n Pro Juventute Rotterdam aan het werk LUIDSPREKERS 'tOpklapbeddenpaleis De contant- zegelcommissie maakt bekend: gele zegels De Rijkspostspaarbank in Mei. Zooals te verwachten was heeft de Rijkspost spaarbank in de oorlogsdagen van de maand Mei een belangrijk bedrag aan de inleggers terugbe taald. In totaal was dit f 194.163.96. In de tweede helft van de maand Mei hebben echter al weer verscheidene spaarders hun geld maar weer onder de veilige hoede van de Rijkspostspaarbank ge steld. Zoodoende kon ondanks de omstandigheden toch nog een inlage van f 30704,93 worden geno teerd. Maar er werd toch f 163.459 meer terugbe taald dan ingelegd. Het laatste door het kantoor Beverwijk uitge geven boekje bedraagt het nummer 21695. Loop <ler bevolking. Ingekomen.: T. Prins, dienstbode, van Bloemendaal, Popu lierenlaan 22. C. J. Boon, dienstbode, van Wormerveer, Regu liersstraat 4. E. van Zetten, van Wormerveer, Noorderwijkei- weg 62. E. de Gram, dienstbode, van Bloemendaal, Dr. Schuitstraat 12. C. E. Korsman, dienstbode, van Velsen, Duin- Wijklaan 31a. Vertrokken: J. G. Essenberg en gezin .timmerman, naar Hil versum, Lorentzweg 24. Th. W. Kout, ingenieur, naar Amsterdam, Stad houderskade 7. C. Koster, dienstbode, naar Berkhout, D. 58. W. v. d. Meulen en gezin, schilder, naar Amster dam, Sparreweg 27 bis. J. Ch. van Beek, dienstbode, naar Amsterdam, Schinkelkade 171 II. J. C. Knijf, naar Delft, Oude Langendijk 28. W. A. M. de Vries en gezin, behanger, naar Am- Sterdam, Paardenstraat 11 IV. G. J. Nooy en gezin, koopman, naar Amster dam, Egidiusstraat 49. F. Oortwijn, dienstbode, naar Velsen, Pr. Hen drikstraat 48. Wed. D. J. Bansema, naar Den Helder, Keizer straat 57. B. Schock en gezin, portier, naar Ginneken, Kloenh.laan 13. C. G. Robregt, winkeljuffrouw, naar Alkmaar, Voordam 15a. M. de Moei, dienstbode, naar Warmenhuizen, Krankhoorn 9. J. Zonneveld, zonder beroep, naar Velsen, Vel- serduinweg 133. A. J. Mooy en gezin, fabrieksarbeider, n, Haar lem, Cheribonstraat 25. J. C. Kooien en gezin, grondwerker, naar Over- schie, Voorom 2a W. Lensen, dienstbode, naar Haarlem, L. de Colignylaan 4. C. H. F. Kobus, zonder beroep, n. Haarlem, Ha- zepaterslaan 24. M. C. van Bugnum, dienstbode, naar Haarlem, Cronjéstraat 170. M. Engelbertink, dienstb., naar Winsterswijk, Mis- sterstraat 38. M. S. van der Hoorn, banketbakker, naar Haar lem, Kruistochtstraat 41. P. Rol, bakkersknecht, naar Velsen, Schulpweg. C. van Berghe, dienstbode, naar Haarlem, Ke naustraat 9. C. Baartse en gezin, monteur, naar Velsen, Meer- vlietstraat 47. J van Nes, bakkersknecht, naar Amsterdam, Noordermarkt 5 II. Ch. Vredenburg, geleidster, naar Amsterdam, Hunzestraat 99. A. v. d. Kommer, los arbeider, naar Uitgeest, Assum 10. H. Dronkers, kantoorbediende, naar Zaandam, P. Pauwstraat 3. S. Davidson en gezin, makelaar, naar Amster dam, Weteringschans 137d. W. Halma en gezin, rijwielhersteller, n. Amster dam, OverAmstelstraat 18hs. A. H. Hoveling, winkelbediende, naar Hillegom, Beekkade 49. L. B. de Lange, zonder ber., naar Amsterdam, Bloemgracht 133III A. J. Chaudron, verpleegster, naar Hillegom, Leidschestraat 62. J. G. Dudink en gezin, timmerman, n. Heems kerk, Rijksstraatweg 63. G. H. van Leur, fabrieksarbeider, naar Velsen, K. Zegelstraat 14. Wed. H. ZwartSchipper, zonder beroep, naar Castricum, Ruiterweg 21. L. J. Verbooij, banketbakker, naar Den Haag, Celebesstraat 4. H. Th. Koopman, kapper, naar Akersloot, Meer weg. M. Terstall, etaleur, naar Velsen, Geelvinck- straat 18. J. Hoogewerf, dienstbode, naar Amsterdam, Leidschekade 102. J. C. ter Brugge, onderwijzeres, n. Heiloo, Ken- nemerstraatweg A 124. P. J. Beumer, fabrieksarbeider, naar Assendelft, Dorpsstraat 2. W. Berga, dienstbode, naar Bloemendaal, Brede- rodelaan54. F. Oorthuis, zonder beroep, naar Wageningen, Brinkerweg 5. W. de Haan, steendrukker, naar Rotterdam, Dr. de Visserstraat 19. P. Lahnstein, koopman, naar Amsterdam, O.Z. Achterburgwal 39. J. C. W. Mohrde Koning, zonder ber., naar Amsterdam, le Anjelierstraat 1. L. H. Jurres en gezin, zonder beroep, naar Haar lem, Perseusstraat 6. W. H. Ritter en gezin, machinist, naar Heems kerk, M. van Heemskerkstraat 34. Wed. J. PostGraaman, zonder ber,, n. Velsen, Stationsweg 174. H. A. Geldermans en gezin, walser, naar Velsen, Stationsweg 174. J. M. v. d. Burg, ass. huishouding, naar Schoorl, Duinweg 24. P. Teeling, opperman, naar Amsterdam, Spui straat 24 hs. M. E. ZoonVessies, z. ber., naar Velsen, Duin- vlietstraat 96. A. M. Burger, z. ber., naar Velsen, Gr. Hout- of Koningsweg 148. Ph. Geerts, zonder beroep, naar België. A. Nol en gezin, onderwijzer, naar Ned.-Indië. M. Davidson en gezin, koopman, naar Amster dam, Sarphatipark 29. N. Schuuring, naaister, naar Wormerveer, Krom- menieërweg 255. B. Veltman, employé Avro, naar Amsterdam. Staringstraat 51. J. C. de Roos, scheepb. teekenaar, naar Rotter dam, Dreef 154a. P. Luitze, los arbeider, naar Velsen, Groene- weg 63. H. Dijkman Dulkes, timmerman, naar Castri cum, Dorpsstraat 77. M. E. Nuister, dienstbode, naar Velsen, Schaep- mansstraat 17. H. M. Dekker en gezin, adj. comm. dir. belastin gen, naar Amsterdam, Veerstraat 25 I. Wat de tuinders krejjen. Nofeering van de groentenveiPng. Spinazie per kilo 414 cl. Postelein per kilo 714 ct. Sla per 100 krop 1 y24 Wortelen per bos 1018. Rabarber per bos 24. Raapstelen per bos 22J/2 Radijs per bos 24'/2 Selderij per bos 79. Pieterselie per bos 67. Asperges dik wit per bos 3543. Idem dik bl. per bos 2230. Idem II per bos 1218. Tomaten per kilo 2836. Prei per kilo 34 Uien per kilo 2V»4. Witlof per kilo 7—11. Waspeen per kilo 17. Bloemkool I per stuk 1522. Idem II per stuk 1022. Peulen per kilo 3644. Aardbeien per doosje 1623. Spinazie per K.G. 613. Postelein per K.G. 58. Andijvie per kist 6080. Radijs 100 bos V/s. Wortelen per bos 1014. Komkommers per 100 812. Asperges per bos 2250. Aardappelen klei per K.G. 56. Peulen per K.G. 3642. Bloemkool per 100 68. Uien per bos IV24. Prei per K.G. 5l/s. Sla per 1O0 krop 2V/z. Rabarber per 100 bos 24. Pieterselie per bos 8. Selderie per bos 610. Aardbeien per doosje 1622. Brusselsch lof per K.G. 14. Het zusterhuis bestaat tien jaar. Dezer dagen was het tien ja.- deden, dat het Zusterhuis van het Roode Kruis Ziekenhuis offi cieel werd geopend door wijlen Z.K.H. Prins Hen drik. Bij die gelegenheid ontving de heer G. W. P. Stoutenbeek, voorzitter van de financieele com missie, het kruis van verdienste van het Neder- landsche Roode Kruis. 't Karpertje ving hot. De eerste viëchwedstrijd van het vischcollege ,,'t Karpertje", die door de leden met zooveel on geduld was verbeid, werd een groote teleurstelling De visch liet zich wachten en wat de visschers ook probeerden, de waterbewoners bleken in het ver leidelijkste aas geen ambitie te hebben. Er werd niets gevangen, behalve dan, figuurlijk gesproken bot. Iemand van het waterschap heeft de zaak op gelost, al snapt de leek dan natuux-lijk nog niet, waar de visch gebleven was. Maar binnenkort zal dit vischlooze tijdperk achter den rug zijn, aldus werd gezegr zoodat 't Karpertje dan hopelijk niet te veel schade zal lijden. Actie voor hulp iu nood. In aansluiting op ons bericht van gisteren be treffende de door het gemeentebestuur georgani seerde hulpactie tot leniging van verschillende nooden verzocht men ons nog mede te deelen, dat giften voor dit nobele doel ook gestort of over. geschreven kunnen worden op de girorekening van den gemeenteontvanger, no. 43660. Men gelieve in dit geval op de strooken te ver melden: „Actie hulp in nood". DE RIJKSPOSTSPAARBANK IN MEI. Aan het postkantoor IJmüiden en het daaronder behoorende ambtsgebied werd gedurende de maand Mei 1940 ingelegd f 28824.98, terugbetaald f 160622,49. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 29632. UITGIFTE DER GELE ZEGELS TIJDELIJK STOPGEZET. Naar wij vernemen is in de Maandagavond ge houden vergadering van deelnemers aan de uit gifte der gele zegels van de Winkeliers- en Han delsvereniging „Groot IJmüiden" besloten, de uit gifte dezer zegels met ingang van heden tijdelijk stop te zetten. De opgeplakte zegels moeten bewaard worden tot nadere mededeelingen. EXAMEN R.-K. NAAISCHOOL. Een tiental leerlingen van de R.-K. Naaischool alhier, heeft met goed gevolg het examen lingerie gedaan. Zij die het diploma behaalden zijn: A. Zwanenburg, C. v. Gooi, N. van Waveren, M. Groen, A. Kochx, C. Gomes, T. Ettema, A. v. d. Bos, A. Untid, F. Meyssen. VELSER ZWEMVEREENIGING. De zwemcommissie van V.Z.V. heeft besloten, de 50 Meter nummers, waarvan de tijden voor heen alleen geldig waren, wanneer zij door jon gens en meisje tot 16 jaar gemaakt werden, ook voor anderen geldig te verklaren. Iedereen kan dus voortaan zijn sprintcapaciteiten vastleggen. Er zal dezen zomer al het mogelijke gedaan wor den, de records zoo scherp mogelijk te stellen. Het plan bestaat, dezen zomer driemaal een oefenuur vrij te houden voor recordverbeteringen. Op an dere uren gemaakt, worden ze niet erkend. Woensdag 8 Mei zijn reeds twee 50 M. records verbeterd; 50 M. schoolslag dames werd door Cobi Koster gebracht van 47.6 sec. op 44.1 sec., 50 M. borstcrawl heeren bracht P. Duinker van 33 op 31 sec. C.M.V. „KLEINE KRACHT". De Chr. Meisjesvereeniging „Kleine Kracht" heeft haar werk hervat; het bestuur verwacht, dat alle meisjes weer op de gewone uren present zullen zijn. DIEFSTAL. Een strandexploitant te IJmüiden heeft bij dê politie aangifte gedaan van diefstal van diverse goederen, gepleegd op het Noordzeestrand. De waarde dezer goederen bedraagt ongeveer f 500. AANRIJDING. Gistermiddag heeft op het kruispunt Trompstraat —Zeeweg een aanrijding plaats gehad tusschen een personenauto, bestuurd door den 44-jarigen K. wonende te Alkmaar, en een vrachtauto, bestuurd door een 27-jarigen inwoner van IJmüiden A. Beide motorrijtuigen kregen lichte schade. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De politie stelt een onderzoek in. SANTPOORT VERGADERING „SANTPOORT'S BLOEI". Maandagavond hield .Santpoort's Bloei" onder leiding van den heer Joh. Th. N. van Beem haar .laarvergadering in „ZomerJust". In zijn openingswoord bracht de heer Van Beem in verband met het 10-jarig bestaan hulde aan de oprichters der vereeniging en aan de bestuurs leden, die na hen kwamen en de voetsporen hun ner voetgangers hebben gedrukt. Spr. was er van overtuigd, dat er ook voor „Santpoort's Bloei" moeilijke tijden zouden aan breken, doch het bestuur hoopte met behulp van den steun der leden dezen moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden. Spr. eindigde met een woord van deelneming te richten tot die dorpsgenooten, die in de achter ons- liggende dagen betrekkingen hadden verloren. Bij de ingekomen stukken was o.a. een brief van één der leden, waarin geklaagd werd over den toestand -van- den Hagelingerweg benoorden de Kweekerslaan. Bij het punt mededeelingen deelde de voorzitter mede, dat het bestuur de medewerking had ge vraagd van mej. Enschedé teneinde naast het perceel van den heer Hop een autobuswachthuisje te kunnen plaatsen. Deze medewerking werd ver kregen, zoodat bij intrede van normale omstan digheden het plaatsen van zulk een huisje tege moet kan worden gezien, omdat ook de maatschap pij „Stormvogels" er voor gevoelt. Over de jaarlijksche zomerconcerten in het Rijkenspark deelde de voorzitter mede, dat het doorgaan nog niet vaststaat. Hierna bracht de secretaris; mr. L. Vorstman, zijn jaarverslag uit. Naar zijn meening was er voor „Santpoort's Bloei" op verschillend gebied werk weggelegd. Hierna liet mr. Vorstman verschillende zaken de revue passeeren, als de werkzaamheden van het pensionbureau, waarbij hij hulde bracht aan den heer Hempel, den beheerder de samenwer king met de plaatselijke vereenigingen, de sub sidies van de Kamer van Koophandel en de Win- keliersvereeniging, die de vereeniging ontving, de Zandhaas-actie, de lezingen van de heeren Strijbos en Drijver, de O. en O-avond, de met negatieve resultaten „bekroonde" pogingen om verbetering te krijgen van den spoorwegovergang aan de Wüste- laan enz. Het jaarverslag van den penningmeester, dat sloot met een batig saldo van f 215.70, werd goed gekeurd. Het verslag van de kascontrolecommissie lokte nog al eenige discussie uit. Tenslotte werd den penningmeeester décharge verleend. Tot penningmester in plaats van den her Wit die als zoodanig bedankt had, werd gekozen de heer Van der Schaaf. De periodiek aftredende heeren mr. L. Vorst man, G. F. Hempel en J. H. Visse, werden her kozen. Besloten werd; in samenwerking met het ge meentebestuur en „IJmuiden's Bloei" in de ge meente Velsen op te richten een afdeeling van het „Comité van den gewonden en zieken soldaat". Na uitvoerige besprekingen werd besloten het batig saldo van het afgeloopen jaar volledig ter beschikking van de op te richten hierboven ge noemde afdeeling te stellen of (en) van andere liefdadigheid betreffende instellingen. Bij de rondvraag complimenteerde de heer Bremerkamp het bestuur met het 10-jarig be staan der vereeniging, alsook den voorzitter, den heer Van Beem, met zijn 10-jarig bestuurslid maatschap. CASTRICUM Burgerlijke Stand. Geboren: Johan, zoon van N. de Nooijer en J. C. Kist de Ruijter, Nuhout van der Veenstraat 12; Joannes Antonius Gerardus, zoon van H. M. C. van den Boogaard en M. A. van Amsterdam, van Kinsbergenstraat 39 II, Amsterdam (W).; Maria Cornelia, dochter van P. Nijman en A. A. Bekker Bakkummerstraat 33. Getrouwd.: Johannes Joseph Jansen oud 26 jaar, tuinder, wonende te Heemskerk en Cornelia Catha- rina de Wit, oud 31 jaar, zonder beroep, wonende te Castricum -Johannes Jansen, oud 24 jaar, koopman, wonende te Heemskerk en Jacoba Zon neveld, oud 23 jaar, zonder beroep, wonende te Castricum. Getrouwd: B. A. van Croonenborg met M. Stuif, bergen, Bloemstraat 31. Overleden: Aagje Buur, oud 68 jaar, zonder beroep, wonende te Castricum; Cornelia Voorhout, oud 88 jaar, zonder beroep wonende te Castri- Verplichtingen voor steun- trekkenden. Hoewel van de verplichting van stempelen blij kens mededeeling van den secretaris-generaal wnd hoofd van het departement van Sociale Zaken vrijstelling is vex-leend, blijft onverminderd gelden: le. dat men, om voor steun in aanmerking te komen als werkzoekende moet zijn en blijven in geschreven bij de arbeidsbemiddeling alhier. Voor inschrijving bestaat gelegenheid des Maandags van 10.3011 .uur v.m. 2e. dat men nauwkeurig, volledig en juist op gave moet doen op het gezinsinkomstenbriefje van alle gezinsinkomsten, derhalve van eigen inkomsten zoowel uit arbeid als alle andere, en van de inkom sten der kinderen en/of overige inwonenden. 3e. dat des Maandags bij de inschrijving als wex-kzoekende de gezinsinkomstenbriefjes moeten worden ingeleverd. Uitbetaling geschiedt op Dins dag des namiddags om 3.30 uur. Vrijstelling van stempelen geldt niet voor de genen, die wachtdagen voor hun bond maken of kasuitkeering genieten. Dezen moeten zich dage lijks melden van 10.30 tot 10.45 uur des voox-mid- dags. ROEIEN Wedstrijden van de „Koninklijke". Gaan op 29 en 30 Juni door. Nadat aanvankelijk het bestuur van den Ned. Roeibond alle verdere wedstrijden van het sei zoen afgelast had, is uit een enquête onder de aangesloten vereenigingen gebleken, dat het enthousiasme onder de roeiers en roeisters om toch wedstrijden te houden, zeer groot is. Het bestuur heeft daarom besloten hen tegemoet te komen en de volgende wedstrijden reeds vast gesteld; Zaterdag 29 en Zondag 30 Juni wed strijden van de „Koninklijke"; Zaterdag 13 en Zondag 14 Juli wedstrijden om den Holland beker en van den Amsterdamschen Roeibond. Mochten door bijzoxidere omstandigheden deze wedstrijden niet op de Boschbaan gehouden kunnen worden dan heeft het bestuur van den Roeibond in overleg met het Amsterdamsche gemeentebestuur de beschikking over den Am- stel. Op de nummers voor de „Koninklijke" zullen alle sterke ploegen aan den start verschijnen. Op het nummer stijlroeien voor dames zullen niet minder dan vijf ploegen elkaar bekampen, De havens intact. ROTTERDAM, 2 Juni (A.N.P.) Er is in de laatste paar weken in ons land veel over Rotter dam gesproken en er is ook veel gedaan, welk laatste voox-al tot groote dankbaarheid moet stem men. Het behoeft geen nadere uitlegging dat de dui zenden Rotterdammers, die naar elders werden overgebracht, vol van 't door hen beleefde, over hun stad hebben verteld. Niemand van hen kon toch eigenlijk een juist overzicht hebben van de ge beurtenissen. Het kan daarom zijn nut hebben om, nu de zakelijkheid van den Rotterdammer en ook zijn practische geest is teruggekeerd, eeni. gen indruk te geven van de levensomstandigheden voor Rotterdam thans en de hoop, welke de stad voor de toekomst mag koesteren. De Rolterdamsche havens zijn met alles wal er omxxiddellijk bij behoort, gespaard gebleven. De geweldige installaties, de wipkranen, de laadbruggen, de elevatoren, kortom de inven taris van onze wereldhaven, het is allemaal intact. De groote werven in en bij Rotterdam, zoowel boven als beneden de bruggen, hex-in- nex-en we ons even de namen Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, Wilton-Feijenoord, Gusto, v. d. Giessen, ze vex-keeren nog in den toestand als vóór den oor-log, ze werken en zijn bij machte op het eerste sein met volle honderd procent te draaien. Natuurlijk zijn niet alle bedx'ijven, die recht streeks met de haven te maken hebben, er goed afgekomen, maar van de veemen bleven bijv. be langrijke opslagplaatsen als het koelhuis aan de Px-ins Hendrikkade, het pand St. Job, de hout opslag Keilehaven, de panden Molukken exx Santos aan de Rijnhaven behouden. Voor den katoenop slag geldt hetzelfde. Twente kan voor de weverijen dus grondstoffen krijgen, zoodra de binnenvaart in ons land weer behoorlijk mogelijk is. Komt men van beneden de rivier naar Rotterdam varen, dan is, met uitzondering van de actie in havens en op de rivier, welke echter al in de laatste xnaaxx- den ontbrak, het beeld van Rotterdam geen an der dan het vroeger was. Links strekt zich het Merwe-havencomplex uit met daarop aanslxxitend IJsel- en Lekhaven, dan komen de Lloyd terreinen, de Parkhaven, de onbeschadigde groote tun- nelwerlcen en eerst daar waar het oude zeehaven gebied begint doemt aan bakboord de silhouet op van het vergane. Maar aan den overkant is het beeld vrijwel on gerept want na de droagdokken komt de reusachtige Waalhaven met complete installaties, dokhaven, Katendrechtsche havens, Maashaven, Rijnhaven. Rotterdam bezit dus nog gelukkig heel veel van hetgeen de stad groot maakte en heel veel ook, dat voor haar van ongemeene beteekenis blijft. Nu de stad zelve. Is het niet merkwaardig dat zoo bijzonder veel, dat men onmisbaar moet noe men voor het bestuur der stad, staat en kan wor den gebruikt? Op den eenigen boulevard der stad is de schepping van prof. Evers, het stadhuis, in tact, de stedelijke bestuursdiensten vinden er weer ongestoord voortgang, de burgerlijke stand functionneert. Het postkantoor er naast is in zijn ouden vorm volkomen te herstellen. De nieuwe Beux-s is gaaf, zij heeft eerder dan in de bedoeling lag haar eigenlijke taak op zich genomen. En verder op aan het nieuwe van Hogendorpsplein, verrijst het mooie torenkantoorgebouw van Dudolc, het Erasmushuis, dat onder de nieuwe omstandig heden wel spoedig geheel betrokken zal worden door Rotterdamsche zakenlui. Het Erasmushuis verborg voor het oog het oude Museum Boymans, dat ook dezen storm over zich heen zag gaan en hem doorstond. Nog een fraai gemeentegebouw, de groote bibliotheek aan de Nieuwe Markt, bleef ongerept. Het treft wel bijzonder, dat alles, wat in Rotterdam tot den „hoogbouw" kan worden ge rekend, of onbeschadigd of herstelbaar is. We noemden het Erasmushuis, voorts is het oude Witte Huis rechtop gebleven, het torenflatgebouw aan de Kralingsche plas is onverlet, de wolkenkrabber van het electriciteitsbedrijf evenzoo; de hooge woningbouwwerken aan het Ungerplein en de Savornin Lohman-laan staan ook. Slechts de grijze St. Laurens, de beroemde groote kerktoren, heeft zwaar geleden xnaar ook voor hem schijnt er nog een kansje op voortbestaan te zijn. Het zal iederen Rotterdammer oprecht verheugen als dat waar mocht blijken. De voornaamste ge meentelijke bedrijven electriciteit, gas en water bleven gespaard. Natuurlijk konden ze niet nor maal voortgaan met leveren, kabels en buizen waren immers ixi een groot stadsdeel vernield. Maar reeds sinds vele dagen heeft iedereen in Rotterdam en de omliggende gemeenten die afneemsters van Rot- terdam zijn, gas, electriciteit en water, in de mees te wijken is er slechts enkele dagen storing in de leverantie geweest. Ook het gemeentelijk vervoer bedrijf en de tram konden spoedig weer aan den slag. De communicatie met overig Nederland? Heel gauw reden de electrische treinen weer naar Den Haag en Amsterdam en nu gaat het al weer naar Vlaardingen. De uitgang Spoorsingel van liet D.P.-station was bruikbaar. Dat werd de hoofdtoegang, nu zal heel spoedig aan het Stationsplein een noodgebouwtje ook de reizigei-s van bewesten Coolsingel en Dier. gaarde gerieven. De verbinding met Utx-echt kwam via de Ceintuurbaan tot stand en Maandag a.s, komt de oude route weer aan de beurt met eind en beginpunt Maassation. Ook de telefonische communicatie is weer mo gelijk. Het telefoonbedrijf heeft de zwaarste sla gen te verduren gehad. Het beschikte nog slechts over de centrales West, Noord en Schiedam, ter wijl zuid spoedig in functie zou kunnen treden. Maar de voornaamste centrale waar alle nummers beginnend met 1, 2 en 5 thuis behooren is niet meer. Al deze duizenden aangeslotenen dienen te worden geholpen en ze zijn voor een deel reeds geholpen door aansluitingen op een der genoemde centrales, waarbij over eenigen tijd de zuidelijke gevoegd kan worden. Hoe de Rotterdammer nu woont? Tienduizenden zijn onderdak gebracht bij families, kennissen en families, die zich alles ontzegden om anderen te helpen. Vele duizenden konden elders woonstee verkrijgen. Maar natuurlijk is het woningvraagstuk niet opgelost met offervaardigheid. De allergroot ste spoed zal dienen te worden betracht met het bouwen van nieuwe woningen op den nog aan Rot terdam in de buitenwijken resteerenden bouwgrond, Want in de binnenstad, hoe deze ook zal worden opgebouwd, zal vrijwel geen plaats zijn voor groote woonwijken. Naast de. enorme taak van wederopbouw van den hartader der stad is de oplossing van dit woning vraagstuk uitermate zwaar. Het pax-ticulier initiatief bleek ook op dit punt besef te hebben van hetgeen noodig is, een bou- wex-scombinatie deed reeds het voorstel 1000 arbei derswoningen te bouwen. Men weet nu reeds vrij wat van het leven van den Rotterdammer. Inx- mers openbare diensten functionneeren vrijwel nor maal. Dat doen ook de vele particuliere verzorgers van hetgeen noodig is voor dagelijksch levensonder houd. Gelukkig is er geen stagnatie van beteekenis geweest in den melkaanvoer, hebben de bakkers normaal kunnen bakken en zijn ook de groentehan delaren en slagers in staat geweest hun afnemers en nieuwe klanten, die kwamen in htm wijken, te be- dienen. Misschien heeft Rotterdam even iets meer gewe ten van geldschaarschte daxx andere steden, omdat in de binnenstad heel veel groote financieele in stellingen waren gevestigd en de bescheiden van zoo tal van zaken verloren waren of in kluizen en brandkasten, die toen onbereikbaar waren, lagen. Maar ook deze moeilijkheden bleken gelukkig van tijdelijken aard te zijn. Wij zijn er in Rotterdam van doordrongen dat het leven andere eiscben aan ons stelt en zal stellen. Als soberheid en hard werken Rotterdam kunnen hel pen bij den opbouw van een nieuw centrum dan zullen die factoren aanwezig zijn. De gezondheidstoestand in de stad is uitstekend. Gx-oote voorzichtigheid werd toegepast. Zoo werd dringend aangeraden de melk te koken en voor een klein deel der stad ook het drinkwater. Het zwem men in open water werd verbodexx en alom stelde de G. G. en G. D. inwoners in de gelegenheid zich tegen typhus te laten inenten. Voorzorgen, welke naar men mag hopen en vertrouwen voorkomen zul len dat de gezondheidstoestand der bevolking schade lijdt. AGENDA TE HAARLEM Heden: DINSDAG 4 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling van 8 tot 9 uur. Palace: Congo-Express", 2, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „De duiten van Papa", 2.30, 7 en 9 uur. Rembrandt Theater: „De dag van morgen", 2.30 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Cavalcade d'Amour", 2.30,7 en 9.15 uur. Fx-ans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. WOENSDAG 5 JUNI. Groote Kerk. Weldadigheidsconcert „Zang en Vriendschap", 8 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds uit Kennemerland 13 Regels 25 cent Elke regel meer 10 ct. (uitsluitend bij vooruitbetaling) FLINK DAGMEISJE gevr., v. d. morgenuren, n. ben. 18 j. Aanm. voor 7 uur mevr. Eerman, Haven kade 15, IJmüiden B. z. a. nette gedipl. KRAAM VERPLEEGSTER. J. v. d. Bos, Torenstraat 8, Beverwijk. Vrijgezel z. NET KOSTHUIS om- g. Velsen N.-IJm. O. Br. Wesselius Zeeweg 55 rd. IJm. O. Gevr. te Beverwijk of Velsen Nrd. ZIT-SL.KAMER met voll. pens. Br. m. pr. W. Feissex-, Zandvoort- schelaan 153, Zand voort. Jonged., R.K., zoekt SL.KAMER- TJE V.N. of Beverwijk, liefst omg, station. Brieven Akkerman, Geel- vinckstraat 72, V.-N. TE KOOP GEVR. meisjes- of kleine damesfiets in g. st. Hesse- link, De Genestetl. 29, Driehuis. TE KOOP GEVR. kolenfornuis. Br. met prijsopg. v. Wijk, Hof dijklaan 12, Driehuis. KINDERWAGEN te koop agb. Vronenbroek. De Genestetlaan 34 Driehuis. TE KOOP GEVR. modexme kin derwagen. Weel, Mrt. v. Heems' kerkstraat 124, Heemskerk. KAMPEERTENTEN voor halve prijzen (demonstratie), iets smoe zelig, courante maten, volle ga rantie. Tenten- en Zeilfabrieken „Indiana" Zijlweg 111 Haarlem. De commissie blijft bijeenkomen den lsten en 3den Woensdag van de maand, ten huize van Mevr. Calkoen, Driehuizerkerkweg 36, Driehuis, voor adviezen. Grootste keuze, alles voorradig. Opklapbedden 8.75, 2-p. 13.75. Bedstellen 3-deelig 8.50, 2- persoons 12.75. 40 modellen om bouwen met boven- en zijkasten. ook verticaal. Monsterkamers: ORIONWEG 8, Haarlem-Noord, Telefoon 23932, bij Zaanenlaan. Gesloten huis. ADVERTEERT IN DIT BLAD der Winkeliers- en Handelsver- eeniging „Groot IJmüiden" dat in de gehouden deelnemers- vex'gadeiing van 3 Juni 1940 be sloten is de uitgifte der ijk stop te zetten met ingang van heden. Den spaarders wordt beleefd verzocht hun opgeplakte zegels te bewaren totdat de Commissie na dere mededeelingen kan doen. Dit zal zoo spoedig mogelijk ge schieden. G. DE JAGER, Secretaris Trompstraat 66, Tel, 5557 J. C. CRAMER J:r. MEKAAR STENOGRAFIE en MACHINESCHRIJVEN. HEEFT ZIJN LESSEN HERVAT. KON. WILHELMINAKADE 88 - IJMÜIDEN - TEMF. 4350. Adverteer in couranten waarvan het lezen een dagelijksche gewoonte van de menschen is, waarin de abonné's de ad vertenties zoeken, waarin de winkeliers adver- teeren waarmede men dus het publiek èn tegelijk ook de wederverkoopers bewerkt.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 4