Admiraliteit op de thans uit Europa terugkeerende Amerikaan sche passagiersschepen. Deze aanslagen zijn reeds door de ook in het geval der „Athenia" ge bruikte organen van den Engelschen geheimen dienst tot in alle bijzonderheden voorbereid. Het doel van deze aanslagen is, naar in welingelichte New-Yorksche kringen openlijk besproken wordt, door het tot zinken brengen van een of zelfs van meer onderweg zijnde Amerikaansche passa giersschepen onder het Amerikaansche volk een storm van verontwaardiging te ontketenen. Bij dit plan is bepaald dat de tot zinken brenging door de agenten van de Britsche admiraliteit en den Engelschen geheimen dienst Duitschland in de schoenen zal worden geschoven, zooals reeds eenmaal bij het geval van de „Athenia" ge poogd werd. Over de bijzonderheden van dit nieuwe plan wordt het volgende gemeld: De in aanmerking komende schepen zijn de „President Roosevelt" die op 1 Juni de Iersche haven Galway heeft verlaten, de ..Manhattan", die op 2 Juni van Genua zou vertrekken en ten slotte de „Washington", die zich thans nog op weg bevindt van New-York naar Bordeaux, voor het opnemen van de laatste Amerikaan sche staatsburgers uit Europa. Over de wijze waarop deze aanslag ten uitvoer gelegd zal worden, is onlangs te Londen een ge heime vergadering gehouden onder voorzitter schap van een hoogen functionaris van den Brit- schen geheimen dienst, waaraan ook een lid van de Britsche admiraliteit en leden van den Franschen geheimen dienst hebben deelgenomen. Op deze vergadering zou het tot ernstige mee- ningsverschillen zijn gekomen over de vraag of het, om het doel te bereiken, beter zou zijn deze schepen te torpedeeren, of, zooals in het geval van de „Athenia", door het aanboord smokkelen en gebruiken van helsche machines te vernieti gen. Naar de vertrouwensman verder mededeelt zou op voorstel van den Britschen geheimen dienst besloten zijn dat een wijdvertakt Engelsch net van agenten .propaganda en spionnage in de Vereenigde Staten reeds een levendige bedrij vigheid aan den dag legt, ten einde het tijdstip der voorgenomen aanslagen op Amerikaansch eigendom en het leven van Amerikaansche staatsburgers op de juiste propagandistische ma nier tegen Duitschland te gebruiken. Belgische koningskinderen nog in Frankrijk. Onbekend met de overgave? Reuter bericht uit Parijs dat Prins Boudewijn en Prinses Josephine Charlotte, de kinderen van koning Leopold, zich op het oogenblik in Frankrijk bevinden. Men zou hen nog niet in kennis hebben gesteld van de Belgische capitu latie. Communistisch candidaat voor het Amerikaansche presidentschap. Partijvoorzitter Earl Browder. Op de jaarvergadering der Amerikaansche Com munistische partij, welke gehouden werd in Ma dison Square Garden te New York, is, naar het D. N. B. mededeelt, de partijvoorzitter, Earl Browder, tot candidaat. voor de a.s. presidentsverkiezingen benoemd. Browder, die wegens paspoorlenzwendel tot vier jaar gevangenisstraf was veroordeeld, bevindt zich door een borgstelling op vrije voeten. STAKING IN DE VEREENIGDE STATEN GEëINDIGD. Uit Jersey City vernemt het D.N.B.: De staking op 'n scheepswerf, waarbij 6700 arbeiders betrokken waren en waardoor de bouw van vier torpedo jagers en twee kruisers in het gedrang kwam, is na drie dagen door een gedeeltelijke inwilliging der looneischen geëindigd. De aanwezigheid van twee bemiddelaars van het ministerie van arbeid doet veronderstellen dat de staking door een door de bondsregeering uitgeoefenden druk is bijgelegd. Fransche gevangenen en vluchtende burgers omgekomen. Bij bombardement van Engelsche vliegers op Grevelingen. Engelsche vliegers zoo meldt het D.N.B. wierpen Zondag bommen op de spoorbrug bij Grevelingen, welke daar ter plaatse over het kleine riviertje de Oye leidt, zonder er acht op te slaan dat de brug, evenals de bree- de verkeersweg vol Fransche gevangenen en vluchtende burgers was. Deze aanval kostte meer dan dertig Fransche gevangenen en bur gers, waaronder vrouwen, het leven. Interneering van Duitschers op Bonaire. Het Amerikaansche blad „Washington Star' publiceert een bericht, aldus het D.N.B. volgens hetwelk een ooggetuige, de Amerikaan Carpenter uit Arlington in Virginia verteld heeft dat alle Duitschers van het Nederlandsche eiland Curagao,, met inbegrip van den Duitschen consul en zijn dochter, in een concentratiekamp op het kleine eiland Bonaire zijn opgesloten. Een geacht Duitsch zakenman van Bonaire is volgens dit ver haal van den ooggetuige voor den krijgsraad ge bracht omdat men in zijn woning brandbommen zou hebben gevonden. Deze Duitscher zou waar schijnlijk gefusilleerd worden. Overzicht van Duitsche militaire zijde. Bij het riot van de operaties in België en Noord-Fr&. krijk ontvangt het D.N.B. van bij zondere Duitsche militaire zijde een eerste sa menvattend overzicht. Een vernietigingsslag heeft plaats gevonden, gelijk nog nimmer in de krijsgeschiedenis kan worden opgeteekend. Op 10 Mei werd over een front van meer dan 500 K.M. de Duitsche grens overschreden. Voor het eerst werden daarbij op groote schaal valscherm troepen ingezet met het doel in het vijandelijke achterland strategische punten te nemen en te houden tot het landleger daarmee in verbinding kon komen. Deze tactiek maakte het mogelijk de strijd om de Vesting Holland reeds op 14 Mei te beëindigen en het sterkste fort van de vesting Luik te bedwingen. Uit de ervaringen van den oorlog in Nederland was toen reeds gebleken dat zelfs de modernste versperringen, terrein hinder nissen versterkt met bunkers, opgeblazen brug gen en spoorwegen alsook inundaties de Duitsche weermacht niet vermochten tegen te houden. Al deze weerstanden werden door samenwerking van leger en luchtmacht, onder toepassing van de meest geperfectioneerde strijdmiddelen gebro ken. Op 14 Mei werd de wereld verrast door het gat, dat de Duitsche strijdkrachten tusschen Sedan en Maubeuge in de Maginotlinie sloegen. De om vang van het reeds daardoor en later door den daarop gevolgden opmarsch bereikte resultaat blijkt uit het feit, dat het aantal gevangenen, ongeacht het Nederlandsche leger, op 19 Mei reeds 110.000 bedroeg, op 20 Mei werd een aan vang gemaakt met een nieuwe aanvalsoperatie. Terwijl de Fransche, Engelsche en Belgische le gers ofwel vertwijfeld naar het zuiden poogden te ontsnappen, ofwel naar de Kanaalhavens vlucht ten vernam de verbaasde wereld dat een geheel Fransch leger, welks taak het was tusschen Bel gië en het gebied ten zuiden van Sedan de ver binding in stand te houden, verslagen was en in ontbinding verkeerde. Door de daarmee gesla gen bres stroomden Duitsche divisies, met aan de spits gepantserde en gemotoriseerde troepen, in adembenemend tempo werden Arras, Amiens en Abbeville genomen. In België waren het geheele Belgische leger en belangrijke Brit sche en Fransche eenheden ingesloten. Gedu rende de volgende dagen werden ook de Schelde en Lys-stellingen doorbroken. Terwijl de om singeling in het zuiden tot Calais werd uitge breid. Geen verzet baat den overrompelden te genstander. Elk verweer, ook elke poging tot ont zet faalde tegenover het Duitsche pantser en de actie der Stuka's. Onder den indruk hiervan besloot de Belgische koning op 28 Mei te capitu- leeren. Hierdoor werd het mogelijk het inge sloten gebied verder te verkleinen. Het Engel sche expeditieleger is aan de kust op een steeds smallere strook samengedrongen en vlucht de zee in. onder achterlating van alle oorlogsmateriaal, terwijl het Fransche leger bij Rijssel aan ver nietiging is prijsgegeven. Aanvallen op vliegvelden bij Parijs. Duitsche luchtmacht bestookt o.a. Issy-lcs-Moulinaux. Het D.N.B. meldt dat Duitsche bombarde mentsvliegtuigen gistermiddag het Parijsche vliegveld Issy les Moulinaux en verdere vlieg velden en installaties van het Fransche lucht- wapen in de omgeving van Parijs aangevallen hebben. Volgens Havas zouden verscheidene bommen om het centrum van Parijs en op particuliere huizen, ver verwijderd van militaire doeleinden, zijn neer geworpen. Van officieele Duitsche zijde wordt in verband hiermede bekend gemaakt dat uitsluitend het vliegveld Issy les Moulinaux, alsm de andere vliegvelden en steunpunten van het luchtwapen, in de omgeving van Parijs met bommen zijn aange vallen. Het Havasbericht, zoo wordt vastgesteld, komt bijgevolg niet met de feiten overeen. U bent beslist wel eens in een speelgoedwinkel geweest; daar staan op de toonbanken van die beestjes, en wanneer je daaraan komt beginnen ze heel hard te snateren en te bewegen. Hieraan moest ik denken, dwalend langs de kramen van een Am- sterdamsche markt, want wanneer men daar even de hand uitstrekt naar de toonbank is het alsof ook in het koopvrouwtje of in den man een mechaniekje begint te werken, dat de mond aan het snateren en het lichaam in beweging zet. Dat overkomt je bij elke kraam, soms al zonder dat men „op het knopje drukt". Op welke markt 'k geweest ben zult u vra gen. Welnu, begin in Amsterdam ergens te loopen, laat u gaan op het kompas van uw intuitie, en u komt altijd op een markt terecht: de Nieuwmarkt, het Waterlooplein en waar al niet meer. Ook in deze dagen is het er druk. Het eenige uiterlijke ver schil met vroeger is eigenlijk dat u overal heel officieel en deftig-administratief een plakkaat aan geprikt ziet, dat afleveringen niet anders dan met overlegging van de distributiestamkaart kunnen geschieden. Zoo'n symptoom van orde, burgerlijke orde is in zoo'n kramenstad, waar de lof van den rom mel wordt gepredikt, 'n beetje als een hooge hoed op een ongekamd hoofd. Over hoeden gesproken, er was een hausse in hoedjes op de markt, dameshoed jes, de nieuwste zomermodellen. Ze stegen niet boven de vijf en veertig cent en met een beetje goe den wel en dan boven een aardig snuitje kon zoo'n rood, geel of blauw dingske het nog „duur" doen ook. De spiegel, aan een touwtje bungelend, be wees zijn diensten. En al was het ding niet zoo chique geplaatst als in een eersteklas modewinkel, toch had het één groot voordeel, waar de dames naar plegen te haken; passen bij daglicht was mogelijk, beter dan in welk modern-uitgerust rnaison dan ook. U heeft ongetwijfeld dames wel eens hoedjes zien passen, of kousen, en een blouse of een jurkje of wat dan ook voor kleurigs, en dan zult u zich herinneren dat ze tezamen met de winkeljuffrouw heelemaal naar buiten wandelen om te zien hoe de kleur bij daglicht is. Op de markt is dat heelemaal niet noo- dig; ter plaatse is hei daglicht. Bovendien bent u voor vijf en veertig centen klaar voor een zemer. In stoffen werd ook druk gehandeld, en de maatstokken werkten ongedurig als zuigerstangen, het goed golfde op rolletjes en verdween onder de armen in de straten naar de Amsterdam§che huis kamers, om daar den weg van alle stof onder de naaimachine te vervolgen. De kramenstad is als een vruchtbaar plekje gronds, waar een sprinkhanenzwerm neerstrijkt. Wanneer de sprinkhanen vertrekken is de boel kaal. Maar een kale boel is het nooit, want de kooplieden zijn dan tevreden met hun duitjes en de klanten met de spulletjes. U heeft zoo vaak kunnen lezen: het leven herstelt zich. Welnu dat mag u gerust ook van de Amster- damsche markt beweren. U staat versteld van zoo'n herstel, 't Is me daar een deining, dat je soms moeite hebt om er door te komen. Er is ook wat naar ieders gading. Zelfs een complete juwelierswinkel ontbreekt hier niet. Alle voortbrengselen van de natuur en de techniek zijn er uitgeschud over de tafels, waar de zeilen over gespannen zijn. Van sinaasappelen tot bretels, van scheermesjes tot schoenen-zonder-bon, alles is hier te krijgen, als je maar betaalt. Het adresboek van Amsterdam bevat de namen van al de inwoners. De kramenstad toont u de spulletjes, die ze noodig hebben, ze is een adresboek van din gen. De bladzijden zijn de kraampjes, u moet ze be slist eens bekijken, er staat zooveel in en zelfs een analphabeet kan de taal der dingen lezen. Onder de zomergroene boompjes van Amsterdam leeft een stad in een stad, met eigen nauwe straat jes, met eigen winkeltjes, met eigen menschen. Een stad, die verrijst als er wat te halen valt, en die ver dwijnt wanneer de buit binnen is. Precies zooals de zomer komt om de vruchten te rijpen, en de herfst verdwijnt als de oogst binnen is. De kramenstad is een natuurlijke stad. Wereldtentoonstelling te Rome wordt vermoedelijk uitgesteld. Het D.N.B. verneemt uit Rome: Het internationale tentoonstellingsbureau heeft, blijkens een officieel communiqué, de Italiaansche regeering officieus voorgesteld de wereldtentoon stelling 1942 te Rome tot een nader vast te stellen datum uit te stellen teneinde het den deelnemen- den staten mogelijk te maken tijdig en onder ge lijke voorwaarden deel te nemen. De Italiaansche regeering heeft, naar in het communiqué verder wordt medegedeeld, het inter nationale tentoonstellingsbureau laten weten dat zij het voorstel aanvaardt, onder voorwaarde, dat voor de wereldtentoonstelling te Rome geen soortge lijke tentoonstelling mag worden gehouden. Door het opschuiven van den datum der ten toonstelling, zoo wordt tenslotte verklaard, zal geen wijziging komen in de voltooiing van de perma nente tentoonstellingsgebouwen, terwijl eveneens de werkzaamheden in verband met de organisatie der tentoonstelling, binnen het bereik der huidige mogelijkheden, zullen worden voortgezet. Het Engelsche slagschip „Nelson". Naar van Duitsche militaire zijde aan het D.N.B. op desbetreffende vragen werd ver klaard is het Engelsche slagschip „Nelson" reeds op 11 Mei verloren gegaan. KON. METEOROLOGISCH INSTITUUT. 's-GRAVENHAGE. 3 Juni. Benoemd is tot secretaris van het college van curatoren van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut de heer H. Ch. E. van Ede van der Pais, directeur van den luchtvaartdienst en lid van genoemd col lege (A.N.P.) TELEFOONVERKEER BEGINT WEDER. Het telefoonverkeer in Nederland begint zich meer en meer van de in den oorlog geleden scha de te herstellen, aldus meldt het A.N.P. In 14 van de 20 telefoondistricten, waarin ons land is verdeeld, zijn alle netten thans bereikbaar. On der deze bevindt zich sedert enkele dagen ook weder het district Maastricht. Nog niet bereikbaar zijn Zeeuwsch-Vlaande- ren, een 25-tal plattelandsnetten in het district Nijmegen en enkele kleine netten in de districten 's-Hertogenibosch, Rotterdam, Venlo en Zwolle. In verband met het beperkt aantal beschikbare interlocals verbindingen blijft verkeer met Rot terdam en dat op groote afstanden in het bij zonder waar rivieren moeten worden gekruisd, aan groote vertraging onderhevig. Zonder benzine gaat het ook. Een tochtje per auto-fiets heeft zekere aantrekkelijkheid PROGRAMMA WOENSDAG 5 JUNI 1940. JAARSVELD, 414.4 M. K.R.O.-uitzending. 8.00 Berichten A.N.P.8.05 Gramofoonmuzlek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Gramofoon- muziek. 12.15 K.R.O.-Melodisten (ca. 12.45 Be richten A.N.P.) 1.001.20 Gramofoonmuzlek. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Orgelconcert.. 3.30 Offi cieele berichten of gramofoonmuziek. 4.00 Pia no, viool en hoorn (4.304.50 Gramofoonmuziek) 5.20 Musiquette en solist. (5.355.45 Gramo foonmuziek). 6.00 John Kristel en zijn Trouba dours. 6.45 Voor boeren en tuinders. 7.00 Gra mofoonmuziek. 7.30 Officieele berichten of gramofoonmuziek. 3.00 Berichten A.N.P. 8.15 KRO-Symphonie-orkest en soliste. 9.15 Gra mofoonmuziek 9.30 KRO-symph-orkest. 10.00 10.15 Berichten A.N.P. KOOTWIJK, 1875 M. VARA-uitzending. 11.1511.30 nam. berichten. 8.00 Berichten A.N.P., gramofoonmuzlek. 9.00 Berichten (Fransch). 9.15 Gramofoonmuziek. 10.15 Orgelspel. 10.45 Rosian-Ladies. 11.15 Be richten (Engelsch). 11.30 Gramofoonmuziek. 11.45 Esmeralda. 12.30 VARA-orkest (Om 12.45 Ber. ANP) 1.45 Berichten (Fransch). 200 Gram. muziek. 2.30 Pianovoordracht-. 2.45 Gramofoon muziek. 3.15 Berichten (Fransch) 3.30 Verkorte opera „Carmen" (gr. pl.), 4.30 Reportage. 4.50 Rosian-orkest. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 Or gelspel. 6.15 Berichten. (Engelsch). 6.30 Gra mofoonmuziek, 6.45 De Ramblers. 7.25 Tuln- bouwpraatje. 7.40 Utrechtsch Stedelijk orkest (opn.) 8.00 Berichten A.N.P. 8.15 Berichten (Engelsch). 18.30 VARA-orkest (9.15—9.30 Be richten Engelsch). 10.00 Berichten AJ4.P., slui ting, 11.15I1.3Q Berichten .(Franse^).,

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 3